Braderie rustiger, maar verkoop niet minder dan in andere jaren Redding molen Sint-Annaland kost met inpakken 39.000 euro Nieuwe dirigent bereidt zich voor op muziekmarathon Donderdag 7 augustus 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Het was zaterdag niet bepaald braderieweer met tempe raturen tegen de dertig graden, maar de standhouders in Sint-Maartensdijk waren over het algemeen tevreden. Vooral 's ochtends tussen half elf en half een waren de verkopen goed. Toen bezochten vooral de inwoners van het dorp zelf het jaarlijkse evenememt. 's Middags lie pen er voornamelijk campinggasten langs de ongeveer honderd kramen en was het rustiger, 's Avonds trok het weer aan. Een standhouder in de Kaaistraat brak halver wege op omdat hij niet tevreden was over zijn staplaats. Alles duurder Ondanks de warmte zijn meeste standhouders in smalstad tevreden Zeebaars Oliebollen Vliegend museum Bonte knaagkever moet weg uit monument aan Molendijk Eiken balken Eerste keer Gert van der Weide opvolger Pierre van Broekhoven Accelerando heeft een nieuwe dirigent. De 31-jarige Gert van der Weide uit Bruinisse is de opvolger van Pier re van Broekhoven. De in Nunspeet geboren beroepsmu sicus bereidt zich voor op de muziekmarathon. Vrijdag 3 en zaterdag 4 oktober wordt er 24 uur lang door leden van de Sint-Annalandse koninklijke fanfare geblazen en getrommeld in de Wellevaete. En dat allemaal om geld in te zamelen voor de nieuwe repetitieruimte. Drie verenigingen Marjon de Hond Volgens Kees van Koeveringe van de braderiecommissie waren de verkopen overwegend goed. ,,'s Ochtends hebben de meeste stand houders hun slag kunnen slaan. Toen was het heel druk. 's Middags viel het me nog niet tegen wat er aan volk over de braderie liep." Het opheffen van de braderie in het naburige Scherpenisse heeft nog niet voor een grote toename ge zorgd van ondernemers en vereni gingen uit dat dorp. Alleen hengel sportvereniging de Zeebaars stond er met een stand. „We hebben de ondernemers ook niet actief bena derd. Volgend jaar doen we dat mis schien wel. Vooral de fietsbranche zou hier best bij mogen komen." Een standhouder brak halverwege op. Hij stond in de Kaaistraat waar sinds een aantal jaren vanwege de veiligheid maar aan één zijde kra men mogen worden opgesteld. „Hij vond dat hij niet op de braderie stond. De braderie was de Haven en de Markt, zei hij." Een nieuweling op de Markt was een schoenverkoper. „Die heeft al gezegd dat hij volgend jaar terug komt. Hij had 9 meter schoenen staan waarvoor hij huur moest beta len. Dus dat zegt wel iets." Bij tennisvereniging Jacoba van Beieren in de Kaaistraat konden be zoekers de snelheid van hun service meten. In de poort was een net ge spannen en een snelheidsmeter op gesteld. Tennissers en niet-tennis- sers konden hun krachten meten door in drie keer zo hard mogelijk met een racket tegen de tennisbal te slaan. Bij de senioren bleek Martijn van de Graaf met 181 kilometer per uur de hoogste snelheid te bereiken. Hij bleef met slechts 1 kilometer voor Peter Potter die met 180 kilo meter per uur de bal in het net joeg. Rick Zwagemaker werd na een her kansing derde met 176 kilometer per uur. Bij de dames zegevierde Diana van Bloppoel met 107 km. per uur. En bij de jeugd was Ivo Römgens de sterkste serveerder met 146 km per uur. Bij de stand van het evenementen comité Smalstad was het rustig. Be zoekers konden meedoen aan een wedstrijd waarbij muziekfragmen ten geraden moesten worden. Maar daar was de animo niet groot voor. „Nee, het waren vooral vakantie gangers die de braderie bezochten, die nauwelijks een band hebben met de lokale verenigingen, zegt voorzitter J. de Feijter van het co mité. „Maar ik had het nog stiller verwacht. De drukte viel me niet te gen." Voor het springkussen dat jaarlijks door de ondernemersvereniging