Twee avonden voor 50 bezwaarschriften Dé Gord WciallSt Nieuwe bewoners Stadszicht zijn blij met de prijs en de ruimte Brandweer haalt koe uit sloot langs Roolandsedijk Brandweer vermoedt opzet en schakelt de politie in en - i/U HEIJNEN lieten Gratis Werkstraf voor één laatkomer Ponyrijden en terrassen op braderie Tholen Goede score bij bouwregelgeving Betaalbaar wonen in Tholen trekt mensen uit het hele land GEEN MAANDELIJKSE KOSTEN AAN DE KABEL! Kom terug op deze heilloze weg De landbouwsector loopt te hoop tegen bestemmingsplan buitengebied. Gevreesd wordt voor dusdanige beperkin gen, dat de bedrijfsvoering in gevaar komt. „Kom terug van deze heilloze weg. Geef de boeren nog een toe komst!", roept veehouder P. van Dieren uit Poortvliet uit in zijn bezwaarschrift aan de gemeenteraad. De raads commissie gemeentelijke ontwikkeling trekt dinsdag en woensdag twee extra vergaderingen uit om vijftig be zwaarden in de gelegenheid te stellen een mondelinge toelichting te geven. De openbare vergaderingen begin nen een halfuur eerder dan normaal, dus al om zeven uur. Zorgen over bermbranden Sint-Philipsland De brandweer maakt zich zorgen over het aantal berm brandjes op Sint-Philipsland. Dinsdagavond rukte de blusgroep uit om het vuur in de berm langs de Abraham Wisseweg te blussen, donderdag brandde de berm aan de Sluisweg en de Zuiddijk. Volgens brandweercomman dant J. de Feijter is de dijkbrand aan de Zuiddijk spon taan ontstaan. Grasharken MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Deze week De eerste bewoners zijn de afgelopen maanden in de Thoolse nieuwbouwwijk Stadszicht neergestreken. De meeste woningen zijn nog niet helemaal klaau èr wordt nog druk geklust in en om de nieuwe huizen en van keurig onderhouden tuintjes is nog geen sprake. Stapsgewijs gaat de moderne wijk nu echter meer en meer leven. Kale ra men worden voorzien van vitrage, op de vensterbanken komen fleurige planten. Waar maandenlang een hoop zand lag, werkt men nu aan een keurige oprit en de buitenspe- lende kinderen zorgen voor volop leven in de brouwerij. Jonge gezinnen Grotere winkels Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachthode.nl Het enjge'nieuwgb^t^of^fjtejïrfeek Tholen en q*v>f>hu'tfelar|r| (je Thtdllé poafant en he^^vèror Verteptlijnt dftnder^ag\_J^T Baiweke/Jing^Q 3U 14 07 Abonn'ewjgrVt j£do^ërJae1f)aar, 28,00 per jaar, per posTë 44,85 [lêfjaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. ad. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165:304050 Totaal zijn er zo'n 80 bezwaren tegen plan buitengebied ingediend, maar dertig mensen hebben geen behoefte aan een toelichting. Overigens is het niet alleen de landbouw die bezwaren heeft. Ook burgers in het buitengebied trekken van leer, zoals ir. H.T.W. van Veen, oud-hoofd gemeentelijke ont wikkeling van de gemeente Tholen. „Er bestaat geen eigen visie van de gemeente ten aanzien van de meer dan 120 burgerwoningen." Het lijkt er volgens Van Veen nu meer op, dat b. en w. de burgers in het buitengebied willen wegpesten. Hij beklaagt zich met zijn buren J. Goud (oud-mede werker volkshuisvesting van de ge meente) en J. Copier over de 'rigou reuze beperking van de bouwmoge lijkheden'. De oppervlakte voor bijge bouwen is na de aanvankelijke 100 m2 na opmerkingen van de provincia le planologische commissie zelfs ver minderd tot 60 m2. Van Veen wil zijn atelier voor architectuur en steden bouw aan de Molenvlietsedijk vastge legd zien met uitbreidingsmogelijkhe den. Nu is er volgens hem sprake van ,bouwmogelijkhedenroof.' Het oud- hoofd gemeentelijke ontwikkeling vindt dat het gemeentebestuur wil vasthouden aan ,minihuisjes met de maatvoering uit de zestiger/zeventiger jaren'. Van Veen is ook verbolgen over het feit, dat b. en w. geen serieu ze aandacht besteden