Verzwakt, jeugdig WHS overwint Bredase routiniers met Schrijvers Vosmeer krijgt te weinig tegen WW Instelling Noad nog niet op peil Goede mentaliteit ondanks nederlagen Patrick Fase hoopt op derby Tholen-WHS Ketting en De Jonge maken elk drie doelpunten Uit op Tholen schiet raak met 'De bal is rond' Donderdag 11 september 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Vroeg doelpunt Tegen de lat Vosmeer 3 begint met winst Vechtlust ontbreekt bij Fluplanders Nooit ophouden, altijd doorgaan, is de betekenis van Noad'67. Die instelling van de Sint-Philipslandse tweede klasser ontbrak zaterdag echter in het met 2-0 verloren duel van Seolto. „Ik hoop dat we zaterdag a.s. in onze eerste thuiswedstrijd voor eigen publiek wel op z'n Noads voetballen", zegt trainer Peter van Poortvliet. „Tegen Seolto toonden we te weinig vecht lust en speelden we te onnauwkeurig." Ondanks de nederlaag in de eerste competitiewedstrijd zijn de trainers van Smerdiek en SPS tevreden over de instelling van hun ploegen. „De beleving was perfect, de mentaliteit was goed", zegt Pim Potappel. „De uitslag staat niet in verhouding tot onze kwaliteiten, want SPS was de voetballende ploeg", aldus Gerard van Zalinge. De derde Thoolse vierde klasser, Stavenisse, kwam niet in actie omdat de gemeente spelen op het door de lang durige droogte te zwakke veld verbood. Zuur dat je op kleine fouten wordt afgerekend Thol.Boys klopt Stavenisse Humor en ontroering bij oude voetbaltrainer Otto Sobere benadering Wijzigen ondernemingsvorm Voetbal programma Zaterdag 13 september uur Noad-Kapelle(Nefs) 15.00 Thol.Boys-JPS(Uytdewilligen) 15.00 Olympia-WHS(Dirven) 14.30 Klundert-Stavenisse(Brouwer) 14.30 Halsteren-Smerdiek(vDonge) 14.30 SPS-Chrislandia(Fase) 14.30 Smerdiek da.-Kloetinge 14.30 WHS 2-Zaamslag 2(vKeulen) 14.30 Wieldrecht -Noad 2(Haverkamp) 14.30 Thol.Boys 2-Noad 3(Wilbrink) 12.30 Klundert 3-Smerdiek 2(Oskam) 14.30 SPS 2-Mevo 3 14.00 Stavenisse 2-Thol.Boys 3 14.30 WHS 3-Thol.Boys 4 14.30 ZPR 2-Smerdiek 3 13.00 Thol.Boys 5-SPS 3 12.30 Vrederust 3-Smerdiek 4 12.30 Vosmeer 4-VVC 4 14.30 Krabbendijke 4-WHS 4 14.30 Noad 4-ZPR 4 13.15 Zondag 14 september uur Dreischor-Vösmeer(Kersten) 14.30 Vosmeer 2-Bergen 4 12.00 Bergen 6-Vosmeer 3 10.00 Voetbal Uitslagen Tweede kl.: Seolto-Noad 2-0. Derde kl.: WHS-Baronie 7-3, Kruinin- gen-Thol.Boys afgelast. Vierde kl.: Smerdiek-Duiveland 0-3, Vrederust-SPS 2-0, Stavenisse-WIK af gelast. Vijfde kl Vosmeer-WW 3-4. Dames: Zwaluwen-Smerdiek 4-6, Thol.Boys-Wolfaartsdijk afgelast. Eerste kl. res.: Oranje Wit 2-WHS 2 10-0. Tweede kl.: Noad 2-Klundert 2 3-1. Derde kl. res.: Smerdiek 2-Drechtstreek 3 0-3, Kogelvangers 3-Thol.Boys 2 1-2, Noad 3-Rood Wit 7 4-3. Vierde kl. res.: Halsteren 2-WHS 3 4-2, Thol.Boys 3-Bruse Boys 3 afgelast, Thol.Boys 4-Thol.Boys 5 afgelast Vijfde kl. res.: Halsteren 3-Noad 4 3-1, Yerseke 6-Vosmeer 4 afgelast. Zesde kl. res.: Vosmeer 3-Unitas 7 2-1. Beker: Rillandia 2-Noad 2 0-0, Thol.Boys 2-DSE 2 1-1. Jeugd: Val Aan-Vosmeer B 5-1, Vos meer C-WHS C 2-18, Vosmeer meisjes- Vivoo 1-9, Vosmeer E-NVS 1-1, Steen bergen-Vosmeer F 2-2; Klundert-Noad A 6-0, Noad B-Mevo 1-4, Rillandia-No- ad C 3-3, Noad E2-NVS 7-2, Noad F- VVC 8-0; WHS A-IJzendijke 2-2, WHS meisjes-Virtus 14-1, WHS Dl-Moerstra ten 2-1, Halsteren-WHS D2 3-0, WHS El-Halsteren 3-3, Steenbergen-WHS E2 1-11, WHS E3-Thol.Boys E2 16-1, SPS F-WHS F1 3-0, WHS F2-Steenbergen 1- 4, Steenbergen-WHS F3 14-0; Nw.Borgvliet-Thol.Boys El 3-0, BSC- Thol.Boys meisjes 14-5, FC Bergen- Thol.Boys F1 8-0, Lepelstr.Boys- Thol.Boys F3 4-1. Trefzeker Topscorer Op de eerste speeldag van de voet balcompetitie kwamen slechts