80.000 euro voor thuisliggers niet afwentelen op watersport Verhuizing Betho begint in september Beachclub van jongeren houdt oogje op de koaje Verkrachting extra schok voor Sint-Philipsland Met bruine vloot haven Sint-Philipsland behouden en yz® -D 19 huizen aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland VVD wil in juni al toiletten de stranden bij meten Donderdag 26 juni 2003 59e jaargang no. 32 Scherpenisse Tel. 0166-663804 Fax 0166-662007 BEHANG - GLAS SCHILDERWERK Nieuw verzoek vuurwerk Tholen Geldschieters Thoolse politiek akkoord met pijn in het hart Verzwarend feit verdachte moord mevr. Serné Deze week Hulde voor vijf verkeersbrigadiers uit Tholen MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen oé 0o«ciatet Gratis Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 Tel. 0164-259698 www.schildernoom.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 ■E-me4i-jgdactie@eendrachtbode.nl QiDt ((-advërt^eendrachtbode.nl idrachtbode.nl indrachtbode.nl d voor de streek Tholen waarin opgenomen de rit en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De eerste aanvraag voor het afste ken van vuurwerk op de landtong langs het Schelde-Rijnkanaal is door gedeputeerde staten afgewe zen, maar er is een nieuw verzoek ingediend voor minder hoog, klein schaliger vuurwerk op 30 augustus als finale van de Thoolse braderie. De ondernemersvereniging is nu uitgeweken naar de voormalige oesterputten, tussen de scoutingge- bouwen en de Gemaalweg. De pro vincie heeft daarover al een advies aanvraag gestuurd aan zowel de gemeente als de brandweer. Vol gens een provinciewoordvoerder zou de nieuwe procedure nog tijdig voor 30 augustus afgewikkeld kun nen zijn. Op het eerste plan had Wagenvoort Vuurwerk uit Wapen veld nog een zienswijze kunnen in dienen bij de provincie, maar dat is niet gebeurd. Het bedrijf legde zich neer bij het feit, dat het verzoek geen haalbare kaart was omdat niet werd voldaan aan de verscherpte veiligheidseisen. Zo zou het pu bliek op 220 meter in plaats van de vereiste 325 meter van het vuur werk verwijderd zijn. De ligging van olieleverancier Verbo en de schepen met gevaarlijke stoffen door het Schelde-Rijnkanaal vor men ook een belemmering. Door minder hoog en daardoor ook min der spectaculair vuurwerk te ge bruiken bij de scoutinggebouwen hoopt de ondernemersvereniging alsnog toestemming van de provin cie te krijgen. De Zuiddijk in Sint-Philipsland wordt vernieuwd met de bouw van 19 huizen. Gebr. v.d. Nieuwendijk uit Stellendam heeft de oude lood sen van loonbedrijf Fase gekocht en het pand van warenhuis Ko Ver wijs met bedrijfswoning. Het ge bied ondergaat een metamorfose met de andere invulling. Het ge meentebestuur wil de inwoners van Sint-Philipsland horen over deze veranderingen. Daarom is er dinsdag 8 juli een inloopavond in dorpshuis de Wimpel, waar men van half acht tot negen uur de vorm van de plannen, de verkeers afwikkeling, alsmede de procedure en besluitvorming kan bespreken. Voor het bouwplan moet het be stemmingsplan gewijzigd worden en daar komt de gebruikelijke pro cedure voor, waarbij inwoners be zwaren kunnen maken. Voor dit plan krijgt de gemeente rijkssubsi die uit de pot investeringsbudget stedelijke vernieuwing. De ge meente sluist dit geld door naar gebr. v.d. Nieuwendijk, anders zou de bouw van 19 huizen daar niet kunnen doorgaan. VVD-raadslid F.J. Goossen wil in juni al toiletten bij de strandjes plaatsen. „Zondag waren er tussen de 1500 en 2000 mensen op de Oesterdam en ik vind het een zorgplicht van de gemeente dat er dan openbare toiletten staan. Nu zie je de mensen in de bosjes dui ken en dat is toch niet de bedoe ling", zei Goossen maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Op de parkeerplaats waar duikers verzamelen bij de Oesterdam staat wel een toilet, maar Goossen miste er bij de Bergsediepsluis en