als attractie voor de kinderen naar de smalstad wordt gehaald, was de animo wel groot. Leden van het co mité houden toezicht. De Feijter: „Dat was toch weer een grandioos succes. Meer dan 300 kinderen hebben er op gesprongen en dat is gezien de temperaturen veel. Als ik er naar keek, kreeg ik het al warm, maar de kinderen had daar kenne lijk geen last van. Het waren er evenveel als andere jaren." Volgens J.M. Foks uit Leiden die met fleece-kleding al zes jaar op de braderie staat en twee kramen huurt, is het te warm voor de brade rie. „Er is wel een bepaalde catego rie die komt, maar die komt eerder uit verveling. Dat merk je aan de reacties." Daarnaast speelt ook de economische recessie een rol en het feit dat de euro de prijzen en kosten omhoog heeft gejaagd, zegt hij. „Iedereen heeft het nu moeilijk vanwege de euro. Dat is ook best voor te stellen." Desalniettemin probeert Foks zijn kleding onder de aandacht te bren gen. In de fleece sweaters, polo's, jacks, badjassen en bodywarmers heeft hij zelf een eigen kledinglijn met een eigen logo. Bedrijven en Een clown op de hoek van de Haven en Kaaistraat spuit de haren van kinderen in een andere kleur. instellingen kunnen via hem recla me op de kleding laten borduren. Dat neemt toe, zo legt hij uit. Bij de bond van plattelandsvrou wen worden bloemstukjes aangebo den. De leden hadden er van tevo ren negentig gemaakt maar moe ten er op de dag zelf bijmaken om aan de vraag te voldoen. Presidente E. Sturris-van Ast prees de stukjes bij de voorbijgangers aan. „De meeste mensen weten dat we hier staan. Dit is al voor het zesde jaar zo. Het valt me honderd procent mee, ook al is het zo warm en is de euro geen gulden. Ook voor ons is alles duurder geworden," zegt ze terwijl er een hommel op een bloei ende ridderspoor neerstrijkt. Be zoekers konden ook raden naar het aantal kilometers zeedijk rond het eiland Tholen. Dat is 51,825 kilo meter. Helma Hoek zat er van de 140 deelnemers met 51,820 kilome ter heel dicht bij. Zij kreeg twee 'keuvelende kippen' van keramiek, gemaakt door Truus de Vries. De meesten hielden het op 40 kilome ter, maar er was ook iemand die de lengte met 204 kilometer bedui dend hoger inschatte. Nieuw op de braderie is de kraam van hengelsportvereniging de Zee baars uit Scherpenisse waar bezoe kers prijzen kunnen winnen met het stoppenspel. Een tableau met kur ken. De kurken met een nummer betekenen prijs. „Het is een beetje blommig," zegt voorzitter Rien Anemaet „Maar het valt me nog niet tegen, de weersomstandighe den in acht nemend." De Zeebaars is naar de smalstad ge komen omdat de braderie in Scher penisse is opgeheven. Een aderla ting, vindt Anemaet. Voor het dorp en voor de verenigingen. „We ston den er met het stoppenspel, een schiettent en bakten er saté. Daar hielden we als vereniging toch aar dig wat van over. Die inkomsten heb je nodig." De kraam staat voor bakkerij Van den Hoek. Een prima plek, vindt de voorzitter. „Ja, je hebt hier een goe de doorloop. We zijn niet ontevre den." Heel bijzonder is de kraam van 'Sjoerd en Marianne' uit Ooster hout. Uit plexiglas worden allerlei vormen gezaagd. De raamhangers trekken veel belangstelling. Er zijn sterren en manen, dieren en bloe men in verwerkt. Ook is er een se rie sporten uitgezaagd. En de na men Ajax en Feyenoord. Wie zijn naam in een hartje wil laten grave ren, kan er ook terecht. Velen doen dat. „Het is nog een hobby. We vin den het gewoon leuk om mee te doen. En mensen vinden het leuk om te zien hoe ze gemaakt wor den." Een hartje met naam kost drie euro. „Dat is net zo veel als een ijs je." Voor de huishoud- en kadoshop Potter kunnen bezoekers zelf limo nade maken. De sodaclub geeft een presentatie. Met de hitte, is deze at tractie in trek. Minder hard gaat het met de verkoop van oliebollen en gladiolen die