Monumenten in trek bij uit streek maar ook van publiek buiten Thoolse kapster begint schoonheidssalon Onderzoek scholen is een jaar vertraagd Kapvergunning vervalt voor coniferen in tuin Vrees oogstderving en zettingsschade door bouwput rwzi Tholen Excursie door Slikken De Heen Diaken voor R.K. regio Donderdag 18 september 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Bram Nelisse uit Scheveningen werd gedoopt in de kerk van de Hervormde Gemeente in Tholen, hij trouwde in dezelfde kerk met Marie Kegge en zaterdag bezocht de 85-jarige het gebouw tijdens de open monumentendag. Hij was een van de vele oud-inwoners van onze gemeen te die een van de opengestelde gebouwen aandeden. Nieuw waren dit jaar de slotrestanten in Stavenisse. Die trokken meer dan honderd bezoekers. Dialect Oud-Tholenaar A. Nelisse bezoekt grote kerk in zijn geboorteplaats WD gooit regeling liefst helemaal overboord Voor coniferen en bomen met een stamdiameter tot 20 cm is, als ze in tuinen bij woningen staan, binnenkort geen kapvergunning meer nodig. De Thoolse gemeente raad beslist vanavond om de algemene plaatselijke ver ordening (apv) daartoe aan te passen. De versoepeling betekent meer vrijheid voor de inwoners en minder werk voor de gemeente. Tegelijkertijd komt er aan een kapver gunning een prijskaartje te hangen: voor de resterende maanden van dit jaar het algemene legestarief van 6,60 euro, maar vanaf volgend jaar 70,40 euro. Verdrietig Edith Knuist uit Tholen heeft sinds kort een eigen schoonheidssalon op de bovenverdieping van haar huis in de Simon Lindhoutstraat. Met schoonheidssalon Edith richt ze zich voorlopig vooral op gezichtsverzorging, maar in de toekomst wil ze ook make-up behandelingen gaan verzorgen. Sint-Annaland moet wachten door Scheldecollege „Het was ook uitgelezen weer," zegt voorzitter R. Wielinga van de heemkundekring Stad en Lande van Tholen die dit jaar de open mo numentendag op Tholen coördi neerde. De heemkundekring Phi- lippuslandt deed dat in Sint-Philipsland. „De ruïne in Sta venisse was een groot succes. Er zijn veel Stavenissenaars geweest maar ook mensen van elders." Ook de molen met de foto's van het ou de veer werd er goed bezocht. In het oude gedeelte van het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk kwamen 77 bezoekers. „Een van de bezoekers uit Utrecht liet zelfs een briefje aan de burgemeester achter om te vragen het gebouw toch als stadhuis voor de gemeente te behouden." Er waren meer be zoekers die zich zorgen maakten over de toekomst van het gemeen tehuis, zegt Wielinga. „Dat is zeker het gevolg van de discussies die er zijn gevoerd. Algemeen was de re actie dat er een goede bestemming moet komen voor het gebouw." Wielinga maakte een rondje langs de monumenten. „Er waren men sen bij die alleen een rondgang langs de kerken deden. En daar de hele dag voor uittrokken." In Tholen geniet Nelisse van het bezoek aan de grote kerk aan het Kerkplein. Het gebouw ziet er na de grote restauratie piekfijn uit. De zon schijnt door de hoge gotische ramen naar binnen. Het is er licht. Hij is samen met zijn schoonzoon C. van Delft en zijn neef Jan Bijl (zoon van zijn zuster Adrie Nelis se). In 1945 werd hier zijn huwe lijk ingezegend door dominee Ba telaan, zo vertelt hij. Zo'n 40 jaar later woonde hij een preek bij van dezelfde dominee in Katwijk en Nelisse waande zich weer terug in de kerk van Tholen toen hij dezelf de stem hoorde. „De manier waar op hij preekte was in al die jaren niet veranderd." Nelisse werd geboren op de hoek van de Dalemsestraat/Bebouwde Dam, zijn vrouw op de hoek Hoog- straat/Stoofstraat. Beiden in het ou