Groningse Maike Bierema nieuwe kracht in Thoolse huisartsenpraktijk E T U Thoolse rechtbankpresident in de Fluplandse moordzaak Huisartsenvak is het mooiste dat er is A D L O E Opvolgster van dokter Mellema kent eiland al langer 'Er zijn abnormale dingen gebeurd op 7 december Gemeenteraad jaagt op spoken Komgrenzen en de boswet Donderdag 10 juli 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT N F Z 3 lil FEDDT3EUO a a Waar een praatje op de huisartsenpost in Bergen op Zoom al niet goed voor is. „Is Tholen niet iets voor u?", informeerde huisarts Mellema toen hij samen met mevr. M.H. Bierema dienst deed. Dat was het begin van een overeen komst die leidde tot de overdracht van de Thoolse huisartsenpraktijk aan dokter Bierema uit Halste ren. „Ik ken de bevolking en dit type mensen ligt me wel. Vrij recht door zee en voor een deel zelfredzaam met een netwerk van fami lieleden, buren of beken den." Poortvliet Twee vrouwen Nieuwe huisvesting De uit Sint-Annaland af komstige mevr. mr. A.M.P. Gaakeer fungeert als presi dent van de Middelburgse rechtbank in de zaak tegen de 18-jarige J.C. van K. uit Sint-Philipsland. Daarmee krijgt de geruchtmakende moord op de 80-jarige mevr. J.J. Serné-Dooms nog een extra lokaal tintje. Mevr. Gaakeer vroeg de verdachte donderdagmid dag tijdens de zogenaamde pro forma zitting van de rechtbank of hij het eens was met het psychologisch onderzoek in het Pieter Baan Centrum in Utrecht. „Ja, edelachtbare", was het antwoord en dat waren ook de enige woorden die de jongen bezigde. Twintig jaar Wachtlijst 3,5 maand Wat voor milieu Verdringing Dokter Mellema na 28,5 jaar weg uit Tholen Met stille trom is huisarts E.N. Mellema uit Tholen ver trokken. Donderdag 12 juni was zijn laatste werkdag. Zonder afscheidsreceptie, maar wel met een brief aan zijn patiënten, zei dokter Mellema Tholen vaarwel. De laatste maanden waren niet gemakkelijk, maar daar wil hij niet over uitweiden. Dilemma Genivelleerd LNOATDE DPliC o r t o la M,a u e Hl s 3 n 81 OS3KS» U 'Si 3?*f A «-*S5»Ci»W«Aö s - v «r Maike Bierema (47) uit Halsteren, moeder van drie kinderen, heeft in Tholen de huisartsenpraktijk van dokter Mellema overgenomen. Mevr. Bierema kan vrijdagmiddag na een hele drukke eerste week even uitblazen. „De praktijk van dokter Mellema is twee weken dicht geweest en voor mij is alles nieuw, zoals bijvoorbeeld het computersysteem. Maar ik heb me er weer uit gered." Veel tijd om bij te komen heeft de nieuwe huis arts niet, want zaterdag had ze al weer hap-dienst, op de huisartsen post in Bergen op Zoom. „Zo'n hap maakt het iets gemakkelijker om een huisartsenpraktijk te be ginnen, ook voor vrouwen die een gezin hebben." En mevr. Bierema (47) heeft zelf drie kinderen van 9, 10 en 11 jaar. Twee zijn er in Lely stad geboren en de derde in Kloe- tinge. Maike Bierema komt uit een boerenfamilie in Usquert, het noorden van Groningen. Ze stu deerde in de Groningse hoofdstad geneeskunde en wilde zich specia liseren als huisarts, maar om op die opleiding toegelaten te kunnen worden, moest ze twee jaar wach ten. „Ik ben toen maar iets gaan doen wat ik leuk vond, en dat was gynaecologie. In Nieuwleusen bij Zwolle heb ik verloskunde gedaan en ook op het eiland Tholen heb ik nog verschillende bevallingen ge daan." Mevr. Bierema werkte namelijk acht jaar, vanaf 1994 tot vorig jaar, I dag per week voor dokter R.H. Padt in Poortvliet. Ook in zijn vakanties en bij waarnemin gen in Oud-Vossemeer en Scher- penisse was ze er. „Het werk in Poortvliet is me goed bevallen, maar de praktijk overnemen na het vertrek van dokter