Raadsmeerderheid wil haven in Sint-Philipsland behouden Is de 'beurszomer' begonnen? Ligplaatsen in de handelshavens zijn niet in gevaar Later sluiten horeca Tholen zit er niet in D66, CU en CDA zien mogelijkheden voor de bruine vloot Tholen in bedrijf Donderdag 10 juli 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Sint-Philipsland behoudt zijn haven. Zes jaar geleden gingen daarvoor de binnenschippers de barricaden op en mobiliseerden het dorp. Zo'n actie was dit keer niet no dig. De politiek nam zelf het voortouw. Een amendement van SGP en CU kreeg donderdag met de steun van CDA en D66 een 11-7 meerderheid in de gemeenteraad (PvdA-raadslid mevr. Van der Wal ontbrak). Thuislig- gers moeten in Sint-Philipsland terecht blijven kunnen en daarvoor moet minimaal onderhoud aan de haven ge pleegd blijven worden, was de strekking. Met de han delsactiviteiten in de vier gemeentelijke havens is het ge daan, de raad koos voor recreatie en toerisme. Monument Veilig Terugblik Beleggings visie Op dit moment geven wij een koopadvies voor de volgende aandelen: Jaap van Duijn Belangengroep uit Tholen trekt aan de bel De handelshavens van Sint-Annaland, Tholen en Stave- nisse krijgen een recreatieve functie. Maar degenen die er - vaak al jaren - een (semi-)permanente ligplaats heb ben, hoeven niet te wijken. Dat heeft wethouder L.J. van Doorn benadrukt in de gemeenteraad. De betreffende groep is ongerust, zo bleek uit een brief die de belangen groep handelshaven Tholen aan zowel de raad als het college had gestuurd. „Ze maken zich ongerust over iets wat niet speelt", verzekerde de wethouder. De gemeente wil af van de onrendabele handelsactiviteiten, die nu jaarlijks een tekort opleveren van 105.000 euro. Overleg slecht Van de PvdA en D66 zou de sluitingstijd voor de horeca in het weekeinde best verruimd mogen worden. Maar de confessionele partijen in de gemeenteraad voelen daar absoluut niets voor. Uitbater B. de Man van café Haven zicht in Sint-Annaland schreef er een brief over, waarin hij overleg en een proefperiode van drie maanden voor stelt. Maar een aanpassing van de algemene plaatselijke verordening (apv) zit er niet in. fractie zodanig onderhoud bedoelt dat schepen de haven binnen kun nen en er kunnen afmeren. „Kan hij zonder onderhoud nog vijfjaar open blijven, dan moeten we dat doen. Later kunnen we dan de zaak altijd opnieuw bekijken." A.L. Piet (CU) verwees naar een rapportage uit 1999 over de onderhoudskosten van de Sint-Philipslandse haven. Hij be cijferde dat het onderhoud de ko mende tien jaar 25.000 euro per jaar vergt. „Dat is dus geen blanco che que." Maar sluiten en afbreken van de haven kost volgens Piet vele ma len meer. Bovendien gaat dan een rol spelen dat de haven is aangelegd op een voormalige vuilnisbelt waar ook landbouwgif in de grond zit. Dat laatste ging bij de SGP met ver warring gepaard. Er werd namelijk over het amendement gestemd, maar niet meer over het voorstel van burgemeester en wethouders. De burgemeester concludeerde dat de raad akkoord ging met het onder zoeksrapport 'Toekomst jacht- en handelshavens', het toekomstscena rio dat voorziet in een bestemming voor recreatie en toerisme en het maken van een demontabele steiger voor de thuisliggers in Sint-Anna- land. Het onderdeel over Sint-Phi lipsland moest volgens Nuis worden vervangen door de tekst van het amendement. De SGP'ers keken eens naar elkaar. Woordvoerder J.M. Aarnoudse had immers in de discussie kenbaar gemaakt dat zijn fractie 'heel veel moeite' heeft met een mogelijke uitbreiding van de re creatie. Maar niemand ging daar meer op in. Pas na de vergadering maakte de SGP