Mart van Houte verkoopt zaken en fietst naar Frankrijk 'Tijd is jachtiger geworden, maar kinderen zijn niet echt veranderd' Ook aanmonsteren op een schip sluiten de twee broers niet uit Reali-tijd? Donderdag 11 september 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Schoonzoon en 3 medewerkers nieuwe eigenaren Ondernemer M.J. van Houte (55) uit Scherpenisse heeft zijn bouwbedrijf en Shopwand b.v. verkocht aan zijn schoonzoon en drie medewerkers. Op de fiets die hij bij zijn afscheid kreeg, gaat hij een tocht naar Frankrijk ma ken. „Dat is altijd mijn ideaal geweest", aldus Mart van Houte, die in drie weken in Narbonne hoopt te zijn, in het uiterste zuiden van Frankrijk, vlakbij de Middellandse Zee. Juf Willy Koopman-P aans kwart eeuw op Juliana van Stolbergschool Ze had nog nooit van Sint-Maartensdijk gehoord toen ze ruim 25 jaar geleden kwam solliciteren op de prote stants-christelijke Juliana van Stolbergschool. Ze had zich ook voorgenomen om na twee jaar weer weg te gaan, maar juf Paans bleef. Ze is de langstdiendende op de school op dit moment. Kinderen zijn in wezen niet veranderd, zegt ze. De juffrouw geniet nog elke keer op nieuw als een kind zelfstandig kan lezen. Geweldige orderportefeuille Twintig versnellingen Grote omslag Vluchtiger Verknocht Hospice Heel spannend Jeroen Moerland moest nog even wachten tot zijn broer Egbert zijn studie aan de Hogeschool Zee land had afgemaakt. Woensdag konden de Sint- Annalanders samen ver trek- ken voor een reis naar de Nederlandse Antil len en Zuid-Amerika. Ze hebben een open ticket en denken er aan om vier maanden weg te blijven. Tenminste Egbert, Jeroen gaat misschien door. Bo naire ligt als bestemming vast. Het tropisch regen woud in Ecuador trekt ook, maar voor de rest we ten ze nog niet waar ze heen gaan. Via hun websi te On the road doen ze verslag in woord en beeld: www.geocities.com/je- roen_egbert. Jeroen en Egbert Moerland gaan 'on the road'met open vliegticket Nooit eerder Juffrouw Willy Koopman-Paans met de kinderen uit groep 1 tot en met 4. Daar wil hij twee maanden uitrus ten van alle zakelijke beslomme ringen die hem dag en nacht heb ben beziggehouden. „Ik heb mijn uren wel gemaakt en op een gege ven moment is het toch over, want het is allemaal zenuwenwerk om steeds alles op tijd klaar te krijgen. Zakelijk gezien ben ik nu helemaal los van het bouwbedrijf en de win- kelinterieurafdeling. Het was een heel proces. We hebben langzaam naar dit moment toegewerkt." Van Houte kreeg interesse van an dere bedrijven die zijn onderne ming wilden overnemen. „Met na me voor onze houtskeletbouw hadden ze belangstelling. Dat is ook een heel goed product. De be doeling was dan om met serie- bouw te beginnen, maar daarvan ben ik niet gecharmeerd. Vrij staande woningbouw is juist de jus van je werk. Ik wilde in hetzelfde spoor blijven. Kandidaten genoeg voor de overname, maar mijn schoonzoon en drie andere mede werkers zijn het geworden. Die zetten alles voort." Izaak Lindhout (51) uit Tholen be gon dertien jaar geleden als tim merman bij Van Houte en nu is hij één van de vier directeur-eigena ren. „We laten alles op de oude manier doorgaan", vertelt Lind hout, die zelf voornamelijk de ver koop en calculatie van Shopwand voor zijn rekening neemt. De afde ling die winkelinterieurs maakt voor meubel- en modezaken in Nederland, België en Frankrijk. Ook standbouw op beurzen be hoort tot het pakket. Verder wor den balies en kasten gemaakt. Koos van der Slikke (48) uit Scherpenisse richt zich met name op het bouwbedrijf. Zijn