Bezwaren tegen gillende varkens Han en Fina Schot kwart eeuw dierenwinkel en garagebedrijf Ondernemers dubben over huren van 1000 m2 75 mensen benieuwd naar Welgelegen II WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Tweeverdieners nemen een kat en kopen een kleine tweede auto Ware toedracht In den Handel Donderdag 4 september 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Procedure Rijnen Vossemeer al zes jaar Brijvoer Al 6jaar Na een negatieve beslissing zal Sloth geen jaar meer blijven voortsudderen Actie 'Wij nodigen u uit vrijblijvend bezoek te brengen aan onze winkel.' Dat was de tekst die Han en Fina Schot een kwart eeuw geleden in deze krant plaatsten voor de zaak in 'Dierenvoeding en benodigheden' aan de West- vest in Sint-Maartensdijk. Sinds die tijd is de winkel een begrip geworden voor dierenliefhebbers. Winkel, garage en woonhuis waren 25 jaar lang één aan de Westvest. Het echtpaar is inmiddels verhuisd, maar het bedrijf breidde aanzienlijk uit door de aankoop van de naastge legen woning en tuin. Het terrein beslaat nu 1100 vier kante meter. En dat binnen de bebouwde kom. Avondzuster Mendeuren Verhuurd De belangstelling voor de informatiebijeenkomst over het centrum voor grootschalige detailhan del in Tholen op bedrij venterrein Welgelegen II was boven verwachting. Maar liefst 75 onderne mers waren dinsdagavond in Meulvliet benieuwd naar de mogelijkheden in het complex van 19.000 m2. De huurders moeten minimaal 1000 m2 afne men voor 55 euro per m2 op de begane grond of 47,50 euro op de verdie ping, exclusief verwar ming en verlichting. Wel ke Thoolse ondernemers durven die stap te zetten? „Het zijn moeilijke afwe gingen in deze onzekere tijden", zei voorzitter W.J.J. Brevet van de Thoolse Ondernemers Fe deratie (TOF). Publiekstrekker Winkeltjes 100 m2 Geen eenheidsworst Zilveruienfabriek kost 925.000 euro Of gillende varkens wel of niet in de geluidsberekeningen zijn meegeno men. En of het brijvoer een product is, of afval van de voedingsmiddele nindustrie. Die twee aspecten stonden onlangs centraal bij de Raad van State, waar J. van Dijk, mevr. A. Heijdra-van Thienen, M.C.J. de Wit en J.W.P. Schrauwen uit Oud-Vossemeer de milieuvergunning aanvochten die de gemeente heeft verleend aan varkenshouder A. Rijnen uit de Groene- of Hokseweg. Zes jaar al sleept deze zaak zich inmiddels voort. Rijnen vroeg in januari 1997 vergun- geven. Volgens mevr. Hertogs betrekt ning om zijn bedrijf aan te passen. Het jaar daarop in april verleende het gemeentebestuur de milieuver gunning, maar dat besluit is - na inge komen bezwaren - in september 2000 door de Raad van State vernietigd. November vorig jaar werd - rekening houdend met die uitspraak - een nieu we vergunning afgegeven. Ook daar tegen zijn weer bezwaren gekomen van omwonenden, die zich lieten bijs taan door milieu-adviesbureau Het Groene Schild. Ten aanzien van het geluidsaspect gaf woordvoerder mevr. G.J. Hertogs-van der Gouwe van de gemeente aan dat die het niet eens is met de adviseur van de Raad van State. Deze laatste meent dat de geluidsbelasting bij de dichtstbijzijnde woning niet is bere kend, maar volgens mevr. Hertogs is deze (de boerderij Nieuwlandsedijk 3) wel degelijk als uitgangspunt geno men. Ook mist de adviseur akoesti sche gegevens over schreeuwende en gillende varkens tijdens het verladen. Mevr. Hertogs gaf toe dat het in het verweerschrift wat ongelukkig is ge steld, maar het schreeuwen van de dieren is volgens haar inherent aan het laden of lopen over de laadklep. En het gillen van de dieren is in het geluidsrapport expliciet genoemd bij het piekgeluid. De gemeente had be rekeningen nagestuurd om dat te sta ven. Ze vond dat de adviseur van een verkeerde veronderstelling was uitge gaan. Maar de woordvoerder van Het Groene Schild stelde dat zelfs die na dere berekeningen