Raadscommissie wil lokale omroep niet verder steunen Noorse diplomaat onthult naambord oé 00tóWeciaV,St Al veertig jaar op pad voor kankerbestrijding Westerveld verwisselt Flupland voor Friesland ÊiU HEIJNEN Scholieren en dodehoekspiegel Wel 2003 handtekeningen, maar slechts 102 donateurs Paard uit een wei gestolen bij Vossemeer enrnaken Donderdag 11 september 2003 59e jaargang no. 43 VEEL PETER BEELD DAN VIA DE KABEL 'Woud van palen' op foto-expositie Tholen kan veel meer doen aan duurzame energie Na achttien jaar komt er een einde aan de gemeentelijke subsidiëring van de lokale omroep Tholen. SGP, PvdA, VVD en CU steunen het voornemen van b. en w. om in 2004 met financiële steun te stoppen. ABT en D66 willen wel doorgaan met de subsidie, ondanks het ge Inge aantal luisteraars. Het CDA weet het nog niet. Krachtige plei dooien van medewerkers en bestuur om met de benodigde 21.000 euro per jaar over de brug te komen, vonden dins dagavond geen genade bij de raadscommissie welzijn en onderwijs. „De essentie is dat er geen klanten zijn en die kunnen wij ook niet leveren", zei P. van Belzen. Wethou der mevr. drs. M.A.E. Velthuis betreurde het heel erg dat de omroep gaat verdwijnen. „Maar er wordt niet naar ge luisterd, terwijl de bekendheid van Sloth toch groot is." Vertekend beeld Elk 10 euro Meer hulpverleners bij Rampherdenking Deze week MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen J> CA-H I r^-J Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: y Het enige ripuWsbi; en Sirbt PhiïipsWtïd waarinj Thoolbe Cöurant 1 44 07 28,00 per Verschijnt dpn^f BankrekërxQc_J'" Abonnement?" 15,30 pOHialfjaar, jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 In Oud-Vossemeer maken de 250 leerlingen van de drie basisscholen woensdagmorgen kennis met een vrachtwagen en een tractor met do dehoekspiegel. Dat deze twee soor ten voertuigen aanwezig zijn, is vol gens de gemeente een Zeeuwse primeur. Maar belangrijker is het, dat de kinderen de dode hoek en de gevaren daarvan ervaren. Er is nieuw materiaal 'Veilig op weg' aan de hand waarvan de kinderen leren hoe ze als jonge verkeersdeelne mers veilig kunnen omgaan met dit zware verkeer. De voorlichting valt samen met de landelijke actiedag 'Op voeten en fietsen naar school'. Er zal dan ook extra aandacht wor den besteed aan de manier waarop kinderen naar school worden ge bracht en aan de (verkeers)veilig- heid rondom de Vossemeerse basis scholen. Op een ouderavond in mei is namelijk afgesproken om de kin deren zoveel mogelijk te voet of op de fiets naar school te brengen. Uit gangspunt is dat alleen kinderen die verder dan drie kilometer van school wonen, met de auto worden gebracht. Dit om gevaarlijke situ aties tijdens de schoolspits zoveel mogelijk te vermijden en de Burg. Versluijsstraat leefbaar te houden voor de bewoners. Mensen moeten er daarom niet van opkijken, wan neer ze woensdagmorgen door ou ders of politie op hun verkeersge drag worden aangesproken. 'Lelijk. Een woud van palen, ver keersborden en bloembakken valt uit de toon in dit beschermd stadsge zicht'. Een foto van de Botermarkt in Tholen, gezien vanaf de Eendrachts- weg, is één van de platen die vanaf maandag gedurende twee weken te zien is in de bibliotheek in de Da- lemsestraat. Het gaat om inzendingen voor de wedstrijd Beeldkwaliteit die de provincie uitschreef. Inwoners werden opgeroe- pen foto's in te stu ren van plekken die ze mooi en die ze lelijk vinden. De hiervoor beschreven foto komt van mevrouw A.E. Zuur deeg uit Tholen. Via de wedstrijd beoogt de provincie inzicht te verkrijgen in hoe de bevol king haar omgeving ervaart en het liefst zou willen zien. Ze wil daar de komende tijd discussiebijeenkomsten over houden voor gemeenten en maatschappelijke organisaties. Voor de wedstrijd werden 210 foto's inge stuurd, waarvan 20 uit Tholen en