Eerstelijnszorg Sint-Annaland geconcentreerd in de Smisse Herbestemming van raadhuis komt eraan Dura Vermeer legt Noord Tholen aan 4.49 oé Gor WiTallS terse extra MOSSELEN Op school is hij de meester, thuis opa Meer arrestaties drugs en wapens Expositie ramp loopt uitstekend Agent krijgt klap tegen zijn bril Gratis en niaVcen HEIJNEN Rondleidingen door Scherpenissepolder Huisartsenfysiotherapeutprikpostpsychologendiëtist, bandagist In de voormalige smederij van Verhoole aan de Voor straat in Sint-Annaland is dinsdagavond een uitgebreide huisartsenpraktijk met verschillende andere voorzienin gen op het gebied van de eerstelijnszorg geopend. Het was tropisch warm, maar dat paste perfect bij het tradi tionele vuur in de Smisse, de naam die initiatiefnemer A. van den Berge gaf aan de verzameling van verschillende disciplines in het centrum. Een fysiotherapeut, een dië tiste/natuurgeneeskundige, psychologen, de prikpost, Emergis, het opvoedbureau en een bandagist zijn er ge vestigd, naast de twee huisartsen. Er zijn nog contacten voor meer voorzieningen. Nek uitsteken Prijs architect Sturm gaf de doorslag Kortingsregeling Met inschakeling van Hommel Oud-Vossemeer Deze week Prins Dingemanse 2 kilo MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen meten Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 Tel. 0164-259698 Op de Eben-Haëzerschool in Tholen geeft meester S. Maljaars (61) in groep 4 les aan zijn kleinzoon Sietse (7). Het komt wel eens voor dat een leerkracht zijn of haar eigen kinderen in de klas heeft, maar nog een ge neratie verder is toch wel heel speciaal. Na eens - op dezelfde school - les te hebben gegeven aan zijn zoon, zit nu meester Mal jaars' kleinzoon bij hem in de klas. Maljaars denkt niet dat hij strenger is voor zijn klein kind. „Maar ik let er wel op dat ik hem niet het eerst een beurt geef, ik wil niet de indruk wekken dat ik hem voortrek." Sietse vindt het niet zo bijzonder om bij zijn grootvader in de klas te zitten. Op school is het meester en thuis opa. Simpel genoeg. Vrijdag begint de schoolvakantie voor het ba sisonderwijs. De kinderen hebben zes volle weken vrij. Maandag 1 september start het on derwijs weer en moeten ze weer in de school banken. Het volgende schooljaar zit Sietse in groep vijf en dus niet meer bij zijn grootvader in de klas. Die heeft in september wel wat te vieren. Hij zit dan 40 jaar in het onderwijs. GEEN MAANDELIJKSE KOSTEN AAN DE KABEL! Donderdag 17 juli 2003 59e jaargang no. 35 De politie blijkt nog v er mensen aangehouden te hebben verband met de handel in wapem"™unitie en harddrugs, waarvoor h juni een echtpaar uit Sint-Philips...nd en een zoon in hechtenis genomen waren. Vader J.C.F. zit nog steeds in de cel, maar zijn vrouw en zoon zijn inmid dels vrijgelaten. Voor het grootscha lige onderzoek zijn ook I.F. uit Tho- len en J.I.A. uit Breskens aan gehouden, maar inmiddels weer vrijgelaten. Twee later gearresteerde Belgen zitten nog vast: D.N. en W.R. uit Antwerpen. Half juni deed justitie op acht plaatsen doorzoekin gen in huizen en een loods op Tho- len en Sint-Philipsland, alsmede Schouwen-Duiveland en Zeeuws- Vlaanderen. Bij de familie F. in Sint-Philipsland werden enkele vuurwapens en 1 kilo cocaïne aan getroffen. In Breskens werd een hennepkwekerij ontmanteld. De tentoonstelling in Scaldis Natu- ralis te Sint-Maartensdijk over de wederopbouw na de watersnood ramp van 1 februari 1953 loopt uit stekend. „Er komen 50 tot 60 bezoe kers per dag", zegt voorzitter mr. S.G.W. de Leeuw. „We moeten dit ogenblik van geluk natuurlijk pak ken, maar dit hebben we niet durven hopen. En na de zomervakantie ko men er nog 600 leerlingen van de Thoolse basisscholen. Daarvoor hebben we een speciale kracht moe ten aantrekken, die een lesbrief sa menstelt. Wat ruimte betreft, kunnen we 's morgens en 's middags elk on geveer dertig mensen goed rondlei den", zegt voorzitter De Leeuw. Scaldis Naturalis aan de Kastelijns- weg in Sint-Maartensdijk is van maandag tot en met zaterdag van tien tot vier uur geopend. De toe gang is gratis. Twee jongemannen van 20 en 21 jaar zijn op het Domineeshof in Sint-Annaland door de politie aan gehouden voor het bedreigen van twee agenten. In de nacht van zater dag op zondag