Boeregoed fietst mee op Tholen Roosendaals bedrijf bood Betho niets Junioren brandweer geplaatst voor finale Ballonnen landen op Muiterij weg 32 poortjes in straten in verschiet Vervolg van vmbo'ers is zeer uiteenlopend Scala aan activiteiten op Polderdagen Donderdag 19 juni 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Voor nieuw schooljaar 51 leerlingen Op het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk kregen maandagavond 57 van de 65 leerlingen het diploma uit gereikt. Bij het eerste diploma voor het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs zou slechts zestig procent slagen, maar die verwachting is niet uitgekomen. Het percentage ligt met 87,7 procent duidelijk hoger, maar is voor de school nog niet definitief bekend omdat er nog vijf leerlingen een herkansing krijgen. Tussen alle deelnemers aan de Thoolse fietsdag vormden de 22 leden van Ons Boeregoed zaterdag een opvallende verschijning. „We trokken veel bekijks onderweg en dat is natuurlijk altijd leuk'zegt Sjaak Jansen uit Kruiningen. Detachering wordt nadrukkelijk bekeken Een reïntegratiebedrijf in Roosendaal dat belangstelling toonde voor samenwerking met De Betho om zo de werkplaats in Tholen open te kunnen houden, blijkt geen andere opties te hebben gezien dan die welke het bestuur van het reïntegratiebedrijf Midden-Zeeland (RMZ) al als onhaalbaar terzijde had geschoven. Verder kon het bedrijf niet garanderen dat er voldoende staf en leiding geleverd werd en evenmin was er belangstelling om het gebouw aan de Slabbecoornweg te kopen. Dat staat in het voorstel aan de commissie welzijn, waarin burgemeester en wet houders voorstellen om met het sluiten van de Thoolse Betho-vestiging akkoord te gaan. Zeer divers 200 fietsers Gat ontdekt Kinderkamp naar Oosterhout Vragen LPF Blusgroep Tholen komt tien punten tekort Bij gewestelijke brandweerwedstrijden is het de ploeg van de blusgroep Tholen niet gelukt om door te dringen tot de landelijke finale. Het team kwam daarvoor zater dag in Oosterland tien punten tekort en eindigde als tweede. De juniorenploeg van de Sint-Philipslandse jeugdbrandweer is wél finalist. De derde plaats in Ede was voldoende voor plaatsing op 4 oktober in Vlissin- gen. In Stavenisse wordt komende zaterdag een brand weerwedstrijd hogedruk georganiseerd. Dertig strafpunten In de polder bij Sint-Annaland zijn woensdagavond twee luchtballonnen neergestreken. Eén ballon landde precies op het midden van de Muiterij weg en de ander streek een paar honderd meter verder neer in de berm. De vaart was de feestelijke start van het bedrijf Ballonvaren in Zeeland, dat commerciële ballonvaarten aanbiedt. Leden van Ons Boeregoed beginnen vanaf landschapscamping Kruytenburg aan de Thoolse fietsdag. Twee leerlingen ontvingen certifica ten. De opleiding is veranderd. Konden de leerlingen voorheen nog op verschillende niveau's examen doen (A.B.C en D), nu kennen alle vakken maar één niveau. Volgens directeur M. Spaapen bete kent dat wel een verzwaring. Want ook aan vakken als lichamelijke oe fening, kunstzinnige vorming en maatschappijleer zijn nu eisen ge steld. De vakken zijn ook breder van opzet en meer op de maatschap pij georiënteerd. „Presenteren, com municeren, reflecteren op het eigen leerproces, zijn belangrijker gewor den." Ze feliciteerde de leerlingen met het behalen van het diploma en betrok daar ook de ouders en verzorgers bij. „Bij sommigen weet ik niet aan wie ik de bloemen moet geven," zei ze doelend op de steun van de ou ders in de laatste maanden voor het examen. Veel van de kandidaten