De teek: een ingenieus beestje met vervelende gevolgen voor de mens Stichting verbiedt schuimparty Haestinge 'Hoe meer je er vanaf weet, hoe meer je beseft hoe uniek het is' Vierhonderd redders welkom in Tholen Tekenbeet Marja Visser kreeg de ziekte van Lyme door een tekenbeet flek keersluis vaak vernield 33 hardrijders Tholenseweg Donderdag 7 augustus 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Ik kan me niet herinneren dat ik ooit een teek gehad heb, dat is het verraderlijke van teken. Die jonkies (nim fen) zie je dus praktisch niet, terwijl de meeste mensen juist daardoor gebeten worden." Marja Visser (42) uit Sint-Maartensdijk laat een plaatje zien waarop de ont wikkeling van larve naar volwassen teek te zien is. „Als je de nimf in het echt ziet, is hij niet groter dan een pen- nenstipje op papier." Marja is nu wel helemaal op de hoogte van het bestaan van de beestjes. Ze heeft de ziek te van Lyme. „Vorig jaar om deze tijd liep ik nog met krukken." Brutaal Vermoeid Preventief informeren Na vechtpartij en klachten in april Nieuwe weg Wooncomplex in brand gestoken Zevende prijs Oude luister Meer dan 1500 hulpverleners Ramp gemeld Nog dagelijks melden zich bij het projectbureau Delta 2003 in Middelburg tientallen mensen die in 1953 op enigerlei wijze hulp verleenden na de watersnood. Meer dan 1500 reacties zijn er inmiddels binnen. Het is de be doeling dat elke hulpverlener een aandenken ontvangt. Uit de groep wordt een selectie gemaakt van mensen die worden uitgenodigd voor een speciale bijeenkomst op 18 september in Meulvliet in Tholen. Een tweede bijeen komst in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom, op die zelfde dag, is inmiddels geschrapt. Noorse woning Oosterscheldepad 4 Voor zover ze weet is Marja drie keer door een teek gebeten. „Mijn eerste beet was een jaar of vier ge leden, mijn laatste twee jaar terug. Ik wist niets van de ziekte van Ly me, dacht dat het een uit de hand gelopen muggenbeet was, omdat er een grote rode kring om de beet zat. In de natuur kunt u gebeten worden door een teek. Een deel van deze parasieten is be smet met de bacterie Borrelia burgdorferie die de ziekte van lyme veroorzaakt. Als u daar mee geïnfecteerd raakt, ont staat er binnen drie dagen tot drie weken na de beet een rood plekje, dat zich uitbreidt tot een grote rode kring op de huid. In dat geval dient u zo snel mogelijk een dokter te raadplegen. U kunt uzelf beschermen te gen teken door in de natuur op de paden te blijven en goed- sluitende, lange kleding te dra gen. Na een wandeling in de natuur kunt u het beste contro leren of er toch niet ergens een teek op de huid zit. Een teek blijft een tijdje vast zitten op de huid om bloed te vergaren. Hoe langer de teek op de huid blijft zitten, hoe groter de kans op besmetting. Het is dus belangrijk dat u de teek snel en op de juiste ma nier verwijdert. U kunt daarbij gebruikmaken van een speci aal tekenpincet. Meer informatie kunt u krijgen bij de N.V.L.P., telefoonnum mer 0900-2100022. Op een gegeven moment kreeg ik allerlei klachten. Het leek op ischias, maar dat was het niet." De huisarts herkende de klachten ook niet en Marja kwam terecht bij een neuroloog in het ziekenhuis Lie- vensberg. Een hernia werd uitgeslo ten. Wat was het dan wel? Marja kreeg last van spiersamentrekkin- gen in haar linkerbeen, ze had een lage rugpijn en later ook spiersa- mentrekkingen in haar rechterbeen. „Het voelt een beetje als een tri- loog, zo'n zenuwtic. Het ging door mijn hele lijf. Ik kreeg pijnscheuten in mijn benen en armen, door mijn ruggenwervels, gevoelloosheid in mijn gezicht. 