Nieuw kerkgebouw op 173 heipalen heeft een beter fundament nodig God opent Zijn ogen, hart en oren Kerken, molens en gemeentehuizen open ,We staan wel verbaasd hoeveel bellen het niet doen' Kersten was geen drogist Gereformeerde Gemeente Tholen vestigt zich in wijk Stadszicht 7500 euro en cadeau Tèrrevestrooi Cultuurdebatten Heemkundekringen organiseren monumentendag Donderdag 11 september 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Zevenhonderd gemeenteleden en vierhonderd gasten waren woensdagavond getuige van de ingebruikname van de nieuwe Rehobothkerk van de Gereformeerde Gemeente te Tholen. Op een plechtige en feestelijke manier werd er bij de voltooiing van het bouwproject stilgestaan. Het functionele gebouw aan de ds. G.H. Kerstenstraat kwam voor de ontvangst van de vele ge nodigden direct van pas. Vele mensen spraken met veel waardering over het gerealiseerde bouwproject, dat ongeveer 10 miljoen gulden heeft gekost. Draagkracht gemeente Brug naar samenleving Levende stenen Extra geld Ds. C. de Jongste wijst op gebed van Salomo God werkt door Zijn Woord Overzicht Hengst TH49 Bijzondere prestatie Statencommissies vaart in Krammer en op SR-kanaal „Al moet ik nog steeds wennen aan de buitenkant van het gebouw, maar van binnen is het schitterend en heel functioneel en nu in het donker trek ken de gebrandschilderde ramen op een bijzondere manier de aandacht van de passanten", aldus één van de kerkgangers bij het verlaten van het gebouw. Vrijwilligers van de Gere formeerde Gemeente stonden buiten reeds de kerkgangers op te wachten om het verkeer bij het verlaten van het gebouw in goede banen te lei den. Voor deze bijzondere dienst bleek de parkeerruimte rondom de nieuwe kerk ontoereikend. Dank baar maakte de gemeente gebruik van de terreinen van Overbeeke en Schot aan de Postweg. De organisa tie had alles in het werk gesteld om deze dienst goed te laten verlopen. Diverse hulpkosters assisteerden koster I.D. v.d. Maas om alle be zoekers een plaats te geven. Voorafgaande aan de eredienst wer den de toegespraken gehouden, waarbij de officiële overdracht van het kerkgebouw plaatsvond. Diaken M.J. Kot overhandigde als voorzit ter van de bouwcommissie de sleu tel aan ds. C. de Jongste. „Dat dit gebouw dienst mag doen in de uit breiding van het Koninkrijk van God", sprak hij als wens uit, waarna hij zich kort richtte tot de predikant. bent geroepen als een visser van mensen. Dat velen in het net van het Evangelie mogen vastraken." Diaken Kot memoreerde hoe de Ds. C. de Jongste bedankte het gemeentebestuur voor de be reidheid om de straatnaam van Windsingel te wijzigen in ds. G.H. Kerstenstraat. „Hij heeft veel bijgedragen aan de ge meente, maar ook voor de school. Graag had ik nog een vermelding onder de straat naam gehad dat hij predikant en politicus is geweest. Dit luk te niet, maar gelukkig was het wel mogelijk om de postcode te wijzigen van DA in DS. Ker sten was immers geen DA-dro- gist, maar een predikant". Ook vindt De Jongste het liggend anker op de rotonde bij de Ten Ankerweg toepasselijk voor het kerkgebouw. „Het is het symbool van de hoop en dat past goed bij de kerk." plannen tot nieuwbouw zijn ont staan. „Gestadige groei, te weinig zaalruimte noopte ons om het kerk gebouw uit te breiden. Gezien de hoge investeringen die voor uit breiding gedaan moesten worden, prevaleerde de optie voor nieuw bouw. Via Dalempolder, de west kant van de Molenvlietsedijk kwa men we uiteindelijk uit bij Stadszicht. Op een waardige, ge waardeerde en onvergetelijke wijze is afscheid genomen van het kerk gebouw aan de Hoogaarsstraat. Nu bij de ingebruikname van het nieu we kerkgebouw overtreft de op komst ver onze verwachting. Re den tot dankbaarheid, vooral ook omdat