Cliëntenraad helpt Ten Anker bij goed functioneren voor bewoners 'Politie is er niet om burgers te frustreren, maar zaken moeten wel op orde zijn' Banenfeest bij het CWI met 350 bezoekers en definitieve erkenning Bijna geen dag thuis na ontslag Directeur Iversen: werken veel leuker dan thuiszitten Veel belangstelling voor informatieve familiebijeenkomst Donderdag 2 oktober 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Geen geheimen Meer burenruzies Vervelende herfst Politie komt in rode cijfers Tweebaansweg gemis Natuurvereniging Waardering Voor het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Sint- Maartensdijk was het zaterdag dubbel feest. De landelij ke banenmarkt trok maar liefst 350 bezoekers en het ge meentebestuur ontving bericht, dat het CWI definitief in de gemeente Tholen blijft. Wethouder mevr.drs. M.A.E. Velthuis stak haar blijdschap niet onder stoelen of ban ken. Ze liet ballonnen op en maakte gewag van de goede samenwerking. „Menige collega laat wel eens een ander geluid horen, maar op Tholen spreken we van ons CWI. Er is hier sprake van een 1 op 1 situatie. Mensen weten elkaar te vinden." f Wij zijn op zoek naar: Verzorgenden (diverse niveaus) Poortwachter Ouderen Er was tijdens de familiebijeenkomst van de cliëntenraad van Ten Anker veel aandacht voor de sprekers. Onder de aanwezigen mevrouw Deurloo - van de Velde tweede van links), vice-voorzitter van de cliëntenraad en de heer Veen (tweede van rechts), van de raad van toezicht van de SVRZ. Tijdens een druk bezochte familiedag is zaterdag uitvoerig gesproken over het functioneren van de cliëntenraad van Ten Anker. Enkele gast sprekers droegen in de gemeenschapsruimte van het Thoolse zorgcen trum de ingrediënten aan voor een discussie over de rol die een cliën tenraad binnen een organisatie moet vervullen. De zorgsector is op dit moment enorm in beweging. Door ingrijpende bezuinigingen van de overheid ener zijds en door de toenemende vergrij zing en de veranderende vraag om meer 'zorg aan huis' anderzijds wor den zorgaanbieders gedwongen om voortdurend hun beleid bij te sturen. Het is daarbij erg belangrijk dat alle cliënten mee kunnen praten over be slissingen en voorzieningen die ze als bewoner of familielid direct aan gaan. Vanuit deze geledingen zitten er afge vaardigden in de cliëntenraad en zij vormen een belangrijke schakel in de communicatie tussen de directie van de zorginstelling en de partij die zij vertegenwoordigen. De heer W. Eg- gens namens de Landelijke Organisa tie Cliëntenraden (LOC), mevrouw M.A.Ch.P. Drost als directievoorzitter van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) en de heer M.C. Felius, hoofd van Ten Anker brachten dat duidelijk onder woorden. Mevrouw J.R Deurloo-van de Velde is vice-voorzitter van de cliëntenraad van Ten Anker waarin 11 leden zitting hebben. Ze legt uit, hoe de belangen organisatie is samengesteld. „De cliëntenraad bestaat nu bijna vijf jaar en er zitten vertegenwoordigers in van mensen die gebruik maken van de dienstverlening of woon- en zorg voorzieningen van Ten Anker in Tho- len, van woonzorgcentrum Maartens- hof in Sint-Maartensdijk en van woonzorgcentrum Rozeboom in Sint Philipsland. We hebben maandelijks overleg met dhr. Felius en ik denk dat we best tevreden kunnen zijn over wat we in de afgelopen jaren samen bereikt hebben.' Felius valt mevrouw Deurloo bij. „Vroeger ging je als directeur met in dividuele cliënten in gesprek, maar nu de krachten van alle betrokkenen bin nen onze organisatie gebundeld zijn, kun je bepaalde zaken veel beter en doelmatiger aanpakken. De directie heeft geen geheimen voor de cliënten raad en er wordt wederzijds heel open gepraat over allerlei onderwerpen.' Felius