wilde één van de agenten de 20-jarige Sint-Annalan- der bekeuren voor vechten op straat. Daar was deze het niet mee eens en hij bedreigde de agent. Die hield hem aan. De 21-jarige broer van de man begon daarop ook de agenten te bedreigen en ook hij werd aange houden. Door zijn hevige verzet bij de arrestatie, kreeg een van de agen ten een klap tegen zijn bril, waar door een stukje glas in zijn oog te recht kwam. De agent is aan zijn oog behandeld door een dokter en beide mannen zijn overgebracht naar het huis van bewaring in Mid delburg. De politie onderzoekt de zaak nog en heeft inmiddels ook ge tuigen gehoord. Het natuurontwikkelingsgebied in de Scherpenissepolder was een jaar of drie geleden nog 'gewoon' landbouw grond. Nu broeden er vele vogels en er groeien planten die lange tijd verd wenen waren. Voor mensen is het normaal gesproken verboden toe gang, maar Staatsbosbeheer organi seert deze zomer in samenwerking met de natuurvereniging Tholen en kele excursies door het gebied. Deze worden gehouden op 23 juli, 13 en 27 augustus en 10 september. De rond leidingen beginnen om zeven uur 's avonds en duren ongeveer twee uur. Informatie en kaartverkoop VVV Sint-Maartensdijk, tel. 663771. Zorgcentrum Ten Anker in Tholen heeft met Emergis een samenwer kingsovereenkomst gesloten voor een beschermde woonvorm. Deze is bedoeld voor ouderen die zowel zorg vanuit een verzorgingshuis als professionele psychiatrische hulp nodig hebben. In augustus zullen de eerste cliënten van deze gecombi neerde zorgvorm gebruik maken. Een projectgroep waarin beide in stellingen vertegenwoordigd zijn, heeft driekwart jaar aan de voorbe reiding gewerkt. De werkers in de Smisse in de centrale hal met rechts de balie van de apotheek en links het nieuwe deel, v.l.n.r. doktersassistente Tineke ten Brink-Langeveld, fysiotherapeut Arie Borst, doktersassistente Hennie Theunisse, hoofd administratie Rianne van den Berge, doktersassistente Karina Verhage, huisarts A. van den Berge, doktersassistente Annet Bijl-de Vos en huisarts mevr. K. Hendrickx. Die verzameling komt dicht bij een gezondheidscentrum, maar die bena ming voldoet niet aan de officiële richtlijnen. Zorgpunt of zorgkruispunt dekken ook de lading niet, dus daar om hield de Sint-Annalandse huisarts het voor zijn centrum van eerstelijns gezondheidszorg maar op de histori sche naam de Smisse. „De oudere in woners kunnen zich de travalje voor de deur nog wel herinneren. Archiva ris Zuurdeeg vertelde me, dat in het pand Voorstraat 33 sinds 1780 een smederij gevestigd was. In 1797 kocht Johannis Verhoole een smids winkel van Pieter Muts en vanaf die tijd bewoonde de familie Verhoole het pand onafgebroken tot 1988 en oefen de het vak uit van grof- en hoefsmid. Tijdens de verbouwing kwamen we 40 cm onder de vloer vermoedelijk nog resten van een oude vuurplaats tegen en ook waren de balken zwart geblakerd. In een smederij worden verschillende metalen samengesmeed tot een sterker geheel. Ik hoop dat we door de samenwerking van verschil lende disciplines van meerwaarde kunnen zijn voor de patiëntenzorg in Sint-Annaland en omgeving", aldus Van den Berge in zijn openingstoe spraak. In de hal bij de centrale balie was het dinsdagavond een hele drukte. Vele collega's, verpleegkundigen, de direc teur van ziekenhuis Lievensberg, de coördinator van de huisartsenpost Bergen op Zoom, buren, familieleden en bouwers kwamen de nieuwe voor ziening bewonderen. Namens het ge meentebestuur bracht wethouder L.J. van Doom de complimenten over. In Sint-Annaland zit de eerstelijnszorg onder één dak, terwijl men daar in Tholen al vele jaren mee worstelt. De Thoolse huisartsen hebben grijze ha ren gekregen van de plannen voor een gezamenlijke praktijk bij de Vijfhoek op de hoek van de Jan van Blois- straat/Molenvlietsedijk en twee zijn er inmiddels vertrokken. Huisarts Van den Berge had zijn hoop ook eerst op de gemeente gevestigd. „Ik wilde het ijzer smeden toen het heet was. De gemeente draagt de eer stelijns gezondheidszorg immers een warm hart toe. De plannen werden ontvangen, ons initiatief werd per brief vanzelfsprekend toegejuicht, maar verdere steun was helaas niet mogelijk. Het ijzer was kennelijk nog niet heet genoeg. Dan maar zelf ont wikkelen", concludeerde