Verkeer en vervoer Provincie Zeeland Statenleden 2003-2007 Klaverblad actueel Fietsen naar werk is eenmalige actie bij fraai nazomerweer Bevolkingscijfers Donderdag 25 september 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 39/2003 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Het is weer al even geleden dat er verkiezingen waren voor Provinciale Staten. In maart dit jaar werden de 47 leden door de Zeeuwse bevolking gekozen. Tien politieke partijen zijn nu vertegenwoordigd in de Staten. Wie de leden zijn, wat ze willen bereiken en waarom ze zich kandidaat hebben gesteld staat allemaal in de brochure Statenleden 2003-2007. Prinsjesdag voorbij, nu wij! Wij hebben allemaal kunnen horen wat de rege ring van plan is. Dat ziet er voor veel mensen niet goed uit. Vooral niet als je afhankelijk bent van zorg of een uitkering, of van aanpassingen en voorzieningen. Het Klaverblad vindt dat sommige maatregelen niet kunnen: ze gaan veel te ver, ze treffen men sen die toch al in een zeer zwakke positie zitten. Wij laten dit de ministers en de Tweede Kamer zeker weten. U kunt deze reactie lezen op onze website www.klaverbladzeeland.nl. Wilt u de regering of de tweede kamer ook laten weten wat u er van vindt. Of wat voor gevolgen deze voornemens voor u persoonlijk inhouden? We hebben de belangrijkste adressen op een rij tje gezet. Weet U niet waar u moet beginnen?? Benader in ieder geval de regeringsfracties van CDA, D66 en WD in de Tweede Kamer. En probeer eventueel samen op te trekken met een belangengroep zoals een cliëntenraad, een ouderenbond, een lokale werkgroep en dergelij ke. Ook deze adressen vindt u op de klaverbladsite. Een greep uit de voorgenomen maatregelen: Hogere en nieuwe eigen bijdragen Uit het ziekenfondspakket: tandartskosten voor volwassenen, fysiotherapie voor volwassenen, zittend ziekenvervoer, zelfzorggeneesmiddelen voor chronisch zieken, anticonceptiepil boven 21 jaar, psychotherapie boven de 30 behande lingen Q Eerste ivf-behandeling niet meer vergoed Huishoudelijke verzorging niet meer vergoed via de AWBZ De WAO wordt verder beperkt Ministerraad en enkele ministeries Minister-president de heerJ.P. Balkenende: Postbus 200012500 EA Den Haag, 070 - 356 46 83. Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieu, minister mevrouw S.M. Dekker of staatssecretaris de heer P.L. van Geel, Postbus 20951, 2500 EZ Den Haag, 070 - 333 39 39. Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport minister de heer H. Hoogervorst en staatssecre taris mevrouw C. Ross - van Dorp, Postbus 20350, 2500 EJ Den Haag, 070 - 340 79 11. Ministerie van Sociale zaken en Werkgelegenheid minister de heer A.J. de Geus staatssecretaris de heer M. Rutte, Postbus 90801, 2509 LV Den Haag, 070 - 333 44 44. Tweede Kamer ALLE Fracties kunt u schrijven via Postbus 20018, 2500 EA, Den Haag. Maar U kunt ze ook bellen of een e-mail sturen. Regeringsfracties Overige fracties in de tweede kamer: U kunt uw geschreven reactie ook naar ons sturen of mailen. Wij zorgen er dan voor dat deze bij de minister komt. Het Klaverblad, t.a.v. Marleen Vermeer Postbus 2054 4460 MB GOES algemeen@klaverbladzeeland.nl Ze rijden alleen, met zijn tweeën of in een grote groep. Voor de een is het de dagelijkse routine, voor de ander een eenmalige zaak. Vrijdag reden zo'n 70 ambtenaren van de gemeente Tholen op de fiets naar hun werk. Van zeven Thoolse bedrijven gingen zo'n 52 personeelsleden op het rijwiel naar hun baas. Het was een uitgelezen dag om te fietsen in de 'week van de vooruitgang' dankzij