Sint-Philipsland. De inzenders maken kans op een rondvlucht over Zeeland. De bezoekers van de expositie wordt gevraagd aan te geven welke foto's mét argumentatie ze het beste vinden en op die manier wordt de winnaar bepaald. De foto's zijn tot zaterdag 27 september in de bibliotheek te zien. De provincie gaat samen met de ge meente Tholen in oktober de kansen op het gebied van duurzame energie in kaart brengen. Via een zogenaamde DE-scan worden de mogelijkheden geïnventariseerd, waarna de provincie een aantal marktpartijen doorgeeft die bijvoorbeeld de zonnepanelen daad werkelijk gaat, aanbrengen. Provincia le staten willen dat er meer gebruik wordt gemaakt van duurzame energie. Gemeenten kunnen hierin een hoof drol spelen. Om dit een impuls te ge ven, biedt de provincie de mogelijk heid om in regionaal verband een DE-scan uit te laten voeren. Eerst ko men Walcheren en Schouwen-Duive- land aan de beurt, vervolgens Tholen en de Bevelanden. Omdat er voor windenergie al volop plannen zijn, wordt dat onderdeel erbuiten gelaten. Het gaat met name om de mogelijkhe den van zon, getijdewater, biomassa (landbouw) en warmte/koude-opslag. De provincie verwacht ambtelijke on dersteuning van de gemeente Tholen gezien de plaatselijke kennis van de betrokkenen. Het gaat niet alleen om de afdeling volkshuisvesting, maar de provincie denkt ook aan sport om bij voorbeeld kantines en kleedaccom modaties van zonnepanelen te voor zien. In juni zullen de resultaten van de inventarisatie bekend zijn, waarna er daadwerkelijk actie ondernomen kan worden. Vrijwel geen hond luistert volgens voorzitter Schaart naar Sloth, maar de hond van deze radiomedewerkers in elk geval wel. De commissieleden werden bij het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk opgewacht door de omroepmedewer kers, die een spandoek bij zich had den met de tekst: 'Onze hond luistert altijd.' Daarmee werd ook tegengas gegeven aan de uitspraak van waarne mend voorzitter J.A. Schaart, dat er 'geen hond naar ons luistert.' Erik Ti- chem gaf in een vlammend betoog daarentegen hoog op over de lokale omroep, die hij als 'een zeer snelle en betrouwbare nieuwsbron' schetste. „Omroep Tholen is de nieuwsbron voor de gemeente Tholen, die vele mensen informeert en amuseert. 87% van de Thoolse bevolking kent onze omroep en hiervan luistert 53%. Dit is hoger dan het landelijk gemiddelde. Het zijn cijfers waarbij ze in Hilver sum met de oren zouden klapperen." Het door Intomart uitgevoerde luister onderzoek in mei gaf echter slechts een dagbereik van 1% aan. Maar 265 Tholenaren luisteren naar de lokale omroep. Tichem zette vraagtekens bij dat onderzoek omdat bijvoorbeeld op maandag aan 70 inwoners gevraagd was of ze zondag naar de radio had den geluisterd. Raadslid J. van den Donker vond dat ook een zwak punt, want volgens hem valt dan de helft van de Thoolse bevolking af. ABT-commissielid mevr. M. Bunge- ner had van het hele luisteronderzoek geen hoge pet op. „Het was niet rele vant en niet optimaal. Het gaf een ver tekend beeld." Wethouder Velthuis maakte zich daar heel boos over. „Uw kritiek slaat nergens op. Dat is volko men onterecht als je weet dat Intomart een gedegen bureau is dat elke dag luisteronderzoeken uitvoert. De men sen zijn gewoon niet geïnteresseerd in omroep Tholen." De raadsleden M.J. Klippel en P. van Belzen verbaasden zich ook over de opstelling van mevr. Bungener. „ABT stond immers voor honderd procent achter het houden van een luisteronderzoek en dat ge beurt altijd steeksproefgewijs." „Een bepaalde groep is maar benaderd", hield mevr. Bungener vol. „Zelf ben ik niet gebeld door Intomart en ook niemand uit mijn kennissenkring." Het ABT-commissielid wilde Sloth overlevingskansen bieden met een geldinzamelingsactie, waarbij de ge meente dan eenzelfde bedrag als de opbrengst zou moeten bijbetalen tot het benodigde bedrag