Uitzonderlijk jaar voor boeren met meer graan en minder piepers Prinses Margriet bij bedankbij eenkomst hulpverlening Ramp Dé Gord\jnspec',aUst Badgasten maken loopplank op glooiing i HEIJNEN Appartementen en extra winkelruimte tegenover C1000 meten en maken Lichte daling werkeloosheid Helikopter en palingroken in Poortvliet Donderdag 14 augustus 2003 59e jaargang no. 39 MEER DAN 80 ZENDERS! De Jong kon aardappelen aan straatstenen niet kwijtvraag groeit De boeren op Tholen en Sint-Philipsland kunnen profite ren van de droogte en de hitte die heel Europa in haar greep heeft. Het graszaad en het graan geeft meer kilo's per hectare dan andere jaren. De aardappelen minder maar daartegenover staat dat de prijs voor de piepers stijgt. Bij de oogst van de landbouwproducten wordt me nig zweetdruppel gelaten, maar de omstandigheden wa ren tot nu toe goed. Een uitzonderlijk jaar. Geruchten Honderden redders en bobo 'snaar Tholen Rondritten Extra impuls voor kernwinkelgebied Tholen Nog een week in de winkel: MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Gratis Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 Tel. 0164-259698 Tholen hecht aan sociale recherche uit West-Brabant Deze week Gehele zomercollectie 50 tot 70% afgeprijsd!! Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOGIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Simon de Jong uit Scherpenisse oogstte maandag Frieslander nu de vraag naar aardappelen is gestegen. Voorzitter E. Hage van de ZLTO-af- deling Tholen en Sint-Philipsland gaat niet mopperen over het weer, zegt hij. „Wij krijgen dat als boeren nog wel eens te horen. De hitte is wel vervelend. Burgers hebben er last van, maar wij ook." Voor vele agrariërs doemt door het warme weer ook de warme zomer van 1976 op toen de prijzen van de landbouw producten explosief stegen en daar vele boeren van konden profiteren. „Toen was er een totaal andere markt. Een groot deel van de aard appelen en uien waren vrije produc ten. Nu wordt er veel op contract geteeld voor de industrie." En daar door liggen de prijzen vast. Hage tempert daarmee de verwach tingen enigszins. Ook al stijgt de prijs van de aardappelen en is de op brengst van het graan en het gras zaad veel hoger dan was verwacht. Boeren die nog wel vrije producten hebben, zoals akkerbouwer Simon de Jong uit Scherpenisse, kunnen er hun voordeel mee doen. Hij oogstte maandag aardappelen, Frieslander, die hij een maand geleden aan de straatstenen niet kwijt kon raken. Het Bintje maakt nu een moeilijke tijd door. „Die staat op het veld te bakken en groeit helemaal niet. Dat is voor de meeste boeren toch de hoofdoogst. Op de termijnmarkt is de prijs enorm gestegen tot 35 euro cent per kilo, 77 cent in oud geld. Dat is exorbitant, maar er is maar een klein deel van de telers die daar van kan profiteren," aldus Hage. Bij aardappelgroothandel Bijl in Poortvliet is het topdrukte. De vraag naar aardappelen begint te stijgen, maar de opbrengsten ligger bedui dend lager dan gemiddeld. M. Bijl: „Voor een vroeg ras als Frieslander zijn die 20 tot 25 procent minder. Een hectare levert gemiddeld tussen de 45 en 50 ton op, nu is dat 30 tot 35 ton. Voor Doré ligt de opbrengst ongeveer 20 procent lager." Bij de late rassen zijn de opbreng sten wisselend, zegt Bijl. Er zijn er van 50 ton per hectare, maar ook van 35 ton. „Dat kan te maken heb ben met het perceel waar ze zijn ge teeld. Het oostelijk deel van het ei land heeft meer regen gehad dan het westelijk deel. Maar ook de grond soort speelt een rol." Over het geheel genomen is de ver wachting dat er 10 tot 15 procent minder opbrengst in Zuid-West-Ne derland is. Maar Bijl ziet ook dat de opbrengsten in Flevoland en de Noordoostpolder lager zijn dan ge woonlijk. Op Europees niveau is de opbrengst twintig procent lager en daar kan de