'Bent u misschien door een teek gebeten?' opperde de neuroloog." Vanaf dat moment was het voor Marja helder. „Er was al heel veel uitgesloten, maar wat het wel was, daar kwamen ze niet ach ter." De neuroloog wilde Marja echter niet behandelen voor de ziekte van Lyme, omdat hij niet met een bloedtest kon aantonen dat het daadwerkelijk die ziekte was. Het is maar in ongeveer de helft van de gevallen te zien aan het bloed. Maar voor mezelf was ik er toen uit. Best snel in vergelijking met andere mensen nog. Mensen lopen er soms jaren mee rond voor het ontdekt wordt. En dan ga je met mensen praten. Op een gegeven moment verzamel je een kringetje om je heen. Mensen verzamelen te ken voor me. Een kennis van mij is contactpersoon van de Nederlandse vereniging voor Lymepatiënten (N.V.L.P.). Zij geeft ook voorlich ting en dergelijke, haar dochter heeft ook de ziekte van Lyme. Op die manier ben ik steeds meer te weten gekomen over de ziekte. Marja Visser controleert niet alleen zichzelf, maar ook haar hond Rico regelmatig op teken. Sommige mensen krijgen ge wrichtsklachten, ik kreeg last van mijn zenuwgestel. Het is heel breed en dus moeilijk voor artsen om te herkennen. En er zijn te veel artsen onvoldoende op de hoogte van de ziekte. Die neuroloog van mij wist niet eens af van het bestaan van de nimf, terwijl de meeste mensen die de ziekte van Lyme krijgen juist daardoor worden gebeten! Je wordt er op een gegeven moment ook bru taal van, ja, in de goede zin van het woord. Als er geen folders in de wachtkamer liggen, vraag ik ge woon waarom. Die dingen zijn gra tis te bestellen. Ik dring het nie mand op, maar een arts hoort die informatie in zijn wachtkamer te hebben en ook in het informatierek van een ziekenhuis mag een folder over de ziekte van Lyme niet ont breken. Als hij dat wel doet, vraag ik er zeker naar." Uiteindelijk kwam Marja terecht bij dokter Keuter in het Radbout zie kenhuis in Nijmegen. „Zij was ge specialiseerd in het lymegebeuren. Het verhaal waar ik mee kwam, was voor haar een duidelijke zaak en in juli 2002 kreeg ik drie maan den antibiotica en in mei 2003 nog eens twee maanden. Daar ben ik behoorlijk van opgeknapt, al ben ik nog steeds niet de oude." „Vorig jaar om deze tijd liep ik met krukken. Daar heb ik een aantal maanden mee moeten lopen. Ik kon hooguit vijf of tien minuten voor uit, ik lag voortdurend op bed. In oktober 2001 kwam ik in de ziekte wet." Marja is met veel plezier do cente op de Juliana van Stolberg- school in Sint-Maartensdijk. Ze geeft nu weer drie dagdelen per week les aan groep 7/8. „In no vember 2002 ben ik begonnen met de revalidatie. Mijn spierkracht was sterk verminderd. Nog steeds ga ik een keer per week naar Lie- vensberg voor revalidatie, voor aangetaste zenuwen en om mijn conditie op te bouwen." Uren wan delen, of een stuk Fietsen zit er voor Marja voorlopig niet meer in. „Omdat het bij mij niet op tijd be handeld is, kreeg de bacterie de kans om zich te nestelen en zijn schadelijke werk te doen. Ik zit nu in een chronisch stadium, het is niet meer te genezen." Wel kan Marja er vanalles aan doen om de klachten zoveel mogelijk tegen te gaan. „Maar ik zal altijd in meer of mindere mate beperkt zijn in mijn doen en laten. Leuk is het zeker niet. Ik ben altijd heel actief ge weest, wandelen, bergbeklimmen, dat kan nu allemaal niet meer. Ik merk iedere dag dat de tekenbeet gevolgen heeft gehad. Ik heb nog steeds pijn in mijn linkerbeen, ik ben sneller vermoeid en bij de overgang van warm naar koud weer heb ik behoorlijk last van spierpijn." Marja is er vrijwel zeker van dat ze de tekenbeet heeft opgelopen in na tuurgebied de Pluirhpot. „Toender- tijd liep ik daar heel vaak met onze hond Rico. 