twee standaardteams tot scoren, WHS en Vosmeer. Bij Noad, Smerdiek en SPS bleef de teller op nul staan, ter wijl de duels van Tholense Boys en Stavenisse afgelast werden. Bij WHS maakten zowel Patrick Ketting als Vincent de Jonge meteen drie doelpunten, en Pieter Lindhoud scoorde één keer. Datzelfde deed Mark Timmermans bij Vosmeer, ter wijl diens teamgenoot Jacco Vaders twee keer het net vond. Na een slechte oefenperiode en bekerronde heeft WHS verras send goed de competitie geopend met een 7-3 overwinning tegen Baronie. Met tien doelpunten hoefden de toeschouwers zich niet te vervelen. De andere derde klas- ser, Tholense Boys, kwam niet in actie omdat Kruiningen de wed strijd afgelastte. Op meerdere plaatsen doet de langdurige droogte zich nog gelden. Zo hand haafde de gemeente een speelver bod in Tholen, Poortvliet en Sta venisse wegens de slechte toestand van de velden. Derde klasse De competitiepremière in Sint- Annaland was goed. Alle cliché's van ,Een goed begin is het halve werk' en ,De eerste klap is een daalder waard' konden van stal worden gehaald. Voor WHS-voor- zitter Sander Westdorp was dat boven verwachting. „Als je ziet dat we zeven basisspelers missen en de voorbereiding niet best was, dan komen we vandaag prima uit de startblokken." Harm en Egbert Moerland, William Vroegop, Hans Leune, doelman Peter Scherpenis- se, Hans v.d. Ouden en Corné van Tilbeurgh ontbraken; op Egbert na allemaal wegens blessures. Zoveel uitvallers bij het begin van de competitie is geen goed vooruit zicht. De gaten werden gevuld met jeugdspelers en de van het tweede elftal gehaalde Vincent de Jonge. „Je moet toch wat", zegt voorzit ter Westdorp. Bij doorzetter De Jonge bleek dat absoluut geen tweede keus, want hij nam met drie treffers een fors aandeel in de 7-3 overwinning voor zijn reke ning. In de eerste helft maakte Ba ronie tot twee keer toe de voor sprong van WHS vrij snel ongedaan, maar na rust stootte de thuisclub door en konden de Bre- danaars het niet meer bijbenen. De routiniers (allemaal grote voetbal lers) maakten het vooral de jeug dige Sint-Annalanders flink lastig en vooral in de lucht waren ze sterk. Een vroeg openingsdoelpunt gaf WHS in de tweede minuut echter al zelfvertrouwen. De jonge Jack Rijnberg brak op links door en be diende Patrick Ketting in het cen trum op maat; 1-0. De topscorer van het vorige seizoen had even later alleen voor de keeper zijn tweede doelpunt op de slof, maar de bal werd nog tot hoekschop verwerkt. In Baronie trof WHS een sterk voetballende ploeg van routiniers met veel individuele kwaliteiten. Toen de bal te lang in de Sint-Annalandse verdediging bleef hangen, had Arné van Vos sen in de rechter hoek het nakij- De aftrap voor de nieuwe voetbalcompetitie, v.l.n.r. WHS-grensrechter Eddie van Ast, de Baronie-aanvoerder, scheidsrechter Patrick Fase, pupil Colin van Vossen en WHS-aanvoerder Leon de Witte. ken. Daarmee was in de tiende mi nuut het evenwicht hersteld: 1-1. Het spel golfde op en neer. Een vrije trap van Ketting werd tot corner verwerkt en in tweede in stantie lukte het de doelman om de inzet van de WHS-spits te pakken. In de twintigste minuut werd het uit een mooie combinatie tussen Michel Mosselman en Ketting 2- 1. De jonge scheidsrechter Patrick Fase incasseerde de nodige protes ten van Baronie. De Bredase grensrechter mopperde, dat hij al twee buitenspelgoals had toegela ten, maar de arbiter had geen en kele onregelmatigheid geconsta teerd. Drie minuten later zorgde Baronie met een prachtige vrije trap voor de gelijkmaker. Danny Schrijvers, oud-profvoetballer, schoot de bal Ia Pierre van Hooijdonk over de WHS-muur on