teler die zijn producten nog vrij - zonder contract - op de markt kan brengen, zijn voordeel mee doen omdat de prijs stijgt. „Veel contracttelers met 35 tot 40 ton aardappelen per hectare, houden daar niks aan over. Er zijn ook telers die tegen een vaste prijs leveren, maar daarnaast nog meedoen met een poolcontract. Die profiteren dan wel van de marktprijs." Op de termijnmarkt lieten de aard appels een koersexplosie zien. Op de beurs in Amsterdam verdrievou digde de prijs van het Bintje in on geveer anderhalve maand tijd, van 11 eurocent in juni tot bijna 35 cent per kilo vorige week. Bijl zag dat de prijs maandag alweer wat gezakt was, naar 31 cent. De dure aardap pel zou de contractteler duur komen te staan, zo meldde NRC Handels blad zaterdag. Door de lagere op brengst kan de boer niet aan zijn verplichtingen voldoen en moet hij de rest bijlappen. Tegen de markt prijs. Volgens Bijl zijn dat geruch ten. „Maar het is voor telers wel een hard gelag als ze de contract aardappelen voor 10 eurocent ver kocht hebben en nu de vrije aardap pelen voor 20 eurocent per kilo weg gaan." Hage vindt dit ook een ge rucht. Een fabrikant van frietaard appelen zou het gezegd hebben, maar de landbouwvoorman kan en wil er niet op in gaan, zegt hij. Over de doorgroei of 'tweewas' van het Bintje is nog niet veel te zeg gen, aldus Bijl. De kleine knolletjes groeien dan door de grote aardappel leeg te 'zuigen'. Daardoor komt er 'glas' in de aardappel en is hij on geschikt voor de consumptie. „Het is nog geen probleem. Hier en daar doet het zich voor. Als het gaat re genen, wat iedereen nu wel wil, zal die kans wel groter worden." Bijl is blij met de 'gunstige prijs vorming'. „Dat maakt het voor de boeren en voor ons allemaal wat plezieriger. En als het niet te gek wordt, dan is de afzet ook geen pro bleem." Hij verwacht dat de bin nenlandse vraag zal toenemen, maar ook dat er Thoolse piepers naar Frankrijk en Italië zullen gaan, omdat daar de aardappelen erg heb ben geleden onder de droogte en de tropische temperaturen. Graanhandelaar M. Koopman uit Sint-Maartensdijk kan zich niet heugen dat het graan zo droog van het land kon worden gehaald. „Graan mag een vochtgehalte van 16 procent hebben, maar er waren enkele partijen met maar 10 procent vocht bij. Dat is uitzonderlijk droog. Ik heb dat nog nooit meege maakt." De opbrengst van tarwe en gerst is hoog. Vele boeren hielden hun hart vast toen het niet meer regende en de droogte gepaard ging met steeds meer zon. Hage bevestigt dat. „In de eerste droogteperiode in juni, zag je prachtige percelen waar de bovenkant leek te verschroeien. Vooral op droogtegevoelige perce len. Maar de opbrengst is geweldig goed. Boven verwachting." ZIE VERDER PAGINA 5 Prinses Margriet komt op 18 september naar Tholen voor de herden kingsbijeenkomst hulpverlening watersnood in Meulvliet. De prinses is daar als voorzitter van de permanente commissie van het internationa le Rode Kruis en de Rode Halve Maan, en vice-voorzitter van het Ne derlandse Rode Kruis. Oud-minister drs. J.P. Pronk houdt in Meulvliet een toespraak over hulpverlening toen en nu. De aanwezigheid van een lid van het Haag, belicht als gastspreker de koninklijk huis geeft een speciaal tintje aan de bijeenkomst in Tholen. Die is - in het kader van de nationale herdenking van de Ramp die ons land 50 jaar geleden trof - bedoeld om hulpverleners uit binnen- en bui tenland te bedanken voor de hulp en steun die zij destijds gaven. Er zijn zo'n 200 vertegenwoordigers uitge nodigd van hulpverleningsorganisa ties en de krijgsmacht, alsmede van de landen die hulp boden. Daarnaast zijn 400 daadwerkelijke hulpverle ners aanwezig, mensen die zich een halve eeuw geleden onbaatzuchtig hebben ingezet om te helpen, hetzij in het getroffen gebied dan wel in hun eigen omgeving. Het gaat om