Thoolse jongeren discussiëren en denken na over het geweld Ravensteijn cafébaas in Bergen op Zoom Tholen loopt niet warm voor vierdaagse Plan maken raadhuis meer dan half miljoen 'De raad komt niet geloofwaardig over' Campagne van Haltbureau wil jeugd bewuster maken Verkiezing seniorenhond Donderdag 19 juni 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Documentaire Geweld schuilt in iedereen Invloed van alcohol en drugs Stille tocht Bewustwording Voor 2005 moet de haven klaar zijn Plan Busmaritiem Derde lustrum zevendorpentocht COLLECTEN Ango Kaaistraat en Blauwstraat nadelig Roer omgegooid Opzij schuiven Rijnberg en Van Gorsel bij Nuis „Ik denk dat in principe iedereen geweidadig zou kunnen zijn, zelfs burgemeester Nuis." Discussieleider Eric Holm confronteert de leerlin gen van het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk met zwart-wit stellin gen. Haltbureau Oosterschelderegio wil met de voorlichtingscampagne ,Met alle geweld' de jongeren met de neus op de feiten drukken. Ze krijgen een documentairefilm te zien over wapenbezit en -gebruik in Amerika. Naar aanleiding daarvan worden verschillende stellingen be sproken onder leiding van de tv-presentator van omroep Zeeland. Doel van de actie is, jongeren bewust te maken van hun verantwoordelijkhe den met betrekking tot geweld. „De opzet is dat jongeren nadenken over geweld. Dat ze zich ervan bewust worden, geweld is niet nor maal." Om half een komen de derdejaars van het Schelde College pratend en lachend de zaal binnent. De mid dagpauze is net achter de rug. Naast de leerlingen zijn er ook gasten aanwezig: burgemeester W. Nuis, I. Bras van jeugd- en jongerenwerk Tholen en mevr. J. Goudzwaard, ei genaresse van café 't Centrum in Poortvliet zijn gekomen om deel te nemen aan het gesprek. Directeur mevrouw M.H.C. Spaa pen verwelkomt Sanne Zuiderduin van het Haltbureau. „Sommigen van jullie kennen haar misschien al." Zuiderduin stelt de gasten voor en vertelt hoe de middag zal verlo pen. "Eerst wordt er een film ge draaid en daarna volgt een discussie over geweld in de samenleving en hoe dat is als je er zelf mee te ma ken krijgt." De film "Bowling for Columbine" van regisseur Michael Moore wordt gestart en langzaam verstomt het gepraat in de groep. De documen taire toont onder andere een bank in Amerika die wapens weggeeft bij het openen van een bankrekening. "If you're not armed, you are not responsible," zegt een in legerkle- ding geklede man tegen de camera. "Als je niet gewapend bent, ben je niet verantwoordelijk". Hij zegt het wapen nodig te hebben om zijn fa milie te beschermen. De film laat zien dat het hebben van een wapen in Amerika heel gewoon is. De staat Utah verplicht zelfs haar in woners een wapen te bezitten. Er wordt ingegaan op het stadje Little ton, waar een paar jaar geleden twee scholieren twaalf medestuden ten en een leraar hebben doodge schoten. Nabij het stadje zijn ver schillende wapenfabrieken geves tigd, die vijfduizend mensen van een baan voorzien. Geweldadige beelden komen voorbij van de twee jongens die in de kantine op hun medeleerlingen schieten, opgeno men door de beveiligingscamera's van de school, meisjes die huilend vertellen wat ze hebben gezien, hoe hun vrienden werden neergescho ten. Na afloop vraagt Eric Holm de jon geren om in één woord samen te vatten wat ze van de film vonden. Om de beurt wijst hij iemand aan. "Saai" is het meest gehoorde woord, afgewisseld met een ,nog saaier' dat gelach oplevert. Een meisje noemt de film "ellendig" en een jongen vindt hem "vet". Na de vraag of hij dat wil motiveren, ver andert "vet" in: "Ik vond het wel interessant." „Hier in Nederland kun je niet zulke wapens