het mooie nazomerweer. Douches In beroep Abdij Het boekje Cijfers Verkeer en Vervoer Zeeland 2002 geeft een beeld van de belangrijkste ken getallen voor het personenver voer, recreatieverkeer, goederen vervoer en de verkeersveiligheid. Door middel van kaarten, grafie ken en tabellen worden de kenge tallen en ontwikkelingen getoond. Uit de gegevens blijkt dat het ver voer per auto de meest gekozen vervoersvorm is. Of het nu gaat om woon-werkverkeer of om soci aal-recreatief verkeer. Recreatieverkeer Op veel wegen in Zeeland liggen de verkeersintensiteiten in de zomermaanden 20% tot 30% hoger dan op een gemiddelde werkdag. Op de N57, ter hoogte van de Oosterscheldekering, zijn de intensiteiten in de maanden juli en augustus zelfs 54% hoger. De hoge verkeersintensiteit in de zomermaanden maakt de kans op files groter. In 2001 waren er 38 files waarvan drie in de winter. In 2002 waren er 48 files waar van acht in de winter. De verkeersintensiteit De opening van de Wester- scheidetunnel en het opheffen van de veerbindingen Vlissingen- Breskens en Kruiningen-Perk- polder, heeft belangrijke gevol gen gehad voor de verkeersstro men in Zeeland. Op de N254 bij de Sloehaven tussen Middelburg en 's-Heerenhoek, zijn de intensi teiten met bijna 50% toegeno men. Tussen 's-Heerenhoek en Heinkenszand, de aansluiting op de A58 is er ook sprake van een verdubbeling. Aan de Zeeuws-Vlaamse kant van de tunnel zijn de intensiteiten op de N62, de sluizen in Terneuzen, N61 tussen Schoondijke en Hoek, brug bij Sluiskil met een kwart toegenomen. Op de N61 in de richting van de brug Sluiskil zijn de intensiteiten met iets meer dan 50% toegeno men. Verkeersonveiligheid Het aantal verkeersdoden in Zeeland is de afgelopen vijf jaar met 31% gedaald. In 1998 waren er 42 verkeersdoden te betreu ren, in 2002 helaas nog 29. Het aantal ziekenhuisgewonden is in dezelfde periode constant geble ven, met 376 ziekenhuisgewon den in 1998 en 371 in 2002. Binnen de bebouwde kom gebeu ren de meeste ongevallen op 50 km/uur wegen. 80% van het tota le aantal verkeersslachtoffers bin nen de bebouwde kom valt op deze wegen. Buiten de bebouwde kom vallen de meeste verkeers slachtoffers op 80 km/uur wegen (66%). Aan de hand van die ge gevens over een reeks van jaren worden de gevaarlijke punten aantoonbaar gemaakt. Op die manier kunnen gerichte maat regelen worden genomen om de verkeersveiligheid te verhogen. Bekende maatregelen zijn de aan leg van rotondes, wegversmallin gen en 30 kilometer zones. Opvragen De brochure 'Cijfers Verkeer en Vervoer Zeeland 2002' is een uit gave van de Provincie Zeeland in samenwerking met Rijkswater staat Directie Zeeland. Belang stellenden kunnen de brochure opvragen bij het Informatie centrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Nieuws In de aanloop naar de verkiezin gen zijn door de politieke partijen stellingen ingenomen over de toe komst van Zeeland. Wat te doen op het gebied van ruimtelijke ordening, gezondheidszorg, natuur, economie en waterhuis houding. In de Statenagenda 2003-2007 hebben de bestuur ders aangegeven wat zij voor Zeeland willen doen. Niet tot in detail, maar op hoofdlijnen. Op die manier is een vergelijk met een verkiezingsprogramma tot op zekere hoogte mogelijk. Verantwoording De agenda volgt het patroon van het Zeelanddebat, waar werd gekozen voor vier hoofdthema's: Milieu en Economie, Stad en Platteland, Zoet en zout water, Bestuur en organisatie. Het om zetten van de uitgangspunten van beleid naar concrete zaken is een taak van het college