vanavond Gods Woord aan uw hart wordt gelegd.", aldus dia ken Kot, die bij zijn toespraak aangaf dat de nieuwbouwplannen gedragen werden door 90 procent van de gemeente. „Wij hopen dat er bij de overige tien procent er een wending is of nog komt en dat ie der trouw de bijeenkomsten zal bij wonen. Evenals koning Hizkia het volk van Israël opriep, roepen ook wij u op 'Geef de Heere de hand en komt tot Zijn heiligdom'." Met veel waardering sprak diaken Kot over de vele vrijwilligers op wie een beroep kon worden ge daan, waarbij hij ook de gemeente leden in herinnering riep die vanaf het eerste uur betrokken waren bij de plannen, maar deze opening niet meer konden meemaken. „Ook was niet ieder gemeentelid in de gele genheid om te helpen, maar zij hebben wel meegeleefd door hun gaven en gebeden. Zij hebben niet verzuimd in deze belangrijkste taak", aldus Kot, die als voorzitter van de bouwcommissie nauw bij de kerkbouw betrokken was. Burgemeester W. Nuis zag als 'overbuurman' van nabij de bouw- vorderingen van het nieuwe kerk gebouw. Hij had ontdekt dat er al in 1984 gesprekken waren geweest over uitbreiding van de Rehoboth kerk aan de Hoogaarsstraat. „Een lange zoektocht heeft u achter de rug, maar nu heeft u hier in Stads zicht een prominente plaats gekre gen. Het is dan ook een vreugde volle dag. Een kerk van deze omvang, met meer dan 1000 zit plaatsen en met daarbij nog uitbrei dingsmogelijkheden is helaas in deze tijd van secularisatie meer een uitzondering dan een regel. Om die reden is dit gebouw al markant. Er was moed voor nodig om dit pro ject te realiseren en in geestelijk opzicht nog veel meer geloof en vertrouwen, zeker in een tijd waar Daags na de officiële ingebruikname van het nieuwe kerkgebouw zegende ds. De Jongste er het eerste huwelijk in. Arie Schot (26), die in Bergen op Zoom viswinkel Visgilde Oosterschelde drijft, en Johanna Mol (21), ziekenverzorgster in zorgcentrum Ten Anker, gaven elkaar donderdag het ja-woord. kerken worden afgebroken of een herbestemming krijgen", aldus burgemeester Nuis, die zich herin nerde dat de exploitatieovereen komst die met de kerkenraad in 2000 werd aangegaan voor hem de eerste exploitatieovereenkomst was in zijn functie als burgemees ter. In zijn toespraak stond de burger vader uitvoerig stil bij de plaats van de kerk in de Thoolse samenle ving. "Een verschuiving van de cultuur is waarneembaar. Mensen lijken soms allergisch voor de christelijke normen en waarden. De vraag is hoe je als kerk omgaat met deze kanteling in de samenle ving. Mijn overtuiging is dat God ook in deze postmoderne tijd machtige dingen doet, dwars door de kerken heen en zelfs daarbuiten en dat is niet afhankelijk van onze waardepatronen, hoe waardevol deze ook zijn. Voor dit kerkgebouw is gebruik gemaakt van 173 heipa len, een geweldige fundering. Maar het is mijn wens dat dit geestelijk huis gefundeerd mag zijn op het ene ware Woord van God. Veel waardering heb ik voor het ver richtte werk. Het gebouw is tot stand gekomen door veel zelfwerk zaamheid, wat getuigt van een ge weldig samenbindend element. Wij mensen hebben soms neiging om muren te bouwen in plaats van bruggen. Maar ik hoop dat dit kerkgebouw een brug mag zijn naar de Thoolse samenleving", al dus burgemeester Nuis. Ook ds. A.A. Brugge uit Scherpe- nisse, die sprak namens de classis Tholen, trok bij de opening van het kerkgebouw de lijn door naar het geestelijk huis dat de Heere bouwt. „Het gaat uiteindelijk om het ge bouw dat niet met mensenhanden wordt gemaakt, welke Kunstenaar en Bouwmeester God is. Vele ste nen zijn er gelegd in dit kerkge bouw, maar het is onze bede dat de Heere levende stenen wil leggen op de uiterste hoeksteen, de Heere Je zus Christus. Dat geestelijk