Padt was een stap te ver omdat er daar ook een apotheek bij zit. Hier in Tholen heb je alleen de huisartsenprak tijk, zonder apotheek en zonder bevallingen. En ik werk met twee collega's: dokter Bakkerus, die in middels al weer negen jaar in Tho len zit en mevr. Klootwijk, die een aantal maanden geleden dokter Kale opvolgde. Het voordeel is, dat je samen met je collega's kunt overleggen. In principe heeft ie dereen elke ochtend dienst en in de vakantie zijn er twee huisartsen aanwezig, behalve wanneer ie mand hap-dienst heeft gehad; dan is er op zo'n dag maar één arts. Overigens is ook van de hap een leuke functie dat je andere colle ga's ontmoet." Mevr. Bierema heeft zeven jaar in een groepspraktijk (evenals in Tholen met nog twee collega's) in Lelystad gewerkt en tien jaar waargenomen bij andere huisart sen. Behalve bij dokter Padt in Poortvliet/Scherpenisse ook bij dojcter De Groot uit Nieuw-Vosse- meer (die ook dokter Van Does burg uit Sint-Philipsland waar nam) en de Steenbergse huisarts Leengoed. „Het was zoeken naar een eigen plekje en dat is Tholen geworden. Groningers en Zeeuw sen passen wel bij elkaar; Braban ders zijn toch weer andere men sen. En vanuit Halsteren is Tholen vlakbij. Ik kan het fietsen, zo dichtbij is het. En dokter Bakkerus kende ik ook." Met mevr. Klootwijk telt de Thoolse huisartsenpraktijk nu twee vrouwelijke artsen. „Al lochtone vrouwen vinden het wel prettig dat ze bij een vrouwelijke huisarts terecht kunnen", is de er varing van mevr. Bierema. Tijdens haar werk in Lelystad had ze veel met allochtonen en Amsterdam mers te maken en die eerste groep is ook in Tholen te vinden. „Nie- mands praktijk is bij ons dicht en iedereen kan kiezen. De ervaring leert, dat nieuwe patiënten de dok ter kiezen waar ook de rest van de familie zit. De bewoners van de nieuwbouwwijk Stadszicht zullen grotendeels bij mij terecht komen. Het streven is dat iedere huisarts in Tholen ongeveer evenveel pa tiënten heeft. En ook hier is is de loop naar de dokter toegenomen." Mevr. Bierema, die nog twee jaar in Frankrijk heeft gewoond, plaatste bij haar terugkomst naar Nederland destijds een advertentie in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde voor waarnemingen en dokter Padt was één van de art sen die reageerde. Voor de praktijk van dokter Mellema waren maar vier sollicitanten, onder wie twee Belgen en een Zeeuw. De laatste trok zich terug. „Dat is weinig voor zo'n praktijk en dat begrijp ik eigenlijk niet zo, want zonder bevallingen en zonder apotheek is dit toch voor een brede kring van huisartsen te doen." De drie huisartsen in Tholen zitten nu allemaal in de voormalige Ih- no-school de Oesterschelp aan de Simon Lindhoutstraat en dat is krap, met de fysiotherapeuten er bij. De inspanningen van dokter Mellema en zijn collega's ten spijt, is de verwezenlijking van de Vijfhoek een lijdensweg gebleken. Daar wordt al vele jaren over ge praat. „Voor de gemeente zou het toch belangrijk moeten zijn dat de gezondheidszorg op één plek zit", zegt mevr. Bierema, die hoopt dat haar verblijf in de Oesterschelp niet jaren gaat duren. „Negentig procent van de klachten die wij van patiënten horen, kunnen door de huisartsen worden behandeld. Het is dus een basisvoorziening waar veel mensen wat aan hebben. Dat is allemaal meegenomen toch en daarom zouden we ook snel een nieuwe huisvesting moeten heb ben, samen met de fysiotherapeu ten, de apotheek, e.d.", aldus me vr. Bierema, die Tholen haar derde carrière noemt. „Ik ben vanaf 1986 als huisarts werkzaam. In Lelystad had ik een volledige baan, in