'Je gaat nou zeker nooit meer naar het bos?' vroegen men sen die hoorden dat ik de ziekte van Lyme had opgelopen. Nou, mijn eerste wandeling was naar het bos. Vroeger dacht ik ook dat ze al leen in het bos zaten, maar teken zitten overal. In het bos, in de dui nen, het stadspark, noem maar op. Het hele circus begint al in de ei gen voortuin. Maar je kan jezelf goed beschermen tegen teken door je manier van kleden, door op de paden te blijven en jezelf te contro leren na een wandeling." Marja's hond zit naast haar op de grond en kijkt trouw naar zijn baasje om hoog. Ook hij heeft wel eens last van teken en Marja onderzoekt hem regelmatig op de beestjes. Marja ziet het als haar taak andere mensen te informeren over teken en de ziekte van Lyme. „Voor mezelf hoef ik het niet te doen, ik heb het al te pakken. Maar toch heeft het denk ik op de een of andere manier zin gehad dat ik er zelf mee in aanraking gekomen ben", mijmert ze. „Ik wil de niet bij de pakken neer gaan zit ten. De informatievoorziening wat betreft lyme is gebrekkig. Alleen de Nederlandse vereniging voor lyme patiënten informeert erover en sinds kort kun je bij de GGD ook wel wat informatie krijgen. Maar dat is sa men nog heel weinig. Waarom zou ik mijn mond houden, als ik er ie mand anders mee van dienst kan zijn? Het hoeft namelijk helemaal niet zover te komen als het bij mij gekomen is, mits je er maar op tijd bij bent." Marja probeert nu op lo kaal niveau zoveel mogelijk mensen te waarschuwen voor de gevaren van een tekenbeet. Ze vindt dat er tenminste een folder moet liggen op plekken waar veel mensen komen, zoals bij campings, VVV's en bij de gemeente. Marja is ervan overtuigd dat een heleboel geld bespaard kan worden met preventieve informatie. Het behandelen van de ziekte kost veel meer dan het preventief infor meren van mensen, zegt ze. Om de mensen op Tholen bewust te maken van de aanwezigheid van te ken, heeft Matja de politiek inge schakeld. In de CDA-steunfractie bracht ze naar voren dat Tholen een risicogebied is. „Er zijn heel veel te ken op ons eiland. Ik vond dat het CDA iets moest doen om de mensen te informeren." Marja kreeg haar partijleden zover dat er vragen wer den gesteld in de gemeenteraad. Ge volg daarvan was een publicatie over de ziekte van Lyme in de infor matierubriek Tholenderwijs en in formatie op de website van de ge meente. Ook op de website van het CDA is een en ander te vinden over de 'ingenieuze beestjes met verve lende gevolgen'. „Datje daar dan de politiek voor nodig hebt, dat ik die heb kunnen gebruiken, is prima. Ik hoop dat het 'goed voorbeeld doet goed volgen' wordt." De stichting gemeenschap Sint-Maartensdijk verleent dit jaar geen me dewerking aan J&E's party-time voor het houden van een schuimparty in Haestinge. Oorzaak zijn de ongeregeldheden na het concert in april van Do en Erik Dikeb. Jan de Viet en Erik Scherpenisse van J&E be treuren het besluit van de stichting maar hebben wel begrip voor de si tuatie, zo laten ze aan de bezoekers van hun website weten. De voorafgaande twee jaren hield J&E's party-time aan het begin van de zomervakantie een schuimparty in Haestinge. Dit jaar zit het er niet in omdat de stichting die eigenaar is van partycentrum Haestinge, er geen toe stemming voor geeft. 