bij muziekvereniging Euterpe te verkrijgen zijn. Op de Haven proberen leden van korfbalvereniging Emergo in de brandende zon en op de klanken van de muziek van cafetaria Cen trum, loten te verkopen. „Het weer is vanmiddag te goed," zegt Marco van den Hoek tegen vijf uur. „Van ochtend was het wat bewolkt, toen was het veel drukker." Van den Hoek hoopt tegen acht uur alle prij zen te hebben uitgedeeld. Dat ver wacht hij ook wel. Dit jaar is de jeugd van 10 en 11 jaar ook inge schakeld om met een emmertje lo ten voorbijgangers aan te spreken. Ze zijn enthousiast en doen volop mee om de kas van de club te spek ken. Het terras voor de cafetaria zit vol. Ook op de hoek voor café De Zeeuwse Babbelaar zijn veel men sen neergestreken om wat te drin ken. Een clown vermaakt de kinde ren door met een verfspuit hun haren van kleur te laten veranderen. Ook maakt hij dieren van ballon nen. Ko Stoutjesdijk van J&C sport heeft een goed overzicht over de braderie. Zijn kraam staat schuin tegenover het café. Hij kan de Ha ven opkijken en de Kaaistraat inkij ken. „Er staat een lekker windje," zegt hij vanonder de luifel van de kraam. „Het is redelijk. Normaal net als andere jaren. Naar het zo warm is, zijn er toch heel wat men sen." Met het nieuwe voetbalseizoen voor de deur, zijn er vooral voetbal schoenen te koop. Ook artikelen van de populaire topclubs als Ajax en Feyenoord liggen klaar voor de klanten. Nieuw is ook het Vliegend museum Seppe. Met de kraam vol folders, boeken, stickers, (bouw)platen over de oude toestellen die in Seppe staan, proberen ze het museum te promoten. „Het is ons doel om an tieke vliegtuigen in de lucht te hou den," legt Herman de Ruiter uit Sint-Maartensdijk uit. „We probe ren inkomen te genereren, maar dat is niet echt gelukt vandaag. We kunnen van de opbrengst niet eens de huur betalen van de kraam." Om vijf uur breken ze op. De Ruiter en de andere drie liefhebbers proberen het museum meer bekendheid te geven. „Het bijzondere van het mu seum is dat de meeste vliegtuigen nog kunnen vliegen. Ze zijn nog gewoon in particulier bezit, maar worden wel tentoongesteld in Sep pe. Veel mensen weten niet dat er een museum is. Voor de mensen hier en voor de toeristen is het een leuk uitstapje." Met trots wijst De Ruiter de gele gipsy moth aan, de dubbeldekker waarmee Robert Redford en Meryl Streep in de film Out of Africa bo ven Kenia vlogen. „Die was ge veild bij Sotheby in Londen en door een Nederlander gekocht. Die staat nu op Seppe." John van Houdt van de fiets- en speelgoedwinkel is tevreden. Hij zit met zijn kraam voor de winkel aan de schaduwkant van de Markt. „Het is rustiger dan andere jaren. Het zijn meer campinggasten dan mensen uit het eigen dorp. Maar we hebben goed verkocht. Vooral de artikelen voor het dartspel. Dat is op het ogenblik weer heel populair. Overal op de campings worden toernooitjes gehouden." Borden en pijltjes gaan dus goed in de verkoop. Van Houdt heeft binnen een testbaan, zodat de klanten even kunnen oefenen om te beslissen welke pijlen ze willen. Hij is blij dat het pas 's avonds hoog water is en niet 's middags. Want dan zouden er wellicht nog meer mensen voor de waterkant hebben gekozen. „We hebben het getroffen met het tij." Jan de Jong (links) en Bas van Etten van TNO blazen even uit op de houten standerdmolen in Sint- Annaland na hun onderzoek naar de aanwezig van de bonte knaagkever. Onderzoek van TNO heeft uitgewezen dat de standerdmolen in Sint- Annaland zodanig is aangetast door de bonte knaagkever en hout worm, dat bestrijding van de insecten nodig is om het monument voor de toekomst te bewaren. Daarvoor wordt de molen maandag 18 augus tus ingepakt, waarna er natuurlijk gas wordt ingepompt dat de zuur stof verdringt. Na 15 tot 20 dagen zijn de larven dood. „Je ziet er helemaal niets van", zegt