houdbaar in de rechter hoek: 2-2. Een magnifiek staaltje voetbal, één van de krenten in de pap. De thuisclub leek bij een hoge bal van de Bredanaars in de mist te gaan toen keeper Van Vossen misgreep, maar het lukte toch nog om de bal tijdig weg te werken. Vincent de Jonge gaf WHS na een halfuur weer adem. Een diepte pass in het centrum was op zijn lijf geschreven en net voor de uit lopende Bredase doelman maakte De Jonge 3-2. Met die stand gin gen beide ploegen ook rusten, al waren er nog wel een aantal fraaie doelpogingen. Een kopbal van Ba ronie was voor Arné van Vossen, maar ook Ketting zat niet stil. Ook hier voorkwam de keeper, ten kos te van een hoekschop, een treffer. Net voor rust leek Baronie te gaan stunten met een bal die direct op de slof werd genomen, maar het schot hing hoog over. Scheidsrechter Fase had toen een Bredase speler die almaar com mentaar bleef geven en die eerder ook een WHS'er bij een opstootje had weggeduwd, van een gele kaart voorzien en die bleef in de kleedkamer achter. De Sint-Annalanders begonnen de tweede helft ongewijzigd en wa ren in de vierde minuut al succes vol toen Vincent de Jonge een pass van Patrick Ketting benutte: 4-2. De thuisclub kreeg meer ruimte en Ketting en Mosselman benutten de openingen, maar de keeper greep tijdig in, soms ten koste van een corner. Uit zo'n af geslagen hoekschop maakte De Jonge zijn derde treffer op rij: 5-2. Daarmee had de thuisclub een riante voorsprong opgebouwd. Verdediger Leo Vroegop wilde er nog een schepje bovenop doen met een vliegend schot, maar het werd een hoekschop. Baronie gaf zich nog niet gewonnen en via Schrijvers werd de lat beproefd. Even later schoot de ex-prof een vrije trap ver naast. De kleine Pie ter Lindhoud, ingevallen voor zwoeger Dennis Oosdijk, voerde de score uit een pass van Michel Mosselman op tot 6-2. Zijn broer Arjan verloor bij die stand nog even zijn zelfbeheersing tegen de Bredase routiniers en het wegdu wen van een speler werd bestraft met de tweede gele kaart van arbi ter Fase. Uit die vrije trap maakte Baronie met een kopbal bij de tweede paal 6-3. De routiniers lie pen wel niet meer zo hard als voor rust, maar ze voetbalden nog steeds volop hun partij mee. Pa trick Ketting, die al rakelings over had geschoten, evenaarde Vincent de Jonge met zijn derde treffer door vijf minuten voor het einde uit een afgeslagen aanval in twee de instantie toch nog te scoren: 7- 3. De kop van de competitie was eraf met voor WHS een gunstig resultaat. Opstelling: Arné van Vossen, Ivan Hage, Jack Rijnberg, Arjan Mos selman, Leon de Witte, Leo Vroeg op, Vincent de Jonge (Patrick van Schetsen), Dennis Oosdijk (Pieter Lindhoud), Michel Mosselman, Matthijs Bruijnzeel (André Wes- sels) en Patrick Ketting. Florence van Twist uit Sint-Maartens dijk kwam zaterdag met twee eerste prijzen en twee winstpunten terug van een concours hippique in Kapelle. Met haar paard Mirista behaalde ze in de LI-dressuur 156 en 157 punten. Nu Vosmeer compleet stond, bakte het er tegen WW '67 heel wat meer van dan enkele weken geleden in de bekerwedstrijd. Werd die nog met 5-1 verloren, nu was de nipte 3-4 nederlaag zeker niet verdiend. „Zeker de eerste helft waren we goed bezig. We hebben te weinig gekregen", meent interim-trainer Sjaak Istha. De veel fluitende arbiter drukte met zijn beslissingen een flink stempel op de wedstrijd. w Vijfde klasse In de eerste helft was de thuisclub praktisch voortdurend op de helft van de tegenstander uit Woensdrecht te vinden en dat leverde doelkansen op. Een schot van dichtbij van Jacco Va ders werd door de doelman gestopt en Ed Mastbergen kopte een voorzet van Mark