niet kunnen ver hullen dat de gemeente een belangrij ke geluidsbron over het hoofd heeft gezien. Mr. J. van Groningen, raadsman van Rijnen, voerde aan, dat de dichtsbij- zijnde woning op een kleine 390 me ter van de varkensstal ligt. Hij zag geen enkel geluidsprobleem. Dan het brijvoer voor de varkens. De mogelijke stankoverlast van de instal latie waarin dat wordt opgeslagen, was één van de bezwaren die bij de vernietiging van het eerdere besluit een rol speelde. Dit keer ging het er om of er sprake is van een residu van de voedingsmiddelenindustrie, want dan zouden het afvalstoffen zijn. En in dat geval moet niet de gemeente, maar de provincie een vergunning af- Rijnen de bijproducten van een tus senleverancier die de residuen eerst bewerkt, zodat van afvalstoffen geen sprake is. De woordvoerder van Het Groene Schild was een andere me ning toegedaan, want volgens hem ging het om aardappel-stoomschillen, kaaswei en vla en dat zijn geen bij producten die als veevoer zijn gepro duceerd. Verder wees hij op de capa citeit van de opslaginstallatie: 660 kubieke meter. In een eerdere uit spraak betreffende de gemeente Bu ren hanteerde de Raad van State een ondergrens van 50 kuub voor afval stoffen die van buiten het bedrijf wor den aangevoerd. Mr. Van Groningen viel de gemeente bij, dat Rijnen zijn brijvoer via de tus senhandel betrekt, zodat er geen spra ke is van afvalstoffen. „En in 9 van de 10 gevallen wordt dat brijvoer ge stoomd of gemengd.' Over de vraag of de gemeente be voegd was de vergunning af te geven, is drie jaar geleden door de Raad van State met geen woord gerept en sinds dien is de wetgeving niet veranderd, bracht de woordvoerder van Tholen op de zitting onder de aandacht. Toen ging het over het geluidsaspect en daarom zijn in de nieuwe vergunning enkele voorschriften aangepast. Ze wees er ook op, dat de brijvoerinstal- laties al in de oprichtingsvergunning zijn toegestaan. Een eventueel gesis te nieuwe vergunning zou dan ook nauwelijks afwijken van die hier bes treden werd. Mevr. Hertogs noemde het in het belang van de rechtszeker heid van zowel Rijnen als van derden dat na zes jaar er een definitief einde komt aan de procedure. Zou de Raad van State tüch menen dat de provincie bevoegd was, dan zou - wat Tholen betreft - de Raad kunnen uitspreken dat het besluit - dat dan in stand blijft - geacht moet worden te zijn geno men door de provincie in plaats van de gemeente. Maar wanneer dat niet kan, vraagt de gemeente een inhoude lijke uitspraak over de beroepsgron- den om daarmee dan in de volgende besluitvormingsronde aan de slag te kunnen. Mr. Van Groningen hoopte op snelle duidelijkheid en toestemming voor de uitbreiding. „Anders is de investering niet rendabel", aldus de raadsman. VERVOLG VAN VOORPAGINA In de 7 dagen voorafgaande aan het onderzoek hadden 1100 mensen ge luisterd. Op de vraag of de geïnter viewde gisteren nog geluisterd had, bleek uit de steekproef dat gemeente- breed ongeveer 265 inwoners van 13 jaar en ouder geluisterd hadden. De gemiddelde luisterduur bedroeg 4 uur en 54 minuten (omroep Tholen zendt 24 uur per dag uit). B. en w. conclude ren, dat Sloth qua bekendheid goed scoort, maar het weekbereik is laag en het gemiddeld bereik per dag uitge sproken laag. De financiële situatie bij de omroep is verre van rooskleurig omdat er wei nig tot geen gelden vanuit de burgers en ondernemers komen. De gemeente zou eigenlijk 2 euro per inwoner moeten betalen om Sloth in de lucht te houden en dat betekent een verdub beling van de huidige bijdrage: in 2003 is 9674 euro door de gemeente aan de lokale omroep betaald. In 2000 heeft de gemeente zich ook garant ge steld voor een lening van 30.000 gul den/13.613 euro die omroep Tholen bij de Rabobank sloot voor moderni sering van de studio en kwaliteitsver betering. Deze lening is afgelost tot