Ds. Hoek wil hervormd blijven en vindt PKN onmogelijke kerk OMMMSt Dé cot Alarmpistool bedreigend bij vechtpartij Voorstraat Een op tien inwoners dupe van criminaliteit BEKENDMAKING Vissers in wording op het water in haven van Tholen ///fa HEIJNEN Kinderbraderie in de smalstad Sint-Annalandse predikant vreest 'desastreuze vergissing 2 paar halen, 1 paar betalen Donderdag 31 juli 2003 59e jaargang no. 37 VEEL BETER BEELD DAN VIA DE KABEL! Weer motorrijder zwaar gewond bij eenzijdig ongeval Standerdmolen wordt twintig dagen ingepakt Met een open brief heeft ds. P.C. Hoek uit Sint-Annaland de aanval geopend op de aanstaande vorming van de ver enigde Protestante Kerk in Nederland (PKN), waarbij hervormden, gereformeerden ea.lutheranen samengaan. „Blijf achter, blijf staan, blijf hervormd! En laat u zich niet verleiden tot onverantwoord handelen", zegt ds. Hoek. Zijn collega ds. P. Vernooij uit Tholen staat abso luut niet te juichen bij de vorming van de PKN, maar kiest toch een andere weg. „Het is geen enkele oplossing om buiten de kerk te gaan staan, want dan laat je een groot deel achter wat je niet meer bereikt", aldus ds. Ver nooij. Splitsing voorkomen Oud-Vossemeer Ruimte benutten Politie houdt 4 Chinezen aan in Sint-Annaland Angst voor kerncentrale en storm De Thoolse bevolking voelt zich over het algemeen vei lig, maar een op de tien zegt het afgelopen jaar slacht offer te zijn geweest van criminaliteit. Vooral in de eigen woning voelt de Tholenaar zich veilig. Maar ook in de buurt, op straat en in de openbare ruimte. Zowel overdag als 's avonds. De Thoolse burger maakt zich zorgen om ongevallen met kerncentrales en chemische fabrieken, en om de stormen die de kust kunnen teisteren. Dat blijkt uit het telefonisch onderzoek van TNS-NIPO onder 1064 in woners over de 'veiligheid in de buurt.' Deze week Tijdens de braderie, zaterdag 2 augustus, start bij Quist schoenen de actie: MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen p e' - Jong geleerd is oud gedaan, zo leert het spreekwoord. In de han delshaven van Tholen lijkt het van toepassing bij deze vier jon gens die met hun roeibootje het water opgaan. Allevier zijn ze zonen van Thoolse vissers. Stadshaven HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Opnieuw is een motorrijder zwaar gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk. Een 33-jarige inwoner van Antwerpen raakte in de nacht van donderdag op vrijdag door nog onbekende oorzaak ten val op de Oesterdam. Vrijdagochtend omstreeks kwart voor zes werd hij pas aangetroffen door een automobilist uit Tholen. Die zag in het voorbijgaan een motor langs de weg liggen, draai de terug en ging op onderzoek uit, waarbij zo'n dertig meter verder de bestuurder werd gevonden. Zwaar gewond werd de motorrij der naar het Erasmus medisch cen trum in Rotterdam gebracht. De man is vermoedelijk 's nachts in een scherpe bocht ter hoogte van de Speelmansplaten gevallen. De 19-jarige jongen uit Anna Jaco- bapolder die vorige week dinsdag avond tussen de Vis en de boerde rij van D. Vermaas op de Provincialeweg tussen Sint-Maar tensdijk en Stavenisse ten val kwam, heeft een dwarsleasie vanaf zijn borstkas. Gezien zijn kritieke toestand werd hij verpleegd op de afdeling intensieve zorg van zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Dertig tot veertig kinderen pakken zaterdag op de Haven in Sint- Maartensdijk uit voor de kinder braderie. Zij verkopen daar hun overbodige spulletjes en prijzen o.a. speelgoed, boeken e.d. aan om van de opbrengst weer nieuwe hobby-artikelen te kunnen aan schaffen. De kinderbraderie zorgt altijd voor extra gezelligheid en daarom is middenstandsvereniging Smal stad blij met de komst van de jeugd. Er doen echter ook vele volwassenen mee, zoals bestuurs leden en leden van muziekvereni ging Euterpe, korfbalvereniging Emergo, hengelsport- vereniging de Zeebaars uit het naburige Scherpenisse, de Plattelands vrouwen, tennisvereniging Jacoba van Beieren en het welfarewerk van het Rode Kruis. De braderie wordt van tien uur 's morgens