redders van mensen en dieren, men sen die evacués hebben opgevangen of hebben geholpen bij het dichten van dijken en de wederopbouw. Alle hulpverleners - er hebben er zich meer dan 1500 gemeld bij Delta 2003 - krijgen een aandenken als dankbetuiging. Dit zal in Meulvliet worden gepresenteerd. Op de bijeen komst worden verhalen van redders verteld en ook voeren de commissa rissen van de koningin in Zeeland en Noord-Brabant het woord. De heer Pronk, momenteel buitengewoon hoogleraar theorie en praktijk van internationale samenwerking aan het Institute of Social Studies in Den hulpverlening toen en nu. Na de lunch maakt het gezelschap in bussen een rondrit door het gebied. Er zijn vier routes uitgestippeld. Eén gaat er via de zuidkant van Tholen naar Stavenisse, een andere via Poortvliet naar Sint-Annaland, een derde via Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder naar Nieuw-Vosse- meer en tenslotte gaat er een naar Halsteren en Kladde (in dit gebied verdronken in 1953 bijna 300 men sen). De bussen stoppen nergens. Een uitzondering wordt gemaakt voor Sint-Annaland, waar bij het streekmuseum De Meestoof een uit Stavenisse verplaatste Noorse wo ning wordt bekeken (Daar wordt een naambord onthuld van de Koning Haakonstraat). Dit project is gereali seerd met een financiële bijdrage van Delta 2003. De komst van prinses Margriet naar Tholen is door de Rijksvoorlich tingsdienst bekend gemaakt. Voor de prinses is het de derde keer dat ze een officieel bezoek brengt aan onze gemeente. Voor het eerst gebeurde dat in 1985 bij de viering van 500 jaar smalstad Sint-Maartensdijk, en daarna op koninginnedag 1996 eveneens in Sint-Maartensdijk. Tegenover de supermarktketen C1000 in Tholen komt een uit twee bouwlagen bestaand appartementencomplex, met op de begane grond een 200 vierkante meter tellende winkelruimte. Slagerij Geilings heeft grote interesse om het winkelpand te betrekken. Na realisering van het project wordt de huidige winkel aan de Vossemeersepoort gesloten. Om het bouwplan mogelijk te ma- sloot Hector het over een andere ken wordt de elektronicawerkplaats boeg te gooien. Het aanvankelijke van de ZNAB gesloopt. De richt prijs voor de drie appartementen ligt tussen de 177.000 en 200.000 euro. Bij eigenaar B. Hector van ZNAB hebben zich al de nodige kooplustigen gemeld. De bouw be gint zodra twee appartementen daadwerkelijk zijn verkocht. Hector is optimistisch over de verkoop. „We hebben goede hoop dat het snel rond komt. De welstandscom missie van de gemeente is in ieder geval al akkoord." Het onderkomen van ZNAB naast Foto Tholen biedt de laatste jaren een ietwat desolate aanblik. In prin cipe past de werkplaats ook niet meer in het toekomstbeeld dat de gemeente Tholen voor de Een- drachtsweg in gedachten heeft. De straat is aangewezen als kernwin kelgebied, waarbij detailhandel de belangrijkste functie is. Hector liep al langer rond met ideeën voor re novatie van zijn werkplaats die aan de andere zijde tot aan de Brug straat reikt. Na het tot stand komen van het contact met Geilings be- plan van houtskeletbouw maakte plaats voor totale nieuwbouw. Jan Geilings, die aan het Zonneplein in Bergen pp Zoom ook al een slagerij uitbaat, hoopt dat de plannen door gaan. „Samen met mijn vader ben ik al lang op zoek naar een geschik te locatie voor onze winkel in Tho len. Aan de Vossemeersepoort zijn we als laatste middenstanders over gebleven, als je tenminste de vis winkel van Bout helemaal aan het begin van de straat niet meerekent. We liggen buiten de loop van het publiek en dat is natuurlijk geen goede zaak. Tegen parkeerproble men zien we niet op. Die zijn op de huidige locatie precies hetzelfde. Bovendien doen veel Tholenaren nog boodschappen op de fiets. Het is een kwestie van nu of nooit. We staan voor de keus tussen langzaam klanten verliezen