Poortvliet en Nieuw-Vos- semeer werkte ik in deeltijd en in Tholen ben ik nu weer aan een volle baan begonnen. Dit is mijn derde carrière", zegt de 47-jarige huisarts, die buiten haar werk kring het eiland graag te voet en op de fiets verkent, waarbij ze ook de gluurmuur in natuurgebied Rammegors heeft ontdekt. De gemeenteraad moet niet op spo ken gaan jagen en geen onrust zaaien. Die waarschuwing gaf wethouder mevrouw M.A.E. Velthuis naar aan leiding van opmerkingefn van de SGP en de CU over de Thoolse groenploeg van de Betho. Tot 2005 is er met die groenploeg niets aan de hand, zei me vrouw M. Ligtendag-Quist die ver slag deed van de vergadering van het algemeen bestuur van het Reïntegra- tiebedrijf Midden-Zeeland. Dat dat jaartal zo specifiek werd genoemd, maakte M.J. Klippel en A.L. Piet wat ongerust. Laatstgenoemde vond dat, gezien de sluiting van de sociale werkplaats, er ten aanzien van de groenploeg een handreiking aan Tho len gedaan zou moeten worden. J.J.P.A. Boulogne, eveneens bestuurs lid, legde uit dat het bedrijfsplan dat is besproken, loopt tot 2005 en dat daar om dat jaartal is genoemd. Mevr. Velthuis vulde aan dat voor het nieu we bedrijfsplan alles weer bekeken wordt, zoals altijd. De groenploeg werkt met contracten, onder andere van de gemeente. „We hebben het dus ook zelf in de hand." Het ligt ook aan de instroom van mensen, welk soort werk de groenploeg zal kunnen doen, legde ze uit. SGP en CU drongen nog eens aan, waarop de wethouder zei dat het haar niet raadzaam lijkt om op spoken te jagen. „Op deze manier zaaien we onrust. En dat is onnodig, want er speelt helemaal niets rondom de groenploeg van de Betho." VERVOLG VAN VOORPAGINA Autobedrijf Van Steenis, die aan de Markt plaats moet maken voor super markt de Spar, is mogelijk gegadigde. En tegenover Potter keukens kan mis schien het nieuwe kantoor van de Ra bobank komen. Lokale bedrijven zijn namelijk nog welkom in Sint-Maar tensdijk, maar nieuwe bedrijven van elders mogen er van de provincie niet meer komen. Die moeten naar Welge legen in Tholen. De lege bedrijfsgebouwen van de zil- veruienfabriek vormen al jaren een doom in het oog bij de entree van Sint-Maartensdijk. De panden en ter reinen verpauperden, er werden ruiten ingegooid en het onkruid begon welig te groeien. De gemeente spijkerde op aandringen van de gemeenteraad de gaten dicht en maakte de terreinen schoon. Makelaar Van Opstal keek 4,5 jaar geleden al naar de 'rotte kies' maar toen kwam het complex nog niet in de verkoop. Met de aankoop door de gemeente wordt de verpaupe ring een halt toegeroepen. Alleen qua bestemmingsplan zit het nog tegen omdat er verschillende bezwaren zijn tegen de aanpak van het bedrijventer rein, waaronder ook de mogelijke Al- di discountzaak met Boerenbond winkel aan de Sportlaan valt. De nieuwe bestemming van het oudste deel van de uienfabriek, tegenover Potter keukens, zal extra zorgvuldig worden bekeken omdat dat deel het dichtst bij de woningen aan de Mo lendijk ligt. Kantoren zouden daar goed bij passen en bovendien dragen ze bij aan een mooiere entree van het dorp. Maar de gemeente moet dat al lemaal nog gaan uitwerken en daar voor is mogelijk ook toestemming van de provincie nodig. Zijn binnenkomst in de zaal van de Middelburgse rechtbank, begeleid door drie politiemensen (twee man nen en een vrouw), was een verras sing voor de verschillende persver tegenwoordigers. Er kwam geen zwaar gebouwde crimineel binnen, maar een kleine jongen van achttien met kort, zwart haar en gekleed in een donkere spijkerbroek met een veelkleurig T-shirt