Anna Jacoba- polder. Wethouder Van Kempen liet weten dat de gemeente altijd pas in juli en augustus toiletten plaatst. Met de zonnige perioden in juni wordt geen rekening ge houden. Het VVD-raadslid riep het gemeentebestuur op om een actief beleid te voeren ten aanzien van de recreatie, waaronder hij ook publiciteit via de VVV en an dere organisaties schaarde. Wet houder Van Kempen hield hem voor dat VVD-commissielid G.J. Hoek destijds de nota recreatieve verkenningen had ontvangen, waarin het recreatiebeleid van b. en w. uitvoerig aan de orde komt. De haven van Sint-Annaland wordt volledig voor de watersport bestemd, met een beperkte mogelijkheid voor thuisliggers in de winter. Pleziervaart heeft de toekomst, de handelsactiviteiten verdwijnen uit de vier Thoolse havens. Die conclusie van b. en w. is maandagavond door een grote meerderheid van de raadscommissie gemeentelijke ontwikke ling onderschreven. Alleen de SGP maakte een voorbehoud voor nader overleg in de fractie, maar J.M. Aarnoudse zei er niet bij op welk ter rein er nog vraagtekens waren. D66 en de CU maakten zich sterk om de haven van Sint-Philipsland toch open te houden, maar dan met de brui ne vloot, een verzamelnaam voor veelal historische platbodems. Vraag tekens werden er gezet bij de 80.000 euro die in de haven van Sint-An naland geïnvesteerd worden voor thuisliggers. De watersportvereniging en Busmaritiem willen dat bedrag in elk geval niet betalen, zoals b. en w. voorstelden. Na het positieve advies van de raadscommissie zal over leg gepleegd worden met de beroepsvissers en andere gebruikers van de havens, waar ze voortaan mogen liggen. Dhr. Lamberts, die in de handelsha ven van Tholen ligt, noemde het 'een grof schandaal' dat hij niets wist van de sluiting van de haven van Tholen voor andere activiteiten dan de recre atievaart. „De zandschepen en be roepsvaart die al jaren in Tholen lig gen en de beroepsvissers in de haven van Sint-Annaland hebben ook rech ten", zei raadslid J. van den Donker. „Als die moeten wijken voor de re creatie, moet daarvoor een oplossing komen en dat vergt tijd." Ook voor zitter C. Smits van Schuttevaer bracht naar voren, dat de binnenschippers en de beroepsvissers door het gemeente bestuur vergeten waren. Smits was evenals voorzitter A.P.M. van Gurp van de watersportvereniging Sint-An naland wel geraadpleegd voor de op stelling van het havenrapport door ad viesbureau Oranjewoud, maar B. Busman van Busmaritiem, die bezig is met de bouw van een nieuw water sportbedrijf in Sint-Annaland, zei daarentegen alles uit de Eendrachtbo de te hebben vernomen. „De honderd procent recreatieve invulling van de haven is op zich fantastisch nieuws, ook gezien het economisch belang, maar het moet allemaal wel in geza menlijk overleg gebeuren. En als men ons op voorhand 80.000 euro voor een demontabele steiger voor de thuisliggers wil laten betalen, dan komt de haalbaarheid toch in het ge ding. Dan is alle moeite tevergeefs. Op korte termijn is goed overleg no dig", zei Busman. Van Gurp prees het gemeentebestuur voor 'de verstandige keuze' van de re creatievaart in de Thoolse havens. „Een beetje van dit en een beetje van dat, helpt niet." De voorzitter van de w.s.v. Sint-Annaland begreep echter niet, dat b. en w. hun beleid afzwak ken door toch nog 80.000 euro voor het steeds kleinere aantal thuisliggers uit te trekken. „Dat is incidenteel, rond de kerstdagen, en het aantal loopt sterk terug. De schepen worden steeds groter en het systeem van thuisliggers zal dan ook een zachte dood sterven." Van Gurp begreep overigens de noodzaak niet omdat met Schuttevaer overeenstemming was bereikt over demontabele steigers in de jachthaven. Daar kunnen vanaf oktober binnenschepen afmeren. „Qua constructie en kosten is dat niet ideaal, maar dat compromis zijn we overeengekomen. En het kost een fractie van de 80.000 euro