of investeren in de toekomst." Eerder maakte bak kerij Gladdines al de overstap naar de Eendrachtsweg. ZIE VERDER PAGINA Advertentie I.M. Op Tholen en Sint-Philipsland ston den eind juni 595 werkzoekenden in geschreven. Dat is weliswaar 69 meer dan in juni vorig jaar, maar 25 minder dan drie maanden geleden. Het werk loosheidspercentage daalde van 7,2% in maart naar 6,9% nu. In heel Zee land zit 6,6% van de beroepsbevol king zonder werk. In het tweede kwartaal van dit jaar daalde met name het aantal vrouwen dat werk zoekt (van 325 naar 303). Het aantal bij het CWI ingeschreven mannen zonder een baan liep licht te rug (van 295 naar 292). De daling deed zich met name voor in de leef tijdsgroep van 25 tot 39 jaar. Ouderen en jongeren kwamen er in het tweede kwartaal nauwelijks méér aan de slag. Van de ingeschreven werkzoekenden zijn er 72 jonger dan 25 jaar, 189 zijn er tussen 25 en 39 jaar, en 334 zijn er ouder dan 39 jaar. Uit de cijfers blijkt, dat langdurig werklozen steeds moei lijker een baan vinden. Het aantal Tholenaren dat langer dan een jaar werkloos is, steeg ten opzichte van maart met acht tot 306. Korter dan een jaar staan 289 werkzoekenden inge schreven. In heel Zeeland lieten in de eerste zes maanden van dit jaar 5534 mensen zich als werkzoekende in schrijven bij het CWI, terwijl 5927 mensen werden uitgeschreven. Naar schatting vonden er in die periode 3556 Zeeuwen een baan. Zeeuwse gemeenten zijn in gesprek om samen een sociale recherche op te richten die fraude met bijstandsuitke ringen moet bestrijden. Tholen doet aan het overleg mee, maar het is aller minst zeker dat ze bij de Zeeuwse sa menwerking aansluit. „Dan moet het echt een hele verbetering zijn ten op zichte van de huidige situatie", aldus sectordirecteur algemeen bestuur en welzijn P.C.M. v.d. Kieboom van de gemeente. Tholen werkt al tientallen jaren samen met Bergen op Zoom, en in dat verband doen ook de gemeenten Steenbergen en Woensdrecht mee. „Dat functioneert erg goed." De sociale recherche wordt ingescha keld als misbruik van bijstandsuitke ringen op een behoorlijke schaal wordt vermqed. „Zelf zijn we alert, proberen met doorvraaggesprekken zaken boven water te krijgen." De so ciale recherche stelt processen-verbaal op, voert gesprekken in het kader van de boeteoplegging en instrueert amb tenaren hoe ze met dit soort zaken moeten omgaan. „We kopen die dien sten gewoon in." In Tholen kregen op 1 januari 210 inwoners een bijstands uitkering. Jaarlijks zijn er altijd een aantal fraudegevallen, zegt Van den Kieboom. Landelijk is het oneigenlijk gebruik van de sociale zekerheid zo'n 25% en voor Tholen zal dat volgens hem niet anders zijn. Vorig jaar zijn in het hele land 12.000 gevallen opge spoord waarmee 47 miljoen euro aan uitkeringen was gemoeid. Het levend sjoelspel was enkele jaren geleden zo'n succes dat het activitei tencomité Poortvliet dat zaterdag tij dens de zomermarkt herhaalt. Tussen Rien Goedegebuur stapte over van BBA-bus naar ambulance Grote rupsen maken Daniëlle van Dijke niet bang EN VERDER... Thoolse jongeren bouwen kerken in zuidwesten van Kenia Bergse slab tegen geweld voor Bram Roggeband Honderd vijftig jaar lang bidden, werken en sparen op de West-Leguit Haast achter Vijfhoek in Tholen Waterschip leeggepompt voor tuinder Warmte houdt publiek niet weg van braderie Sint-Annaland Enkelblessure maakt einde aan voetbalcarrière Jan Groenewegen WAT MEN IN DE WIEG LEËRT, LEERT MEN VOOR HET LEVEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Overal zoeken mensen in deze warme weken de waterkant op. Ook het Zijpe bij Anna Jacobapolder is in trek. Mens en dier vinden er verkoeling. Aan de buiten kant van de zuidelijke havenpier rijgen ligstoelen en parasols zich aaneen. Tüssen- door staat een enkele caravan. Hier komen veel ouderen en gezinnen met