Braderie in Tholen mist daverend slot Buurt door schoten in nacht opgeschrikt Veste en grachtmuur van slot Stavenisse gered van verval oé Cordj»dal In plaats van vissen kinderen in de vijver AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Wildeman dupe van vernieling Tholencup gaat niet door Helikopter en modelboten in Sint-Annaland Donderdag 7 augustus 2003 59e jaargang no. 38 Teleurstelling over schrappen vuurwerk Gemaalweg Man met bivakmuts in Hoogstraat Getuigen Echtpaar De Bruin stelt terrein open op nationale monumentendag Het terrein met de gracht van het voormalige slot van Stavenisse wordt opengesteld voor het publiek. Dat ge beurt voor het eerst op zaterdag 13 september tijdens de nationale open monumentendag. Leen en Hesther de Bruin hebben de vervuilde gracht schoongemaakt en de muren van het slotterrein opgeknapt en de volkstuin om getoverd tot een lustoord. Het is particulier bezit, maar eigenlijk zou de gemeente het in eigendom moeten heb ben, vindt het stel. Onherstelbaar MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Deze week Warmte kan drukkend zijn. Vooral als het broeierig weer is en er geen zuchtje wind staat. Maar de hitte die nu al weken aanhoudt, maakt ook vindingrijk. Dat is het geval bij de familie Boekhout aan de Langeweg in Scherpenisse. Daar is de tuinvijver tijdelijk in gebruik als heus zwembad. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De braderie in Tholen moet een daverende afsluiting behouden. Dit jaar lukt dat niet, want nu het vuurwerk definitief niet door kan gaan, is de tijd te kort om een alternatief te vinden. „Maar we gaan volgend jaar zeker weer een poging wagen", zegt A. Molenaar van de organise rende ondernemersvereniging. Of dat vuurwerk wordt of iets anders, kan hij niet zeggen. „We moeten ons daar als bestuur nog over buigen." De teleurstelling over het wegvallen van het afsluitende vuurwerk is groot bij de organisatie. „Het vuurwerk was uitgegroeid tot een vast onderdeel en het is altijd zeer gewaardeerd door het pu bliek", zegt Molenaar. Zaterdag avond 30 augustus zal het echter stil blijven in het stadje aan de voorma lige Eendracht. Aangescherpte vei ligheidseisen hebben ertoe geleid dat uiteindelijk geen vergunnig is verleend om vuurwerk af te steken. Een reeks van jaren is het afsluiten de vuurwerk afgestoken vanaf de landtong bij de vluchthaven langs het Schelde-Rijnkanaal. Maar dit keer gaf de provincie daar geen toe stemming voor. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat én de commandant van de Zeeuwse regio nale brandweer adviseerden nega tief. De veiligheid van de scheep vaart op het kanaal, de aanwe zigheid van oliehandel Verbo én de afstand tot het publiek waren de ar gumenten voor de afwijzing. Samen met de gemeente ging de braderiecommissie op zoek naar een alternatieve plaats, nadat al was overeengekomen om over te stap pen op vuurwerk dat minder zwaar is. De kanaaldijk ten noorden van de Gemaalweg kwam in beeld. Maar ook hier spelen de aangescherpte af standen parten. De nabijgelegen voormalige oesterputten fungeren namelijk sinds enkele jaren tijdens de braderiedagen als parkeerterrein. En de toegangsweg van dit terrein valt binnen de straal van 70 meter waarbinnen niemand mag komen vanaf een uur vóór tot enige tijd na het afsteken van het vuurwerk. Een voorzorgsmaatregel in verband met mogelijke blindgangers, maar gedu rende genoemde periode zou er dan niemand naar of van het parkeerter rein kunnen. En dat op een tijdstip dat de braderie net is afgelopen. Vervolgens