Een heel heugelijk feit voor een klein dorp als Anna Jacobapolder De Vosseblaozers pakken de derde Zeeuwse titel op een rij Aart Slager Brabants kampioen in een vergrijzende sport Dammer uit Scherpenisse doet het vooral op intuïtie Winterse taferelen tijdens geslaagd dweilbandkampioenschap Voetballen met team van bedrijf Duivenmelker vrij gesproken in hoger beroep Donderdag 10 juli 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Tijdens het zesde open Zeeuws kampioenschap voor dweilorkesten kaapten de muzikanten van dweilband de Vosseblaozers uit Nieuw-Vossemeer voor de derde keer op rij de hoofdprijs weg. De 21 deelnemende muziek groepen verzorgden zaterdag op vier verschillende podia in het centrum van Oud-Vossemeer een muzikale show waarbij het thema Koning winter in Oud-Vossemeer cen traal moest staan. Bij dweilorkest de Lamsóören, die ook dit jaar de organisatie van het carnavaleske muziekfesti val verzorgde, was men zeer tevreden over de grote pu blieke belangstelling en de muzikale kwaliteiten van de deelnemende bandjes. Vorig najaar werd Aart Slager uit Scherpenisse tot zijn eigen verrassing gevraagd om te komen dammen bij De Schijf in Roosendaal. De door de damsport gepassio neerde Slager aarzelde geen moment, ook al speelt hij met een combinatieteam van de Thoolse damclub De Eendracht en het Fluplandse DSVF al jaren in de Zeeuwse hoofdklasse. Studieboeken Zomer Opheffing dreigde 5182,05 euro Rode Kruis VERVOLG VAN VOORPAGINA Op de diverse podia in Oud-Vossemeer speelden zich zaterdag tijdens het Open Zeeuws kampioenschap voor dweilorkesten winterse taferelen af. Muzikanten in dikke wollen kleding en voorzien van attributen als schaatsen, sleetjes, ski's, sneeuwschuivers en kunstsneeuw speelden prima in op het thema. Hier zijn de latere winnaars in actie. Groot, groter, grootst. Bij dweilor kest de Lamsóören weten ze zacht jesaan zelf niet meer waar de grens van het open Zeeuws kampioen schap ligt. Ieder jaar groeit het aan tal deelnemende muziekgroepen. De grote feesttent, die voor het tweede achtereenvolgende jaar op het dorpsplein aan de Raadhuisstraat stond, zat ook nu weer bomvol met liefhebbers van gezellige feestmu ziek. Mede dankzij het ideale weer was er ook bij de podiums bij café De Hoop, op het parkeerterreintje aan de Ring en bij Hof van Holland veel belangstelling voor de muzikale acts. Het kampioenschap werd om half twee op het hoofdpodium geo pend door de winnaars van vorig jaar, de Vosseblaozers. Zij voerden dit keer een soort striptease-act op waarbij een grote thermometer als leidraad voor de hoeveelheid kle ding diende. De muzikanten wissel den onder het spelen van vrolijke muziek voortdurend van outfit en met attributen als schaatsen, sleetjes en sneeuwpoppen kreeg de uitvoe ring een echt winters karakter. Ook de andere muziekgroepen uit Bra bant en Zeeland gaven op een zeer creatieve manier invulling aan het winterthema waarvoor dit jaar was gekozen. Zo kwamen de Neutekrae- kers uit Oud-Vossemeer met een ar renslee op het toneel. Kerstman Jos van der Zande gaf tekst en uitleg bij het optreden van de bandleden en muzikant Ingrid den Hollander had de ondankbare rol van rendier voor haar rekening genomen. De Vosse- meerse inbreng bestond verder uit het jeugdorkest Neutgeval. De jon gelui gaven een vlotte show weg, maar ze schoten uiteindelijk in de score toch tekort om in de prijzen te vallen. Al met al had de jury, onder leiding van voorzitter Ad Verhees van Oud-Vossemeers' Muziekver eniging, zijn handen vol om zowel het showgedeelte als de muzikale kwaliteiten van alle 21 gezelschap pen op de juiste waarde te beoorde len. De spanning onder de deelne mers in de feesttent werd steeds ver der opgevoerd. En toen om negen uur de uitslag bekend werd gemaakt, bleek de Zeeuwse titel voor de derde keer op rij naar de Vosseblaozers uit Nieuw-Vossemeer te gaan. De