collega Anne de Boer (48) uit Sint-Anna- land is chef werkplaats. De drie technische mannen worden bijge staan door Stefan Hollebrandse (29) uit Scherpenisse, de schoon zoon van Mart van Houte. Hij is de algemeen adjunct en beheert de fi nanciën. Zowel het bouwbedrijf als Shop wand hebben goed werk. „Als dit een recessieperiode is, dan mag die wat ons betreft nog langer aan houden, want we hebben een ge weldige orderportefeuille", aldus Mart van Houte. „Met Shopwand zaten we veel in de inrichting van woonboulevards, maar daar is wel van stagnatie sprake. We zijn ech ter tijdig overgestapt naar het ma ken van interieurs voor kledingza ken. Pas hebben we in winkel centrum Overvecht in Utrecht een karwei geklaard en nu komen Brussel en Nederweert eraan. En dankzij onze twee poten (bouw en winkelinterieurs) konden we me dewerkers altijd heen en weer schuiven als het in de ene tak drukker was dan in de andere." Mart van Houte begon destijds met een woninginrichting, die al een aantal jaren door zijn zoon Erik wordt voorgezet. Hij was ook nog onroerend goed handelaar en van lieverlee begon hij met een bouw bedrijf en een winkelinterieurzaak. Op het industrieterrein van Sint- Maartensdijk kreeg Van Houte de ruimte voor de verdere ontwikke ling van zijn activiteiten. Het bleek een succesformule omdat al le onderdelen profiteerden van de kruisbestuiving. Kocht hij een wo ning, dan moest die veelal ver bouwd worden en dan had het bouwbedrijf werk en vervolgens moest ook de woninginrichting er aan te pas komen. Mart van Houte gaat niet helemaal op zijn lauweren rusten. „Erik heeft me gevraagd om het nieuw bouwproject in Tholen op bedrij venterrein Welgelegen II te bege leiden. En de onroerend goed handel houd ik aan. Verder heb ik nog wat ideeën die tijdens mijn verblijf in Frankrijk nog wat kun nen rijpen." Op zijn fiets met 20 versnellingen heeft Van Houte ook twee grote fietstassen voor zijn bagage. Ook een bandenplakset behoort tot de uitrusting. „Ik heb een route uitge stippeld en over drie weken hoop ik in Beaufort te zijn, waar we al een aantal jaren een blokhutje heb ben, boven Narbonne. Na twee maanden ga ik dan met de TGV te rug." Een avontuur waar Mart van Houte naar uitziet. Zijn vrouw houdt het gewoon bij Scherpenis se, waar ze haar echtgenoot in de loop van november weer gezond en veilig hoopt te kunnen begroe ten. Het vraaggesprek vindt plaats op vrijdag, haar eerste adv-dag van dit schooljaar. Haar jubileum zal niet ongemerkt voorbij gaan. Ze krijgt op 19 september een receptie aange boden. Er stond al een advertentie is deze krant. Buiten voor de woning worden voorbijgangers attent ge maakt op haar portret, geplakt op een bordje. „Ik vind het best eng, maar het hoort er allemaal bij." De juffrouw weet nog goed hoe haar loopbaan begon. „Ik zat op de Driestar in Gouda en had horen zeg gen dat hier op school een vacature kwam. Ik heb een sollicitatiebrief geschreven en mocht in januari 1978 een proefles komen doen. Er zaten een paar strenge heren van het schoolbestuur achterin de klas. Een daarvan was L.J. Koopman die voorzitter was, maar toen ook wet houder. Die moest ik een beetje in de gaten houden, dacht ik. Hij zou later mijn schoonvader worden en bleek lang niet zo streng dan ik dacht, hoor." De proefles viel kennelijk in goede aarde want na de les zei de voorzit ter tegen haar dat ze maar meteen haar toekomstige woning moesten gaan bekijken. Een van de bejaar denwoninkjes aan de Hogeweg. Haar kennismaking met Tholen was ook om een andere reden