de centrum van het stadje aan de Eendracht. Nelisse werkte een tijd bij bakkerij Quist, maar sloeg zijn veren uit in Holland en verliet Tho len eind 1939. In de oorlog werkte hij een tijdje bij een bakker in Hon- selersdijk. Toen hij allergisch bleek voor meelstof, moest hij de bakens verzetten en vond werk in een spe ciaalzaak voor kaas, noten en wijn in Scheveningen waar hij 40 jaar lang bedrijfsleider was. Nelisse zal bij de wat oudere Tho- lenaren bekend zijn als voetballer bij Tholense Boys. Hij volgt de verrichtingen van zijn oude club nog via deze krant die vrijdagoch tend bij hem in de bus valt. „Ze speelden tweede klasse maar nu spelen ze derde klasse, hè." Hij herinnert zich nog dat het elftal uit zijn tijd als speler bij uitwedstrij den in West-Brabant geen tol hoef de te betalen op de brug over de Eendracht. „Dat kostte een dubbel tje. We moesten beloven dat we voor half twaalf terug waren én we moesten nuchter zijn." Hij speelde samen met de vader van A. van Vossen die juist in de kerk bezig is de psalmborden te veranderen. Er ontstaat een geani meerd gesprek over het Tholen van toen en het Tholen van nu, want ook daar heeft Nelisse belangstel ling voor. Hij ging namelijk ook kijken naar de nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente in de nieuwbouwwijk Stadszicht. En combineerde zo oud en nieuw op de monumentendag. „Ik ben nog blij dat ik het vertellen kan," zegt Nelisse die het dialect is verleerd. Oud-Tholenaar Bram Nelisse (midden) vertelt aan zijn neef Jan Bijl (links) en A. van Vossen in de Hervormde kerk over zijn jeugd. „Ik spreek geen Thools meer. We kwamen nog wel op Tholen hoor, maar je raakt het toch kwijt." En als ze op Tholen kwamen dan na men ze worst en bolussen mee. De Hervormde kerk in Sint-Maar tensdijk wordt om het jaar openge steld voor het publiek. Dit jaar - Rien Vroegop ontvangt bezoekers in de Hervormde kerk in Scherpenisse. werden er ongeveer 110 bezoekers geteld. Volgens C. Kwaak kwamen de bezoekers overal vandaan. Van binnen de gemeente maar ook van daarbuiten, Halsteren, Bergen op Zoom, Middelburg, Geertruiden- berg, Breda, Giessenburg, Vriezen- veen. Voorburg, Utrecht en zelfs twee bezoekers uit het Duitse Wup- pertal. Kwaak beantwoordde veel vragen over de bouw van de kerk, maar ook over de grafmonumen ten. Er was een boekentafel met cd's en foto's van de kerk, de mo len De Nijverheid en het gemeente huis. Vier organisten bespeelden verdeeld over de dag om beurten het orgel. Er werden ook video-op- namen gemaakt van het gebouw voor vertoning aan bewoners van Vrederust in Halsteren. Het ambachtsherenhuis in Oud- Vossemeer werd door ongeveer zestig belangstellenden bezocht. De bezoekers kwamen uit het dorp zelf, of elders van het ei land;-de re gio of van verder weg. Ook hier kwamen oud inwoners een kijkje nemen. Een bezoeker uit Ermelo bleek zeventig jaar geleden in Oud-Vossemeer te zijn geboren en is de zoon van burgemeester Ha mer (burgemeester van 1930 tot 1934). Hij bracht oude foto's mee van het dorp. Onder meer van de houten burgemeesterswoning aan de Coentjesweg die zijn vader heeft laten bouwen. In de Hervormde kerk in Scherpe nisse is het rustig. Rond half twaalf zijn er zo'n zes bezoekers binnengeweest. Rien Vroegop van de heemkundekring heeft in het portaal extra informatie over de kerk bijeengebracht, het meeste is afkomstig uit het gemeentearchief. Zoals een gravure, tekeningen en foto's van voor en tijdens de res tauratie (1971-1974). Vroegop maakte ook vertalingen uit het En gels van de twee gedenkstenen in de toegang. „Ik probeer een klein beetje extra informatie aan te bie