Inwoners 14% meer kwijt aan woonlasten 'Kans op vergissingen is niet groter dan nu' 'Vandaag zien we wat hulp doet in de harten van mensen' Dé Go*cia 'Het was maar even maar toch heel leuk' meten Paraatheid zware dobber Veel tamboers op de taptoe in Oud-Vossemeer Rolstoeler uit de sloot gered MEER DAN 80 ZENDERS! i/K HEIJNEN WWW E-T EC H N O LOC I E Miljoen Calvijn college Sint-Philipsland omnummeren is duur Prinses Margriet reikt eerste watersnoodsterren uit op bijeenkomst in Tholen Ruim 1700 mensen die vijftig jaar geleden op enigerlei wijze hulp verleenden na de watersnood, krijgen een wa tersnoodster als aandenken. Het zwaar vergulde kleinood is een initiatief van de projectgroep hulpverlening van Delta 2003. Prinses Margriet reikte donderuag in Tholen de eerste vier exemplaren uit aan mevrouw J. Ebben- horst-van den Doel en de heren R.J. Izerda, P. van der Have en C.C. Soethout. In een brief bedankte premier Balkenende namens het Nederlandse volk iedereen voor de toen getoonde inzet en noemde die van grote waarde. Ook commissaris van de koningin Van Gelder sprak zijn dank daarvoor uit. Bolus Eensgezindheid MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Gratis en Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 TeL 0164-259698 24 uur Accelerando voor 6000 euro Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Gemeente investeert volgend jaar bijna zes miljoen De woonlasten in Tholen stijgen volgend jaar met ongeveer 14%. On- roerende-zaakbelasting, afvalstoffenheffing en rioolrecht gaan omhoog, zoals dat eerder door de gemeenteraad is afgesproken. Op de afval stoffenheffing wordt voor het laatst de Zalmsnip in mindering ge bracht. Het nieuwe kabinet schaft deze meevaller zeer waarschijnlijk af in 2005. De gemeentebegroting sluit met een batig saldo van ruim 26.000 euro. In de deze week gepresenteerde be groting wordt met voorbeelden aange geven hoe de woonlasten zich gaan ontwikkelen. Iemand met een eigen huis (waarde 90.000 euro) ziet de las ten met 76,08 euro stijgen naar 606,71 euro. Bij een huis met een waarde van 150.000 euro is de stijging zelfs 95,54 euro. Daarbij is al rekening gehouden met de Zalmsnip, een korting van 45,38 euro op de afvalstoffenheffing (en voor bewoners van verzorgings huizen). Tholenaren die een woning huren, moeten rekening houden met een stijging van 47,48 euro (waarde 90.000 euro) of bij een huis van 150.000 euro met 56,12 euro. Uit het regeerakkoord blijkt dat de Zalmsnip - ooit ingevoerd om de stijging van de gemeentelijke lasten te compenseren - vanaf 2005 verdwijnt. Ook het ge bruikersdeel van de onroerende-zaak- belasting (op woningen) wordt in dat jaar afgeschaft, is de bedoeling. De gemeente verwacht dat dit de inwo ners geen voordeel oplevert, maar dat de lasten verschoven zullen worden. Zelf worden gemeenten gecompen seerd via de rijksuitkering uit het ge meentefonds. In het na de gemeente raadsverkiezingen opgestelde raads- programma 'Kleur Bekennen' is voor 2005 en 2006 een stijging van de on- roerende-zaakbelasting met 16% af gesproken. In het regeerakkoord staat echter, dat in overleg met gemeenten een maximum aan de stijging afge sproken moet worden. De gevolgen hiervan zijn nog onduidelijk, schrij ven burgemeester en wethouders in de begroting. In de berekeningen gaat de gemeente er vanuit dat ze via de rijks uitkering ruim 16,3 miljoen euro krijgt (daarin zit 435.000 euro voor de Zalmsnip). Maar verdergaande bezui nigingen bij het rijk kunnen roet in het eten gooien. De gemeente investeert volgend jaar ruim 5,8 miljoen euro. Zo wordt 1,8 miljoen gestopt in de aanpassing van gemeentelijke gebouwen aan wettelij ke eisen. Ruim een miljoen is nodig voor de uitbreiding van het Calvijn college in Tholen. Voor de uitbreiding van de Wellevaete in Sint-Annaland (met ruimten voor Smash en Accele rando) is de eerder uitgetrokken 720.000 euro ontoereikend. Er is 375.000 euro extra nodig, waarmee het karwei ruim boven het miljoen uitkomt. Uitbreiding van de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse en de Sint-Anthoniusschool in Oud- Vossemeer vergt 621.000 euro. Voor aanpassing van schoolgebouwen in verband met onderwijskundige ver nieuwingen is 329.000 euro nodig, en voor meubilair en leermiddelen nog eens 58.000 euro. De huisvesting van de bibliotheek vergt 336.000 euro. Verder is geld nodig voor het invoeren van 30-km-gebieden (186.480 euro), herinrichting Molenstraat Oud-Vösse- meer (42.000 euro), herstructurering sportcomplex Sint-Annaland (32.000 euro), uitvoering waterplan (75.600 euro), uitvoeren achterstallig bagger- werk (310.000 euro), vervangen stei gers/drijvers in jachthaven Stavenisse (151.260 euro), aanleg en verbeteren van speelterreinen (19.320 euro) en aanschaf graflift (10.000 euro). Ook wordt 176.400 euro uitgetrokken voor een nieuwe brandweerauto in Sint- Maartensdijk. ZIE VERDER PAGINA 5 Sint-Philipsland kan alleen direct overgaan naar de gezamenlijke meld kamer voor politie, brandweer en ambulance in Middelburg als KPN het netnummer 0167 wijzigt. Maar omnummeren is een kostbare zaak. En kele raadsleden zijn bang dat de kans op vergissingen groter zal worden. Burgemeester W. Nuis ontkende dat donderdag ten stelligste in een extra vergadering van de commissie algemeen bestuur. De raadsleden werden op de hoogte nister geschreven dat dit zou moeten gebracht over de stand van zaken in de overgang van de brandweer en de ambulancedienst van het Brabantse naar het Zeeuwse. Volgens projectleider mr. J.C. de Boo van Uijen van de politie Zeeland re ageerde hij ook verbaasd op het feit dat Sint-Philipsland aangewezen blijft op de alarmcentrale in Tilburg. „KPN heeft districten die nu eenmaal over de provinciegrenzen heen lopen." Maar volgens raadslid A.L. Piet (CU) is dat op te lossen door het splitsen van het kengetal. De Boo van Uijen: „Die verantwoordelijkheid ligt bij KPN. Ook de centrale in Tilburg heeft met meerdere districten te maken. Het geldt dus niet alleen voor Sint-Philips land. Maar wij hebben wel aan de mi- verandéren.' Volgens Piet is het 'vrij simpel' om er een netnummer bij te maken. „Om nummeren kan, maar het kost enorm veel geld. Moeten we nu wachten op vergissingen?" Volgens Nuis is er echter niets aan de hand. Hij probeer de elke ongerustheid weg te nemen. „We hebben het over dat er niets ver andert. Nu zit voor Sint-Philipsland alles, behalve de politie, in Tilburg. En dat blijft in Tilburg. Dat is niet vra gen om vergissingen. De inwoners gaan er niet op achteruit. We hebben hier ook een brief over geschreven aan de commissaris van de koningin en de korpschef van de politie." ZIE VERDER PAGINA 5 Prinses Margriet en burgemeester Nuis in de hal van Meulvliet met hulpverleners uit 1953. In en om Meulvliet is het donderdag een drukte van belang. Ruim voor tien uur melden zich de eerste geno digden al voor de '(inter)nationale bijeenkomst voor de hulpverleners na de watersnoodramp'. Op de toe gangswegen vangen politiemensen en verkeersregel aars hen op en wij zen de route. In de Zoekweg is het parkeerterrein in verschillende vak ken opgedeeld. Vertegenwoordigers van de landen die destijds hulp bo den, provincie- en gemeentebestuur ders, vertegenwoordigers van minis teries, de krijgsmacht en verschil lende hulporganisaties arriveren. Onder hen de hoogbejaarde kolonel Boshardt van het Leger des Heils. Een honderdtal van deze autoriteiten krijgt een plaatsje in de sporthal, sa men met een kleine 500 daadwerke lijke hulpverleners. Zij zijn geselec teerd uit de meer dan 1700 die reageerden op een oproep van de or ganisatie. Dat niet