de raadsvoorzitter duidelijk, het met de gang van za ken eigenlijk niet eens te zijn. „We zitten met een kater", verwoordde Chr. Koopman het ongenoegen. Op de vier handelshavens samen legt de gemeente nu jaarlijks zo'n 105.000 euro toe. Door te kiezen voor recreatie en toerisme zou dat tekort tot 30.000 euro worden terug gedrongen, berekende Oranjewoud, dat het rapport opstelde. „Het voor stel dat hier ligt gaat puur over de euro's", wond PvdA'er J. Oudes- luijs er geen doekjes om. „Sint-Phi lipsland openhouden schiet dan niet op." Zijn fractievoorzitter M.A.J. van der Linde vond het bezwaarlijk dat het amendement niet duidelijk over is wat 'minimaal benodigd on derhoud' kost. Ook wethouder L.J. van Doorn zei dat dit financieel een open eind betekent. „Daar kan ik niet mee uit de voeten." Zijn colle ga W.C. van Kempen had evenmin zicht op de kosten. Baggeren alleen al vergt volgens Oudesluijs 32.000 euro. Aarnoudse legde uit dat zijn De CU is er voorstander van om de zogenaamde bruine vloot - traditio nele houten schepen - in Sint-Phi lipsland een plaatsje te bieden. „Een dergelijk voorstel zouden we steu nen", zei Oudesluijs. Ook CDA en D66 zien daar wat in. Van den Don ker: „Wij hebben ons altijd sterk ge maakt voor het openhouden van de haven. Want dan kunnen we voor een recreatieve functie pleiten. Een historisch monument moet in onze ogen een levend beeld zijn met schepen en geen kale kade." De SGP sprak van een cultuur-histo risch monument. „Daar kun je geld voor over hebben, zoals we dat voor meer zaken hebben, bijvoorbeeld molens", zei Aarnoudse. En J.P. Bout (CDA) merkte op dat in het verleden al veel ouds vernield is, zodat gepobeerd moet worden de haven van Sint-Philipsland in stand te houden. Van Kempen stelde best te willen kijken naar de mogelijkhe den voor de bruine vloot, maar hij vond de typering 'monument' voor de haven 'wat teveel eer'. De huidi ge haven is in 1978 aangelegd op kosten van het rijk. In 1997 zetten 1949 inwoners hun handtekening onder een protest tegen de voorge nomen sluiting. Adrie en Jenny den Braber reageren zaterdagmiddag enthousiast op het openhouden van de Sint-Philipslandse haven. ,,Dat zijn goede berichten. Het is een stukje Flupland en elke dag kijken we wel even bij de haven.Ook deze zaterdagmiddag fietsen ze samen met hun drie kinderen en een nichtje over de kade. „We hebben een zeilbootje en maken altijd graag gebruik van de boothelling. In de zomer staat de kade vol met auto's van mensen die een bootje in het water laten. Zelf hebben we dus ook baat bij het openhouden van de haven. En laat de binnenschippers er ook van blijven genieten. Iedereen denkt er zo over in Flupland. De toren van de brandweerkazerne is al weg, laten we de haven dan houden. We betalen genoeg gemeentelijke heffingen, maar voor het openhouden van de haven hebben we nog wel geld over. De straten zijn na de gemeentelijke herindeling bij Tholen wel gaaf geworden. Nu de molen nog opknappen en straks ook het pakhuis bij de haven nog weg mijmeren Adrie en Jenny den Braber. De VVD vond de sterfhuisconstruc tie die burgemeester en wethouders nu voorstelden, een goed compro mis. „Maar het moet wél veilig zijn", zei F.J. Goossen, die erop wees dat de binnenvaartschepen steeds groter worden en daardoor op den duur Sint-Philipsland niet meer aan kunnen doen. Piet bracht daar tegenin dat voor de vaart op de Bra bantse en Belgische wateren kleine re schepen nodig blijven. En hij zei erbij dat al in 1999 is besloten om de handelsactiviteiten in Sint-Phi lipsland te staken. Piet wees nog op de trailerhelling die volgens hem veel gebruikt wordt en op het feit