den," zegt Vroegop bescheiden. „Om een idee te geven hoe het was." Hij wijst ook op een oude kaart van Zeeland waar de vaar route van Antwerpen naar de Noordzee op is aangestippeld. Die liep toen over de Oosterschelde langs de zuidkust van het eiland. En dat verklaart volgens Vroegop dat er in 1814 een Britse luitenant in.Scherpenisse werd begraven die het leven had gelaten in de strijd tegen de Fransen. „De meeste bezoekers verbazen zich erover dat deze kerk zo groots is opgezet." Op de 17de eeuwse gravure van Smallegange stijgt de kruiskerk indrukwekkend uit boven het dorpje. „Over de bouw is niet veel bekend. De kerk was groter dan dat hij nu is. Hij lijkt niet af te zijn gemaakt. Dat geeft er weer een speciale sfeer aan." Zo zijn er aanzetten tot een tongewelf te vinden, maar de mu ren houden op bij het donkergroe ne plafond waarop de baleinen zijn geschilderd die de bogen van het gewelf uitbeelden. Vroegop wijst ook op de grafstenen in de vloer van het monument. Enkelen zijn altaarstenen geweest. Te-zien aan de wijdingskruisjes. Als de klok twaalf slaat, stopt Vroegop met zijn uitleg in het portaal. Het gebeier is zo luid dat de toren lijkt te schudden. Tijd voor een slokje koffie. Volgens voorzitter A. Joppe van de kerkvoogdij is de kerk nog in goede staat. „Ieder jaar plegen we onderhoud aan de buitenkant. Metsel- en voegwerk. Als het no dig is ook aan het lood." Vanwege de arbo-eisen zijn er ladderhaken op het dak aangebracht. Momen teel wordt een deel van de achter zijde opnieuw gevoegd en het siermetselwek rond de oude ramen onder handen genomen. Ook Jop pe is vraagbaak .v,oor bezoekers. Zo probeert hij samen met ABT- raadslid C. van dè Horst het bord met de tien geboden uit 1581 te ontcijferen. De dag die in het teken stond van de boerderij, werd in het land bouwmuseum in Dreischor ge opend. Wethouder W.C. van Kem pen, CDA-statenlid J. van de Merbel en Wielinga waren daarbij aanwezig. Volgend jaar is het the ma vestingsteden. Tholen-stad kan daarin een prominente rol spelen, zegt Wielinga, „Maar daar hebben we wel meer vrijwilligers voor no dig." De nu geldende regels bieden soms te weinig houvast, kunnen lange procedures tot gevolg hebben en zijn op sommige punten onvolledig. Daarom komen burgemeester en wethouders met een aanpassing van de apv betreffende de afdeling 'Be waren van houtopstanden', geba seerd op een model van de Bomen- stichting en de vereniging Stadswerk Nederland. De vrijstel ling in particuliere tuinen wordt ver ruimd, want de huidige apv gaat uit van bomen met een stamdiameter van 10 cm waarvoor een kapver gunning nodig is. Voor bomen bij bedrijven of in openbaar gebied geldt de vrijstelling niet (uitgezon derd onder meer wegbeplanting, fruitbomen en windschermen, en kerstbomen). In de wijziging wordt de herplantplicht aangescherpt, ter wijl een kapverbod is opgenomen voor de periode 15 maart tot en met 15 juli (vogelbroedseizoen). Verder is een artikel opgenomen waarin de afstand van bomen tot de erfgrens- lijn op een halve meter wordt be paald, terwijl heggen en heesters óp de scheiding mogen staan. Afgege ven kapvergunningen blijven één jaar geldig. Commissielid F.J. Goossen (VVD) zei 'een beetje verdrietig' te worden van al die overregulering. „We slaan door." Burgemeester W. Nuis was het enerzijds wel met hem eens, maar vond dat er anderzijds (ets ge regeld moet zijn. De voorgestelde wijziging van de apv is volgens Nuis al een stuk eenvoudiger dan de huidige bepalingen. Maar Goossen wilde nog verder gaan: „Als we dit nou eens helemaal overboord gooi en en we leggen vast welke bomen beeldbepalend zijn. Er zijn gemeen