Gemeente koopt de zilveruienfabriek Architect Sturm tekent gemeentehuis Indringer verstoort de mis in R.K. kerk Oud-Vossemeer Anna Jacoba draait 100 jaar om de school Verburgh Vroege Vogel Aktie AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Rothuizen op de tweede plaats Parochianen geschokt door bruut geweld en vernielingen oé GordWCtaltst Gratis meten Brand in keuken van De Schutse Vier poorten komen erbij Donderdag 10 juli 2003 59e jaargang no. 34 Onverwachte doorbraak Nijverheidsweg Pindafabriek De mis in de Rooms-Katholieke H. Willibrorduskerk in Oud-Vossemeer is zaterdagavond rond kwart over zeven wreed verstoord door een woeste indringer. De 22-jarige man verschafte zich via de sacristie toegang tot hef kerkge bouw. Eenmaal op het altaar aangekomen riep hij tegen pastor J. Baijings en lector Piet Etienne godslasterlijke leu zen. Hij maakte amok omdat de kerkklokken hem te vaak uit zijn slaap zouden houden. Met behulp van enkele kerk gangers en leden van het kerkbestuur wist de heer Etienne de op hol geslagen indringer terug te drijven in de sacristie. Bij de korte worsteling op het altaar werd een koperen kruis vernield en in de sacristie richtte de dader met een brand blusser nog de nodige schade aan. De politie zocht de man, die tegenover de kerk in de Dorpsweg woont, zaterdag avond tevergeefs. In zijn huis werden wel twee plaatsnaam borden van Sint-Annaland aangetroffen en in beslaggeno men. Gisterenmorgen pas meldde de 22-jarige Vos- semeerder zich vrijwillig op het politiebureau in Tholen. Geen paniek Morele schade Nieuw op Zaterdag bij Verburgh!! Verburgh b. v. Antwerpsestraat 12-16, 4611 AG Bergen op Zoom, tel. 0164-237940 MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Smaken. Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 Tel. 0164-259698 Levend standbeeld braderie Stavenisse Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeente heeft na ruim een jaar onderhandelen onverwacht een ak koord bereikt over de aankoop van de voormalige zilveruienfabriek van Massagia aan de Nijverheidsweg/Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Het to tale complex van 3,1 ha komt, voor een aanvaardbare prijs voor de ge meenschap' in handen van de gemeente, zegt wethouder K.A. Heijboer. „Dit is weer een stap vooruit. Een verkocht omdat Massagia, na een mooie vooruitgang in ons streven naar een opknapbeurt voor de entree van Sint-Maartensdijk. Wanneer al les voorspoedig verloopt, kan de aankoop in september zowel in de raadscommissie gemeentelijke ont wikkeling als in de gemeenteraad behandeld worden", aldus wethou der Heijboer. Informeel lichtte hij de raadsleden donderdagavond na af loop van de laatste raadsvergadering voor de zomervakantie al in. „Zelfs donderdag leek het aanvankelijk nog dat er geen enkele vooruitgang in zat, maar plotseling draaide de zaak om en was er toch een ak koord." Heijboer heeft geen verkla ring voor de plotselinge doorbraak. Bij de aankoop heeft de gemeente wel een schone-grondverklaring be dongen en volgens de voorwaarden moet Massagia daarvoor een onaf hankelijk ingenieursbureau in de arm nemen waarmee ook de ge meente akkoord gaat. Bij de execu tieverkoop vorig jaar april kon die voorwaarde niet gesteld worden, zo dat er nu voor de gemeente minder risico aan vast zit. De gemeente be taalt nu echter ook meer dan toen. April vorig jaar werden de panden van de voormalige zilveruienfabriek in opdracht van de ABN Amrobank faillissement van de werkmaat schappij, niet aan de hypotheekver- plichtingen voldeed. De Italiaanse eigenaren kwamen op