'Op Tholen is orgel spelen thuis en in de kerk nog springlevend' Boeren kunnen niet uit de voeten met beperkingen voor natuurwaarden Ruim baan voor Donderdag 4 september 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Balken aan het hoge plafond. Planken op de vloer. Het licht valt door de hoge ramen naar binnen. Jan de Viet, musicus te Tholen is in zijn sas met het stemmige vertrek in de statige woning naast het oude stadhuis aan de Hoogstraat. Hier kan hij ongestoord studeren en les ge ven zonder dat de buren er last van hebben. Zijn visite kaartje hangt nu nog tegen de deur geplakt. Er komt een nieuw en passend bordje: Claviorganum. Zo gaat de ka mer heten. Naar een muziekinstrument uit de zestiende en zeventiende eeuw. Zaterdag houdt De Viet open huis voor degenen die belangstelling hebben voor orgel- en clavecimbelles. Beroepsmusicus Jan de Viet houdt open huis naast stadhuis in Tholen Aantrekkelijk Uitbreiden Fluytencast M.J. Kooijman: Dit is het begin van het einde voor de landbouw Eigendomsrecht Pluimvee Sierbestrating Jan de Viet geniet van zijn muziekkamer naast het oude stadhuis in de Hoogstraat. De Viet heeft die naam niet voor niets gekozen. Oude muziek is zijn passie en zijn werk. Hij is docent orgel en clavecimbel en in die naam komen beide instrumenten samen. „Het was ook één instrument. Het clavecimbel stond op het orgel. En omdat ik zelf op beide instrumenten les geef, vond ik het een toepasse lijke naam. En het past ook in dit oude gebouw." Het huis naast het stadhuis werd in 1764 door het toenmalige stadsbe stuur aangekocht. Het werd ver huurd of als conciërgewoning ge bruikt, tot 1929. Recenter hield de dienst landelijk gebied er kantoor, daarvoor het maatschappelijk werk. Het huis kende vele bewoners en gebruikers. Voor zover bekend is de muziekkamer van De Viet nieuw in de historie van het pand. In de moderne praktijk van het les geven worden beide instrumenten apart bespeeld. „Hier in de muziek kamer staat een gewoon pedaalhar monium, helaas geen pijporgel." En het clavecimbel is een kopie van een Vlaams instrument uit 1640 waarvoor De Viet zelf de kast maakte. Op de zangbodem van het vleugelvormig klavier zijn door een schilder bloemen gestrooid, zoals die op de oude instrumenten te vin den zijn. De onderzijde van de klep is met de kwast kunstig van een marmerstructuur voorzien. Het bladgoud maakt het eerbetoon aan de traditie compleet. Pratend over oude muziek en in strumenten neemt De Viet je door heel Europa mee. Van Antwerpen naar Duitsland, van Engeland naar Frankrijk en Italië. Maar ook dich ter bij huis valt er veel over te ver tellen. Zeker als het om orgelmu ziek gaat, speelt Nederland een vooraanstaande rol. Op Tholen is de praktijk van het orgelspelen thuis en in de kerk nog springle vend. De Viet kwam in 1993 vanuit Utrecht naar Tholen. Hij groeide op in Eindhoven. Woonde er 21 jaar, studeerde aan het conservatorium in Utrecht en Arnhem. Woonde tien jaar in de Domstad. Maar de stede ling De Viet kwam naar Tholen waar de wortels van zijn ouders lig gen. Zijn vader kwam uit Sint- Maartensdijk, zijn moeder, dochter van visser Jacob Bogert, uit Tholen. Toen Jans vader stierf, keerde zijn moeder vanuit Eindhoven terug naar Tholen. Jan was haar daarbij tot steun en bleef. „Ik kende Tholen wel uit mijn jeugd. Van vakanties en familiebe zoek. Ik was niet van plan hier te komen wonen, maar ik ben mijn moeder gevolgd." Hij verruilde de stad dus voor het platteland. Een groot verschil. In Utrecht had hij al les bij de hand, zegt hij. „Goede boekhandels, muziekwinkels, aller lei voorzieningen en niet te verge ten muziektheater Vredenburg waar ik vaak concerten bezocht. Ik ben een stadsmens, maar het voordeel van hier is dat mensen elkaar goed kennen. Ik houd ook wel van de rust en de weidsheid. Van de totale stilte die je hier nog