een bedrag van 5400 euro. De ge meente loopt het risico dat de Rabo bank dit bedrag opeist wanneer Sloth ermee stopt, maar dan is nog geen re kening gehouden met de opbrengsten van de studio-inventaris. In de con cept-begroting 2004 hebben b. en w. al rekening gehouden met 9396 euro subsidie voor de lokale omroep, maar als Sloth stopt, kan dat geld aan ande re zaken worden besteed. B. en w. stellen vast, dat het luisteron derzoek aantoont, dat het niet om een voorziening gaat, waarvan door een grote groep burgers gebruik wordt ge maakt. „Wel is de omroep een com municatiemiddel naar de burger toe. Op dit moment zendt omroep Tholen de raadsvergaderingen live uit. Ook verleent ze regelmatig assistentie bij de geluidsvoorziening en uitzending van lokale activiteiten, zoals het sportgala en de afsluiting van het par ticipatietraject voor de jeugd. Qua nieuwsvoorziening is echter ook spra- 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 1 DE BAUS ROND Walter van den van Thomas Brvss.g Wlt<=r v Broeck Advertentie I.M. ke van een zekere overlap met om roep Zeeland, die de belangrijke nieuwsfeiten uit Tholen meldt. Als de subsidie aan omroep Tholen stopt, zal het een gemis blijven, dat de raads vergaderingen niet langer live worden uitgezonden. Overigens is er geen wettelijke verplichting tot het uitzen den van raadsvergaderingen. De in formatievoorziening aan de burgers in geval van rampen gaat via omroep Zeeland." De vraagtekens bij het maatschappe lijk nut van de lokale omroep over heersen echter bij b. en w. Het college voelt niets voor een verdubbeling van de subsidie en verwijst naar de afspra ken in 1998. Alleen willen b. en w. nog een redelijke overgangstermijn in acht nemen en pas 1 januari 2005 stoppen met de subsidie, maar als het aan waarnemend-voorzitter Schaart ligt, zal omroep Tholen na een nega tieve beslissing van de gemeenteraad geen jaar meer blijven voortsudderen. Lang was Sloth de enige omroep in Zeeland die subsidie kreeg van de ge meente. Later zijn er meer gevolgd. Tholen is niet de enige lokale omroep die in zwaar weer verkeert. Dit jaar ging de lokale omroep in Goes fail liet. De raadscommissie onderwijs en welzijn spreekt dinsdagavond om half acht in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk over omroep Tholen. Een aantal medewerkers van Omroep Tholen kreeg vrijdagavond het slech te nieuws te horen, anderen lazen het zaterdagmorgen in de krant. Spontaan rees het idee voor een handtekening actie op de braderie, onder het motto 'Het lokale geluid mag niet uit'. Een spandoek met die tekst attendeert het publiek op de Markt op de actie. Na tuurlijk zijn de medewerkers niet vro lijk gestemd. Er heerst onbegrip over het voornemen van de wethouder om de subsidiekraan dicht te draaien. „De 35 vrijwilligers steken er zoveel tijd in. En het is zo'n hechte groep. Dat kun je niet zomaar laten verdwijnen", zegt Enrico Tichem. Hij erkent dat zonder subsidie de omroep financieel niet in de lucht is te houden. Niet voor niets was er bij de gemeente om extra geld gevraagd. Een andere medewer ker heeft er weliswaar begrip voor dat de gemeente moet bezuinigen, maar hij is geschrokken van het voorstel om de subsidie volledig te schrappen. „Dus ook het deel dat van het Rijk komt voor de lokale omroep." Adrie Tichem is boos. „Bergen op Zoom geeft de lokale omroep 70.000 euro erbij en hier in Tholen draaien ze de kraan dicht. Dat moet toch niet kun nen", vindt hij. Enrico Tichem kon digt aan dat de omroepmedewerkers dinsdagavond massaal naar de verga dering van de commissie welzijn en onderwijs zullen komen. En over ac ties wordt ook nog gedacht. Han en Fina Schot beschikken over een groot terrein na het verwerven van het huis en tuin naast de winkel en garage. Fina Schot (61) had al enige erva ring als verkoopster. Ze werkte bij modehuis Pleune