Laatste drie stieren weg uit dorpskom van Scherpenisse Familie Drenth verknocht aan ruimte, rust en Scandinavische schoonheid InoomIiI Steekmuggen broeden onder vloer huurwoning 0é GO»'1 al,st Herbouw tennisgebouw Eegedima vergt een ton en n?aicen Gratis Jamai/Marieke in Meulvliet Ander bedrijf brengt kinderen naar scholen Grond gekocht voor tietspad Stavenisse Motorrijder zwaar gewond Donderdag 24 juli 2003 59e jaargang no. 36 SCHILDER Scherpenisse BEHANG - GLAS SCHILDERWERK In 1985 gingen Bart en Saskia Drenth uit Oud-Vössemer voor het eerst naar Noorwegen op vakantie. Sindsdien is het echtpaar verknocht aan de natuurlijke schoonheid, de serene rust en de zee aan ruimte die het Scandinavische land te bieden heeft. Toen de 43-jarige autoplaatwerker enige tijd geleden hoorde dat er een wervingsproject was opgezet om de leegloop op het Noorse platteland een halt toe te roepen, aarzelde hij geen moment. Hij nam contact op met de Nederlandse bemiddelaar voor het project en enkele dagen later al waren de eerste contacten met een eventuele werkgever in het dorpje Fyresdai gelegd. Bij een kort bezoekje aan hun nieuwe woonplaats maakte Bart al kennis met zijn nieuwe baas en samen met zijn vrouw heeft hij de omgeving al even verkend. Het huis van de familie Drenth aan de Oud-Vossemeersedijk is in middels verkocht en begin oktober vestigt het gezin zich definitief in het fjordenland. Kapotte afvoer wasmachine oorzaak De muggenplaag bij het echtpaar Kloet aan het Willem Alexanderplein in Scherpenisse is opgelost. Onder de huurwoning van Castria Wonen bleek water te staan waar de muggen in broedden. Het water was afkomstig van een kapotte leiding van de wasmachine. Het echtpaar had al enige jaren last van muggen. Dun bevolkt Skiën voor de deur Stinken MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen mexeii Inwonertal groeit met 74 mensen Van de gemeente wordt op 20 mille gerekend De herbouw van de door brand vernielde kleedaccommo- Deze week Oud-Vossemeers paar met vier dochters emigreert naar Noorwegen datie en kantine van tennisvereniging Eegedima uit Tho len gaat inclusief zelfwerkzaamheid zo'n 100.000 euro kosten. Tijdens een extra vergadering, die door dertig le den werd bezocht, is in grote lijnen ingestemd met de plannen. Alleen zal een artikel 19 procedure voor vertra ging zorgen en ook de financiën vormen nog een lastige barrière. „We hopen zo min mogelijk in de schulden te komen", zegt voorzitter Henny Polderman. „Om alles rond te krijgen, denken we van de gemeente toch 20.000 euro te krijgen en dan hebben we ook nog sponsoring no dig van bedrijven in Tholen. Bovendien hebben we het geluk, dat één van onze leden - architect Tom Moerland - de bouwtekeningen e.d. wil verzorgen. In september ho pen we meer duidelijkheid te hebben over de kosten." Tel. 0166-663804 Fax 0166-662007 www.schildernoom.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het echtpaar Drenth woont sinds 1987 in Oud-Vossemeer. Bart werk te destijds als autospuiter bij Labo in Tholen en de reisafstand tussen hun woonplaats Putte en Tholen ging hem op den duur tegenstaan. „We besloten woonruimte in de gemeente Tholen te zoeken en toen we deze dijkwoning zagen, waren we gelijk verkocht. We wonen hier heerlijk vrij met een grote polder als achter tuin. Wat dat betreft hoeven we dus niet te verhuizen. Ik werk nu al weer vijftien jaar als plaatwerker in een garagebedrijf in Bergen op Zoom, maar we zijn al die tijd gewoon in Oud-Vossemeer blijven wonen. Mijn werkgever vindt het erg jam mer dat ik vertrek, maar anderzijds gunt hij me de nieuwe uitdaging in Noorwegen van harte. Eigenlijk is de situatie in ons land wel te verge lijken met de ontwikkelingen in Noorwegen. Jongelui kiezen steeds meer voor een opleiding in de infor matica of voor werk in de 'witte boorden'-branches. In technische en ambachtelijke beroepen hebben steeds minder jonge mensen interes se en dat heeft zijn weerslag op de samenleving, vooral op het platte land. Als een kleine ondernemer geen opvolging heeft of als hij niet aan goed personeel kan komen, dan verdwijnt zo'n zaakje op den duur. We zien dat natuurlijk hier in de ge meente Tholen ook gebeuren. Werk gelegenheid in de kleine kernen komt in