Stoe- prakkers maakten het succes voor het dorp van Merijntje Gijzen com pleet met het behalen van de tweede plaats. Beide muziekgroepen staken met respectievelijk 185,5 en 181,5 punten ruim boven de concurrentie uit. De derde podiumplaats was dit jaar voor de Hé Hé band uit Prinsen beek met 157,5 punten. Met een ver dienstelijke vijfde plaats hielden de Neutekraekers als beste Zeeuwse band de eer hoog. Er was nog een speciale leutprijs voor de meest car navaleske muziekgroep en ook die ging naar Brabant. De trofee, een vol vat bier, werd door de leden van 't Wor niks uit Steenbergen met open armen ontvangen. Het muziek festival werd na de prijsuitreiking voortgezet met muziek van de rock- coverband Leach en een drive-in- show. Door uit te komen voor twee vereni gingen werd het een druk seizoen voor de 49-jarige Scherpenissenaar. Toch kijkt hij tevreden terug op de voorbije competities. Slager werd zelfs Brabants kampioen sneldam- men en deed mee aan de nationale ti telstrijd in de eerste klasse, waar hij beslag legde op de negentiende plaats. Zorgen maakt hij zich ook, met name over de toekomst van zijn sport. „In huis wordt nergens meer gedamd." Zelf was Slager ook een laatbloeier in het dammen. Aanvankelijk voet balde hij bij SPS, totdat zijn werk zaamheden als slager het sporten op zaterdag onmogelijk maakten. Een carrière in het volleybal leed al vroeg schipbreuk vanwege een onwillige rug. Per toeval rolde hij als 21-jarige de damsport in. In Stavenisse was men bezig met het oprichten van een club en Slager werd in het eerste jaar van de vereniging meteen kampioen. Dat succesje leverde hem het nodige zelfvertrouwen op, waarna hij zich aanmeldde bij de toen nog bloeiende damclub in Tholen. Kampioen werd Slager nooit in Tholen, wel ontwik kelde hij zich er tot een meer dan ge waardeerd speler. In de Zeeuwse hoofdklasse kan hij zich goed staan de houden en dit jaar mocht hij zich ineens ook meten met Brabantse op ponenten op hetzelfde niveau. „De eerste twee partijen voor De Schijf verloor ik. Dan twijfel je toch even of je wel de juiste beslissing hebt ge nomen. Die mensen gaan dan mis schien ook vraagtekens zetten bij de speler die ze hebben binnengehaald. Gelukkig heb ik alle volgende partij en gewonnen. Ik ga ervan uit dat ik ook volgend jaar bij hen speel." De zoektocht naar goede spelers door een vereniging uit een stad met de omvang van Roosendaal is illus tratief voor de stand van zaken van de damsport in Zuidwest Nederland. De sport vergrijst, aanwas van jonge leden is er nauwelijks. In Tholen ko men maandelijks een handvol spe lers bij elkaar om te spelen, in Flup- land gaat het om een tiental actieve leden. Bij DSVF bestaan al geruime tijd plannen om de schooljeugd te stimuleren. Daadwerkelijke actie wordt echter nauwelijks onderno men, ook al omdat de leden volgens Slager zelf onvoldoende tijd kunnen vrijmaken. „De inmiddels overleden Piet Reijngoudt in Flupland was zo iemand die de jeugd warm kon ma ken. In Anna Jacobapolder heeft Leendert van de Velde veel bete kend. Dat soort voortrekkers is er niet meer. We zijn nu afhankelijk van leerkrachten die er achteraan willen zitten. Met alleen het uitdelen van een stenciltje kom je er niet. De jeugd heeft vandaag de dag ook zo verschrikkelijk veel mogelijkheden om aan sport te doen. Rond de Thoolse schoolkampioenschappcn dammen leeft het even op. Daarna is het weer snel over. Dammen vraagt bovendien verschrikkelijk veel toe wijding, wil je een enigszins redelijk niveau halen. Iedereen kan een dam verschuiven, maar dat betekent niet dat je onmiddellijk resultaat mag verwachten. Aankomende spelers haken daardoor geregeld af. Ze kun nen eenvoudigweg niet het geduld opbrengen en wachten tot hun ni veau stijgt." Ook de mogelijkheden die het inter net biedt om de damsport onder de jeugd te propageren, worden in deze regio nog onvoldoende