aan de Haven en later in de zaak van Coen Moerland in de Kaaistraat (waar nu schilder De Rijke is gevestigd) die ook een beperkt assortiment diervoeding had. „Ik vond het heel leuk om zelf een dierenwinkel te beginnen en Han wilde ook graag wat meer voor zichzelf gaan doen." Ze kochten in 1978 het woonhuis met garage van rijschoolhouder A. Hengstmengel die naar Amerika emigreerde. De landverhuizer deed ook aan onderhoud van auto's. Be halve het woonhuis hoorde ook een benzinepomp, plus een taxivergun ning bij de overname. Waar nu de winkel is ondergebracht, was zelfs een smeerkelder. Han Schot (62) werkte toen zelf nog bij Goedhart, maar repareerde in de avonduren al veel brommers van de jeugd in het dorp. Ook auto's had den al vroeg zijn interesse. In de ja ren zestig reden er nog lang niet zo veel rond als nu. „De meesten kon den zich toen maar net een brom mertje veroorloven. Op de honderd man hadden er misschien drie een auto. Daar was ik ook al bij. Ik had van twee één auto gemaakt. Dat heb ik vaak gedaan." Schot was na de ambachtschool bij Aviolanda (Fokker) in Woensdrecht terechtgekomen en werd opgeleid tot vliegtuigmonteur. „Het waren lange dagen. Zes uur 's ochtends weg, zes uur 's avonds thuis. In 1964 kregen we het aanbod om bij Goedhart te komen werken. Alle jongens die een LTS-diploma had den, kregen toen een brief van de gemeente om te solliciteren. Nu on denkbaar. Voor hetzelfde loon, maar wel dicht bij huis. Dat scheelde uren." Schot, begin twintig, stapte over van de vliegtuigindustrie naar de koeltechnische apparaten na ook een korte periode bij garage De Viet te hebben gewerkt. Hij verdiepte zich in de koeltechniek, deed garan- tiegevallen en was vaak onderweg naar boeren in Drenthe en Friesland in de periode dat Goedhart met melktanks als nieuw product, een plaats op de markt probeerde te ver overen. In zijn garage herinnert een foto nog aan het begin van de nieu we fabriek aan de Nijverheidsweg. In de overgangsfase van werknemer naar ondernemer, installeerde Schot in opdracht van winkelbedrijven koelinstallaties. Aan de Westvest begon Fina de die renwinkel, maar bleef als 'avond- zuster' nog acht jaar actief in het bejaardentehuis Sint-Maartenshof. Han bleef tot 1982 in dienst bij Goedhart tot hij zijn patroonsdiplo ma garagehouder had behaald. Voordat de deur op 8 september 1978 officieel openging, kregen ze echter een bekeuring omdat ze nog niet over alle vereiste papieren be schikten. Boekhouden en het vakdi ploma voor de dierenwinkel ontbra ken. Fina: „Voor een opleiding van an derhalf jaar moest ik geregeld naar Utrecht. Ik moest 120 vogeltjes kennen van dia's, wat ze aten en waar ze vandaan kwamen." Voor de dierenwinkel werkte Fina samen met Jan Roosendaal uit Hal steren. „Ik gaf op wat ik nodig had. We gingen het zelf ophalen: vogels en vogelkooien, vissen en vissen kommen, cavia's en hamsters, schildpadjes en konijnen en alles wat er aan voer bijhoorde." Na tien jaar ging ze de bestellingen zelf doen. Het was af en toe een kleine dieren tuin in de winkel. De dieren zijn echter helemaal uit het assortiment verdwenen. Dat hangt volgens Fina samen met het veranderde leefpa troon van de consumenten in de af gelopen kwart eeuw. „Vroeger zag je voor elk raam een kanarietje in een kooitje. Dat zie je niet meer. Er zijn ook minder mensen die volières houden. De gezinnen gaan nu vaker op reis. Nemen geen dieren omdat ze er dan oppas voor moeten rege len. Er is ook meer bekend over al lergieën bij kinderen. Dat is ook een reden waarom er geen dieren meer in huis komen." Ook in de verkoop van goudvisjes en vissenkommen kwam de klad. „Het aquarium in huis is nu de vij ver buiten." De hoofdmoot van de verkoop ligt de laatste jaren bij het diervoer. Voor elke raskat of ras hond is er een voedingslijn. Van de geboorte tot de dood, zo onge