'Aanlegvergunningen is voor de landbouw een onbegaanbare weg' 'Pannen en isolatie ook kubieke meters' Kinderen dichten dijken met caisson en zakken zand t ***r :Safe4g j Kritiek op wijzigen van bestemming Wannahoeve Varkenshouders worden te veel aan banden gelegd Voorzitter E. Hage namens afdeling ZLTO Tholen en Sint-Philipsland Burgers buitengebied in de knel Bevolking in de kou Donderdag 11 september 2003 Het verplicht stellen van aanlegvergunningen voor boe ren schept een hoop problemen voor de landbouw en ex tra werk voor de gemeente. De afdeling Tholen en Sint- Philipsland van de ZLTO is er mordicus tegen. Dat bleek woensdagavond tijdens de tweede hoorzitting over het ontwerp bestemmingsplan buitengebied in het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT :^ür jJ§t fe ^3^5=^5^.=.^iesmë Gemeente moet ons een serieus nemen Het veranderen van agrarische bestemming naar woon bestemming van de Wannahoeve in Sint-Annaland is het echtpaar Tebbens in Sint-Annaland een doorn in het oog. De bewoners willen de oorspronkelijke bestemminig handhaven, maar ook door de gemeente serieus geno men worden, zo bleek op de hoorzitting van het ontwerp bestemmingsplan buitengebied. Sexfarm In het ontwerp-bestemmingsplan buitengebied is te wei nig ruimte voor het vergroten van woningen voor bur gers in het buitengebied. Dat zei ir. H.T.W. van Veen, oud-hoofd gemeentelijke ontwikkeling woensdagavond op de hoorzitting. Hij sprak namens 20 burgers die in Molenvliet wonen. Hij stelde ook voor om de bebouwde komgrens van Tholen te verleggen en het groepje wonin gen er in op te nemen. Caravans Geen nut Gemeente remt planschade af met leges 1000 euro Raadsman Cornelisse namens tien bedrijven Niet reëel Ze stonden te popelen om de dijken dicht te gooien. Maandagmorgen beten de kinderen uit groep vijf en zes van de Groen van Prinstererschool uit Scherpenisse het spits af voor het gebouw van Scaldis Naturalis in Sint- Maartensdijk. Ruim 700 kinderen van elf scholen gaan er tot begin oktober op bezoek. 'Om te weten wat er alle maal veranderd is op het eiland.' L ---- >%*P* j; - 3. De Bruintjeskreek is een van de natuurgebieden in het akkerbouwgebied op Sint-Philipsland Mevrouw Tebbens van de hoeve aan de Molendijk in Sint-Annaland uitte kritiek op de gemeente omdat de be stemming van het bedrijf steeds dreigde te veranderen. Er ligt een agrarische bestemming op het ter rein van 16.000 m2 met opstallen dat ze in 1996 aankochten. Door het overlijden van haar zoon in 1997 zochten ze naar een mogelijkheid de hoeve uit te baten. Het echtpaar dacht aan een manege, horeca of toerisme, maar volgens haar zouden horeca en toerisme geen kans ma ken, zo had de wethouder hen verze kerd. Ze begonnen met een manege, maar wilden ook een caravanparkje be ginnen toen het plan voor camping De Krabbenkreek bekend werd waar luxe chalets moeten komen. „Dat werd ook geweigerd, de gemeente wilde er toen een woonbestemming aan geven." Tebbens diende vervol gens een plan in om in de hoeve een kunstenaarsatelier onder te brengen. Dat was voor 2002, maar na een half jaar was er nog geen reactie binnen. „Ze waren ons vergeten. En de tijd om bezwaar in te dienen was bijna verlopen. Was dat opzet? Laten we uitgaan van goede trouw." Het plan voor een atelier voldeed, zo lichtte ze toe. „Maar tot onze ver bijstering was er van de bedrijfsbe- stemming een woonbestemming ge maakt. We maakten daar bezwaar te gen. We hebben nog steeds alleen maar een ontvangstbevestiging." Inmiddels