stromen door naar het ROC, en dat noemde ze een goede ontwikkeling. „Door dat we onderdeel worden van het ROC gaan vmbo en mbo nog beter op elkaar afgestemd worden. Dat zal de leerlingen alleen maar ten goede komen." Namens de oudercommissie felici teerde mevrouw Scherpenisse de leerlingen en hun ouders. Ze be dankte ook de leraren voor hun in zet. „Het is feest om vlaggen te zien hangen met boeken en schriften als je door het dorp rijdt. Examen doen blijft spannend. Jullie sluiten een periode af en maken een nieuw be gin." De afdeling bouwtechniek leverde tien leerlingen af, voertuigentech niek negen, metaaltechniek zeven en verzorging 32. Voor volgend jaar hebben zich 51 nieuwe leerlingen aangemeld. Het vmbo kent twee leerwegen: de basisberoepsgerichte leerweg en de kaderberoepsgerichte leerweg. Voor de eerste leerweg slaagden 31 leer lingen, voor de tweede 26 leerlin gen. Vijf leerlingen krijgen een her kansing, een leerling doet een uitgesteld examen vanwege ziekte. De meeste leerlingen rondden de opleiding in vier jaar af, 55 van de 57. Twee zijn een keer blijven zitten en deden er dus vijf jaar over. Zeven leerlingen kwamen tussentijds van een andere school in de tweede klas terecht en vier zijn er in de derde klas begonnen nadat ze van een an dere school waren gekomen. Volgens decaan C. Reijngoudt is het vervolg weer zeer divers. „Er zijn nog iets meer twijfelaars over de toekomst dan vorig jaar. Er zijn zelfs leerlingen bij die van bouw techniek overstappen naar de admi nistratie." De leerlingen die met het diploma op zak van school komen, kiezen voor uiteenlopende richtingen en verschillende scholen. Dertig leer lingen kiezen voor werken en leren (beroepsbegeleidend leren), 29 leer lingen gaan vijf dagen per week naar een vervolgschool en vijf leer lingen gaan meteen werken. Voor het Markiezaatscollege in Ber gen op Zoom kiezen maar liefst 22 leerlingen, op de voet gevolgd door het Zoomvlietcollege in Roosen daal. Vijf gaan er naar het Baronie college in Breda, naar het Groen college in Goes, Zadkine in Rotter dam en de stichting vakopleiding metaal in Etten Leur elk twee. De overige gaan naar het ROC Zeeland in Goes 1, ROC in Etten-Leur 1, ROC Eindhoven 1, AOC Steenber gen 1 en de Kappersschool in Ber gen op Zoom 1 Van degenen die een vakrichting kiezen, gaan er 11 verder in de bouwtechniek, 5 in de metaaltech niek, 5 sociaal pedagogisch werk, 5 economie, 4 kapster, 4 transport en logistiek, 3 voertuigentechniek, 3 verkoopmedewerker, 3 schoon heidsspecialiste, 3 brugjaar politie, 3 toerisme en recreatie, 3 dierver zorging, de overigen iet 1, machin- stenopleiding 1, welzijn 1, beveili ging 1detailhandel 1 en gastvrouw horeca 1 In Zuid-Bevelandse (protestantse en katholieke), Noord-Bevelandse en Walcherse klederdracht vertrokken de 22 fietsers zaterdagmorgen om half elf bij landschapscamping Kruytenburg in Poortvliet, nadat ze zich de koffie met een bolus goed lieten smaken. Er dreigden onweers wolken en het druppelde nog wat, toen Ons Boeregoed de oprijlaan van de boerderij verliet, langs het nieuwe hek, waarop de naam Kruy tenburg nog zal komen te staan. Ter wijl op het naastgelegen perceel aardappelen werden gerooid, reden de fietsers richting Sint-Annaland. Ook daar was een camping het doel, namelijk de Krabbenkreek, waar de maaltijd werd gebruikt. Onder een stralend zonnetje werd via Oud-Vos- semeer naar Tholen gefietst, waar op een terrasje aan de Kaay enige tijd werd gerust, voordat het laatste tra ject naar Poortvliet werd afgelegd. Zonder pech arriveerde Ons Boere