benut. Veel collega's van Slager spelen regelma tig een virtueel potje (snel)dammen via het wereldwijde web, tegen dam mers die om de hoek kunnen wonen of ver weg. Voor de internetgeneratie lijkt een dergelijke opzet meer per spectief te bieden dan een verplicht uurtje in een zaaltje van het dorps huis. Slager zelf heeft geen interne taansluiting maar wel een damcom- puter, die hij op verschillende moei- lijkheidsniveau's kan instellen. Spe len op het ding is echter eerder uit zondering dan regel. Avonden blok ken in studieboeken doet hij al helemaal niet. „Ik ben niet iemand die zich voluit in de theorie verdiept. Ik ga vooral op mijn intuïtie af. Ik ben ook maar een klein amateurtje. De toppers kennen bijna elke partij van vroeger tot nu uit hun hoofd en kunnen wel dertig zetten uit zo'n partij naspelen, voordat ze afwijken. Op mijn niveau zoek je al na een paar zetten een eigen richting." In Roosendaal speelt Slager in het zelfde team als Toine Brouwers, ie mand die wel lang bij de nationale top hoorde. Met De Schijf legde de Scherpenissenaar beslag op de derde plaats in de Brabantse hoofdklasse, in Zeeland eindigde het combinatie team van DSVF/Eendracht in de middenmoot. Individueel timmerde Slager dit jaar vooral met het snel- dammen aan de weg. De Brabantse titel gaf hem het recht om deel te ne men aan het NK in Steenwijk. In een veld van vierentwintig deelnemers eindigde Slager als negentiende. Het meedoen was in dit geval belangrij ker dan winnen. „In totaal speelde ik twaalf partijen van elk tien minuten, waarvan ik er zes won. Vier keer verloor ik en tweemaal speelde ik re mise. Toch geen slecht resultaat. De tijdsdruk bij het sneldammen is enorm hoog. In één oogopslag moet je de juiste combinatie zien en de be doelingen van de tegenstander door gronden. Die spanning maakt het sneldammen voor mij aantrekke lijk." Ook in de zomer blijft Slager actief. Samen met andere regionale dam mers als Jan van de Weteringh en Han van de Velde neemt hij deel aan een aantal eendaagse toernooien. Onder andere Dordrecht, Oostkapel- le en Loosdrecht staan op het pro gramma. Slager, tot voor kort zelf standig slager in zijn eigen dorp maar tegenwoordig parttimer bij col lega's in Sint Maartensdijk en Mid delburg, heeft zijn handen wat meer vrij dan vroeger. „Die extra vrije uren steek ik graag in het dammen. Mij blijft deze sport boeien. Het is echter wel zaak dat er jonge tegen standers komen. Eerlijk gezegd zie ik het somber in. In huis wordt ner gens meer gedamd. De basis ont breekt." uit 1923." Hele gezinnen staan er op, zoals bijvoorbeeld de 8 kinderen van Voshol (van de Druiventros). Soms ook broer en zus. Een school reisje uit de twintiger jaren met meester Ketel in de duinen en een plattegrond van de school met on derwijzerswoning aan de Lageweg. Naast deze expositie is er nog meer historie vastgelegd, namelijk in het jubileumboekje dat door Sjaan Kaashoek, Netty van Westen, Cok- ky Schults en Wendy Geluk m.m.v. Jan-Willem Kempeneers is samen gesteld. In het 72 pagina's tellende boekje halen 32 oud-leerkrachten en (oud)-leerlingen herinneringen op, geïllustreerd met foto's. Cokky Schults-van Goch, de coördi nator van het Kompas, noemde het 's middags tijdens de opening van de tentoonstelling en de presentatie van het boekje een heel heugelijk feit voor een klein dorp als Anna Jaco bapolder, dat de school het eeuw feest mag vieren. „In 1903 voortge komen uit initiatieven binnen de Gereformeerde Kerk, mogen we er nog steeds zijn omdat de betrokken heid van de ouders heel groot is. Toen de gemeente Sint-Philipsland in 1995 bij de gemeente Tholen kwam, werden we met opheffing be dreigd. Maar een besturenfusie van vier scholen bracht uitkomst en nu zitten we onder één groot bestuur", aldus mevr. Schults. Bestuursvoorzitter L. Konijn wees erop, dat AJP op de wereldkaart maar piepklein is, maar