iedereen mag ko men, is van verschillende kanten be kritiseerd. „Tóch hebben we dat nadrukkelijk vermeld in het persbe richt waarin we de oproep deden", zegt Albert Holland van het project bureau van de provincie. De selectie is gemaakt nadat de aanmeldtermijn was verstreken, waarbij erop is gelet dat geen enkele groep hulpverleners buiten de boot viel. Toen duidelijk werd dat een stuk minder officiële personen zouden komen dan was ge dacht, zijn nog extra hulpverleners uitgenodigd. Dat de regionale televi sie meldde dat allleen de in Tholen aanwezige hulpverleners een water snoodster krijgen, betreurt Holland dan ook bijzonder. „Want het klopt niet. Iedereen die zich heeft aange meld, krijgt hetzelfde. De doosjes staan gereed voor verzending." In Meulvliet waren donderdag deson danks nog heel wat lege plekken. Verschillende hulpverleners - stuk voor stuk mensen op leeftijd - zagen er op het laatste moment vanaf om te komen. Holland: „Maar ik weet ook van iemand die een ongeluk heeft gehad. En 's morgens om half acht belde een mevrouw uit Den Helder dat haar trein vertraging had. Verder is het ook zo dat een aantal mensen dat zich aanmeldde, inmiddels is overleden." We zijn in Zeeland, dus worden de gasten ontvangen met een bolus bij de koffie. Uit het hele land zijn ze gekomen, en uit het buitenland. Een mevrouw kwam er zelfs speciaal voor uit Canada. Ook van Tholen en Sint-Philipsland zijn hulpverleners aanwezig. In de grote zaal zijn op panelen en in vitrines foto's en brie ven te zien. Een selectie van het ma teriaal dat het projectbureau kreeg van de hulpverleners. Er wordt in middels serieus over gedacht om daarvan een boek samen te stellen. Een Rotterdamse die hielp met de was in de Ahoy-hallen waar veel evacuees werden opgevangen, zegt dat het haar veel later eigenlijk pas duidelijk werd dat ook haar eigen woonplaats destijds gevaar liep. Veel mensen hopen in Meulvliet be kenden van weleer te ontmoeten die ze vaak vijftig jaar lang niet hebben gezien. Af en toe klinkt een vreug dekreet op, maar heel wat meer aan wezigen moeten constateren dat ze niemand kennen. Langzaamaan diri geert de organisatie de mensen naar de sportzaal, waar op een scherm beelden worden vertoond van de Ramp. Het wachten is op prinses Margriet, vice-voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis. Dat wachten gebeurt niet alleen in de zaal, maar ook op het trainings veld van Tholense Boys. Scholieren met een aantal leerkrachten en ou ders stormen zwaaiend het veld op als de heli is geland. Commissaris van de koningin Van Gelder en bur gemeester Nuis verwelkomen de prinses. Ze wandelen naar Meulvliet via een speciaal door de bebossing aangelegd tegelpad. Bij de sporthal staan een antieke tractor en een Amerikaanse ambulance die vijftig jaar geleden aan koningin Juliana cadeau is gedaan. Daar krijgt prinses Margriet bloemen en ze drukt enkele mensen de hand. In de hal worden de commissarissen van de koningin in Noord-Brabant en Zuid-Holland, de burgemeester van Bergen op Zoom, oud-minister Pronk, de voor zitter van het bestuurlijk overleg Delta 2003 en ceremoniemeester mevr. Santbergen aan haar voorge steld. Als eerste spreekt commissaris Van Gelder de aanwezigen toe.„Deze zaal overziend kan ik me gelukkig prijzen met het breed geschakeerd gezelschap dat hier aanwezig is. Precies als in 1953 lijkt het verschil in rang en stand te zijn weggeval len", zegt hij. In het Engels richt hij zich tot de vertegenwoordigers van landen die destijds hulp boden. Hulp die nog altijd niet is vergeten, die belangrijk was voor een land in op bouw na de Tweede Wereldoorlog, maar nog belangrijker voor de ge wone mensen die alles verloren. ZIE VERDER PAGINA 7 v jjri^/ubiiiwnw g Leerlingen en hun begeleiders van de Eben Haëzerschool uit Tholen