met wit, blauw en rood en gymschoenen aan. Dat hij van doodslag en verkrachting wordt verdacht, was een openbaring, maar de feiten die officier van justi- tie mr. A.S. Flikweert in het kort naar voren bracht en die uitvoeriger in de telastelegging waren vermeld, logen er niet om. Van K. was 7 december de woning van mevr. Serné aan de Oostdijk - om de hoek bij de verdachte - bin nengedrongen en had de bejaarde buurvrouw onverhoeds benaderd. Met zijn hand had hij de ogen en/of de mond van mevr. Serné bedekt en op ruwe wijze de kleding van haar lijf gerukt en/of uitgetrokken. Haar keel werd ook dichtgeknepen. Van K. maakte misbruik van zijn over wicht, waardoor een dreigende situ atie is ontstaan. Hij was met kracht met een voorwerp en/of met een hand en/of met één of meer vingers en/of met zijn penis binnengedron gen in de vagina van de vrouw. De vrouw was op verschillende wijzen verkracht. Door geweld of bedrei ging was de bejaarde gedwongen tot die seksuele handelingen. Het was niet alleen bij de verkrach ting gebleven, door zware mishan deling was de vrouw ook overleden. De jongen had met zijn handen de keel van de bejaarde dichtgeknepen en/of samendrukkend geweld op het strottenhoofd uitgeoefend en/of meermalen, althans éénmaal met veel kracht tegen het hoofd en/of de buik, in elk geval tegen het lichaam van de vrouw geschopt, getrapt, ge stompt of geslagen en/of gedurende langere tijd een kussen op haar ge zicht gedrukt. Het zwaar lichamelijk letsel bestond uit een gebroken neus, onderkaak en linker bovenste hoorntje van het strottenhoofd, een scheur in de lin ker leverkwab en ernstige beschadi ging van de vagina. Dat geweld had de dood tot gevolg. Als juridische handvatten gebruikte de officier daarvoor de artikelen 287, 302 lid 2, 300 lid 1 en lid 3 en 242 van het Wetboek van Strafrecht, waarin doodslag en verkrachting worden verwoord. Theoretisch kan Van K. daarvoor to taal 20 jaar gevangenisstraf krijgen, rekende persofficier mr. R.C.P. Rammeloo voor. Vijftien jaar voor de doodslag en voor de verkrachting (waarvoor op zich 12 jaar cel staat) komt daar een derde dus vijfjaar bij, zodat hij op 20 jaar kwam. Wanneer als bijkomende straf t.b.s. (ter be schikking stelling van de regering met dwangverpleging) wordt opge legd, zal die twintig jaar veel lager uitvallen. De officier vroeg vrijdag de recht bank om schorsing van het onder zoek om via onderzoek in het Pieter Baan Centrum (PBC) in Utrecht meer te weten te komen over het motief van de dader, de toereke ningsvatbaarheid van de jongen, het gevaar voor herhaling en de straf maat. Aangezien het PBC een wachtlijst heeft van 3,5 maand werd de zaak voor maximaal drie maanden aange houden. Het onderzoek vergt zes weken en dan moet het rapport nog gemaakt worden. De kans is dus groot, dat er een tweede pro forma- zitting komt omdat de drie maanden uitstel overschreden wordt. Mr. D.J. Olie, raadsman van de ver dachte, noemde het jammer dat de zaak zo laat behandeld kan worden. „Maar een rapport van deskundigen is onontbeerlijk", zo voegde hij er direct aan toe. Mevr. Gaakeer stelde voor om op spoed aan te dringen, maar de officier zag daar weinig heil in. „Dat wordt door iedereen gedaan en het is moeilijk om te zeggen dat De Middelburgse rechtbank besloot vrijdag om het Pieter Baan Centrum in Utrecht een onderzoek te laten instellen naar de zielenroerselen van de 18-jarige J.C. van K.uit Sint-Philipsland, die de 80-jarige mevr. J.J. Serné-Dooms op 7 december heeft verkracht en om het leven heeft gebracht. dit meer prioriteit heeft dan een an dere zaak." „Ieder