van 20.000 eu ro. „Het is uniek dat Tholen een loka le omroep heeft en die moeten we be houden, met name voor huisge bonden inwoners als ouderen en ge handicapten." Alleen D66 steunde dat voorstel. De SGP vroeg mevr. Bungener waar ze het geld bij de gemeente vandaan wil de halen. „Dat zou ik ook niet we ten", bekende het ABT-commissielid. Voor raadslid Klippel was de zaak helder. „Omroep Tholen is geen le vensvatbare zaak en leeft absoluut niet bij de bevolking, gezien de halve ring van het weekbereik van 10% in 1998 naar 5% nu. En het dagbereik is nog aanzienlijk lager dan vergelijkba re lokale omroepen. Het maatschap pelijk nut is minimaal, zodat subsidië ring een oneigenlijke zaak is. We subsidiëren toch ook de lokale kran ten niet en daar weten we met zijn al len wel van, dat dat wel media zijn die een grote plaats in onze samenleving vervullen. Maar die moeten - terecht - toch zelf hun broek ophouden!." CDA-raadslid mevr. M. Ligtendag gaf nog geen definitief oordeel, maar zei wel dat de omroepmedewerkers beter 2003 donateurs van elk 10 euro hadden kunnen werven, dan alleen maar 2003 handtekeningen. „We wil len geen geld uit de portemonnees van de mensen trommelen", was de reactie van Erik Tichem. „U praat de balken bijna uit het plafond, zo laai end enthousiast bent u over de om roep. Maar waarom hebt u de finan ciële problemen die er al jaren zijn, niet eerder opgelost. Nu de nood aan de man komt, trekt u aan de bel", zei CU-raadslid Van Belzen. Toen het luisteronderzoek in mei begon, is Sloth actiever geworden en zeker na het bekend worden van het voorstel van b. en w. om de subsidiekraan dicht te draaien. „Toen hebben de 20 enthousiaste medewerkers, naast hun gewone baan, op het hele eiland een handtekeningenactie gevoerd", ver telde Tichem. „Maar we zijn al jaren bezig om donateurs te werven en op de braderie in Tholen hadden we ook 40 sponsors die onze uitzendkosten van die dag betaalden. Ik denk ook dat 90% van de 2003 mensen die hun handtekening gezet hebben, donateur wil worden", aldus de omroepmede werker. „Als u daarvan zo zeker bent, waarom klopt u dan bij de gemeente nog aan om geld?", wilde Klippel weten. „Dat is voor nieuwe appara tuur en de terugbetaling van geld dat de medewerkers nu zelf in de omroep gestoken hebben", liet Tichem weten. Zie ook pagina 11. De Noorse ambassadesecretaris mevrouw Yngvild Berggrav onthult volgende week donderdag het straatnaambord Koning Haakonstraat bij de Noorse woning op het terrein van De Meestoof in Sint-Analand. Het is een onderdeel van de (inter)nationale bijeenkomst hulpverlening watersnoodramp. In Tholen is daarbij 's morgens prinses Margriet aanwezig als vice-voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis. Ook ko men zo'n 500 individuele hulpverleners van destijds naar Meulvliet. De prinses wordt donderdagmorgen Tholen naar Stavenisse, een andere om elf uur verwacht. Als ze met een helikopter komt, dan zal die zo'n 150 meter van het gemeenschapscentrum landen. Een oud-hulpverlener van het Rode Kruis zal de prinses bij aan komst een boeket aanbieden. Bij Meulvliet staat een Amerikaanse am bulance opgesteld die in 1953 aan ko ningin Juliana is geschonken. De bijeenkomst in Tholen - in het ka der van de herdenking dat de Ramp 50 jaar geleden plaatsvond - is be doeld om hulpverleners van destijds officieel te bedanken. Dat geldt ook voor de landen en organisaties die een halve eeuw geleden hun steentje bij droegen. Tal van ambassadeurs en vertegenwoordigers van ministeries, de krijgsmacht en dergelijke zijn uit genodigd. Individuele hulpverleners meldden zich er meer dan 1500. Daar van was er aanvankelijk voor 400 plaats in Meulvliet. Maar door het af zeggen van diverse genodigden is dat aantal inmiddels naar 500 uitgebreid. De bedoeling is dat alle hulpverleners die zich gemeld hebben, een aanden ken