vindt." Op zijn racefiets langs de zuidkust van Tholen kan hij nadenken over de stukken die hij wil spelen op uit voeringen. De zoute zeewind, de rust en de ruimte doen hem goed. „Zeker omdat ik voor mijn werk al tijd geconcentreerd met geluid en klanken bezig ben." Al langer zag hij uit naar een ruimte om er zijn muziekpraktijk te kun nen vestigen. Hij begon met lesge ven vanuit zijn woonhuis, een stuk je verderop in de Hoogstraat. „Dat was behelpen. Deze ruimte ademt rust en de akoestiek is er prettig. Het is een genot om hier te werken én te studeren." Dat merkt hij niet alleen bij het be spelen van de toetsen maar ook bij het zingen. De Viet is organist en dirigent van De Cantorij in Halste ren, een 4-stemmig koor van onge veer dertig leden. „Op het conser vatorium had ik als bijvak koorklas. Ik heb nu zelf zangles genomen. Je moet goed kunnen voorzingen. Maar dat kun je hier buiten wel ho ren." De Viet is ook artistiek adviseur van de stichting Anthonie Kelder mans Concerten die sinds 2001 ac tief is. Elk jaar worden er vier con certen gehouden in de hal van het stadhuis. Meestal door ensembles. Bekende en onbekende namen uit de wereld van de oude muziek. De serie is volgens De Viet succesvol. „De hal is bijna altijd goed gevuld. Het was een sprong in het duister, maar het is een schot in de roos ge bleken. We zijn er zeer tevreden over." Soms speelt hij ook zelf op zo'n concert. Dat gebeurt ook weer op 11 oktober als hij op clavecimbel blokfluitiste Annemiek Vogels be geleidt. De levensseizoenen heet het programma, beginnend met de herfst. Over ouderdom en sterven, stukken van Sweelinck. Maar ook een vrolijke noot als de zomer aan bod komt in een sonate van Bach. De grootmeester schreef het als oe fenstuk voor zijn zoon en is her schreven voor blokfluit. Er is dan niet alleen muziek, maar ook voor dracht. Ds. Balk leest gedichten voor. De concerten zijn mogelijk doordat de gemeente en de provincie subsi die verlenen, en dankzij een paar grote sponsors, zegt De Viet. Dat is ook wel nodig want ensembles zijn duur. „Heb je vier mensen voor twee uur, dan praat je over acht uren. Daar is een basistarief voor. Hoe be kender hoe duurder. Maar het is wel de moeite waard. De muzikanten leggen zelf vaak uit wat ze spelen. En we proberen het ook visueel aan trekkelijk te maken." Zo brengt Con Piacere (Italiaans voor naar believen) Engelse en Ne derlandse kerstmuziek uit de 17de eeuw in kledij uit die periode. In pofbroek of lange jurk, met molen steenkraag en flambard op (hoed). De Viet nam het initiatief voor de concerten. In Utrecht had hij daar al ervaring mee opgedaan. Daar was hij adviseur van de stichting huisor gelcollectie Pieterskerk. „Ik heb toen een serie opgezet rond histori sche kabinetorgels en lunchpauze concerten op de vrijdagmiddag ver zorgd. Hier wilde ik iets soortge lijks." Gezien zijn achtergrond lag de keu ze voor oude muziek voor de hand. De Viet ziet het als een verbreding van het culturele aanbod in de ge meente. „Mensen bezoeken hier wel uitvoeringen van koren en orgelmu ziek. Maar toch meestal in hun eigen kerk." De stichting brengt een kamermu ziekprogramma, van de Middeleeu wen tot en en met de vroege Roman tiek, tot ongeveer 1850. Want de periode waartoe de oude muziek wordt gerekend, wordt verruimd, zegt De Viet. „Voorheen stopte die bij Bach rond 1750. Maar het schuift steeds meer vooruit in de tijd. Met de Weense klassieken als belangrijk ste uitbreiding. Mozart, Haydn, Beethoven." De stichting wil het aantal concerten uitbreiden. Nu zijn het er vier per jaar, maar De Viet ziet er graag één grote uitvoering per jaar bijkomen. En wel in de koorkerk van de Grote kerk. Het zou volgens hem mooi zijn als dat in het jaar van het eerste lustrum van de stichting gebeurt. De musicus mijmert al over cantates van Bach en het werk van de Noord- Duitse