Politie grijpt in bij hennepkweek 'Bij de ongelukken op Tholen is opvallend vaak alcohol in het spel' Natuur vereniging wint geldprijs en een trofee Erehaag met versierde stokken voor jubilerende meester Duvekot AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Dé Gord\jnspeC1 ennnaken CWI gaat naar nieuw gemeentehuis VZOS heeft prachtige klank Donderdag 2 oktober 2003 59e jaargang no. 46 Wilhelminastraat Sint-Maartensdijk Jan de Wilde krijgt beverstamprijs Vertrekkende politie-inspecteur Radojewski had graag samengewerkt met West-Brabant De wijkbureautjes zijn er gekomen en krijgen vanaf vol gende maand vaste openingstijden. Bij de Thoolse jeugd bespeurt hij de positieve invloed van het schooladoptie- plan. Hij geeft hoog op van de kennis en kunlte van zijn team en prijst de samenwerking met het gemeentebe stuur. Politiechef H.R. Radojewski houdt over twee we ken op met werken. Graag had hij in Tholen nog wat ex tra politiemensen gehad. En dat de samenwerking met West-Brabant niet is doorgegaan, betreurt de vertrekken de inspecteur. Veel kennis MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Gratisnnet^ Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 Tel. 0164-259698 Eerste test brandweer zonder problemen Deze week s3Z6I Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De politie heeft gistermiddag rond twee uur bij vijf huurwoningen in de Wilhelminastraat in Sint-Maartensdijk illegale hennepkwekerijen op gerold. De bewoners teelden de planten in de achtertuin. Bij een aantal waren tegen de schuurtjes met steigerpijpen kweekkasten gebouwd. Deze stellages van buizen waren van boven en aan de zijkanten afge dekt met plastic en staken boven de schuurtjes uit. De politie hield een 27-jarige man aan die verantwoordelijk was voor 7 van de 22 aange troffen hennepplanten van zo'n 2,5 meter. De volwassen struiken waren zo hebben, ook niet voor eigen groot dat ze boven de schuurdaken uitstaken. Vanaf de brandgang tus sen de twee woonblokken waren de groene planten goed zichtbaar. De politie, onder wie chef Rado jewski, was met een man of acht en drie auto's uitgerukt. De planten werden uit de tuinen verwijderd en via het achterpad en de brandgang naar de straat gebracht waar ze in een aanhangwagen werden geladen om vernietigd te worden. De politie kwam gisterenmiddag in actie na klachten van inwoners over stankoverlast. Radojewski spreekt over 'een uit de hand gelo pen hobby.' „Men dacht hier ken nelijk van te kunnen profiteren door de mooie zomer, maar de he le straat ruikt zoiets. In principe mag je geen enkele hennepplant kweek. Maar wie er maar vijf heeft, wordt niet vervolgd. Daar om is er maar één man die zeven planten had, aangehouden. De an dere vier zijn alleen geregistreerd omdat ze maar vier of vijf planten hadden. Overigens waren die plan ten op zich grote bossen. We heb ben in de vijf woningen ook huis zoeking verricht, maar daarbij zijn verder geen strafbare feiten gecon stateerd." De vijfhuizen liggen in twee blok ken van totaal elf huurwoningen, die gescheiden worden door een brandgang waarmee ook de ach terpaden te bereiken zijn. De be woners gingen met de politie in discussie over het verwijderen van de hennepplanten, maar dat leidde niet tot problemen. In de Wilhelminastraat te Sint-Maartensdijlc werden de in beslag genomen hennepplanten op een aanhangwagen van de politie geladen. De werkgroep landschapsbeheer van de natuurvereniging Tholen heeft zaterdag op de vrijwilligersdag van staatsbosbeheer in Drimmelen de Houtvester van Schermbeekprijs gewonnen. Jan de Wilde nam de prijs, de