huis is onwankelbaar. Met de woorden van Psalm 51 is het ons gebed: 'Doe wel bij Sion naar Uw welbe hagen, bouw de muren van Jeruza lem op'. God gebruikt mensen uit het stof getrokken om dat huis te bouwen. Wij wensen u toe dat de stenen gebouwd mogen worden op dat fundament tot eer van de Ko ning en tot zaligheid van zon daren", aldus de consulent van de Gereformeerde Gemeente te Tho len. Namens de bouwers van het mo derne kerkgebouw sprak dhr. Valk van het architechtenbureau. „Een kerkgebouw is door zijn functie al een bijzonder project. Het gebouw staat op een uitzonderlijke locatie, met het liturgische centrum als functioneel middelpunt. In de bij bel wordt gesproken over de 'tent der samenkomst', waarbij de uit drukking tent wijst op de tijdelijk heid. Maar bij deze kerkbouw is gestreefd naar duurzaamheid en kwaliteit. De bouw was een inten sieve onderneming, maar wij ver heugen ons in het bereikte eind doel", concludeerde de architect. Aan het eind van de toespraken be dankte ds. C. de Jongste allen die geholpen hadden aan de realisatie van het nieuwe kerkgebouw. De predikant verwoordde tijdens deze dienst hoe de gemeente financiële en geestelijke schuld had meege nomen van de Hoogaarsstraat naar de ds. G.H. Kerstenstraat. Met dankbaarheid sprak hij over de be trokkenheid van de gemeente. „Ve le anonieme mensen hebben lenin gen geschonken. Ook jonge kinde ren stonden zelfs hun spaargeld af tegen slechts een geringe rente. Betrokkenheid die ook tot uiting kwam in de bereidheid van negen tig procent van de gemeenteleden om iedere week per gezin 7,50 eu ro extra af te zonderen voor de dienst van de Heere. Gode zij dank die ons de wijsheid en kracht gaf en harten van mensen neigde om te steunen", aldus ds. De Jongste. Als blijk van dank en waardering over handigde hij het boek 'Tholen 1' aan burgemeester Nuis en de ar chitect. Binnenkort zal het tweede deel van dit boek verschijnen. De opbrengst van deze boeken over de Gereformeerde Gemeenten, is be stemd voor de kerkbouw. Na een dienst van ruim twee uur keerde iedereen weer huiswaarts. ,,'t Is een pracht gebouw, maar het zweet staat op mijn rug. Het geld voor de airco is zeker op", ver zuchtte een gemeentelid. Koster I.D. v.d. Maas wist de gemeentele den gerust te stellen. „Helaas werkte het systeem van de lucht- circulatie niet goed, zoals er ook problemen waren met de geluids installatie, maar alles is gelukkig weer verholpen." 'Hoe wonderbaar is Uw getuigenis.' Deze woorden uit Psalm 119 wer den door de 1100 aanwezige kerkgangers gezongen bij de eerste ere dienst van de Gereformeerde Gemeente in het nieuwe kerkgebouw te Tholen. Onder het zingen opende ds. C. de Jongste voor iedereen zicht baar de bijbel. Voor de Woordverkondiging stond de predikant stil bij Salomo's opening van het nieuwe Godshuis, zoals dat in 2 Kronieken 6 staat beschreven. De woorden 'Dat Uw ogen open zijn, dag en nacht, over dit huis' die ook geschreven staan op de muur van de monumentale Grote Kerk te Tholen, dienden nu als tekst voor de ingebruikname van het mo derne kerkgebouw in Stadszicht. Ds. C. de Jongste stond in het kort stil bij Gods open ogen, Zijn open hart en bij Gods open oren. „God is overal en Hij ziet alles en Hij weet alles. Hij is alom tegen woordig", aldus De Jongste. „Het is wonderlijk dat Hij bij mensen wil wonen en het grootste is dat Hij in mensen mag wonen. In harten van zondaren. Wat wij nodig hebben is dat God Zijn glans legt op Zijn Woord en de gemeente. Het gaat in het kerkgebouw om de dienst van de Heere. Dat God Zelf waakt over Zijn Woord, opdat het hier een ware eredienst mag zijn. Hoe kijkt de Heere naar ons? Wij lezen over ogen als een vuurvlam, die verte rend zijn. Dit geldt voor alle godde loze en