dat de pier een waterkerende functie heeft. Hij noemde nogmaals de kos ten van het slopen van de haven, maar volgens Van Doorn is dat een zaak van het waterschap. Hij doelde daarmee ook op een dijkverzwaring die hier in de toekomst is voorzien. Terwijl hij vasthield aan het stand punt van b. en w. om de haven te sluiten, toonde Van Kempen zich bereid te kijken naar de mogelijkhe den voor de bruine vloot. Nuis wees erop dat die twee uitspraken haaks op elkaar stonden. Hij stelde het amendement aan de orde dat SGP en CU hadden opgesteld en dat door CDA en D66 werd ondersteund. VVD en PvdA deden dat niet. Ook ABT - die zich in de hele discussie afzijdig hield - was tegen het amen dement. „De rapporten waar de CU naar verwijst, zijn al oud", merkte J.J.P.A. Boulogne op. Na een lange periode van dalingen bereikte de AEX-index in februari dit jaar een dieptepunt op een niveau van circa 218. Sindsdien kruipt de beurs langzaam maar zeker weer uit z'n dal; 'de zon kwam af en toe weer door'. Het afgelopen kwartaal was zelfs het beste beurskwartaal sinds 1999! Het heeft er alle schijn van dat de aandelenmarkten intus sen zijn uitgebodemd en dat 'de zomer voorzichtig aan zijn intrede doet'. AC0BAP0L0ER /Z~ De schrijver van dit artikel is de heer J.M. Verkamman, Senior Be leggingsadviseur D.S.I., werkzaam bij Rabobank Tholen. De Nederlandse AEX-index boekte in het tweede kwartaal dit jaar een winst van 17,3%, één van de grootste stijgingen van de laatste tien jaar! Onze index is mondiaal gezien niet meer dan een 'middenmoter'. Uit blinker in Europa was de Duitse DAX-index met een kwartaalwinst van 30%. De slechtste prestatie werd geleverd door de Aziatische beurzen, maar ook deze lieten een (lichte) stij ging zien. Het was duidelijk dat de aandelenrally van de laatste maan den het gevolg was van het verdwij nen van een aantal onzekerheden in de markt. De meest belangrijke hier van was Irak. Er was meer wat er voor zorgde dat de zon ging schijnen. We kregen te maken met een reeks van renteverla gingen door de Amerikaanse FED, maar ook de ECB is eindelijk over stag gegaan en heeft de rente recent met 50 basispunten (dat is 0,50%) verlaagd, een lagere olieprijs vanwe ge de afgenomen spanningen in het middenoosten, de afnemende SARS- epidemie en vooral de beter dan ver wachte Amerikaanse macrocijfers van de laatste 2 maanden. Nadeel on dervonden de (Europese) markten echter van de zwakke US-dollar- koers en de angst voor deflatie. Naast aandelen, hebben ook obliga ties goede koersresultaten laten zien. Dit heeft duidelijk te maken met de zeer lage rentestand en de vooruit zichten hiervan. Omdat de coupon rente van obligaties die de afgelopen jaren zijn uitgegeven hoger is dan de huidige rentestand staan deze obliga ties (ver) 'boven pari', dat is boven de aflossingskoers van 100%. Het gemiddelde rendement op de tienja rige Staatslening is op dit moment slechts circa 3,60%. Bij liquiditeiten (spaargeld) ligt dit percentage, af hankelijk van de spaarvorm, nog la ger. Aandelen Voor aandelen geven we weer een positief advies. Vooral nu de span ning rond de oorlog met Irak voorbij is, verwachten wij dat het econo misch herstel in de Verenigde Staten zal doorzetten. De laatste cijfers wij zen op een aantrekkende activiteit bij zowel de producenten als bij de dienstverlenende bedrijven. Daar naast is het macro-economische kli maat gunstig voor een economisch herstel. De lage dollar, welke met na me gunstig is voor de Amerikaanse exportpositie, de forse renteverlagin gen en de belastingplannen van de regering Bush zijn stuk voor stuk po sitief voor het herstel van de Ameri kaanse