toch bestaat de school 100 jaar. „Moeten we al die moeite nog doen voor ruim 40 leerlingen zullen sommigen mis schien zeggen, maar het gaat niet om het getal. Eén voor één tellen we mee bij God, bij Hem hoeft niemand te ontbreken. Hij zoekt kinderen met zijn verlossend evangelie. Daarom is er toekomst voor het christelijk on derwijs en dus ook voor het Kom pas, dat ik nog 100 jaar toewens", zei voorzitter Konijn. Ineke van Nieuwenhuijzen-Vogelaar (haar moeder, juffrouw Francoys, werd in 1937 onderwijzeres in de klassen 1, 2 en 3) sprak over een springlevende, moderne School met de Bijbel. „Het is een groot voor- Tinie Spoelstra uit het Groningse Leek en Theo Boudeling uit Swifterbant ontmoetten elkaar op de reünie van de 100-jarige basisschool in Anna Jacobapolder. De eerste was één van de vijf dochters van de toenmalige dominee in de Polder. Tinie kwam in 1940 op school, Theo Boudeling volgde in 1941. „Ik zou met haar trouwen", lacht Boudeling, maar ze koos een Veltman als echtgenoot. We hebben het hier enig gehad. Dit was de mooiste tijd van ons leven en met vier zussen - één is er overleden - komen we nog elk jaar naar Anna Jacobapolder", aldus Tinie Spoelstra. twee partijen en sprak de 59-jarige erop aan, dat hij geen oudere man moest belagen. Diezelfde avond omstreeks half elf werd de 46-jari- ge telefonisch met de dood be dreigd door de 59-jarige Thole- naar. Die kwam ook naar de eerste toegereden. De 59-jarige verklaar de te zijn mishandeld en zijn auto was vernield. Daarvoor werd de 46-jarige verantwoordelijk ge steld, maar die zei z'n woning niet uit te zijn geweest. Een bewoner van de Mossellaan zou echter van uit zijn dakraam hebben gezien dat iemand die op de 46-jarige leek, de auto van de 59-jarige zou hebben vernield. Die deed daarvan de vol gende dag aangifte bij de politie. Sporen van de vernieling werden er echter bij de woning niet gevon den. Het gerechtshof was van oordeel, dat er twijfelachtige verklaringen waren afgelegd, die niet op waar heid berustten. De 46-jarige Tho- lenaar trof geen blaam. Hij werd bijgestaan door raadsman mr. Boot, die de kosten claimde die zijn cliënt had moeten maken. Tijdens de collecteweek van het Ne derlandse Rode Kruis is op Tholen en Sint-Philipsland een bedrag van 5182,05 euro opgehaald, als volgt verdeeld over de woonplaatsen: Tholen 1788,67 euro; Oud-Vosse meer 265,33 euro; Sint-Annaland 755,89 euro; Stavenisse 544,10 eu ro; Sint-Maartensdijk 173,37 euro; Scherpenisse 423,03 euro; Poort vliet 426,66 euro; Sint-Philipsland 805,00 euro. Opvallend is dat in Sint-Maartensdijk, de op een na grootste woonkern, het minst is op gehaald. „Dat deze school daarom door mag gaan, in vrede en met liefde", aldus ds. Boersma. Astrid Zuidweg droeg een gedicht voor en Michel Ver maas las de tekst uit Handelingen 8. Bij de uitgang was er een collecte voor de Cliniclowns in ziekenhui zen, waarna iedereen naar de school liep voor de reünie. Daarvoor was zo'n grote belangstelling dat het in de gemeenschapszaal bomvol was, zodat er verschillende mensen bui ten bleven staan of later alsnog een luchtje gingen scheppen omdat het in de school te benauwd was. Herin neringen werden opgehaald en vele bekenden drukten elkaar de hand. Ook oud-leerkrachten als Bert de Kok en Piet van 't Hoog waren pre- sent en oud-leerling Jan v.d. Velde trad nog op als muzikant. Op 14 panelen met 260 foto's had Jan Kempeneers met zijn vrouw en kleinzoon Jan-Willem een tentoon stelling ingericht. De school stond centraal, maar er waren ook enkele thema's uitgediept als de landbouw met de diverse boerderijen als La Solitude, Helenahoeve en Nicke en de weervisserij op ansjovis van de veerfamilie Maas. „Van zo'n kleine plaats als Anna Jacobapolder is er nog ontzettend veel fotomateriaal beschikbaar", vertelt Kempeneers. „Voor deze tentoonstelling zijn er ook nieuwe foto's boven water