is gezocht naar een al ternatieve parkeerplek, maar ner gens is een terrein met een verge lijkbare capaciteit gevonden. En dus kon de burgemeester niet anders, dan de benodigde verklaring van geen bezwaar - in het kader van de openbare orde en veiligheid - wei geren. Molenaar: „De gemeente treft geen blaam. Zowel door haar als door de politie is er alles aan ge daan om een alternatief te vinden." ZIE VERDER PAGINA 3 In de nacht van zondag op maandag zijn er twee schoten gelost op of bij een woning aan de Hoogstraat in Tholen. Dat is gebeurd tussen twee uur en kwart over twee. Twee mannen, waarvan één met een bivak muts, drongen de woning binnen van een alleenstaande vrouw door een raam te vernielen. De bewoonster was op dat moment niet thuis. De politie zegt dat er één schot is gelost, maar omwonenden zeggen twee schoten te hebben gehoord. Buurtbewoners werden door het vernielen van een ruit en de schoten opgeschrikt uit hun slaap. De huls van een van de kogels zou terugge vonden zijn. Twee mannen zijn rond twee uur naar de woning op de verdieping ge komen via de ingang aan de Hoog straat van het complex van 10 wo ningen dat, samen met de 23 woningen van de Ark (voor senio ren), sinds 1 januari door Castria Wonen overgenomen is van de stichting zorgverlening van de Ge reformeerde Gemeenten in Zeeland. Een van de mannen droeg een bi vakmuts. Door een raam te forceren lukte het een van hen naar binnen te gaan. Die liet de tweede man binnen door de voordeur open te doen. Na een korte tijd rende een van hen de woning uit en liep de Hoogstraat in. De ander stak de binnentuin over en sprong over het hek dat het seni orencomplex afsluit van de Kaay. Deze man sprong in een auto en reed met piepende banden weg. De inmiddels gealarmeerde politie (uit Kruiningen) was na ongeveer twintig minuten ter plaatse. Zij ging op onderzoek uit. Rond half vier kwam de bewoonster thuis. De poli tie sprak met haar in de politiewa gen. Volgens de politie ligt de toedracht van het schietincident in de relatie sfeer, maar omwonenden denken dat er meer aan de hand is. Volgens de buurtbewoners zou er vrijdag al een vreemde man op ver kenning zijn geweest. De twee man nen zouden goed de weg hebben ge weten naar het pand. Het kapotte raam is na het voorval met een plank dichtgespijkerd. De politie heeft nog geen aanhoudingen ver richt en heeft de zaak nog in onder zoek. Ze roept getuigen op die iets van de verdachte omstandigheden in de nacht van zondag op maandag hebben gezien of gehoord. Bij Castria Wonen waren eerder geen klachten bekend over het pand. dat deel uitmaakt van een complex dat gebouwd is op het terrein van de voormalige gasfabriek. Leen en Hesther de Bruin knapten de restanten op. Jaap, Gerbert en Gejanne Eerland en kleindochter Amy ten Holder zijn er kind aan huis. Op de gracht drijven lelies. In het water zwemmen vissen en kikkei*. Eenden vinden er hun kostje. Jaren lang was 'de veste' zoals de Stave- nissenaren de gracht noemen, ge bruikt als stortplaats en brokkelden de restanten van de grachtmuur steeds verder af. Tot er niets anders overbleef dan een ruïne. Het echtpaar zette er de schouders onder. Nu is het een idyllisch plekje op een historisch stukje Stavenisse. Met een persoonlijke toets van de ei genaren: „Een beetje kitscherig is het wel." In 1990 kwamen ze op het eiland wonen. De volle randstad beu. Ja renlang woonden ze in Schiedam. Maar ze kennen het leven op het platteland uit hun jeugd in Over- schie, een dorp onder de rook van Schiedam. Moeite om aan de stilte