bijzonder. De verbindingen tussen haar woon plaats Werkendam en Tholen waren met het openbaar vervoer nogal om slachtig. Om op tijd voor de proef les te zijn, werd ze door haar ouders en haar zus met de auto gebracht. „Tijdens de les zouden zij een rond je over Tholen doen, maar net bui ten het dorp ging de auto kapot en moest hij later op de dag worden weggesleept." Ze gebruikt het voor val nog al eens om aan te geven dat het toen al duidelijk was dat ze hier zou blijven. Lacherig: „Ze moesten me toen al wegslepen." Ze begon op 1 augustus. In het weekend ging ze naar huis. „Maar als ik op maandagochtend met de bus en de trein naar Sint-Maartens dijk wilde komen, moest ik heel vroeg weg. En dan nog kon ik niet met bus en trein op tijd hier zijn." De toenmalige directeur Goedhart zei dat ik maar met de voorzitter een oplossing moest zoeken. „Ze zou den iemand zoeken die me elke maandagochtend in Bergen op Zoom op zou komen halen. Daar voor moest ik bij Koopman thuis komen. Daar trof ik diens zoon Chris. Het vervoersprobleem was ineens opgelost. Ik kreeg Chris als chauffeur. Dat was mooi meegeno men." Het was liefde op het eerste gezicht dat in 1981 uitmondde in een huwelijk. De juf was 21 jaar toen ze met klas 1 begon (nu groep 3). „Het was een flinke club. Met sommige leerlingen van toen heb ik nog steeds contact. Van vijf oud-leerlingen heb ik nu weer kinderen in de klas." In die kwart eeuw is er wel veel ver anderd, vertelt ze. Was er toen meer sprake van klassikaal onderwijs, nu zoeken kinderen vaker zelf naar een oplossing voor een probleem. De introductie van de computer vormde een grote omslag op school. „Daar kunnen ze veel zelf op doen. Doen ze iets fout, dan worden ze door de computer ook gecorrigeerd. Van de leerlingen wordt ook veel meer een zelfstandige houding vereist dan toen." De computer is niet meer weg te denken uit het onderwijs. „Kinde ren moeten er mee leren omgaan. Dat doen ze al vanaf de kleuterleef tijd. Ook in het vrije tijd zitten ze vaak achter het apparaat. Gelukkig spelen de kinderen ook nog vol doende buiten, maar het neemt veel tijd in beslag. Vooral die spelletjes. Voor de kinderen is de vrijetijdsbe steding erdoor veranderd." Of de kinderen veranderd zijn? De juffrouw vindt van niet. „Ach, ze zijn misschien wat vluchtiger, maar ik vind ze bijvoorbeeld niet brutaler dan toen, hoor. Wel is de tijd jachti ger geworden. Maar dat ligt niet aan de kinderen. Ik neem de campagne van SIRE maar als voorbeeld: de kinderen hebben het zo druk. Van wie zouden ze het hebben? Maar in wezen zijn de kinderen niet veran derd." Wat voor haar en haar man enorm veel veranderde, was de komst van een kind. „We konden zelf geen kinderen krijgen en hebben jaren gewacht tot we een kind konden adopteren. Ik was dankbaar dat ik voor de klas stond. Dat gaf veel vol doening. Je stortte je op je werk. Dat waren mijn kinders. Het bericht dat we een baby zouden krijgen, kregen we precies op de dag dat ik 12,5 jaar op school werkte, op 1 fe bruari 1991. Soms is de werkelijk heid fantastischer dan in een roman. Ze gaven ons weinig kans. We had den ons vijf jaar daarvoor aange meld. Het kwam toch onverwacht. Het was een dag vol emoties. Twaalf dagen later waren we vader en moeder." Maar voor de school was dat een groot probleem. De juf wilde haar dochter Berdien immers zelf groot brengen en 'zo weinig mogelijk' les geven. „Het was ook nog eens mid den in het schooljaar. Voor directeur Egas was het een turbulent jaar om het allemaal geregeld te krijgen. Hij wilde me minimaal