die de ge meente nu aanvoert. Wie meer wil, moet daar zelf voor zorgen." Van Gurp citeerde Tweede-Kamerlid L. Blom, die eens opmerkte dat wanneer je als groep een voorziening eist, je dat ook moet betalen. „Het is wel heel gemakkelijk van b. en w. om Busmaritiem en de w.s.v. als geld schieters voor de thuisliggers te zien. Dat is hoogst onlogisch en wij maken er dan ook ernstig bezwaar tegen." Het stak Van Gurp ook, dat hij het ha venrapport van Oranjewoud niet had ontvangen. Hij vond dat niet passen bij de burgerparticipatie, zoals die bij de discussie rond Bestemming Tho len 2025 was geadviseerd. „Ik betreur dat verzuim in hoge mate." Voorzitter Smits van Schuttevaer pleitte voor overleg met de gemeente over de toekomst van de binnenschip pers en beroepsvissers. Hij erkende dat het aantal thuisliggers kleiner wordt omdat schippers die de 60 pas seren, gaan stoppen. Het volume van de overblijvende schepen wordt ech ter veel groter. Smits betreurde de toe komstige sluiting van de Sint-Philips- landse haven, want daar is het aantal thuisliggers nog groter dan in Sint- Annaland. Raadslid Van den Donker noemde het 'een misser' dat in het havenrapport bij Sint-Philipsland .eigenlijk voor niks wordt gekozen.' „Dat vindt D66 heel jammer, want waarom is niet voor de bruine vloot gekozen? Die haven had rendabeler gehouden moe ten worden en bij de toekomstvisie Bestemming Tholen 2025 was er in Sint-Philipsland ook een meerderheid voor een recreatieve bestemming." SGP-raadslid J.M. Aarnoudse wilde graag weten waar Van den Donker die wijsheid vandaan haalde. Het D66- raadslid herinnerde zich nog, dat de SGP die avond een partijbijeenkomst hield. FJ. Goossen zei ook wel voor een recreatieve bestemming van de Sint-Philipslandse haven te zijn, maar het VVD-raadslid legde zich er bij neer dat daarvoor geen meerderheid is te vinden. Aarnoudse liet weten dat zijn fractie in elk geval de principiële keuze heeft gemaakt tegen uitbreiding van de recreatie te zijn. „God houdt ons voor, dat we de zondagsrust dienen te houden en uit bewogenheid tot de medemens pleiten wij daar ook voor." Toen wethouder Van Doom SGP en CU over één kam wilde sche ren ten aanzien van de recreatievaart, merkte drs. A.L. Piet op, dat water sporters op zich de zondagsrust niet hoeven te verstoren. Ze kunnen op zondag ook stil liggen en ter kerke gaan. Wel maakte hij zich zorgen over de toenemende druk op de Oos- terschelde. Met de recreatieve be stemming van de havens van Stave- nisse, Sint-Annaland en Tholen ging hij akkoord, maar het CU-raadslid zei huiverig te zijn voor uitbreiding. Zie ook pagina 2. Het bestuur van Reïntegratiebedrijf Midden-Zeeland (RMZ) heeft gi steren besloten om de sluiting van de sociale werkplaats in Tholen door te zetten. Unaniem stemde men ermee in om het op 18 december vorig jaar genomen meerderheidsbesluit ten uitvoer te brengen. De opzet is om de afdelingen uit Tholen in september naar Goes te verhuizen, al dus directeur A.W. Leenhouts. Vanmorgen praat hij het personeel in Tholen bij. De Thoolse raadscommissie welzijn en onderwijs legde zich dinsdagavond noodgedwongen bij de feiten neer. „Met pijn in het hart gaan we akkoord", zei M.J. Klippel (SGP). ,Dit was waar we op voorbereid stuur wees directeur Leenhouts erop waren en wat we de mensen in Tho len ook steeds voorgehouden heb ben", reageert bedrijfsleider C.M. Bolier van Betho Tholen die de be stuursvergadering volgde samen met Robert Winterswijk van het ac tiecomité. „Hoe teleurstellend het ook is, we zullen vooruit moeten kijken. Zien hoe we de mensen be geleiding moeten geven. Want zij hebben uiteindelijk geen keus." De afgelopen maanden is door de directie van de Betho en de gemeen te Tholen gezocht naar alternatieven om het Thoolse personeel werk dichter bij huis te kunnen bieden. Maar dat leverde niets op. Een le vensvatbare vestiging