'Na ongeregeldheden en klachten uit de omgeving na het feest op 18 april heeft de gemeente actie ondernomen. De stichting moet er vanaf heden alles aan doen om overlast en ongeregeld heden tijdens evenementen in Haes tinge zoveel mogelijk te voorkomen. Helaas betekende dit slecht nieuws voor de plannen omtrent J&E's schuimparty 2003. De stichting kon het zich, tot haar spijt, niet veroorlo ven hier op korte termijn medewer king aan te verlenen. Ook de aange scherpte wetgeving voor de hore cabranche heeft tot dit besluit bijge dragen. Wij betreuren deze gang van zaken ten zeerste, maar hebben begrip voor de situatie. Wat we echt erg vin den, is dat jullie (de 98 procent van onze bezoekers die wel weten wat feesten is) de dupe is van misdragin gen van enkelen.' Na het optreden van Do en Erik Di- beb voor ruim 400 bezoekers, maak ten twee vechtersbazen uit Sint-Anna- land amok in de zaal. Ze werden door bewakers buiten gezet. Daar ontstond een vechtpartij. Een van hen verniel de de voordeurruit. De politie hield de twee aan. De stichting liet daarna al weten zich te beraden op de verhuur van Haestinge voor dergelijke evene menten. J&E's party-time laat weten door te zullen gaan. „We blijven in overleg met de stichting om een' plan op te stellen waarmee risico's zoveel moge lijk beperkt worden. Het blijft in ons beider belang dat aan deze evenemen ten in de toekomst weer doorgang verleend kan worden. Zowel de stich ting als J&E's party-time tracht door de diverse activiteiten ervoor te wa ken dat het hier in de omgeving een dode boel wordt." Door de vechtpartij heeft het imago van de feesten een deuk opgelopen. Dat wil de organisatie herstellen. Het wordt immers al snel vergeten dat J&E's party-time reeds vier jaar fees ten organiseert in samenwerking met partycentrum Haestinge en dat deze lange tijd zonder incidenten verlie pen. Met dit gegeven in ons achter hoofd en met een brok ervaring slaan wij een nieuwe weg in. Een weg die hopelijk vervolg geeft aan het succes van onze vorige feesten.' In een beschermde woonvorm te Bergen op Zoom, voor mensen met psychische of psychisch-sociale problemen, is zondagavond door één van de bewoners brand ge sticht. De politie heeft inmiddels een verdachte aangehouden. De brandweer had het vuur snel onder controle, maar kon niet voorkomen dat de kamer waarin het vuur ont stond volledig uitbrandde. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De mensen die binnen waren, konden samen met hun begeleiders tijdig buiten komen. De 28 bewo ners van het complex aan het Broersblok (waaronder ook enkele die van Tholen afkomstig zijn) zijn zondagavond eerst in het nabijgele gen politiebureau opgevangen en naderhand naar het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust gebracht. Maandagavond konden ze weer naar hun huizen terugkeren. Het complex valt onder de GGZ Weste lijk Noord-Brabant. De keersluis in het havenkanaal te Stavenisse is regelmatig doelwit van vandalen. Het spijlenhekwerk bij de sluis is al verschillende keren ver nield, meldt het waterschap Zeeuwse Eilanden dat eigenaar is van de keer sluis. De betreffende plek is, aan de kant van het dorp, in de zomer bij zwemmers geliefd om het water in te duiken. Ook dat staat het waterschap niet aan; het schaart keersluizen, ge malen en bruggen onder de over zwemmers gevaarlijke plaatsen. Ook op andere plaatsen wordt het wa terschap met vandalisme geconfron teerd: rond Borssele, het Veerse Meer, de westhoek van Schouwen-Duive- land, de Walcherse kust tussen Zoute- lande en Vlissingen en het westelijk