goed na een leuke tocht op de land- De ballonnen zijn woensdag tussen half negen en kwart voor negen op gestegen in Goes en zijn over de Oosterschelde naar Tholen gevaren, waar ze een bocht hebben gemaakt om uiteindelijk uit te komen bij Sint Annaland. Een aantal mensen is op de landing afgekomen en staat nu be wonderend naar de grote ballonnen te kijken. Ze drommen eromheen als waren het popsterren. "We hebben eerst gekeken hoe de windrichting was", vertelt M. Steyaert, de piloot van de ballon, die hij zojuist midden schapscamping, waar de kruidentuin nog werd bewonderd. „Helaas had den we dit keer geen Thoolse dracht, maar niet iedereen van onze ruim dertig leden met klederdracht kon vandaag", vertelt voorzitter Rinus Zandee. Hij legt uit, dat Ons Boere goed meer is dan een klederdrach- tengroep. Ook aan zang, dans en dialect wordt aandacht besteed. Bo vendien is er een jeugdgroep van twintig leden en zaterdag fietsten er twee kinderen mee over Tholen. De in 1990 in Kruiningen opgerichte vereniging tot instandhouding van het Zeeuws cultureel erfgoed heeft als hoofddoel om de unieke kleder drachten van Zeeland voor het nage slacht te bewaren. Daarnaast pro beert de vereniging oude Zeeuwse gebruiken in ere te houden of waar mogelijk in ere te herstellen. Op alle bijeenkomsten wordt er dialect ge sproken. Ons Boeregoed telt 300 le den. Naast het uitvoeren van volks dansen en het opvoeren van op de weg heeft geparkeerd. Hij laat het vuur nog eens oplaaien, waar door de ballon boven de mand mooi omhoog blijft staan. "Wilt u niet ro ken in de buurt van de ballon, anders gaan we de lucht in!" wordt een om stander gesommeerd. Geschrokken dooft die zijn sigaret. R. van der Eist, een van de initiatief nemers van de onderneming, klimt uit de mand en legt uit dat de enige manier voor een ballon om te sturen, de luchtlagen zijn. In die luchtlagen kan de windrichting nogal verschil- kluchten wordt er ook gezongen: volksmuziek, vaderlandse liederen, geestelijke muziek, e.d. Ook met presentaties op basisscholen worden de Zeeuwse klederdrachten in ere gehouden. De Thoolse fietsdag trok totaal zo'n 200 deelnemers en dat was minder dan vorig jaar, toen er bijna 300 wa ren. Een woordvoerder van de VVV schrijft de kleinere deelname toe aan het minder gunstige weer, zaterdag morgen, toen er nog even onweer was en er ook wat regendruppels vielen. „Die dreigende lucht weer hield mensen ervan om op te fiets te stappen, maar van de deelnemers kregen we wel leuke reacties." De VVV registreerde in Tholen, Poortvliet en Oud-Vossemeer de meeste fietsers. Volgend jaar is de fietsdag gepland op 5 of 12 juni. De routes van afgelopen zaterdag waren uitgestippeld door Mas An- driesse van toerclub Tandje Bij uit Scherpenisse. Die deed met zes le den vanaf camping de Muye bij Sint-Maartensdijk ook mee aan de fietstocht via boerderij Reigersburg, camping Stavenisse en camping de len. "We hebben in drie kwartier drie proefballonnen op laten stijgen om de windrichtingen in de verschillen de lagen te bepalen. Het leek erop dat we naar Bergen op Zoom zouden gaan, dus we hebben nog even ge wacht, omdat we wisten dat de wind zou draaien. Tholen is natuurlijk een prachtige plaats", vertelt van der Eist. Na het oversteken van de Ooster schelde zijn de ballonnen heel laag gaan vliegen, zodat ze in een andere windrichting kwamen. Die voerde hen naar Sint-Annaland. „Het was een echte precisielanding", stelt van der Eist trots vast. „Dat lukt niet vaak, daar moet je heel goed voor zijn." Ook over de gemaakte bocht toont hij zich erg