Studieclub probeert zaadteelt voor boer rendabeler te maken Thools gezin weekend naar Bourgogne Heel veel zonnige gezichten tijdens braderie in Stavenisse Helft Zeeuwen stoort zich aan hondenpoep Goede belangstelling voor proefveld in Sint-Annaland \€2095." Waterbeheer op Sint-Philipsland Verbod op halen water uit sloten Donderdag 17 juli 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Ondanks, of misschien wel dankzij, het zonnige zo merweer kwamen er zaterdag veel mensen een kijkje nemen op het proefveld van de studieclub voor groen te- en bloemzaadteelt Eiland Tholen. Enkele bestuurs leden waren tijdens de open dag op het perceel aan de Veilingweg in Sint-Annaland aanwezig om de bezoe kers de nodige uitleg over de toegepaste onderzoeks methoden en de behaalde onderzoeksresultaten te ge ven. Tussen de fleurige bloemenpracht werd aan de mensen duidelijk gemaakt hoe de studieclub met haar werk een belangrijke bijdrage levert aan het optimali seren van een zuivere teelt van groente- en bloemza den. Bloemlezing Na de viering van 400 jaar Stavenisse in 1999 had de braderie een aantal jaren achtereen te maken met slechte weersomstandigheden. Zaterdag was dat gelukkig an ders, een heerlijk zonnetje kietelde de vele bezoekers die langs de kraampjes en over de kermis wandelden. Het fraaie zomerweer zorgde er bovendien voor dat de ter rasjes de hele dag goed gevuld waren. Louter zonnige gezichten dus bij zowel de braderiedeelnemers, de ker misexploitanten, de plaatselijke horeca als het publiek. Clubs en haven Veiligheidsgevoel boven landelijk gemiddelde In Zeeland storen meer mensen zich aan hondenpoep op straat dan landelijk: 51 tegen 46 procent. Maar het vei ligheidsgevoel van de inwoners ligt in onze provincie stukken beter: 80 tegen 72 procent. Toch vinden minder mensen dat de politie bescherming biedt en ook zijn er steeds meer mensen die willen dat de politie harder op treedt. Dat blijkt uit de tweejaarlijkse politiemonitor, waarvoor in januari duizend Zeeuwen van 15 jaar en ou der geënquêteerd zijn. voor minder geld.., Bijna twintig jaar lang zijn de le den van de zaadteeltstudieclub nu met hun nuttige werk bezig, maar nog altijd weten veel mensen niet wat er allemaal op het proefveld wordt gedaan. Tijdens de open dag, die dit jaar voor de tiende keer ge houden werd, geven de bestuursle den van de studieclub daarom graag de nodige uitleg over alle on derzoeksactiviteiten die op het veld vol kleurrijke bloemen en groenten worden uitgevoerd. Secretaris Leen Bijnagte is een van de men sen die de bezoekers alles weet te vertellen over beproevingen met gewasbeschermingsmiddelen en over wat er met de bevindingen van de studieclub uiteindelijk ge daan wordt. „In de gemeente Tho len heeft het telen van met name bloemzaad een hele lange traditie. Het is dan ook niet zo vreemd dat er hier begin jaren tachtig een club is opgericht die zich bezig ging houden met het optimaliseren van de teelt. Het telen van bloemzaad is arbeidsintensief, want firma's die het zaad opkopen eisen van de te lers een zuiver product van goede kwaliteit. Bovendien zit de concur rentie, in landen waar arbeids krachten veel goedkoper zijn dan in ons land, ook niet stil. Zo wordt er in China, Afrika en in diverse Oostbloklanden op grote schaal bloem- en groentezaad geteeld. In die landen kunnen ze niet alleen voordeliger werken door goedkoop personeel, ook de regelgeving om trent toegestane gewasbescher mingsmiddelen is daar veel minder streng dan bij ons. Daarom moeten de economische aspecten van de teelt steeds worden verbeterd. Als een landbouwer minder werk heeft aan zijn teelt, dan kan hij voor een beter saldo werken en tegen een la gere prijs leveren. Hetzelfde gaat op voor het gebruik van bestrij dingsmiddelen. Omwille van het milieu is het gebruik van diverse middelen in ons land al verboden. Wij richten ons erop om aan de hand van beproevingen met ver schillende middelen de toegepaste hoeveelheden per hectare en de specifieke werking bij een bepaald gewas te optimaliseren. Hoe effi ciënter, voordeliger en milieuvrien delijker een boer zijn zaden kan te len, hoe aantrekkelijker het voor zo'n landbouwer