veer. Uitgebalanceerde voeding die in verschillende verpakkingen de schappen domineren. „Vroeger aten de hond en de kat thuis met de pot mee. Nu is dat er niet meer bij. Mensen willen kwaliteitsvoer voor hun dieren. Dat heeft een enorme vlucht genomen. Voor puppie tot se nior is er een volledig voedingspak ket. Mensen hebben het zelf goed, dus willen ze het beste van het beste voor hun huisdieren." Was er in het begin nog een schap gereserveerd voor kalk, druppels en zeewier om kwaaltjes bij de huis dieren tegen te gaan, nu zit dat alle maal in de voeding verwerkt, vertelt Fina. Wat ze in het begin zelf nog in een personenauto konden ophalen, wordt nu wekelijks in de vrachtwa gen aangevoerd. „Er zijn 2,5 mil joen katten en 1,5 miljoen honden in Nederland. Het verbaast me wel eens hoeveel mensen er toch weer een beestje gaan houden. Je ziet wel dat tweeverdieners voor een kat kie zen. Mensen denken er veel beter over na." Dat gaat soms zo ver dat ze een hond of kat uitzoeken die bij het interieur van de huiskamer past, weet Fina. De pakken voer worden aan de overkant opgeslagen in de voormalige smidse van Jan van Ak keren, waar ooit de travalje stond. Voor de benzine uit de pomp voor het huis was wel animo, maar vaak kwamen klanten na sluitingstijd. Han: „Dat was toen ook een hele in vestering om de tank met 12.000 liter vol te laten gooien. Daar moes ten we wel geld voor lenen." Ter wijl Schot al een vergunning had om een stuk aan de garage te bou wen, kreeg hij in 1983 de kans om de landbouwschuur uit 1929 van Ja cob Kwaak over te nemen. Com pleet met mendeuren, stallen, voe derbakken en goten voor de mest. Er volgde een drastische verbou wing. In 1985 werd het nieuwe ge deelte als garage in gebruik geno men. De bestaande garage werd omgezet in een showroom. Dat bleek geen succes. „De mensen kwamen niet binnen kijken. Ze za gen de auto's wel staan, maar bel den ihuis om te vragen wat ze kost ten. Maar ik had de showroom wel zo gemaakt dat er een winkel van te maken was." De showroom werd opgedoekt en de dierenwinkel ver kaste naar de oude showroom. Met winkelstellingen uit de bakkerij van Siem Schot, de broer van Han. Dat bleek een gouden greep. Meer pro ducten in de schappen, meer aan loop, de omzet verdubbelde. De witte pomp verdween rond 1990. Er zou diesel in komen, maar daarvoor moest de tank worden ge keurd. Die bleek te oud. „Het was een belasting. De mensen kwamen 's avonds of zelfs op zondag als ze zonder benzine zaten. Het was een verademing toen hij weg was." Schot doet in tweedehandsauto's en verricht APK-keuringen voor ande re bedrijven. Per jaar verkoopt hij gemiddeld vijftig wagens. Hij koopt ze zelf op bij 3 tot 4 verschil lende garages in Bergen op Zoom. „Ik koop auto's die hier makkelijk verkopen. Kleine autootjes voor mensen die een tweede auto willen. Maar ook veel grotere auto's, bus sen of stationwagens voor grotere gezinnen die in Brabant minder lo pen." Schot heeft er steeds zo'n 25 in voorraad. Lang was het een pro bleem om de auto's te kunnen to nen. In de garage was er geen plaats voor. Voor het bedrijf is op de schuine stoep één plaats beschik baar. Jarenlang zette Schot auto's neer in de openbare parkeervakken aan de Westvest, Achter 't Bosch en (zondags) op de Haven. Voor het parkeren in een van de vakken bij de woningstichting kreeg Schot eens een boete van 1452 gulden. „Die was vier keer gefotografeerd. Na een maand kreeg ik pas de be keuring." Sinds de aankoop van het woonhuis en tuin naast hun bedrijf is dat niet meer nodig omdat er nu voldoende stalling mogelijk is op het eigen terrein. Ook stalt Schot al jaren een of twee auto's bij Scherpenisse op een dam van een landbouwperceel, even voor de rotonde. Dat blijkt niet al leen een blikvanger, maar ook een goed verkooppunt. „Vaak bellen mensen vanuit de auto al om er meer over te