het laatste nippertje nog over de brug, nadat vijf belangstellenden een bod had den uitgebracht. De gemeente was toen niet de hoogste bieder, maar de vroegere gebruiker C. Polderman, die er de pindabakkërij wilde vesti gen die nu in het bedrijfsverzamel gebouw zit. Ook Fixet Muller, die naaste buurman is van het terrein, en woninginrichting Van Houte hadden interesse. De laatste is inmiddels al met een vergevorderd plan in Tho len bezig. „Jammer dat we de uien- fabriek een jaar geleden niet hebben kunnen kopen, dan had Van Houte in Sint-Maartensdijk kunnen blij ven, aan de Nijverheidsweg. Maar ik begrijp ook wel dat ondernemers geen jaren kunnen wachten." Ruim een jaar geleden had de ge meente alleen een bod op de zuidzij de van de uienfabriek uitgebracht, aan de Sportlaan-zijde. „Maar nu stelden ze prijs op één deal, ook met het pand tegenover Potter keukens erbij. Over de invulling van het tota le complex kan ik nog niets zeggen. Pas nu het rond is, kunnen we plan nen gaan ontwikkelen", zegt de wethouder. ZIE VERDER PAGINA 5 In de competitie om het ontwerp voor het nieuwe Thoolse gemeentehuis is na een nek-aan-nekrace tussen Sturm uit Roosendaal en Rothuizen Van Doorn 't Hooft uit Goes de keuze van b. en w. op de eerste gevallen. Qua offerte, presentatie en waardering kwam Sturm beter uit de bus, maar wat praktijkvoorbeeld betreft scoorde Rothuizen met het CZ hoofdkantoor in Goes beter dan Sturm met het stadskantoor in Roosen daal. Sturm is de ontwerper van de nieuwe woonwijk Stadszicht. De raadscommissie algemeen be- voorselectie een presentatie houden stuur, waarin alle fractievoorzitters zitting hebben, brengt maandagavond advies uit aan het college. Overigens hebben al die mensen zitting in de stuurgroep, zodat ze al meegedaan hebben aan de eerste selectie op 20 juni en ook aan de tweede beoorde ling op 2 juli. De gewone raadsleden hebben hun mening nog niet gegeven en komen in het openbaar ook niet meer aan het woord. Volgens artikel 169 van de Gemeentewet moet de raad in de gelegenheid gesteld wor den om zijn mening hierover te ge ven, maar b. en w. hebben in overleg met de fractievoorzitters besloten, dat niet in de volledige 19 leden tellende raad te doen, maar alleen in de com missie algemeen bestuur met zeven leden. Voor 29 juli moet volgens het college de gunning plaatsvinden, en dat heeft te maken met de Europese aanbestedi ngsregels. Op 20 juni mochten 5 van de 17 ar chitecten die bij de Europese aanbe steding belangstelling hadden ge toond voor het grote project na een voor de stuur- en projectgroep, als mede b. en w. In de stuurgroep zitten de fractievoorzitters, in de project groep een aantal ambtenaren. De vijf brachten ook offerte uit en om die goed te kunnen vergelijken, is voor de zekerheid de juistheid en volledig heid door de gemeente onderzocht. De stuur- en projectgroep en b. en w. gaven de vijf een beoordeling voor de offerte en daarbij kwam Sturm als nummer 1 uit de bus voor Rothuizen. Derde werd Kraaijvanger Urbis uit Rotterdam, vierde Jeanne Dekkers uit Delft en vijfde Architecten Cie uit Amsterdam van de beroemde archi tecten Carl Weber en Pi de Bruijn, ontwerper van het Tweede-Kamerge bouw. Wat presentatie betreft, maakte Kraaijvanger de meeste indruk op de fractievoorzitters, ambtenaren en col legeleden. Sturm werd tweede, Rot huizen derde, de Architecten Cie vier de en Jeanne Dekkers vijfde. ZIE VERDER PAGINA 19 Piet Etienne en Jan Boogaart (rechts) nemen de schade aan de kruisbeelden op die de indringer zaterdagavond tijdens de mis in de rooms- katholieke