het gedrang, belangrijke voorzieningen verdwijnen en de jon gere generatie trekt door gebrek aan toekomstperspectieven naar de grote stad. Deze problematiek speelt dus ook in Noorwegen en om uitholling van de dorpen op het uitgestrekte platteland te stoppen, worden daar nu ondernemende en vaktechnische buitenlanders naar toe gelokt." Drenth geeft aan dat men het leef baarheidsprobleem op het Noorse platteland in eerste instantie met mensen uit het land zelf wilde aan pakken, maar door gebrek aan ge schikt en gemotiveerd personeel kwam van die opzet niets terecht. In Noorwegen zal het Oud-Vosse- meerse gezin diverse andere Neder landers ontmoeten. Het wervings project richt zich met name op Nederland, Vlaanderen en Duits land. Dit najaar komen naast de fa milie Drenth nog zo'n dertig Neder landse emigranten naar Noorwegen. „We vestigen ons in het zuiden van het land, in het dorpje Fyresdai (ten zuidwesten van Oslo - red.). Het dorp ligt in een gebied van 1200 vierkante kilometer, maar ondanks die enorme oppervlakte wonen er slechts 1300 mensen. Je kunt dus wel nagaan datje er volop de ruimte hebt. Tijdens ons bezoek aan het dorp hebben we een rondrit gemaakt door de omgeving en we werden door iedereen zeer hartelijk ontvan gen. De bakker en de slager van Fy resdai zijn ook Hollanders. Er is een polikliniek van een groot regionaal ziekenhuis, een overdekt zwembad, een postkantoor, een bank en er zijn volop winkels in het dorp gevestigd. Zelf ga ik in een klein garagebedrijf werken als autoplaatwerker en Sas kia neemt de huishouding voor haar rekening. Onze dochters Femke (15), Kirsten (10) en Marit (8) wor den 's ochtends bij ons huis opge haald met de schoolbus en na schooltijd worden ze ook weer voor de deur afgezet. De scholen staan in een plaatsje op 8 kilometer van Fy resdai. Onze oudste dochter Annika is 17 jaar. Zij heeft een ontwikke lingsachterstand en ze heeft een spe ciale opleiding gevolgd aan praktijk school het Kwadrant in Bergen op Zoom. Aangezien zij niet meer leer plichtig is, zal ze eerst (net als ons allemaal trouwens) de Noorse taal goed moeten beheersen voordat er naar passend werk voor haar ge zocht kan worden. Ik moet zeggen dat het op sociaal en maatschappe lijk gebied prima geregeld is voor de Noren. Er wordt daar door de over heid nog goed gezorgd voor de bur gers. En het leven is er weliswaar duurder dan in ons land, maar daar staan ook weer veel hogere verdien sten tegenover. Het scheelt enorm dat we met ons gezin al zo vaak in Noorwegen op vakantie geweest zijn. We kennen de Noorse cultuur en onze kinderen wisten al langer dat we plannen hadden om ooit te verkassen naar ons favoriete vakan tieland. Nu die kans zich plotseling aandiende, waren we het onderling snel eens over het besluit om Oud- Vossemeer vaarwel te zeggen." Voor de vier dochters van de familie Drenth was het dan ook geen echte verrassing toen hun vader en moeder in mei met de mededeling kwamen dat ze plannen hadden om Neder land te verlaten. ZIE VERDER PAGINA 5 Eerst werd de oorzaak gezocht in de aanleg van de wadi's (greppels om de wateroverlast in de buurt te gen te gaan), maar nu blijkt een kapotte buis onder de betonnen vloer de boosdoener te zijn. Vorige week werden er in opdracht van de woningstichting twee gaten gemaakt in de vloer. Een onder de aanrecht en een onder de wasauto maat. Daar werd de lekkage ont dekt. De ruimte onder het huis stond blank. Er kwamen honder den muggen omhooggevlogen, vertelt bewoner C. Kloet. Met een pomp is het water wegge pompt, de leiding is hersteld. Ook de kleigrond onder de fundering is verwijderd en vervangen door zand. Medewerkers van Delta nutsbedrijven kwamen kijken of er nog meer lekkages waren, maar dat bleek niet het geval te zijn. Toen het water was weggepompt, is er gif ónder de vloer gespoten om de resterende muggen en de mug- genlarven te verdelgen. Na de bouwvakvakantie wordt gekeken of dit afdoende is geweest. Dan kan ook het gat worden dichtgemaakt. Hoofd woonbeheer J. Droogendijk van Castria was zelf ook ter plaat se. „Het kan zijn dat het lek er al een aantal jaren zat. Was het van een afvoer van het aanrecht of de wc geweest, dan zou het op den duur gaan stinken. Dat was nu niet het geval omdat