kerkcomponist Buxtehude. Met de concerten probeert de stich ting een breed publiek te bereiken. „Ik denk dat 15 tot 20 procent van de reformatorische kant komt, maar we willen clanvorming doorbreken. Iedereen is welkom." Ook in het be stuur klinken verschillende stemmen door, zegt De Viet. „De voorzitter is buitenkerkelijk, een bestuurder is lid van de SGP, een ander van het CDA en er komt waarschijnlijk een nieuw bestuurslid van rooms-katholieke huize. We willen eenheid smeden en geen verdeeldheid zaaien. Iedereen moet hier kunnen komen." In zijn muziekkamer kan hij zijn les praktijk uitbreiden. Maar voor hoe lang is niet zeker, nu er in de Thool- se politiek ook stemmen opgaan om de voormalige stadhuizen te verko pen of een andere bestemming te ge ven, zoals een hotel of restaurant. Het is De Viet een gruwel. „Niet omdat ik hier zit, hoor. Maar je gaat als gemeente toch niet je cultu reel erfgoed verkwanselen? Zulke gebouwen kun je juist beter exploite ren in een historische context. Dit gebouw wordt al opgenomen in de jaarlijkse Kunstroute, is open op Mo numentendag en er wordt in ge trouwd. Ik zou het onbegrijpelijk vinden. Behoud het zoals het nu is en probeer het cultureel beter te benut ten." De musicus draagt daar aan bij door op zaterdagmiddagen zomerconcer- ten.te geven op secretaireorgel en clavecimbel. Ook andere solisten tre den dan op. Goede amateurs kunnen zich daarvoor aanmelden, vocalisten en instrumentalisten. Er komen voor al toeristen op af. „Je zou ook kun nen denken om te spelen als er een bruidspaar binnenkomt en na het trouwen het pand weer verlaat. Zeker voor mensen die in de kerk trouwen is dat aantrekkelijk." De orgelcultuur op Tholen is thuis en in de kerk nog springlevend, zegt De Viet. In de grote steden heb je te ma ken met ontkerkelijking waardoor het orgel minder wordt gebruikt. Hoe je het ook wendt of keert, het orgel is een kerkinstrument. Hier is het nog een aansprekend instrument. Men is hier nog echt geïnteresseerd in de or gelmuziek." Bij hem thuis in Eind hoven stond ook een orgel. Een trap- orgel. „Zoals in zovele protestante gezinnen. Mijn vader, mijn broers en ik speelden er op. Ik heb de liefde voor het orgel van huisuit meegekre gen." Toch was het orgel niet van meet af aan verbonden met de kerk. „De Ro meinen gebruikten het bij hun theaterstukken. Pas later kwam het in de kerk terecht." Tijdens de Refor matie werd het echter verguisd. „Het was te rooms en werd Satans fluyten cast genoemd. Maar bij de invoering van de gemeentezang werd het toch weer opnieuw gebruikt. Sinds de Dordtse Synode in 1618-1619 werd het orgel nodig voor de begeleiding van de psalmen. Het was een hot item, maar het is verstandig geweest om het orgel weer toe te laten. Daar pluk ik nu de vruchten van." De Viet speelde in juni in de Grote kerk in Goes, in augustus in Meche- len in het kader van het Limburgs or gelfestival en is volgend jaar ge vraagd om in de kathedraal van Hasselt in Belgie, in de Kloosterkerk in Den Haag en in de Grote kerk in Schiedam te komen spelen. Verder is hij vaste organist in de Grote kerk in Bergen op Zoom en in de Hervorm de kerk in Steenbergen. En voor het lesgeven maakt hij ook gebruik van het orgel in de Gereformeerde kerk aan de Doelweg in Tholen. „Ik voel me echt gezegend dat ik op zoveel orgels kan spelen." Zaterdag van 13.00 uur tot 15.00 uur houdt De Viet open huis. „Als je wilt dat de landbouw kapot gaat, moet je zo doorgaan!" L.M. Hage uit Stavenisse maakte dins dag in de commissie gemeentelijke ontwikkeling van zijn hart geen moordkuil. En P. van Dieren uit Poortvliet zei dat zijn vertrouwen in de Thoolse politiek 'enorm is ge zakt' door het voorontwerp be stemmingsplan buitengebied dat er ligt. De zonering die daarin is opge nomen, is in zijn ogen de doodsteek voor de boerenstand. Beperkingen die te