wordt om zich met deze teelt bezig te houden", zo legt Bijnagte uit aan de bezoekers op het proefveld. Op het proefperceel van de zaad teeltstudieclub staan ruim dertig bloemsoorten in bloei. Tijdens de open dag doen hommels en bijen zich ongestoord tegoed aan de nec tar van de bloemen. Temidden van violen, gipskruid, ijsbloemen, lina- ria's, leeuwenbekken, allysum et cetera geven enkele bestuursleden uitleg over de felgekleurde bloem soorten en over de werkzaamheden die zoal op het proefveld plaatsvin den. Rien den Engelsman is blij dat er zoveel mensen belangstelling to nen voor het werk van de studie club. Als bezoekers hem aanspre ken, steekt de praktijkman dan ook enthousiast een bloemlezing af over het werk in de zaadteelt „Je kunt tijdens zo'n open dag veel misverstanden bij het publiek weg nemen. Mensen zien bijvoorbeeld dat landbouwers tegenwoordig veel vaker met hun sproeikar over het land rijden dan vroeger. Wij krijgen nu mooi de gelegenheid om te vertellen dat dit komt doordat de gewasbeschermingsmiddelen, me de door ons onderzoekswerk, zo veel verbeterd zijn dat met een mi nimale hoeveelheid per hectare een veel beter rendement bereikt kan worden. Minder middel betekent minder onkosten voor de landbou wer en het levert een directe bijdra ge aan een milieuvriendelijke teelt." Het proefveld in Sint-Annaland is het enige (in deze grootschalige opzet) in ons land. Inmiddels heb ben zo'n honderdtwintig leden uit Zeeland, Brabant en de Zuid-Hol landse eilanden zich bij zaadteelt studieclub Eiland Tholen aangeslo ten. Onder hen bevinden zich zeventig Thoolse leden. Naast de open dag houdt de studieclub een paar keer per jaar een excursie naar een plaats waar de groei en bloei van zaadgewassen in de praktijk wordt bekeken. De water-kant van Sint-Philipsland. Zo heet de brochure die het water schap binnenkort verspreidt in het dorp en in Anna Jacobapolder, en die is gemaakt samen met de pro vincie en de gemeente. Er staat in formatie in over de wateroverlast van 1998, de rol van rioolwater en de problemen van grondwater. Maar met name over het project waarin provincie, waterschap en gemeente alle aspecten van waterbeheer op het voormalige eiland op elkaar wil len afstemmen. Dat project is een gebiedsgerichte uitwerking van het waterhuishoudingsplan van de pro vincie en het waterbeheerplan van het waterschap. Een zaak die al aan gepakt wordt, is de grondwaterover- last in de wijk Noord. In september komt er weer een informatieavond, volgend jaar worden de voorberei dingen getroffen en naar verwach ting kan het werk in 2005 uitge voerd worden. Als er op andere terreinen met betrekking tot de waterhuishouding ingrijpende maat regelen worden genomen, zal een inspraakprocedure plaatsvinden. Re gelmatig verschijnt huis aan huis een nieuwsbrief om de inwoners op de hoogte te houden. Sinds vrijdag mag er geen water meer worden gehaald uit de sloten en watergangen. Waterschap Zeeuw se Eilanden heeft een beregenings- verbod afgekondigd voor heel Zee land boven de Westerschelde. Dit is het gevolg van de aanhoudende droogte, waardoor het peil in de wa terlopen dalende is. Daar komt bij dat het droge weer naar verwachting voortduurt. Door de maatregel hoopt het schap de daling van het waterpeil en van de grondwaterstand te vertra gen. Drie weken geleden al, staakte het waterschap noodgedwongen het in laten van zoet water uit het Zoom meer. De concentratie giftige blauw- alg was te hoog, zodat men geen risico wilde nemen bij het beregenen van gewassen. Een proef daarmee loopt in een gebied rond Tholen. Eind juni al is de agariërs op Tholen gevraagd om het beregenen te sta ken. Bestuurslid Rien den Engelsman (links) geeft aan Jany Boogaard en haar zoon Frans uitleg over het werk van de zaadteeltstudieclub. De familie Wilsing uit Tholen heeft een weekendje Frankrijk gewonnen bij Van Houte Interi eurs te Sint-Maartensdijk. De prijs was verbonden aan de Fran se weken die van 14 juni tot 5 juli door de woninginrichting zijn ge houden. „Iedereen uit ons vaste klantenbestand hebben we een kaart gestuurd om mee te doen", vertelt Michel van As. Zo'n 300 klanten stuurden de kaart met het opschrift 