te wennen hadden ze niet. Die ken den ze nog uit hun jeugd. „We lazen een advertentie in de krant dat er een huisje te koop stond aan het Bos. We hadden die dag niets te doen. We zouden alleen maar gaan kijken, hadden we afgesproken. Maar toen we het zagen, waren we meteen ver liefd op deze plek," vertelt Hesther (60) die als ambtenaar van de ge meente Rotterdam in De Doelen werkte. De tuin van het huis loopt uit op de gracht en een deel van het slotter rein. Het vrije uitzicht naar het zuid oosten vonden ze prachtig. Tuin, water, volkstuinen, het oude kerkhof en daarachter De Kamer, de ijsbaan en de weilanden waar koeien graas den. Ze namen eerst het huis onder handen. Bouwden het naar achteren uit om meer leefruimte te scheppen. Haalden de wc van buiten naar bin nen. Hesther: „Lies Priem had hier op het terrein een moestuin. Ik heb hem ge vraagd of we de gracht mochten schoonmaken." De gracht was al tientallen jaren in gebruik als vuil nisbelt. „Hij was zeker voor de helft gedempt. Iedereen gooide er maar wat in. Van lieverlee zijn we de boel gaan opruimen." Karrenvrachten puin haalden ze eruit. Bedspiralen, fietsen, wastrom- mels, plastic melkflessen, nylonkou sen, een bagagedrager van een mo torfiets en lege jeneverflessen. „En een bakelieten sigarenkoker," zegt Leen (63). „Die gooien we niet weg." Ze profiteerden toen nog van het feit dat de vuilniswagen een open bak was waar de zakken los in wer den gegooid. „Van de vuilnismannen hebben we veel hulp gehad. We heb ben ook nog puin gebracht op de oude stortplaats Tuttelhoek in Scherpenis- se. Soms reden we wel twee keer per dag," vertelt de oud- taxichauffeur, - grondwerker en -verfspuiten Het slot van Stavenisse was geen kasteel maar een buitenplaats. Am bachtsheer Hieronymus van Tuyll van Serooskerke liet het in 1653 bouwen. Na zijn overlijden in 1669 werd het nog een tijd bewoond, maar het grote en fraaie slot raakte daarna al spoedig in verval. Op de kopergravure in de Cronyk van Zee land van Smallegange staat het nog in volle glorie. Een rechthoekig ge bouw van twee verdiepingen met twee hoge schoorstenen, omgeven door een brede gracht. Strak aange legde tuinen daaromheen. Op elke hoek van de grachtmuur een toren tje. De toegang tot het slot voerde over een houten brug. Daarvoor lag een breed terrein, een voorplein, met aan weerszijden portierswoningen. In het begin van de negentiende eeuw is het adellijk slot vermoede lijk afgebroken. Honderd jaar later werden de portierswoningen ges loopt en werden er woningen ge bouwd. Het huis van het echtpaar De Bruin is op een van deze gebou wen verrezen. „Bij de renovatie hebben we gewelven gevonden en een stuk van een vloer." In 1944 kwam het terrein bij de in undatie van Tholen door de Duitse bezetter in het water te staan. En de Ramp in 1953 deed ook hier zijn verwoestende werking. De restanten raakten steeds verder in verval. 'Door onachtzaamheid van de eige naar en de gemeente' werd de slot gracht grotendeels gedempt, schrijft Bram Smits in het fotoboekje Stave nisse in Vroeger Tijden uit 1996. 