Timmermans net naast. Viak daarvoor had Timmermans, er was een half uur gespeeld, de score geopend. Eerst schoot hij tegen de keeper op, om in de rebound het leer fraai in de kruising te jagen. WW kwam vijf minuten voor de rust langszij, door te profiteren van bal verlies bij de thuisclub. John Vroeg op had daarna een treffer op de schoen, maar schoot van dichtbij voorlangs het doel. In de tweede helft kon Vosmeer de druk van voor de rust niet blijven zet ten. Wél bleven er kansen, bijvoor beeld een schot van Arjen Verkam man dat naast ging. Opnieuw was balverlies de inleiding tot een Bra bantse treffer en halverwege de twee de helft breidde WW met een boog- bal de voorsprong zelfs naar 1-3 uit. „In feite hol je dan achter de feiten aan", zegt Istha. Een hardwerkend Vosmeer legde zich echter niet bij de achterstand neer. WW bleef gevaar lijk: een speler schoot voor een leeg doel naast en even later moest Michel van Leeuwen op de doellijn redding brengen. Leeggespeeld ging een niet helemaal fitte John Vroegop voortij dig naar de kant, om vervangen te worden door Niels Havermans. Ook de jeugdige Hans Vaders viel in de slotfase nog in, voor Arjen Verkam man. Met nog yijf minuten op de klok bracht een blunder van de Woensdrechtse doelman Vosmeer te rug in de wedstrijd. Hij liet uit een schot de bal los en de vlakbij staande Jacco Vaders werkte die tegen het net (2-3). Kort daarop profiteerde WW van slecht uitverdedigen en scoorde 2-4. Aangemoedigd door het publiek bleef de thuisclub knokken. In de laatste minuut belandde de bal uit een actie van Niels Havermans bij Hans Vaders. Deze zette voor op zijn broer Jacco en die kopte 3-4 binnen. Daar bleef het bij, zodat de oranjehemden leeggespeeld en teleurgesteld van het veld kwamen. Istha was tevreden over de inzet en het getoonde spel van zijn team, maar minder over het optreden van de scheidsrechter. In navolging van Tholense Boys, No ad en Smerdiek heeft ook Vosmeer een eigen website gekregen. Deze is te vinden op www.vosmeer.tk. Vosmeer 3 is de competitie begon nen met een 2-1 overwinning op Unitas 7. In een gelijkopgaande eer ste helft waren er aan beide zijden kansen, maar de doelverdedigers stonden op de juiste plaats. Na onge veer een half uur spelen rondde Jack Mosch een aanval af met een schot vanaf zo'n zestien meter: 1-0. Dit bleef zo tot de rust. De tweede helft begon met een domper voor Vos meer, want Unitas scoorde - uit bui tenspel - de gelijkmaker. Hierna ver beterde het spel van de thuisclub, die meer grip kreeg op het midden veld. Door een combinatie tussen Jack Mosch en Henk Potappel kwam Frans Havermans alleen voor de Ettense doelman te staan. Hij schoot de bal binnen, maar ze schoof onder het net door zodat de scheidsrechter dacht dat het schot naast was gegaan. Vosmeer gaf de moed niet op. Henk Potappel kwam bij een aanval in een goede positie en schoot de bal in de rechter bene denhoek. De keeper tikte de bal net uit het doel, maar deze belandde voor de voeten van Havermans en die had hem maar voor het intikken (2-1). Unitas ging het laatste kwar tier op zoek naar de gelijkmaker, maar de verdediging onder leiding van Jan Burgers hield stand. Tweede klasse De trainer had moed geput uit de bekerzege van Noad tegen BSC, maar hij moest al gauw vaststellen, dat de scherpte ontbrak. Er werden veel ballen verloren en de herove ring kostte veel energie. Seolto bleek ondanks de matige voorbe reiding toch de ploeg die in de vo rige competitie als vierde eindigde. Een goede tegenstander, die slecht met de kansen omsprong, zodat Noad van geluk mocht spreken dat de rust met 0-0 inging. Doelman Kees Lozekoot had