van Ge deputeerde Staten. GS is voor de uitvoering verantwoording schul dig aan PS en GS kan worden uit genodigd om in een statenverga dering uit te leggen hoe en waar om zij bepaalde zaken hebben afgehandeld of in gang gezet. Statenvergaderingen Provinciale Staten vergaderen zo'n tien keer per jaar. De verga deringen zijn openbaar en wor den gehouden in de Statenzaal. Wat daar wordt besproken is te vinden op de website van de pro vincie, www.zeeland.nl en staat ook in Abdijnieuws vermeld. De eerstvolgende vergadering is op 3 oktober a.s.. De definitieve agenda is op dit moment nog niet beschikbaar. Statenleden Wie iets wil vragen aan de staten leden hoeft niet te wachten tot er een vergadering is. De namen en (e-mail)adressen zijn opgenomen in de brochure Statenleden 2003- 2007. Naast deze gegevens staat er ook in waarom zij in de politiek zijn gegaan en waar zij zich voor in willen zetten. Opvragen De brochure Statenleden 2003- 2007 kan worden opgevraagd bij het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. E-mail: infocentrum@zeeland.nl. Het aantal inwoners van de Provincie Zeeland blijft stijgen. Op 1 januari 2002 waren er 377.235 inwoners, een jaar later waren dit er 378.361. De sterkste groei is voornamelijk in Walcheren. In Middelburg was het aantal inwoners op 1 januari 2002 40.409 en op 1 januari 2003 waren er 40.938 inwoners. Op Noord- en Zuid-Beveland is er eveneens een stijging te zien. In de regio West Zeeuwsch-Vlaanderen is het aantal inwoners al een paar jaar constant. In de regio Tholen is er een kleine daling. Overslag blijkt de kleinste woonkern te zijn met 248 inwoners. Wie wil weten wat het aantal inwoners per woonplaats is, hoe het verloop is per jaar of hoeveel de stijging per regio is in een bepaald jaar kan het 'bevolkingsoverzicht per kern' opvragen bij het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Op 7 oktober 2003 zal de ad viescommissie bezwaarschriften van de provincie Zeeland een zit ting houden tot het horen van belanghebbenden in het provin ciehuis, Abdij 6 te Middelburg. Onder voorbehoud van wijzigin gen komen de volgende zaken aan de orde: om 15.00 uur wordt het bezwaar schrift van de heer/mevrouw Verhage te Schoondijke behan deld tegen een besluit van GS van 24 juni 2003 inzake de afwij zing van het subsidieverzoek in het kader van Vitaal Platteland voor het project Van Bedstee tot Klinket. om 15.30 uur wordt het bezwaar schrift van Zonnemaire consump tieve kwekerij te Ellemeet behan deld tegen een besluit van GS van 24 juni 2003 inzake de afwij zing van de subsidieaanvraag in het kader van Vitaal Platteland voor het project Consumptieve kwekerij Zonnemaire. Voor meer informatie over deze zaken kan tijdens kantooruren op werkdagen contact worden opge nomen met de secretaris van de adviescommissie bezwaarschrif ten, mevrouw C.W. Ramondt, telefoonnummer 0118-631377. CDA 070 - 318 30 20, cda@tk.parlement.nl D66 070 - 318 30 66, d66secretariaat@tk.parlement.nl WD 070 - 318 30 36, wd@tk.parlement.nl Christenunie 070 - 318 30 57, Christenunie@tk.parlement.nl GroenLinks: 070 - 318 30 30, groenlinks@tk.parlement.nl PvdA: 070 - 318 30 25, informatie@pvda.nl LPF: 070 - 318 58 46, voorlichting.lpf@tk.parlement.nl SP: 070 - 318 30 44, kamer@sp.nl SGP: 070 - 3 18 38 45, sgp@tk.parlement.nl Kees van der Kleijn uit Tholen, ter hoogte van de Bakkersdijk in Scherpenisse, fietst in zijn eentje naar de milieustraat in Sint-Maartensdijk. „Niks was verplicht," zegt Leny Jansen-van Deelen van de gemeente Tholen. „Maar er hebben zich