is er een dependance van het bedrijf van haar man uit Bergen op Zoom gevestigd. „Wij willen de agrarische bestemming houden. En we willen serieus genomen worden of moeten we de boerderij aan de hoogste bieder verkopen voor een sexfarm waarvoor geen beperkingen gelden?" P. Scherpenisse maakt zich zorgen over de toekomstmogelijkheden van zijn palingrokerij aan de Nieuwe- weg. Hij begon daar in het buitenge bied in 1986 en breidde enkele ma len uit. Ook bouwde hij er een bedrijfswoning. Het kavel had een agrarische be stemming, zei hij, maar in het voor ontwerp was zijn kavel gehalveerd en de laatste keer zou er maar 20 procent bijgebouwd kunnen worden. „Dat is voor de continuïteit van het bedrijf te weinig. Dat gaat niet als je dè toekomst in wil." Scherpenisse zei zich ongerust te maken over de veranderingen in de polder sinds de structuurvisie van Sint-Annaland het licht zag. Volgens hem heeft dat ook gevolgen voor zijn bedrijf. „Ik weet mijn positie in het geheel niet." Volgens hem ligt de bebouwde kom- grens nu voor zijn deur. „Daar vraag ik niet om." Voorzitter E. Hage sloot namens de landbouwers de reeks insprekers af. Hij riep de gemeente op het vergun ningenstelsel te schrappen uit het ontwerp, zoals boeren dat voor hem al op persoonlijke titel hadden ge daan. Hage zei deze insprekers te ondersteunen. M. de Rooij uit Sta- venisse riep de bestuurders op de landbouwers met rust te laten, nu de ruilverkavelingen net achter de rug zijn. Voor het gebruik van afdekfolie voor gewassen, of het aanlegger van een boomgaard op een akker landperceel zouden boeren bij de gemeente eerst een vergunning moeten aanvragen in gebieden die waardevol zijn voor de flora en fau na. In het plan is het buitengebied in zones van 1 tot 3 verdeeld. In zone 1 zijn er geen beperkingen op de agrarische bedrijfsvoering, maar in zone 2 en 3 wel omdat daar bijvoor beeld natuurwaarden van belang zijn. Hage wees er op dat in alle blokken van de laatste ruilverkaveling er al natuurgebieden zijn bijgekomen en op basis van vrijwilligheid. Door de aanlegvergunningen wil de gemeen te de natuurwaarden beschermen, maar Hage stelde dat vogels zich niet storen aan de richtlijnen. „Die kiezen hun eigen landingsbanen. Er is behoorlijk in natuur geïnvesteerd, maar wl moeten oppassen dat we geen iasl Krijgen van de dieren. Zo nemen ganzen die overzomeren toe. Het aantal stijgt met 1000 procenten per jaar. Dat kunnen we niet voort laten woekeren." Volgens Hage kunnen landbouw en natuur samen gaan. Hij wees daarbij op de 71 ha. akkkerranden - 'voor een beter leefklimaat voor de die ren' - die dit jaar rond de percelen te zien was. „We moeten oppassen dat we de natuur niet de verkeerde kant op sturen. Er zitten al veel kraaien en eksters. Er zijn al vossen gesig naleerd in de Scherpenissepolder. Creëer geen bescherming die ave rechts werkt." Ook bedrijven die in een zogeheten kernrandzone liggen (bij campings of woonkernen bijvoorbeeld), wor den volgens de voorzitter beperkt in hun mogelijkheden. Hage noemde die ontwikkeling verontrustend. Hij pleitte er voor om het systeem van aanlegvergunningen geheel te schrappen uit het ontwerp, zo beant woordde hij een vraag van A.L. Piet (CU). J.J. van 't Hof (ABT) vroeg of de landbouw bereid is wel de beper king voor hoogwatervluchtplaatsen voor lief te nemen, als de aanlegver gunningen worden losgelaten. Vol gens Hage is dat een 'goede rich ting.' „Het aanvragen van ver gunningen is een onbegaanbare weg. De