'Oui stuur mij maar naar Beaune!' terug of gaven de ze af in de winkel. Op 5 juli werd daaruit de winnaar getrokken. „We hadden de kaart al bijna bij het oud papier gegooid. Maar tien dacht ik: ik kan hem net zo goed insturen", vertelt Nel Groe nendijk. „Maar je vult het in en denkt: da's een prijs voor een an der." Dit keer waren ze echter zelf de gelukkigen. „Prachtig", zegt Kees Wilsing. „We gaan deze zomer voor de vierde keer naar Italië op vakantie. Maar we zijn jarenlang naar Frankrijk gegaan, dus dat wordt het in het najaar weer." De bestemming die Van Houte uitzocht, is de stad Beaune in de Bourgogne (oost-Frankrijk). Van As bood een fles wijn aan en een cheque, waarmee Wilsing het ge heel verzorgde weekend verder kan bespreken bij reisbureau Star Travel in Tholen. Wilsing investeerde drie jaar ge leden in zonwering en rolluiken, die hij in Sint-Maartensdijk bij Van Houte kocht. De onderne mer is tevreden over het resul taat van de actie. „Gedurende de Franse weken serveerden we op zaterdag een glaasje wijn en een Franse delicatesse voor de klan ten. Bovendien kreeg iedereen die voor meer dan honderd euro besteedde, een fles wijn cadeau." Mogelijk worden in de toekomst soortgelijke acties gehouden. Kees Wilsing, Nel Groenendijk en de kinderen Koen en Judith toosten op hun prijs met Erik van Houte rechtsen Michel van As linksvan de woninginrichting. (Advertentie I.M.). In de Voorstraat en op het Van der Lek de Clercqplein staan 85 kraam pjes opgesteld waarin vanalles te koop is. Onder de standhouders be vinden zich de nodige plaatselijke middenstanders en verenigingen. Hoewel zij slechts een klein deel van de braderie vormen, doen ze hun uiterste best om zich op een ori ginele manier te presenteren. De or ganisatie van de braderie is zoals ie der jaar in handen van voet valvereniging SC Stavenisse. Secre taris Louis Wesdorp is een tevreden man als hij de gezellige drukte in het dorp overziet. „Na enkele jaren met slecht weer hebben we het nu gelukkig weer eens goed gepakt. Dat merk je gelijk aan heel de sfeer. De mensen komen vanuit heel de gemeente Tholen naar ons dorp en je ziet dat ook veel gasten van de Thoolse campings dit een leuk dag je uit vinden. Op de terrasjes is het gezellig druk en van de mensen in de kraampjes hoor ik positieve ge luiden over hun omzet." Kapster Ti- na Hagenaars is een van die tevre den middenstanders. Ze heeft het druk met het aanbrengen van kleuri ge haarplukjes bij jonge dames en uit het publiek haalt ze willekeurig enkele mensen om hen kosteloos van een totaal nieuwe coupe te voorzien. Even verderop in de Voor straat verkopen Monique Meerman en Geranda Vroegop hun zelfge maakte natuurlijke woon- en tuinde- coraties. De dames uit Stavenisse staan waarschijnlijk voor het laatst op de braderie, want ze denken er over om te gaan stoppen met hun hobby. Van stoppen is bij Valery Steenhaut nog geen sprake. De uit België afkomstige marktkoopman woont al 18 jaar in Stavenisse en hij trekt er dagelijks op uit om wens kaarten en hobbyartikelen te verko pen. Hij is zeer tevreden over de verkoop in zijn eigen dorpje. Een collega-ondernemer informeert bij Steenhaut of hij ook tekenblokken verkoopt. De man is als portretteke naar op de braderie aanwezig en hij heeft vandaag al zoveel klanten uit getekend dat hij rond half vier door zijn hele voorraad tekenpapier heen is. Voor het Rode Kruis loopt de verkoop van zelfgemaakte hand- werkspullen ietsje minder. Marie en Lena Moerland staan al vele jaren voor de welfare op de braderie in hun woonplaats, maar ze klagen een beetje over de klandizie vandaag. „En dat terwijl onze organisatie toch veel steun verdient voor al het goede werk dat er gedaan wordt", aldus de dames. De familie Van Ierland gaat met een prijs van 750 euro naar huis, ge wonnen bij de loterij wip 'm d'r in, met konijnen. Na 4 minuten en 53 seconden gebeurt het op tegel 52 en dat is het winnende lotnummer. Maar de huis-aan-huistrekking le vert geen winnaar op. Na drie trek kingen heeft zich nog niemand ge meld voor de door rijwielhandel Duine beschikbaar gestelde fiets, die daarna bij opbod wordt ver kocht. Natuurlijk ontbreken de diverse