jonge kinderen. Ze komen ook iedere dag terug, waardoor als het ware iedereen ieder een kent. Omdat het niet meevalt om over de steenglooiing in het water te komen, hebben enkele vaste bezoekers vorige week een steigertje met een trapje gelegd. C. van Baal uit De Heen is dit jaar al voor de 91e dag aan de waterkant achter restaurant Het Veerhuis te vinden. „Ik kom hier al 34 jaar, het water is schoon en het is rustig." Die rust spreekt ook W. Broeders uit het Brabantse Dongen aan. Hij rijdt deze zomer bijna da gelijks 75 kilometer naar Anna Jacobapolder. Dichterbij huis zijn de zandafgravingen waar het water vies is, of het drukbezochte Galderse meer waar de ene radio nog harder staat dan de andere. NieLs voor Broeders, die geniet van de rust langs het Zijpe. „Hier heeft ook weieens iemand een radio aan staan, maar dan voor zichzelf." En dat het zout water is, trekt de Brabander eveneens. Hij kwam vroeger gis vrachtwagenchauffeur regelmatig over het veer en besloot eerder dit jaar om eens te komen kijken hoe het er tegenwoordig aan het Zijpe uitziet. Om het water te bereiken, moeten de badgasten over een steenglooiing. En dat is een probleem, al heel wat ouderen zijn op de gladde stenen onderuit gegaan en hebben zich lelijk bezeerd. Daar moest wat aan gedaan worden, vond iedereen. Spontaan is er nu een soort loopplank gelegd, met een leuning. „Mosselkweker Deurloo had een stuk steiger liggen waar hij vanaf wilde. Dat hebben we op een wagen geladen en hier neergelegd", zegt Wilco van Herk uit Sint-Philipsland. Met planken en tegels is een loop pad gemaakt tot bijna onderaan de glooiing, waar grote blokken enkele traptreden vormen die het water ingaan. Samen met Van Baal en Broeders regelde Van Herk deze eenvoudige oplossing en de vaste bezoekers van deze stek reageren zonder uitzondering enthousiast. De meeste vinden dat de overheden op deze drukbezochte plek plek best een aantal voor zieningen zouden kunnen treffen. En dat ze het regelmatig schoon zouden kunnen maken. Want waar de havendam op de zeedijk van de Willempolder aansluit, spoelt allerhande rommel aan. En dat blijft daar maar liggen. Een strandje opspuiten in deze hoek mag ook best. Afvalbakken staan er wél en die worden ook dagelijks geleegd. Verder is er een open baar toilet gekomen. Dat is dus al iets, maar sommige badgasten vinden dat er meer geld uitgegeven mag worden voor de toeristen die hier komen. W. Broeders, W. van Herk en C. van Baal v.l.n.r.hebben gezorgd dat de badgasten aan het Zijpe een stuk makkelijker het water in kunnen. een uur 's middags en negen uur 's avonds worden in ruim veertig kra men en 18 standplaatsen tal van aan biedingen en attracties geboden. De palingrookwedstrijd is aan de zesde editie toe en daarvoor meldden zich inmiddels zo'n twintig deelnemers. Op het Kerkplein staat evenals vorig jaar een grote tent van café 't Cen trum. Hierin treedt zaterdagmiddag onder meer de linedanceclub op en 's avonds verzorgt een dj de muziek. Ook vrijdagavond al zijn hier artiesten te beluisteren (Robbie Ronalds, Dario en Starkoo). Bij 't Ouwe Raed'uus is een terras en hier staat een stand van de Wereldwinkel. De kleinste jeugd kan zich vermaken in de ballenbak. Verder is tussen één en drie uur een kinderrommelmarkt gepland. En wie Poortvliet vanuit de lucht wil bekij ken, kan een helikoptervlucht maken. De helikopter vertrekt vanaf het trap veld aan de Deestraat/Julianastraat. In de Stoofstraat houdt de Gerefor meerde Kerk tussen één en vier uur een rommelmarkt. Voor HEM: Truien en sweaters 20,- en 30,- Overhemden lange mouw 15,- en 20,- Broeken vanaf 17,50 Voor HAAR: Broeken vanaf 25,- T-shirts, blouses vanaf €10,- Voor HEM en HAAR: Zomerjassen extra laag geprijsd!! Kaaistraat 4, Steenbergen tel. (0167)56 34 30

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1