tevreden: „Een Krabbenkreek in Sint-Annaland te rug naar de smalstad. Na deze eerste lus van 35 km werd ook een tweede traject van gelijke afstand afgelegd. Bij Westkerke waren de twee routes aan elkaar gekoppeld. Via land schapscamping Kruytenburg bij Poortvliet, Strijenham, het tunneltje bij de Oesterdam kwamen de fietsers in Tholen om daarna via Oud-Vosse meer, Poortvliet en Gorishoek in Sint-Maartensdijk terug te komen, waar de 80 km was bereikt. De le den van Tandje Bij hadden niet ge stempeld op de controleposten, want dat haalde het tempo teveel uit de groep. Onderweg nam Andriesse echter wel de tijd om een toelichting te geven bij de boerderijen en andere bezienswaardigheden. De 80 km was een peuleschil voor Kees v.d. Berge, die pas op Mallorca 1250 km aflegde. Leen van Driel legde 230 km af tijdens de Friese elfsteden tocht en Henry Potappel volstond met 125 km in Limburg. Dit naast de clubritten van 90 km naar Schou- wen-Duiveland, Zuid-Beveland en West-Brabant. Jan v.d. Reest voert met 1176 km het clubklassement van Tandje Bij aan voor Mas An driesse met 1016 km en Arjaan den Braber met 986 km. kunst op zich." Ballonvaren in Zeeland is een sa menwerkingsverband tussen drie be drijven: Atlantic Ballooning (Destel- bergen, België), Van der Eist Con sultancy (Goes) en cateringbedrijf Het Feest (Htilst). Naast gewone bal lonvaarten bieden zij ook arrange menten aan, inclusief hotel- over nachting en catering aan boord. Volgens Van der Eist hebben ze een gat ontdekt in de markt. „Ballonva ren is een krachtig middel om doel groepen te benaderen, zowel bedrij ven als particulieren. Mensen zijn er wild van." De twee reusachtige ballonnen wor den opgevouwd en met de manden op een aanhangwagentje geladen, zodat ze over de weg naar de thuis basis vervoerd kunnen worden. In af wachting van een volgende ballon vaart. De afgelopen tijd hebben de gemeen te en de Betho-directie gezocht naar mogelijkheden om de sociale werk plaats te behouden. Maar de conclu sie moet volgens b. en w. zijn dat er geen reële opties voorhanden zijn. Een afgeslankte vestiging, eventueel op een andere plek in Tholen, is aan de orde geweest. En ook het behou den van de eenvoudige activiteiten met daaraan gekoppeld een vorm van dagbesteding (als awbz-voorziening). Dan blijven echter stafmedewerkers en leidinggevenden nodig, maar die stromen de laatste vijf jaar nauwe lijks meer in bij de Betho. Het gewo ne personeel dat in diezelfde periode kwam, heeft juist gemiddeld méér begeleiding nodig voor het verrichten van normale arbeid. Werken vanuit een goedkopere vestiging of samen werken met een zorgvoorziening zou de kosten kunnen drukken, maar dat garandeert nog geen continuïteit. In het gunstigste geval is enkele tonnen extra aan subsidie nodig om enige tientallen arbeidsplaatsen te kunnen handhaven. Als er sprake is van goe deren of diensten waaraan eisen wor den gesteld, kan aan de problematiek alleen tegemoet worden gekomen door de activiteiten te centraliseren in de hoofdvestiging, was de conclusie van gemeente en directie. Met het reïntegratiebedrijf uit Roosendaal ging het gesprek over het ombouwen van de vestiging Tholen tot een leer/werkplaats waar reïnte- gratietrajecten gerealiseerd zouden worden. Zoals in de inleiding gesteld, leverde deze optie evenmin wat op. De sociale werkvoorzieningschappen in Zierikzee en Roosendaal konden ook geen concrete bijdrage leveren tot behoud van de vestiging Tholen. Voor de Thoolse medewerkers die se rieuze problemen blijven houden met overplaatsing naar Goes lijkt het de