noemt als voorbeeld het tevre- denheidsonderzoek dat vorig jaar juni in Ten Anker is gehouden, de verbete ring van de zorg in de serviceflat, het project gerontopsychiatrie voor oude ren die te maken hebben met psychia trische problematiek en de betrokken heid bij de periodieke inspectie bezoeken van medewerkers van het ministerie van volksgezondheid. „Het welzijn van mensen staat bij ons cen traal en daarom vind ik het zeer be langrijk dat juist de bewoners goed vertegenwoordigd zijn in de cliënten raad", aldus Felius. De heer O. Huiskamp, voorzitter van de cliaentenraad, geeft aan dat er door zijn organisatie steeds wordt aange drongen op duidelijkheid van de di rectie. „Waar hebben bewoners eigen lijk recht op? Hoe vaak wordt er gedoucht per week? Hoeveel keer per dag krijgt een bewoner drinken aan geboden? Heeft een bewoner wel vol doende privacy? En daarnaast geven we ook gevraagd en ongevraagd ad viezen aan de directie." Aan het slot van de familiebijeen komst in Ten Anker werd door een van de aanwezigen gevraagd naar de toekomstvisie van de cliëntenraad. Voorzitter Huiskamp gaf aan dat de cliëntenraad zich eigenlijk meer met de korte termijn zaken bezighoudt. SVRZ-voorzitter mevrouw Drost vul de aan, dat er momenteel een aardver schuiving plaatsvindt op het gebied van woon- en zorgwensen van oude ren. „We krijgen tegenwoordig steeds meer te maken met ouderen die er de voorkeur aan geven om in de eigen woonomgeving te blijven wonen. Thuiszorg, 24-uurs zorg, sociale alar mering en WVG-voorzieningen zijn voor deze mensen zeer belangrijk. Wij spelen op die ontwikkeling in door woonruimte te maken waarin we deze zorg ook buiten de zorginstellin gen aan kunnen bieden. Bij Maartens- hof zijn we momenteel bezig met het realiseren van twee groepswoningen en ook in andere Thoolse woonker nen heeft deze vorm van 'verzorgd wonen in eigen omgeving' een grote toekomst. Je moet ouderen niet tegen hun zin wegstoppen in een tehuis, maar je moet ze juist bovenop de so ciale voorzieningen en maatschappe lijke activiteiten in hun woonplaats la ten wonen." Na het enthousiaste betoog van de di rectievoorzitter werd de informatieve middag afgesloten met de slotconclu sie dat er op alle fronten hard aan de weg wordt getimmerd om het de ou deren in de gemeente Tholen naar de zin te maken. De cliëntenraad van Ten Anker, die in de toekomst zal worden uitgebreid met een contactpersoon van wijksteunpunt Poorthove in Poortvliet, speelt bij die ontwikkelin gen een belangrijke rol. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Vervolgens reed ik naar Tholen, maar bij Rilland werd ik opgeroepen om naar Middelburg te komen. Dan rijd je dus meer dan 700 kilometer en ben je veel tijd kwijt." Het probleem is de strikte toepassing van de ar beidstijdenwet. „Die zou voor chefs eigenlijk niet moeten gelden." Te spreken is de vertrekkende man over de wisselwerking met het ge meentebestuur. „Die is betrouwbaar. Als je afspraken maakt ten aanzien van braderieën of acties, worden die nagekomen. Dat heb ik weieens an ders meegemaakt." Elke maandag heeft de chef overleg met de burge meester, die verantwoordelijk is voor de openbare orde. „Samen met hem en de officier van justitie maak ik jaarlijks een werkplan. Aan de daarin geformuleerde doelen kan de burge meester me houden." Opvallende zaken in zijn Thoolse pe riode noemt Radojewski de jeugdpro blematiek en het sociaal aanvaarden van met alcohol op achter het stuur zitten. „Wat betreft het aantal onge vallen waarbij drank in het spel is, staat Tholen mét Schouwen-Duive- land landelijk in de top." Het afgelo pen jaar zijn erg veel alcoholcontroles uitgevoerd en zijn er ook veel mensen gepakt. De overlast van jeugd