economie. Naast de macro-economische voor uitzichten is ook de winstontwikke- ling gunstig voor aandelen; bedrijfs winsten verbeteren door de com binatie van kostenbesparingen en een gematigde omzetgroei. Daar naast stellen analisten hun winstver wachtingen minder neerwaarts bij dan een half jaar geleden en is de verwachte winstgroei voor de ko mende twaalf maanden hoog in his torisch perspectief. Ook de waarde ring is een pluspunt voor aandelen. Alle belangrijke aandelenmarkten in de wereld (de Verenigde Staten, Eu ropa en Japan) zijn ondergewaar deerd als we deze eveneens in histo risch perspectief plaatsen. Hoewel in de historie is gebleken dat de zomermaanden seizoensmatig ge middeld genomen niet de beste be leggingsperiode zijn, staan wij op dit moment toch positief tegenover be leggen in aandelen. De belangrijkste argumenten zijn; de versnelling van de economische groei, de winstont wikkeling in de Verenigde Staten en de huidige koersniveaus. Voorwaarde voor een positieve aan delenmarkt is uiteraard dat het inge zette herstel van de Amerikaanse economie doorzet. Wij zijn hierover optimistisch gestemd omdat Ameri kaanse ondernemingen reeds een aantal kwartalen stijgende bedrijfs winsten hebben laten zien en intus sen een betere vermogenspositie hebben. Bedrijfswinsten zullen ove rigens kwalitatief wel beter moeten worden; de bedrijfswinsten tot nu toe zijn vooral verbeterd door reorgani saties en kostenbesparingen. Voor een duurzaam herstel is het van be lang dat ook de investeringen gaan aantrekken. Daar zijn wij redelijk positief over. Veel bedrijven hebben de afgelopen jaren niet of nauwelijks geïnvesteerd. Als deze bedrijven niet achterop willen raken, moeten ze nu wel investeren en balanstechnisch hebben ze daar nu ook de ruimte voor. Europa heeft een economische ach terstand van ongeveer 9 maanden op de toestand in de Verenigde Staten. Echter, de Europese beurzen, dus ook de Nederlandse beurs, moeten op hun beurt weer kunnen profiteren van een herstel van de Amerikaanse markt. Onze voorkeur gaat uit naar Amerikaanse aandelen. Maar wij verwachten dat ook de AEX dit jaar nog aardig kan 'meeliften'. US-dollar: De US-dollar heeft een forse daling laten zien in de afgelopen maanden Kees de Wilde, Jack Verkamman en Mario Potappel (v.l.n.r.) zien de zomer echt aankomen. vanwege de zeer lage rentestand al daar en hoge Amerikaanse staats schuld. De concurrentiepositie van de Amerikaanse bedrijven is door de lage dollar fors verbeterd. In Europa daarentegen is de exportpositie naar de Verenigde Staten behoorlijk onder druk gekomen. Op di! moment zien we een voor zichtige ombuiging van de US- dollaitrend, wat zou kunnen beteke nen dat de US-dollar weer wat terein kan winnen ten aanzien van de EU RO. Ook het feit dat de FED naar onze mening de rente in de Verenig de Staten niet meer zal verlagen, ter wijl de ECB dat waarschijnlijk nog wel zal gaan doen, maakt de US-dol lar per saldo weer aantrekkelijker. Wij verwachten dan ook een licht herstel van de US-dollar. Technisch beeld: Op moment van schrijven is het maandagmorgen 7 juli 2003, de beurs is vandaag positief gestemd vanwege de goede hoop die beleg gers hebben op redelijke kwartaalcij fers van beursgenoteerde onderne mingen die deze week en de komende weken bekend gemaakt zullen worden. Een stijging van 8 punten staat intussen op de borden, het ziet er naar uit dat de beurs van daag weer boven 300 punten zal slui ten, en dat is positief voor de trend. De technische tradingrange ligt na melijk al een tijd tussen de 280 en de 300. Als de beurs met een redelijke omzet boven de 296 punten uitkomt, ligt het koersdoel