kopen, daar wel," klinkt achter hem. Vol gens de groep speelt dat wel mee in het ontstaan van zulke uit de hand gelopen situaties als in de film. Holm: "Ik denk dat in principe ie dereen gewelddadig zou kunnen zijn, zelfs burgemeester Nuis". Met een aantal stellingen wil hij dit be wijzen. De eerste stelling die hij de groep voorlegt, is ,Ik heb weieens iemand doodgeschoten.' De leerlin gen die hierop met 'ja' kunnen ant woorden, kunnen aan de rechter kant van de zaal plaatsnemen, de anderen links. Twee grapjassen blij ven links zitten en worden door Holm naar de andere kant gestuurd. Stelling twee: "Ik heb wel eens ie mand gemarteld". Zes jongeren verhuizen naar rechts. Een blond meisje met een witte bloes vertelt eerlijk dat ze weieens iemand gees telijk de grond in heeft getrapt en een jongen met lang haar geeft aan gevochten te hebben. Holm vraagt waarom hij dat martelen vindt. "Dan wil je iemand echt pijn doen," is het antwoord. Daarmee is Holm tevreden. Vier stellingen verder zijn er nog drie scholieren over. "Ik heb weieens iemand gepest" brengt hen ook naar de overkant. De conclusie is volgens Holm duidelijk: "Ieder een zou in principe gewelddadig kunnen zijn." Aan de hand van de volgende stel ling ,Door alcohol- en drugsgebruik word je geweddadiger" moet de discussie op gang worden gehol pen. "Drugs veranderen je gedach ten," zegt een jongen aan de eens kant. Burgemeester Nuis tipt aan dat geweld wel heel vaak samen gaat met alcohol of drugs. „Het ligt er ook aan waar je bent," nuanceert een meisje aan de oneens-kant de stelling: „Thuis, of bijvoorbeeld in de kroeg". "Waar ga jij uit?" vraagt Holm aan een jongen uit de groep. "Setalland," antwoordt hij en de hi lariteit is groot wanneer Holm vraagt of dat een kroeg is. J. Goudzwaard van uitgaansgele genheid 't Centrum bemerkt dat de hoeveelheid drank wel degelijk meespeelt: „Alcohol versterkt je gevoelens. Dat zie ik bij ons in het café ook. Naarmate het tijdstip vor dert, vertonen mensen een ander gedrag." Over de invloed van geweld op te levisie is ook niet iedereen het eens. Maatschappijleraar A. Munter, die in de lessen naar deze middag heeft toegewerkt, vertelt dat geweld vaak verpakt zit in leuke filmpjes. "Je hebt er geen erg in wat het met je doet." Jongerenwerkster I. Bras duidt aan dat het niet alleen leuke filmpjes zijn, maar ook reeële beel den: „Er is zoveel geweld op televi sie, je gaat eraan wennen." Daar is gespreksleider Holm het mee eens: „Die beelden in de film van net, ze doen me weinig 'en daar schrik ik best wel van." „Stille tochten hebben totaal geen zin, alleen de bloemist wordt er beter van" is de volgende stelling. De groep splitst zich in twee kam pen. De discussie is inmiddels flink op gang gekomen. „Wat is nu eigenlijk het nut van een stille tocht?" vraagt een meisje aan het eens-kant zich af. „Je medeleven betuigen aan de nabestaanden," re ageert een meisje aan de andere kant. „Ik denk niet dat ze helpen, je hoort er na twee weken niks meer van," gaat een jongen daar tegenin. „Daar kijken ze toch niet meer naar, er zijn er teveel." I. Bras vindt dat er wel aandacht aan stille tochten besteed moet worden. „Zo kun je laten zien dat je het niet normaal vindt. Je kan ook met zijn allen naar de begrafe nis gaan," is de reactie van een meisje uit het oneens-kamp. „Je kunt beter aandacht besteden aan hogere straffen," vindt een jongen, die ook voor oneens' heeft geko zen. „Doen ze dan wat als er een stille tocht wordt gehouden?" klinkt de vraag uit de groep. Bur gemeester Nuis geeft toe daar zijn twijfels over te hebben, maar maatschappelijk vind hij het wel nuttig: „Dan geef je een signaal: die hufterigheid accepteren wij