Willibrorduskerk in Oud-Vossemeer heef: aangericht. „Ongelofelijk. Zoiets verwacht je toch niet. Dit heb ik in al die jaren dat ik binnen onze parochie actief ben nooit eerder meegemaakt." Maandagavond zijn enkele vrijwil ligers van de H. Willibrorduspa- rochie naar het kerkgebouw geko men om de schade die de indringer heeft aangericht op te nemen. Piet Etienne was lector tijdens de dienst van zaterdagavond en hij was, vanaf het altaar, van heel nabij getuige van de wild-westtaferelen die zich voorin de kerk afspeelden. Hij kan er, net als de andere aanwezigen, nog steeds niet over uit hoe zoiets nu heeft kunnen gebeuren. „De mis was een kwartiertje bezig toen de deur van de sacristie plotseling openging. Ik stond na het lezen van een gebed nog bij het spreekgestoel te en ik schrok me een hoedje toen ik die vreemde vent ineens vanuit mijn ooghoek het altaar op zag ko men. Het was een kort geblokt man netje en zijn ogen straalden razernij uit", vertelt Etienne. „Het viel me gelijk op dat hij al bij binnenkomst een bloedende hoofd wond had. Eenmaal in de kerk be gon die op hol geslagen kerel met een beledigende taal te roepen en hij schoffeerde met name onze pas tor", vervolgt de lector. De ge schrokken voorganger zocht samen met een misdienaar een veilig heen komen achterin de kerk. „Bij mijn poging om de indringer uit het kerkgebouw te zetten, kreeg ik ge lukkig snel de nodige assistentie van de secretaris van het kerkbe stuur, Frie Clarijs, en enkele andere mensen uit de kerk. Toen hij zich in het nauw gedreven voelde, pakte de indringer het kruis dat op het altaar staat en hij wilde mij daarmee te lijf gaan. Ik kon een klap met het zware kruis gelukkig nog net met mijn arm afweren, maar het kerkelijk kunstbezit brak bij die actie in twee stukken. Toen we er met vereende krachten in waren geslaagd om hem terug in de sacristie te krijgen, bleef de man woest tegen de door ons ge barricadeerde deur slaan en schop pen. Hij zag klaarblijkelijk het zin loze van zijn actie in, want na enige tijd richtte hij zijn woede op het in terieur van de sacristie. Een houten kruis werd beschadigd, deuren raakten ontzet, hang- en sluitwerk werd vernield en enkele stopcon tacten en lichtschakelaars moesten het ontgelden. Bovendien smeet hij een brandblusser door de ruimte en daarbij werd een oud schilderij ge raakt. Gelukkig is het kunstwerk niet beschadigd", aldus de nog zichtbaar verbouwereerde Piet Etienne. Twee kerkgangers hebben buiten de wacht gehouden totdat de politie - met twee auto's en vier man sterk - arriveerde. In de kerk waren op het moment van het voorval ongeveer twintig parochianen aanwezig. Volgens Etienne, die tijdens de mis van za terdag ook als koster fungeerde, bleven de kerkgangers opmerkelijk rustig. „Er is absoluut geen paniek geweest, ik denk dat de mensen daar te verrast voor waren. Het ging allemaal zo razendsnel, en zo'n brute interventie tijdens een kerk dienst is zo onwezenlijk, dat bij de meeste aanwezigen de schrik pas later kwam. Toen de man na enige tijd uit de sacristie vertrok, heb ik snel de buitendeur op slot gedraaid. En dat bleek maar goed ook, want enige tijd later keerde de oproer kraaier terug met een grote zak pot grond. Omdat hij nu niet meer terug naar binnen kon, heeft hij de zak maar in het portiek naast de kerk leeg gekapt." Al met al heeft het hele incident 5 a 10 minuten ge duurd. Toen de orde was hersteld, heb ik de parochianen gevraagd of ze de kerkdienst voort wilden zet ten en iedereen vond dat we de ge bedsbijeenkomst moesten hervat ten. Na afloop van de dienst heeft