'We hebben niet iemand die boven de groep gaat staan Stavenisse wil geen laatste worden 'SPS moet harder worden' 'Uitstralen dat we een groep zijn' Sjaak Istha is de interim-trainer bij Vosmeer Jordy Hage ziet Smerdiek nog geen derdeklasser worden Koersballen Gedreven Dennis Boer gereed voor de strijd Donderdag 4 september 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Halverwege het vorige seizoen leek een chroni sche enkelblessure een eind te maken aan de loop baan van Jordy Hage. De centrale verdediger van Smerdiek kondigde aan een stapje terug te willen doen. Een verhelderend gesprek met trainer Pim Potappel en een gedeelte lijk herstel van het ge wricht hebben de nog maar 27-jarige Hage op zijn be sluit doen terug komen. Smerdiek is er blij mee. Het jeugdige team kan niet zonder zijn inzicht en opbouwende kwaliteiten. Promotie denkt Hage in de herfst van zijn carrière niet meer mee te maken. „Ik zie Smerdiek de eerstkomende jaren nog geen derdeklas ser worden." Jeugduitval Twee volle seizoenen speelt hij nu in de hoofdmacht van Stavenisse en in al die tijd pakte de ploeg nauwelijks een handvol overwinnin gen. Tweemaal ook eindig de Stavenisse als rode lan taarndrager in de vierde klasse van het zaterdagvoet bal. Toch geniet Marco Klippel (20) nog altijd van het spelletje. Nederlagen probeert hij zo snel moge lijk te vergeten. Klippel blijft geloven in de toe komst van de voetbalsport in zijn dorp. „Al jaren wordt geroepen dat Stave nisse op zijn laatste benen loopt, maar we zijn er nog steeds." Marco Klippel: scoren is voor ons al jaren een probleem Al jaren verschuilt SPS zich achter het in gang gezette verjongingsproces om het uitblijven van sportieve resul taten te verbloemen. Langzamerhand raakt het geduld op. Ook SPS moet het een keer laten zien. Iedere voet baller wil tenslotte winnen. Dat erkent ook Dennis Boer, de 21-jarige bijter in het team van Gerard van Zalinge. „Ik wil punten pakken en dit jaar in de middenmoot ein digen. In het seizoen daarna moet we verder groeien en voor de bovenste plaatsen gaan." Lange tijd dreigde Vos meer na het onverwachte afhaken van Julian Ro man zonder trainer het nieuwe seizoen in te moe ten gaan. Met de benoe ming van oud-eerste elf talspeler Sjaak Istha werd in ieder geval voor de korte termijn een oplos sing gevonden. De ver wachtingen van de inte rim-trainer, tevens vader van aanvoerder Danny Istha, zijn voorlopig be scheiden. „We moeten onderaan beginnen. Het belangrijkste is dat de jongens het plezier in het voetballen terug krijgen." Middenmoot Voor het eerst in jaren plaatste de ploeg uit de Smalstad zich de voor bije jaargang niet voor de nacompe- titie. Het verjongde team van Pim Potappel lag tot na de winterstop re delijk op koers. In het zicht van de haven ging plots alles mis. Jordy Hage heeft er ook geen verklaring voor. „Ineens liep het niet meer. On der elkaar zat het ook niet echt lek ker. Op het laatst was het een dra ma." Het telkens mislukken van de mis sie om de derde klas te halen is voor Hage geen trauma. „We moeten reëel zijn. Smerdiek heeft de laatste jaren verschrikkelijk veel aan kwa liteit ingeboet. In die tijd met Pierre Withagen en Alex van der Reest voorin had het moeten gebeuren. Pierre was een bijzondere voetbal ler. Hij kon in zijn eentje een wed strijd beslissen en liet