op hangplekken en in de criminele sfeer noemt de politiechef vervelend. „Maar we moeten oppassen dat we geen landelijke trends na-apen." Hij duidt op de term 'zinloos geweld' die volgens hem te pas en te onpas wordt gebruikt. „Als er ergens een paar klappen vallen, wil ik dat geen zin loos geweld noemen. Vroeger was het op kermissen altijd knokken." Het aantal burenruzies groeit ook, consta teert Radojewski. „De onderlinge ver draagzaamheid wordt minder. En dan betreft het beslist niet altijd mensen die hier van elders zijn komen wo nen." Over te hard rijden komen er vooral veel klachen uit de woonkernen. „En over motorrijders die over de wegen racen. Maar ze zijn moeilijk te pak ken, want via hun gsm waarschuwen ze elkaar als ze ergens een controle zien." Het is een kwestie van gedrag dat beïnvloed moet worden, zegt Ra dojewski. „Neem nou Canada, daar houdt vrijwel iedereen zich aan de voorgeschreven snelheid." Overlast in de uitgaanscentra is iets wat de af gelopen jaren nadrukkelijk de aan dacht had. In Tholen is de zaak nu re delijk op orde, vindt de politiechef. En ook in Poortvliet geldt dat. „Maar Sint-Annaland wordt een hele kluif. Daar gaat het nu weer regelmatig mis nadat het een hele tijd rustig is ge weest." Het wordt een klus voor het wijkteam, geeft hij aan. Dat team wij zigt van samenstelling: Van 't Slot en mevr. Fase-Hoomsman blijven, ter wijl voor Waasdorp en Weijler een politieman uit Goes en Van 't Hof in de plaats komen. „Het team zal net werken moeten opbouwen met de ho reca, de middenstand en de jeugd." Randverschijnselen moeten aange pakt worden, vindt de vertrekkende chef. Hij noemt het niet normaal dat hij 's nachts met de braderie achttien mensen moet inzetten om te voorko men dat de jeugd een kampvuur stookt op het strandje. „Het wordt een traditie genoemd, maar dat is het hele maal niet. Het is enkele jaren geleden begonnen met een familie die een bar becue hield. Maar vuren stoken in de open lucht mag nu eenmaal niet, dus geldt dat ook voor Sint-Anrialand. De burgemeester wil het niet hebben. Ik kan begrijpen dat de jeugd een uitlaat klep zoekt, maar dan moeten ze zelf maar een andere activiteit bedenken." Veel bekritiseerd is het bekeuren van foutparkeerders in de binnenstad van Tholen na de uitvoering van het ver keerscirculatieplan. Er zijn nu een maal regels waaraan mensen zich te houden hebben, vindt Radojewski. „De politie is er niet om de burger te frustreren, maar zaken moeten wel op De Zeeuwse politie dreigt financieel in de problemen te komen. Dit jaar komt het tekort vermoedelijk uit op 1,6 miljoen euro, terwijl in de twee ja ren daarna met vijf en drie miljoen euro rekening gehouden moet worden. Korpschef F. Goudswaard gaf vorige week een toelichting in het regionaal college, de gezamenlijke burgemeesters die het bestuur vormen van de po litieregio. Verplichtingen uit het verleden (zoals cao-afspraken), kosten van automatisering en het nieuwe communicatiesysteem C2000 zijn zaken die flink op de politicbegroting drukken. „De korpschef gaf aan dat er geen greintje vet meer op het bot zit, dus dat er nergens in de begroting gesneden kan worden"legt burgemeester W. Nuis uit. „Ook gaf hi j duidelijk aan dat bezuinigen niet ten koste mag gaan van de operationele politiediensten. En daar zijn de burgemeesters het mee eens. Agenten of auto's minder kan niet. Integendeel, het kabinet belooft juist het tegenovergestelde: meer blauw op straat." Nuis heeft er alle vertrouwen in dat aan de politiesterkte niet getornd wordt. De situatie zal voorgelegd worden aan de minister van binnenlandse zaken, die aan een oplossing zal moeten meewerken. orde zijn." Hij vertelt over ouderen die klagen dat de jeugd op