Drie dagen lang zijn er volgende week activiteiten in en om het multi functioneel centrum Scaldis Natura- lis aan de Kastelijnsweg te Sint- Maartensdijk. Het platform leefbaar platteland Tholen en Staatsbosbe heer organiseren samen de Polderda gen. Op donderdag 26 juni staat Kookook op het programma, waarbij vanaf half vier onder begeleiding gekookt wordt met kruiden. Er kunnen maxi maal twaalf mensen meedoen en 's avonds wordt er uitleg gegeven en kunnen familieleden van de deelne mers komen proeven. Vrijdagmiddag vanaf kwart voor twee verzorgt Leni Vermaas bloem schikken met poldergroen op boom- De Stichting Jeugd en Jongeren werk Tholen organiseert ook dit jaar weer een kinderkamp voor de kinderen tussen 8 en 12 jaar. Het kamp is bestemd voor kinderen die niet met hun eigen gezin op vakan tie gaan kunnen. In de voorafgaan de jaren organiseerde de stichting al een piraten- en een indianen- kamp. Dit jaar gaat men van zater dag 23 augustus tot en met donder dag 28 augustus naar het Schie- beste oplossing om hen te detacheren bij bedrijven in de buurt. Zowel groepsdetachering als individuele plaatsing wordt bekeken. De moge lijkheden worden nadrukkelijk mee genomen in de persoonlijke ontwik kelingsplannen die voor alle Thoolse Betho-medewerkers uitgewerkt wor den. Detachering is niet aan een be paalde datum gebonden. De commis sie welzijn en onderwijs praat dinsdagavond over De Betho, een dag later vergadert het algemeen be stuur van het RMZ. De LPF-fractie in provinciale staten heeft over De Betho schriftelijke vra gen gesteld aan gedeputeerde staten. Dat college oordeelde in maart dat het RMZ-bestuur onzorgvuldig had gehandeld, en droeg het op om uiter lijk 1 juli een nieuw besluit te nemen alsmede te rapporteren welke stappen zijn ondernomen om aan die op dracht te voldoen. De LPF vindt dat door de uitspraak over onzorgvuldig handelen - volgens de fractie door gedeputeerde Poppelaars in de media gedaan - verwachtingen zijn gewekt bij de Betho-medewerkers en bij de inwoners van Tholen. Ze verbaast zich erover dat er sindsdien een me diastilte heerst, waardoor de betrok kenen in het ongewisse verkeren over de gevolgen. Verder wil de LPF van g.s. weten of die suggesties gedaan hebben om alsnog tot een zorgvuldi ge besluitvorming te komen én of ze gecontroleerd hebben of die besluit vorming heeft plaatsgevonden en er door het bestuur alternatieven zijn onderzocht. Tenslotte wil de LPF we ten of g.s. zich - nu b. en w. van Tho len kenbaar hebben gemaakt achter de sluiting van de Betho te staan - nu wél bij het RMZ-besluit neerlegt. stam. Voor beide activiteiten is opga ve mogelijk bij Corine van Dalen, tel. 662888 (na 20 uur). Zaterdag 28 juni is er tussen half elf en vier uur vanalles te beleven. Het begint met schapen scheren, de ver koop van boerderijproducten, het melken van een kunstkoe, fröbelen met schapenwol en de imker van de kinderboerderij. Kees Scheermeijer verzorgt vanaf half twaalf gratis rit ten met een huifkar (er is een groep kinderen van dagactiviteitencentrum De Schutse aanwezig en die krijgt daarbij voorrang). Verder kan de jeugd nestkasten timmeren en voor kleuters is een natuurpad uitgezet. Om half twaalf en half twee zijn er demonstraties van hondenschool Steilööre. Gehoorzaamheid, behen digheid, flyball en pakwerk zijn de onderdelen die getoond worden. Vanaf twee uur verzorgt de natuur- vereniging activiteiten voor de kin deren vanaf groep 3. damse schoolbuitenhuis in Ooster hout. Dit vakantieverblijf ligt mid den in een bos en heidegebied. Een team vrijwilligers