anderen beter voetballen. Zo iemand hebben we nu niet meer. Smerdiek heeft geen leider in het veld. We hebben niet iemand die boven de groep gaat staan als het nodig is en die zegt hoe het moet. Zelf voel ik me ook geen De Tholencup heeft afgedaan volgens Jordy Hage. leider. Ik ben nogal driftig. Ik kan iets twee keer normaal zeggen als er wat in het veld moet gebeuren, de derde keer ontplof ik. Het stoppen van Pierre is een echte aderlating geweest. Sindsdien staat mijn broer Niels voorin teveel op een eiland. Erik van Haaften heeft naast hem gespeeld, maar ik zie Erik met zijn diepgang en voorzet liever aan de rechterkant van het middenveld voetballen." In de voorbereiding stelden de jon gelingen Bart Stoutjesdijk en Ri chard Wielaard hun kandidatuur voor de positie in de spits naast Niels Hage, de routinier die deze zomer ook besloot om zijn loopbaan met tenminste een jaar te verlengen. De uit de B-jeugd gekomen zoon van voetbaltrainer Ko Stoutjesdijk pakte zijn doelpuntjes mee en durft, zowel op trainingen als in de wed strijd, de bal te vragen. De van Flak- kee teruggekeerde Wielaard lijkt ook een versterking. Potappel kan ook weer een beroep doen op de er varen Jacky op den Brouw. Carlo Opree is definitief een trapje lager gaan spelen. De oefenwedstrijden en bekercompetitie hebben Hage duidelijk gemaakt dat ook dit sei zoen de echte leider bij Smerdiek niet is opgestaan. „We kunnen het spel niet zelf maken. Tegen zwakke re tegenstanders breekt ons dat tel kens op. Daarom zie ik ons niet voor de bovenste plaats meedoen, ook al omdat de competitie sterker is geworden dan vorig jaar. Klun- dert en Duiveland zijn uit de derde klasse teruggekeerd en die ploegen zie ik als de belangrijkste titelkandi daten. Smerdiek moet mikken op een plekje bij de eerste zes, maar beslist niet meer." Het euvel bij Smerdiek is, net als bij veel andere ploegen, de overstap van de jeugd naar de senioren. Vaak moeten B-junioren te vroeg instro men in de selectie omdat een A- jeugd ontbreekt. Jordy Hage zelf had er destijds ook al mee te maken en besloot in de A-top bij Tholense Boys te gaan spelen, in plaats van als broekie tussen de senioren te gaan voetballen. Na een jaar had Hage overigens al zijn bekomst van het avontuur in Tholen en keerde hij terug naar Haestinge. Het probleem is gebleven. „Vaak komen talenten te vroeg bij de selectie. Ze komen fysiek nog te kort en voelen zich ook niet echt op hun gemak in de groep. Veel jongens vallen daardoor af. Bij ons dit jaar Mohammed Alla- li, een leuke voetballer maar ik heb begrepen dat hij stopt. Bij Smerdiek zijn we een paar jaar geleden be gonnen met een elftal onder de 23 jaar, juist om talenten te laten wen nen aan het seniorenvoetbal. Echt veel hoor ik er nu niet meer van." In eilandelijke samenwerking om jeugduitval tegen te gaan, gelooft Hage niet. Het door verenigingen combineren van junioren uit een zelfde leeftijdsgroep is volgens hem een brug te ver. „Ik denk niet dat de clubs samen willen werken. Er zit tussen de verenigingen teveel oud zeer. De eilandelijke voetbalfedera tie lukt het ook niet om de zaak op de rails te krijgen. Kijk naar de Tho len Cup en het gedoe rond de eilan delijke selectie. De Tholencup heeft afgedaan. Daar komt geen kip meer op af. Volgens mij hebben de spe lers ook geen interesse in de eilan