'Een theehuisje op het erf is wel leuk hoor, maar het brengt niks op' Njr v< Extra jordeel Geen cent extra in haven Flupland Laatste lichting op Scheldecollege 'Geen cent meer' voor bouw nieuw gemeentehuis ///t HEIJNEN Toeren over Tholen met gehandicapten Drie Fluplanders in hechtenis voor drugs en wapens Magere varkensrollade Soepgroente Verse Kuiken bouten zoete zwarte kersen Verse rauwe scampi staarten Mooie bos chrysanten GUNTER- SINT-ANNALAND STROOT - THOLEN Presentatie van vijf architecten Geen premie verhoging Toestemming blijft belangrijk ^VGZ Donderdag 19 juni 2003 59e jaargang no. 31 VEEL BETER BEELD DAN VIA DE KABEL fff E T EC H N O LOC I E Mireille Geluk en Dicky de Koning inventariseren boerderijen Tholen Rond Tholen en Oud-Vossemeer hebben ze al 74 boerde rijen in kaart gebracht, rond Sint-Maartensdijk zo'n zestig. Mireille Geluk-Haentjes Dekker uit Sint-Anna land en Dicky de Koning-Kastelijn uit 's-Gravenpolder verrichten monnikenwerk. Ze willen alle gegevens van boerderijen die op Tholen staan, of er ooit gestaan heb ben, verzamelen. De gemeente Tholen is gevraagd om een boerderij voor te dragen bij de provincie als proef project, maar dat is niet gebeurd. En een theehuisje op het erf, zet geen zoden aan de dijk. xESy C1000 Vers kii°4a99 250 gram Qb59 nieuwe oogst kilo 1 ,99 500 gram ,99 250 gram 3i99 per stuk 1 ,99 Rondom Tekorten dalen van 105.000 naar 30.000 euro Deze week Het is de eerste lichting met een vmbo-diploma, maar ook de laatste lichting op het Schelde college. Maandagavond werden 57 diploma's uitgereikt op de vestiging in Sint-Maartensdijk. Vanaf 1 september verandert de naam en wordt de school in de smalstad een vestiging van het Markiezaatscollege en valt dan onder het ROC West-Bra bant, het regionaal opleidingscentrum. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl streek Tholen de Het enige nieuwsbl en Sint Thoolse, Verschij| Bankrel Abonnei jaar, per Losse nummers" Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. 00 per casso. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING HERELSESTRAAT 121' HEERLE 0165-304050 Een lint van 33 vrachtwagens zal zich zaterdagmiddag 12 juli over Tholen slingeren. Het gaat om een nieuw initiatief, een rondrit met ge handicapte kinderen. „Iedereen re ageert enthousiast", zegt initiatief neemster Ellen de Rooij uit Poortvliet. Zij is vrijwilligster bij het dagactiviteitencentrum De Schutse in Oud-Vossemeer. „Mijn man is zelf vrachtwagenchauffeur en ik vind het best een leuk wereldje." De Poortvlietse informeerde bij de hoofdvestiging van De Schutse in Resteren, waar een dergelijke tocht al voor de tiende keer plaatsvindt. Aan truckers die deze middag willen rijden geen gebrek, aldus De Rooij. Van de 33 komen er zeker 25 van Tholen. Ook de transportbedrijven werken goed mee. „En er zijn diver se sponsors gevonden." Bij de kara vaan is politie- en motorbegeleiding geregeld en voorop zal een bus van het waterschap rijden. De route is in samenspraak met de gemeente uitge stippeld en voert langs alle dorpen. Vóór het vertrek is er koffie en ook bij terugkeer wordt er wat gedron ken. De tocht neemt een hele middag in beslag. Bij de meeste kinderen stapt ook nog een begeleider in de truck. Een arrestatieteam van de politie heeft vrijdagmiddag drie inwoners van Sint- Philipsland aangehouden in verband met de handel in wapens, munitie en harddrugs. De rechter-commissaris besloot maandag om J.C.F., zijn vrouw en hun zoon nog tien dagen in de cel te houden. In hun woning wer den enkele vuurwapens en 1 kilo co caine aangetroffen. Naast openbare basisschool De Luyster was het vrij dagmiddag een hele consternatie toen daar een Mercedes stopte en mannen met bivakmutsen op achterlangs naar de woning van de verdachten snelden. Op nog zeven andere plaatsen (huizen en een loods) werden onderzoeken in gesteld. Behalve in Sint-Philipsland/ Tholen deed de recherche ook onder zoek op