deel van Noord-Beveland. Verkeers borden, straatnaambordjes, reflector- palen, fietspaaltjes, afrasteringen, af valbakken en bomen worden vernield of ontvreemd. Van elk geval wordt aangifte gedaan bij de politie. Oprui men, herstellen en vernieuwen kosten het waterschap - en daarmee de inwo ners - jaarlijks veel geld. Bij een snelheidscontrole op de Tholenseweg in Halsteren zijn vrij dagmorgen 33 bestuurders bekeurd. Tussen kwart voor tien en kwart voor elf passeerden op het wegge deelte waar 60 km/u gereden mag worden, 462 voertuigen. Daarvan was dus 7% in overtreding. De hoogst gemeten snelheid was 87 km/u. Op de Halsterseweg in Bergen op Zoom zijn diezelfde ochtend 32 hardrijders bekeurd, die de gelden de snelheid van 50 km/u overschre den. Tussen elf uur en kwart over twaalf passeerden 226 bestuurders en de grootste snelheidsduivel reed 100 km/u. Een van de torentjes op de hoeken van de grachtmuur was zo slecht dat het opnieuw is opgemetseld. VERVOLG VAN VOORPAGINA Toen ze bezig was met de aanleg van de tuin vond ze scherven. Ze toont een mand met resten van pot ten, kruiken en schalen. Bruin en groen geglazuurd. Stukken blauw Duits aardewerk, pijpenkoppen en ontelbare stelen, een stuk van een kookpot op voetjes. Een van de buurjongetjes komt met de laatste vondst aanlopen. Een kaak met tanden. Van een geit, stelt Hesther vast. Nu groeien er bloemen, maar ook uien. Bonen en kaardebollen, as perges en een vlinderstruik. Arti sjokken en lavendel. Sier en nut wisselen elkaar af, zoals in Zeeuw se boerentuinen. Die combinatie leerde ze op een cursus over boe renerven van Gerard Smallegange. „Wat ik van de mensen hier kreeg aangeboden, stopte ik in de grond." En zo raakten veel dorpsbewoners betrokken bij het slotterrein. Dat gebeurde ook met de gracht. Het water was sterk vervuild. „We heb ben er toen krabbenscheer in ge legd. Dat groeit in arm water." De plant uit de waterkaardefamilie vermenigvuldigt zich snel en komt vooral voor in veensloten en ondie pe meren. Ook in de veste die on geveer een halve meter diep is, gedijde de krabbenscheer goed. Er kwamen ook schuimalgen en al lengs kwam er meer licht en leven in het water. Nu zwemmen er kar pers in en ruisvoorn. Gekregen van overbuurman Rien Moerland. Af en toe vist De Bruin er nu een pa ling op. Het waterpeil is door de droogte gedaald. Meer dan dertig centime ter water staat er niet in, maar de li bellen hebben het oord ook gevon den. „Er zit hier vanalles, kikkers, veenmollen, vlinders en kijk eens, daar vliegt een kiekendief." Aan de overzijde van de gracht legde het echtpaar een pad aan. Met stenen die ze van aannemer Van Prooijen kregen. Stukje bij beetje kwam er zicht in. Op het pad staan nu twee bankjes waar regelmatig mensen uit het dorp zitten om persoonlijke herinneringen aan de plek op te ha len. „Dat is heel gezellig. De bank jes zijn soms een paar uur bezet. We laten de mensen graag toe. De zitjes staan wel op ons terrein, maar ze staan er niet voor niks. Het is een loopje geworden voor ieder een. Vooral de ouderen genieten. Ze weten niet wat ze zien." Maar ook de jeugd heeft de weg gevonden naar de plek van het slot van weleer. Zo kwamen kinderen van de Schalm een kijkje nemen. Leen houdt van vissen. Met een klein kruisnet, te leen van Moer land, vist hij het teveel aan vissen uit de gracht. De oevers van de gracht zijn inmiddels ook be groeid. Ook tussen de stenen van de grachtmuur piepen plantjes omhoog. Wilgenroosje, konings toorts. De muur die Hesther op nieuw voegde en van nieuwe ste nen