de door ons gealarmeerde politie proces-verbaal opgemaakt." De po litie zou de man tevergeefs in zijn woning gezocht hebben en postte tot na tien uur die avond in de Dorpsweg. Tijdens een inventarisatie in het kerkgebouw blijkt de materiële schade achteraf mee te vallen. Piet Etienne schat de kosten aan onder meer nieuw hang- en sluitwerk en elektrisch schakelmateriaal op on geveer 500 euro. ZIE VERDER PAGINA 3 Iedere Zaterdagochtend tussen 9.00 en 11.00 uur een aantal artikelen tegen spetterende verkoopprijzen!! zie de advertenties elders in deze krant of surf naar www.verburgh.nl Advertentie I.M. v djriif^/uuiiwf%w ly&wii Advertentie I.M. Vier bewoners van zorgcentrum de Schutse te Sint-Annaland zijn maan dagnacht uit voorzorg geëvacueerd nadat brand was ontstaan in de keu ken. De brandweer was ruim 2,5 uur bezig om de veiligheid te herstellen. In de nacht van maandag op dinsdag ontdekte de nachtdienst brand in de keuken. De technische dienst werd gewaarschuwd en de vlammen met handblussers te lijf gegaan. Vier be woners die vlak achter de keuken hun kamer hebben, werden wakker ge maakt en tijdelijk naar de recreatiezaal gebracht. Ondertussen was de brand weer gewaarschuwd. „Er is heel ade quaat en volgens het boekje opgetre den", zegt brandweercommandant J. de Feijter. De blusgroep Sint-Anna land rukte om zes minuten voor één uit. In de noodhuisvesting van De Schutse bleek de vuurhaard moeilijk bereikbaar. Ze zat achter en onder het industriële kookfomuis. „Waarschijn lijk is de brand door de stralingshitte van het toestel zelf ontstaan", zegt De Feijter. Met één straal hogedruk en een beperkt aantal liters water kon het vuur bedwongen worden. „Omdat het al in het houtwerk zat, moest een deel daarvan helaas toch gesloopt wor den." Om half vier zat het karwei er voor de brandweer op. Door deuren gesloten te houden, werd voorkomen dat de rook zich door het gebouw ver spreidde. Desondanks hangt er een stank in het zorgcentrum. In de vroege ochtend is een schoon maakploeg aan de gang gegaan en ook is de eigen keukenploeg eerder opgetrommeld. „We hebben appara tuur uit de oude Schutse gehaald en zodoende kan er provisorisch gekookt worden", meldt mevr. Van Ommen. Over de omvang van de schade kan ze nog weinig zeggen. „Er zit een gat in de vloer en in de muur, op zich valt het mee. Maar je weet natuurlijk nooit." Voor zowel de bewoners van De Schutse als voor de 'klanten' van de maaltijdvoorziening kon er dins dag alweer gekookt worden. „Met wat improvisatie gaat alles gewoon door", zegt hoofd zorg mevr. Van Ommen van het Sint-Annalandse zorgcen trum. Stavenisse staat zaterdag in het teken van de braderie. De organiserende voetbalclub SC Stavenisse heeft niet minder dan zo'n honderd kramen en staanplaatsen verdeeld in de Voor straat en op het Van der Lek de Clercqplein. Speciale attracties zijn een 'levend standbeeld', een portrette kenaar, dweilband De Lamsöóren uit Oud-Vossemeer, Tina Fortuyn die mensen een metamorfose laat onder gaan, verloting wip 'm d'r in met ko nijnen. Verder is er een schiettent te vinden, rad van avontuur, enveloppen- trekken, darts en een kinderbraderie. Ook is er een rommelmarkt, waarvoor morgenavond vanaf zeven uur bruik bare spullen worden opgehaald. De braderie begint om tien uur 's morgens en duurt tot ongeveer half negen. Gisteren is op het havenplateau al de kermis begonnen, die tot zaterdag avond duurt en het geheel extra ca chet geeft. Aan de Platteweg in Scherpenisse, de Stoofstraat in Poortvliet, als mede de Kastelijnsweg en Hoge- weg te Sint-Maartensdijk komen