ver gaan, vergunningsplicht die onwerkbaar is, ontnemen van de vrijheid van ondernemerschap, waren termen die bezwaarmakers in de mond namen. Bij de gemeente liggen zo'n 80 be zwaarschriften tegen het vooront werp-bestemmingsplan. Tóch is de aangepaste versie een hele verbete ring ten opzichte van wat er eerst lag, complimenteerde C.W. Groene- wege uit Sint-Maartensdijk het ge meentebestuur. Meer positiefs viel er dinsdag echter niet te beluisteren. Twintig mensen lichtten hun bezwa ren toe en gisteravond volgde een zelfde groep. Het merendeel was ag rariër en de meeste pijn zat voor hen in allerlei beperkingen als gevolg van het leggen van een bestemming met natuurwaarden op percelen. Mevrouw Versluijs-Pons uit Scher- penisse vond dat de gemeente wat de Scherpenissepolder betreft, de grenzen moet respecteren die in de ruilverkaveling voor het natuurge bied zijn vastgesteld. „Dat u daar nog eens een grens omheen legt, kan niet. Dat is nergens op geba seerd" Gronden die in de ruilverka veling voor agrarisch gebruik zijn aangewezen, dienen volgens haar die bestemming te houden. Ze maakte bezwaar tegen de bestem ming 'grasland' voor een perceel dat dit nooit is geweest (A.M. Kloet uit Sint-Maartensdijk had eenzelfde opmerking) en noemde het jaarlijks moeten aanvragen van aanlegver- gunningen 'niet werkbaar'. „Als je voor elk gewas een vergunning moet vragen met een landschapsad vies, dan kost dat iedereen alleen maar veel geld", aldus Kloet die de beperkingen op gronden met na tuurwaarden veel te ver vond gaan. „De zonering druist in tegen een ander uitgangspunt dat u hanteert, namelijk het bieden van kansen aan de landbouw", vond de agrariër. Diens huiskavel van 20 ha is onder meer als hoogwatervluchtplaats voor vogels aangewezen. Kloet vroeg om een nader onderzoek, ge zien de grote consequenties die dat voor hem heeft. Hij raadpleegde ie mand die met officiële vogeltellin gen van doen heeft en deze oordeel de dat de gemeente de regels te eng interpreteert. „Het is het begin van het einde voor de landbouw, want we kunnen onze toekomst niet vei ligstellen", betoogde M.J. Kooij man uit Sint-Annaland. Ook hij ziet grond als hoogwatervluchtplaats aangewezen. „Terwijl er al genoeg ruimte is voor de vogels, want de schorren daar komen maar zelden onder water." L. Hofland uit Poort vliet zei dat de Weihoek onterecht is aangewezen als gebied waar vogels de ruimte moeten hebben. „Er zijn daar helemaal niet extra veel vogels aanwezig. Bovendien is slechts 8% van de landbouwgrond er nog gras land." Bestuurslid W.A. Boogaard van de studieclub voor groente- en bloem zaadteelt Eiland Tholen hekelde de vergunningplicht voor afdekfolie. Omdat boeren afhankelijk zijn van het weer - 'en niets is veranderlij ker' - is het niet werkbaar om tevo ren een vergunning te vragen, bo vendien betekent het een hoop rompslomp voor zowel de boeren als de gemeente. Een alternatief zou zijn dat boeren in het voorjaar voor Al hun gewassen vergunning vragen. „Gun ondernemers de ruimte. De vogels hoeven zich bij onverwacht hoog water toch ook niet eerst op het gemeentehuis te melden", zei Boogaard gekscherend. Commissie lied P.W.J. Hoek wilde weten hoe veel leden van de vereniging dit probleem ondervinden. Volgens Boogaard doet dat niet ter zake, om dat er ook niet-leden mee te kampen hebben. Groenewege had in de plantoelich ting gelezen dat in de gebieden met natuurwaarden (3B) aanleg vergun ningen nodig zijn voor 'agrarische productiebeplanting'. „Volgens mij is dat alles wat groeit en bloeit", concludeerde hij nuchter. „Ik acht dit niet reëel en een administratieve last. Terwijl de landelijke overheid dat laatste juist wil terugdringen." Commissielid J.J. van 't Hof wilde weten of Groenewege het als een belemmering ziet voor de bedrijfs voering. „Inderdaad, want het is een aanvraag en die ktin