ontvangen. In Meulvliet zal commissaris van de koningin Van Gelder iedereen ver welkomen. Na een videopresentatie 'Hulpverlening na de Watersnood ramp' spreekt oud-minister Pronk over 'Hulpverlening toen en nu'. Burgemeester Nuis sluit het ochtend gedeelte af, waarna de prinses ver trekt. Na de lunch stapt het gezel schap in tien bussen voor een rondrit. Eén route voert langs de zuidkant van via Sint-Philipsland en Anna Jacoba- polder naar Nieuw-Vossemeer en een derde naar Halsteren en Kladde. Ook is er een route via Poortvliet naar Sint-Annaland. Deze bussen - waarin de hoogwaardigheidsbekleders stoppen bij het streekmuseum. De in middels in jaren-50-stijl ingerichte Noorse woning is vanuit Stavenisse daarheen verplaatst met een financië le bijdrage van het rampherdenkings- project Delta 2003. De regering en het Rode Kruis van Noorwegen schonken ons land 326 houten huizen in de markante roodbruine kleur. Daarvan werden er 19 in Stavenisse gebouwd. De Noorse koning Haakon VII kwam destijds naar het dorp en onthulde er het naambord van de naar hem genoemde straat. Mevrouw J. Lock uit Raamsdonksveer deed enke le jaren geleden onderzoek naar de Noorse woningen in ons land, met de bedoeling er een boek over te schrij ven. Om drie uur worden alle gasten weer terugverwacht bij Meulvliet voor een versnapering en een informeel sa menzijn. De oproep aan hulpverle ners om zich te melden, heeft vanal- les opgeleverd. „Verhalen, foto's en andere materialen zijn aan het licht gekomen. Eigenlijk moeten we daar ook nog iets mee gaan doen", zegt projectcoördinator Albert Holland van Delta 2003. Uit de reacties blijkt dat veel 'redders' van toen graag nog eens de mensen zouden spreken die ze destijds hebben geholpen. Voorzitter streekmuseum, Rabo, Castria, kinderopvang Drs. Th.G.A. Westerveld en zijn vrouw verwisselen de Henriëttehoeve in Sint-Philipsland voor een 16de eeuwse woonboerderij bij Harlingen aan de Friese waddenkust. Dat betekent diverse vacatures in allerlei in stellingen, want zowel Theo als Annelies Westerveld waren maatschap pelijk heel actief. Streekmuseum de Meestoof in Sint- Annaland moet na tien jaar naar een andere voorzitter zoeken. De Rabo bank Tholen ziet de voorzitter van de raad van toezicht vertrekken. Wo ningstichting Castria krijgt een vaca ture omdat de vice-voorzitter van de raad van toezicht weggaat. Wester veld fungeerde als één van de drie wijze mannen na de crisis bij de stich ting kinderopvang Tholen daar ook als voorzitter. Verder leidde hij de klachtencommissie van de SVRZ in Zeeland en was hij bestuurslid van de stichting Tholen-Itawa, de stedenband met Polen. Mevr. Westerveld, die werkzaam was bij het Centrum Thuis zorg in Sint-Maartensdijk, was pro vinciaal voorzitter van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland. „Als oud-Shell-mensen blijven we zwervers", vertelt Westerveld. „Na een aantal jaren Sint-Philipsland wil den we ook nog wel eens naar Fries land, waar mijn opa in twee plaatsen predikant is geweest en mijn oma ook vele jaren heeft doorgebracht. Boven Harlingen kwam er iets moois op on ze weg, een 16de eeuwse woonboer derij aan de Waddenzee in mooie, his torische kleuren. We laten samen heel wat achter in Sint-Philipsland, maar op den duur wordt het allemaal toch teveel, hoewel ik nog hartstikke fit ben. Het bijhouden van de Henriëtte hoeve met de schapen en 4,5 ha vergt heel wat werk." Zaterdag ontving het echtpaar Westerveld nog ruim dertig belangstellenden voor de excursie van de Zeeuwse boerderijstichting en de stichting Landschapsbeheer Zeeland. Die bekeken zowel de gebouwen als het erf. Er waren verschillende dames bij en Sint-Philipslanders die nog nooit op de Henriëttehoeve waren ge weest, ook niet bij de familie Stols, die voor Westerveld op de boerderij woonde. „We zoeken nu naar iemand die een zinvolle invulling