horen." De akker (3000 m2) is sinds enige tijd ook eigendom van Schot. „Het was voor de eigenaar altijd al een moei lijk perceel geweest om het te be werken omdat het schuin loopt. Ik heb zelf nog even geprobeerd om het te beboeren, maar daar ben ik gauw mee gestopt. Het wordt nu verhuurd." De laatste uitbreiding vond vorig jaar naast de deur plaats. Woning en tuin van Joh. Polderman kwamen vrij. Het was ooit een schilderswin kel en heeft nog bestemming detail handel. Bovendien valt het net bui ten het beschermd dorpsgezicht. Het huisje dateert uit 1870 en heeft nog bedstedes. Onder de houten vloer trof Schot een gewelf aan en een dikke muur. Waarschijnlijk heeft die deel uitgemaakt van de ommuring van de vest. Schot had er al plannen voor. „We zouden het huisje laten staan en er een kamer van maken. De tekening was al klaar. Toen zagen we een huis te koop staan aan de Westpoort. Dat is nog maar zes jaar oud. We hebben het gekocht. We worden ook een dagje ouder en kunnen nu werk en privé scheiden." Hij hoopte echter, dat verschil lende ondernemers de uitdaging aangaan en daarmee het voor beeld volgen van woninginrich ting Van Houte en ijzerwarenhan del Melse, die de pioniers in dat nieuwe gebied worden. Brevet was blij met het initiatief van Arie Bouman, die samen met projectontwikkelaar Bogor uit Gorinchem het grootse plan gaat uitvoeren. „Bouman zorgt met zijn Thoolse affiniteit voor een voorkeursbehandeling van de on dernemers van ons eiland, wat bij een andere projectontwikkelaar niet het geval zou zijn geweest. Grijp dus deze mogelijkheid op deze uitstekende plek, want de komende decennia krijg je zo'n kans niet meer." De TOF-voorzitter verheelde niet, dat hij eerst wel met ge mengde gevoelens het plan had ontvangen. „Voor Tholen is het goed, want Welgelegen ligt er vlakbij, maar geldt dat ook voor de rest van het eiland. Gaat dit grootschalige project niet ten koste van de leefbaarheid in de andere woonkernen. Wordt de middenstand in de dorpen niet weggezogen? Zo'n eerste reactie was niet ongegrond, maar naar mate je er meer over gaat naden- ken, ga je de meerwaarde van dit plan inzien. Het gemeentebestuur schept door middel van het be stemmingsplan onder goedkeu ring van de provincie mogelijk heden voor 4 ha grootschalige detailhandel, gericht op de gehele gemeente Tholen en omgeving. Er kan koopkracht door behou den worden en we kunnen nog koopkracht van elders aantrek ken. Er gaat een wervend karak ter van deze uitstekende locatie uit." Brevet zei dat TOF het plan steunt omdat dankzij Welgelegen II grootschalige detailhandel voor Tholen behouden kan wor den. „Anders was woninginrich ting Van Houte over de brug ge gaan naar Halsteren. Het feit dat Erik van Houte nu hier komt, is een steun in de rug voor de ande re gegadigden, want zijn woning inrichting is een publiekstrekker. Juist ook voor mensen van buiten Tholen. Ik hoop daarom dat er meer zijn voorbeeld volgen. Er liggen al een aantal opties en als er voldoende Thoolse onderne mers aansluiten, dan kan dit pro ject een groot succes worden." De TOF-voorzitter noemde ook het werkgelegenheidsbelang van Welgelegen II. „Van Houte gaat er met 25 medewerkers aan de slag en daar komen hopelijk nog veel bedrijven bij. En banen zijn in deze tijd toch zeer welkom, al is volgens de Rabobank het einde van de crisis in zicht", aldus Bre vet. M.J. van Houte noemde de par- keercapaciteit van 350 plaatsen een groot pluspunt ten opzichte van Bergen op Zoom. „Mag rijp en groen zich er vestigen?", wil de A. Verjaal weten. Bouman ver telde dat het volumineuze goe deren moeten zijn. „Wat de branches betreft, heeft de ge meente Tholen het laatste woord. Een breed aanbod maakt het inte ressant, maar de opzet is om geen concurrerende branches toe te la ten. Thoolse bedrijven krijgen voorrang, alleen bij onvoldoende belangstelling