Jan de Jong van TNO uit Delft. „Het speelt zich allemaal in het hout af." De Jong inspecteert vrijdag samen met zijn collega Bas van Etten de standerdmolen op de Molendijk. De bonte knaagkever, houtrot, vocht en schimmels moeten opgespoord wor den. Dat gebeurt met het oog, maar ook met endoscopic, waarbij er gaatjes in het hout geboord worden. „Het is allemaal een beetje moeilijk omdat het beestje zich in het hout kan voortplanten. Herkenning is dus lastig, wantje ziet hem niet", vertelt De Jong. De bonte knaagkever heeft verschil lende bijnamen: grote houtwormke ver, doodskloppertje en krobbe (Fries). „Het gaat ook eigenlijk niet om de bonte knaagkever zelf, het kleine zwarte kevertje van 3 mm, maar om de witte larven. Die larven eten hout en de trillingen daarvan zijn meetbaar. Daarvoor komen we nog apart terug, want dat meten is zo gevoelig, dat je dat niet kunt combi neren met andere werkzaamheden. Via die metingen hopen we de knaagkarakteristiek te kunnen vast stellen. Na de bestrijding komen we dan nog een keer terug voor de con trolemeting. Dan kun je vaststellen hoe effectief de behandeling is ge weest", aldus De Jong. De twee specialisten van TNO trek ken door het hele land om proble men met hout op te sporen. Ze wer ken veel met kozijnen, maar molens komen ook regelmatig voor. „We hebben er genoeg ervaring mee, maar dit is wel een hele bijzondere molen. Echt een mooi monument", zegt De Jong. Hij wil er alles aan doen om de standerdmolen te helpen bewaren voor het nageslacht. Het vochtgehalte wordt in kaart ge bracht, de aantasting en de reststerk- te van de constructie. Dat laatste is van belang voor een toekomstige restauratie. „De sterkte van de con structie valt me mee, maar de aan tasting is behoorlijk. Oude eiken balken zoals in deze standerdmolen zijn een goede voedingsbodem voor de bonte knaagkever. Hij heeft ook een voorkeur voor kernhout." De Jong steekt zijn hand in een balk en haalt er vermolmde resten uit. Aan de buitenkant lijkt het nog heel wat, maar binnenin is het brandhout. In een grote balk bij de trap, buiten de molen, zitten flinke scheuren. „Je ziet de plantjes erin groeien. Wij be kijken zowel dierlijke als schimmel aantastingen." De Jong en Van Etten hoeven niet lang te zoeken, want de kleine gaatjes in de balken spreken boekdelen. „Overal zijn de kleine houtworm en de bonte knaagkever actief geweest. In de voet is er zelfs sprake van ernstige aantasting." De TNO'er wijst naar een groot gat in een balk. Ec02 uit Numansdorp zal de bestrij ding vanaf 18 augustus uitvoeren. Dat gebeurt via een natuurvriendelij ke methode, die gebaseerd is op ver hitting van het te behandelen object en het inbrengen van een bepaald gas, waardoor het beestje stikt. In de voedingsindustrie is deze aanpak al vaker toegepast, maar voor zover TNO bekend, is het in Sint-Anna land de eerste keer dat een molen wordt ingepakt. „We zijn heel be nieuwd hoe dat gaat", zegt De Jong. Er zijn door kunstenaars weieens ge bouwen ingepakt, maar dit keer is er voor Ec02 geen kunst aan, of mis schien toch wel omdat het om de eer ste molen gaat waarmee dat gebeurt. De rijksdienst voor de monumenten zorg heeft toestemming gegeven voor de bestrijding van de bonte knaagkever in dit monument. De rode buitenkant van de molen romp is niet aangetast. „Deze bepla ting is van western red ceder, een duurzame houtsoort", legt De Jong uit. De afdeling bouw van TNO om vat 320 mensen, maar bij het natio nale onderzoeksinstituut in Delft werken totaal 5000 mensen. Voor de gemeente is de redding van de Sint-Annalandse standerdmolen een kostbare operatie. Het onder zoek van TNO met constructieve be rekeningen, eindrapport en hercon trole vergt 12.500 euro, exclusief btw. En de inschakeling van Ec02 kost met steigerbouw en de bestrij- dingsmethode 20.000 euro, exclu