delijke selectie. Iedereen is met zijn eigen vereniging bezig. Die wed strijden zullen ook nooit veel pu bliek trekken. Het zijn nu eenmaal vooral vierdeklassers op het eiland en dat is niet het meest aantrekkelij ke voetbal." Klippel komt uit een echt voetbal geslacht. Vader Anton speelt bij de reserves en deed vorig seizoen zelfs nog een keer mee in het eer ste elftal, juist in een partij dat Klippel junior wegens ziekte ab sent was. Oom Wim Klippel is ook nog altijd basisspeler in het tweede. Oom Rinus zit bij de tech nische staf van Smerdiek en traint daar de reserves. Zus Petra speelt in het roemruchte damesteam van Smerdiek. Marco Klippel heeft nog een heel voetballeven voor zich. Hoewel hij een voorkeur heeft voor het centrum van de ver dediging, werd hij door trainer Dick Soomers het afgelopen sei zoen op de meest uiteenlopende posities weggezet. Dat is volgens Klippel het lot van een speler bij een kleine club. „Ik heb op bijna elke positie in de verdediging en het middenveld gestaan. Op zich vind ik dat wel leuk. Je leert ervan en dat is zeker op mijn leeftijd een goede zaak. Aan de andere kant wil je ook wel eens doorgroeien op een positie die je ligt. Voor het elftal is dat ook beter. Met een kleine selectie moet je echter bij elke schorsing of blessure gaan schuiven met de posities. Daar ontkom je niet aan." Stavenisse verloor vorig seizoen wegens blessures in een vroegtij dig stadium belangrijke pionnen als Bennart de Rijke, Paul Oosdijk en Leen Lemson. Volgens Klippel was dat de voornaamste reden van de tegenvallende sportieve presta ties. Ook een slagvaardige spits werd bij de kleinste club van het eiland node gemist. Voor het ko mend seizoen is routinier Adrie Smits voor de positie voorin weer beschikbaar. Bennart de Rijke liet tijdens de voorbereiding wel enke le malen zijn gezicht zien, maar lijkt nog niet speelklaar. Klippel hoopt een beetje op de bevliegin gen van de oude vos Adrie Smits. „Het zou mooi zijn als we eens een keer op voorsprong zouden komen. Dan is het meteen heel an ders voetballen. Vorig jaar kwa men we steeds vroeg op achter stand en dan weet je dat het moeilijk wordt. Als het met Adrie voorin niet lukt, hebben we ook Kees van Putte nog achter de hand. Kees zit nu wegens zijn stu die nog in Amerika, maar wordt halverwege deze maand terug ver wacht. Scoren is voor ons al jaren een probleem. We kunnen er door de slechte staat van ons trainings veld ook niet echt op oefenen. Bij het afwerken stuitert de bal alle kanten op en gaat bijna elk schot rechtstreeks de polder in." Stavenisse opent het seizoen met een thuiswedstrijd tegen WIK uit Kerkwerve, een ploeg waar vorig seizoen nog van gewonnen werd. Een belangrijke pot, vindt Klippel. „Een goede start kan ons vleugels geven. Na twee seizoenen bijna alleen Marco Klippel blijft geloven in de toekomst van de voetbalsport in Stavenisse. maar verliezen hebben we over winningen nodig om ons zelfver trouwen terug te krijgen. Dit jaar willen we in ieder geval geen laat ste worden." Behalve om te win nen, speelt Stavenisse volgens boerenzoon Klippel ook om de leefbaarheid in het dorp te hou den. „Er is toch al zo weinig te doen in Stavenisse. Zonder voet bal zou er helemaal niets overblij ven. Al mijn vrienden zitten bij de vereniging. Zonder club zou je die bijna niet meer zien." Voetbal programma Donderdag 4 september uur Rillandia 2-Noad 2(beker) 18.30 Thol.Boys 2-DSE 2(beker) 19.30 Kapelle 2-Smerdiek 2(beker) 18.30 Zaterdag 6 september uur Seolto-Noad(Berendsen) 14.30 WHS-Baronie(Fase) 14.30 Kruiningen-Thol.Boys( Vermeulen) 14.30 Smerdiek-Duiveland(Lisseveld) 14.30 Stavenisse-WIK(Deurloo) 14.30 Vrederust-SPS(Pietjouw) 14.30 Zwaluwen-Smerdiek da. 14.30 Thol.Boys da.