onbekeerde mensen. Hij ziet van ver met gramschap aan, de ijde- le waan van de trotse zielen. Wij kunnen wel nette kerkmensen zijn, maar van nature zijn wij kinderen van de toorn door onze zonde. Maar wij lezen nog meer van Gods ogen. Milde handen en vriendelijke ogen zijn bij God van eeuwigheid. Als wij arm worden in onszelf en ko men op de leerschool van de Heili ge Geest dan gaan wij iets zien van die vriendelijke ogen. Tot zulken zegt de Heere: 'Mijn oog zal op u zijn', op zulken ziet God neder en geeft Hij raad." „In de weg van de eredienst opent de Heere als het ware Zijn hart. Dan komt er bij de zondaar een afkeer van de zonde en een wederkeer tot God de Vader. De prediking komt ook nu tot ons: Wendt u naar Mij toe en wordt behouden. Hij is een rechtvaardig God die de zonde straffen moet, maar ook een Hei land die heelt. Er is vrede en ver zoening met God mogelijk door de Middelaar. God maakt Zijn volk arm, opdat ze rijk zullen worden in Hem. Dan gaan ze betrouwen op Zijn naam en is het hun bede: Goe dertieren Vader, milde Zegenader, stel Uw vriendelijk hart; op wiens Gunst wij hopen, eeuwig voor ons open; weer steeds alle smart. De Heere is door Zijn Woord bezig met zijn kerkvergaderend werk. Het Woord van God is een kracht Gods tot zaligheid. En nu ziet God ons hart aan of het ons om God te doen is. Wij staan steeds in de schuld. Ook Salomo wist wat van zijn volk is te verwachten. En hij kende ook zijn eigen hart. Maar nu is er bij de Heere ook een open oor. Hij hoort de smekingen. O Heere hoor, o Heere vergeef. Dan is er een wor steling van de ziel. Jongelui zoek dagelijks zo Zijn aangezicht. Het moet wel in waarheid gebeuren, want de Heere ziet ons hart aan. De Heere wil geen oppervlakkigheid, maar bekering van de zonde. Opdat Zijn naam beleden wordt en wij gaan belijden dat de Heere goed en recht is. Ook in dit gedeelte zien we de drieslag van de belijdenis: ellen de, verlossing en dankbaarheid. Het gebed van Salomo is ook ons gebed. Heere laat uw priesters met heil be kleed worden en het volk doen jui chen om wille van de volmaakte Priester, opdat het Vaderhuis met de vele woningen vol wordt", aldus ds. De Jongste in zijn preek ter gele genheid van de ingebruikname van het nieuwe kerkgebouw. Van de bouwaannemers kreeg de Gereformeerde Gemeente van Tholen veertig nieuwe col- lectezakken cadeau ter waarde van 5800 euro. Op de fluwelen zakken staat met een in goud draad gestikte letter aangege ven de bestemming van de col lecte. De vier hoofddoelen waarvoor gecollecteerd wordt zijn: diakonie (aangegeven met een zwarte D), kerk (met een bordeauxrode K), schulddel ging nieuwbouw (met een grij ze S) en de extra collecten (met in spargroen de letter E). Bij de opening van de kerk werd ook door de bezoekers een gul gebaar gedaan. Ruim 7500 euro leverde de collecte op. "Dankbaarheid en verwon dering is er over dit mooie be drag. Hieruit spreekt de liefde die er is voor de dienst van de Heere. Wat gemeenteleden en ook jongeren hebben gedaan voor de nieuwbouw van de kerk is echt om stil van te worden", aldus de predikant van de Gere formeerde Gemeente te Tholen. Stemmen van lezers Dat was genieten, zeven weken lang van de rubriek Tèrrevestrooi. Deze rubriek liet ons de veranderingen in het boerenbedrijf zien en meevoelen. Je weet het van horen zeggen: boeren verlaten het platteland en kinderen houden het voor gezien. Maar al die verschuivingen doen niets af aan de waarde van het klassieke boerenbe drijf en bestaan. Geweldig, dat het in deze vorm onder de aandacht van de lezers werd gebracht. Dank daarvoor. Boeren vroeger en nu: hard werken de mensen die oprecht bij elkaar en bij de natuur betrokken zijn. Die te genslagen en teleurstellingen vaak mopperend