sief btw. In de voet van de molen is er sprake van ernstige aantasting door de bonte knaagkever, zoals deze balk laat zien. Gert van der Weide werd gekozen uit een drietal kandidaten. Nadat ie dere gegadigde een gastrepetitie had gegeven, mochten de leden hun me ning laten horen en vervolgens nam het bestuur een besluit. Na twee maanden is duidelijk geworden dat Accelerando en de nieuwe dirigent het samen wel kunnen vinden. „Het klikt goed", zegt Gert van der Wei de. „Je probeert toch een eigen draai aan de repetities te geven en dat vergt even tijd." Pierre van Broekhoven nam tijdens het jaar concert in april na bijna negentien jaar afscheid. „Als nieuweling moet je dan wel even aan elkaar wennen, maar ik heb het goed naar mijn zin." Gert van der Weide kwam al op achtjarige leeftijd in de harmonie van Nunspeet. Hij speelde er trom pet. Hij ontwikkelde zich verder bij het trompetterkorps van de Bereden Wapens in Amersfoort en volgde aan het conservatorium in Zwolle de dirigentenopleiding. Bij twee harmonie-orkesten kon Van der Weide aan de slag: in het Brabantse Zegge en in Zierikzee op Schou- wen-Duiveland. Hij vestigde zich eerst in Bergen op Zoom, maar ver huisde later naar Bruinisse. Inmid dels is Accelerando er als derde mu ziekvereniging en enige fanfare bijgekomen. Van der Weide is bo vendien nog leraar bij een muziek vereniging in Putte. Daarmee is hij beroepsmusicus. „Hier kom ik van rond. Ik heb er een volledige week taak aan, al is het werk veel 's avonds. Er is maar één vak dat be roerder is, namelijk werken in de horeca", lacht de dirigent uit Bru. Zelf musiceert hij ook nog, maar de trompet heeft hij ingewisseld voor euphonium. Qua niveau zit Accele rando in het midden tussen Zierik zee, als best spelende harmonie, en Zegge in. „Muzikanten zijn veelal leergierig en dat is voor de repetities een goede basis. Ik zeg altijd: wan neer je wat hebt geleerd en je hebt bovendien nog plezier gehad, dan kun je spreken van een goede repe titie." Gert van der Weide kreeg na de pe riode van gewenning als eerste gro te opdracht de voorbereiding van de muziekmarathon mee. „Dat bete kent heel veel repeteren, maar ook de aankleding krijgt de nodige aan dacht. Gelukkig hoef ik die 24 uur niet alleen voor Accelerando te staan. Ik krijg nog diverse assisten ten, zoals mijn voorganger Pierre van Broekhoven en Meike van War- moeskerken, die het leerlingenor kest leidt." De muziekmarathon begint vrijdag avond 3 oktober om zeven uur in de Wellevaete en eindigt op hetzelfde tijdstip op zaterdag 4 oktober. De bedoeling is, dat alle leden van Ac celerando sponsors zoeken voor de uren dat zij musiceren. Ze zullen el kaar afwisselen, zodat er ook 's nachts muzikanten zijn. Overdag zijn de leerlingen ook volledig in zetbaar. Een jury zal toezicht hou den op de bezetting. Daarvoor heb ben zich o.a. burgemeester Nuis en de wethouders Van Kempen en Velthuis beschikbaar gesteld. Ook de uit Tholen afkomstige weer vrouw van het NOS-journaal, Mar jon de Hond, zal bij de muziekma rathon aanwezig zijn. Het bestuur van Accelerando zoekt nog verder naar bekende Nederlanders die het evenement willen steunen. Op zaterdagmiddag wordt een aan tal extra activiteiten georganiseerd, zodat er voor de bezoekers meer is dan alleen muziek. Tafeltennisver eniging Smash '76, die samen met Accelerando de nieuwe oefenac commodatie gaat bouwen, werkt mee, alsmede gymnastiekvereni ging WIK, volksdansvereniging Dodi Dodi, het koor van De Casem- brootschool, de Citroentjes van voetbalvereniging WHS, het chris telijk jongerenkoor The Young Voi ces en peuterspeelzaal Olleke Bolle- ke. Gert van der Weide (rechts), de nieuwe dirigent van Accelerando, bereidt zich samen met vice-voorzitter Jacco Goedegebuure voor op de muziekmarathon.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5