-Wolfaartsdijk 12.30 Oranje Wit 2-WHS 2(Kocken) 12.00 Noad 2-Klundert 2(Schot) 15.00 Smerdiek 2-Drechtstreek 3(Lok) 12.30 K'vangers 3-Thol.Boys 2(vOosten) 14.30 Noad 3-Rood Wit 7(Hillebrand) 13.30 Cortgene 1-SPS 2 14.30 WIK 2-Stavenisse 2 14.30 Thol.Boys 3-Bruse Boys 3 14.30 SPS 3-ZPR 2 14.30 Smerdiek 3-Chrislandia 2 14.30 Thol.Boys 4-Thol.Boys 5 14.30 Halsteren 2-WHS 3 15.00 Smerdiek 4-Wolfaartsdijk 4 12.30 WHS 4-Kloetinge 6 13.30 Yerseke 6-Vosmeer 4 12.45 Halsteren 3-Noad 4 15.00 Zondag 7 september uur Vosmeer-WVV(Koknel) 14.30 Vosmeer 3-Unitas 7 10.00 Voetbal Uitslagen Beker: Dauwendaele-Tholense Boys 3-2, Bruse Boys-WHS 4-1, Philippine-Stavenisse 5-0, Krab- bendijke-SPS 3-1, BSC-Noad 1-4, Vosmeer-Smerdiek 1-5, Smerdiek dames-Meeuwen 4-0, Kogelvan- gers-Tholense Boys dames 8-0, No ad 2-FSV 2 3-1, WHS 2-Rillandia 2 1-7, Halsteren 2-Tholense Boys 2 0- 0, Vosmeer 2-SPS 2 1-6, Smerdiek 2-Krabbendijke 2 2-8, Noad 2- WHS 2 2-2, Dioz 2-SPS 2 2-10. Uitslagen van de gespeelde wed strijden van Oud-Vossemeer: 1. mevr. C. van Mierlo 34 p; 2. mevr. C. Lindhout en mevr. D. van Dijke 16 p; 4. mevr. L. van Poortvliet 14 p; 5. mevr. T. Ravensteijn, W. Lindhout en mevr. C. Scheenhart 11 p; 8. mevr. N. Minheere 10 p; 9. mevr. A. Bosters 7p. Sint-Maartensdijk: 1T. Goode 48 p; 2. C. van Mierlo 39 p; 3. A. Wiel aard 22 p; 4. C. van Gorsel 21 p; 5. A. Poot 18 p; 6. L. Wielaard 13 p; 7. J. Nijstad 6 p; 8. G. Verwijs 5 p. Dennis Boer is zo'n jongen die el ke trainer graag in zijn elftal heeft. Altijd gedreven, overal voorop in de strijd. Iemand die geen aanspo ring nodig heeft en zijn medespe lers het goede voorbeeld geeft. Dankzij die instelling is Boer ra zendsnel opgeklommen in de pik orde bij SPS. Twee volle seizoenen maakt hij nu deel uit van het eerste team. In een verdedigende rol op het middenveld of als mandekker in de defensie komt Boer het best tot zijn recht. „Ik wil voor de bal gaan en altijd winnen. Alles wat me voor de voeten komt ruim ik uit de weg. Desnoods neem ik dan een beentje mee. Strijd leveren en fel heid in de duels, daarin ben ik op mijn best. Anderen mogen de pass geven. Daar heb ik geen moeite mee. Overtredingen horen er bij. SPS is soms nog te lief. Dat moet veranderen. SPS moet harder wor den." Lange tijd moest Boer zijn gezonde portie agressie opsparen. Tot enke le jaren geleden keepte hij. Een maal bij de senioren koos hij, van wege de concurrentie met Niels Lisseveld en Peter van der Male, eieren voor zijn geld. Heimwee naar de goal heeft Boer al lang niet meer. „Ik wilde spelen, ongeacht de plaats in het elftal. Veel spelers vinden dat ik een goede beslissing heb genomen. Zelf maakt het mij ook niet uit. Ik wil met het spelletje bezig zijn en niet op de bank zit ten." Bij het defensief ingestelde SPS heeft Boer door zijn specifieke capaciteiten een belangrijke rol ge kregen. Tegenstanders beklaagden zich vorig seizoen na afloop nog wel eens over het in hun ogen ne