voorlopig op 320 punten. Al met al zien we de beurs in de loop van het jaar voorzichtig aan steeds doorschuiven naar tradingran ges op hogere niveaus. Indien de trend zich voortzet, kunnen we dit jaar wellicht een niveau van onge veer 340 - 360 punten bereiken. Financiële waarden: AbnAmro, Ci tigroup, consument defensief: Casi no, ITC: Dell, Telefonica en Philips, energie: Kon. Olie, farmacie: Pfi zer. - Wij geven op dit moment het ad vies voor een overweging (zwaarder accent) in de sectoren financiële waarden, ITC en farmacie om zo doende optimaal te kunnen profite ren van een herstel. - Bij aankoop van Amerikaanse aan delen kunt op dit moment profiteren van de lage US-dollar! Obligaties Het advies voor obligaties is licht negatief. Wij verwachten dat het economisch groeiherstel in de Ver enigde Staten doorzet en dat aande- lenbeurzen verder zullen stijgen. Dit is negatief voor obligaties. Be leggers zullen immers obligaties verkopen om geld vrij te maken voor de aankoop van aandelen. Daarnaast is ook de waardering een minpunt. Door de sterke daling van de lange rente zijn obligaties erg duur geworden. De lange rente is gedaald doordat veel beleggers in de afgelopen maanden van aandelen naar obligaties zijn gevlucht door de sterke koersdalingen op aandelen markten en de politieke onzekerheid in de wereld. Nu echter de oorlog met Irak achter de rug is en de Ame rikaanse economie herstelt, ver wachten wij dat de lange rente lang zaam zal stijgen. Daarnaast zorgt de verzwakking van de dollar voor ho gere inflatieverwachtingen in de Verenigde Staten. Hogere inflatie verwachtingen leiden op hun beurt ook tot een stijging van de lange rente. De korte rente beoordelen wij als een neutrale factor voor obligaties. Wij verwachten dat de ECB de korte rente nog eens met een half procent gaat verlagen van 2% naar 1.5%. Reden hiervoor is de lage economi sche groei in Euroland en de sterke euro die een exportgedreven herstel in de weg staat. De Amerikaanse centrale bank, de FED, zal daarentegen de rente niet meer verder verlagen. Wij prefere ren dan ook Europese obligaties bo ven Amerikaanse. Het is altijd van groot belang om bij wijzigingen in de assetmix uw risi coprofiel goed te volgen zodat de gekozen nieuwe verhouding een af spiegeling blijft van uw persoonlij ke wensen, zoals de risico- en ren dementsverhouding. Het beleg gingsteam van Rabobank Tholen zal u met haar specifieke vakkennis desgewenst hierbij adviseren. Uiter aard geven de beleggingsspecialis ten van Rabobank Tholen eveneens graag een second opinion op uw ef fectenportefeuille bij een andere bank of commissionair. Dat kan zeer verhelderend voor u zijn. Bel vrijblijvend voor een afspraak (tel.nr. 0166-665 330)! We zijn zeer content met het feit dat we opnieuw de heer J. van Duijn hebben kunnen contracteren voor een lezing. Vorig jaar heeft hij tij dens het Beleggingsseminar van Ra bobank Tholen een volle zaal met enthousiast publiek getrokken in de Wellevaete te Sint-Annaland. Omdat wij regelmatig van onze klanten het verzoek krijgen om de heer Van Duijn nog eens te uit te nodigen in Tholen heeft Rabobank Tholen be sloten hier aan gevolg te geven. Het beleggingsseminar staat gepland voor 23 maart 2004. Deze datum kunt u alvast in uw agenda van 2004 vastleggen! De bovenstaande visie is mede tot stand gekomen met behulp van IRIS-research. Wellicht ten overvloede melden wij u nog dat bij beleggen in effecten, de rendementen uit het verleden en ook beursverwachtingen geen garantie geven voor toekomstige ontwikke lingen. Aan het bovenstaande artikel kun nen dan ook geen rechten worden ontleend. Zestien booteigenaren - waaronder een aantal vissers - die al jarenlang ligplaatscontracten hebben (het gaat om 20 schepen), maken zich zorgen over de toekomst. In het rapport 'Toekomst jacht- en handelshavens' worden ze niet genoemd, schrijven ze in hun brief. 