gaan we elders zoeken." J.P. Bouter van Bogor vulde aan, dat de branchering iets ruimer in zijn jasje zit dan elders soms het geval is. Zo noemde hij - zonder te weten dat hij bij Verjaal pre cies in de roos schoot - als voor beeld een elektrospeciaalzaak als mogelijke huurder in het com plex voor grootschalige detail handel. „Maar de gemeente be slist uiteindelijk." A. van Dijke van Ardi Keukens was benieuwd wie uitmaakt wel ke mate van concurrentie er toe gelaten wordt. „Dat bepalen wij een beetje", antwoordde Bou man, „maar met de huurders kun nen we daar duidelijke afspraken over maken." Dhr. Stoorvogel vroeg zich af, welke Thoolse ondernemers er 1000 m2 kunnen gebruiken. Hij kwam niet verder dan drie bedrij ven. Bouter zei dat onderzocht te hebben en hij kwam aan een vol doende aantal kandidaten. „Mel se bijvoorbeeld neemt al 2500 m2 af." Bouman vulde aan dat er minimaal 1000 m2 afgenomen moet worden, maar dat kan weer wel onderverhuurd worden. Je krijgt dan de zogenaamde shop- in-shop formule met aparte, klei ne winkels van bijvoorbeeld 100 m2. C. Laban informeerde naar de te verwachten klantenstroom. Bou ter antwoordde, dat een onder zoeksbureau het behoeftenpa- troon op Tholen in kaart brengt. „Aan welke winkels is er behoef te. Mits de formule goed is, dan kan er veel bezoek verwacht wor den. Vandaar ook de grote par- keercapaciteit van 350 plaatsen." Wat de planning betreft, is de op zet om volgend jaar te beginnen. „Als we het aandurven, kan de eerste paal in het eerste kwartaal van 2004 de grond in. Het be stemmingsplan is akkoord. Al leen de bouwplannen moeten nog door welstand goedgekeurd wor den. Er zijn nu alleen nog schet sen, er is nog geen definitief ont werp. We brengen eerst in kaart waar de behoefte ligt op Tholen. We hebben ook al contacten bui ten Tholen, maar die komen pas aan bod als de Thoolse onderne mers niet willen", aldus Bouter. In principe wordt de ruimte ver huurd, maar als er meerdere be drijven willen kopen, dan is dat ook bespreekbaar. „Maar het moet voor de beleggers niet teveel versnipperd worden", maakte Bouter duidelijk. De ruimte wordt in cascobouw opge leverd, zonder verwarming en verlichting, met een onderheide vloer. Architect C. de Vries van Kolpa lichtte de ontwerpen toe en sprak over een uitgelezen plek voor grootschalige detailhandel. „Dit huis voor Thoolse ondernemers komt op een hele goede zichtlo- catie. Samen sterk dankzij de wisselwerking van verschillende ondernemers onder één dak en zonder parkeeroverlast in de woonkernen." De Vries noemde de bijna 20.000 m2 in twee bouwlagen fors. „Maar er komen geen schoenendozen in het land schap. Het wordt een heel flexi bel plan, waarbij de dijken de vormgeving dicteren. Iedere on dernemer krijgt een eigen gezicht met een verschillende uitstraling. Het wordt geen eenheidsworst." Het complex krijgt wel een cen trale ontsluiting met een horeca- voorziening. Belangstellenden die dinsdag avond een formulier invulden voor nadere informatie worden de komende weken persoonlijk bezocht, waarna duidelijk wordt hoe groot de concrete belangstel ling van Thoolse bedrijven is voor de inmiddels bouwrijpe strook van 4 ha op Welgelegen II, tegenover Van der Harst, aan de Oud-Vossemeersedijk. Stemmen van lezers Naar aanleiding van het bericht on der het plaatselijk nieuws Sint-An- naland in de Eendrachtbode van vo rige week over .Geslagen met kruk' wil ik hierbij reageren. Mijn bedrijf wordt ten onrechte bij een ruzie over betalingen van leden van de biljart vereniging Havenzicht betrokken. Ik heb daar niets mee te maken. Laat men thuis die ruzie uitvechten, maar niet bij mij in de zaak. In de 16 jaar dat ik in café In den Handel zit, is er zo goed als nooit gevochten omdat we altijd snel optreden. Zo ook deze keer, want met een barkruk is er niet geslagen, hetgeen echter wel