geweigerd wor den." J.C.M. Geuze uit Poortvliet zag dat twee van zijn vier percelen zomaar in zone 3A (met natuur waarden) waren geplaatst. „Het is van de zotte dat anderen over je ei gendom beslissen", vond hij. „Stel u hebt een huis met vier slaapka mers en u krijgt te horen dat u in twee daarvan niet meer mag slapen. Hoe zou u dat vinden?" Zijn buur man Van Dieren noemde de zone ring 'in strijd met het eigendoms recht'. „Ik heb er ervaring mee in de Krimpenerwaard. De boerenstand is daar gemillimeterd en naar alle windstreken verspreid." Ten aan zien van de aanlegvergunningen voorspelde hij dat geen enkele boer die zal aanvragen. „Ons wordt daar mee de vrijheid van ondernemer schap ontnomen." Namens gebroe ders Burgers uit Poortvliet bracht een dochter van A.L. Burgers naar voren dat volgens haar agrarische grond niet zomaar een natuurbe- stemming kan worden gegeven. „Dan zal die grond eerst door de overheid verworven moeten wor Wilco Hage en Piet Guiljam pauseren even tijdens het rooien van 7 ha uien aan de Snabbeweg bij Poortvliet. den. De beperkingen die u er op legt, leiden tot gewasschade en waardevermindering." Ze doelde op een perceel van elf hectare in de Klaas van Steelandpolder dat eigen dom is van Burgers. Stavenissenaar L.M. Hage zei dat zijn kleine bedrijf met intensieve teelten ten dode is opgeschreven als er beperkingen aan het gebruik wor den gesteld. „En ik denk niet dat ik die schade bij de gemeente kan ver halen. Maar ik zou niet weten wat er allemaal fout is in de polder. We hebben het allemaal moeilijk, maar jullie laten op deze manier alles ver slonzen en verloederen." Hage gaf aan dat wanneer hij vinken in zijn gewas ziet, hij geen tijd heeft om eerst een vergunning te halen. „Nee, dan moet ik er netten overheen gooien om de schade te beperken." Ook M. Bierens-Imanse uit Tholen maakte er bezwaar tegen dat grond die voor de akkerbouw in gebruik is, wordt aangemerkt als natuurge bied. „Dat beperkt ons in de be drijfsvoering." De uitbreidingsmogelijkheden voor pluimveehouderijen moeten vol gens enkele bezwaarmakers ver ruimd worden. „De beperkingen staan een gezonde bedrijfsvoering in de weg", zei A.H. Bevelander uit Sint-Annaland. „Uitbreiding is no dig voor het gezinsinkomen, maar met maximaal duizend vierkante meter bebouwing is schaalvergro ting niet mogelijk. En een uitbrei ding van 10% is erg onrendabel." Bevelander gaf aan dat wanneer een uitbreiding aan de orde komt, deze 100% zal zijn en zijn collega Hof land zat op hetzelfde spoor. Verder wees de Sint-Annalander erop, dat ongewenste ontwikkelingen al door de rijksoverheid zijn ingeperkt door te werken met mestproductierech ten. Hofland stelde dat de 10%-re- gel hem klem zet. „Economisch ge zien wordt ons bedrijf de keel dichtgeknepen. Voor mij is een bouwblok van één hectare te klein, dat is al bijna vol. Geef mij daarom nu al anderhalve hectare." Krijgt hij geen extra ruimte, dan zijn veel in vesteringen voor niets geweest en is de financiële schade enorm. De voorschriften zouden daarom aan gepast moeten worden. Commissie lid Hoek wilde weten of Hofland op korte termijn concrete plannen voor uitbreiding heeft, om te kunnen in schatten hoe zwaarwegend zijn be zwaar is (het bestemmingsplan geldt voor tien jaar - red.). L. de Oude uit Sint-Philipsland vond dat niet zomaar willekeurig een archeologische waarde op per celen gelegd moet worden, omdat dit een belemmering vormt bij bouwplannen. „Of er moeten gron dige verwachtingen aan ten grond slag liggen." Verder vond De Oude het niet juist dat eigenaren de kosten van een archeologisch onderzoek moeten dragen. „Als de gemeen schap dit wil, moet die dat betalen." De Sint-Philipslander had gezien dat er twee verschillende kaarten worden gebruikt en vroeg zich af of dat juridisch juist is. Volgens ambte naar mevr. Van Toorn kan dat, om