voorzag op plekken waar ze uitgevallen waren. Stenen die ze vond op het terrein. Ook de funda menten van de torentjes werden opgemetseld. Niet door haarzelf, maar door een vakman, een fami lielid. Het werk is nog niet af. Hesther gaat door met het renoveren van de restanten. Er is nog een muur en nog een torentje te gaan. Om er goed bij te kunnen, heeft ze een vlot van pallets en piepschuim ge maakt. Het slotterrein deed ook al mee in een landelijke wedstrijd van Na tuurmonumenten. Het moest over een vrij, toegankelijk terrein gaan waar de flora en fauna bloeit en groeit. „Er waren drie eerste prij zen. We waren zevende. Toch leuk hè. Als je bij (je eerste drie zat, kreeg je geld om de boel op te la ten knappen." Bij de gemeente vingen ze tot nu toe bot. Tot 2007-2008 komen de slotresten niet voor subsidie in aan merking, zegt Hesther. „Het is ei genlijk gek dat de gemeente het niet wilde kopen. Die zou toch de verantwoording op zich moeten ne men. Dit moet toch open wezen voor het publiek?" Ja, de rijks dienst voor de monumentenzorg is ook langs geweest om de boel te fotograferen en te catalogiseren. „En laatst kwam er een opzichter van de gemeente om te kijken of de gracht uitgebaggerd kan worden. Daar zou subsidie voor zijn." In het dorpsplan van Stavenisse schreven b. en w. ruim tien jaar ge leden al dat 'herwaardering van de restanten uit historisch oogpunt ze ker op zijn plaats is'. Daarmee zou er 'iets van de oude luister van de ambachtsheerlijkheid terugge bracht' worden. Die luister is er al grotendeels. Maar ze draagt het persoonlijke karakter van het echt paar. „Het is wel een beetje kit scherig," zegt Hesther. „Maar hoe meer je er vanaf weet, hoe meer je gaat beseffen dat het een unieke plek is." Oud-inwoner Jan Eerland (wiens moeder naast het echtpaar woont) vroeg het echtpaar of ze mee wil den doen met de open monumen tendag. Daar hebben ze geen be zwaar tegen. Integendeel. De andere monumenten die worden opgengesteld zijn in Stavenisse de hervormde kerk en de molen, in Tholen de hervormde en de rooms- katholieke kerk, de Gasthuiskapel, het stadhuis en de molen. In Sint- Maartensdijk de hervormde kerk en het monumentale gedeelte van het gemeentehuis. In Sint-Annaland de standerdmolen en het streekmuse um, in Oud-Vossemeer de hervorm de en de rooms-katholieke kerk en het ambachtsherenhuis. In Sint-Phi- lipsland de hervormde kerk en de molen, in Poortvliet en Scherpenis se de hervormde kerken. De hulpverlening kwam een halve eeuw geleden uit binnen- en buiten land. Daarom zijn voor de bijeen komst in Tholen tientallen ambassa deurs uitgenodigd van de betref fende landen. „Het aantal overige hoogwaardigheidsbekleders wordt tot een minimum beperkt", zegt hoofd mevrouw M. Schoonen van de stafafdeling van de provincie. Vertegenwoordigers van de krijgs macht, van gemeenten en hulpverle ningsorganisaties staan ook op het lijstje. Maar het projectbureau wil zoveel mogelijk 'gewone' hulpver leners erbij betrekken (400 zijn er uitgekozen) en het aantal zitplaatsen in Meulvliet is nu eenmaal beperkt. Het merendeel van de uitnodigingen is inmiddels verstuurd. Prinses Mar griet is eveneens gevraagd aanwe zig te zijn, maar de Rijksvoorlich tingsdienst heeft nog niet laten weten of zij ook werkelijk komt. Mevr. Schoonen weet dat veel parti culiere hulpverleners worden aan gemeld door derden: mensen of ge meenten die weten dat iemand in 1953 een bijzondere rol heeft ver vuld bij de hulpverlening. In de op roep om hulpverleners te melden, werd aangegeven wat voor mensen