Schouwen-Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen. In Breskens werd een hennepkwekerij ontmanteld. Volgens justitie gaat het om een groot schalig onderzoek. Los hiervan werd nog een vrachtwa gen met ruim 1700 kilo hasj uit Ma rokko onderschept bij de grensover gang Hazeldonk, waarna drie verdachten werden gearresteerd en op zeven plaatsen in diverse provincies huiszoekingen werden verricht. Twee luxe auto's, de administratie en aan zienlijke sommen geld werden in be slag genomen. Ook dit is een onder zoek van de Zeeuwse justitie. Mireille Geluk (links) met haar kinderen Elisabeth en Tommie samen met Dicky de Koning voor boerderij Nooit Gedacht in Sint-Annaland. Uiteindelijk moet het onderzoek van de beide vorsers uitmonden in een totaaloverzicht, een inventari satie met (veld)namen, jaartallen, namen van bewoners en een foto van de hofstede. Al beseffen ze ook dat ze niet alle boederijen kunnen beschrijven omdat er van een aantal niks is terug te vinden. Het is een project dat past in het jaar van de boerderij. Veel is verloren gegaan, maar er is ook nog veel te behou den. Mireille Geluk is lid van de boerde rijenstichting Zeeland waar Gerard Smallegange de energieke voorzit- aanbiedingen geldig van woensdag 18 t/m zaterdag 21 juni a.s. Advertentie I.M. ter van is. Hij brengt al een aantal jaren het agrarische erfgoed onder de aandacht via de PZC en omroep Zeeland, en is ook al regelmatig gastspreker geweest op Tholen. De Koning (59) is door Smallegan ge op het Thoolse spoor gezet. „Ik ben actief als vrijwilliger bij de stichting cultureel erfgoed Zeeland, in de archeologie werkgroep. Ik be geleid projecten en was bezig met een buitenplaats in Grijpskerke. Maar dat bleek een omgrachte boerderij te zijn. Die hebben we hier op Tholen ook al verschillende gevonden. Door Smallegange heb ik meer belangstelling gekregen voor boerderijen. En Tholen is een lekker klein eiland om in kaart te brengen." Mireille Geluk (42) zag ook de uit zendingen Op 't Hof van Smalle gange over de Zeeuwse boerderij en. Ze is getrouwd met boer A. Geluk en woont samen met haar kinderen Elisabeth (11) en Tommie (7) op de monumentale boerderij Nooit Gedacht uit 1662, aan de An- navosdijkweg in Sint-Annaland. Ze werd benaderd via Wim de Vrieze, een gepensioneerde boer op Schou wen, om mee te doen. Via de con sulent regionale geschiedbeoefe ning Aad de Klerk van de erfgoedstichting werden ze met el kaar in contact gebracht. Ze zijn al twee jaar bezig. „Ik wist niet dat ik op zoveel zaken zou stuiten. Er was geen inventarisatie van de boerde rijen op Tholen voorhanden, slechts gedeeltelijk. We zijn begonnen met het kopiëren van archiefstukken. Daaruit blijkt dat door de verschil lende verkavelingen hier erg veel is veranderd." Het tweetal begon met de histori sche plekken rond Tholen. Aan de hand van oude kaarten van het ge meentearchief in Sint-Maartens dijk. De Koning: „Met veel hulp van archivaris Zuurdeeg die over een kaartenbakje beschikt waarin hij alle gegevens van boerderijen noteert. Daarnaast gebruiken we zogenaamde overlopers, dat zijn een soort belastingboekjes waarin ook veel gegevens staan." Per boerderij wordt aangegeven waar de gegevens vandaan zijn ge haald. Van landkaarten van Jacob van Deventer die in de zestiende eeuw (in opdracht van Philips II) plattegronden van de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden maakte, dus ook van Zeeland. Daarop staan boerderijen getekend. Van de kaar ten van de Hattinga's (1700-1788) evenzo. Ze zoeken naar gegevens in de kadastrale atlas van Zeeland uit 1832, ze pluizen de kaarten van de verschillende waterschappen uit, raadplegen de gemeentelijke topo grafische kaarten uit 1954 en zoge naamde stafkaarten van verschil lende datums. Ook bedrijfskaart- boekjes (of veldboekjes) die zich meestal nog in particuliere handen bevinden en voornamelijk uit 19de eeuw komen, komen van pas. Kort om, ze proberen zoveel mogelijk bronnen te gebruiken om een beeld te kunnen