dat iedereen tegen wijzigingen weer bezwaar kan maken. Vossemeerder A.L. Aarnoudse wil een subbestemming detailhandelsac tiviteiten op zijn boerderijwinkel, zodat hij nevenproducten kan verko pen. Ook vroeg hij om daartoe de lijst nieuwe economische dragers uit te breiden. Hij verkoopt voor 80% producten van zijn eigen bedrijf, maar daarnaast is er vraag naar bij voorbeeld groentezaden. Commis sielid F.J. Goossen wilde weten of Aarnoudse nu wel binnen de regels opereert, wat deze bevestigde. Beve lander vroeg de commissie om zijn neventak - het verpakken van vis - als nieuwe economische drager aan te merken. Sint-Annalander J.H. den Engelsman verzocht om drie perce len grond rond zijn bedrijf een be- drijfsbestemming te geven, zodat ze gebruikt kunnen worden voor uit breiding van zijn onderneming in sierbestrating. En D.B. Goense uit Anna Jacobapolder verzocht om de begrenzing van zijn bouwblok te verleggen, zodat hij aan de achterzij de zijn schuur kan uitbreiden. „Past u dit niet aan, dan ben ik genood zaakt een groter bouwblok aan te vragen. Want de schuur voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd." Mevr. Versluijs stelde dat ze abso luut gevrijwaard wil worden van be perkingen door de aanwezigheid van campings in de buurt. A. Duijnhou- wer uit Scherpenisse tenslotté, die in het natuurontwikkelingsgebied zit, heeft plannen om iets in de recre atieve sector te gaan doen en vroeg om daartoe de zonering aan te pas sen. Verschillende insprekers wezen op fouten, zoals gebouwen die niet op de kaart zijn ingetekend. Kooijman kreeg een dijk met een zware na- tuurbestemming voor zijn deur, ter wijl daar de provinciale weg loopt. H.J. Mol uit Sint-Maartensdijk wees op verkeerd ingetekende eigen domsverhoudingen van erf en schuur die hij met zijn buurman deelt. En Kloet maakte duidelijk dat hij twee afzonderlijke bedrijven heeft - aan de Tweede Dijk en aan de Vierde Dijk - zodat het niet terecht is dat slechts bij één daarvan een bouwvlak is aangegeven. „Dat zou betekenen dat het andere niet kan uitbreiden. Maar er is hier geen spra ke van een hoofd- en een neven- bedrijf. De teelt en opslag van ge wassen vindt op twee plekken ge scheiden plaats." Alle insprekers kregen van commis sievoorzitter H.W. van Eenennaam vijf minuten spreektijd en dat bleek ruim voldoende. Alle opmerkingen worden beoordeeld door ambtena ren van de gemeente Tholen een beetje is doodgebloed. Nu ga ik meestal stappen in Bergen op Zoom. De meeste jongelui uit de gemeente Tholen die ik ken, zoe ken, bij het ontbreken van moder ne discotheken, hun vertier elders. Zie jij voor jezelf toekomstper spectieven in de gemeente Tho len? Nee, eerlijk gezegd niet. Als am bitieuze rechercheur is het in deze contreien niet erg boeiend. Er ge beurt hier zowel in positieve als negatieve zin erg weinig. Als je bij de politie informeert naar de toe komstmogelijkheden word je ook altijd afgeraden om hier op het platteland aan de slag te gaan. Dat is gewoon zonde van je opleiding, zeggen ze daar. Ben je geïnteresseerd in politiek? Daar houd ik me absoluut niet mee bezig. Ze maken er toch maar een zootje van met z'n allen. Arti kelen als tabak en benzine worden alsmaar duurder en allerlei sociale voorzieningen krimpen in of ver dwijnen. Ga je later ook niet van je stem recht gebruik maken? Nee, daar zie ik het nut echt niet van in. Naar mijn mening heeft de stem van het volk toch geen enke le invloed op het gemeentelijk en landelijk beleid. Wordt er naar jouw mening vol doende voor de Thoolse jeugd ge daan Als ik hier naar Oud-Vossemeer kijk, ben ik geneigd om ja te zeg gen. Ik ben zelf heel nauw betrok ken geweest bij de besprekingen over het jeugdhonk. Het was mijn idee om het gebouwtje voor de plaatselijke jeugd bij het trapveld je aan de Patrijzenweg te zetten. Voor de rest is er hier in heel de gemeente