brommers over achterpaden bij woningen rijdt, maar die dat zelf ook doen. Of men sen die klagen over iemand die meer dere auto's heeft en ze overal neerzet, maar die zelf ook de parkeerverboden negeren. De chef krijgt positieve re acties op een service die je bijna ner gens meer vindt: dat de politie wonin gen controleert van mensen die afwezig zijn. En ten aanzien van de jeugd is hij positief gestemd. „Met het schooladoptieplan voor de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs zijn de er varingen erg goed. En ik vind ook dat de resultaten merkbaar worden. Als ik over het eiland rijd en ik kom scholie ren tegen, dan groeten ze. Rijd ik in Goes, dan steken ze als je voorbij bent een vinger in de lucht." Het optreden van ruim 600 schoolkinderen, on langs bij het bezoek van prinses Mar griet, bewijst dat er met de jeugd af spraken te maken zijn, zegt Radojewski. Uit een recent in opdracht van de ge meente gehouden onderzoek blijkt dat 90 tot 95% van de inwoners zich veilig voelt. „Dus is het gebied hier nog zo slecht niet", concludeert de politiechef. Als uit statistieken blijkt dat bepaalde overtredingen of mis drijven vaker zijn geconstateerd, wil dat allerminst zeggen dat ze vaker ge beuren, legt hij uit. „Als de politie ten aanzien van bepaalde delicten actie ver optreedt, stijgt dat aantal vanzelf sprekend." Hij hecht eraan dat de po litie in contact blijft met de inwoners. „Als iemands fiets is gestolen en die persoon heeft er een aantal weken voor moeten werken om deze te ko pen, dan wil ik zo iemand spreken, in plaats van dat de aangifte telefonisch gebeurt", geeft hij een voorbeeld. An derzijds wil de politie de service ver beteren. Op Thoolse campings loopt bijvoorbeeld een project dat aangiftes van gasten naar het politiebureau ge faxt kunnen worden, waar ze worden verwerkt vóór de betreffende gasten weer naar huis gaan. „Dit zou ik nog willen uitbreiden naar bijvoorbeeld Ten Anker. Maar dat is iets voor mijn opvolger." Gezien de maatschappelijke onrust in het land maakt de vertrekkende poli tiechef zich enigszins zorgen. „Neem bijvoorbeeld Rotterdam, daar balan ceert het bestuur op het randje. En dan zijn er acties aangekondigd rond de aangekondigde bezuinigingen. Ik heb daar geen goed gevoel over. Ik ben bang vooreen vervelende herfst." Wat Tholen betreft, is er één punt van kritiek dat Radojewski kwijt wil. Vol gens hem is het niet van deze tijd dat er over het eiland geen tweebaansweg ligt met vier rijstroken. Economisch gezien niet, maar ook niet in verband met de veiligheid en de doorstroming van het verkeer. „Landbouwmachines worden immers steeds groter en ze houden het overige verkeer op." Radojewski vermoedt dat hij één van de eerste allochtonen in ons land is die het tot politieinspecteur heeft ge bracht. Zijn ouders moesten na de oorlog vluchten uit Polen, zodat hij opgroeide in vluchtelingenkampen in West-Duitsland. Als tienjarige kwam Radojewski naar Nederland. „Ik was Duitssprekend en de oorlog was nog maar tien jaar geleden. Dat was niet gemakkelijk." Anders dan tegen woordig moest je in die tijd zelf maar zien hoe je Nederlands leerde, vertelt hij. Maar om te integreren, wilde je wel. „Toen ik 20, 21 was, ben ik Ne derlander geworden. Dat kostte me 300 gulden en ik moest ook nog me teen in militaire dienst." Na zo lange tijd voelt Radojewski zich hier hele maal thuis, hoewel er nog weieens vreemd wordt opgekeken als hij zijn naam noemt. „Ik was met burgemees ter Van der Munnik in Itawa en toen dacht men dat ik Pools zou spreken. Maar ik ken er geen woord van." Als de politieman straks thuis zit, zal hij zich geen moment vervelen. „Ik heb een grote tuin bij mijn huis. Boven dien heb ik een boot en ik heb