de Sint-An nalandse huisarts. „Particulier initiatief werkt nu een maal sneller dan de gemeente", stelt fysiotherapeut A. Borst vast. Hij ver plaatste zijn eveneens in de Voorstraat - bij zijn woning - gevestigde praktijk naar de overkant van de straat in de Smisse. „Zo'n centrale voorziening is een trend in de steden en dit brengen we nu ook in een dorp als Sint-Anna land in de praktijk. Je moet met je tijd meegaan en dat doen we met het vol gen van cursussen, maar ook met ge zamenlijke huisvesting. De ziektekos tenverzekeraars willen dit graag. Een zo goed mogelijke en zo kort mogelij ke behandeling." Voor zo'n aanpak moet je onderne mer zijn en zowel huisarts Van den Berge (mosselen) als zijn vrouw (Pleune kleding) komen uit een on dernemersgezin. „We durven onze nek uit te steken met deze multidis ciplinaire aanpak", zegt Van den Ber ge. „Met dit klein medisch centrum willen we de bevolking meer bieden dan we alleen als huisarts zouden kunnen. Dit overstijgt onze eigen praktijk, we krijgen voor een aantal voorzieningen een meer regionale functie en het is een extra uitdaging voor ons om dit te ontwikkelen." De gezamenlijke huisvesting heeft volgens Van den Berge een meer waarde voor de patiënten. „De lijnen zijn heel kort. Als ik een patiënt krijg voor wie ook de fysiotherapeut nodig is, kan die gelijk even komen kijken. We kunnen ook met elkaar overleg gen en dat is allemaal ten faveure van de patiënt. Voorheen werkte iedereen als solist, nu kun je de aanpak van ge zondheidsproblemen samen bespre ken. Je kunt veel directer werken en de preventie wordt versterkt." De nieuwbouw is met de bestaande praktijk van dokter Van den Berge verbonden. De ingang is gehand haafd, evenals de balie met de apo theek. De wachtruimte is echter ver dubbeld. In het nieuwe gedeelte zit huisarts mevr. K. Hendrickx, die haar spreekruimte nu niet meer hoeft te de len met collega Van den Berge. Ze be schikt ook over een behandelkamer. Daarnaast is de prikpost gevestigd, die voorheen in het wijkgebouw ge vestigd was. Deze instelling van de stichting huisartsenlaboratorium SHL wilde dicht bij de huisartsen gaan zit ten. Op maandag, woensdag en vrij dag is de prikpost van negen tot tien uur geopend. Daarnaast is er nog een spreek- en be handelkamer voor bijvoorbeeld een stagiaire die de huisartsenopleiding doet of een keuringsarts. Daarachter ligt het domein van de fysiotherapeut met twee behandelkamers en een oe fenruimte. Op de bovenverdieping zijn nog twee spreekkamers en een vergaderruimte. Pagina 13: De Smisse krijgt een regionale functie. In september komen b. en w. met voorstellen voor de herbestemming van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Ook presenteert het colle ge dan een plan van aanpak voor de nieuwbouw van het nieuwe raad huis in Tholen. In een vroeg stadium zal er een aannemer bij betrokken worden. Sturm uit Roosendaal is de architect. Dit bedrijf bood de laag ste prijs aan en dat gaf de doorslag, hoewel andere architecten qua pre sentatie en voorbeeldgebouw beter waren. Dat werd maandagavond duidelijk zen en Kraaijvanger. Bij de presen- tijdens de ingelaste vergadering van de raadscommissie algemeen be stuur, waarbij de architectenkeuze voor het nieuwe gemeentehuis het belangrijkste agendapunt was. In de commissie zitten alle fractievoorzit ters die ook al in de stuurgroep aan de selectieprocedure meegedaan hebben, zodat er weinig kritische opmerkingen te verwachten waren. J.J.P.A. Boulogne (ABT) waagde dat toch nog, maar hij kreeg direct de wind van voren van zijn CDA- collega J.P. Bout en burgemeester W. Nuis. Volgens Boulogne zat het alleen in de offerte dat Sturm was overgebleven. „Voor de rest was de ze architect goede tweede." Die op merking schoot Bout in het verkeer de keelgat. „Je moet de selectie niet in onderdelen uit elkaar halen, want dan krijg je een soort koehandel. Het gaat om het eindresultaat", al dus de CDA-fractievoorzitter. „Maar de offerte heeft toch de door slag gegeven", hield Boulogne vol. „Er is altijd iets dat de doorslag geeft", zei de burgemeester. „Maar ik wil toch wel een misverstand uit de weg ruimen, want Sturm is geen goede tweede, maar is de nummer 1 geworden." De andere fracties spraken over een goede