'Een onherstelbaar verlies van histo rische waarde', noemt hij het. Een deel van het terrein achter de woning van De Bruin kwam in 1996 te koop te staan. „Niemand wilde het kopen. Het is een rijksmonu ment. Je mag er niet op bouwen." Een aantal jaren bleef het onver kocht. In 1999 kon het echtpaar overeenstemming bereiken over het terrein van 1100 vierkante meter. Priem had tot eind oktober van dat jaar het vruchtgebruik. „Toen de aardappelen en de kroten van het land af waren, zijn we begonnen." Hesther maakte een schets voor de indeling van de tuin op het terrein dat voor tweederde in hun bezit is. Ze kregen documentatie van Smits die in deze krant jaren geleden al ar tikelen wijdde aan het slot. Hesther liet zich inspireren door oude teke ningen van de tuin rond het gebouw. In het midden een vierkant met een prieeltje. Vandaaruit lopen er diago nale lijnen naar de grachtmuur. In de vakken daartussen is plaats voor planten en struiken. Haagjes van buxus met wandelpaadjes van hout snippers. ZIE VERDER PAGINA 3 Advertentie I.M. Leen Heijboer bespeelt het orgel. Verder staat de evangelisatiecom missie met een kraam. De braderie duurt van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Streekmuseum De Meestoof in de Bierensstraat is open van half elf tot zes uur. Naast de exposities zijn er extra activiteiten: een touw slager, smid en boekbinder geven demonstraties en ook het snijden van mesheften en botenbouw wor den getoond. Verder is een kleine verzameling opgeknapte bromfiet sen uit de jaren zestig te zien, wor den boeken en curiosa verkocht. De uit Stavenisse overgebrachte Noorse woning, ingericht in jaren- 50-stijl, kan eveneens bekeken worden. De organiserende middenstands vereniging Activa adviseert brade riebezoekers hun auto te parkeren op het havenplateau buiten het dorp. De replica van de wildeman in het gemeenteplantsoen langs de Ka mer in Stavenisse is regelmatig doelwit van vandalen. Gepoogd wordt het beeld in brand te steken of onder te kliederen. Nu is het ook voor een deel vernield. De lin kerarm met de knots is verdwenen. Uit de sokkel van gemetselde ste nen is een hoeksteen verwijderd. De wildemannen bewaakten vroe ger de toegang tot het slot van Sta venisse. Na de ramp werden ze verkocht aan een antiquair en do ken ze in Hilversum op. Later keerden ze terug naar Zeeland. Ba ron van Tuyl van Serooskerken uit Oostkapelle kocht ze op. Leon Vermunt uit Halsteren maak te in opdracht van de gemeente een replica van een der wildeman nen. Hij kreeg een plaatsje achter het slotterrein bij de aanleg van het wandelpad tussen de Stoofdijk en Boswei. Ook werden er bankjes geplaatst van kunststof voor de wandelaars. De wildeman staat met zijn rug te gen de dichte struiken en kijkt uit over de polder, maar is niet in staat belagers van zich af te houden. Hij mist zijn knots. Weervrouw Marjon de Hond snakt naar een hittegolf en een record- zomer, zo viel de afgelopen dagen te beluisteren. Maar lang niet ie dereen zit op dat warme weer te wachten. In ieder geval niet de Thoolse voetbalclubs, want die zien hun jaarlijkse toernooi om de Tholencup in het water vallen als gevolg van de aanhoudende droogte. De gemeente kondigde twee weken geleden een speelver bod af voor de wedstrijdvelden. Vandaag voert ambtenaar sportza ken P. van der Vlies een laatste controle uit, maar hij is somber gestemd. „Er is de afgelopen we ken geen regen van betekenis ge vallen. En van de voorspellingen voor de komende dagen word je niet vrolijk. Je ziet de velden ook met de dag achteruit gaan." Bere genen kan nauwelijks omdat de bassins bij de velden droog staan. Het speelverbod geldt vooralsnog tot zaterdag 23 augustus. In Oud- Vossemeer, Poortvliet en Tholen zijn ook de trainingsvelden geslo ten. De Tholencup zou op 12, 14, en 16 augustus bij Noad '67 worden gehouden. Vanavond is er overleg met de Thoolse Voetbalfederatie hoe het verder moet met het toer nooi. Het kan definitief afgebla zen worden, of er kunnen andere data gezocht worden. Met zo'n