schetsen van de boerderij. Het wordt zo precies mogelijk ge daan, compleet met de coördinaten - de ligging van de boerderij uitge drukt in lengte- en breedtegraad - op de lijst. Zodat de hofstede - ook nu nog - precies te traceren valt. De kaarten die beschikbaar zijn, gaan niet verder terug dan de zes tiende eeuw. Daarvoor zijn er al leen geschreven bronnen. Ook die worden bekeken. Maar het bestude ren van oude kaarten leidt wel eens tot verrassingen. De Koning: „Ik had een kaart bestudeerd waar de boerderij Rondom in het Oudeland in Sint-Maartensdijk op staat. Die lag vroeger aan een dijk. Toen ik daar stond, kon ik die dijk maar niet vinden. Die is allang afgegraven." Ze hebben de oostkant van Tholen nu in kaart gebracht. Vele uren werk staken ze erin. Dat zijn 74 boerderijen. Van sommige boerde rijen is niets meer van de oude be bouwing terug te vinden. De Hoog kamer aan de Langeweg in Oud-Vossemeer bijvoorbeeld. Wel is de laan nog aanwezig die naar de boerderij leidde en ook nu nog dienst doet (jarenlang al opgeno men in de Zevendorpentocht). ZIE VERDER PAGINA 5 Het nieuwe gemeentehuis mag 'geen cent meer' kosten dan de 13,8 mil joen euro die er voor volgend jaar voor is afgesproken. Dat is de eis van de stuurgroep waarin de voorzitters van alle Thoolse raadsfracties zitting hebben. Volgens gemeentesecretaris S. Nieuwkoop is het mogelijk om bin nen het budget te blijven. Morgen presenteren vijf architecten hun visie. Dat zei hij gisterochtend bij de toe- omdat er zoveel tijd is gemoeid met lichting op de petitie van C. Rijnberg en L. van Gorsel met 3966 handteke ningen tegen de bouw van een nieuw gemeentehuis in Tholen. De archi tecten zijn ook op de hoogte ge bracht van de petitie Gaandeweg de bouw kunnen er volgens Nieuwkoop onverwachte zaken duurder worden, maar kunnen ook andere zaken weer bijgesteld worden waardoor het bud get niet overschreden hoeft te wor den. In zijn vorige werkkring bij de gemeente Moerdijk was de nieuw bouw zelfs 1 miljoen gulden goed koper uitgevallen. Burgemeester W. Nuis en Nieuw koop spraken gisterochtend ook uit voerig met de twee initiatiefnemers van de petitie uit Sint-Maartensdijk. Volgens Nuis was het onderhoud in tensief, en is er een goed en con structief gesprek gevoerd. Na het indienen van de handtekenin gen is besloten om een notitie te ma ken met de hele voorgeschiedenis van de nieuwbouw, de kosten en de procedures. Daarin wordt benadrukt dat er geen verband bestaat tussen de gemeentelijke belastingverhogingen en de kosten van de nieuwbouw. „Er is veel onbegrip en onwetendheid," zei Nuis. Uit het onderzoek in 1999 naar de mogelijkheden van uitbreiding in de smalstad is gebleken dat het pand niet zou voldoen aan de eisen die er nu en in de toekomst aan gesteld worden. De belastingverhoging komt door het raadsprogramma dat in Kleur be kennen is vastgelegd en niet door de nieuwbouw, zo stelde Nuis. „Maar het voorbereiden van de nieuwbouw gaan zaken vervagen bij de inwo ners. Dat moeten we ons aantrekken. Daar bestaat alle begrip voor. De raad zal zich moeten beraden hoe daarmee om te gaan." De verwerving van de grond aan de Luchtenburgseweg in Tholen is bij na ronid, vertelde Nieuwkoop over de onderhandelingen met de bouw combinatie Stadszicht waarin ver schillende eigenaren zijn onderge bracht. Het zal in ieder geval de verdere procudure niet ophouden, zo verzekerde hij. Bij de toelichting waren ook de frac tievoorzitters J.P. Bout (CDA), J.J.P.A. Boulogne (ABT), F.J. Goos- sen (VVD) en P. van Belzen (CU) aanwezig. De respons op de petitie was Boulogne wat tegengevallen, zei hij. Juist gezien de vele negatieve reacties die hij hoort over de nieuw bouw. „Ik dacht dat iedereen tegen was. Dat is in ieder geval de sfeer die ik proef." Goossen zei blij te zijn met de peti tie. Daaruit blijkt volgens hem dat inwoners met hun vertegenwoordi gers in debat willen gaan. Ook hij sprak over de verwarring die er is ontstaan tussen de belastingverho