zwaaien met vlaggetjes bij het naderen van de helikopter met prinses Margriet op het sportveld aan de Zoekweg. De ambulancepost in Sint-Maartens dijk optuigen tot een parate dienst wordt een zware dobber. Dat zei di recteur J. van de Velde van de regio nale ambulancedienst Zeeland (RAVZ) op de informatieavond voor de commissie algemeen bestuur. Het streven van de RAVZ is er wel, maar het geld is er niet. Daarover is men in gesprek met de zorgverzekeraar. „Die bekijkt het, maar we komen niet veel verder. Er is 800.000 euro extra nodig om van alle posten in Zeeland parate posten te maken." Op een parate post zit het personeel klaar om uit te ruk ken. In Sint-Maartensdijk wordt een aanwezigheidsdienst nagestreefd. Dat betekent in de praktijk dat de ver pleegkundige en de chauffeur er 24 uur present zijn en er kunnen slapen. Daarvoor zijn portocabins nodig die naast de garage komen te staan. Op de 24ste taptoe in Oud-Vosse meer staan de tamboers zaterdag avond 4 oktober extra in de schijn werper. Er is een gezamenlijk optreden gepland van tamboers uit Oud-Vossemeer, Sint-Philipsland, Halsteren, Bergen op Zoom en Brouwershaven. Op het dorpsplein aan de Raadhuisstraat treden verder de Oud-Vossemeerse muziekvereni ging OVM op, show- en drumband fanfare Metro uit Scheveningen en drumfanfare en showorkest Delta band uit Vlissingen. De toegang bij de taptoe, die volgende week zater dagavond om half acht begint, is gratis. Later dit jaar is OVM gast heer voor de Delta Brassband Zee land in dorpshuis de Vossenkuil. Advertentie l.M. Tot verrassing van de organisatoren en de politie stroomden er donderdagmor gen ruim 600 schoolkinderen het sportveld aan de Zoekweg in Tholen op, waar prinses Margriet met haar helikopter zou landen. Het idee was in een laat stadi um opgekomen bij het Calvijncollege en de Eben Haëzerschool en na contact met de gemeente mocht het plan doorgaan. „Sommigen kwamen voor de prinses, an deren voor de helikopter", zegt leraar Geluk van het Calvijncollege. „Het was natuurlijk maar even, maar de kinderen vonden het toch leuk", aldus meester Hoftijzer van de Eben Haëzerschool. „Toen we er lucht van kregen dat de prinses met een helikopter op het sportveld aan de Zoekweg zou landen, vonden we het een erg leuk idee om dat te gaan zien", vertelt Hoftijzer. „Eerst was het neen, want de gemeente wilde geen 600 kinderen tegelijk op het landingsveld. Vervolgens kregen we toestemming om de ene helft om kwart voor elf te laten komen voor de aankomst en de andere helft zou dan om half één het ver trek bijwonen. De Regenboog en Ter Tolne vonden het te kort dag om alles nog te re gelen en haakten af. Van De Kraal kwam maar een achttal kinderen omdat de rest op kamp was. Van het hoofd van de politie kregen we toestemming om te komen, maar de agenten bleken van niets te weten. Het was ook allemaal op het laatste nippertje ge regeld", aldus Hoftijzer. Het Calvijncollege kwam op het idee, toen de gemeente twee dagen voor de bijeen komst in Meulvliet aan directeur Kunst kwam vragen om de auto's van de docenten niet op het parkeerterrein bij zwembad de Spetter te zetten. Toen was de wedervraag om naar de aankomst van prinses Margriet te mogen. „Je houdt die jongens toch niet binnen als er een helikopter rond de school cirkelt", vertelt leraar Geluk. Zo stonden er - tot veler verrassing - toch nog dik 600 kinderen met leerkrachten en een aantal ou ders op het sportveld om de prinses een hartelijk welkom te geven in Tholen, naast de handdruk van burgemeester Nuis en commissaris van de koningin Van Gelder. De kinderen beleefden een plezierig uitje en ook de hulpverleners in Meulvliet hadden een fijne dag. A.J.M. Tetteroo uit Rotterdam bijvoorbeeld, in 1953 vrijwilliger bij de hulpverlening na de watersnoodramp in Stavenisse, sprak