tachtig kramen en 25 grondplaatsen is de braderie in Sint-Annaland komende zaterdag druk bezet. De middenstanders hebben tal van aanbiedingen en de monstraties. Daarnaast is er volop gelegenheid om een terrasje te pik ken en iets te eten. En ook zijn er de nodige attracties. Zo kan de jeugd zich aan de Ring vermaken met bijvoorbeeld eendjes vissen, radiografisch bestuurbare model- boten en ponyrijden. Op het Ha venplein is de mechanische stier een uitdaging en hier staat ook de kermis opgesteld. Vanaf elf uur 's morgens kan Sint-Annaland vanuit de lucht worden bekeken in een he likopter, deze start zijn rondvluch ten vanaf de hoek Javadijk/Koel- huisweg. En in de Voorstraat is, ter hoogte van de huisarts, de kinder braderie. Bij verenigingsgebouw het Trefpunt verzorgen leden van zangkoor VZOS een rommelmarkt (met om 12 uur een verkoping bij opbod) en een terras. De zangers doen voor het eerst mee aan de bra derie, maar andere verenigingen (zoals Smash, WIK, WHS, Vogel vreugd, de Zeebaars, EHBO en Ro de Kruis) en de peuterspeelzaal zijn al langer van de partij. De N.H. kerk is tussen drie en vier uur open. Ze kan bezichtigd worden en Gert van Weide is de nieuwe dirigent van Accerlerando Marja Visser kreeg de ziekte van Lyme door een tekenbeet EN VERDER... Braderie Sint-Maartensdijk rustiger door de hitte Redding standerdmolen Sint-Annaland kost 39.000 euro Geen schuimparty in Haestinge De Rampaerdt is een lustoord aan de Tweede Dijk Veel ballonnen opgelaten op de Pluimpot voor War Child Vierhonderd redders van de watersnood zijn op 18 september welkom in Tholen Joey Moerland met paard Tim Zeeuws springkampioen ONTNEEM DE LIEFDE HAAR BLINDDOEK, GU HERGEEFT DE WERELD DE RUST Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vrijdagmiddag spelen de kinderen van het gezin met hun twee nichtjes en het zoontje van de huishoudelijk hulp naar hartelust in de stenen vijver in de voortuin van het huis. In plaats van vissen zwemmen er kinderen. Menig voorbijganger kijkt vreemd op. „Een van de kinderen vroeg een paar weken geleden al of ze niet in de vijver mocht. Dat was toen 's avonds. Nu wilden ze weer. Ik wou het eerst niet toestaan omdat er nogal wat algen in zitten, maar mijn man vond dat het wel kon. Als ze daarna maar onder de douche gaan, zei ik," vertelt mevrouw Boekhout-van Houdt. En zo plonsten de kinderen de plomp in. De vijver die ongeveer een kwart van een cirkel bestrijkt en onderdeel uitmaakt van het tuinontwerp. „Er staat nu een jaar water in. Maar er zaten nog geen planten of vissen in. Dat was wel de bedoeling, maar zover is het niet gekomen." Mooi meegenomen voor de kinderen. Ze hoeven nu niet tussen de karpers en de waterlelies door te laveren. De vijver is niet breed en niet diep. Hoewel het jongste meisje Jedid-Jah van veer tien maanden er niet in kan staan. Ze wordt dan ook beurtelings stevig vastgehou den door een van de tweelingzussen Marie-Elise en Corline (13). Samen met Hen ry (9) en Rebekka (6) Boekhout en hun nichtjes Esther (11) en Hanna Gort (8) uit Veenendaal, en Kees van der Lede (11) uit Sint-Maartensdijk hebben ze dolle pret in het water van de vijver. Een luxe kikkerbadje tussen bloeiende planten. En zon der badmeester of badjuffrouw. De pret is niet voor lang. De familie woont er nu vijf jaar, maar verhuist binnen kort naar Tholen waar ze haar intrek nemen in het huis van dokter Mellema. Bij de familie Boekhout aan de Langeweg wordt de tuinvijver door de kinderen gebruikt als zwembad.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1