begeleidt de kin deren tijdens hun vakantie. Door fondsen en sponsors is de deelne mersbijdrage 30 euro per kind. Bij een bijstandsuitkering kan bij de afeling sociale zaken van de ge meente een tegemoetkoming in de deelnemersbijdrage aangevraagd worden. Er zijn voor dit kinder kamp nog enkele plaatsten vrij. Aanmelding is mogelijk via de ge meentelijke jongerenwerker Ingrid Bras, tel. o62024. Tholen deed mee in de 1-1-2-klasse, wat inhoudt dat zowel hulpverlening als brandbestrijding of eventueel an dere zaken aan bod kunnen komen. Er werd een ongeval gemeld waarbij iemand bekneld lag onder een last die uit een ophanglus van een hijs kraan was geschoten terwijl ze van een vrachtwagen werd getild. Tho len behandelde de situatie bijzonder snel en veilig. Gedurende deze ope ratie vond er in het aangrenzende pand een explosie plaats, gevolgd door een brand. Daarbij vielen nog eens twee slachtoffers. Onmiddellijk optreden was geboden, dus meteen gingen de persluchtmaskers om voor de verkenning. Er werd onder dek king van twee hogedrukstralen ver kend en het was de bedoeling om het vuur (er waren echte vlammen) te blussen met poeder in plaats van water, of - beter nog - met koolzuur- sneeuw. Na het veilig stellen van de eigen mensen en het blussen van de brand was het zaak om zo snel mo gelijk de slachtoffers op te sporen, naar buiten te brengen en over te dragen aan het gearriveerde ambu lancepersoneel. Met de eerste buiten aangekomen, moest echter eerst worden gereanimeerd alvorens over dracht kon plaatsvinden. Het laatste slachtoffer bleek niet gemakkelijk te vinden, maar toen ook die in veilig heid was gebracht, moest er snel op geruimd worden. In de beoordeling speelt de tijd namelijk ook een rol. Tholen kwam uiteindelijk als twee de uit de bus met 1390 punten, ach ter winnaar Sprang-Capelle die tien punten meer had. Er deden acht ploegen mee. Brandweercomman dant De Feijter vond de klassering een felicitatie waard, maar de ploeg zelf vond het wel een beetje jammer dat ze de finale met maar tien punten verschil misliepen. Overigens was zowel de Thoolse bevelvoerder Pe ter Schoneveld als de aanvalsploeg (Piet Jansen en Jaco v.d. Welle) de beste van deze dag. De wedstrijd- ploeg bestond verder uit Mark Loos, Arjan Eskes, Bart Mulders en Wil liam Riedijk. De leiders van de jeugdbrandweer hadden tevoren hun hoop gevestigd op de Sint-Philipslandse junioren en dat kwam uit. De derde plaats bete kent voor het eerst sinds een aantal jaren weer een optreden op landelijk niveau. De wedstrijd is zaterdag 4 oktober in Vlissingen. De aspiranten moesten op de gewestelijke wed strijd met een tiende plaats genoe gen nemen. De junioren kregen in Ede een mel ding van een bosbrand. Bij aan komst (nadat eerst een hindernis- baan was afgelegd) bleek er een veeschuur in brand te staan. Enkele deuren waren op slot en meteen werd dan ook naar de eigenaar ge vraagd. Die was er snel met een sleutel en toen bleek binnen nog een big te zitten. Het dier werd netjes gered en bij de boer afgeleverd. De brand was snel gevonden en gauw geblust. Het is dat de naverkenning een beetje rommelig verliep, anders had er wellicht nog een beter resul taat ingezeten voor de Sint-Philips- landers. Nu werden ze derde achter Westenschouwen 1 en 2. De ploeg bestond uit bevelvoerder Joost Kunst, de aanvalsploeg Richard en Jorian van Duuren, de blusstofploeg Jan-Willem Kempeneers en Hu- brecht van Harberden en pompbe- diener Marthijn Mol. De aspirantenploeg ging enkele ke ren in de fout. Zo bleef één lid van de aanvalsploeg bij een