een sta len zeilschip uit de jaren dertig ge kocht dat ik ga restaureren", aldus de scheidende Thoolse politiechef Rado jewski. VERVOLG VAN VOORPAGINA Op het programma staat het knotten van wilgen bij de familie Frigge aan de Hiksedijk in Oud-Vossemeer, bij de familie Goorden (de Laatste Stuiver) in Tholen en bij de familie Westerveld in Sint-Philipsland. Voor elk jaar wordt een schema ge maakt. Het knotten gebeurt om de vier jaar. „Dat proberen we tenmin ste aan te houden. Wacht je langer dan wordt het hout te dik." Aan de prijs is een bedrag verbon den van 250 euro. Dat is bestemd voor de werkgroep. Verder heeft de natuurvereniging 2500 euro gekre gen om een project uit te kunnen voeren. Voor 1 januari moet daar voor een voorstel ingediend zijn bij staatsbosbeheer. Het bestuur be raadt zich daar nu over. Voorzitter R. van der Laan is ook verheugd met de onderscheiding: „Het zwaartepunt lag op het land schapsbeheer, maar ook de andere werkgroepen delen mee in de prijs. We zien het als een vorm van waar dering. Niet alleen voor het afgelo pen jaar, maar voor de langere pe riode waarin we actief zijn. Het straalt op de hele vereniging af." Het winnen van de prijs door de na tuurvereniging Tholen houdt ook in dat de vrijwilligersdag volgend jaar op Tholen wordt gehouden. Daar hadden ook de werkzoeken den zaterdag geen moeite mee. Me dewerkers van het CWI reikten meer dan 200 informatiesets uit en verschillende bezoekers waren ver gezeld van een ouder, man of vrouw, zodat de teller op 350 kwam. En voor de schaal en maat van Tholen vond directeur Niek Iversen dat een prima resultaat. „Tholen is een specifiek gebied met een pure plattelandsarbeids markt. Herkenbaar voor deze streek is dat er veel agrarisch werk is." Medewerkers van het CWI hebben zaterdag door extra belrondes bij Thoolse bedrijven en contacten met CWI's in Goes en Bergen op Zoom totaal 250 vacatures aan te bieden. Voltijdsbanen, maar ook deeltijdwerk, zowel op het eiland als daarbuiten. „Werkzoekenden moeten zich flexibeler en breder opstellen", zegt Iversen. „De ver deling in hokjes is voorbij. Als je bijvoorbeeld betontimmerman bent, dien je dat ruimer te zien. Het begrip passend werk wordt tegen woordig ook breder opgevat." Werd er voorheen vaak berust in een wao- of ww-situatie, tegen woordig wil de overheid niet zo gauw meer mensen afschrijven. Wie (gedeeltelijk) kan werken, moet dat maar doen. In een econo misch minder gunstig tij stijgt het aantal werkzoekenden echter flink en daalt het aantal vacatures. Daar bij komt dat de werkloosheidsuit kering minder zeker is en boven dien komt men sneller in de bijstand. Daarom juichtte wethou der Velthuis deelname van het CWI Tholen aan de landelijke banen markt ook toe. „Juist in deze tijd is het van belang dat vacatures zicht baar gemaakt worden. Zelfs de mi nister en vakbondsbestuurders heb ben bij de werving geholpen. Het CWI verwacht, dat zelfs moeilijk vervulbare vacatures worden inge vuld met gekwalificeerd personeel. Zo'n banenmarkt is een effectief middel. Vraag en aanbod worden op deze wijze direct gekoppeld. Gezien de groeiende werkloosheid onder jongeren, zijn met name ook UITZENDEN DETACHEREN WERVING SELECTIE Functie eisen: diploma verzorgende helpende. Locatie: Diverse locaties in de regio. Werktijden: Zeer flexibel; fulltime, parttime en op oproepbasis. «ar Bijzonderheden: Per direct! Wij verzorgen werk in de zorg, zorg dat je er snel bij bent! Flexexpress Markt 19 4691 BX THOLEN Tel. 0166-602002 www.flexexpress.nlinfo@flexexpress.nl Advertentie I.M. Onder de ballonnen in het CWI Sint-Maartensdijk zoeken mensen van alle leeftijden naar een baan. jeugdige werkzoekenden opgeroe pen om deze banenmarkt te bezoe