belangrijkste onderscheiding op natuurgebied in Zuidwest-Neder land, in ontvangst: een geldbedrag van 250 euro voor de werkgroep, 2500 euro om een project te bekostigen en de beverstam wisselprijs. Ongeveer 175 vrijwilligers uit het maaien. „We zijn meestal met zes of deltagebied woonden de uitreiking zeven mensen, maar eigenlijk zou- in het bezoekerscentrum in de Bies- bosch bij, waaronder negen leden van de natuurvereniging Tholen. Jan de Wilde is blij met de prijs. „In 1999 waren we ook al een keer ge nomineerd. Toen werden we twee de. Het is best een eer voor het werk dat we doen. Zeker als je ziet met hoeveel mensen we het doen." De werkgroep houdt zich bezig met natuuronderhoud. In de winterperio de gaan de vrijwilligers om de week een ochtend op pad om wilgen te knotten of dijken en bermen te den we met tien of twaalf man moe ten wezen." Veertien dagen geleden werden de dijk en de heemtuin op het terrein van de kinderboerderij 't Lamsoor- tje in Sint-Maartensdijk nog ge maaid. Dat gebeurde met ruim 20 kinderen van de jeugdwerkgroep. Zaterdag is het gras gemaaid aan de Kettingdijk in Tholen (op de plek waar de Ruige Anjer groeit) en de Broeksedijk in Oud-Vossemeer. ZIE VERDER PAGINA 9 Teamchef H.R. Radojewski van de Thoolse politie ziet de positieve resultaten van het schooladoptieplan. Ook de gesloten balie zou ik het liefst weg hebben." Het uit de klui ten gewassen bureau in Tholen is wat leger geworden sinds er wijkbu reautjes zijn gekomen in Sint-Phi- lipsland, Sint-Maartensdijk en Sint- Annaland. Een aantal jaren geleden zijn wijkteams gevormd en het is de bedoeling dat die vanuit de 'wijk- steunpunten' opereren. „Ze kunnen geen 24 uur per dag open zijn, dat is ook nooit de bedoeling geweest. Maar het valt niet mee om dat de mensen duidelijk te maken." Rado jewski wil dat de wijkteams hun dienst op het steunpunt beginnen. Verder kunnen inwoners er op af spraak terecht als ze iets met de po litie te bespreken hebben. Hij stelt dat met de bureautjes werkplekken vanuit Tholen in de wijken zijn ge zet. Vanaf 1 oktober zal het bureau in Sint-Maartensdijk elke woens dagmiddag van half twee tot half vijf bezet zijn, en dat in Sint-Anna- land elke vrijdagavond van half ze ven tot negen uur. „Ik heb dit des tijds beloofd, dus dan moet je dat waarmaken." De politiechef vindt de wijkbureaus een prima zaak. Vooral in Sint-Maartensdijk weet de Radojewski gaf slechts 3,5 jaar lei ding aan de politie in Tholen. „Als ik hier langer had gewerkt, was ik zeker op Tholen komen wonen. Want ik vind hét een prachtig ge bied", zegt de inspecteur uit 's-Heer Hendrikskinderen bij Goes. Hij maakt gebruik van de tor-regeling waarbij hij op 58-jarige leeftijd kan stoppen met werken. „Dat zou in fe bruari 2004 zijn. Maar ik heb dit jaar geen verlof opgenomen en met alle vrije uren die nog staan, wordt het vier maanden eerder." Op 1 no vember treedt A. de Regt aan als Radojewski's opvolger. Deze is nu één van de teamchefs op Schouwen- Duiveland en heeft nog slechts twee jaar voor de boeg. „Hoewel dat on zeker is geworden gezien het stand punt van het kabinet over langer doorwerken." De buitendeur van het bureau aan de Simon Lindhoutstraat staat 's middags open en ook de binnendeur staat op een kier. Zo kunnen bezoe kers altijd in de hal komen. Het idee komt van de vertrekkende chef, die het politiegebouw allerminst uitno digend vindt. „Mensen moeten hier niet buiten hoeven staan wachten. bevolking het ook prima te vinden, zegt hij. Het werken op Tholen is Radojew ski - die een carrière van 38 jaar bij de politie afsluit - prima