keuze en een correcte proce dure. Voor hen telde de eindwaarde- ring waarbij Sturm eerste werd voor Rothuizen van Doorn 't Hooft uit Goes. Bij de selectie hadden de stuur- en projectgroep diverse on derdelen beoordeeld. Bij de offerte was Sturm de laagste voor Rothui- tatie was Kraaijvanger eerste voor Sturm en Rothuizen. Volgens het voorstel telden beide onderdelen even zwaar (ieder 50%), maar na de commissievergadering maakten de burgemeester en secretaris S. Nieuwkoop duidelijk, dat de offerte bij de wegingsfactoren veel sterker in de score meedeed dan de presen tatie. „Het is ook allemaal op grond van het programma van eisen van de gemeente gedaan." De volgende morgen, dinsdag, na men b. en w. formeel het besluit om Sturm de opdracht te gunnen. De gemeenteraad zal in september om een krediet worden gevraagd voor de architectenkeuze, want het eerder beschikbaar gestelde bedrag voor alle voorbereidingen van het nieuwe gemeentehuis is inmiddels opgesou peerd. Over de offertes werden ver der geen mededelingen gedaan, maar naar verluid zou de door Sturm aangeboden kortingsregeling bij het ontwerp van het nieuwe ge meentehuis de doorslag hebben ge geven. De burgemeester zei 'buitengewoon verheugd' te zijn over de belangstel ling voor het ontwerp van het nieu we gemeentehuis in Tholen. Van de 17 reacties werden er na een voorse lectie 5 toegelaten voor een presen tatie, waarna Sturm en Rothuizen overbleven voor de eindkeuze. „He le goede architectenbureaus van hoog niveau hebben gereageerd. De vijf presentaties waren ook prima en in Sturm hebben we nu een uitste kende architect gevonden", aldus burgemeester Nuis. Zie verder pagina 11: Meer open heid voor inwoners. De herstructurering van het oude bedrijventerrein Noord in Tholen wordt uitgevoerd door aannemer Dura Vermeer. „Wij vonden dat dit bedrijf ais beste uit de bus kwam", zegt wethouder K.A. Heijboer. In eerste instantie was er een vijftal aannemers uitgenodigd en in de slotfa se ging het tussen Dura Vermeer en Aan de Stegge uit Roosendaal, de bouwer van de nieuwe wijk Stadszicht. ven van Noord naar Welgelegen verhuizen, zoals bijvoorbeeld de Timpa en banketfabriek De Waal. Dura Vermeer legt op dit moment bedrijventerrein Welgelegen II aan. Ook daarvoor wordt Hommel inge schakeld voor de kabels en leidin gen. De verschillende bedrijven bin nen Dura Vermeer werken steeds meer samen. „Wij doen veel met Vermeer infra, die ook verschillende Thoolse werknemers heeft. Dat klikt goed. Bij de aanleg van de rotonde in Sint-Annaland is er samenge werkt en straks ook op Welgelegen en Noord in Tholen. Daar zit behal ve sanering ook woningbouw in, die door Proverko uitgevoerd zal wor den." „We zijn er best blij mee dat we ge wonnen hebben, want ook wij kun nen hiervan meeprofiteren", zegt di recteur Thijs Mol van aannemer Hommel uit Oud-Vossemeer, onder deel van Dura Vermeer. De wethouder geeft aan dat er eerst een intentie-overeenkomst met Dura-Vermeer gesloten zal worden en vervolgens een exploitatie-over eenkomst. Daarover moet de ge meenteraad beslissen. Bij de ont wikkeling van plan Noord Tholen doen de Dura-dochters Proverko, Bouwfonds en Stienstra mee. „Het bouwrijp maken van Welgelegen II komt prachtig op tijd voor de aan pak van Noord", zegt wethouder Heijboer. De bedoeling is dat bedrij- Ds. Kolkman bijzondere fenomeen voor Ger. Kerk Anna Jacobapolder Truckers bezorgen bezoekers De Schutse een topmiddag EN VERDER... Omwonenden Tramput willen geen hangplek in de achtertuin Studieclub probeert zaadteelt voor boer rendabeler te maken Excursies tijdens fietsdriedaagse Stavenisse slaan uitstekend aan Bouman-Potter ontwikkelt project op Welgelegen II Spanning en plezier bij Thoolse titelstrijd zwemmen basisscholen ELK VETPOTJE ACHT ZICHZELF EEN STEARINE KAART Dit nummer bestaat uit 18 pagina's VISHANDEL DE EENDRACHT GUNTER - SINT-ANNALAND STROOT - THOLEN Advertentie I.M. v ii/uMiiwnw ijawii f 4 Advertentie l.M. Meester Maljaars probeert niet strenger tè zijn voor zijn kleinzoon Sietse, die hem gewoon als leraar ziet in de klas en niet als opa. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Bint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. 1"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1