slachtoffer ach ter terwijl zijn collega naar beneden ging om een waterstraal. Er wordt echter geleerd dat men - voor de ei gen veiligheid - nooit alleen in een gebouw mag zijn. Dit leverde dan ook drie kardinale onvoldoendes op, ofwel dertig strafpunten. Ook liep de ploeg nog de brand voorbij zonder dat ze een straal bij zich had. Zo doende werden ze tiende van de twaalf deelnemers. Bevelvoerder Pie- ter Verwijs, de aanvalsploeg Pim v.d. Est en Evert-Jan Geluk, de blusstof- ploeg Hermen Geluk en Emiel v.d. Est en pompbediener Coen Noort- hoek kunnen ook volgend jaar nog samen aan wedstrijden meedoen. Een automatische melding van een brand in een leegstaand kantoorpand van twee verdiepingen was de op dracht voor de aspiranten. Het pand bleek ook nog gekraakt te zijn en één kraker hing boven uit het raam. De aanvalsploeg spoedde zich me teen naar boven, in plaats van eerst de benedenverdieping te verkennen zoals dat behoort. Boven werd het slachtoffer snel gevonden, maar daarna ging het dus helemaal mis voor de Sint-Philipslanders. Nadat beide ballonnen zijn geland stromen nieuwsgierigen toe om de gevaartes van dichtbij te bekijken. Nog dit jaar worden met voorrang negen poortconstructies gereali seerd, maar in totaal moeten er in Thoolse straten 32 komen in het ka der van duurzaam veilig verkeer. Dat melden burgemeester en wethou ders aan de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Ze kiezen er ook voor om de 30-km-wegen binnen de bebouwde kom zo weinig mogelijk van plateaus en drempels te voorzien. Dit in verband met de hulpdien sten en het openbaar vervoer. Poortconstructies - wegversmallin gen - aan de rand van de bebouwde kom moeten de weggebruiker dui delijk maken welke snelheid ver wacht wordt, maar zijn tegelijk snelheidsremmers. Ze zijn al op verschillende plaatsen in Tholen te vinden. Maar de aanleg stagneerde doordat de gemeente te weinig tijd en geld had. De negen die - in ver band met veiligheid of toezeggin gen - er nu gaan komen, zijn in Poortvliet (Stoofstraat), Scherpenis se (Platteweg, Molenweg en West- kerkseweg), Sint-Maartensdijk (Ho- geweg), Oud-Vossemeer (Coentjes- weg en Patrijzenweg), Sint-Philips- land (Stationsstraat) en Anna-Jaco- bapolder (Noordweg). Er is 118.800 euro (exclusief btw) mee gemoeid. Voor de invoering van 30-km-ge- bieden heeft de gemeenteraad eer der 228.000 euro (exclusief btw) beschikbaar gesteld. Landelijk zijn afspraken gemaakt over de wegtypen en de inrichting daarvan. Tholen kent binnen de be bouwde kom gebiedsontsluitings- wegen en erftoegangswegen, waar respectievelijk 50 en 30 km/u als maximumsnelheid geldt. Bij de 30- km-wegen kiest Tholen voor de erf- toegangsweg doorgaande route, waardoor straten zoveel mogelijk vrij blijven van obstakels. Dat is vooral belangrijk voor brandweer en ambulance. In plaats van pla teaus en drempels zullen asver- schuivingen en wegversmallingen het gewenste gedrag moeten af dwingen van het verkeer. Omdat er veel te hard wordt gereden, zouden de komende jaren met voorrang de Kon. Julianastraat, Mossellaan en Jhr. van Vredenburchlaan in Tholen en de Stationsstraat in Sint-Philips- land heringericht moeten worden. De gemeente combineert dit meest al met herbestrating, omdat dan kosten bespaard kunnen worden. Als 50-km-weg zijn inmiddels de Ten Ankerweg en Molenvlietsedijk in Tholen, de Sportlaan in Sint- Maartensdijk en de Veilingweg in Sint-Annaland ingericht. De stand van zaken wordt maandag besproken in de commissie gemeen telijke ontwikkeling.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 13