gemeente haalt veel werk op zijn nek. Met alle respect, maar vanuit het gemeentehuis zijn de ont wikkelingen in de landbouw niet te volgen." Of een meldingsplicht dan wel kan, in plaats van een aanlegvergunning, zo wilde F.J. Goossen (VVD) we ten. Daarover wil Hage eerst de le den raadplegen, zo zei hij. De vergadering begon om zeven uur om ruimte te geven aan de vele in sprekers, maar lang niet iedereen maakte er uiteindelijk gebruik van. Daardoor liep het programma in. Voor velen was het een mondelinge toelichting op het 'Cius ingediende bezwaarschriften. Nu was er de kans om vragen van de commissie leden te beantwoorden. De indeling in zones levert voor verschillende bedrijven de nodige problemen op. Dat bleek bij het be toog van A.A.H. van Nieuwenhuij- zen uit Sint-Philipsland die ook na mens zijn broer P.J.C. van Nieu- wenhuijzen sprak. Volgens de in spreker is er door de indeling in zo nes van het buitengebied sprake van willekeur. En zijn te weinig argu menten te vinden die de zonering rechtvaardigen. „Het heeft nadelige gevolgen en leidt tot substantiële waardevermindering van het bedrijf en beperkt de gebruiksmogelijkhe den. We worden geconfronteerd met problemen terwijl we juist ruimte verwachten om het landelijk gebied in stand te houden." De agrariër wees er verder op dat zijn bouwblok in het ontwerp niet volledig was ingetekend. En vroeg dt bedrijfsruimte bij de bedrijfswo ning in te passen. Hij maakte ook bezwaar tegen het feit dat zijn wo ning in de kernrandzone valt, 'met alle beperkingen.' „Geen fratsen, een man een man, eer. voord een woord. Pas het plan aan." Van Nieuwenhuijzen betreurde het dat de wildbeheereenheid, waarvan hij voorzitter is, niet is geraad pleegd bij het opstellen van het ont werp. Piet wilde weten of de con clusies van de w.b.e. verschillen van wat er in het ontwerp staat, maar Van Nieuwenhuijzen ging daar niet op in. Hij zei er in een afzonderlijk gesprek wel uitleg over te willen ge ven. Fruitteeltbedrijf C.P.M. de Wit uit Oud-Vossemeer wil een nevenacti viteit starten door caravans te stal len. Mevrouw De Wit legde uit dat er in het ontwerp niet in wordt voor zien. „De economische situatie is niet rooskleurig. Deze kleine neven activiteit vult ons inkomen aan. Er is behoefte aan en het geeft geen overlast voor de omgeving." Er moet dan wel een extra schuur wor den geplaatst. Een uitbreiding van 500 m2. Ook varkenshouder A.J.M. van Ge- nugten uit Best vroeg aanpassing van het plan. Bij zijn bedrijf aan de Noormansweg in Poortvliet is het woonhuis buiten het bouwblok ge tekend. Hij verzocht het in het bouwblok op te nemen. Het gaat volgens hem om slechts enkele me ters. „Ik heb geen of weinig bezwa ren tegen het ontwerp, maar dit wil de ik even zeggen. Ik ben er helemaal voor uit Brabant geko men." Ook J. van Doremalen uit Poortvliet wees erop dat de bedrijfswoning bij de varkensstal op het bouwblok aan de Priestermeetweg in het ontwerp ontbrak. Datzelfde geldt voor de mestopslag. Het bassin valt er bui ten, zo zei hij. Verder wilde hij het bouwblok zodanig wijzigen dat de plaats is voor een burgerwoning die niet in het verlengde van de stal maar er naast komt te staan. Voor het bedrijf van J.K. Eindhout uit Scherpenisse was geen tekening van het bouwblok aan de Lageweg in het ontwerp opgenomen. Zijn be drijf is voornamelijk sierteelt en een Ze mochten met zijn tweeën een caisson op de goede plaats manoeu vreren en laten afzinken door het te vullen met water. Ook een doorge