in het politiebericht staat. De man liep al leen schaafwonden en blauwe plek ken op omdat hij zich hevig verzette toen hij niet naar buiten wilde. De politie is niet binnen geweest en heeft mij en de andere getuigen ook niet gehoord. De ware toedracht is als volgt: Mevr. J. komt vrijdag 22 augustus ongeveer 16.00 uur binnen en ver telt dat zij het geld, dat de biljartver eniging van café Havenzicht nog te goed had, betaald heeft. Een paar uur later komt B.G. binnen (lid van die biljartvereniging) en vraagt wanneer dat geld eens betaald wordt. Mevr. J. zegt gepikeerd, dat dit al gebeurd is. B.G. kwam van Havenzicht. Waarom wordt dit daar niet even verteld? De avond was gezellig, bar vol, mooie muziek. Rond 21.00 uur komt G.J. binnen, zoon van mevr. J. Rond middernacht besluiten ze sa men om weg te gaan. Zoon G.J. staat al buiten, als J.B. (later bin nengekomen) aan mevr. J. vraagt waarom dat geld aan de biljartclub Havenzicht nog niet was betaald. Ook aan J.B. was dus die avond niet gemeld, dat het al betaald was. De discussie liep iets hoger op omdat mevr. J. al diverse alcoholische con sumpties op had. Daarbij steekt mevr. J. haar middelvinger omhoog richting J.B. en J.B. noemde haar een vuil rotwijf. Mevr. J. loopt naar buiten, waar haar zoon stond te wachten. Wat zij tegen hem gezegd heeft, weten wij niet. Zoon G.J. komt als een briesende stier naar binnen gevlogen richting J.B.. Deze pakte een kruk, maar I.D. en A.O. hadden hem gelijk vast en die kruk is direct weer neergezet. Op zijn weg houdt M. den E. de man (G.J.) tegen en zet hem samen met mijn man, H.D., buiten. G.J. uit nog di verse dreigementen, waaronder dat ,die ouwe' (M. den E.) en ,die bril' (J.B.) nog wel aan de beurt komen. Dat is de ware toedracht en niet zo als het vorige week is vermeld. C. Dijkema, café In den Handel, Sint-Annaland. Voor de aankoop van de 3.15.61 ha van de voormalige zilveruienfabriek van Massagia aan de Nijverheids- weg/Sportlaan in Sint-Maartensdijk betaalt de gemeente 925.000 euro. Daarbij komen dan nog de notaris- kosten. B. en w. maakten er na de raadsvergadering van 3 juli al even melding van, maar de raadscommis sie gemeentelijke ontwikkeling kan maandagavond van een officieel voorstel kennis nemen. De verwerving van de gronden en opstallen zowel ten zuiden als ten noorden van de Nijverheidsweg en Sportlaan zijn volgens b. en w. een strategische aankoop. Op 18 juli is een koopovereenkomst gesloten en daarin is een bepaling opgenomen, dat voor rekening van de gemeente een bodemonderzoek zal worden verricht. Als daaruit blijkt, dat sane ring van vervuilde grond nodig is, dan komen de eerste 25.000 euro voor rekening van de 'gemeente. Vallen de opruimingskosten hoger uit, dat is Massagia bereid om maxi maal 75.000 euro te betalen. Als de bodemverontreiniging zodanig te genvalt, dat de sanering meer dan een ton kost, dan heeft Massagia het recht om de koopovereenkomst te ontbinden. Gelet op deze afspraken zal de akte van levering pas passe ren, zodra er duidelijkheid bestaat over eventueel aanwezige bodem verontreiniging en de daarmee ge paard gaande saneringskosten. De gebruiksmogelijkheden van de vrijkomende gronden zijn in de vi sie ontwikkeling Sportlaan en om geving al aangegeven. Dit wordt nu verwerkt in het voorontwerp be stemmingsplan Kom Sint-Maar tensdijk. Een deel is al achterhaald, want woninginrichting Van Houte heeft al voor Welgelegen Tholen ge kozen. Garage Van Steenis die op de Markt plaats maakt voor de Spar supermarkt, is nog wel gegadigde voor de zilveruienfabriek. Het college vraagt een krediet van 950.000 euro van de raad. Dit be drag komt ten laste van de exploita tie van het bedrijventerrein Sint- Maartensdijk. Goedkeuring van de raad is een ontbindende voorwaarde voor de definitieve aankoop.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 9