ge komen, zoals een koninginnefeest recht om in deze sfeer, met de Bijbel als richtsnoer, naar school te mogen gaan. Met eerbied, respect en grote dankbaarheid denk ik aan de stich ters en onderhouders van deze school. Het jubileumboekje is een schitterende herinnering aan wie les gaf en kreeg. Mijn wens is, dat deze school zijn bijzondere plaats in An na Jacobapolder mag behouden, tot in lengte van jaren." Mevr. Van Nieuwenhuijzen bood wethouder Van Kempen van onder wijs het eerste exemplaar van het ju bileumboekje aan, gevolgd door di recteur Van Dis, Jan en Jan-Willem Kempeneers en ds. Boersma. Mevr. Kempeneers, kleinzoon Jan-Willem en Bram Neele, die alle jubileumac tiviteiten fotografeerde, werden in de bloemetjes gezet. Het Kompas telt vier groepsleer krachten: Cokky Schults en Rineke Woets hebben een duobaan en ge ven samen les aan de groepen 3, 4 en 5. Barbara Dekker geeft al 27 jaar les in de Polder en werkt met de kleuters uit groep 1 en 2. Ze zorgt er Cora ten Hove, Marga Wagemaker en Conny Quist (v.l.n.r.) zaten destijds samen in de klas en lieten zich voor de reünie van het Kompas inschrijven bij Wendy Geluk, van wie ze een etiket met hun naam erop ontvingen. In september gaat in Meulvliet te Tholen weer een zaalvoetbalcom petitie van start met teams van be drijven. In een seizoen worden er ongeveer twaalf competitie- en bekerwedstrijden gespeeld. Onge veer één keer in de drie weken ko men de teams in actie en daarnaast is er een afsluitend toernooi. De wedstrijden staan onder lei ding van scheidsrechters van de KNVB en worden gespeeld op maandagavond. Bedrijven, instel lingen en verenigingen kunnen zich voor het nieuwe seizoen aan melden bij Charel Wolvekamp, tel. 605021. Aart Slager damt vaker op het bord dan de computer, maar ziet de toekomst voor deze sport somber in. tevens voor, dat de 13 computers het allemaal doen. Adrianne van Poortvliet geeft les aan de groepen 6, 7 en 8. Ella van Westen geeft al 30 jaar handvaardigheid op het Kompas. Daarnaast is er nog een onderwijsassistente (Greetje de Jong) en een conciërge (Rien van Winkelen), zodat de 47 leerlingen tellende basisschool royaal in de mensen zit. En naast die zes mede werkers is Kees van Dis er nog als directeur, maar die heeft ook scho len in Tholen, Oud-Vossemeer en Poortvliet onder zijn hoede en komt alleen op donderdag naar Anna Ja cobapolder. Het Kompas heeft drie lokalen en een gemeenschapsruimte. Vorige week kwamen er twee nieuwe leer lingen bij, Nicolas Buyck en Nina van 't Hoff en maandag was Robin Bogt de 47ste. Over een paar weken zijn het er 44, want dan verlaten de drie leerlingen uit groep 8 de basis school in Anna Jacobapolder om naar het voortgezet onderwijs te gaan. De kinderen vieren nog een hele week feest in Ot-en-Sien kleding met o.a. een gezamenlijk ontbijt, spelletjes, een rondrit in een boeren kar, knutselen, schrijven met kroon tjespennen en vandaag een bezoek aan streekmuseum de Meestoof. Morgen wordt de viering van het 100-jarig bestaan afgesloten met spelletjes in het dorp, een vossen jacht en tenslotte pannenkoeken eten. Een 46-jarige Thoolse duivenmel ker is door het Haagse gerechts hof vrijgesproken van mishande ling en vernieling. De Middel burgse rechtbank had hem vorig jaar tot 500 euro boete en vergoe ding van schade aan een auto veroordeeld, maar het gerechts hof vond daarvoor geen wettig en overtuigend bewijs aanwezig. De Tholenaar was ten onrechte be schuldigd en ging vrijuit. Op woensdag 23 juli 2001 ont stond er in het duivenlokaal van de Trouwe Duif in Tholen een woor denwisseling tussen een 59-jarige en een 73-jarige inwoner. Na het inkorven gaf de oudere man een rondje bier, waarbij de 59-jarige werd overgeslagen. Die sprak daarop de 73-jarige aan en er dreigde een handgemeen. Een 46- jarige duivenmelker scheidde de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 17