tot half negen 's avonds gehouden op de Markt, in de Kaaistraat en op de Haven. Naast allerlei koopwaar zijn er ook kinderattracties zoals een draaimolen, springkussen en po nyrijden. De houten standerdmolen aan de Molendijk in Sint-Annaland wordt 20 dagen ingepakt voor de bestrij ding van de bonte knaagkever. Die knaagt nu zodanig aan het monu ment, dat de sterkte van de con structie in het geding komt. Ec02 uit Numansdorp heeft een milieu vriendelijke methode ontwikkeld om de bonte knaagkever te bestrij den. Die is gebaseerd op verhit ting van hout en het inbrengen van een bepaald gas waardoor het beestje stikt. Om deze methode te kunnen toe passen, moet de molen wel inge pakt worden. TNO uit Delft on derzoekt eerst, waar de bonte knaagkever actief is en waar hou- trot, vocht en schimmels in de De kerkenraad van de Hervormde Gemeente is onaangenaam verrast door de actie van ds. Hoek. Het overgrote deel van de tien Her vormde Gemeenten op Tholen be hoort tot de Gereformeerde Bond (GB), de orthodoxe richting binnen de Nederlandse Hervormde Kerk. En de GB heeft de meeste moeite met het al in 1951 in gang gezette Samen Op Weg-proces (SOW), dat in de sy nodevergadering van 12 december zijn beslag lijkt te gaan krijgen. Alles afwegende vindt het bestuur en ook de meerderheid van de GB, dat er meegegaan moet worden in de PKN, ook al zijn er dan bezwaren tegen nieuwe belijdenisgeschriften en de kerkorde. Plaatselijke gemeenten mogen echter via eigen beleidsplan nen heel veel zelf blijven regelen en hoeven kerkelijke bevestiging van homohuwelijken, de vrouw in het ambt en kinderen aan het avondmaal niet te accepteren. Ds. Hoek kan zich absoluut niet vin den in het standpunt van zijn her vormde geloofsgenoten in de GB. „Hoe kunnen we nu zaken kerkorde- lijk en confessioneel als wettig er kennen en respecteren, die de Heere in Zijn Woord afkeurt." De Sint-An- nalandse predikant roept kerkenra den en ambtsdragers op om ,in deze cruciale fase zorgvuldig met hun ambtelijke en kerkelijke verantwoor delijkheid om te gaan." Zo expliciet ds. Hoek een standpunt inneemt en de PKN vierkant afwijst, zo terughoudend zijn de overige Thoolse predikanten die bereikbaar waren. „Ik kan er nog niets over zeg gen. We hebben in Poortvliet nog geen standpunt ingenomen", laat ds. J.G. Blom weten. In Scherpenisse ziet ds. J. Lohuis de zin van open brieven als die van zijn collega Hoek niet in. „Ik wil dit gewoon niet, want het kan alleen maar meer deining veroorzaken. Bovendien is het een aangelegenheid van de kerken zelf." Ook de kerkenraad van de Hervorm de Gemeente Sint-Annaland werd verrast door de open brief van de ei gen predikant. „We wisten hier niets van en ik ben er ook onaangenaam door getroffen", zegt scriba (secreta ris) W.P. Goedegebuure, die aangeeft dat de kerkenraad nog helemaal geen besluit heeft genomen. Zijn collega D. Mol uit Sint-Maar tensdijk vindt echter, dat ds. Hoek ,een goed stuk' heeft geschreven. „Wij zitten op dezelfde lijn, maar de PKN zal wel doorgaan, want de nieuwe kerkorde kun je nu al ko pen." Scriba J.A. Duine uit Sint-Philips- land vindt, dat er praktisch geen an dere keus is, dan meegaan met de PKN. „Je laat alles achter wanneer je eruit stapt. We kunnen nu nog zelf een predikant onderhouden, maar als je niet meegaat, dan doemen er wat dat betreft toch gevaren op. En als je het kerkgebouw verliest, moet je in een schuur of ander gebouwtje dien sten gaan houden." In Tholen, Poortvliet en Oud-Vosse- meer is er zowel een Hervormde Ge- rpecntc als een Gereformeerde Kerk, maar voor een samengaan zijn de verschillen te groot, hoewel de twee in Vossemeer wel samenwerken. Op korte termijn komt er echter ook daar geen SOW-gemeente, maakt ouderling M. Nagtegaal van de Her vormde Gemeente duidelijk. „We blijven wel samenwerken, zoals we dat al jaren doen in de jeugdraad en twee gezamenlijke vergaderingen van de kerkenraden per jaar. Het is echter niet de juiste tijd om de sa menwerking intensiever te maken. Wij hebben daar onlangs met de Ge reformeerde Kerk nog over