niet veel te beleven voor jongeren. Je ziet dat ook terug in het gedrag van veel jongelui. Door verveling worden ze balorig en dat heeft al regelmatig tot hommeles geleid. Wat bevalt jou het meest in onze gemeente? Het is hier zo lekker rustig. Ja, ik weet dat het tegenstrijdig klinkt met mijn antwoord op de vorige vraag. Maar met rustig bedoel ik in dit geval het ontbreken van als maar voorbij razend verkeer en het gestresste leven zoals dat in grote steden heerst. Als jij het één dag voor het zeggen had, wat zou je dan in onze ge meente veranderen Ik zou er sowieso voor zorgen dat er een paar goede discotheken op Tholen kwamen en hangplekken waar jongelui, zonder dat ze men sen overlast bezorgen, elkaar kun nen ontmoeten. Verder lijkt het me gaaf om ergens een crossvoorzie ning te maken waar je ongestoord rond kunt scheuren op je brommer of scooter. Nu wordt dat nog te vaak op de openbare weg gedaan. Heb je tot slot nog één ultieme droomwens? Een echte dromer ben ik niet, maar mijn ideaal op dit moment is een gerespecteerd rechercheur worden in een grote stad als Rot terdam. Mensen tot de orde roepen en misdaad bestrijden lijkt me schitterend werk. Ben je wel eens door oom agent op de bon geslingerd? Nee, nog nooit. Niet dat ik zo'n heilig boontje ben hoor, maar ik heb tot nu toe gewoon altijd geluk gehad denk ik. Ik heb twee keer een aanrijding gehad en dan word je toch ook wel wat voorzichtiger. Je moet weten wanneer je het gas vol open kunt draaien. In de be bouwde kom houd ik me altijd keurig aan de voorgeschreven snelheid. Zo'n aanrijding als eer der dit jaar in Bergen op Zoom (Bergse Plaat) plaatsvond, waarbij een spelende kleuter de dood vond, is natuurlijk verschrikkelijk. Heb je een vriendin? Sinds twee maanden heb ik verke ring met Sascha Sneep uit Steen bergen. Wat voor opleiding volg je? Ik ben net begonnen aan het eerste jaar van een iet-opleiding aan het Zoomvliet college in Roosendaal. Computers hebben altijd al mijn interesse gehad en ik kan er best goed mee omgaan. Wat voor werk wil je na je oplei ding gaan doen Met mijn opleiding zou je het mis schien niet verwachten, maar ik wil rechercheur worden. Bij de politie hebben ze me geadviseerd om eerst de iet-opleiding te doen. Je stapt met dit diploma veel een voudiger en op een hoger niveau in de recherche-opleiding. Heb je naast je studie en scooter rijden nog hobby's? Sleutelen aan brommers en moto ren vind ik wel leuk en ik ga re gelmatig uit. Het is jammer dat het uitgaansleven in Sint-Annaland nu uit Oud-Vossemeer Wat voor scooter heb je? Een Aprilia. Heb je die nieuw gekocht? Ja. Heb je hem van je ouders gekre gen of zelf verdiend? Ik ben in de gelukkige omstandig heden dat mijn ouders hem voor me betaald hebben. Heb je een bijbaantje Ik werk in mijn vrije tijd in een bromfiets- en motorzaak in Steen bergen. In de schoolvakanties en op zaterdagen verdien ik zo een lekker centje bij. Wat vind jij de kick van scooter rijden Het is gewoon heerlijk om je zo door het verkeer te wurmen. Óp de scooter ben je overal veel sneller dan met de fiets. Hier in de omge ving kun je je zelfs sneller ver plaatsen met een scooter dan met een auto. Er komen steeds meer hindernissen (verkeersremmers) bij en die neem je net even makke lijker met de scooter. Vind je het in de gemeente Tholen veilig voor scooterrijders? De wegen en fietspaden zijn over het algemeen wel goed, alleen het fietspad tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse is levensgevaarlijk. Het is erg smal, de tegels liggen los en ongelijk en voor je het weet zitje met je wielen tussen de sple ten die tussen de tegels zijn ont staan. Mijn twee broers wonen in Stavenisse, dus ik rijd nogal eens die kant. Ik hoop dat het nieuwe fietspad er heel snel komt. Stanny Cornelissen (16)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3