gingen en de nieuwbouw. De libera len zijn voorstander van nieuwbouw omdat de exploitatiekosten laag zul len zijn, namelijk nog geen procent van de totale gemeentelijke begro ting. „We bouwen geen paleis voor de ambtenaren. De centen zijn spij kerhard." ZIE VERDER PAGINA 11 Er is alleen toekomst voor de Thoolse havens wanneer het accent op re creatie en toerisme wordt gelegd. De werkhaven van rijkswaterstaat aan de Krabbenkreekweg bij Sint-Philipsland blijft beschikbaar voor handelsactiviteiten. In Sint-Annaland moeten de zandschepen en vissers vertrekken. Schippers die rond de kerstdagen en jaarwisseling terugko men naar hun geboortestreek, kunnen behalve in de vluchthaven van Tholen alleen nog in Sint-Annaland terecht. Daarvoor wordt een de montabele steiger van 80.000 euro gemaakt. De haven van Sint-Philips land verliest zijn functie. Bestaande voorzieningen kunnen gebruikt worden zolang dat technisch verantwoord is, maar de gemeente betaalt er geen euro meer voor. Met deze beleidswijziging daalt het jaarlijkse tekort op de havens van 105.000 naar 30.000 euro per jaar. B. en w. zijn unaniem in hun voor- raadscommissie gemeentelijke ont stel, dus ook SGP-wethouder K.A. Heijboer heeft geen voorbehoud ge maakt ten aanzien van de haven van Sint-Philipsland, evenmin bij de keuze voor de richting recreatie en toerisme in plaats van behoud han delsactiviteiten. Dat scenario is ook door ingenieursbureau Oranjewoud onderzocht, maar dan dalen de jaar lijkse tekorten van de gemeentelijke havens tot slechts 80.000 euro ter wijl het huidige tekort voor alle vier handelshavens (de jachthavens kos ten de gemeente geen cent omdat de watersportverenigingen alles beta len) 105.000 euro per jaar bedraagt. In een besloten bijeenkomst is de wikkeling al volledig ingelicht over de havenplannen. De bevolking van Sint-Philipsland heeft zich altijd verzet tegen sluiting en ook de SGP hechtte aan de thuishaven voor de ongeveer tien schippers rond de jaarwisseling. Wethouder Heijboer gaat na de laatste raadsverkiezingen ook over de financiën en elk jaar 105.000 euro in het water gooien, is hem nu toch ook teveel geworden. Andere fracties wezen er al veel lan ger op dat de handhaving van vier handelshavens veel te veel uit de ge meentekas vergde. ZIE VERDER PAGINA 11 Gouden OVM-jubilaris A. Geertse mist de muziek nog elke dag Alex Havermans uit Oud-Vossemeer wint prijs met verhaal over techniek Samenwerking tussen Rode Kruis en de brandweer niet vlekkeloos EN VERDER... Roosevelts op zoek naar hun 'roots' treffen verre neef in Oud-Vossemeer Boeregoed fietst mee op Tholen ROGGEBROOD IS DE HONGERIGE MAAG LIEVER DAN GEBAK Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Kijk op de pagina van: Advertentie I.M. Het was een feestelijke bijeenkomst in de kan tine van de school. Het was ook voor het eerst dat leerlingen een deel van de avond in handen namen. Nick Visser (bouwtechniek) uit Sint- Maartensdijk kondigde de 'eerste powerpoint- demonstratie' aan, waarin de leerlingen in beeld kwamen maar waarin vooral de leraren op de korrel werden genomen tijdens 'een be zoek aan de ScheldeZoo.' Presentatie, communicatie en reflectie op het eigen leerproces zijn tegenwoordig immers be langrijke bestanddelen in het onderwijs. En met de moderne middelen als digitale camera en computer (het vroegere knip- en plakwerk) is er veel mogelijk, zo bleek bij de presentatie. Met diploma, bloemen en een klassefoto begin nen de laatste leerlingen van het Schelde colle ge aan hun vakantie. Na de diploma-uitreiking op het Schelde college in Sint-Maartensdijk bleven de leerlingen op het schoolplein onder het genot van een drankje napraten met elkaar, docenten en ouders. V.l.n.r. Mirna van der Laan uit Tholen, Leonie Korstanje uit Oud-Vossemeer, Naomie Kross uit Sint-Maartensdijk en Sarah van Westen uit Oud- Vossemeer die met blauwe krukken haar diploma kwam ophalen. I A

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1