gespro ken omdat wij nu geen predikant hebben en dit jaar nog een nieuwe predikant wdlen beroepen." Ds. Hoek ziet niets in ,een plurale belijdenis.' Volgens hem wordt met een pluraal waarheidsbegrip en plu rale ethiek de waarheid opgegeven. De Sint-Annalandse predikant zet ook vraagtekens bij de wettigheid van de besluitvorming. „Het gebeurt wel volgens de kerkordelijke regels, maar kan het de goedkeuring van God wegdragen? Is het naar de Schrift? Is het niet in strijd met de gehoorzaamheid aan de Koning van de Kerk?" Ds. Hoek vindt het niet nodig om zijn ernstige bezwaren tegen de PKN om te smeden tot acties. Hij wil hervormd blijven. „Omdat we geen stap durven doen op een weg waarvan ieder kan inzien dat die af voert van de Heere en Zijn Woord. Omdat wij ons krachtens ons ja woord voor God verplicht weten om nee te zeggen tegen de ondeugdelij ke kerkorde, tegen de voorgestelde onmogelijke kerk." De Sint-Anna landse predikant vindt, dat de Ne derlandse Hervormde Kerk niet prijsgegeven kan worden voor de PKN. „We mogen onze gehoor zaamheid aan de Koning van de Kerk immers niet loslaten. Daar zijn we krachtens ons ja-woord als met een eed aan gehouden!" ZIE VERDER PAGINA 2 Een vechtpartij in de Voorstraat te Sint-Annaland tussen vier Chinezen en een twintigtal jongeren van de Cebeco-groep heeft voor flinke dei ning in het dorp gezorgd. Aanvankelijk werd gedacht dat daarbij een vuurwapen in het spel was, maar bij nader onderzoek bleek het om een alarmpistool te gaan. De politie heeft vier Chinezen aangehouden we gens openlijke geweldpleging en bedreiging. „We gaan driftig verder met het onderzoek en sluiten meerdere aanhoudingen niet uit", zegt een politiewoordvoerder. Een 20-jarige en een 18-jarige man uit Sint-Annaland en twee jongens van 17 jaar uit Deventer zijn zaterdagmid dag onder de blauwe plekken en met striemen van riemen op hun lichaam, vrijgelaten. De vier waren in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden na een vechtpartij. Eén van hen was thuis om een alarmpistool gegaan, dat hij tot drie keer toe probeerde door te laden om te schieten. Dat mislukte, zodat het niet tot een schot kwam. De vechtpartij gebeurde omstreeks half twee. De vier Chinezen gingen met een me dewerker en een meisje na de sluiting van hun eigen horecabedrijf - het Bae- ken - omstreeks 1 uur nog wat drinken in bar TEsperance in de Voorstraat. Daar werden ze buiten aangesproken door jongeren van de Cebeco-groep, die vaak bij de graansilo op het haven plateau rondhangen. Bij het weggaan zouden een vijftal jongeren van de Cebeco-groep onder invloed van alco hol discriminerende uitlatingen rich ting de Chinezen hebben gemaakt. Die voelden zich bedreigd. Ze gingen naar het Baeken en kwamen even la ter terug met een pistool, dat één van hen richtte op de andere groep jonge ren. Het alarmpistool weigerde echter en werd later in de w.c. van bar TEs perance samen met een portemonnee teruggevonden. De Cebeco-groep gaf de Chinezen na de bedreiging met het wapen ervan langs. Ooggetuigen za gen hoe de overmacht van Cebeco- jongeren de Chinezen op straat aftuig de, soms met 4 tot 5 man op 1 Chinees. De gealarmeerde politie rukte met zes wagens uit. Behalve uit Tholen, kwam er hulp uit Kruiningen en Schouwen. Met kogelvrije vesten aan verscheen de politie in de Voorstraat, want er was immers melding gemaakt van een wapen. Met linten werd alles afgezet. Omwonenden waren toen al volop wakker, want eerder waren de jongeren met harde muziek en hoge snelheid door de Voorstraat gereden. Angstig zagen omwonenden vervol gens de vechtpartij op straat gebeuren. „Het lijkt wel of je midden in Amster dam zit als je zoiets meemaakt", laat een bewoner weten. Jarenlang was Sint-Annaland op za terdagavond het uitgaanscentrum van het eiland. Na vele klachten grepen gemeente en politie in. De Voorstraat werd op zaterdagavond autovrij ge maakt. Er werd scherp gecontroleerd. Horecabedrijven troffen isolatiemaat regelen om geluidsoverlast binnen de perken te houden. Hoewel de drukte ten opzichte van de piek