bevallen. De maatschappelijke beweging, verenigingen en dergelijke waarmee de politie zaken doet, noemt hij op vallend. Hij heeft tevoren 27 jaar in Goes gewerkt en ook in Amstel veen. „Intern heb ik het team hier redelijk goed op poten." Vóór hij naar Tholen kwam, combineerde de inspecteur het team Tholen met dat van Kruiningen. De huidige situatie bevalt hem beter, want hij wil regel matig bij zijn mensen zijn. „En ver gis je niet, er zit hier erg veel kennis en kwaliteit. Ik neem mijn petje af voor wat de politiemensen op het platteland moeten kunnen. Ze zijn veel breder bezig dan in de grote steden. Ze moeten, omdat we hier minder mensen hebben, ook zelf standiger werken en daarbij op een tactische manier te werk gaan." Ra dojewski waardeert zijn mensen, maar hij probeert ze wel scherp te houden. Hij investeerde tijd in het zoeken naar samenwerking met de politie in West-Brabant. „Het draaiboek lag gereed. Daarin was bijvoorbeeld voorzien in surveillances met één man van Tholen en één van Halste ren of Steenbergen, zodat er altijd iemand plaatselijk bekend was. Maar toen kwam het verhaal van de territoriale congruentie ertussen." De teamchef betreurt dat. In zijn op tiek is het voor Tholen qua ligging veel beter om met West-Brabant sa men te werken. Zijn team telt 21 mensen en dat aantal had hij graag groter gezien. Met name de inzet van politiemensen elders breekt op, zegt hij. Momenteel zijn twee Thoolse politiemensen lid van de mobiele eenheid, maar dat worden er vier. Bij risicowedstrijden in het voetbal en calamiteiten als de rellen in Den Bosch, de ontruiming van woonwagenkampen in Limburg en de overstromingen in Limburg en Oost-Brabant wordt daar een beroep op gedaan en die uren inzet - maar ook de oefenuren - gaan van de be schikbaarheid voor het team Tholen af. En bij grote zaken, zoals de moord in Sint-Philipsland, is het team zo twee mensen kwijt voor een periode van zes maanden. „Zoiets is voor de burgers natuurlijk niet zichtbaar." En dan werkt Radojews ki nadrukkelijk aan een zelfsturend team. „Ik vertel de mensen tevoren wat ik van hen verwacht. Het moet niet zo zijn dat ze, als ik er niet ben, niets kunnen doen omdat ze orders afwachten." Aan de verdere ontwik keling en werkwijze van het team zal zijn opvolger moeten werken. Als teamchef is Radojewski in het district Oosterscheldebekken bij toerbeurt chef van de week. En als officier van dienst in weekeinden of 's avonds opereert hij zelfs in de he le provincie. Een hele belasting, zegt hij. „Je bent dan ook meestal hulpofficier bij voorgeleidingen. Onlangs moest ik naar Terneuzen, daarvandaan naar Goes, toen naar Hulst." ZIE VERDER PAGINA 9 ly&vii - Advertentie I.M. Ondanks alle moderne digitale technologie bleek het omzetten van de frequenties van de piepers (de alarmontvangers) van de brand weerlieden nog hoofdzakelijk hand werk. Technici van Getronics waren in de kazerne in Sint-Maartensdijk uren bezig om de piepers (die der tien jaar oud zijn) om te bouwen. Eén bleek niet meer te gebruiken. Alle piepers (ongeveer honderd) van de vijf blusgroepen waren naar de kazerne in de smalstad gebracht zodat de technici niet steeds met hun apparatuur naar een andere ka zerne hoefden. De blusgroep van Stavenisse was steeds paraat om uit te rukken. De operatie werd onder meer begeleid door Frans de Smit, hoofd van de storingsdienst van de brandweer Zeeland, en Jan Rotte, chef van de alarmcentrale in Vlis- singen. Deze maand nog zal de ge zamenlijke meldkamer Zeeland ver huizen van Vlissingen naar de Segeersingel in Middelburg. De raad van bestuur van