daar een flink aandeel in met uitstekende reddin gen. Noad stelde daar via een com binatie van Aijan Moerland en Jas per van Dijke één kans tegenover, maar die mislukte. „We kwamen niet op de helft van Seolto; het strandde steeds op het midden veld", aldus Peter van Poortvliet. In de tweede helft, waarbij Johan Reijngoudt inviel voor de gebles seerde Jeroen Reijngoudt, bleek keeper Lozekoot opnieuw een rots in de branding. Noad deed het wel wat beter, maar het was nog niet het elftal dat de supporters ge wend zijn. Arjan Moerland kreeg nog een goede kans, maar hij wachtte te lang. Een kwartier voor het einde nam Seolto een 1-0 voorsprong. Bij een inworp ont brak de organisatie bij Noad en de voorzet kwam in de rug bij Johan Reijngoudt, waardoor de tweede spits van dichtbij kon intikken. Jasper van Dijke kon voor de ge lijkmaker zorgen toen hij goed de diepte werd ingestuurd, maar hij raakte de bal verkeerd. Bij een lange bal van Seolto verdigde No ad niet goed. Menno Fonteijne probeerde in de ogen van de trai ner met een correcte sliding de bal te bemachtigen, maar de Braban der viel over het uitgestrekte been van Fonteijne en de scheidsrech ter kende een strafschop toe. Daarmee werd het 2-0 voor de thuisclub. Aijan Moerland werd op de rand van het penaltygebied nog gestuit, maar Menno Fonte ijne zag zijn vrije trap via een ver dediging naast gaan. „Een terech te nederlaag", concludeert Peter van Poortvliet, die alleen doelman Lozekoot en Maurice de Goede een voldoende gaf. De A-junioren Jasper van Dijke en Sven Buijs, die na de rust plaats maakten voor Kees Jan Verstrate en Danny Ste- ijn, kon hij ook weinig verwijten. De routiniers, vanwie Bram Filius geblesseerd was. bleven echter heneden hun niveau. Menno Fon teijne en Corné de Frel kregen nog een gele kaart. Noad speelt nu twee keer thuis: eerst tegen Ka pelle, waarvan vorig seizoen twee keer verloren werd en dan vervol gens tegen nieuweling Nieuw- dorp, dat de nieuwe competitie met een zege tegen Kapelle begon. Vierde klasse Smerdiek moest thuis in Duiveland (gedegradeerd uit de derde klas) met 0-3 de meerdere erkennen. Te gen de gedoodverfde titelkandidaat vond trainer Potappel dat nog niet slecht. „Zeker niet als je ziet, dat Jordy Hage en Richard Wielaard vlak voor de wedstrijd wegens ziekte nog moesten afhaken. Hil- bert Brinkman, Ad Pipping en Car lo Opree waren geblesseerd en Daan de Viet was afwezig. We le verden dus behoorlijk wat kwaliteit in en dan moet je allerlei posities wisselen. Er is echter verschrikke lijk hard gewerkt en het eerste half uur waren we gelijkwaardig. Nord- in Achabar raakte de onderkant van de lat. Het eerste doelpunt viel ech ter net aan de andere kant: 0-1." In de tweede helft was Smerdiek minder. Twintig minuten voor het einde maakte Duiveland 0-2. Erik van Haaften had de aansluitings treffer op zijn schoen, maar de bal kwam tegen de lat. Duiveland kreeg nog behoorlijk wat kansen, maar benutte er slechts één: 0-3. „Het is natuurlijk sneu om zo aan de competitie te beginnen, maar als we deze lijn qua voetbal doortrek ken, dan gaan we zeker punten ha len", zo is de overtuiging van Pim Potappel. Smerdiek keek terug op een sportieve wedstrijd onder de goede leiding van Piet Lisseveld uit Poortvliet. Thomas Jansen viel nog in voor Bart Stoutjesdijk. Smerdiek speelt zaterdag uit tegen Halsteren, dat vorig seizoen aan de nacompeti- tie meedeed, dus opnieuw een ge duchte tegenstander. SPS kreeg wel twee handen vol met kansen, maar het ontbrak aan doelpuntenmakers. Vrederust, dat veel minder op de andere helft kwam, ging veel beter met de sco- ringsmogelijkheden om en won met 2-0. Het