ten die zo werken." D66 en ABT vielen de VVD meteen bij en ook PvdA'er M.A.H. den Haan voelde er wel voor. Maar de burgemeester raadde het af. „U zult dan het totale bomenbestand moeten inventarise ren. Dat is een flinke klus waarmee veel tijd en geld gemoeid is." SGP en CU voelden niet voor het VVD- idee. „Wie bepaalt of een boom beeldbepalend is? Dat is subjec tief", zei P. van Belzen. En volgens M.J. Klippel is wat Goossen wil, in een ander artikel van de apv gere geld. De argumenten van Nuis dat er in ieder geval (ets geregeld moet zijn, overtuigden vervolgens de hele commissie. Uitgezonderd Goossen, die tegen stemde. Zelfs het CDA legde zich bij de meerderheid neer, hoewel J.P. Bout ernstig bezwaar maakte tegen het artikel waarin de afstand van een boom tot de erfgrenslijn op 50 cm wordt bepaald. Hij pleitte ervoor om de twee meter aan te houden die in het Burgerlijk Wetboek genoemd staat.. Anders vreest de CDA'er voor veel ongenoegen en problemen tus sen buren in de toekomst. Maar hij stond alleen, niemand anders in de commissie maakte zich druk over dit aspect. Dat deed wél J.J.P.A. Boulogne (ABT) over het artikel waarin staat dat wanneer binnen acht weken na ontvangst van de aanvraag geen beslissing is geno men, de vergunning geacht moet worden geweigerd te zijn. Het com missielid had de indruk dat dit was opgenomen, om fouten of nalatig heid van de gemeente af te dekken. Maar Nuis stelde dat het artikel de aanvrager een rechtsingang moet bieden. De termijn van acht weken kan te kort zijn om een beslissing te nemen. Boulogne hield er moeite mee, maar stemde niet tegen aan passing van de apv. Waterschap Zeeuwse Eilanden krijgt van gedeputeerde staten vergunning voor het onttrekken van grondwater voor het droog houden van een bouw put ten behoeve van het uitbreiden van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Tholen. Dat blijkt uit de ontwerp-beschikking van de provincie. Het grondwater mag niet verder worden verlaagd dan 0,50 m bene den de aanlegdiepte van de verschil lende onderdelen. Dat betekent 5,50 m bij de te bouwen nabezinktank, 2,55 m bij het pompgemaal en 2.75 m ter plaatse van de te slopen be staande nabezinktank. De te onttrek ken hoeveelheid water mag niet meer bedragen dan 1520 m3/etmaal of 47.120 m3/maand en in totaal niet méér dan 140.000 m3. Er moet een meetnet komen waar alles gecontro leerd kan worden. Het chloridege halte van het opgepompte grondwa ter moet maandelijks worden bepaald aan de hand van analyse. Landbouwpercelen die binnen een straal van 300 m uit de bouwput lig gen, dienen voorafgaand, tijdens en zonodig na de bemaling te worden beoordeeld door een onafhankelijk taxateur dat goed inzicht kan wor den verkregen van eventuele droog- teschade aan deze percelen. Het kar wei wordt van maart tot juni 2004 uitgevoerd. In 1986 is de rwzi in de Slabbecoornpolder al eerder uitge breid. De ZLTO heeft aandacht gevraagd voor gewassenschade en communi catie met de omliggende grondge bruikers. Daarnaast verzocht de landbouworganisatie om speciaal aandacht te schenken aan de lozing van het vrijkomende zoute grondwa ter om negatieve effecten te voorko men voor de doorspoelproef met zoet water. Volgens de provincie is daarvan geen sprake omdat het vrij komende grondwater rechtstreeks zal worden geloosd op het Schelde- Rijnkanaal. Op 700 en 1200 m ten zuidwesten van het rwzi-terrein be vinden zich bekende verontreini gingsplaatsen. Het waterschapster rein heeft een 10 m dikke deklaag van klei en veen. Tussen 2 en 5 m is een zandlaag aangetroffen. Het grondwater is er zout. Vanwege de relatief dikke, slechtdoorlatende