broken dijk in het waterbassin moest worden afgesloten met zakken zand die in het stromende water werden gegooid. Vooral groep vijf was daar klein deel akkerbouw. Hij heeft er een landbouwschuur staan, maar heeft ook toestemming gehad er een woning bij te bouwen. Met 235 s.b.e's en een productiereserve dat jaarlijks boven de 40.000 euro komt, is hij een volwaardig grond gebonden bedrijf, terwijl hij geen bouwblok is toegewezen. J.C. van Strien van de Wilhelmina- hoeve in Anna Jacobapolder hield het kort. Er wordt op de boerderij op biologisch dynamische wijze ge teeld. Het bedrijf wordt uitgebreid met dieren zodat er een gemengd bedrijf ontstaat. Daar is een stal voor nodig, een mestvaalt en ruimte voor kuilvoer, zo legde ze uit. J.M. van Bemden uit Poortvliet zit met zijn bedrijf aan de Tolweg aan de rand van het dorp en wil zijn bouwblok verplaatsen naar de Post weg waar eerder een boomgaard was gelegen. Hij is bereid om de schuur aan de Geerweg er voor af te breken als hij van iocatie kan veran deren. M. de Rooij uit Stavenisse had be- voortvarend in. Ze volbrachten de opdracht in 1,04 minuten. Tijd speelt immers een rol. Hoe langer het duurt voordat de dijk is gedicht, hoe meer schade er optreedt. Wie het snelst het gat heeft gedicht, krijgt 50 euro. Dat bedrag moet besteed worden aan een goed doel dat door de school zwaren tegen de indeling van zijn naast elkaar gelegen percelen aan de Dijkweg. Op het ene rusten geen beperkingen (zone 1), op het andere wel (3b hoogwatervlucht- plaats voor vogels). „Ik kan geen verschillen ontdekken. De vogels ook niet. Die gaan overal zitten. Die rouleren door heel de polder en laten zich niet door een bestem mingsplan sturen. Het perceel kan net zo goed in zone 1 vallen." Volgens het ontwerp moet De Rooij voor dit perceel een aanleg vergunning aanvragen als hij bij voorbeeld afdekfolie wil gebrui ken. „De gemeente is op zoek naar werk en geld. Het heeft geen nut. De vergunning komt te laat. Die kan niet in een dag worden afgege ven. Schrap de aanlegvergunnin gen." Ook de kernrandzone legt de agra riër volgens De Rooij aan banden. Bij de camping Stavenisse is er voldoende afstand tot het perceel, zo zei hij. „Het gaat ook nog eens om bloemzaadteelt die het milieu weinig belast. Er ligt een parkeer- strook tussen, er staat een rij popu lieren, lage bossage, een weg en zelf wordt uitgezocht. Met de fiets waren de leerlingen naar de Kastelijnsweg gekomen. Een beetje te vroeg, maar dat maak te niet veel uit. Ze kregen een lijst met vragen en werden in groepjes van vier verdeeld om over de ten toonstelling Wederopbouw na de watersnoodramp 1 februari 1953 te worden geleid. Langs panelen van onder meer Staatsbosbeheer, het waterschap, de wildbeheereenheid, nationale park Oosterschelde met foto's, langs ta fels met met maquettes van de stich- tings landschapsbeheer Zeeland, langs een opgezette vogel in het riet, en foto's van de landbouw op Tho- een sloot. Leg het niet vast in het plan. We hebben pas een ruilverka veling gehad. Laat ons een keer met rust." J.A. van der Wel vroeg aandacht voor het perceel aan de Nieuw- landseweg in Tholen waar een schuur op is gebouwd en waar zijn dochter een bloementeeltbedrijf wil beginnen. „Die grond kan ze van mij verwerven, maar het is niet vastgelegd in een bouwblok. Dat is wel essentieel voor de fi nanciering." Ir. W.C. van Nieuwenhuijzen uit Anna Jacobapolder zei ook last te hebben van de indeling in zones. Zijn percelen zijn ingedeeld in