'Aan de belangen van deze mensen wordt nauwelijks tot geen recht gedaan, door te stel len dat zij maar een andere ligplaats moeten zien te vinden wanneer het recreatief gebruik van de handelsha ven het primaat krijgt'. Een over gangsregeling komt niet ter sprake, overleg evenmin. Weliswaar heeft een afvaardiging deze week met de wethouder gesproken, maar dat was na de besluitvorming in de gemeen teraad. De belangengroep vindt het rapport 'erg eenzijdig gericht' en slecht on derbouwd. De tendens is om de gemeentelijke bemoeienis tot een minimum te beperken. Alternatie ven worden nauwelijks ontwikkeld. 'Wat betreft de financiële onderbou wing hebben we moeten constateren dat er een grote discrepantie bestaat tussen wat wij vanuit de dagelijkse praktijk hebben berekend en dat wat in de rapportage genoemd wordt als inkomsten uit exploitatie', staat er in de brief. De groep heeft ideeën over wat er zou kunnen gebeuren, gebaseerd op het levendiger maken van de haven van Tholen, behoud van historische aandachtspunten en activiteiten in de handelshaven. Ook hun belangen en de wensen van watersportvereniging De Kogge voor meer ligplaatsen spelen een rol. De groep schrijft, concrete ideeën te hebben over hoe er zaken gecombineerd kunnen worden waardoor de kosten voor de ge meente zo laag mogelijk worden ge houden en er geen exploitatietekort meer hoeft te zijn. De belangengroep handelshaven Tholen wordt gevormd door fa. J. Schot en Kooistra (TH 1 en twee kleinere vissersvaartuigen), J.D. Bogert (TH 13), J.M. Zwagemaker (TH 8), W. Feenstra ('t Vertrou wen), P.M.J. Oerlemans (Elizabeth Marinus), W. Smit (Watergeus), H.F.L. Hendriks en J. Walstra (Bo reas), J.A. Bout (UK 66 en twee kleinere vissersvaartuigen), A. Bout, H.J.T. Rogge (Kattenmeer), P. van Hoeve (Kaat Mossel), T. Blom (Dianne), D. Lamberts (Tippie van Tholen), A. Boogaard (Morgen stond), J. Kwist (Cobina) en S. Kwist (TH 26). Waarschijnlijk naar aanleiding van de brief verweten de raadsfracties b. en w. dat er slecht was overlegd met de betrokkenen. „Dat is de zo veelste keer. Het lijkt wel of b. en w. moeite hebben met het duale stelsel", merkte J.P Bout (CDA) op. Om eraan toe te voegen dat de verklaring van de wethouder - over de (semi)permanente ligplaatsen - de kou enigszins uit de lucht had gehaald. „Wegjagen is niet aan de orde", stelde ook F.J. Goossen (VVD) tevreden vast. PvdA'er J. Oudesluijs vond dat de vaste ge bruikers aangehoord moeten wor den. Hij meldde dat in Stavenisse sleepvaartbedrijf J. v.d. Berge zich bedreigd voelt. Maar dat is volgens wethouder L.J. van Doorn niet no dig. Zijn verklaring sprak D66'er J. van den Donker erg aan. „Want plotsklaps mensen met rechten een schop geven, dat kan niet. Je mag hun belangen niet onder het tapijt schoffelen." Hij drong ook aan op overleg met de partijen in Sint-An naland. Met de watersportvereniging in Sint-Annaland is er bijna wekelijks overlegd, zei Van Doorn. En het on derzoeksbureau Oranjewoud (A.L. Piet had het steeds over Groene- woud en werd door wethouder Van Kempen gecorrigeerd) sprak met vertegenwoordigers uit de handels havens. Er was ook een brief geko men van Gebr. C. en L.J. Koopman uit Sint-Maartensdijk, dat de haven van Stavenisse gebruikt voor ver voer van tarwe per schip. Wordt dat onmogelijk, dan belemmert dat de bedrijfsvoering. „Deze eeuw heeft dat bedrijf nog geen activiteiten in de haven van