verdragen, maar er wel mens bij blijven. Zij die nu het rusti ge bestaan op het platteland zoeken en op deze wijze het erfgoed onder houden en bewaren, geven daardoor aan, hoe kostbaar dit historische erf goed voor ons nageslacht en de ge schiedenis is. Bouwen en bewaren. Mevr. P.J. Gaakeer, Amersfoort. Het Zeeuws Musem gaat maande lijks cultuurdebatten organiseren, waarin de visuele aspecten van de Zeeuwse cultuur centraal staan. Op die manier zoekt het museum naar perspectieven op het gebied van kunst en religie, politiek en land schap, architectuur en geschiedenis, gemeenplaatsen en eigenheden. Het eerste debat, vrijdagmiddag 19 september, gaat over de Ramp en de media. In het Roosevelt Study Center te Middelburg zijn er vier sprekers: documentairemaker/auteur Kees Sla ger, directeur Flip Feij van Omroep Zeeland, PZC-hoofdredacteur Andre as Oosthoek en universitair docent journalistiek en mediageschiedenis Huub Wijljes. Als gespreksleider fungeert directeur Valentijn Byvanck van het Zeeus Museum. Het debat begint om half twee. In het museum is tot 28 september de tentoonstelling te zien 'De Ramp van '53 door het oog van de media'. Van de overige zes debatten vinden er vijf op Walcheren plaats: De Zeeuwse horizon (30 oktober, Vlis- singen), Het poëtische museum (25 november, Middelburg), Beeldmo- raal (5 februari, Middelburg), Regio nalisering in de museumwereld (10 maart, Middelburg) en Zeeuws licht (7 april, Domburg). Het laatste in de reeks, getiteld Zeeuwse kunst, is op 12 mei volgend jaar in Temeuzen. Tien kerken, drie molens, drie (voormalige) gemeentehuizen en restanten van een slot kunnen za terdag op Tholen en Sint-Philips- land bezocht worden in het kader van de open monumentendag. In acht woonkernen staan tussen tien uur 's morgens en vijf uur 's middags de deuren open. De or ganisatie van de monumentendag is door het comité Vrienden van Heemschut overgedragen aan de heemkundekring. De muur- en grachtrestanten van het slot, in de achtertuin van de familie De Bruin aan het Bos in Stavenisse, zijn voor het eerst bij de monumen tendag betrokken. Alle andere gebou wen deden al eens eerder mee. De monumentendag biedt de gelegenheid om een gebouw van binnen te bekij ken waar je anders niet zo gauw in komt. Of waar je anders niet in kunt, zoals het ambachtsherenhuis in Oud- Vossemeer. Wanneer je van een be paalde kerkelijke richting bent, zul je niet snel de kerk van een andere ge zindte binnen stappen. Maar de twee de zaterdag in september geeft je de kans om dat wél te doen. In diverse monumenten worden deze dag extra activiteiten ontplooid. Zo staan in de Grote Kerk in Tholen, de Hervormde kerk in Stavenisse en de Maartenskerk in Sint-Maartensdijk orgelbespelingen gepland. In laatstge noemde kerk worden rondleidingen gegeven, er zijn beschrijvingen over de historie ervan verkrijgbaar evenals foto's van de kerk en andere monu menten. In de molen van Stavenisse zullen foto's te zien zijn van de fami lie Boomsluiter over het veer. In de kerk in Sint-Philipsland zijn foto's te zien van 100 jaar christelijke school Anna Jacobapolder. In Stavenisse is de kerk niet de hele dag open, maar tussen twee en vier uur 's middags. Op de monumentendag is ook streek museum De Meestoof extra geopend, namelijk van tien tot vijf uur. In te genstelling tot de monumenten moet hier normaal entree worden betaald. In het kader van het jaar van de boer derij zijn er onder meer exposities te zien over Thoolse boerderijen, be- drijfskaartenboekjes en de verwer king van de meekrap. Maar ook de uit Stavenisse overgeplaatste houten Noorse woning met interieur uit de ja ren vijftig kan bekeken worden. Per plaats volgt hier een overzicht van de monumenten die zaterdag ge opend zijn. Tholen. Voormalig stadhuis. Dit is gebouwd na de stadsbrand van 1452. Gasthuiskapel. Eveneens herbouwd na de brand, ze kreeg later tal van be stemmingen. Tegenwoordig is de ka pel onder meer in gebruik bij de her vormde gemeente Immanuël. Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk. De oudste delen dateren uit de 14e eeuw, het middenschip is halverwege de 15 eeuw gebouwd. De kerk is een voorbeeld van de Brabantse gotiek. Rooms-Katholieke kerk. Gebouwd in 1900 op de plaats van de Waalse kerk, in neo-gotische stijl. Molen De Hoop. De ronde stenen bovenkruier is in 1736 gebouwd en was tot 1948 in bedrijf. Rond 1865 is de molen met 5,60 meter verhoogd omdat de windvang te wensen over liet. Poortvliet. Hervormde kerk. Deze oorspronkelijk gotische kruiskerk dateert uit het midden van de 15e eeuw. Ze werd tijdens de Reformatie in brand gestoken en is daarna her bouwd. Scherpenisse. Hervormde kerk. Het schip van deze kruiskerk in late Bra bantse gotiek is uit het midden van de 16e eeuw. De zware toren bleef onvoltooid. Sint-Maartensdijk. Gemeentehuis. Gebouwd in de 17e eeuw met een fi nanciële bijdrage van de ambachts heer, stadhouder Frederik Hendrik. Maartenskerk. Deze laatgotische pseudo-basiliek dateert uit de 15e eeuw. Stavenisse. Molen. Een grondzeiler uit 1801, die tot 1963 in bedrijf was. Hervormde kerk. Na 1910 gebouwd op de plaats van de oude kerk, waar bij de oorspronkelijke toren gehand haafd bleef. Restanten slot. Het noordelijke deel van de gracht met de grachtmuren is wat er nog over is van het in de 17e eeuw gebouwde slot. Oud-Vossemeer. Ambachtsheren huis. Gebouwd in 1767 in Lodewijk- stijl, als zetel voor het dorps- en pol derbestuur. Hervormde kerk. Deze kruiskerk da teert uit het begin van de 16e eeuw. Rooms-Katholieke kerk. Gebouwd in 1841 naar een ontwerp van een waterstaatsingenieur. Sint-Philipsland. Molen. Een hou ten achtkantige bovenkruier uit 1724, die tot 1969 in bedrijf was. Hervormde kerk. Deze zaalkerk is in 1668 gebouwd. Het was de bedoeling dat ook de houten standerdmolen in Sint-Anna- land open zou zijn met de monu mentendag, maar deze is momenteel in zeilen verpakt in verband met de bestrijding van de bonte knaagkever. Wel is het streekmuseum er open. Een bijzonder stuk Thools cultureel erfgoed staat op de monumentendag extra in de schijnwerper. In de voor malige timmerfabriek van De Schel de in Vlissingen ligt namelijk de hengst TH49. Dit uit 1908 daterende houten schip gaat gerestaureerd wor den door vrijwilligers van de stich ting Behoud Hoogaars. De Middel burgse wethouder mevr. J.L. Kool- Blokland geeft zaterdagmiddag symbolisch het startsein voor die res tauratie. Tussen één en vijf uur kan iedereen een kijkje komen nemen in de timmerfabriek (via portiersingang Van Dishoeckstraat/Glacisstraat). De monumentendag is in Zeeland gisterenmiddag al officieel geopend. Dat gebeurde in het streek- en land bouwmuseum Goemanszorg in Drei- schor. Bij die gelegenheid werd door de directeur van Monumentenzorg het boek 'Monumenten in Zeeland' gepresenteerd. De Standerdmolen in Sint-Annaland kan op monumentendag alleen aan de buitenkant bekeken worden. De molen is ingepakt in verband met de bestrrijding van insecten die het monument aantasten. De organisatoren van de KWF-collecte in Sint-Annaland, de dames T. de Boer-Donia en D. van Dijke-Dekker, zijn trots op hun trouwe groep van achttien vrijwilligers die de jaarlijkse collecte voor de kankerbe strijding uitvoeren. Veelal oudere dames die het steeds maar weer op brengen om door weer en wind voor het goede doel belletje te trekken. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Met jonge meisjes zouden we de helft minder ophalen", concludeert mevr. De Boer. Ze koestert daarom de gouden ploeg' die al vele jaren voor het KWF op pad gaat. „We zijn altijd nog naar boven gegaan met de opbrengst, al gebeurt het nog elk jaar, dat we lege zakjes in de bussen aantreffen. Maar dat zijn ge lukkig uitzonderingen, want bij ve len ligt het zakje met de bijdrage gereed. De inwoners zien zoveel mogelijk dezelfde gezichten, want de collectanten hebben vaste routes. We staan wel verbaasd, hoeveel bel len het niet doen in het dorp." Mevr. De Boer zette maandagavond drie zeer trouwe collectanten in het zonnetje omdat ze al veertig jaar ac tief zijn voor het KWF. „Uw bijdra ge is zeer belangrijk en waardevol. Onze grenzeloze bewondering voor uw langdurige inzet is niet in cijfers uit te drukken. ,Je geeft om elkaar, je geeft voor kankerbestrijding' was de leus van de 54ste inzamelings campagne. Het is heel plezierig dat jullie daaraan weer hebben meege daan. Wij hopen dat uw inzet be loond wordt met een hoge op brengst. Deze week zullen, na het tellen bij de Rabobank, de resulta ten bekend worden en alle collec tanten krijgen dan bericht." Mevr. De Boer prees de dames Soe- ters, Kooijman en Goedegebuure voor hun bijzonder lange staat van dienst voor het KWF. „Mevr. Soe- ters is al onderscheiden met het tin nen collectebusje toen ze voor de 35ste keer collecteerde. Binnen de mogelijkheden die er nog voor u waren, hebt u het nu tot 40 maal ge bracht. Op uw leeftijd een hele bij zondere prestatie", aldus mevr. De Boer. Mevr. Kooijman is ook al vanaf 1963 vrijwilligster. „Woonachtig in het buitengebied hebt u 40 jaar de gehele .buitenwereld' van Sint-An naland voor uw rekening genomen en zeer ambitieus verzorgd. Dat was een niet geringe taak gezien de vele fiets- en/of auto kilometers in weer en wind. U hebt kennelijk in al die jaren vrijwel iedereen in het buiten gebied weten te bereiken en te over tuigen van de harde noodzaak om een flinke bijdrage voor het KWF te doen. Uw opbrengst was altijd aan de hoge kant." Mevr. De Boer prees tenslotte de derde niet aflatende en enthousiaste vrijwilligster, mevr. Goedegebuure. „U heeft altijd zeer veel tijd»aan het KWF besteed. Dit ondanks de grote aandacht die u aan uw gezin hebt gegeven en nog besteedt. U bent open en spontaan en hebt voor ie dereen een welgemeend, goed woord. Door uw op de mensen ge richte aandacht en de daarbij beho rende praatjes, besteedde u zeer veel tijd aan het collecteren. Kenne lijk met plezier, want dat straalt van u af. Ook u is het KWF daarvoor zeer erkentelijk", aldus mevr. De Boer die voor alle drie bloemen had en voor de dames Kooijman en Goedegebuure het tinnen collecte busje dat mevr. Soeters al eerder ontving. Over stoppen dachten de jubilaris sen maandagavond nog niet. Zolang mogelijk actief blijven, dat zit ze in het bloed. En wanneer ze toch een punt achter het collecteren zouden zetten, dan wordt er nog één ding van ze verwacht: of ze dan alsje blieft zelf een vervangster zoeken. „Dan bent u ons en alle mensen waarvoor we de weg op gaan, erg behulpzaam", aldus mevr. De Boer. De statencommissies ecologie en wa ter alsmede ruimte van de provincie Zeeland en de collega's uit Noord- Brabant en Zuid-Holland gaan het water op. Woensdag 15 oktober sche pen ze in op de Frisia in de haven van Sint-Annaland in het kader van het project integrale visie Deltawateren, 's Middags om twaalf uur gaan ze via de Krabbenkreek naar de Krammer sluizen, waarna het Krammer-Volke rak wordt bekeken om vervolgens door het Schelde-Rijnkanaal naar Tholen te varen. Daar eindigt de vaartocht, waarna de statenleden per bus worden teruggebracht naar Sint- Annaland. Onderweg wordt er gege ten en gediscussieerd over verschil lende aspecten van de Deltawateren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5