het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI) heeft de tijdelijke status op verzoek van b. en w. omgezet in een defini tieve. Daarmee is een eind gekomen aan de onzekerheid over de handha ving van deze arbeidsvoorziening voor Tholen. Sinds I januari 2002 zit het CWI aan de Haven in Sint- Maartensdijk (het vroegere arbeids bureau). Het kreeg voor 2 jaar een tijdelijke status, onder voorwaarde dat er een bedrijfsverzamelgebouw werk, inkomen en zorg gerealiseerd zou worden. Op 11 april van dit jaar werd dat bedrijfsverzamelgebouw in het CWI geopend. Het gemeentebe stuur vroeg 30 juli minister De Geus van sociale zaken en werkgelegen heid om een definitieve status en vrijdag werd dat verzoek gehono reerd. Formeel moet de minister zijn goedkeuring nog verlenen, maar naar verwachting gebeurt dat in het voorjaar van 2004. CWI-directeur N. Iversen zegt blij te zijn met die duidelijkheid. Veel zal er niet veranderen. Alleen gaat het CWI Sint-Maartensdijk verlaten wanneer het gemeentehuis naar Tholen verhuist. „Wij willen onder deel zijn van het gemeentehuis", al dus Iversen. Zover is het nog niet, maar het rijk heeft het CWI-gebouw aan de Haven in Sint-Maartensdijk recent wel verkocht aan een beleg ger, die het pand nu verhuurt. De leden van de chr. gem. zangver eniging VZOS uit Sint-Philipsland kwamen zaterdag tevreden terug van het Zeeuws Zangersmanifest in Goes. Hun optreden werd erg posi tief beoordeeld. 'Een prachtige klank die gedomineerd wordt door de sopranen', aldus jurylid R. v.d. Meule. Hij complimenteerde ook de heren die, ondanks hun onderbezet ting, goed klank geven. 'Maar ze mogen met meer ruimte zingen'. VZOS voerde drie werken uit: 'Herr, Du wollest deine Barmher- zigkeit' van J.B. Dykes, 'Madigali: Non Piu Guerra Pietate' van Clau- dio Monteverdi en 'lm Sommer such' ein Liebchen dir' van Carl Amand Mangold. Een origineel programma op het juiste niveau voor het koor, vond het jurylid. Hij gaf een 8,5 voor zowel zuiverheid en balans als voor vocaliteit en klank. De uitspraak en dictie waren 'zeer verzorgd en kleurrijk' en wer den, evenals ritmiek en frasering, met een acht beloond. Datzelfde cij fer was er voor dynamiek ('mooie dragende klank') en tempo en be weging. Interpretatie werd met 7,5 beoordeeld, kooropstelling en hou ding en discipline met een zeven. 'Goede interactie tussen koor en di rigent', aldus het juryrapport, dat als totaalindruk spreekt van een 'prachtige koorklank. Goed ni veau'. Op 25 oktober is VZOS te beluiste ren in de hervormde kerk van Steenbergen. Daar treedt het op sa men met een koor uit Dinteloord. De blusgroep Tholen is zondag uit gerukt om het ambulancepersoneel te assisteren bij een ongeval op de Oesterdam. Het was de eerste test na de overgang van de alarmcentra le Tilburg naar de Zeeuwse meldka mer in Vlissingen. Vrijdag en zater dag werd alle apparatuur (piepers, portofoons, mobilofoons) omgezet en werden de sirenes afgesteld op de nieuwe situatie. Brandweercommandant J. de Feijer: „Het is goed verlopen. Alles is vol gens planning gegaan. Zondag was de eerste praktijktest. Het is nu wachten op de andere blusgroepen, maar we verwachten dat dit geen problemen oplevert. Alle proefalar- men zijn goed doorlopen. De bur gers zullen er ook niets van mer ken." Het aanpassen van de apparatuur begon vrijdag om negen uur en duurde tot zaterdagmiddag vijf uur. Om zes Uur werd 1-1-2 van Tilburg naar Vlissingen overgezet. Om half zeven kwam de bevesti ging dat alles overgezet was. Met een erehaag langs het Beginnerspad van bijna 180 kinderen met versierde stokken is donderdag