niet." Holm sluit de discussie af met een korte peiling: hoe hebben de jon geren het gevonden? Het gros steekt de hand op hij .Beter dan zo'n stoffig klaslokaal.' Op de voet gevolgd door ,Erg interessant.' Een paar scholieren kiezen voor Zonde van mijn tijd, ik had al in de kroeg kunnen zitten.' Zuiderduin is tevreden over de campagne. „In het begin is het eng om je mening te geven, uiteinde lijk durven ze wel. Er is over ge weld nagedacht en dat was de op zet. Blijven herhalen is echter van belang, het is een bewustwor dingsproces." Raadslid R. Ravensteijn uit Oud-Vossemeer wordt per 1 juli zelfstan dig ondernemer in Bergen op Zoom. Hij gaat dan aan de Grote Markt café Onder de Toren exploiteren, nu nog café de Buren geheten. De oud-wethouder die vorig jaar maart na de voor de VVD teleurstellende verkiezingen zijn baan kwijtraakte, gaat daarmee weer zijn eigen kost verdienen. Tot eind dit jaar blijft de Vossemeerder raadslid, maar daarna is de situatie onzeker. Ravensteijn kreeg gezien zijn kwets bare politieke functie - een wethouder kan tenslotte om de vier jaar wisselen - wachtgeld, maar sloeg aan het solli citeren om weer een eigen baan te krijgen. In de bankwereld waarin hij vroeger werkte, is de werkgelegen heid door reorganisaties en sluiting van kantoren ook drastisch afgeno men, zodat Ravensteijn zich breed oriënteerde. „Een paar keer was ik tweede, maar het horecabedrijf in Bergen op Zoom kwam toevallig op mijn pad. Je moet alles gedaan heb ben in je leven en het zelfstandig on dernemerschap ken ik van huis uit. Vorige week heb ik samen met mijn vrouw de horecapapieren gehaald en samen gaan we bedrijf runnen.' Ravensteijn huurt het pand van een brouwerij en heeft de inventaris over genomen van de vorige eigenaar. Het café telt 60 stoelen, inclusief een ter ras, dat in de winter met een stan daardparasol, verwarming en verlich ting ook te gebruiken is. „Als er dan op de Grote Markt geschaatst wordt, kun je bij ons chocolademelk of erw tensoep komen halen. Er zijn veel evenementen in Bergen op Zoom en daar wil ik op inspelen, ook op het toerisme." Het café is vooral gericht op koffie en verschillende soorten Belgische bieren met diverse hapjes. Zijn vrouw Thea Niemantsverdriet houdt haar onderwijsbaan in Halste ren aan en springt na haar werk bij in het horecabedrijf. Of Ravensteijn nog lang raadslid blijft, is de vraag. „Tot eind dit jaar blijf ik, heb ik de VVD-fractie toege zegd, maar mijn huis aan de Duive- keetseweg heb ik per 1 maart 2004 verkocht. Ik ben daarom zoekende naar een woning." Als de keuze uit eindelijk buiten Tholen valt, betekent dat einde raadslidmaatschap en wordt mevr. M.K. van Gorsel-de Oude uit Oud-Vossemeer de opvolger. Zij is nu al commissielid. VERVOLG VAN VOORPAGINA Voor de haven van Sint-Philipsland wordt nu een soort sterfhuisconstruc tie ontwikkeld: gebruiken zolang het nog kan, maar geen investeringen meer, ook niet op het gebied van re creatie. Daarvoor wordt Sint-Philips land ontzien, terwijl de havens van Tholen, Stavenisse en Sint-Annaland voor 100% voor recreatie worden be stemd. De vissersschepen en binnen vaartschepen die daar nu nog liggen, moeten een ander plekje zien te vin den. B. en w. voorzien voor Tholen ,een kwaliteitsslag naar een aantrek kelijke, compacte stadshaven. Mede gezien die extra investeringen voor de uitbreiding van de Thoolse jacht haven vergt de keuze voor recreatie en toerisme wel een investering van 3.220.000 euro, exclusief btw. Be houd van de handelshavens zou een lagere investering van 2.7 miljoen eu ro vergen, maar op langere termijn is de keuze voor recreatie volgens het college positiever gezien de gunstiger exploitatie en de