aan zijn verzoek om het woongebiedje Molenvliet (in de bocht naar de Eeweg) bij de be bouwde kom van Tholen te trekken. De snelheid zou daar dan ook terug gebracht kunnen worden tot 50 of zelfs 30 km, wat de verkeersveilig heid ten goede zou komen. Van Veen is weinig te spreken over de gemeen te. Pas na anderhalf jaar kreeg hij een reactie op zijn bezwaren van b. en w., zo vermeldt hij in zijn bezwaarschrift. Akkerbouwer J.A. van der Wel heeft veel van zijn 160 ha land (72 ha ei gendom, 88 ha pacht) rond Tholen liggen, o.a. langs de Eeweg en Post weg. Hij vreest beperkingen van de oprukkende woningbouw, waardoor er avondwerk en gebruik van bestrij dingsmiddelen aan banden wordt ge legd: „Dat is onacceptabel." ZIE VERDER PAGINA') „Maar het is onwaarschijnlijk dat de andere twee ook zomaar zijn gaan branden. We maken ons daar zorgen over en hebben contact met de poli tie gezocht." Donderdagmiddag rukte de blus groep even na een uur 's middags uit voor een brand aan de Zuiddijk. Daar stond over een lengte van on geveer 400 meter de binnenzijde en de kruin van de dijk in lichterlaaie. De schapenhouder die daar aan het werk was, heeft eerst zelf gepro beerd het vuur te doven. Maar door de droogte grepen de vlammen al snel om zich heen. Volgens De Feij ter is deze brand spontaan ontstaan. „Uit de getuigenis van de schapen houder kunnen we dat opmaken. Hij zag het gebeuren en was er verbou wereerd van. Het kan zijn dat de dijk door een stuk glas in brand is gevlogen. Het is snel aangewak kerd. Vervolgens heeft het even ge duurd voordat de brandweer werd gealarmeerd. Daardoor en door de droogte is het een flinke brand ge worden." De melding was om 13.04 uur, de blusgroep rukte drie minuten later uit en was om elf over een ter plaat se. De vlammen werden bestreden met een hoge drukspuit en vuurzwe- pen, een soort grasharken met meta len stroken waarmee de vlammen worden uitgeslagen. Dezelfde avond rukte de blusgroep rond acht uur weer uit voor een bermbrandje, nu aan de Sluisweg en dinsdagavond was het rond half elf 's avonds raak aan de Abraham Wis seweg, het verlengde van de Zuid dijk. Dat het zo vaak voorkomt bin nen een kort tijdsbestek, baart de brandweer nu zorgen In het voorbije schoolseizoen is aan één Thoolse scholier die geregeld te laat kwam een werkstraf uitgedeeld. Dit mag op grond van de leerplicht wet. De jongen bezocht een school voor voortgezet onderwijs in Bergen op Zoom. „Om geen onderscheid te maken voor kinderen die op dezelfde school zitten, hebben we ons bij de aanpak van de gemeenten Bergen op Zoom, Woensdrecht en Steenbergen aangesloten", zegt een woordvoerder van de gemeente Tholen. De vier ge meenten leggen scholieren die negen keer te laat komen, een taakstraf op. Wie zes keer te laat komt, krijgt een brief via de ouders. Komen daar nog drie verzuimen bij, dan komt de leer plichtambtenaar op bezoek en wordt er een mini-proces-verbaal opge maakt. De paar uur werkstraf wordt uitgevoerd door bureau Halt, dat o.a. ook optreedt wanneer kinderen bui ten de wettelijke periode vuurwerk hebben afgestoken. B. en w. van Tholen sloten zich bij de Bergse regeling aan om rechtsonge lijkheid te voorkomen, maar in de praktijk blijkt het maar om heel klein aantal scholieren te gaan. 