begin van SPS was te voorzichtig en toen de thuisclub na een kwartier door een persoon lijke fout van Leo Vroegop een strafschop kreeg, werd het 1-0. Grensrechter Maarten Quist pro testeerde heftig, maar het baatte niet. „De scheidsrechter was niet sterk", zegt trainer Gerard van Zalinge. „Toen Mathijs Hage een blauwe plek op zijn kuit kreeg, deed de arbiter niets. Hij liet te veel toe." In de tweede helft benutte SPS goed de ruimte via Wiljan Lis seveld en Johan Uijl, maar zowel Uijl als Jaco Jansen schoten op de lat of over. Toen Leo Vroegop en Dennis Boer te lang treuzelden, profiteerde Vrederust en tussen de henen van Niels Lisseveld door werd het 2-0. „We hebben wel vijftien hoek schoppen gehad, waarmee te wei nig is gedaan", blikt de SPS-trai- ner terug. „Er zat steeds een voet tussen en sommige aanvallen stierven ook in schoonheid. Zo kon Wiljan Lisseveld vanaf elf meter in de korte hoek scoren, maar hij geeft dan nog over. Ook Johan Scheermeijer verzuimde om een uitstekende kans te verzilve ren. SPS was absoluut de betere ploeg, maar scoorde niet. Het is natuurlijk wel zuur wanneer je dan op kleine fouten wordt afgere kend." Toch is Gerard van Zalinge optimistisch gestemd. „We heb ben een vrij jonge ploeg die met veel inzet en met veel plezier voetbalt. Het ontbreekt echter nog aan lef.". Peter v.d. Male en Hil- bert van Akkeren vielen in voor Corné Rottier en Mathijs Hage. Gele kaarten waren er voor Den nis Boer en Erwin Feijtel. Zater dag ontvangt SPS thuis Chrislan- dia en dan gaat de Poortvlietse ploeg naar Duiveland. Tholense Boys en Stavenisse oefenden zaterdag tegen elkaar omdat hun com petitieduels afgelast werden. De der deklasser uit Tholen bleef de vierde klasser met 5-0 de baas. Na tien minuten opende Jaben Kortland de score. Halverwege de eerste helft ver scheen de spits van Stavenisse alleen voor doelman Erik van Heusen, die het leer over het doel tikte. Michael de Jong maakte vlak voor de rust 2-0. Na de hervatting was het door treffers van Jaben Kortland en Francel Kousema ker al snel 4-0. Tien minuten voor het einde tekent Wim Schot voor de vijfde Thoolse treffer. Scheidsrechter Patrick Fase uit Oud- Vossemeer beleefde zaterdagmiddag in Sint-Annaland zijn première in de derde klas. De voormalige jeugd- scheidsrechter, die op zijn vijftiende begon, is nu voor het eerst bij de se nioren ingedeeld, waar hij de derde en vierde klas mag fluiten, samen met zijn Thoolse collega Arjan Deur- loo. Die moest zaterdag in Stavenis se beginnen, maar die wedstrijd werd afgelast, zodat hij naar de ver richtingen van Patrick Fase kon gaan kijken. Hoewel de 25-jarige arbiter in de eerste helft door Baronie nogal eens verbaal onder vuur werd geno men, keek hij toch terug op een goe de en leuke wedstrijd. „Voor rust ging het mooi op en neer, maar in de tweede helft was het meer éénrich tingsverkeer. In de eerste helft had ik nogal wat last van de Bredase grens rechter, maar door er kort op te zit ten, houd je de zaak zelf in de hand. Er was bij de eerste twee doelpunten van WHS duidelijk geen sprake van buitenspel. De speler van Baronie die veel commentaar leverde en ook geel kreeg, werd door de club zelf tijdens de rust in de kleedkamer ge houden." Fase bleef rustig en door stond zijn première goed. „Ik vond het wel leuk om in Sint-Annaland de eerste wedstrijd in de derde klas te leiden. Zaterdag ga ik naar SPS- Chrislandia en wie weet, krijg ik 1 november de derby Tholense Boys- WHS wel. Dat zou mooi zijn, maar de computer deelt ons in, waarbij ge keken wordt naar afstanden. Vorig seizoen had ik verre reizen met de jeugdwedstrijden in het betaalde voetbal. Je