Gemeente stopt subsidie voor slecht beluisterde lokale omroep Provincie verzet zich tegen verslechtering van ambulancezorg Stedenband Itawa met 10 jaar verlengen Dé GordWedaVst Het loopt storm voor tochtje met Kameleon Populariteit Sloth is in vijf jaar gehalveerd AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Van Doorn wil grotere huizen in buitengebied Algemene beschouwingen zijn afgeschaft Rondleiding Henriëttehoeve Sint-Philipsland Tractorgeweld aan Veerweg erTrnaken Donderdag 4 september 2003 59e jaargang no. 42 Gaslek Leguitsedijk Naar de lokale omroep wordt zo weinig geluisterd en het maatschappelijk nut is zo gering, dat b. en w. het onver antwoord vinden om het jaarlijkse tekort van 20.000 eu ro bij te passen. Omroep Tholen krijgt nog een jaar de tijd om af te bouwen, want de gemeente stopt per 1 janu ari 2005 met subsidiëring. Dat was in 1998 al aangekon digd wanneer de situatie niet zou verbeteren. Een luister onderzoek heeft aangetoond dat het dagbereik van Sloth slechts 1% is en het weekbereik 5%. Andere lokale om roepen halen gemiddeld respectievelijk 4 en 11%. Bij een eerder, door Sloth zelf uitgevoerd, luisteronderzoek in 1997/1998, was het weekbereik 10,25% zodat de po pulariteit van de zender ten opzichte van vijf jaar gele den gehalveerd is. Onvoldoende waargemaakt Verhuizingen Bij minister geen ruimte standplaats op Tholen Steenbergen Hoger budget nodig voor nieuwe periode Deze week MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Thoolse boot al gevraagd voor tweede film Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5l.469Z_ZQ._Sint Annaland 653474 Het rnigr**TTinuiwTrFilaid vrrtlfrlr streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dat een burgerwoning in het Thoolse buitengebied maximaal 500 kubieke meter inhoud mag hebben, is achter haald. Architect W.D. van Doom uit Poortvliet zei dinsdag in de commis sie gemeentelijke ontwikkeling dat minimaal 750 kuub nodig is. Ook een berging van 60 m2 stelt niets voor en zou minimaal 200 m2 moeten zijn. Van Doom zei dat we in een heel an dere tijd leven. Overheidsvoorschrif ten ten aanzien van isolatie en hoog tes en breedtes maken dat huizen meer ruimte vergen. „Het is erg frus trerend dat je door die beperking ei genlijk niet fatsoenlijk kunt wonen. Terwijl er in de toekomst steeds meer burgers in dat buitengebied zullen ko men wonen." Daar heb je meestal meer grond en daardoor meer berging en stalling nodig, aldus de architect. Hij vroeg de gemeente om dat aan de provincie duidelijk te maken, zodat zaken aangepast kunnen worden. Van Doom sprak dinsdag in naar aan leiding van het voorontwerp bestem mingsplan buitengebied. Hij was naast G.H. de Ruijter de enige niet- agrariër die het woord voerde. De Scherpenissenaar beklaagde zich dat de woonbestemming was gehaald van een door hem gekochte vervallen 18e eeuws boerderijtje bij Stavenisse. „Ik wil het monumentale boerderijtje be houden, maar zonder argumenten is er plots weer een agrarische bestem ming opgelegd." Zie ook pagina 3. Zaterdagmiddag rond half zes rukten de blusgroepen van Tholen en Sint- Maartensdijk uit voor een gaslek aan de Leguitsedijk in Oud-Vossemeer. Daar was een verdeelkast geraakt door een tractor met aardappelrooier. Het betrof een transportleiding die door de botsing was gebroken. Het gas spoot de lucht in en kon zich snel met zuurstof vermengen. De brandweer van Tholen bleef ter plekke om de monteur van Delta nustbedrijven af te wachten. De blus- groep uit de smalstad kon al snel te rug naar de kazerne omdat er geen di rect gevaar was. De leiding werd 'afgedopt' en zal worden