het om water uit de wasmachine ging. We gaan er van uit dat het probleem is opge lost. We zijn nog door de buurt ge lopen om te horen of er nog meer klachten waren, maar die hebben we niet gehoord. Daarbij moet ik wel zeggen dat er een huurder op vakantie was." De muggen zijn gewone steek muggen. Geen 'moerasmuggen' zoals werd gesuggereerd. ABT- raadslid C. van der Horst stuurde zelfs een aantal exemplaren op naar Wageningen om vast te stel len om welke muggen het ging. Het aantal inwoners van de gemeen te Tholen is het eerste halfjaar ge groeid met 74 mensen en daardoor uitgekomen op 24.088. Dit kwam met name door een geboorte-over schot van 53 en ook nog een vesti gingsoverschot van 21. Van 1 janu ari tot en met 30 juni werden er 145 kinderen geboren in de gemeente Tholen, terwijl er 92 mensen overle den. Tegenover 330 nieuwe inwo ners die zich er vestigden, stonden 309 mannen en vrouwen die de ei landen verlieten. De van het tv-programma Idols bekende Jamai en Marieke komen zaterdag 6 september naar Tholen. Op uitnodiging van de stichting Thoolse evenementen promotie Step treden de artiesten elk een halfuur op in Meulvliet. „Het is uniek dat we deze artiesten heb ben", zegt Step-bestuurslid Char les Wolvekamp. „Jamai en Marie ke zijn hartstikke populair en hun optreden is op hele korte termijn geregeld." Wie de twee wil zien en horen, moet wel 18,50 euro neertellen en dat is voor jongens en meisjes van 12-16 jaar nog even sparen geblazen. Met name de winnaar van Idols, Jamai, is pittig geprijsd en met Marieke (zij werd zesde) erbij - die de eerste week van september haar eerste cd single uitbrengt - moet Step 11.000 euro neertellen. „En daar komen de kosten van het podium, licht, geluid en beveiliging nog bij, maar we willen de twee graag hebben en rekenen ook op een uit verkochte sporthal met 800 bezoe kers." Zaterdagmorgen start om negen uur de telefonische kaart verkoop: 603874. Het programma duurt van half acht tot elf uur. Ja mai en Marieke worden afgewis seld door een drive-in-show. Taxi Bakker uit Barendrecht heeft het leerlingenvervoer op de lange afstanden overgenomen van Buu- ron uit Steenbergen. Aangezien het om meer dan 250.000 euro per jaar gaat, ging de gemeente Tholen op advies van inkoopbureau West- Brabant voor het eerst over tot Eu ropese aanbesteding. In plaats van een driejarig contract werd overge gaan op een vijfjarig contract. Naast aspecten als kwaliteit, erva ring en degelijkheid speelde ook de prijs volop mee. Zes vervoers bedrijven hadden belangstelling en Buuron bleek de laagste op de rou tes naar Tholen (school voor speci aal basisonderwijs de Veste) en Goes (de mythylschool en een school voor speciaal onderwijs). Bakker was de laagste inschrijver op acht percelen. Het ging hier om scholen in Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Kapelle, Mid delburg, Zierikzee, Rotterdam en Zeist. Totaal 111 leerlingen uit de gemeente Tholen worden met aparte busjes en taxi's naar scho len voor speciaal onderwijs ge bracht. In de begroting 2003 is daarvoor 400.000 euro uitgetrok ken. Met inschakeling van het in koopbureau West-Brabant wil de gemeente Tholen kosten besparen, maar een woordvoerder kon niet zeggen, hoeveel geld er nu be spaard wordt met deze nieuwe aan besteding. De grond voor de aanleg van het ontbrekende fietspad tussen Stave nisse cn Sint-Maartensdijk is door de provincie gekocht. Uit het over zicht van de aan- en verkopen in het eerste halfjaar blijkt, dat gedepu teerde staten op respectievelijk 15 en 19 mei twee besluiten tot grond aankoop hebben genomen. Er is 4000 m2 gekocht voor 30.371 euro en 475 m2 voor 2000 euro. EN VERDER... Hoeve Luchtenburg in oude glorie hersteld door Jan en Lenny Clijsters VOOR WIE GELEERD HEEFT TOT ZICHZELF TE KEREN, IS ELKE WOONSTEDE EEN VADERLAND Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Een 19-jarige motorrijder uit An na Jacobapolder is dinsdagavond omstreeks acht uur zwaar gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk tussen Sint-Maartensdijk en Sta venisse. Rond acht uur reed hij over de Provincialeweg, toen de motorrij der volgens een getuige door nog onbekende oorzaak tussen de Vis en de boerderij van D. Vermaas in de rechter berm