zo ne 2, maar hij vindt dat ze in zone 1 thuishoren waar geen beperkin gen gelden. Ook hij is bang voor waardevermindering door deze be paling in het plan. „Het heeft ge volgen voor mijn bouwplannen. Als er zich kansen voordoen moet je die met twee handen kunnen grijpen. Dat gaat nu niet. Ook als ik mijn bedrijf zou willen verko pen, moet ik gaan concurreren met bedrijven die in zone 1 liggen. Dat geeft een waardeverschil." len, langs kaarten van voor en na de ruilverkaveling. Een van de moeilijkste vragen bleek het zoeken van de verschillen op de ze kaarten. De gemakkelijkste vraag was vraag 8: Jullie zullen nu wel dorst hebben. Hier mag je een glaas je ranja drinken.' Na het invullen van de vragen wer den de antwoorden samen bespro ken met gids Mieke Tange van het instituut voor natuur- en milieuedu catie. Drie weken lang, behalve op woensdag, komen de leerlingen naar Scaldis Naturalis. „Om te weten wat er allemaal veranderd is op het ei land," zegt de samenstelster van het programma. Bij het vergroten van woningen in het buitengebied worden te kleine maten gehanteerd, zo zei Van Veen. Het aantal kubieke meters wordt be perkt. Op zijn perceel is plaats voor 1500 kubieke meter bebouwingsin- houd. Er staat voor 700 m3. In het ontwerp-bestemmingsplan wordt uitbreiden met 300 m3 voorgesteld. Maar volgens Van Veen is dat te weinig. „Het probleem is dat pannen en het aanbrengen van een laag iso latie ook kubieke meters zijn." En die meters kun je volgens hem niet gebruiken. Van Veen heeft zes jaar geleden een atelier in zijn achtertuin gebouwd waarvoor een speciale planologische procedure moest worden gevolgd. In de bestaande voorschriften mag het er staan, maar in het ontwerp moet de werkruimte in het hoofdgebouw zijn ondergebracht. „Ik ga er van uit dat het nieuwe bestemmingsplan dit wel toestaat, maar het is er niet in opgenomen." Van Veen vroeg ook aandacht voor de verkeerssituatie aan de Molen- vlietsedijk/Eeweg. „Er gaan veel fietsers over de Eeweg richting Tho len en Bergen op Zoom. Van de an- Maatschap A.L. en M.A. Hage aan de Annavosdijk in Sint-Annaland vindt dat er sprake is van bouwdis- criminatie. Er wordt volgens Hage door de gemeente met twee maten gemeten voor woningen in het bui tengebied, zo zei hij op de hoorzit ting over het ontwerp bestemmings plan buitengebied. Hij illustreerde dat aan de hand van een voorbeeld. Iemand koopt land met gebouwen en een bedrijfswo ning die meestal groot van inhoud is. „Maar de nieuwe eigenaar ver koopt de gebouwen en de woning en vraagt een bouwvergunning voor een nieuwe woning. Die wordt ver- Door 1000 euro te vragen voor het in dienen van verzoeken tot planschade (artikel 49 van de wet ruimtelijke or dening) willen b. en w. een barrière opwerpen voor dergelijke verzoeken. Wanneer het verzoek terecht blijkt te zijn en de gemeente de planschade betaalt, dan wordt de leges - vermeer derd met wettelijke rente - terugbe taald. Het college heeft echter de in druk, dat er onder het motto ,baat het niet, dan schaadt het niet' in ons land steeds meer planschadeverzoeken worden ingediend. De gemeente Tho len is echter nog maar enkele malen geconfronteerd (o.a. Langeweg Scherpenisse en Welgelegen Tholen) met dergelijke verzoeken, maar naar verwachting zal dat in de toekomst re gelmatig gebeuren. Gespecialiseerde bureaus benaderen particulieren soms op een actieve manier en bieden een aantrekkelijke dienst aan door pas kosten te berekenen als de gemeente dere kant gaat er veel