twee middagen houden, maar uiteindelijk kon ik een ochtend in de week werken." Twee jaar later volgde een tweede kind, Mare. Ook dat was volkomen onver wacht. „Het is echt uitzonderlijk dat je een tweede Nederlands kind toe gewezen wordt." Toen Mare vier werd en naar school mocht, werd de juffrouw weer door Egas benaderd. Ze kreeg een baan van vijf ochtenden aangeboden, groep 3 en 4. „Dat vond ik eerst te veel. Berdien zou bovendien ook in mijn klas komen. Maar omdat het beter is om met vaste leerkrachten te werken, ben ik vanaf 1996 de ochtenden gaan doen. En heb ik mijn dochter leren lezen en schrijven. Ze heeft wel consequent geweigerd me juf te noemen. Het was altijd mama in de klas. De andere kinderen pakten dat gemakkelijk op. Ze vonden het heel gewoon. Ik denk dat er in groep acht anders tegenaan zou zijn gekeken. Voor mij was het soms wel eens lastig. Je wilt pri mair als moeder reageren, maar dan moet je de pet van de juffrouw opzetten. Dat was niet altijd ge makkelijk, maar je bent er voor al le kinderen. Ze hebben allemaal evenveel rechten." Toen ze begon, was Goedhart er hoofd van de school, daarna volgde Egas en nu is J.C. de Korte er di recteur. In de kwart eeuw volgden ook de voorzitters van het school bestuur elkaar op. Na Koopman, kwam C.J. Knuist, daarna ds. J.G. van Loon, Ph. Hoek en A. Knuist Czn. „De bestuursleden kwamen om de beurt op schoolbezoek. De contac ten zijn altijd heel prettig geweest. Ze zijn heel coulant geweest voor me toe>n mijn moeder ernstig ziek was. Toen is er zorgverlof voor me geregeld. Dat heb ik erg gewaar deerd. Ook de hulp van mijn schoonfamilie was heel fijn, want op mijn eigen familie kan ik hier geen beroep doen." Ook aan de hulp in het huishouden, Leny de Graaf, heeft ze veel steun gehad. De juffrouw dacht in 1978 twee jaar in de smalstad te blijven. „Na een paar jaar ervaring op een dorpsschool zou ik naar een grotere plaats gaan, maar ik ben gebleven. Ook omdat Chris zo verknocht is aan de Zeeuwse klei. Ik kan over de afgelopen periode op school bij na alleen maar een positief verhaal vertellen. Ik heb reden tot dank baarheid. Het is God die het zo be stuurd heeft. Ik heb tot nu toe vele gezonde jaren gekregen. Ik ben bij na nooit ziek. En als je wat voelt aankomen, dan neem je maar gauw een tabeltje om het weekend te ha len. Want het is altijd moeilijk om een vervanger te vinden." Ze heeft alle groepen op school wel eens gehad. Ze heeft een voorliefde voor de onderbouw - van groep 1 tot en met 4 -. „Dan zijn de kinde ren nog ze lekker spontaan en en thousiast. Ze zijn heel opgetogen als ze gaan lezen en weer een nieuw woord kennen. Dat geeft mij ook zo'n kick; je ziet echt resultaat van je werk. Kinderen maken dan een hele sprong vooruit." Behalve dat ze spontaan zijn, zijn ze volgens Willy ook aanhankelijk. „Ze vertellen echt alles. Chris heeft ook altijd genoten van de verhalen en leeft echt mee. Hij staat ook al tijd klaar als er iets op school moet gebeuren. Het is een mooie baan. Nog steeds. Ik ben er niet op uitge keken. Het is te vergelijken met een goed huwelijk." Tragische perioden zijn er ook ge weest. Sterfgevallen van kinderen, of een ouder van een kind. Van haar ouders en schoonvader. „Ze ker als je ze goed hebt gekend, is dat heel erg. Je leeft mee, kent de gezinnen, de hele familie. Sinds ik zelf kinderen heb, begrijp je dat ook beter. Je ziet het van twee kan ten: op school en thuis." Ze deelt groep 1 tot en met 4 met 31 kinderen met juffrouw Josefien van der Velde, die ook al 23 jaar les geeft op