gerepa reerd. De gemeenteraad gaat voor de be handeling van de begroting 2004 het zoveelste experiment beproe ven. De lijvige, schriftelijke alge mene beschouwingen van de zeven raadsfracties worden afgeschaft. Dat bespaart b. en w. en de ambte naren een heleboel werk, want die hoeven geen antwoorden meer te maken. Om de levendigheid te be vorderen, gebeurt alles nu monde ling, van twee uur 's middags tot ongeveer zeven uur 's avonds. Vori ge jaren begon de begrotingsbehan deling maandagochtend om tien uur en vroeg in de avond was de zaak dan afgerond. Het debat moet nu weer terugkeren in de Thoolse raad. Een andere verandering is de gewij zigde opzet van de begroting. In plaats van de productbegroting komt er nu een programmabegro ting van 100 pagina's en dat is aan zienlijk minder dan de twee boek werken van respectievelijk 116 en 322 pagina's die vorig jaar nog uit kwamen. Of er in de begroting 2004 net zoveel informatie staat als voor heen moet nog blijken. De raadsle den krijgen het jaarstuk na de raads vergadering van donderdag 18 september. Zaterdagmiddag a.s. is er van twee tot vier uur een rondleiding op de Henriëttehoeve van de familie Wes- terveld, vlakbij de watertoren in Sint-Philipsland. De stichting Land schapsbeheer Zeeland en de Boer derijenstichting organiseren de ex cursie. Zowel wat gebouwen als landschapselementen betreft is er op de boerderij veel te zien. De vrijwilligers van Omroep Tholen leggen zich er niet zomaar bij neer dat de gemeente de subsidiekraan dichtdraait waardoor de lokale radio dreigt te verdwijnen. Ze zijn een handtekeningactie gestart. V.l.n.r. Cecile van Hunnik, Erik Tichem, Enrico Tichem, Jurgen van Wesel, Wessel van Hunnik en Adrie Tichem. Omroep Zeeland is immers een pro fessionele organisatie." „Puur zakelijk kan ik er niets tegen over stellen, maar ik probeer dins dagavond in de vergadering van de raadscommissie welzijn en onder wijs toch nog een lans te breken voor de lokale omroep", zegt secre taris en waarnemend voorzitter J.A. Schaart. „Proberen moet je altijd en de kansen dat de politiek ons in de lucht houdt, schat ik fiftyfifty in." Volgens Schaart is het luisteronder zoek door Intomart zorgvuldig ge beurd. „Wat resultaat betreft, had ik het graag anders gewild. Maar de cijfers liegen er niet om. Onze be kendheid is hoog: 87% van de men sen heeft wel van Sloth gehoord. We bestaan ook al 18 jaar, maar op de vraag of iemand gisteren naar omroep Tholen luisterde, was het antwoord heel vaak nee. Het leeft niet bij de inwoners en de concur rentie in radioland is ook gigantisch groot. Zowel landelijk als regionaal. De waarnemend voorzitter heeft de stukken uit 1998 er ook op nagesla gen en gezien dat het bestuur van Sloth toen zwart op wit duidelijke afspraken over kwaliteitsverbete ring met de gemeente heeft ge maakt. „Dat hebben we onvoldoen de waargemaakt." Het feit dat de luisterdichtheid ten opzichte van vijf jaar geleden is ge halveerd, schrijft Schaart deels toe aan de samenstelling van de mede werkers. „We hebben nu veelal jon ge mensen, die overigens heel en thousiast zijn, maar de groep medewerkers is wel eenzijdig sa mengesteld. Vijf jaar geleden had den we nog ervaren mensen als Cor van Putte, Greet Mayer en Els Be vaart. Onze jonge medewerkers wa ren pijnlijk verrast door het voorstel van b. en w. Daar is behoorlijk veel emotie aan te pas gekomen, maar niettemin zijn ze zaterdag op de bra derie in Tholen met een handteke ningenactie begonnen." Als de raadscommissie, en 18 sep tember ook de gemeenteraad, het verzoek voor extra financiële steun aan de lokale omroep afwijst, wil Schaart