weldenkend mens zal zeg gen, dat deze verdachte onderzocht zal moeten worden", zegt persoffi cier van justitie Rammeloo. „Deze zaak heeft veel opwinding teweeg gebracht. Het is een bijzondere zaak. In het PBC zullen groeps- en indivi duele gesprekken plaatsvinden met psychologen en psychiaters. Ook in Sint-Philipsland wordt gekeken hoe de jongen zich gedroeg. Er is dna- materiaal op het slachtoffer gevon den en dna is persoonsgebonden, dus daar kom je niet onderuit. Dat is zwart-wit bewijs. Het dna-onder- zoek onder 80 mannen in het dorp, waartoe de procureurs-generaal pas na lang nadenken toestemming voor hebben gegeven, heeft succes opge leverd. Dat is honderd procent be wijs waarop de verdachte veroor deeld kan worden. Bovendien heeft de jongen ook zelf bekend, maar hij moet nu ook zelf gaan uitleggen wat er is gebeurd op die zevend decem ber aan de Oostdijk in Sint-Philips land. Tijdens een interactie tussen hem en deskundigen moet dat gedu rende zes weken bekeken worden. Ook familieleden, vrienden en be kenden zullen bij dat onderzoek van het PBC worden betrokken. In wat voor milieu is hij opgegroeid? Uit welke omgeving kwam hij? De zie lenroerselen van de verdachte moe ten bekend worden. Als het PBC zegt, dat er gevaar voor herhaling is, dan zal er sprake moeten zijn van dwangverpleging en in die tijd moet er aan herstel gewerkt worden." Omroep Zeeland concludeerde uit het gesprek met de persofficier, dat de jongen zich vrijwel niets kan her inneren van de zevende december. Volgens Rammeloo kan hij zich 'niet alles' herinneren. „Er zijn ab normale dingen gebeurd, dus mis schien verdringt hij sommige zaken wel. Dat moeten psychologen gaan onderzoeken. De verdachte heeft niet alles van het motief verklaard, een deel wel, maar een ander deel niet", aldus mr. Rammeloo, die geen nadere gegevens wilde verstrekken over de wel bekende motieven. Het is nu afwachten wanneer het PBC tijd heeft voor de zaak Sint-Philips land. De meervoudige kamer van de Mid delburgse rechtbank bestaat voor de ze gelegenheid behalve uit voorzit ter mevr. Gaakeer uit de rechters mevr. mr. M.P. Meeuwisse en mr. D.C. van Reekum alsmede uit grif fier mr. P. Francke. De zitting don derdagmiddag werd bijgewoond door de moeder en twee zusjes van de verdachte. Dokter Mellema op een nieuwjaarsreceptie in gesprek met wethouder Velthuis om te proberen de gezamenlijke huisarts enpraktijk in de Vijfhoek sneller van de grond te krijgen, maar het is hem niet gegund die voor zijn vertrek te kunnen openen. „Ik heb 28,5 jaar met heel veel plezier in Tholen gewoond en gewerkt. Het is een wonderschoon plaatsje met de baai van Duivendijk, de Wal en de Grote Kerk. We bewaren daar goede herinneringen aan, evenals aan de mensen. Tholen heeft een relatief prettige bevolking. Als je rondrijdt door de Friese Wouden en door Dren te, dan heb ik daar hetzelfde gevoel." Toch wilde Mellema een punt achter zijn Thoolse periode zetten. Dat maakte onderdeel uit van een hele langetermijnvisie, waarvan eerder het afstoten van de bevallingen en het verkopen van de apotheek aan een zelfstandige apotheker werden ver wezenlijkt. „Het huisartsenvak is het mooiste dat er is. Met aparte verlos kundigen en de huisartsenpost in Ber gen op Zoom is het bijna een kantoor baan geworden. Die ontwikkelingen hebben het allemaal leuker gemaakt, maar ik wil toch niet wachten tot mijn zestigste. Ik ben nu 54 en ik voel me nog goed en het lijkt me heerlijk om me alleen aan het vak te kunnen wij den. Dus niet meer de ellende van een eigen praktijkorganisatie." Het echtpaar Mellema-Mulder is naar Amsterdam verhuisd, waar ook zoon Ties al woont. In de hoofdstad gaan ze van het brede scala aan culturele voorzieningen genieten. „Maar ik ga niet rentenieren", onderstreept de ver trokken Thoolse huisarts. „Ik ga nog flink aan de bak, bij voorkeur voor vier dagen per week. Daarvoor kijk ik nog een beetje rond." Zijn opvolger mevr. 