het 25-jarige jubileum van meester J.W. Duvekot luister bijgezet. Samen met zijn vrouw M. Duvekot-Rijstenbil werd de directeur van de Groen van Prinstererschool in Scher- penisse thuis opgehaald met een 'lelijke eend', een 2CV waarmee hij een kwart eeuw geleden naar het dorp kwam. Duvekot kreeg een nieuwe flets, een heggenschaar, 25 zonnebloemen, een map met persoonlijke herinneringen én hij kreeg zijn eerste klas uit 1978 op bezoek. „Het was een hele leuke dag. Hartverwarmend. Ze hebben er geweldig veel werk van gemaakt. De zon werkte mee, het was een prachtige dag," zegt Duvekot. Die begon thuis toen het echtpaar werd opgehaald door meester P. Kieviet in een lichtblauwe lelijke eend voor een rondrit door het dorp. Ver gezeld van twee kinderen, Gertine van der Sleen en Aron Beurkens uit groep twee. Bij het uitstappen in de Laban Deurloostraat werden Duvekot en zijn vrouw toegezongen en door vele moeders gefoto grafeerd. In de zaal werden ze verwelkomd door meester N. Baaijens die kort stil stond bij de loopbaan van Duvekot die in in 1978 werd benoemd en in 1988 directeur werd van de school. Elke groep bracht iets naar voren, door middel van een liedje of het uitbeelden van een thema dat betrekking had op het werk en de persoon van de jubilaris (reizen, het doornemen van de post). Tussen de middag kregen de kinderen friet, een ijsje, een lollie en een appel. Als herinnering kregen de jongens een rolmate en de meisjes een kammetje met spiegeltje met de initialen van de jubilaris J.W.D. 's Middags was er een puzzeltocht. De kinderen kregen de opdracht een kaart bij de meester thuis in de bus te doen. Het huis van Duvekot aan de Platteweg werd ook nog eens versierd met bal lonnen en vlaggetjes. Op school kreeg de directeur nog allerlei opdrachten (puzzel leggen, veters strikken, versje zingen). Samen met zijn vrouw zocht Duvekot vervolgens in elke groep de mooiste stok uit. Geen eenvoudige opgave, zo erkent hij. „Er waren zulke mooie bij dat het moeilijk kiezen was." De winnaars kregen een doos met viltstiften. Na het oplossen van een rebus (we wensen u iedere dag een sportieve rit naar school toe) ontving Du vekot een nieuwe fiets van de leerlingen, ouders en het personeel. 's Avonds was er een officieel gedeelte, met familie, personeel en bestuur. Maar ook Duvekots eerste klas uit 1978 was uitgenodigd. Ruim twintig oud-leerlingen waren er voor naar Scherpenisse geko men, een zelfs uit Genemuiden. Voorzitter M. Dijke van het bestuur belichtte de staat van dienst van de jubilaris en bood Duvekot een elektrische heggenschaar aan. De leerkrachten, klasse-assistentes, conciërge en schoonmaaksters boden hem 25 zonnebloemen aan. Duvekot kreeg als aandenken ook een map met persoonlijke herinneringen, anekdotes, gedichten, verzorgd door het personeel en onge veer negentig gezinnen uit het dorp. De jubilaris sprak een dankwoord uit en toen was het tijd voor de receptie waar ruim 200 bezoekers Duvekot de hand kwamen drukken. Hans en Maja Duvekot worden door de kinderen met versierde stokken onthaald op het Beginnerspad. Kees Aarnoudse stopt als leider Thoolse dolfijnengroep Het lesgeven heeft Will de GofFau in 41 jaar geen dag tegengestaan Veel klanten zijn kennissen geworden, zegt scheidend buschauffeur Kleinveld EN VERDER... Chauffeur Peter van Haaften gehuldigd als ridder van de weg Hervormde zondagsschool de Zaaier veertig jaar in Sint-Maartensdijk Victorie voor Noad begint in Willemstad SOMS VINDT OOK EEN FATSOENLIJK MENS ZUNS GELIJKE Dit nummer bestaat uit 18 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1