't Rijks, de scholengemeenschap die de meeste Thoolse leerlingen trekt, doet name lijk niet aan de regeling mee. En ook de twee Thoolse scholen voor voort gezet onderwijs, het Calvijncollege in Tholen en het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk, vallen er buiten. Dat geldt ook voor de scholen voor voortgezet onderwijs in Krabbendij- ke, Middelharnis en Goes. Het gemeentebestuur heeft toch be sloten om mee te doen aan de Bergse regeling gezien de preventieve wer king die van de taakstraffen uitgaat. „Het gaat om een bepaalde houding te corrigeren. Te laat komen kan lei den tot vroegtijdig schoolverlaten. Te laat komen is geen doodzonde, maar het kan tot vervelende gevolgen tij dens de schoolloopbaan leiden en daarom willen we dat gedrag aanpak ken", aldus een gemeentewoord voerder. In Tholen wordt komend weekeinde het braderieseizoen in onze gemeente afgesloten. De ondernemersvereni ging heeft ongeveer 140 standplaatsen uitgegeven, waarmee in de binnenstad de 'acht van Tholen' weer vol is. Vrij dagmiddag vanaf één uur en zaterdag morgen vanaf negen uur (beide dagen tot negen uur 's avonds) kan het pu bliek terecht bij de middenstanders met allerhande acties en aanbiedingen, de verenigingen die proberen de club kas te spekken en de horeca die voor de inwendige mens zorgt. Extraatjes die de organisatie biedt zijn het ponyrijden voor kinderen in de Molenvlietsestraat, enkele standwer kers die hun vakmanschap tonen en de traditionele vismeisjes van het natio naal visbureau en het mosselkantoor die de braderiebezoekers hapjes pre senteren. Zaterdagmorgen tussen ne gen en één uur is er een kinderbrade rie, waarbij de jeugd de gelegenheid wordt geboden om spulletjes aan de man te brengen. De Markt wordt voor de gelegenheid veranderd in een groot terras, waar omroep Tholen beide da gen programma's presenteert en waar ook de bands JIC, uit Sint-Philipsland, en Funrise optreden. Om in alle rust koffie, thee of fris met eventueel een versnapering te gebruiken, kan men terecht op de binnenplaats van de Gas thuiskapel. De Grote Kerk is zaterdag open voor het publiek, met tussen 10 en 12 uur en tussen 2 en 4 uur orgel muziek. En zaterdagmiddag vanaf half twee kan er vanuit de handelsha ven gratis worden meegevaren met de Kameleon. De boot is bekend omdat ze te zien is in de film Schippers van de Kameleon, die momenteel draait en al meer dan 400.000 bezoekers trok. Sinds gisteren al staat op de Contr' Es- carpe de kermis opgesteld waar jong en oud zich kan vermaken. Een afslui tend vuurwerk is er dit keer niet als gevolg van aangescherpte regelge ving, maar niettemin hoopt de organi satie op een gezellige en succesvolle braderie. Een groot deel van de stads kern zal tijdens de braderie afgesloten zijn voor het verkeer, dat via borden verwezen wordt naar een parkeergele genheid op de voormalige oesterput ten. Koster Van der Maas gaat fulltime aan de slag voor Rehobothkerk Van der Sleen met Vrije Hervormde Gemeente Scherpenisse in eigen kerk Wim Scherpenisse gereed voor avontuur met dames Smerdiek in tweede klasse EN VERDER... Op Nicke in Anna Jacoba- polder wordt op het scherp van de snede geboerd Begrafenisonderneming Aarnoudse gaat over naar Monuta Tholen Tholenaren helpen bij projecten in Roemenië Freek Boudeling opnieuw Zeeuws pioegkampioen Thoolse voetbalclubs bakken er weinig van in beker ER VERDRINKEN ER MEER IN EEN GLAS DAN IN DE ZEE Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De gemeente Tholen scoort boven gemiddeld als het gaat om bouwre gelgeving. Ze behaalde in een onder zoek van het ministerie van VROM gemiddeld een 3,53, wat gekwalifi ceerd wordt als goed. Het landelijk gemiddelde kwam uit op 2,6/2,7. Het ministerie heeft in heel Nederland de uitvoering van de regelgeving laten onderzoeken. Hieronder vallen on der meer het verlenen van bouw-, gebruiks- en sloopvergunningen. De gemeente is erg blij met het resul taat. Er zijn nog wel wat verbeter puntjes. Zo moet Tholen een beleid vaststellen voor het onderhoud van bestaande huizen. Ook moet ze er kri tischer op toezien dat bij aanvragen van vergunningen de complete gege vens op tijd door de aanvrager wor den ingeleverd en dat deze tijdig wor den gedocumenteerd. Advertentie I.M. Met vereende krachten hebben de blusgroepen van Tholen en Sint-Maartensdijk maandagavond een