gatieve spel van de ploeg van Van Zalinge, de trainer die bij zijn aan treden verkondigde dat hij vanuit een gesloten verdediging zou gaan spelen. SPS voegde de daad bij het woord en speelde soms, zoals de concurrentie het noemde, beton- voetbal. Boer heeft er geen moeite mee. „Ik vind dat de trainer een goede keus gemaakt heeft. Vanuit de verdediging moeten we kijken waar onze mogelijkheden liggen. Van die speelstijl moeten we niet afstappen." SPS, dat dit seizoen terugkeert in een afdeling met Smerdiek en Sta venisse, moet het karwei in de vier de klasse beginnen zonder de routi niers A.P. van der Belt en René van Vossen. Beide oudgedienden heb ben in overleg met Van Zalinge be sloten om een stapje terug te doen. Erwin Feijtel, Jaco Jansen en Johan Scheermeijer moeten als ervaren krachten het elftal bij de hand ne men. Naast Jansen wordt voorin gerekend op de inbreng van het ta lent Johan Uijl dat van Van Zalinge een nieuwe kans krijgt om zich te bewijzen. Achter de voorhoede wordt Martin Quist geacht de ploeg op sleeptouw te nemen. Over zijn eigen rol dit seizoen is militair Boer voorzichtig. In het dagelijks leven is hij kok op de vliegbasis in Woensdrecht en een uitzending op een vredesmissie naar Kirgizië zit er aan te komen. Mogelijk vertrekt hij in oktober al voor een missie met de duur van drie maanden. In dat geval zou hij pas na de winter stop in het elftal terugkeren. Boer heeft bij de luchtmacht een con tract tot 2006 getekend. In septem ber kan SPS in ieder geval nog op hem rekenen. „Ik ga er altijd voor en kijk telkens weer uit naar de volgende wedstrijd. Voor mij is er niets mooiers dan jagen op de te genstander en zorgen dat hij niet in zijn spel komt." Het voormalige voetbalbolwerk Vos meer maakt donkere tijden door. Een vorig jaar gepresenteerd beleidsplan ligt te verstoffen in de archieven. Het dagelijks bestuur moet het binnenkort zonder de voor technische zaken ver antwoordelijke Ronald Ravensteijn doen. Het raadslid verhuist en gaat in Bergen op Zoom een kroeg exploite ren. Daadkrachtige leiding binnen de club lijkt te ontbreken. Sportief ge zien heeft de vereniging ook te maken met de nodige tegenwind. Seizoenen lang al bungelt Vosmeer onder in de kelder van het regionale zondagvoet bal. Het uitblijven van sportieve re sultaten leidde tot een droevig stem mende trainingsopkomst, onderlinge kritiek in de wedstrijd en een negatie ve spiraal die maar moeilijk om te buigen lijkt. Clubman Sjaak Istha, vo rig seizoen een regelmatig toeschou wer bij de wedstrijden van het eerste elftal, weet waar hij in is gestapt. „Vorig seizoen was niet leuk meer. Op een gegeven moment ben ik ook weggebleven. Het was niet meer om aan te zien. Maar vroeger telt niet meer. Tijdens de voorbereiding is er goed getraind. Telkens twintig man op de training. Ik prijs me nog niet rijk. Ik wil dat aantal ook in november en in maart zien." Istha, half juli gevraagd om de vaca ture Roman in te vullen, heeft al een reeks gesprekken binnen de vereni ging achter de rug. Allereerst met het bestuur, dat hij te verstaan heeft gege ven dat het moet blijven zoeken naar een structurele oplossing. Met de lei ders Arjan Hommel (eerste elftal) en Tim van Mierlo (reserves) werd ook het nodige overleg gevoerd. Het meest praatte Istha met zijn selectie spelers. Van ieder wilde hij de