de school. „We zitten op dezelfde lijn, delen dezelfde opvat tingen over onderwijs. We begrij pen elkaar al vlug. Dat is voor de kinderen ook prettig." Buiten de school is de juffrouw ac tief als leidster van de meisjesclub Sola Fide (11 tot en met 15 jaar) van de Hervormde Gemeente. En mocht ze het werk op school niet meer kunnen doen om wat voor re den dan ook, dan zou ze iets in de zorg zoeken, zegt de jubilaris. „Ik hoop dat ik verder mag, natuurlijk, maar als ik wat anders moet, dan lijkt me het begeleiden van termi nale patiënten in een hospice van de Nederlandse patiënten vereni ging heel mooi." Steenbergen. Toen wilde hij echt weg. De baan op de internationale school met kinderen uit Engeland, Nederland, Australië, Azië en De nemarken zelf (uit gemengde hu welijken) beviel hem. „Het is meer gestructureerd dan hier. De vakken zijn breder. Je hebt met meer culturen te maken. De kinde ren worden meer aangeboden. Ze kunnen zich meer ontplooien op meerdere gebieden. Kinderen worden van veel meer kanten be naderd." Het onderwijssysteem is op deze internationale scholen we reldwijd in grote lijnen hetzelfde. Dat trekt Moerland erg aan. „Het smaakt naar meer." De meeste ouders van de kinderen werken voor grote bedrijven. Vaak voor een termijn van drie jaar. Daarna gaan ze terug of verkassen ze naar een ander buitenland. De broers komen uit een avon tuurlijk gezin. Hun zus Wieteke zat een jaar lang op een High- school in de Verenigde Staten. Of zij van invloed is geweest op hun reisplannen? Niet direct, maar Eg- bert herinnert zich wel dat hij aan haar moest denken toen hij zijn stage op Bonaire moest regelen. „Zij is veel jonger. Dan moet ik het zeker kunnen, dacht ik toen." Ze hebben de prikken al gehaald: gele koorts, hepatitus A en B, buiktyphus. Kosten 300 euro per persoon. Pillen tegen malaria ne men ze mee. Ook hun duikspullen gaan mee. Naar Bonaire, verder niet. Voor de achterblijvers hebben ze een website gemaakt. Met een filmcamera waarmee ook digitale foto's kunnen worden gemaakt, gaan ze de site van beelden voor zien. Vanuit internetcafés. Op hun website doen ze verslag van hun voorbereidingen (het halen van in entingen. het boeken van de reis). Ook van het interview voor deze krant maken ze al melding. Er staan ook foto's op van Egberts verblijf op Bonaire en van Jeroens vakantie in Zwitserland. Er kan ook naar een forum gelinkt wor den, een interactief middel, om met de reizigers van gedachten te wisselen. Jeroen gaat in het Engels schrij ven. „Ik ken heel veel mensen op school in Denemarken. Ook ou ders van kinderen. Die vinden het heel spannend." Bang voor ontvoeringen zijn ze niet. Jeroen: „Het is wel actueel na die ontvoering in de Sahara. Enige voorzichtigheid is natuurlijk wel geboden. Maar je gaat hier ook niet 's nachts op de Kruiskade in Rotterdam rondlopen. Het voor- 'enkels Ik heb van de week voor de aardigheid eens gekeken hoeveel tv-zenders we bij ons thuis kunnen ontvangen. Het zijn er 32. Veel hè! Wat mij be treft in ieder geval veel te veel. Als ik voor mezelf turf hoeveel program ma's me nu echt kunnen boeien, dan kom ik snel tot de conclusie dat de zendercapaciteit gerust met 75% teruggebracht kan worden. Neem alleen die eindeloze stroom aan herhalingen. Op muziekzender TMF zijn on langs enkele muziekprijzen uitgereikt. Die bonte gala-avond is in de maanden april en mei onafgebroken herhaald, geloof ik. Dat ze het bij zo 'n gillende jongerenzender niet voor elkaar krijgen om 24 uur per et maal iets zinnigs op de buis te brengen, kan