koe uit de sloot gehaald langs de Roolandsedijk in Tholen. Het dier was door onbekende oorzaak in het ondiepe water terechtgekomen. Een at tente voorbijganger uit Rilland merkte het ongelukkige dier op toen hij met zijn werkbusje op weg was naar huis. Het dier is door de eigenaar opgehaald. Kees Hoekman van het gelijknamige installatiebedrijf uit Rilland-Bath reed rond kwart voor zes over de Roolandsedijk van zijn werk in Middelharnis naar huis toen hij de kop van de koe net boven de rand gras met brandnetels zag uitsteken. „Ik heb 112 gebeld en gewacht tot de brandweer er was. Anders vinden ze het nooit, dacht ik." De plek waar het dier te water was geraakt, is inderdaad moeilijk te zien vanaf de openbare weg. Het dier lag ongeveer in de bocht van de dijk, daar waar de Roolandsedijk overgaat in de Roolandse- weg. De Roolandsedijk ligt voor een deel in Oud-Vossemeer en voor een deel in Tholen. Twee duikers van de duikploeg uit Tholen gingen het water in om te proberen het dier met behulp van brandslangen te redden. Het lukte om een slang achter de voorpoten te krijgen. De andere slang werd achter het achterlijf gebracht omdat het niet mogelijk bleek om on der de achterpoten te komen. Met vereende krachten werd de koe langzaam op de kant ge trokken. Buurtbewoner A. Hage was ook ter plekke en bood zijn hulp aan. Bekend met het omgaan met dieren, gaf hij de brandweerlieden aanwijzingen. Eenmaal op de kant pro beerde men de koe overeind te krijgen, maar dat lukte niet. Het dier was te vermoeid om op eigen benen te gaan staan, maar de hulpverleners slaagden er wel in het beest zo te draaien dat het niet meer het water in kon rollen. Eigenaar J.J. van 't Hof uit Sint-Annaland werd door de politie gewaarschuwd. Hij trof het dier aan zoals de brandweer het had achtergelaten. „Het beest heeft zich wel bezeerd en zat nog onder de stress. Ik heb geen flauw idee wat er gebeurd is. 's Middags om kwart voor twaalf ben ik er nog wezen kijken. Toen stonden ze alle zes, drie koeien en drie kalljes, nog aan de dijk. Ze lopen er al drie weken en kennen het terrein. Er is ook voldoende water uit de waterleiding. Het water in de sloot is brak, daar drinken ze niet uit. Er moet iets ge beurd zijn, want een van de andere koeien stond aan de overkant op het land." Van 't Hof haalde een veewagen op om er het dier aan vast te leggen en te voorkomen dat het weer in de sloot zou belanden. „Ik heb haar drinken en voer gegeven. Dat was dinsdag ochtend allemaal op. Toen heb ik ze mee genomen naar huis." Van 't Hof snapt dat de brandweer het dier niet zomaar overeind kon krijgen. „Daarvoor was ze te moe. Maar het helpt als je de voorpoten spreidt, dan gaat een koe vanzelf goed liggen. Anders drukt ze te veel op de longen en lukt haar dat zelf niet." Het gezin van musicus Peter Wildeman is als een van de eerste nieuwe bewoners neergestreken in nieuwbouwwijk Stadszicht. Naast hun woning wordt de komende maanden hard gewerkt aan de volgende fase van het nieuwbouwplan. Bouwvakkers bepalen de komende maanden nog voor een belangrijk deel het straatbeeld in Stadszicht. Er wordt zo kort na de bouwvakva kantie dan ook weer druk gemet seld, getimmerd en geschilderd op het bouwterrein naast en achter de nieuwe Rehobothkerk. Het lawaai dat de ambachtslieden maken kan de bewoners van de onlangs opge leverde huizen aan het Erf en het Voorerf niet deren. „Mijn man is zelf ook bouwvakker en als je in zo'n nieuwbouwwijk komt wonen weet je nu eenmaal dat er nog een tijdje overheen gaat voordat alle woningen, straten en openbare voorzieningen gereed zijn", zegt Wilma Toetenel op gemoedelijke toon. Het echtpaar Toetenel komt uit Den Haag, dus het is wel wat la waai gewend. „Onze dochter woont al enige jaren in Tholen en we hebben hier in de buurt nog meer familie