'Bierema werkte al drie maanden in dienstverband op vrijdag in zijn praktijk, die onlangs nog maar overging van de eigen wo ning in Hertenkamp naar de geza menlijke praktijk in de Simon Lind houtstraat. „Ik had het geluk dat ik dokter Bierema op de huisartsenpost in Bergen op Zoom tegenkwam, want het is een dilemma als je geen opvol ger hebt. Dan kun je niet weg. Dat kun je niet maken tegenover je patiën ten. Daarom was ik dolblij, dat ik me vr. Bierema tegenkwam. Op èen ad vertentie waren nauwelijks serieuze reacties gekomen. Toch was er sprake van een moderne huisartsenpraktijk, zonder overname van een apotheek e.d. Gelukkig is mijn opvolgster een ervaren, geroutineerde huisarts met een erg goede motivatie. Zij wilde ex pliciet in Tholen werken. Ik kan ook uitstekend met haar opschieten. En mijn assistente Wendy van Liere blijft op haar post." Mellema ziet overigens met lede ogen het toenemende tekort aan huisartsen aan. „Het is een treurige ontwikkeling dat er zo weinig huisartsen zijn. De regering heeft in het verleden gewoon te weinig opleidingsplaatsen gescha pen. Daarnaast is het aanzien van de huisarts ook genivelleerd." Mellema kwam uit de stad Gronin gen, zijn opvolgster komt uit de ge lijknamige provincie. Daarmee kreeg Tholen opnieuw een Groningse huis arts. In Tholen zal het echtpaar Melle ma vrienden blijven bezoeken en in Bergen op Zoom woont de dochter, zodat de reis naar het zuiden nog wel eens een keer gemaakt zal worden. „Tholen heeft z'n geneugten, maar dat geldt ook voor Groningen en voor Amsterdam. En de medische belan gen van mijn patiënten worden door mevr. Bierema ongetwijfeld uitste kend behartigd. Dat is een prettige wetenschap. Op mijn afscheidsbrief heb ik veel prettige reacties gehad. Heel wat ouderen heb ik persoonlijk de hand geschud. De 28,5-jarige pe riode in Tholen zal ons dan ook in po sitieve zin altijd bijblijven", aldus dokter Mellema. De provincie heeft het besluit van de gemeenteraad goedgekeurd, waarin de grenzen van de bebouw de kommen ingevolge de boswet zijn vastgesteld zoals geregeld in de wegenwet. Ze verzoekt de ge meente tevens, bij de eerstvolgende herziening de grenzen zodanig vast te stellen dat ze in het veld voor ie dereen herkenbaar zijn. Dat kan door wegen of waterlopen te vol gen. Het raadsbesluit betrof de woonkernen Poortvliet, Scherpe- nisse, Sint-Maartensdijk, Stavenis- se, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer, Sint-Philipsland, Anna Jacobapol- der en De Sluis. Voor Tholen was dat besluit drie jaar geleden al ge nomen. De begrenzing van de bebouwde kommen heeft een duidelijke func tie. De bevoegdheden van het rijk ingevolge de boswet gelden name lijk alleen buiten de bebouwde kom. Dus de meldingsplicht en de herbeplantingsplicht gaan niet op voor houtopstanden binnen de be bouwde kom, terwijl het rijk even min een kapverbod kan opleggen. Daarnaast zijn binnen de bebouwde kom de bevoegdheden van gemeen te en provincie in principe onbe perkt, terwijl ze daarbuiten alleen bevoegd zijn met betrekking tot al leenstaande bomen, kleine bosjes en houtopstanden die niet horen bij een bij het Bosschap geregistreerde bosbouwonderneming. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5