dat konden zijn. Namelijk redders van mensen en dieren, personen die evacués opvingen en personen die hielpen bij het dichten van de dijken en bij de wederopbouw. De bijeenkomst in Tholen is be doeld om de hulpverleners op ge paste wijze te bedanken voor hun inzet van destijds. Vanuit Meulvliet maken de geno digden in bussen een rondrit over Tholen en door West-Brabant. Er zijn drie routes uitgezet, die lopen langs plaatsen waar herinneringen aan de Ramp te zien zijn. Zo is de uit Stavenisse naar Sint-Annaland overgebrachte houten Noorsë"Vo- ning erin opgenomen. En in de pol ders rond Halsteren zijn palen ge plaatst die de waterhoogte van toen aangeven, waarbij op een aantal pa len kunstwerken zijn aangebracht. Aanvankelijk zou iedereen weer sa menkomen in de Bergse Gertrudis kerk, maar daarvan wordt afgezien. Dit vanwege logistieke problemen omdat niet alle gasten een hele dag aanwezig kunnen zijn. In het destijds zwaar getroffen Sta venisse staan op diverse plaatsen panelen langs een uitgezette wan delroute in en om het dorp. Tijdens de zomervakantie is daar behoorlijk wat belangstelling voor, meldt F. de Rijke van de stichting Actief Stave nisse. De borden blijven in ieder geval staan tot na de hulpverleningsbij eenkomst. En in het multi- functio neel centrum Scaldis Naturalis bij Sint-Maartensdijk is tot eind sep tember een expositie te zien over de wederopbouw na de Ramp. Zeeland is een nieuw wandelpad rij ker. Rondom de Oosterschelde ligt het Nationaal Streekpad nummer 15. Wandelaars kunnen hun hart ophalen en de benen (link uit de broekspijpen steken, want het pad heeft een lengte van bijna 200 kilometer, verdeeld over 36 etappes. Het loopt langs oude stadjes, dorpen, polders en dijken en er is veel te zien van de Zeeuwse strijd tegen het wa ter. Ook de eilanden Tholen en Sint- Philipsland worden aangedaan. Op Tholen heeft het pad een lengte van 48,2 kilometer. Het bestaat uit 8 etap pes en loopt van Gorishoek twee kan ten uit. De ene arm van het pad gaat over de buitendijk langs de West- kerkse vliedberg en door de Lageweg naar Scherpenisse. Vanaf daar gaat de route richting Sint-Annaland en via de Joanna Mariapolder naar Sint-Phi- lipsland. De andere kant van het pad loopt langs de kust naar het gemaal De Noord en via de Poesdreef komen wandelaars uit bij Stavenisse. Via de Breedenvlietpolder gaat de route richting Sint-Annaland. Op Sint-Phi- lipsland is het pad 20,8 kilometer lang. Het loopt over het hele eiland, van Sint-Philipsland tot Sluis en weer terug. Het pad loopt langs slikken en schorren en geeft een goed beeld van de natuur op de grens van zoet en zout. Opvallend is dat het pad alleen ten westen van de lijn Yerseke/Scher- penisse loopt. Het oostelijk deel van Tholen wordt niet aangedaan. VERVOLG VAN VOORPAGINA De laatste jaren was het al moeilij ker om de vergunning voor het vuurwerk rond te krijgen, zegt de ondernemer. Hoeveel geld de on dernemersvereniging uitspaart nu het vuurwerk niet doorgaat, kan hij niet zeggen. Wagenvoort Vuurwerk heeft immers het nodige voorwerk verricht. „En het is geld van de Thoolse ondernemers dat wij behe ren." Als het aan Molenaar ligt, komt er volgend jaar toch weer een vuurwerk met de braderie. „Of iets anders als afsluiting. Een artiest of een lasershow. Ik noem maar iets, we moeten er als bestuur nog over praten." In oktober, november be gint de organisatie alweer met de voorbereidingen voor de volgende braderie. Een teek vastzittend op de huid (bron: Saag)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3