raakte, over de kop sloeg en rechts onderaan de dijk terecht kwam. Hoewel de bestuurder bij kennis was, werd hij zwaar gewond over gebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Er rukten twee ambulances uit voor dit eenzijdige ongeval. Advertentie I.M. De 74-jarige landbouwer en veehouder J.J. van Houdt Dzn. heeft ze nog eens na geteld. Binnen de rondweg van Scherpenisse, telde het dorp zolang hij zich vanaf zijn jeugd kan herinneren, ruim dertig plekken waar koeien werden gehouden. Vaak in kleine schuurtjes midden in de bebouwde kom. Deze maand gaan zijn stieren de stal en dus het dorp uit. De laatste stieren van Scherpenisse. Van Houdt heeft 45 jaar lang runderen gehouden op zijn boerderij aan de Noordstraat. Eerst melkvee. Maar toen de koeltanks in de jaren zeventig werden geïntroduceerd om de melkbussen te vervangen, stapte hij over op mestvee. „Ik kon er nooit zoveel hou den omdat ik maar weing weiland had. Dat was zo maar net de strook onder de Bak- kersdijk. Ik ben toen overgeschakeld op jonge beesten." De stieren staan in de stal. Alledrie naast elkaar. Stevig vastgemaakt. Ze kijken nieuwsgierig naar buiten als Van Houdt de bovendeur opent en het felle zonlicht de donkere schuur binnenvalt. De dieren van het ras Limousin, worden geslacht. „Ze zijn nu anderhalfjaar oud. Als je langer wacht, worden ze te vet. En dat vlees moeten de mensen tegenwoordig niet meer hebben." Van Houdt schaft geen nieuwe dieren meer aan. Zijn leeftijd gaat een woordje mee spreken. „Ik moet op het dilt klimmen om er hooi en stro af te halen. En als de stieren eens iets verkeerds willen, dan ben ik niet meer zo vlug. Ze vinden het beter dat ik er mee ophoudt," zegt de boer over de mensen in zijn directe omgeving. Van Houdt rijdt op zijn fiets voor om aan de verslaggever de plaatsen in het dorp te la ten zien waar 'beesten' werden gehouden. De plekken die Van Houdt kent vanaf de tijd dat hij naar de lagere school ging. Over een periode van 65 jaar ongeveer, zegt hij. Een rondritje door nauwe straatjes. Langs een tijdperk dat afgesloten is. Vlakbij hield Kees Bevelander in de Noordstraat (de woning stond aan de Bakker straat) koeien en halverwege de Bakkerstraat had Jacob Keur 4 tot 5 koeien in een stal. „Het hooi moest er via het dak ingegooid worden. Dan werden de dakpannen eraf gehaald. Als schooljeugd mochten we dabbelen op het hooi." Zie verder pagina 3. Marton Overbeeke neemt assurantiekantoor Van Dijke over Miranda Morelli redder van dieren in nood Piet Slootmaker loopt Nijmeegse vierdaagse voor de tiende keer De familie Drenth verlaat begin oktober het Thoolse platteland. Het Oud-Vossemeerse gezin vestigt zich in het Noorse dorp Fyresdai Eegedima is al in gesprek met aan- vaart zal maken. „Door het ontbre- nemer Aan de Stegge van de nabu rige nieuwbouwwijk Stadszicht. „We zullen de nieuwbouw aan dat plan aanpassen. Onze gebouwen krijgen aan de kant van Stadszicht in elk geval een dichte wand. De welstandscommissie heeft het ont werp al goedgekeurd. Helaas laat de gemeente verder niets van zich horen, want we hebben een bijdra ge gevraagd voor het opruimen van de asbest en de legeskosten", zegt Henny Polderman. Het ge bouw wordt wat groter dan de 120 m2 van het oude pand. Aangezien de herziening van bestemmings plan Kom Tholen nog niet rond is, moet er een artikel 19 procedure gevoerd worden, maar mevr. Pol derman hoopt dat de provincie met de verklaring van geen bezwaar ken van een kantine hebben we nu namelijk een financieel bar slecht seizoen. De nieuwbouw moet dan ook voor april volgend jaar klaar zijn." Frans van der Linde is voor zitter van de commissie wederop bouw en werkt de plannen verder uit. Eegedima heeft de gemeente de vraag voorgelegd, of er op ter mijn geen risico is dat de kantine weer moet verdwijnen. De ge meente heeft immers wel eens met de gedachte gespeeld, dat de sport accommodaties aan de Zoekweg plaats moeten maken voor bijvoor beeld uitbreiding van scholen. Ge zien de onzekerheid daarover heeft de gemeente geen bezwaren tegen de bouw van een nieuwe kantine met kleedlokalen voor tennisver eniging Eegedima. J.J. van Houdt voert zijn drie stieren in de stal aan de Noordstraat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1