ken. Hier kan men zich goed oriën teren op de mogelijkheden en juist voor jongeren is dat van belang." De wethouder was ook ingenomen met de presentatie van vijf uitzend bureaus in het CWI-gebouw: Flex Express, Start, Agri-dienst, Capac en Randstad. „Zij presenteren niet alleen vacatures, maar kunnen ook direct contact leggen met geschikte kandidaten. ,Ga voor werk' is van daag het motto en ik hoop, dat werkgevers kandidaten vinden en werknemers een baan, vandaag of op korte termijn", zei mevr. Velt huis bij de opening van de eerste banenmarkt van het Thoolse CWI. Volgens directeur Iversen is wer ken veel leuker dan thuiszitten. „Er is niets beter dan werk. Dat geeft voldoening en status. Je bouwt bo vendien een sociaal netwerk op. Bovendien kun je vanuit een wer kende situatie veel beter doorstro men." De CWI-directeur vindt het voor werkzoekenden geen onbe gonnen werk om in deze tijd een baan te vinden. „We praten elkaar soms de put in, maar er zijn wel de gelijk verschillende vacatures. Al leen is het aanbod gemiddeld gro ter dan voorgaande jaren. Voor de werkgevers is dat interessant; er is meer keuze. Het is onzin, dat er al leen kneuzen bij het CWI inge schreven staan." Hij ervaart, dat de aanscherping van de regels en het verhogen van financiële prikkels om te gaan werken, in de praktijk ook helpt. „Maar niet voor ieder een. Er zijn soms ook onredelijke situaties en dat moeten we dan sa men zien op te lossen. Tegenwoor dig moet je je namelijk ook voor de ww of de bijstand bij het CWI melden. We hebben hier alles bij elkaar, inclusief het UWV, sociale zaken van de gemeente en het meldpunt schuldhulpverlening. Daarnaast houdt een aantal uit zendbureaus elke week nog spreek uur in ons kantoor. Voor deze zater dag hebben we alle werkzoekenden per brief uitgenodigd om naar de banenmarkt te komen en dat slaat aan. Het CWI ziet zich duidelijk als poortwachter: geen uitkering verstrekken, maar eerst werk zoe ken. Je bent ook niet werkloos, maar werkzoekend. Er zijn kan sen!", zegt Iversen enthousiast. Van 's morgens tien uur tot 's mid dags drie uur is het enorm druk, zo wel op de begane grond, als boven, waar twee van de vijf uitzendbu reaus nog vacatures aanbieden, waarvan één apart voor Budelpack in Poortvliet. Dat is één van de weinige grote be drijven op het eiland en dat is een manco van de Thoolse arbeidsmarkt, die zelf maar 40 actuele vacatures telt. Daarom zijn ook de banen van het CWI Goes en Bergen op Zoom in beeld gebracht. „De arbeidsmarkt is in beweging, dus openheid en trans- paratie zijn belangrijk. Vanaf 1 janu ari a.s. krijgen ook mensen van 57,5 jaar een sollicitatieplicht. Dat is soms een hard gelag, maar er is be hoefte aan mensen met kennis, kun de en ervaring", zegt directeur Iver sen. Monique Nefs van FlexExpres vindt het een prima zaak dat het CWI Tholen voor het eerst meedoet aan de landelijke banenmarkt. „Een heel goed initiatief, want je hebt nu alle De 53-jarige Thijs Moerland uit Stavenisse was één van de grond werkers die bij aannemingsbedrijf Hommel in Oud-Vossemeer moest vertrekken wegens de teruglopende werkzaamheden in de leidingen en de kabels. „Vrijdag 12 september ben ik bij Hommel gestopt, maar diezelfde avond nog had ik al ander werk. En dat terwijl ik zelf geen au to heb." Moerland kreeg werk via uitzendburau Piet Polderman. „Die leende me uit aan Boonman in Goes en die vervolgens weer aan Piet Hak in Alblasserdam. Hak weer aan Koop Tjuchem en die weer aan Vis ser de Smit. Voor dat laatste bedrijf kon ik op de Maasvlakte kabelwerk doen. Ik kreeg een auto van Polder man en ben maar 1 dag thuisge- weest na de 12,5 jaar dat ik bij Hommel heb gewerkt. Als de be drijven die er nu bij mij tussen zit ten