kwaliteitsslag. Ingenieursbureau Oranjewoud gaf in het rapport aan, dat de handelsactivi teiten en ook de binnenschippers uit de Thoolse havens zouden moeten verdwijnen. B. en w. hebben twee bij stellingen vastgesteld. Ten eerste de voorzieningen voor thuisliggers in Sint-Annaland, wat 80.000 euro vergt. De gemeente wil hieraan ech ter geen cent betalen. Het wordt vol ledig ten laste van het plan Busmari tiem gebracht, die aan de Koelhuis- weg een nieuwe botenstalling wil bouwen. Voor dat plan moeten de thuisliggers ook wijken van de kade, zeggen b. en w. „De investeringen komen daarmee volledig ten laste van de watersportvereniging/ontwikke laar, waardoor het exploitatietekort direct al lager, danwel minder hoog zal worden." In Sint-Annaland wordt de jachthaven uitgebreid op de plaats waar nu nog handelsactiviteiten plaatsvinden. In de winter is de jacht haven echter nagenoeg leeg en dan kunnen de thuisliggers een plaatsje krijgen. De uitbreiding van de Sint- Annalandse jachthaven moet voor 1 januari 2005 klaar zijn, anders wordt het aantal ligplaatsen heroverwogen. Daarom streven b. en w. deze zomer naar definitieve plannen, die in het winter- seizoen uitgevoerd kunnen worden. In Sint-Philipsland zouden er voor de binnenschippers milieu-in vesteringen gedaan moeten worden, terwijl onderhoud aan de dam wand en baggerwerk ook terug blijft keren. Om financiële redenen ziet het colle ge af van het openhouden van de Sint-Philipslandse haven voor thuis liggers. De bestaande voorzieningen kunnen gebruikt worden, zolang dat technisch verantwoord is. (Vervan- gings) investeringen zullen achterwe ge gelaten worden, aldus b. en w. De raadscommissie gemeentelijke ont wikkeling spreekt maandagavond om half acht in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk over het plan. Er is dan een mogelijkheid voor spreekrecht. Vanaf de Molenvlietsedijk lopen de deelnemers aan de vierdaagse richting de Eeweg. Doordat er dinsdag nog zestien nieuwkomers inschreven, kwam het deelnemersaantal van de maandag begonnen avondwan delvierdaagse in Tholen op negen tig uit. Van hen doen er 74 mee op de vijf en 16 op de tien kilometer. Vorig jaar waren er 81 wande laars, maar eigenlijk zit er nauwe lijks progressie in de deelname, sinds wandelsportclub Vosmeer een jaar of zeven geleden het ini tiatief nam voor een wandelvier daagse in Tholen. „En dan doen er ook nog mensen mee uit Sint- Maartensdijk, Poortvliet en Oud- Vossemeer", meldt Cato Haver- mans van de organisatie. Hoewel er flink reclame is gemaakt - scho len en verenigingen zijn aange schreven en overal hangen pos ters - lopen de Tholenaren niet warm voor vier avonden wande len. Met 32 deelnemers heeft ba sisschool De Kraai - zoals ieder jaar - een belangrijk aandeel. De school krijgt de beker voor de grootste groep. Oudste deelnemer is de 76-jarige heer De Kok. Vanuit Meuivliet werd er de afge lopen dagen gewandeld door de polders rondom het stadje. Van avond gaan de deelnemers op de tien kilometer zelfs de brug over richting Brabant. Bij terugkeer op deze slotavond ligt er voor ie dereen een medaille gereed. Met nog één vierdaagse voor de boeg - maandagavond in Sint-Phi lipsland - kan de balans opge maakt worden. De nieuwe Poort- vlietse uitgave trok met 300 wandelaars de grootste deelname, gevolgd door Sint-Annaland met 232. In Oud-Vossemeer vielen 167 lopers te noteren, terwijl Sint- Maartensdijk met 93 behoorlijk tegenviel. Wandelsportcomité Vosmeer organi seert zaterdag 5 juli voor de vijftiende keer de Zevendorpentocht. De tocht van 50 kilometer gaat langs alle ker nen van het eiland Tholen. De minder geoefende wandelaar kan zich in schrijven voor de tochten van 5, 10, 