Stavenisse ontwik keld", wist Van Doorn te melden. De laatste keer dat een graanschip is geladen, was in november 2000. De wethouder zei dat na het raads besluit de gemeente uitvoerig met betrokken partijen gaat overleggen. Ook recreatiewethouder Van Kem pen benadrukte dat (semi)perma- nente liggers niet weg hoeven uit de handelshavens. Maar hij voegde eraan toe dat wél gekeken gaat worden naar een efficiëntere inde ling, om tot een zo gezond mogelij ke exploitatie te komen. Ten aanzien van de Sint-Annaland- se haven speelt mee dat de uitbrei ding van recreatieve ligplaatsen ui terlijk 1 januari 2005 gerealiseerd moet zijn, omdat anders de toeken ning van de extra plaatsen overwo gen wordt. De toekenning van een Europese subsidie speelt eveneens een rol. Met het afstoten van de handelsac tiviteiten in Sint-Annaland, Tholen en Stavenisse en de nadruk leggen op recreatie, stemde de gemeente raad in. De Man schrijft dat de jeugd steeds later uitgaat en daarbij het vertier ook steeds verder van huis zoekt. Op Tholen zijn ze maar kort - om twee uur sluiten de cafés de deuren - en dat kost omzet. Voor een aan tal zaken zou het een oplossing kunnen zijn om wél om twee uur de deur te sluiten, maar degenen die binnen zijn tot half vier de ge legenheid te geven. De Man noemt in zijn brief de cafés waar veel jon geren komen: The Sixties in Tho len, 't Centrum in Poortvliet en De Zeeuwse babbelaar in Sint-Maar tensdijk. De ondernemer zou een proef van drie maanden willen. ABT vond dat de brief in de com missie algemeen bestuur besproken had moeten worden, zodat er de gelegenheid zou zijn geweest voor inspraak. „Wij zijn onthutst dat de brief niet geagendeerd is, terwijl dat al in juni ambtelijk geadviseerd was", zei J.J.P.A. Boulogne don derdag in de gemeenteraad. De burgemeester zei dat de brief aan burgemeester en wethouders is ge richt, en niet aan de gemeenteraad. B. en w. hebben voorgesteld om de brief in de commissie te bespreken, maar het presidium (commissie voorzitters en raadsgriffier) besloot dat niet te doen omdat het een zaak is van b. en w. Boulogne vond dat zaken niet weggeduwd moeten worden. Maar A.L. Piet (CU) zei dat zowel b. en w. als het presidi um correct hebben gehandeld. Nu stond de brief op de raadsagenda met het advies om b. en w. deze te laten afhandelen. CU en, SGP von den dat prima. „Ik neem aan dat u de apv niet wilt wijzigen, dus stel ik de raad voor om uw advies te volgen", zei M.J. Klippel. Nuis gaf aan dat inderdaad geen voorstel te verwachten valt. Het voorstel van De Man is voor de SGP trouwens onbespreekbaar, aldus Klippel. „De zondagsrust is daarbij ons belangrijkste motief, maar ook de overlast." P. van Bel- zen (CU) was helder: „Na veel in spanningen is het gelukt om in Sint-Annaland rust te krijgen. Gaan we nu aan de afspraken sleu telen, dan denk ik dat we opnieuw problemen krijgen. Je komt op een glijdende schaal terecht." CDA'er J.P. Bout was het volledig met Van Belzen eens. M.A.J. van der Linde (PvdA) daar entegen, wilde best aan het voor stel van de Man meewerken, zei hij. „De gehanteerde sluitingstijd strookt niet met het uitgaansgedrag van dit moment." Van der Linde voelt wel wat voor een proef. J. van den Donker (D66) had even min problemen met een verruiming van de uren. Controle Tholenseweg. Op de Tholenseweg te Halsteren zijn dins dag 58 automobilisten betrapt op te hard rijden. De politie controleerde op het stuk tussen de Noorderkreek- weg en de Nieuw-Beijmoerseweg, waar 60 km/u als maximum geldt. De hoogst gemeten snelheid was 89 km/u. Er passeerden 596 bestuur ders.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 7