bent jong en je wil wat", aldus Patrick Fase. Volgens Otto, de trainer op zijn retour, is de wereld in 1867 definitief veranderd. In dat jaar werden er in Engeland voor het eerst voetbal wedstrijden gespeeld. Sindsdien heeft het voetballen zowel vele aanbid ders als vijanden gekregen. Otto behoort duidelijk tot die eerste catego rie. In een monoloog van vijf kwartier deelde hij op sportpark De Bent in Tholen zijn passie voor de voetbalsport met wie het maar horen wil de. Vier avonden lang zat de tribune bijna vol. En toch, zelfs de bezeten Otto had zijn twijfels over de voetbalsport en haar beoefenaars. „We zijn iets gaan doen wat we niet kunnen." Otto, we komen zijn naam pas te we ten tegen het eind van de voorstelling 'De bal is rond', is meer dan een voet baltrainer alleen. Hij is ook een filo soof, iemand die nadenkt over de wortels van het leven zelf. Otto is ook een man die zich heeft opgesloten in zijn eigen kleine wereld. Tussen de her en der op het veld verspreide bal len zoekt hij vanuit dat isolement naar antwoorden op de grote levensvragen. Zelfs voor een inleiding op de evolu tie draait hij zijn hand niet om. De eerste mensen in de Afrikaanse savan ne waren fruiteters, zo houdt hij zijn gehoor voor, en de voeten zijn daar om altijd onderontwikkeld gebleven. Geschikt om op te lopen en boven het hoge gras uit te kijken naar vijanden, maar voetballen, nee, dat niet. Als voorbeeld haalt Otto beroemde ge miste strafschoppen uit de voetbalge schiedenis aan. Of, een bal die op de doellijn ligt en zelfs op het hoogste ni veau wordt over 'geshot'. Otto is dan ook niet te benijden, zegt-ie zelf. „Wat ge als trainer allemaal niet moet meemaken." Otto, gespeeld door de Vlaamse ac teur Jaak van Assche (FC De Kam pioenen), heeft ook buiten de voetbal sport met de nodige tegenslagen te maken gehad. In een mengeling van Duits en Zuid-Nederlands vertelt hij er over. In de voormalige DDR, zijn bakermat, was het ook geen rozen geur en maneschijn. Zijn vrouw ging bij hem weg en ook de vrouwelijke rechter, door hem steevast Rechterin genoemd, speelde een vuil spel. Daar ergens moet zijn vrouwenhaat gebo ren zijn. Vrouwen hebben volgens Ot to niets bij het voetballen te zoeken. Verkering raad hij zijn spelers af. „Weiber zijn er nog genoeg. Maar er is maar één ploeg als de onze." De Duitse toneelschrijver Thomas Brussig moet een enorme voorliefde voor de voetbalsport hebben en heeft de tekst van 'De bal is rond' door- spekt met historische details en le- gendarische ogenblikken uit de ge schiedenis van de voetbalsport. De humor en ontroering van zijn epos zijn in de bewerking van de Vlaamse auteur Walter van den Broeck over eind gebleven. Otto laat de ontwikke ling van de sport de revue passeren en legt en passant, met de hem typerende vreemde gedachtenkronkels, dwars verbanden naar fysica, politiek en he dendaagse televisie. Zo worden al lang vergeten voetballers in één adem genoemd met verdwenen tegenstan ders van het Pinochet-regime in Chili. Soms stoppen de alle kanten opwaai ende gedachten van Otto abrupt. Het herinneren heeft volgens hem toch geen zin, ook al moeten we leren uit de geschiedenis. „Maar die doden worden nooit meer lebendig." In 'De bal is rond' heeft Jaak van As sche maar weinig attributen nodig om zijn verhaal te vertellen. Een sporttas, een stoel, de ballen en een fles mine raalwater, met meer is de voorstelling niet aangekleed. Juist dankzij die so bere benadering van regisseur Guido Wevers ligt alle nadruk op de tekst. Die bleek op De Bent boeiend genoeg om de toeschouwers voortdurend bij de les te houden, ook degenen die niet tot de aanbidders van