ik best begrijpen. Maar zeg dat dan gewoon eerlijk en beperk je programmering tot hetgeen je te melden hebt. Ik vind het sowieso een heel raar verschijnsel dat de jeugd anno 2003 naar muziek kijkt in plaats van luistert. ,,Heb jij het nieuwe liedje van Madonna al gezien?" Nee, ik zat net naar een stripboek te luisteren, nou goed. Gelukkig heeft de uitvinder van het televisietoestel rekening gehouden met mensen zoals ik. De 'uit'-knop van onze afstandsbediening is dan ook al aardig versleten. Onder u bevinden zich hopelijk meer van die mensen die zich mateloos ergeren aan de belachelijke hoeveelheid zooi die dag in dag uit via het scherm bij ons binnenkomt. Natuurlijk kan ik me sterk in de mensheid vergissen, maar in al mijn naïviteit ga ik ervan uit dat een weldenkend mens zich er niet toe laat verleiden in te gaan op de oproep van een rond borstige blondine die ons als kijker probeert aan te sporen om voor 1,10 euro per minuut het antwoord op een zéér moeilijke quizvraag door te bellen. „We zoeken een woord van vier letters en ik zal u een klein beetje helpen. Het groeit in de tuin, de eerste letter is een B, de tweede een L en de vierde letter is een M. Wat voor woord zou het moeten zijn?" Het frap peert me dat er altijd weer door iemand serieus op zo 'n moeilijk vraag stuk wordt ingegaan. Zo 'n winnaar wordt voor straf ook nog eens een keer door de wandelende Barbie geïnterviewd (tegen hetzelfde astrono mische telefoontarief natuurlijk). Ik las onlangs een artikel over moderne media. En wat blijkt? Er wordt voortdurend onderzoek gedaan naar de interesses van consumenten. Ra dio- en tv-programma 's worden afgestemd op de vraag van kijkers en luis teraars. Het overgrote deel van Nederland blijkt dus geïnteresseerd in hetgeen Patty Brard in haar etagewoninkje in Amsterdam allemaal uit vreet. Het tv-publiek zit aan de buis gekluisterd als Patricia Paay uit pure balorigheid een fonkelnieuwe auto van zo'n tonnetje of drie aanschaft of als ze met de helikopter van haar man naar de kapper gaat. Je kunt je toch haast niet voorstellen dat mensen er genoegen in scheppen zich te vergapen aan het belachelijke gedrag van dergelijke beroemdheden. Wij willen het en het bedrijfsleven wil het. Reality, shockeren, provoceren (en vooral irriteren), dit programma is mede mogelijk gemaakt door Misschien moet ik me maar afzonderen als ons gezinnetje zich 's avonds voor de televisie nestelt. „Je bent gewoon ouderwets pa", zegt mijn dochter. Dat kan wel zo zijn, maar ik weiger het normaal te vinden dat mijn kinderen net na het 8 uur journaal een tv-cursus 'geslachtsgemeen schap voor gevorderdenen gedetailleerde uitleg over allerlei seksuele hulpmiddelen voorgeschoteld krijgen. Onschuldige kinderprogramma's als de Fabeltjeskrant, Paulus de Boskabouter en Ti-ta Tovenaar zijn ver vangen door tekenfilms met rare buitenaardse wezentjes, lasergeweren en vooral veel robottaai. Voor de grotere jeugd hebben helden als Zorro en Batman het veld moeten ruimen voor Jackass. Mensen uit de absolute onderlaag van onze beschaving voeren in dit educatieve jongerenpro gramma de meest absurde, bizarre (en mensonterende) opdrachten uit. Wormen eten, ontlasting consumeren, in de drab van een riolering zwem men, niets is te gek in deze Amerikaanse tv-serie. Hoezo: fatsoensnormen vervagen voor de jonge generatie? Ben ik nu echt zo 'n ouwe zeurpiet als mijn huisgenoten me wilen doen geloven Of zijn er wellicht meer zonderlingen die op leuk, informatief en vooral ontspannend tv-vermaak zitten te wachten? Jeroen (25) nam in juni ontslag als gymleraar voor middelbare scho lieren en als kleuterklasleraar op de internationale school in Kopen hagen. Twee jaar Denemarken vond hij wel genoeg. Hij vond het heel leuk, maar wil meer van de wereld zien. „Ik heb Denemarken natuurlijk wel beter leren kennen, maar meer heb ik niet gezien. Ik ben nooit buiten Europa geweest. Daar werd ik wel eens mee ge plaagd door collega's." Hij vroeg Egbert (21) of hij zin had om mee te gaan. Egbert had daar wel oren naar, maar zat nog op school. Studeerde pas vorige week af. Aquatische ecotechnolo- gie in Vlissingen. Hij zat daarvoor vorig jaar drie maanden op Bonai re. Daar reizen ze nu eerst samen heen. Egbert deed er onderzoek naar het verbleken van koraal. Een ver schijnsel waar nog geen verkla ring voor is gevonden. Tenminste geen eensluidende. De ene des kundige zegt dat het door de stij ging van de watertemperatuur komt, de ander houdt het op men selijke invloed. „Op koraal zit alg. Ze leven in symbiose. Die alg geeft er kleur aan. Door verstoring trekt de alg weg. Dan blijven er al leen kleine tentakeltjes over van het koraal zelf. Als de alg te lang wegblijft, raakt het koraal in moeilijkheden." Egbert kwam er achter dat bij de laatste verbleking enkele jaren ge- Je roen (links) en Egbert hebben hun rugzakken zo licht mogelijk ingepakt. leden de temperatuur van het zee water niet noemenswaardig had afgeweken ten opzichte van ande rejaren. En zag dat het regenwater dat op het land neerkwam, op ver schillende plaatsen op het koraal uitstroomde. Egbert bevool aan om de invloed daarvan te onder zoeken. Om het koraal te bestuderen, moest de student vaak duiken. „Het was er mooi en relaxed. Dat wil ik graag aan Jeroen laten zien." Ook Jeroen is het duiken machtig. Hij dook vaak in Neder land, maar ook in de Middellandse Zee. Koraalduiken kunnen ze nu op Bonaire samen doen. „Wel een veilig begin voor backpackers (rugzakreizigers -red.)," lacht de jongste van de twee. Ze weten ook al dat ze van het vliegveld worden afgehaald en waar ze logeren. Het avontuur kan daarna pas echt be ginnen. Jeroen: „Je kan vantevoren alles uitstippelen met je vliegticket. Maar dan ligt de route helemaal vast. En dan doe je vaak alleen maar de grote steden aan. Dat wil len we juist niet. We hebben alleen een retourticket Bonaire. En niks anders gepland. Dat lijkt ons inte ressanter." Er zijn wel gedachten over de ver- volgreis. Venezuela ligt niet ver van Bonaire en het is meteen ook Zuid-Amerika. Het continent waar ze heen willen. Egbert las ent housiaste verhalen over Ecuador. Over het tropisch regenwoud daar dat door vele Europeanen wordt bezocht. Jeroen maakt het niet zo veel uit. Hij ziet wel waar het schip strandt, zegt hij. „Als de tic kets naar Argentinië of Chili goed koper zijn, dan gaan we daar heen." Ook aanmonsteren op een schip sluiten ze niet uit. Zo lifte Egbert vorig jaar mee met een stel Franse zeilers die van Bonaire naar Curacao voeren. Ze sluiten niets uit. „Het moet een avontuur zijn. Het lijkt me leuk om onder weg te gaan puzzelen hoe we zul len gaan reizen," zegt de gymle- Of ze het goed met elkaar kunnen vinden? Jeroen: „We hebben nooit eerder samen gereisd. Maar we hebben dezelfde interesse en op vattingen. Ik denk dat we een goe de combinatie zijn. Maar mis schien valt het wel tegen." Jeroen houdt er rekening mee dat hij in een ander land weer aan het werk zal gaan. Voordat hij naar Denemarken ging, gaf hij twee jaar gymles op het Moller in

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3