verkeer Tho len uit. Er liggen al jaren plannen voor het verbeteren van de veilig heid. De oplossing is simpel. Voeg ons toe aan de bebouwde kom zodat ook bij ons de verkeersregels van toepassing zijn. Volgens het ont werpplan zou dat niet kunnen, maar dat begrijp ik niet." De teneur die Van Veen proeft in het ontwerp is dat burgers niet in het buitengebied horen. „We worden er neergezet als een ongewenste situ atie die bekneld moet worden." Zijn buurman J. Goud (oud-ambte naar bouw- en woningtoezicht) woont sinds 1980 aan de Molen- vlietsedijk op een perceel van 1860 m2. In het bestaande bestemmings plan is dat volledig als bouwkavel opgenomen. Daar is toen ook de waarde op bepaald. Nu wordt die mogelijkheid volgens Goud echter drastisch beperkt. Daar maakte hij bezwaar tegen. Hij wil de bestaande situatie gehandhaafd zien. „Een be stemmingsplan moet rechtszeker heid geven aan de burgers." Ook hij pleitte voor het toevoegen van de bebouwing in Molenvliet aan de bebouwde kom van het stadje. leend." Het gevolg is volgens Hage dat er twee grote woningen van 850 tot 900 m3 komen te staan. De eigenaar van een al jaren be staand boerderij met land en twee woningen (een grote van 850 m3 en een kleine van 350 m3) vraagt ook een vergunning aan voor de verbou wing van de tweede woning. Dat wordt volgens de inspreker gewei gerd omdat de tweede een burgerwo ning betreft en niet meer dan 500 m3 inhoud mag bevatten. Dat is gebeurd op advies van de agrarische commis sie. Maar dat advies is niet bindend. „Of het nu om woningen op indus trieterreinen gaat of nieuwkomers in het buitengebied, uit alles blijkt dat de gemeente Tholen de oorspronke lijke bewoners in de kou laat staan." werkelijk planschade uitkeert. Er is sprake van planschade wanneer een eigenaar door een planologische maatregel (bestemmingsplan, vrijstel- lings- of aanhoudingsbesluit) wordt benadeeld. Om de verzoeken te behandelen, wor den er ambtelijke kosten gemaakt, maar ook moet externe expertise wor den gehuurd. Daarmee krijgt de ge meente al gauw zo'n 2500 tot 3000 euro op het bord. Een procedure van de gemeente Jacobswoude bij het ge rechtshof in Den Haag wees eind 2001 uit, dat het heffen van leges ge rechtvaardigd is. Overigens loopt er nog een cassatieberoep bij de Hoge Raad, waarvan de uitspraak pas eind 2003/begin 2004 wordt verwacht. In Zeeland brengt een meerderheid van de gemeenten al leges voor planscha deverzoeken in rekening: 25 euro in Terneuzen tot 1100 euro in Middel burg. Jacobswoude rekende 1200 eu ro, Leeuwarderadeel 1500 euro. Om het lichtvaardig indienen van een ver zoek te voorkomen, stellen b. en w. van Tholen een heffing van 1000 euro voor. De varkenshouders op Tholen worden te veel aan banden gelegd. Ruimte om uit te breiden, krijgen ze niet of nauwelijks. Als een ondernemer meer aan dierwelzijn wil doen, zal ook het aantal dieren groter moeten zijn, wil het rendabel worden. Dat zei raadsman Cornelisse woensdagavond op de hoorzitting over het ontwerp bestemmingsplan buitengebied. gebroken. Een (met fokzeugen) is verplaatst naar Woensdrecht, voor de ander is geen alternatief gevon den. „Het is voor deze gevallen dat er in het streekplan een uitzonde ring wordt gemaakt. De locaties in Sint-Philipsland voldoen. Maar de gemeente Tholen weigert mede werking te verlenen. Ook weigert men een toelichting te geven op de weigering." Cornelisse vond dat het bouwper ceel aan de Zuiddijk opgenomen dient te worden in het bestem mingsplan. Als dat