15, 30 of 40 kilometer. De routes la ten de deelnemers genieten van het natuurschoon, waarbij er ook door een boomgaard gewandeld zal wor den. De deelnemers ontvangen na de wandeltocht als herinnering een tegel tje met daarop één van de mooie ge bouwen uit de streek. De wandelaars voor de tochten van 50 en 40 kilome ter vertrekken 's morgens tussen 7.00 en 9.00 uur vanaf dorpshuis De Vos- senkuil. Voor de tocht van 30 kilome ter mag men een uur later van start gaan. De vertrektijden voor de wan deltochten van 5, 10 en 15 kilometer zijn van 9.00 tot 14.00 uur. Vorig jaar trok dit wandelevenement 1393 deel nemers. Op zaterdag 5 juli wordt in Oud-Vossemeer ook de ringjaarmarkt en het open Zeeuws kampioenschap voor dweilbands gehouden. De wandelaar krijgen op diverse plaatsen verzorging aangeboden. Om de vijf kilometer is er een verzor gingsplaats, waarbij koffie, soep, koek, limonade, een Zeeuwse bolus en fruit verkrijgbaar is. De medische verzorging is in handen van het Ne derlandse Rode Kruis afdeling Tho- len/Sint-Philipsland. De organisatie biedt aan de wandelaars van buiten Tholen een extra service door gratis vervoer te verzorgen tussen het N.S. station in Bergen op Zoom en Oud- Vossemeer en de mogelijkheid om te overnachten tegen een gereduceerd tarief.. Inschrijven voor de Zevendor pentocht is mogelijk bij Leen Pland- soen, tel. 672953. Informatie is ook verkrijgbaar via de website: zeven- dorpentocht.tk. Wie heeft de mooiste hond? Elke hond van minimaal negen jaar oud kan zaterdag deelnemen aan de eerste Nederlandse seniorenhond verkie zing. Op het terrein van het Thoolse Centrum voor Attitude en Begelei ding (CVAB) aan de Roolandsedijk vormt deze verkiezing een onderdeel van de open dag die tussen 10.00 en 16.00 uur wordt gehouden. De oudere hond kan in combinatie met zijn baas je zich van zijn beste kanten laten zien, waarbij een jury de honden zal beoordelen op conditie en uiterlijk schoon. Daarnaast kan de baas zich verhullen in bijpassende klederdracht, wat het geheel tot een unieke combi natie kan maken. Diverse hondenhou ders hebben zich reeds aangemeld voor deze verkiezing. Tijdens de open dag wordt er ook een kleine rommel markt gehouden. Daarnaast zijn er stands van de Hondenbescherming, de stichting Greyhound in nood en van een dierenwinkel. Het gehele be drijf is te bezichtigen en ook zal er voorlichting worden gegeven over het houden van honden en katten. De ver kiezing van de mooiste seniorenhond vindt plaats tussen tien en twee uur. De collecte voor de algemene Ne derlandse gehandicapten organisatie (Ango) heeft in de gemeente Tholen 4707,08 euro opgebracht. In de ver schillende plaatsen werden de vol gende resultaten behaald: Sint-An naland 772,83 euro, Oud-Vossemeer 404,24 euro. Poortvliet 425,54 euro, Scherpenisse 570,66 euro, Sint- Maartensdijk 379,40 euro, Stavenis se 355,10 euro, Tholen 1115,42 euro en Sint-Philipsland 683,89 euro. Het onderzoek naar uitbreiding van het bestaande gemeentehuis in Sint-Maartensdijk, de tijdelijke huisvesting van ambtenaren in kan tooreenheden in de tuin en de voorbereidingskosten voor de nieuw bouw in Tholen hebben tot nu toe 570.674 euro gekost. Dat blijkt uit de toelichting van het college aan de raad als reactie op de petitie van C. Rijnberg en L. van Gorsel tegen de bouw van het nieuwe raadhuis. De gemeente onderzocht tussen 1995 en 1997 een aantal mogelijkheden om het gemeentehuis in de smalstad uit te breiden voordat in 2000 tot nieuwbouw in Tholen besloten werd. Voor het eerst wordt duidelijk wat er precies is onderzocht en wat de kos ten zouden zijn geweest als het ge meentehuis uit had kunnen breiden in de Ds. de Bresstraat. Zo is er gekeken