van de sociale werkplaats blijkt niet haalbaar te zijn. Wél is nadrukkelijker dan voorheen naar detachering (tewerk stellen bij andere bedrijven) geke ken. Op korte termijn is dat voor tien procent - acht van de ruim 80 medewerkers - mogelijk, zei wet houder mevr. M.A.E. Velthuis in de commissie. Nog deze week is er een gesprek met Power in- en ompak te Steenbergen, een bedrijf dat kenbaar heeft gemaakt mensen te kunnen ge bruiken voor het verpakken van goederen. Ook daai kunnen mis schien mensen gedetacheerd wor den, maar op dit moment is het vol gens Velthuis te prematuur om daar iets over te zeggen. In het RMZ-be- dat de wet sociale werkvoorziening aan detachering een hogere priori teit toekent dan aan werken in een sociale werkplaats. Dit naar aanlei ding van een vraag van het Thoolse bestuurslid J.J.P.A. Boulogne. Vol gens de directeur zal de verhuizing in september gefaseerd gebeuren en in nauw overleg met de mensen zelf. Eén afdeling is al in Goes komen kijken. Het twaalf jaar oude geboyw aan de Slabbecoornweg is al gerui me tijd te koop (eerst alleen op in ternet, recent via een advertentie), maar veel belangstelling was er tot nog toe niet, aldus Leenhouts. Verschillende bestuursleden noem den het jammer dat de vestiging Tholen dicht moet, maar anderzijds waren ze tevreden dat alle mogelijk heden uitvoerig waren bekeken. C.R. Verbeek (gemeente Borsele) vroeg zich af of er in Goes voldoen de werk zal zijn voor de mensen uit Tholen. Leenhouts stelde hem ge rust. „Ze nemen hun eigen werk mee naar Goes, dat is voor hen ge oormerkt. En daarmee is de kans op behoud ervan ook het zekerst." Het Thoolse bestuurslid M. Ligten- dag-Quist zei dat de avond tevoren in de raadscommissie teleurstelling, onmacht en zorg uitgesproken wa ren. ZIE VERDER PAGINA 15 Sint-Philipsland is vrijdag opgeschrikt door de bekendmaking van jus titie, dat de 18-jarige J. van K. de 80-jarige mevr. J. Serné niet alleen om het leven heeft gebracht, maar ook heeft verkracht. „Dat maakt het allemaal nog erger", zei een inwoner voor de microfoon van omroep Zeeland. „We dachten eerst dat het wel om geld zou gaan, maar als je dit hoort, verschrikkelijk. Je krijgt er kippevel van." Het Openbaar Ministerie maakte de verkrachting zelf bekend in verband met een zogenaamde pro-formazit- ting van de Middelburgse rechtbank op 3 juli a.s. De verdachte heeft daarvoor een officiële dagvaarding ontvangen, waarin doodslag en ver krachting ten laste worden gelegd. Doodslag is in juridische zin een minder zwaar feit dan moord, want bij dat laatste moet er sprake zijn van voorbedachte rade. Officier van justitie Flikweert denkt op basis van het onderzoek onvoldoende bewij zen te hebben voor moord. Op doodslag staat een lichtere straf dan op moord, maar de verkrachting is weer een verzwarend feit. Volgens een justitiewoordvoerder was Van K. niet onder de invloed van drugs of alcohol. Zoals eerder gemeld is de jongen op basis van dna-onderzoek onder tachtig man nen op 23 april als verdachte naar voren gekomen, maar volgens justi tie was het dna-spoor niet afkom stig van sperma. De verkrachting is ook pas tijdens de verhoren bekend geworden. „Later kwam dit erbij", aldus een woordvoerder. Tijdens de pro-formazitting wordt de zaak niet inhoudelijk behan deld. De verdachte wordt namelijk eerst in het Pieter Baan Centrum onderzocht in hoeverre hij toere kensvatbaar was tijdens het plegen van zijn daad. De opname heeft te vens tot doel om duidelijkheid te verkrijgen over de achterliggende motieven van de verdachte. Het centrum heeft een behoorlijke wachtlijst en daarom duurt het nog even voordat Van K. daar naar toe kan. Gedragsdeskundigen volgen hem daar zes weken en maken een rapport op. Pas nadat de uitkom sten hiervan bekend zijn bij de of ficier van justitie, zal inhoudelijke behandeling van de zaak plaatsvin den. Naar verwachting