niet kan, moet de gemeente volgens hem vrijstel ling verlenen in het bestaande be stemmingsplan voor hervestiging. „Maar het college is hardleers. U heeft al eerder een tik op de vin gers gekregen van gedeputeerde staten. U dient de regeling voor knelgevallen op te nemen." De raadsman sprak namens tien cliënten, waarvan de meesten var kenshouders. Een aantal zat op de publieke tribune. Hij lichtte de verschillende onderdelen toe aan de hand van concrete gevallen. Zo mag Van Balkom aan de Bram Groenewegeweg volgens het ont werpplan niet uitbreiden. De be grenzing van het bouwblok is vol gens Cornelisse te strak. Buiten het perceel liggen echter het mest- bassin en de spoelplaats. Die bouwwerken zijn volgens Corne lisse 'wegbestemd'. En dat kan volgens hem niet omdat een mest- bassin deels een betonnen con structie is. „Het hoort binnen het bouwblok te liggen, net als de kuilsleuf." Van Balkom kan alleen uitbreiden door gebruik te maken van een vrijstelling. Dat is volgens de raadsman niet meer dan 10 pro cent, wat overeenkomt met enkele honderden vierkante meters. Het bedrijf mag wel uitbreiden als het om dierwelzijn gaat, maar niet om bedrijfseconomische redenen. „De voorschriften zijn erg stringent. Om aan dierwelzijn te voldoen, moeten de stallen worden vergroot en zullen er ook meer dieren moe ten komen om het rendabel te ma ken, maar dat mag niet." Voor Britt b.v. aan de Groene- of Hokseweg in Oud-Vossemeer geldt ongeveer hetzelfde, het mest- bassin en de spoelplaats liggen buiten het bouwblok. Ook hier zijn er beperkingen voor de uitbrei ding. Volgens Cornelisse is in het streekplan Zeeland niets te vinden over niet mogen uitbreiden als het om dierwelzijn gaat. Voor J.H.J.M. Roefs uit Helmond loopt sinds 1996 een aanvraag voor de bouw van stallen aan de Zuiddijk 78 en 80 in Sint-Philips land. De vergunning is volgens Cornelisse in november 2000 ge weigerd waarop bezwaar is aange tekend. Daar is volgens hem nog niet op beslist. Cornelisse lichtte toe dat Roefs onder de knelgevallenregeling valt. Hij moest weg uit Mierlo (ge meente Helmond) omdat daar een Vinexlocatie is gepland. De twee bedrijfsgebouwen (van de gebroe ders Roefs) zijn daar inmiddels af- J. van Leijsen uit Poortvliet wil aan de Bitterhoekseweg een mest- opslagbassin 'voor heel de regio' bouwen. Cornelisse: „Daar is be hoefte aan. Dat heeft te maken met de regulering van de voorjaarsbes- mesting, een korte periode. De lo catie is redelijk centraal en er gel den geen bijzondere waarden voor het gebied." Volgens J.J. van 't Hof (ABT) is de handel in mest niet lucratief. Cornelisse gaf dat toe. ,,U voert het wel als argument aan. Dat is niet reëel," zei het raadslid. Cornelisse pleitte er verder voor om het vestigingsverbod voor in tensieve veehouderijen uit het be stemmingsplan te halen. „Er zijn geen ruimtelijke bezwaren tegen aan te voeren. Het gebied is gro tendeels zone 1 waar geen beper kingen gelden. Het is een normaal buitengebied." Tijdens de toelichting hing er een T-shirt met Varkens Nee naast de plankaart van de gemeente Tholen. Het shirt als protest tegen de komst van varkenshouderijen was er in de pauze van de hoorzitting opgehangen door C. van der Horst (ABT). Ook A. Bungener en B. Tanzer van de stichting Varkens Nee, woonden de hoorzitting ge deeltelijk bij. De kinderen van de Groen van Prinstererschool proberen het gat in de dijk in het waterbassin zo snel mogelijk te dicht te maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 7