de voetbalsport horen. Van Assche, met zijn geteken de gezicht en al wat kalende hoofd, bleek de ideale persoon om de afge tobde trainer op het eind van zijn loopbaan neer te zetten. Met 'De Bal is Rond' opende Uit op Tholen me teen het nieuwe theaterseizoen. De voorstelling kwam naar Tholen in het kader van het Zeeland Nazomer Fes tival. Een jeugdteam van Tholense Boys speelde aan het eind van de voorstelling een figurantenrol. De première op woensdag werd, behalve door veel leden en sponsors van Tho lense Boys, bijgewoond door de Zeeuwse Feyenoord-speler Gérard de Nooijer. Ook de Zeeuwse commissa ris van de koningin Van Gelder zat op de tribune. Donderdag had de Rabo bank een heleboel plaatsen gekocht voor klanten. Tholense Boys had het vier avonden druk in de kantine. Ik heb een goedlopende onderneming (eenmanszaak) met een jaarlijkse fiscale winst van ongeveer 75.000,-. Ik vraag me nu af of ik misschien de ondernemingsvorm moet wijzigen in een vennootschap onder firma met mijn echtgenote. Is dit fiscaal bezien verstandig en welke gevolgen kan het aangaan van die vennootschap onder firma onder meer hebben? Bij een fiscale winst van 75.000,-- per jaar (en voor het overig geen inkomen in box 1wordt van deze winst ongeveer 25.000,- - belast tegen het toptarief van de inkomstenbelasting, zijnde 52%. Deze "topheffing" kunt u eventueel voorkomen door het met uw echtgenote aangaan van een vennootschap onder firma (hierna "VOF"), U moet dan wel rekening houden met het volgende: Civielrechtelijk Als u gehuwd bent onder huwelijksvoorwaarden, zal bij een VOF uw echtgenote ook hoofdelijk (dat wil zeggen: met haar gehele vermogen) aansprakelijk worden voor de schulden van de VOF. Het privé-vermogen, meestal de eigen woning of het spaargeld, is dan niet langer veilig gesteld voor de schuldeisers. Bent u in gemeenschap van goederen gehuwd, dan verandert er niets voor u omdat u en uw echtgenote al met uw totale vermo gen aansprakelijk waren. Inkomstenbelasting Als onderneemster heeft uw echtgenote recht op een gedeelte van de winst, stel 50%. Op die winst kan zij een aantal fiscale faci liteiten in mindering brengen, bijvoorbeeld: - ondernemersaftrek (al dan niet verhoogd met de startersaftrek) - investeringsaftrekken - dotatie aan de Oudedags Reserve (voorheen de FOR) Zij heeft recht op deze aftrekposten als aan bepaalde voorwaar den is/wordt voldaan: - voor de ondernemersaftrek en voor de dotatie aan de Oudedags Reserve moet zij in het jaar 1.225 uur in de VOF hebben gewerkt - het moet in het maatschappelijk verkeer gebruikelijk zijn dat u met uw echtgenote een VOF aangaat. Deze laatste voorwaarde is nieuw sinds 1 januari 2001Volgens de Staatssecretaris van Financiën is een VOF tussen een tandarts en zijn meewerkende echtgenote ongebruikelijk, want welke tandarts gaat nu een VOF aan met zijn assistente? In de agrarische wereld is een VOF tussen man en vrouw zonder meer wel gebruikelijk. Overigens kan ook een "ongebruikelijke" VOF voor u fiscale voor delen hebben. Weliswaar heeft de echtgenote geen recht op een aantal fiscale faciliteiten, maar daar staat tegenover dat de fiscale winst wel 50% - 50% tussen u en uw echtgenote kan worden ver deeld. Afhankelijk van de overige van toepassing zijnde fiscale fa ciliteiten kunt u hierdoor toch al snel per jaar 10% of meer inkom stenbelasting besparen; bij een winst van 75.000,- is die jaarlijkse besparing dus 7.500,-. Raadpleeg wel eerst uw accountant of belastingadviseur. E.T.M. (Gidy) Jansen, Federatie-belastingadviseur De Rijke Partners Adviesgroep, Oud-Vossemeer (0166) 678250 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 15