ver enigingen uit Stavenisse niet op de braderie. Met loterijen, enveloppen trekken, darten, sjoelen, een rom melmarkt en een schiettent (de meeste attracties zijn van de organi serende voetbalclub) proberen ze hun clubkas te spekken. Wat dat be treft wijkt het aanbod niet af van hetgeen de braderiebezoekers elders krijgen voorgeschoteld. Daarente gen geeft de aanwezigheid van een haventje de braderie in Stavenisse wel iets extra's. In enkele kraampjes is de invloed van de havenactivitei ten van nu en die uit een ver verle den duidelijk terug te vinden. Een nautiekshop verkoopt handgemaak te miniatuurschepen, schilderijen en ander decoratieve zeemansspullen, en sportvissers- en watersportver eniging Stavenisse presenteert zich met een stand vol gebruikte spullen. De watersportclub hoopt tijdens de braderie het honderdste lid te mo gen bijschrijven, want met een aan tal nieuwe aanmeldingen staat de teller 's middags al op 93. Ze verko pen T-shirts en petten en de op brengst komt ten goede aan het pro moten van de sportvisserij en watersport in Stavensse. Als club komen ze op voor de belangen van de gebruikers van de haven en ze zijn dan ook in hun nopjes met de gemeentelijke plannen om de haven in het dorp op te knappen. Op het havenplein zelf houden de mensen zich vandaag wat minder bezig met de toekomstplannen voor hun haven. Er speelt een dweilor kest, jongelui verdringen zich rond de kermisattracties en het grote ter ras aan de waterkant is tot de laatste stoel bezet. Gezien de zwoele tem peratuur en de muzikale optredens die 's avonds op het programma staan in dorpshuis De Stove zal het nog tot Iaat in de avond goed toeven zijn in het dorp. Kapster Tina Hagenaars uit Stavenisse vlecht tijdens de braderie gekleurde plukjes haar in bij Jennifer van Haaften. Buurtproblemen ervaren de inwo ners van Zeeland steeds minder, maar vermogensdelicten - bijvoor beeld diefstal uit en vernieling aan de auto - nemen toe. De politie monitor constateert een aanmerke lijke afname van aanrijdingen, ter wijl er een lichte terugloop is van agressief verkeersgedrag, geluids overlast in of door verkeer, en be dreiging in het algemeen. De kans om slachtoffer te worden van een misdrijf of ongeval is in onze pro vincie kleiner geworden - van 38,5% in 2001 naar 35% nu - en is het laagste van Nederland (47%). Vooral de kans op een aanrijding, bedreiging, mishandeling, vernie ling of portemonneediefstal is in Zeeland lager dan het landelijk gemiddelde. En bij geweldsdelic ten is de kans om slachtoffer te worden zelfs aanmerkelijk minder, en bovendien sterk gedaald. Het veiligheidsgevoel is met 80% de laatste jaren gelijk gebleven. Ook de bereidheid om zaken bij de politie te melden, of aangifte te doen, blijft stabiel. De aangiftebe reidheid bij vermogensdelicten (zoals woninginbraken) daalt. Maar bij geweldsdelicten blijft dat gelijk en ligt boven het landelijk gemiddelde. 60,5% van de Zeeu wen is tevreden over het politie optreden bij aangifte en daarmee zit onze provincie in de topvier terwijl landelijk een daling is waar te nemen. Ook over het politieop treden bij het laatste contact zijn de ondervraagden beter tevreden dan gemiddeld in het land. Ook de totale tevredenheid over de politie ligt in Zeeland iets hoger en stabi liseert zich op 64%. Over het functioneren van de poli tie in de woonomgeving is de Zeeuw wat minder tevreden. De landelijke dalende trend wordt ge volgd. Oorzaak is vooral dat 4,5% minder mensen het gevoel heeft dat dë politie bescherming biedt (daling van 56 naar 51,5%). Het aantal Zeeuwen dat vindt dat de politie niet hard genoeg optreedt, steeg van 36 naar 40%. De politiemonitor is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken. Ze was min der uitgebreid dan twee jaar gele den: nu zijn duizend inwoners on dervraagd en toen 4250. De uitkomsten worden meegenomen in de uitwerking van het jaar- en werkplan voor 2004. Voorleeld: Walraven dressoir Nouveau 1920. J normaal €3490,-, nü: rr';: *>v I) koop NU merk-meubelen Zuidweg 20A, Zonnemaire.Tei.0111-401318 internet: www.interieur-paauwe.nl e-mail: info@interieur-paauwe.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 7