van enkele jaren geleden is gehalveerd, neemt de overlast de laatste maanden weer toe. Deze maand werd de politie belaagd door twee jongeren en vrijdagnacht raakten twee groepen jongeren met el kaar slaags. Diverse bewoners hebben bij de gemeente geklaagd over geluid- overlast van TEsperance. Door wisse ling van eigenaar zijn de openingstij den verruimd. Loco-burgemeester K.A. Heijboer en raadslid J.P. Bout werden in kennis gesteld van de klachten. Na de vechtpartij stelde de politie een buurtonderzoek in, maar trof daarbij weinig mensen thuis. Daarom wordt verder gegaan met het recherchewerk. De politie wil gezien tegenstrijdige verklaringen vooral de aanleiding van het incident helder krijgen. Daarom worden getuigen die zich nog niet ge meld hebben, gevraagd om 0900- 8844 te bellen. Wel heeft de moord in Sint-Philips- land in december vorig jaar het gevoel van veiligheid beïnvloed. Een op de tien geëenquêteerden voelt zich daar door onveiliger. Daarvan voelt 81 pro cent zich onveiliger dan voorheen. Maar volgens de onderzoekers heeft de moord - die als incident wordt be schouwd - maar weinig invloed op de veiligheids- beleving in het algemeen. Wel is uit de steekproef gebleken, dat een op de tien inwoners het afgelopen jaar slachtoffer is geweest van crimi naliteit. Volgens wethouder K.A. He ijboer (loco-burgemeester) is dat hoog. Vooral jongeren en volwasse nen tussen de 18 en 34 jaar geven dat aan dat ze de dupe zijn geworden van crimineel gedrag (12%). Bijna de helft daarvan meldt dat bij de politie (49%). De politie wordt met het rap portcijfer zes gewaardeerd. ZIE VERDER PAGINA 11 René de Keijzer is nieuwe eigenaar van metaalbedrijf in Bergen op Zoom Nel Bijl uit Tholen neemt afscheid na 9622 dienstdagen in Ten Anker Darter Danny Steijn droomt van de nationale top EN VERDER... De Kleine Muiterij herbergt vrijgezel Nico Kodde Servicebureau Voor Elkaar zoekt vrijwilligers EEN VERLIEFDE GRIJSAARD IS NIET TE STUITEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's houten standerdmolen aanwezig zijn. De rijksdienst voor de monu mentenzorg heeft de bestrijding van de bonte knaagkever in de Sint-Annalandse standcrdmolen goedgekeurd. (deze actie geldt ook in onze zaak te Tholen) Ds. de Bresstraat 10 St. Maartensdijk Brugstraat 21 Tholen Advertentie I.M. Advertentie I.M. Nu de schoolvakantie is aangebroken hebben, ze volop tijd om te spelevaren. Drie jongens zijn broers van elkaar, alle drie zonen van visser Arie Bout van de TH32: de 11-jarige Piet, de 10-jarige Kees en de 9-jarige Job. De vierde jongen, de 9-ja- rige Willem, is de zoon van de mosselvisser Huub de Jonge van de TH 48. De vriendjes hebben plezier op het water en lijken zo de familietraditie voort te willen zetten. Spelenderwijs leren ze om te gaan met het water. Ze kiezen dan nog wel niet het grote ruime sop maar peddelen voorlopig in de groene soep van de af gesloten Eendracht. Dat kent sinds de aanleg van de Oesterdam en Philipsdam een vast waterpeil. Vei liger dan het getij van vroeger, maar wellicht ook minder spannend. Ouderen aan de wal betreuren het vaak dat het zoute water en de bedrijvigheid op en aan het water is verdwenen. Maar aan de haven is nog wel wat te beleven. Er liggen vis sersboten, een parlevinker ('oliebootje') en enkelé grote pleziervaartuigen. Af en toe wordt er zand gelost. Dat maakt het voor de voorbijgangers intéressant. Of dat zo blijft, is de vraag. Tholen moet volgens de plannen van het gemeentebe stuur een 'compacte stadshaven worden' waar de nadruk op de recreatie en toeris me moet vallen. De jongens op het water bekommeren zich daar nu niet om. Ze varen. Hun bootje heet Prulkameraad. Thoolser kan het niet. Er staat een klein emmertje in de boot met visgerei. „We gaan bijna elke dag varen," zegt Kees. Of ze ook al vissen? „Ja, soms." Met een kubbetje. Op de paling. Om alvast te oefenen. Vis sers in wording. De drie broers Kees, Piet en Job Bout en Willem de Jonge peddelen met hun bootje Prulkameraad in de haven van Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1