is dat nog dit jaar. De weduwe Serné werd begin december door een buurman dood in haar woning aan de Oost- dijk aangetroffen. Peter Kunst wordt nieuwe directeur van Calvijn college Tholen Juf Marjet heeft nog vakantiegevoel in nieuwe Oosterscheldschool Zonder computer gaat het niet meer, zegt zilveren Goedhart-medewerker Rien Klippel EN VERDER... De Leeuw wast iedereen de oren over Scaldis Naturalis Admiraalzeilen bij 40-jarige w.s.v. Sint-Annaland NIET ALLE KOPER WORDT TOT KOPEKEN OMGEMUNT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het gemeentebestuur heeft vijf dames gehuldigd omdat ze al vijf jaar medewerking verlenen als verkeersbrigadier bij het veilig oversteken van leerlingen van de vier basisscholen aan de Molen- vlietsestraat in Tholen. De waardering was er voor de da mes C.C. den Haan-Bierings, J.M. Hage-Kalle, A.C. de Jong, H. No- teboom en M.A.E.M. van Oost- Nijs. Tijdens de bijeenkomst wa ren naast de verkeersbrigadiers ook de verkeersouders aanwezig. Bij die gelegenheid werd afscheid genomen van mevrouw U.J.E. van Zetten-Sturris, die zes jaar coördi nator is geweest van de verkeers- brigade Tholen. v jr#tiiavii s 4 Advertentie I.M. Veel mensen struikelen over het woord. Maar op Sint-Philipsland is het zo zoet jesaan onder jongeren wel een begrip geworden. De nudity beachclub. Begonnen als een grapje, nu organisator van evenementen met als thuisbasis het 'strandje' bij de haven. Zaterdag stonden ze met een kraam in de Voorstraat op de braderie. Bezoekers konden pijltjes gooien op een gekopieerd 20-eurobiljet. Als alledrie de pijltjes doel troffen, was de werper twintig euro rijker. Maar er werden ook kanariegele shirts verkocht en kana riegele petjes. De verkoop ging goed. Over heel de braderie vielen de petjes op. Hun logo is een palmboom tegen een gele achtergrond. Geel staat voor zon en zand, strand, beach. Zo brengen ze een stukje tropen aan de boorden van de Krabbenkreek. Op de shirts kunnen jongeren ook hun bijnaam laten naaien. Zo heet voorzitter Dennis Kot van de beachclub Mr. Perfect. „Dit is het derdejaar dat we draaien. De tweede keer dat we op de braderie staan. Als groepje jongeren hielden we feestjes en barbecues. Aan de haven. Nu doen we ook grotere feesten in het dorpshuis de Wimpel. We hielpen mee aan het Oranjebal. We zijn een clubje. Geen vereniging, maar jongeren kunnen zich wel bij ons inschrijven. We hebben nu zo'n zestig leden. En een eigen website." Van de opbrengsten van de evenementen en de braderie koopt de club bijvoorbeeld een paar vrachtwagens zand, als suppletie voor het stukje 'strand' aan de haven. Zo kunnen er kleine kinderen spelen, maar ook de oudere jeugd kan er jeu de boules spelen of beachvolleybal. „We houden het ook schoon, we ruimen glas op, we houden toezicht. Ons terrein is de koaje." Hun jongeren ontmoetingsplaats. Ze hebben ook een kleine caravan. Ook knalgeel. Ook met de palmboom als beeld merk. Feller geel dan het okergeel van de molen die op de dijk staat. Hoe ze nu aan de naam komen? Nudity is immers Engels voor naaktheid. Een naakt strand op Flupland? Het eerste in de gemeente Tholen? „Het is een grapje. We hebben het een beetje verbasterd. Sommigen kunnen het niet eens uitspreken. Die hebben het over nuditity of zo." Voor de wat oudere jeugd verzorgen ze ook avonden in de Wimpel. Ze laten een dj ko men, bijvoorbeeld. De entree is dan gratis. De kosten worden betaald door de op brengst van de braderie. „Er wordt wel rekening met ons gehouden. Als de dijk afgezet moet worden voor de schapen, wordt ons eerst gevraagd waar de afrastering moet ko men." Zittend v.l.n.r,: Leontie Moerland, voorzitter Dennis Kot en Emmy van der Reest, staand v.l.n.r.: penningmeester Arjan Moerland, Ronnie van de Ree, secretaris Johan Reijngoudt, Roland Walpot en Patrick Walpot.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1