allemaal wat aan moeten verdie nen, dan blijft er voor mij niet veel over. Zekerheid heb je ook niet. Daarom ben ik vandaag ook op de ze banenmarkt. Ik sta ook inge schreven bij het CWI en heb al ver schillende sollictaties lopende. Als je bij een sollicitatie moet zeggen dat je al twee jaar thuis zit, dan kun je die baan wel op je buik schrijven. Daarom pak ik het uitzendwerk ook aan, maar Utrecht vind ik te ver. Ze ker als de reisuren niet vergoed worden", aldus Thijs Moerland. Ook jongeren als de 17-jarige Irma v.d. Eist uit Tholen komt zich met haar vader oriënteren bij het CWI. Ze heeft zes sollicitatiebrieven ver zonden en is ook bij een uitzendbu reau ingeschreven. „Ik volg op het Albedacollege in Middelharnis nog twee dagen een opleiding voor se cretarieel medewerker en voor de overige drie dagen zoek ik adminis tratief werk. Ook Roosendaal of Breda zou ik geen probleem vinden, want je kunt niet alleen op het ei land blijven", zegt Irma v.d. Eist. De 58-jarige Leen Tichem uit Tho len is door het faillissement van in stallatiebedrijf KSZ zonder baan komen te zitten. „Door allerlei vrij willigerswerk voor voetbalvereni ging Tholense Boys en mogelijk binnenkort ook nog voor de nieuwe, kleinere studio van de lokale om roep heb ik genoeg bezigheden. Toch zoek ik nog wat erbij, al hoeft dat geen volle baan te zijn, maar bij het CWI vroegen ze zich af wat ik op mijn leeftijd nog kwam doen. Ik val straks ook niet onder de ver scherpte sollicitatieplicht van men sen die 57,5 jaar zijn", aldus Ti chem. Zo zoeken er zaterdag meer Thole- naren die door faillissementen of re organisaties hun baan hebben verlo ren naar ander werk. In de tuinbouw zijn er 19 vacatures, o.a. broccoli- snijderen assistent-bedrijfsleider. In de transportsector hangen er 20 vacatures op, o.a. chauffeur en ma troos. Het onderwijs vraagt 6 men sen, onder wie docenten Duits, eco nomie en Frans. In de horeca is werk voor 24 mensen, o.a. een kok, broodbakker en afwashulp. De pro ductiesector telt 18 vacatures: o.a. inpakker en schoonmaker. Negen tien mensen worden gevraagd in de zorgsector: o.a. een dokterassistente en verpleegkundigen. De detailhan del is een sector met 43 vacatures, o.a. een kassière, chef kruideniers waren, kapper, keukenverkoper. De administratie heeft 24 vacatures en de techniek zelfs 90. „Op de lokale markt is 30% van de vacatures maar inzichtelijk", aldus CWI-directeur Iversen, dus er is nog perspectief voor de honderden Thoolse werk zoekenden. partijen bij elkaar." Het uitzendbu reau in Tholen is inmiddels ruim twee jaar actief, maar de arbeids markt is intussen wel gewijzigd. „Toch zijn er nog veel vacatures, met name in de zorg en wij proberen daar flexibel en snel op in te spe len", aldus mevr. Nefs. Kees Aarden van Agri-dienst uit zendbureau staat ook in het CWI- pand te Sint-Maartensdijk. Hij had een akkerbouwbedrijf in Steenber gen, begon als neventak met uit zendwerk en heeft daarvan nu zijn hoofdberoep gemaakt. „Ook op Tholen zijn we actief, o.a. bij aard- appel- en uienverwerkende bedrij ven. Werkzoekenden die zich 's morgens bij ons inschrijven, hebben vaak 's middags al werk", aldus Aarden. „De komende weken zal blijken hoeveel vacatures er vervuld wor den", zegt CWI-medewerker Nico Hage. „Er zijn heel wat serieuze in schrijvingen gedaan, maar de con currentie bij vacatures is groot. Was je voorheen na een maand weer aan de slag, nu moet je veelal langer zoeken. Ons manco is, dat we wei nig grote bedrijven op Tholen heb ben." De reacties op de banenmarkt waren volgens Hage positief. „We hebben nog een mini-enquête ge houden en daarbij kregen we zevens en achten voor de organisatie."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 9