naar aanbouw ach ter de tuin van het monumentale ou de gebouw richting de Kaaistraat. De hoofdingang van het gemeentehuis zou aan de Kaaistraat worden ge maakt met op de begane grond (huur)winkels. Het publiek zou via de Kaaistraat ontvangen worden. In dat plan was ruimte voor een nieuwe hal. Nadeel was echter dat het ver af lag van de overige kantoorruimten in de nieuwbouw. De Kaaistraat zou in dat geval als wandelgebied worden ingericht. Een tweede mogelijkheid was een aanbouw aan de bestuurshoek, de nieuwbouw aan de Blauwstraat. Daarbij zou dan ook een deel van de tweede verdieping, de zolder, als kantoorruimte worden ingericht. Het parkeerterrein zou dan in deze opzet worden bebouwd. Ook de bestaande kap van de vleugel langs de Blauw straat zou gesloopt worden om er een hogere kap op de kunnen bouwen voor nieuwe kantoren. De voorkeur ging echter naar de aan koop van de woning/winkel en werkplaats van schilder Hage aan de Ds. de Bresstraat 11-13 naast het be staande gemeentehuis. Daarmee zou 595 m2 nieuwe kantoorruimte wor den gehaald. De kosten hiervan (aan koop, sloop, herbestemming Hage en nieuwbouw) bedroegen in 1995 5.376.000 gulden (in euro's 2.439.522,40). In 2000 zou dat be drag gestegen zijn naar 6.300.000 (ofwel 2.858.815,40 euro). Dit plan heeft het niet gehaald, concludeert het college. Ook is in 1995 gekeken naar een de pendance: het kantoorgebouw van het waterschap Onder de Linden in Sint-Maartensdijk. Dat zou 350 m2 hebben opgeleverd, terwijl op zijn minst 500 m2 nodig was. Deze mo gelijkheid werd afgewezen omdat er dan van een dislocatie sprake was. In 1998 is er een demontabel kan- toorblok in de tuin geplaats omdat 'de huisvestingssituatie voor de me dewerkers niet langer houdbaar was.' Er moest een bouwvergunning voor verleend worden met een duur van vijf jaar. Dat leverde 219 m2 kantoorruimte op. De bouwvergun ning is echter op 21 januari verstre ken, maar volgens het bestemmings plan mag het tijdelijke bouwwerk er nog tot 7 oktober staan. Door ruimtegebrek hebben het cen trum voor werk en inkomen en het servicebureau (welzijnskoepel) vol gens het college hun intrek genomen in het voormalige arbeidsbureau en het kantoor van Castria Wonen aan de Haven. De kosten van het onderzoek naar het uitbreiden van het bestaande ge meentehuis, de pogingen om het per ceel in de Ds. de Bresstraat aan te kopen, het aanpassen van het be stemmingsplan voor die percelen en vergoeding voor de gemaakte kosten door de eigenaar van die percelen bedroeg tussen 1995 en 2000 71.558 euro. Aan de tijdelijke kantoren in de tuin is 260.458 euro uitgegeven. Als daar de voorbereidingskosten voor de nieuwbouw bij opgeteld worden dan is tot nu toe 570.674 euro aan 'plannenmakerij en tijdelijke voor zieningen' gespendeerd. De verwerving van het schilderspand liep vast. Om uit de impasse te ko men is het roer omgegooid en is er een ambtelijke projectgroep en een stuurgroep met alle fractievoorzitters in het leven geroepen. Die liet een onderzoek instellen waaruit naar vo ren kwam dat nieuwbouw de beste oplossing was. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Maar de opbrengst van het oude gemeentehuis baart ons wel zorgen. Toch moet de raad de rug recht hou den", zei Goossen. Die mening was ook Bout toege daan. Ook hij stond sympathiek te genover de petitie omdat 'mensen kenbaar maken dat ze er anders over denken.' Zijn fractie heeft Rijnberg uitgenodigd mee te komen praten in het fractieoverleg, maar dat is pas gebeurd na het indienen van de peti tie, zo erkende hij. P. van Belzen (de nestor van de raad) zei wel en niet geschrokken te zijn van de petitie. Hij heeft al eer der meegemaakt hoe er met instel