er vier poortconstructies bij. Straatmakersbedrijf Bolier uit Sint-Maartensdijk mag ze voor 21.300 euro, exclusief btw, alle maal aanleggen van de gemeente. Voor de aanbesteding waren zeven aannemers uitgenodigd: Moerland Met een feestlied, waarvan de tekst en het arrangement was gemaakt door groepsdi- recteur Kees van Dis, hadden de 46 leerlingen van de protestants-christelijke basis school - gestoken in Ot-en-Sienkleding - het programma geopend. Het gospelkoor Re joice o.l.v. Irma Piet werkte aan het programma mee. En ds. O. Boersma, die tot vorig jaar juli aan de Gereformeerde Kerk in de Polder was verbonden, kwam voor het jubi leum uit Zwitserland. Hij had er even moeite mee gehad om ja te zeggen. „In 1998 kwam in als dwaalgastvogel uit Afrika naar Anna Jacobapolder, maar ik ben toen weer weggevlogen. Onze kinderen Hanna en Emma hebben hier echter naar school gegaan en via de school hebben we ons goed gevoeld in AJP." Ds. Boersma ging dan ook overstag en had Handelingen 8:26-31 over het verhaal van Filippus en de kamerling uit Ethiopië als tekst gekozen. „Begeef u op weg, zei de Geest tegen Filippus. Dat is niet altijd eenvoudig, zo hebben ook de pioniers van deze school gemerkt, die 100 jaar geleden aan de Lage weg begonnen zijn. Zeker niet in de winter. De kinderen hebben hun school niet voor het uitkiezen, evenmin als hun ka meraadjes. Op de dag van de oprichting waren er maar liefst 50 kinderen. De mensen stonden ervoor: ze wilden een ideaal verwezenlijken en beschouwden de school als iets van henzelf. Een school is ook belangrijk. Ouders geven hun kinderen het meeste mee, maar de meesters en juffen doen ook veel. Ze proberen de leerlingen een stapje verder te helpen, openen hun ogen. Zoals Filippus naast de man uit Ethiopië gaat zit ten, zo nemen de juffen en meesters plaats naast de kinderen. Met behulp van de ver halen uit de Bijbel wijzen ze de leerlingen de weg. Ze leggen uit en bidden met ze om met overtuiging verder te gaan, op weg naar de vrede. De kinderen van het Kompas zitten in hun wagens op weg naar de toekomst." Zie verder pagina 17. De leerlingen van het Kompas openen met een feestlied de jubileumviering in de Gereformeerde Kerk van Anna Jacobapolder. "v 11 uit Sint-Annaland was tweede met 22.500 euro, De Rijke uit Sint- Maartensdijk 25.500, Van Vossen uit Sint-Annalnad 25.870, Van Haaften uit Stavenisse 26 mille, Scherpenisse uit Sint-Annaland 27.100 en Goedegebuure uit Sint- Annaland 32.900 euro. In de volle Gereformeerde Kerk van Anna Jacobapolder is zaterdagavond in dankbaarheid aan de pioniers van weleer en aan Hem die de verschillende gene raties ouders en kinderen erbij betrokken hield, het honderdjarig bestaan van basisschool het Kompas gevierd. „We zijn allen die gedurende 100 jaar het chris telijk onderwijs in Anna Jacobapolder mogelijk hebben gemaakt dankbaar, maar de Heere komt de hoogste eer toe. En Hem vertrouwen wij onze school ver der toe", zei bestuurslid Wendy Geluk. De enige basisschool in het dorp neemt een centrale plaats in. Zonder deze voorziening zou Anna Jacobapolder niet zijn wat het nu is. EN VERDER... Thoolse rechtbankpresident in de Fluplandse moordzaak Veel foto's op expositie over wederopbouw na Ramp HOE NEDERIG HET MAG ZUN, NIETS GAAT ER BOVEN HET EIGEN THUIS Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Groningse Maike Bierema nieuwe huisarts in Tholen Je moet prikkels blijven krijgen, zegt zilveren meester Duvekot Juf Den Braven voelt zich na 25 jaar helemaal thuis in Sint-Annaland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1