deklaag zijn de landbouwgronden in de omgeving weinig droogtegevoe- lig, maar wel matig tot sterk zet- tingsgevoelig. Met name op het rw zi-terrein zelf bestaat er risico voor zettingschade aan gebouwen. Bij ei gendommen van derden (bedrijfs panden en kantoren) in de omgeving wordt dat uiterst klein geacht. Op 15 tot 20 ha westelijk gelegen land bouwgronden kan er oogstderving van 1 tot maximaal 13% ontstaan omdat de grondwateronttrekking in het groeiseizoen gebeurt. Het water schap heeft zich voor de uitbreiding van de Thoolse zuiveringsinstallatie laten adviseren door bureau Haste ning uit Nijmegen. De gemeente Tholen, de ZLTO, Delta, rijkswater staat en het waterschap zelf zijn hiervan op de hoogte gesteld. De ontwerp-beschikking ligt tot en met 8 oktober ter inzage in het gemeen tehuis te Sint-Maartensdijk en bij de provincie Zeeland in Middelburg. Twee keer is er volgende week een excursie door de Slikken van De Heen. Op maandag 22 en zaterdag 27 september leidt een gids van Het Zeeuwse Landschap belangstellen den door dit natuurgebied. Het ver trekpunt is beide keren het informa tiebord langs de parallelweg van de Philipsdam (ter hoogte van de Campweg) op Sint-Philipsland. De excursie op maandag begint om twee uur, die op zaterdag om tien uur en deelname is gratis. In de Slikken van De Heen vinden trouwens geregeld excursies plaats. Die zijn dan gratis voor donateurs van Het Zeeuwse Landschap, terwijl andere belangstellenden moeten be talen. De eerstvolgende is zaterdag middag 11 oktober om half twee. Via een collega-kapster kwam Edith op het idee om een opleiding voor schoonheidsspecialiste te gaan volgen. „Mijn collegaatje volgde in Antwerpen een cursus grimeren en ik zag in de brochure van het oplei dingsinstituut dat ze er ook oplei dingen als schoonheidsspecialiste verzorgden. Die opleiding heb ik vorig jaar met goed gevolg afge rond en natuurlijk was het vervol gens mijn wens om ook daadwerke lijk met het geven van schoon heidsbehandelingen aan de slag te gaan. Deze zomer heb ik op de bo venverdieping van ons huis een ka mer als werkruimte ingericht en in middels heb ik al aardig wat klanten. Mensen die bij mij een schoonheidsbehandeling willen on dergaan, moeten wel vooraf een af spraak maken." Edith werkt al elf jaar in een kap perszaak in Tholen en zodoende kende ze al veel modieuze klanten die op een goed verzorgd uiterlijk gesteld zijn. „Ik combineer mijn werk als zelfstandig schoonheids specialist nu nog met een deeltijd baan in de kapsalon. Je werkt de hele week aan het mooi maken van mensen en dat spreekt mij enorm aan. Mensen vinden het heerlijk om hun gezicht door mij te laten behan delen. Acnéproblemen en een dro ge, verouderde of schilferige huid zijn door intensieve behandelingen met professionele verzorgingspro ducten goed te verhelpen. Je ziet de huid in het gezicht al na enkele behandelingen opfleuren," aldus Edith, die volgend jaar een cursus voor massagetechnieken wil gaan volgen. „Ik wil mijn praktijk graag verder uitbreiden en het is zelfs een droom van me om hier in Tholen ooit een beautyfarm te beginnen. Voorlopig concentreer ik me maar op mijn werk in mijn kleine, maar goed geoutilleerde schoonheidssa lon. Als je kwaliteit levert, weten de klanten je vanzelf te vinden", zo is de overtuiging van de Thoolse schoonheidsspecialiste. Schoonheidsspecialiste Edith Knuist vindt het heerlijk om mensen een gezond en goed verzorgd uiterlijk te geven. Het onderzoek naar de uitbreidingsmogelijkheden of nieuwbouw van de twee basisscholen in Sint-Annaland is een jaar vertraagd. De ver plaatsing van het Scheldecollege van Sint-Maartensdijk