gelijk stoppen. „Je moet de zaak dan niet meer een paar maan den laten doorsudderen, maar de stekker er meteen maar uittrekken. Dat zal ik de stichtingsraad tenmin ste voorstellen. De apparatuur kun nen we dan verkopen, waardoor de schuld bij de bank aangezuiverd kan worden." Naast Schaart zitten al leen L. Mayer en H. Berrevoets nog in het dagelijks bestuur van Sloth. In de stichtingsraad zijn in de loop der jaren diverse vacatures ontstaan die niet zijn opgevuld, zodat er nog al wat gaten in zitten. Vanaf het begin van de lokale om roep in november 1985 is deze sterk afhankelijk geweest van fi nanciële steun van de overheid. Naast de gemeente kwam het rijk via het toenmalige ministerie van wvc met een subsidie en ook het Anjerfonds sprong bij. Toen er een omroepbijdrage werd ingevoerd, was Sloth de koning te rijk, want dat geld kreeg men bovenop de ge meentelijke subsidie. De lokale omroep verhuisde echter een paar keer en dat kostte ook het nodige. Van de Regentessestraat naar de Botermarkt en tenslotte naar de Voltstraat. In de loop der jaren maakte Sloth ook menige crisis door, zowel in het bestuur als bij de medewerkers. Toen de lokale omroepbijdrage (op centen) werd ingevoerd, besloot de gemeenteraad om de subsidie van 10.000 gulden in 1999 met 2000 gulden per jaar af te bouwen, zodat de gemeentelijke bijdrage in 2004 zou stoppen. Ook werd toen vastge legd dat wanneer de kwaliteit van de uitzendingen en de luisterdicht heid na 3,5 jaar niet verbeterd zou zijn, zowel het heffen van opcenten als de subsidie zou stoppen. En dat is nu het geval. De gemeente vond in 1997/1998 de luisterdichtheid van 10,25% (weekcijfer) al aan de lage kant en dat blijkt nu maar 5% meer te zijn. Voor het recente luisteronderzoek zijn 1462 telefoonnummers gebeld. Omdat een aantal mensen niet be reikbaar was of geen interesse had om mee te werken, werd uiteinde lijk van 503 personen een telefo nisch interview afgenomen over omroep Tholen. Dit gespreid over 7 dagen, waarbij dagelijks circa 70 mensen zijn gesproken. Volgens de gemeente kan de steekproef toch representatief genoemd worden voor de Thoolse bevolking van 13 jaar en ouder. Omgerekend hebben circa 10.800 inwoners ooit wel eens naar omroep Tholen geluisterd. ZIE VERDER PAGINA 9 Spreiding van de ambulancezorg zodanig dat landelijk in 95 van de gevallen de aanrijtijd wordt gehaald, heeft de voorkeur van minister Hoogervorst van volksgezondheid. Gedeputeerde staten van Zeeland wijzen die optie - waarin onze provincie zes van de tien huidige stand plaatsen overhoudt - af. In het scenario dat de minister steunt, is voor een ambulance op Tholen geen plaats. In het rapport 'Ambulances binnen bereik' wordt de ambulancezorg on der de loep genomen, om te komen tot een betere spreiding en efficiënter ge bruik. Bekeken worden de effecten als over het hele land gezien in 97% en in 95% van de gevallen de wettelijke normtijd wordt gehaald. Bij 95% is er een optie dat in Zeeland ambulances gestationeerd worden in Zierikzee, Vlissingen/Middelburg, Goes, Oost burg, Terneuzen en Hulst. De variant met 97% dekking voorziet in extra standplaatsen in Sint-Maartensdijk, Burgh-Haamstede, Krabbendijke, Kamperland en Domburg. De minis ter opteert voor 95% met een hogere dekking op termijn. Dit omdat er voor de 97%-variant waarschijnlijk geen geld is. Zeeland wijst de voorkeur van de mi nister van de hand. Door het verplaat sen van standplaatsen naar dichtbe volkte gebieden verbetert weliswaar de bereikbaarheid van de ambulance voor meer mensen, maar dunbevolkte gebieden worden met de nadelen ge confronteerd. In onze provincie blijft de dekking namelijk ver onder het landelijk gemiddelde. Momenteel is ze 89,4%. Als in de bovengenoemde optie voor 95% dekking wordt geko zen, zou die in Zeeland dalen naar 82,4%. 