wonen. Die mensen hebben ons enthousiast gemaakt voor het wonen in deze gemeente. We hebben hier een schitterend, groot huis en een lekkere tuin. Het is alleen wel vervelend dat mijn man nu nog iedere dag heen en weer naar zijn werk in Den Haag moet pendelen. Hij zoekt werk dichter bij huis, maar we hebben wel gemerkt dat de banen hier in de gemeente Tholen ook niet voor het oprapen liggen." Voor de familie Wildeman heeft de verhuiswagen niet zo ver hoeven te rijden. Het gezin van de musicus en cd-producent Peter Wildeman woonde vanaf 1997 in de Touwsla- gersdreef in Tholen. „We hebben in ons nieuwe huis veel meer ruim te, zowel binnen als buiten", aldus Peter. „Ik had in ons vorige huis veel te weinig plaats voor mijn be drijfsactiviteiten en de tuin stelde ook helemaal niets voor. Voor onze kinderen, Edith en Perry, is er hier veel meer te doen. Stadszicht is een wijk waar veel jonge gezinnen bij elkaar wonen en de kinderen uit de buurt kunnen hier naar hartelust met elkaar spelen." Hoewel de huizenprijzen de laatste jaren ook in de gemeente Tholen flink zijn gestegen, blijkt dat wo nen hier in verhouding tot andere woongebieden nog redelijk betaal baar is. Peter Wildeman komt oor spronkelijk uit Lisse en hij weet te vertellen dat een vergelijkbare wo ning in die plaats bijna twee keer zo duur is als hier in Tholen. Even verderop in de straat is Jack Huij- gens uit Halsteren bezig met het bestraten van de oprit naast zijn nieuwe twee-onder-een-kap wo ning. De familie Huijgens is naar eigen zeggen niet zo honkvast. „We hebben hiervoor al in Sint- Philipsland, Steenbergen en Hal steren gewoond. Toen we in de eta lage van Vast en Goed makelaardij in Tholen een maquette van dit huis zagen staan, zijn we meteen gaan informeren wat de koopprijs was en of er nog woningen van dit type te koop waren. Dit zijn schit terende huizen op een grote kavel en de indeling en ligging van deze woonwijk bevalt ons ook prima. Onze twee kinderen blijven op de school in Halsteren, ze hebben daar hun vriendjes en de school bevalt ons goed. Bovendien verandert er voor de kinderen na zo'n verhui zing toch al genoeg. Gelukkig heb ben ze hier in korte tijd al veel vriendjes en vriendinnetjes gevon den." Iedereen die je in de wijk Stads zicht aanspreekt, is erg te spreken over de architectonische kunststuk jes, de functionaliteit en de ruimte lijke vormgeving van de woningen. Toch vinden de mensen die zich in de Thoolse wijk vestigen, voorzie ningen zoals scholen, winkels, uit gaansgelegenheden, recreatiemo gelijkheden en sportaccommoda ties in de directe omgeving ook van groot belang. Dick en Karin Moerland zijn er wat dat betreft met hun verhuizing van Stavenisse naar Tholen een stuk op vooruit gegaan. Karin: „Ik kom zelf uit Tilburg en ik wilde graag weer wat dichter bij mijn familie in Bra bant wonen. Daarnaast gaat onze oudste dochter Angela na de vakan tie naar het vmbo in Halsteren. Voor haar is het nu maar vier kilometer fietsen. Het is fijn dat je allerlei din gen gewoon vlakbij je huis kunt doen. Amber, onze jongste dochter, zit bijvoorbeeld al op zwemles in zwembad de Spetter en binnenkort gaat ze samen met haar zusje Juliet te gymmen bij gymnastiekvereni ging Olympia. Ze gaan vanaf vol gende week ook met z'n tweetjes naar de christelijke nationale basis school De Regenboog in Tholen. Ik zou er persoonlijk nog best een paar grotere winkels in Tholen bij willen hebben, maar in vergelijking met Stavenisse hebben we hier natuur lijk qua voorzieningen niets te kla gen. En per slot van rekening ben je van hieruit ook zo in Halsteren of Bergen op Zoom om te winkelen", aldus Karin Moerland. Brandweerlieden van de blusgroepen Tholen en Sint-Maartensdijk proberen de koe overeind te krijgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1