lingen is geschoven (arbeidsbureau van Tholen naar Sint-Maartensdijk). Hij noemde de oorzaak van een en ander de schaalvergroting die overal plaatsvindt. „Als we hier hadden verbouwd, houdt het niet op. Het frustrerende in het verhaal vind ik dat er zaken door elkaar worden ge gooid die je als bestuurder niet wil en kan tolereren. Dat we de arbowet maar opzij moeten schuiven en het aantal ambtenaren verminderen. Pu re onzin." Volgend jaar moet de nieuwbouw aanbesteed worden, de bouw is in de winter van 2005 gereed, zo ver wacht de stuurgroep. De commissie algemeen bestuur praat op donderdag 26 juni over de notitie, de raad op 3 juli. De raad heeft de noodzaak voor de bouw van een nieuw gemeentehuis en de lastenverzwaring voor de burgers niet goed uitgelegd. En de ra ming van de kosten voor het nieuwe gemeentehuis zijn op suggestieve gronden gebaseerd. Dat zeggen Lia van Gorsel-Bos en Kees Rijnberg na het onderhoud gisterochtend met burgemeester W. Nuis en gemeen tesecretaris S. Nieuwkoop over de petitie tegen de bouw van een nieuw gemeentehuis in Tholen. Volgens Nuis was het gesprek intensief, vol gens Rijnberg heeft het gespetterd. „Ik ben wel iets wijzer geworden, maar de raad is wel in gebreke geble ven, zegt mevrouw Van Gorsel. Die heeft te weinig aan de burgers uitge legd waarom de lasten zo hoog wor den. Dat blijft zo. We zijn het niet eens met deze lastenverzwaring." Mevrouw Van Gorsel zegt nu wel be grepen te hebben dat de kosten voor de bouw van het nieuwe gemeente huis niet te maken heeft met de stij ging van de gemeentelijke belastin gen. „Voor het nieuwe gemeentehuis was al besloten. De belastingverho ging is later door de raad vastgesteld. Dat is allemaal mooi, maar ze blijven wel veel te hoog. Voor iemand die een ton verdient, is dat nog geen punt, maar iemand met een uitkering of een klein loon, is dat wel heel moeilijk." Zij en Rijnberg kregen dinsdagmid dag ook de 'bouwstenennotitie' van de gemeente waarin in 17 pagina's uitvoerig wordt uitgelegd wat er is ge daan om het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk uit te breiden en waar om er voor nieuwbouw in Tholen is gekozen. Veel tijd om dat goed te be studeren, hebben ze er nog niet voor gehad, maar volgens Van Gorsel is het nu zaak dat de raad op een 'een voudige manier' uitlegt waarom de lasten zo hoog uit moeten vallen voor de Thoolse inwoners. „Zodat ieder een het begrijpt. Of de lastenverzwa ring er nou komt of niet." Kees Rijnberg kwam er speciaal voor van zijn vakantieadres. Volgens Nuis was het onderhoud intensief, maar volgens Rijnberg heeft het gespetterd. „De burgemeester wilde het woord voeren om uit te leggen waarom het noodzakelijk is dat er nieuwbouw komt, maar ik heb hem af en toe geanterrumpeerd. Ik blijf er bij dat het besluit van 26 juni 2000 tot nieuw bouw vantevoren bij niemand bekend was en dat het zonder onderbouwing is aangenomen. En ook dat er sugges tieve bedragen zijn opgenomen in de ramingen. Zo is er 1,8 miljoen euro opbrengst opgenomen voor de ver koop van het nieuwe gedeelte van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Dat is een aanname. Ook worden de exploitatielasten over 40 jaar uitge smeerd. Bij onroerende zaken is dat maar 25 tot 30 jaar. Zo kan ik het ook." En dat het bij nieuwbouw ook mee kan vallen, zoals Nieuwkoop toelicht te, ontlokte bij Rijnberg een lach, zo vertelt hij. „Dat kan alleen maar als je vreselijk ruim begroot. Dat heb ik de aannemerij nog nooit meegemaakt. Meestal is er sprake van meerwerk. Advertentie I.M. In het Schelde college werden scherpe stellingen aan de orde gesteld, maar er kon ook nog gelachen worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 11