ver wachtingen en wensen voor het ko mend seizoen in kaart brengen. Behalve individuele gesprekken wer den ook met de groep als geheel af spraken gemaakt. „Het moet afge lopen zijn met dat onderling com mentaar. Zoiets werkt enkel in het voordeel van de tegenstander. Daar naast heb ik eisen gesteld ten aanzien van de trainingsopkomst. Ik verwacht van iedereen dat hij twee keer in de week komt, ook al is het soms maar een halfuurtje. Je moet je gezicht la ten zien bij je collega's. Wie echt niet kan moet tijdig afmelden. Dat was vorig jaar helemaal verslonsd. Ook eis ik dat iedereen op zondag na de wedstrijd tot zes uur in de kantine blijft. Met z'n allen aan één tafel. Vo rig jaar waren er teveel die na afloop in de kleedkamer een pilsje namen en vervolgens met de noorderzon ver trokken. Het groepsgevoel moet te rugkeren. Ook bij uitwedstrijden wil ik dat iedereen een tijdje zijn gezicht laat zien in de kantine bij de tegen stander. We moeten uitstralen dat we een groep zijn." De structuur bij Vosmeer is goed, be nadrukt Istha. „Onze accommodatie ziet er dankzij enthousiaste vrijwilli gers uit om door een ringetje te halen. We hebben een nieuwe bestuurska mer en een nieuwe keuken. Ook de li quiditeit van de vereniging is dik in orde. Alleen op het sportief vlak is het minder. Jammer genoeg is ons trai ningsveld een knollenveld. Het is door de gemeente ingezaaid met een soort kunstvezel en dat is verkeerd uitgepakt. De hele voorbereiding heb ben we daardoor moeten improvise ren. We zijn met de hele selectie en de vrouwen een dag naar een outdoor- centrum in De Heen geweest. Door deweeks willen we dit seizoen een ne- derlaagtoernooi organiseren. Deze groep moet gewoon veel voetballen om beter te worden. Het ligt ook niet aan de kwaliteit bij Vosmeer. Het gaat erom de neuzen in één richting te krij gen." Met het onlangs opgerichte zaterdag team heeft Istha geen bemoeienis. Dat elftal bestaat vooral uit zaalvoetbal lers die ook wel eens op het veld te gen een balletje willen schoppen. In- tem is de afspraak gemaakt dat er geen selectiespelers op de zaterdag gaan spelen. Vosmeer rekent het ko mend seizoen weer op de inbreng van de routiniers John Vroegop en Ed Mastbergen. Die laatste besloot na een verhelderend gesprek met Istha om zich toch weer beschikbaar te stel len voor de hoofdmacht. De van NO- AD'67 gekomen Benjamin Suurland (inmiddels geblesseerd) kan mogelijk een aanwinst zijn. Vanuit de jeugd wordt de aansluiting verwacht van de vorig jaar onder Roman al voorzichtig gebrachte Niels Havermans en Hans Vaders junior. In de winterstop wil Istha een tussenbalans opmaken. Op langere termijn denkt hij aan het jaar 2006. Vosmeer hoopt dan het 60-jarig bestaan te vieren. Tegen die tijd moet de club volgens Istha weer helemaal op de rails staan. Voorlopig concen treert hij zich op dit seizoen, waarin Vosmeer net als twee jaar geleden weer vooral Zeeuwse tegenstanders treft. De interim-trainer rekent op een hogere positie dan vorig seizoen, waarin Vosmeer troosteloos voorlaat ste eindigde. „Met dit elftal moeten we tegen de middenmoot aan kunnen spelen." Dennis Boer moet SPS even vaarwel zeggen voor zijn vredesmissie naar Kirgizië. In 2006 moet Vosmeer volgens Sjaak Istha (links) weer helemaal op de rails staan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 13