'Dit vinden wij niet aanvaard baar', schrijven g.s. in een brief aan de minister. Streven naar een grotere dekking op termijn mag in de ogen van g.s. niet leiden tot 'een afbraak van voorzieningen waar uiteindelijk niets voor terugkomt'. Zeeland wil van de minister de garantie voor een spreiding van standplaatsen op basis van 97% dekking. Ontwikkelingen in aangrenzende pro vincies zijn van invloed op de Zeeuw se situatie. In alle scenarios (alsmede in het spreidingsplan van de provincie Noord-Brabant) is voorzien in een standplaats te Steenbergen. Dat zal ze ker voor Sint-Philipsland positief uit pakken, aldus g.s. In relatie met een standplaats op Tholen kan de bereik baarheid in dit deel van de provincie op een goed niveau gebracht worden, schrijven ze de minister. De in één scenario genoemde standplaats Os- sendrecht zal in de Zeeuwse optiek voor Zuid-Beveland niet veel beteke nis hebben. De veranderingen die in het Rijnmondgebied worden voorge steld, pakken voor het oostelijk deel van Schouwen-Duiveland positief uit. Maar de provincie Zuid-Holland ziet die aanpassingen juist als een ver slechtering. Het college laat de minister weten dat afstemming met de naburige regio's voor de provincie altijd essentieel is geweest om de ambulancezorg zo goed mogelijk te kunnen regelen. Maar een goede beschikbaarheid in de eigen regio is voor de inwoners van Zeeland belangrijker. Daar komt bij dat het college zich toch al flink be zorgd maakt over de toekomst van de curatieve zorg op Schouwen-Duive land. Gedeputeerde staten maken ern stig bezwaar tegen verlaging van de dekkingsgraad van de ambulancezorg en laten de minister weten dat ze daar niet aan zullen meewerken. B. en w. willen de stedenband met de Poolse gemeente Itawa met tien jaar verlengen. Wellicht is daarvoor een hoger budget nodig om een en ander vorm en inhoud te geven. De raadscommissie algemeen bestuur spreekt er donderdagavond 11 september over. Een meerderheid van de raad had bij de begrotingsbehandeling per motie uitgesproken, dat er eerst een evaluatie plaats moest vinden voor dat tot een vervolg zou worden be sloten. B. en w. concluderen op ba sis van hun voorlopig oordeel over de activiteiten in de afgelopen bijna tien jaar dat een vervolg gewenst is. In 1994 werd tot de stedenband be sloten. Borden bij de ingang van een aantal woonkernen wijzen daar ook op. Gemeentebestuurders reis den over en weer om de contacten op te bouwen en om hulpgoederen af te le- veren. De samenwerkings overeenkomst werd 6 juli 1994 on dertekend, zodat die volgend jaar afloopt. De raadscommissie kan 11 septem ber onderdelen aan de evaluatie van b. en w. toevoegen en een oordeel vellen. Volgens het college zijn er voldoende motieven om de steden band te vervolgen. Bij het vaststel len van een definief besluit moet echter het Poolse gemeentebestuur worden betrokken. Gestreefd moet worden naar een gezamenlijke visie over inhoud, vorm en structuur van de volgende tien jaar. Wat Tholen betreft, zal naast de bestaande acti viteiten en projecten de nadruk die nen komen te liggen op de toetre ding van Polen tot de Europese Unie en de maatschappelijke ver banden tussen beide gemeenten. B. en w. willen op korte termijn over leg voeren met de stichting Itawa- Tholen en het gemeentebestuur en de stichting in Polen. Voor de ste denband wordt in 2004 een bedrag van 16.000 euro gereserveerd. In 2001 werd 19.929 euro uitgegeven, vorig