over 'een indrukwekkende bijeenkomst'. Zie ook de pagina's 7, 9 en 13 voor een uitgebreid verslag in woord en beeld. t""""J-ü Na twee uren onder zijn invalidenwa- gen in een moddersloot te hebben ge legen, is een bejaarde inwoner van Tholen gered door een voorbijganger. „Met zijn laatste krachten was hij aan het roepen, maar het was niet meer verstaanbaar", vertelt Johan Vos. Hij fietste zondagmiddag rond twee uur met zijn zoontje in de Zwarteweg toen hij vreemde geluiden hoorde. „Het was een soort klaagzang, maar ik kon het niet thuis brengen. Ik dacht eerst dat het uit de boomgaard kwam. Om dat het geluid bleef, ben ik omge draaid. Mijn fiets en mijn zoontje heb ik op een dam gezet en toen zag ik aan de rechterkant - gezien vanaf de Ge- maalweg - in de sloot een invaliden wagentje op zijn kop liggen. Ik ben erin gesprongen en onder het wagen tje lag een man die tot aan zijn nek toe in de modder en het water lag. De man heb ik omhoog getrokken, maar de kar kon ik niet alleen van hem af krijgen. Ik ben toen weer op de fiets gesprongen om naar Kees Geluk in de Gemaalweg te rijden om hulp te ha len. Onderweg kwam ik dhr. Van der Enden tegen en samen met hem heb ik de man verder omhoog getrokken. Hij had geen pijn, zodat we hem verder konden helpen. De sloot zat vol brandnetels, ander onkruid en blubber. Geluk kwam er intussen aan met zijn jeep en een steunband, die we onder de armen van de man deden, waarna het lukte om hem op de kant te krij gen. Vervolgens hebben we de inva- lidenwagen eruit gehaald; de accu's waren eruit gerold. Geluk heeft de man toen met zijn wagentje naar huis gebracht. Hoe de man in de sloot te recht gekomen was, wist hij niet meer. Dankzij het feit dat ik samen met mijn zoontje een rondje fietste, is het alle maal nog goed afgelopen, want als je lang in zo'n sloot ligt, raak je uitgeput en onderkoeld", aldus Johan Vos. Accelerando musiceert van vrijdag avond 3 oktober om zeven uur tot za terdagavond 4 oktober zeven uur om 6000 euro bij elkaar te krijgen voor een nieuw repetitielokaal. Eén lid zit al boven de 1000 euro aan sponsor gelden, maar die heeft een reeks met bedrijfsrelaties achter zich. Andere le den die volledig op particulieren aan gewezen zijn, zitten op zo'n 300 euro, maar er is nog een week werving mo gelijk. De gemeente betaalt de nieuwe accommodatie grotendeels, die zowel voor Accelerando als tafeltennisver eniging Smash '76 is bestemd, maar voor de inrichting is ook nog een he leboel nodig. Het gemeentebestuur werkt ook enthousiast aan de mara thon mee, want burgemeester Nuis geeft een pianoconcert in de Welleva ete en hij treedt ook nog als jurylid op, naast de wethouders Velthuis en Van Kempen. De laatste fungeert za terdagochtend van 7 tot 8 uur ook nog als dirigent. De jury houdt in de gaten of alle muzikanten wel actief blijven, want sommigen worden per uur ge sponsord. Het plan was eerst om be kende Nederlanders als NOS-weer- vrouw Maijon de Hond te strikken als dirigent of jurylid, maar dat is niet meer gelukt. Het blijft nu lokaal met in andere zalen van de Wellevaete een dorpsfilm uit de jaren zestig, herinne ringen aan het Setallands spektakel uit 2000 en een bloemen- en planten- markt. Notaris Schot sluit zaterdag avond 4 oktober om zeven uur de mu- ziekmarathon af. Veertig jaar is Teun Struijk uit Stavenisse zelfstandig ondernemer Gedeputeerde Poppelaars wil Thoolse aardappeldag en meer promotie veilingen EN VERDER... Dorpshuisplan valt goed bij Vossemeerders Rieburch bij jongens, Ter Tolne bij meisjes kampioen schoolvoetbal HET HUISELIJK LEVEN HOUDT OP VRIJ EN MOOI TE ZUN ZODRA HET IS GEBASEERD OP LENINGEN EN SCHULD Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Coba Struijk rijdt heel graag met de taxi

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1