naar Tholen kreeg voorrang van het gemeentebestuur en nu komt er ook nog een spoedprocedure tussendoor voor het plaatsen van noodlokalen in Tho len voor de Regenboog en de Eben Haëzerschool. Dat blijkt uit antwoorden van b. en w. op schriftelijke vragen van de SGP-fractie. Eind vorig jaar of be gin dit jaar zou er al een onderzoek uitgevoerd moeten zijn naar de toe komst van De Casembrootschool en de School met de Bijbel in Sint-An naland. Directeur M.D. Baaij van de laatste school werd er zelfs voor vrijgeroosterd om het onderzoek te kunnen begeleiden. In verband met de krappe situatie en de aanwezig heid van de speeltuin moet in ver band met verdere leerlingengroei gekeken worden naar de bouw van 1 nieuwe school elders, waarna er 1 school zou achterblijven. Ook de huidige gebouwen opknappen en uitbreiden zou in het onderzoek meegenomen worden en de meest ingrijpende optie: nieuwbouw van twee basisscholen en sloop van de huidige gebouwen die dan voor an dere doeleinden (bijvoorbeeld wo ningbouw) gebruikt zouden kunnen worden. Hierbij speelt ook nog een rol, dat de School met de Bijbel als enige in de gehele gemeente nog op twee plaatsen zit: de twee kleuter groepen zitten in een apart gebouw, zo'n een paar honderd meter verder. Nu 2003 maar 1 kwartaal meer telt, wilde SGP-raadslid H.W. van Een- ennaam opheldering van het college over het uitblijven van het onder zoek. Volgens b. en w. heeft het Scheldecollege prioriteit gekregen, waardoor de kwestie Sint-Annaland is vertraagd. „De werkplanning ging ervan uit, dat het definitieve besluit over de verhuizing van het Schelde college in juni genomen zou wor den, maar dat is niet gebeurd. Er is een nieuw traject uitgezet, dat eind dit jaar afgerond dient te worden." Met name de financiële gevolgen van nieuwbouw in Tholen moeten bekeken worden. Hiervoor wordt een accountant ingeschakeld. Intern is er volgens b. en w. voor Sint-Annaland wel het een en ander opgestart. Met het inkoopbureau West-Brabant is gesproken over het inhuren van een adviesbureau. De gemeente heeft zelf met ambtenaren van onderwijs, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gesproken over mogelijke bouwplaatsen in samen hang met andere ontwikkelingen in Sint-Annaland. Hierover dient nog een advies geformuleerd te worden aan het college. Daarna kan de se lectie van adviesbureaus plaatsvin den. Wethouder Van Kempen hoopt, dat er in oktober/november ruimte komt om het project verder op te pakken. Dit hangt heel sterk af van het werk voor het Scheldecollege, het onderwijshuisvestingsprogram- ma 2004, wijziging van de verorde ning voorzieningen huisvesting on derwijs en het plaatsen van noodlokalen voor de Regenboog en de Eben Haëzerschool in Tholen. Het pastoresteam van de Rooms- Katholieke parochies Oud-Vosse meer, Tholen, Halsteren en Lepel straat is versterkt met een diaken. Drs. Peter Hoefnagels is met in gang van 1 september door bis schop Muskens benoemd tot deel tijd teamleider-diaken. Hij gaat leiding geven aan het pastoraal team (dat verder wordt gevormd door de pastores Alex Schuerman en Johan Baijings) en aan de ver dere ontwikkeling van de regiona le samenwerking. Pastor Hoefnagels zal in elk van de vier parochies worden gepre senteerd tijdens een speciale vie ring. Die diensten zijn in Oud- Vossemeer op zondagmorgen 28 september om half tien en in Tho len op zondagmorgen 5 oktober om elf uur. Na de viering is er gelegenheid om onder het genot van koffie, thee of fris kennis te maken met de nieuwe pastor. Grote Kerkstraat 5 13 Steenbergen telefoon (0167) 5J Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5