jaar 21.725 euro en dit lopen de jaar 16.420 euro. Op Tholen is orgelspelen nog springlevend, zegt musicus Jan de Viet Tim is geen gemakkelijk paard, maar doet goed zijn best voor Joey Moerland Ruim baan voor jeugdige Thoolse scooterrijders EN VERDER... Han en Fina Schot kwart eeuw dierenwinkel en garage Scheepsbouweer Louis Weterings stak duizenden uren in Bora-Bora HET RECHT VAN DE STERKSTE IS GEEN RECHT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Tussen de 80 en 90 aanmeldingen van Thoolse deelnemers voor de trekkertrek-wedstrijd van komende zaterdag zijn er al. Bestuurslid An- co Fase van de stichting Thoolse Dagen verwacht met inschrijvin gen van elders dik boven de hon derd uit te komen. De wedstrijd wordt gehouden op een terrein aan de Veerweg bij Tholen. Hier begint om 9 uur het proeftrekken. Aan sluitend start rond de klok van enen de eigenlijke wedstrijd. Als laatste komen de specials aan de beurt, in drie sportklassen. De or ganisatie zet twee sleepwagens in, de overbekende Stille Kracht en de Big Benz. „Als de ene stil staat, gaat de andere rijden. Dan is het voor het publiek aantrekkelijker", zegt Anco Fase. •+J ij*** jra MJ4bvii g Advertentie I.M. Meer dan 200 voornamelijk jeugdige Tholenaars hebben zaterdagmiddag een vaartochtje gemaakt met de Kameleon. „We zijn om half vijf gestopt en hebben zelfs nog een aantal mensen moeten teleurstellen. Sommige kinderen hadden de tranen in de ogen", vertelt Boudie Hoogedeure van de stichting Kameleonvaar- ders Zeeland. Nu in de bioscoop de film 'Schippers van de Kameleon' draait waarin de boot te zien is, blijkt de belangstelling flink toegenomen. De voorgaande keren telde de stichting een kleine honderd liefhebbers om mee te varen. Vorig jaar was de boot niet in Tholen, maar lag ze op de filmset. De mensen van de stichting stonden versteld van de enorme toeloop. Na drie kwartier had Mare Loos al ruim vijftig kaartjes uitgedeeld voor een gratis tochtje. Met twintig tegelijk mochten de mensen aan boord. Niet van de Kameleon zelf, maar van de praam Morgenstond X die werd voortgeduwd (zoals ook in de boekenserie het geval is). In de Kameleon zelf zaten alleen stuurman Marco de Groen en Jolanda Hoogedeure. Het tochtje ging vanuit de handelshaven richting de Contr' Escarpe en weer terug. Onderweg vertelde Boudie een en ander over de stichting en over wat de bestuursleden met hun boot zoal beleefd heb ben de afgelopen jaren. Muziek uit de film werd ook gedraaid. Het authentieke karakter en het feit dat het een oude boot is, deden de filmmakers vorig jaar besluiten om de Thoolse Kameleon voor hun film te gebruiken. „We zijn alweer benaderd voor een vol gende film. Als men dat financieel rond krijgt, beginnen de opnamen in de kerstvakan tie", aldus Boudie. De rondvaarten in Tholen zijn voor de stichting een middel om de naamsbekendheid te vergroten. Inmiddels heeft ze een kleine honderd donateurs. Voor hen werd eerder dit jaar in een Vlissingse bioscoop een speciale vertoning van de Kameleonfilm georgani seerd. „Met zo'n 300 aanwezigen zat de zaal helemaal vol. Het werd een soort reünie, want in de tien jaar dat we dit doen, hebben we een hele groep mensen om ons heen ver zameld." De Thoolse boot lag ook nog in de foyer van de bioscoop bij de première van de film. Overigens is de boot gedurende het jaar in gebruik bij scouting Heenetrecht (waaruit de stichting in feite is voortgekomen). Kameleonvaarders Zeeland zorgt voor het onderhoud. Zie verder pagina 5. Boudie Hoogedeure (links) had zaterdag steeds een volle praam voor een rondvaart.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1