toch ruim zeventig ambtenaren voor op gegeven. De meesten reden indivi dueel naar het werk, een groep van vijftien reed samen." In Tholen verzamelden zich een aantal ambtenaren bij de burge meester aan de Postweg. In Poort vliet werd de groep aangevuld. Maar anderen waren de groep al vooruitgereden. Een van de eersten was Piet van der Vlies, ambtenaar sportzaken. Hij fiets altijd van Tho len naar Sint-Maartensdijk en terug. Rond 8 uur rijdt hij de smalstad bin nen. „Ik hou niet van die poppen kast," zegt hij. Van der Vlies wil op tijd beginnen, het vertrek van de groep is rond acht uur als hij al 12 kilometer in de benen heeft. Ter hoogte van de Bakkersdijk in Scherpenisse komen griffier A. van de Sande en W. van der Meer uit Tholen met zijn tweetjes. Van der Meer, van de afdeling algemene za ken en welzijn, pakt vaker de fiets, maar voor Van de Sande is het een uitzondering. „Ik fiets wel, maar vooral op vakanties," zegt hij ter wijl een zweetdruppel over zijn voorhoofd parelt. Ze hadden niet met elkaar afgesproken, maar had den elkaar onderweg ontmoet. Ge meentearchivaris J.P.B. Zuurdeeg uit Tholen fietst alleen. In een rustig maar gestaag tempo. „Ik ben niet zo'n groepsmens," luidt zijn com mentaar om vijf voor half negen. Een klein kwartiertje later komt C. van der Kleijn uit Tholen. Als amb tenaar van de buitendienst'moet hij naar de milieustraat op het indus trieterrein. Hij is rond tien over acht vertrokken en houdt een flink tempo aan. „Ik wil het binnen het half uur rijden. Dat gaat net lukken." Van der Kleijn is speciaal voor de lande lijke actiedag op de fiets geklom men, maar rijdt wel vaker op en neer naar zijn werk. „Ik wil wel meer, maar mijn vrouw is er niet zo voor. Voordat ik naar mijn werk ga, heb ik meestal al een paar karwei tjes gedaan. En dan wordt het wat veel. Maar ik fiets wel eens vaker als het goed weer is." Rond tien voor negen passeert de grote groep van vijftien ambtena ren, met burgemeester W. Nuis en secretaris S. Nieuwkoop. Ze gaan naar de kantine van de werkplaats waar hen een ontbijt wacht. Zeventig personeelsleden is onge veer 35 procent van het amtenaren- korps. Goed voor bijna 1000 kilo meter. Jansen: „Het fietsen naar je werk wordt gestimuleerd, maar dit was echt een eenmalige actie in het kader van mobiliteit en verkeersvei ligheid. Je zit als organisatie vast aan de planning van werkzaamhe den. Daar past het fietsen vaak niet in. Of het voortgezet wordt weet ik niet, dat is een taak van de coördi nator fietsen van de personeelsver eniging. Maar die is nu op vakan tie." Voor de dag waren er wel enige faci liteiten geregeld. Zo konden de da mes gebruik maken van de douches in Haestinge en de heren van de douches in de werkplaats. Maar nie mand deed dat. Bij Woonboulevard Poortvliet van Bouman Potter, met vestigingen in Poortvliet en Sint-Maartensdijk, de den ongeveer twintig werknemers mee. „Dat is ongeveer dezelfde groep als die altijd of vaak op de fiets komt. Uit Tholen, Sint-Anna- land, Poortvliet, Scherpenisse en Oud-Vossemeer," vertelt Ria van Dijke van personeelszaken. Op het totaal van 130 personeelsleden is dat niet veel, maar Van Dijke wijst erop dat er veel parttimers werken en niet iedereen op vrijdag werkt, de dag dat de actie werd gehouden. Ook an dere bedrijven namen deel aan de fietsdag. Van Houte woninginrich ting in Sint-Maartensdijk, Van der Harst, Vishandel Schot, slagerij Gei- lings en drukkerij Dieleman uit Tho len en Busmariteam uit Sint-Anna- land.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 19