aan de Hen riëttehoeve kan geven", aldus Wester veld, die dit jaar nog naar Friesland hoopt te verhuizen. Juf Willy Koopman kwart eeuw op Juliana van Stolbergschool Vossemeerse scheidsrechter Patrick Fase debuteert bij senioren Anky Vroegop wint ongeslagen in D-klasse tafeltennis EN VERDER... Weer bromfietser geschept bij Langeweg in Scherpenisse Kerken, molens en gemeentehuizen open Aanlegvergunning is voor de landbouw een onbegaanbare weg DE WUZE WEET ZUN TUD Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Uit een weitje langs de Krabben- kreekweg ten noordwesten van Oud-Vossemeer is in de nacht van maandag op dinsdag een paard ge stolen. Volgens een woordvoerder van de politie gebeurt dat hoogst zelden. In dit geval is een inwoner van Sint-Philipsland gedupeerd. Het dier - een vierjarige haflinger mer rie, voskleurig met een witte bies en wit vlekje links op de onderlip - is waarschijnlijk met een trailer vervoerd. De politie zou graag in contact komen met mensen die mogelijk iets gezien hebben. Daarnaast waarschuwt ze paar- denbezitters die een dier in de wei hebben lopen om extra alert te zijn. Advertentie I.M. Ze houden vol, ook al zijn ze de pensioengerechtigde leeftijd al lang gepasseerd. Veertig jaar collecteren ze inmiddels voor de kankerbestrijding, het Koningin Wil- helmina Fonds (KWF). Mevr. J.W. Soeters-Luijk (87), mevr. C.J.H. Kooijman-Mol (76) en mevr. P.J. Goedegebuure-Goedegebuure (69) werden maandagavond bij het inleveren van hun collectebussen in Sint-Annaland met bloemen en een tinnen col lectebusje gehuldigd. Mevr. Soeters neemt de laatste jaren woonzorgcentrum Vroonhof voor haar rekening, waar ze met haar man zelf ook woont. Vijfjaar geleden kreeg ze als eerste collectant in Zeeland al het tinnen collectebusje van hel KWF omdat ze toen leek te gaan stoppen, maar ze wist niet van ophouden. Mevr. Soeters kwam jaren geleden eens bij een oudere aan de deur die niet goed verstond waarvoor zij kwam. Alleen het woord koningin pikte hij op en dat was voor hem voldoende. 'De koningin heeft geld zat, daar geef ik niet aan', was zijn antwoord. Mevr. Soeters liet het maar zo, maar in het algemeen werd er gul ge geven in Sint-Annaland. Mevr. T. de Boer-Donia, die samen met mevr. D. van Dijke- Dekker de KWF-collecte organiseert, rekende voor dat de 18 collectanten in Sint-Anna land jaarlijks bijna 2000 euro ophalen. Gemiddeld betekent dat 110 euro per collectant en landelijk is dat bijna 70 euro gezien de ruim 8 miljoen euro die 120.000 vrijwilligers bij een brengen. „We doen het dus nog zo slecht niet. Hulde!", aldus mevr. De Boer. Dankzij de inspanningen van mevr. Kooijman is Sint-Annaland de enige KWF-afdeling waar ook in het buitengebied gecollecteerd wordt. Dat wordt echter toch een steeds zwaardere opgave, zeker bij het ouder worden. „De collecte gaat nog wel, maar die hondjes. Ik wist niet dat er zoveel honden waren", zegt mevr. Kooijman. Met de toename van de bebouwing in het buitengebied, o.a. bij glastuinders en andere bedrijven, is de buitenroute almaar groter geworden. Dit jaar hielp mevr. De Boer daarom bij de buiten route. Mevr. Goedegebuure is bijna een beroepscollectant, want naast het KWF zamelt ze ook geld in voor het Rode Kruis, de reuma-, astma- en diabetesstichting. Ze maakt het zich niet gemakkelijk, want als er iemand niet thuis is, komt ze minstens drie keer terug. „Ik doe het toch niet voor mezelf, het gaat om het goede doel. En om zoveel mogelijk men sen thuis te treffen, collecteer ik altijd rond etenstijd. Dan eet ik zelf maar later, dat is niet zo erg", aldus mevr. Goedegebuure. Zie verder pagina 5. Drie Sint-Annalandse collectanten die zich al 40 jaar inzetten voor de kankerbestrijding zijn maandagavond in de bloemetjes gezet, v.l.n.r. de dames Goedegebuure, Soeters en Kooijman. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1