Kerkenraad hoopt na eensgezind beroep op trouwe steun gemeente 'Werkvakantie in Roemenië geeft meer voldoening dan aan het strand liggen' Doe walkman af en luister naar God Eerste vrouwelijke predikant op Tholen Grote zorgen om breuken en scheuren Verwacht het niet van nieuwe predikantmaar van de Heere Liturgie Hervormde Gemeente Immanuël Donderdag 12 juni 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Je kunt hem goed verstaan. Dat is al heel wat." De drie dames op de kerkenpad zijn tevreden na de intrededienst van ds. P. Vernooij in de Hervormde Gemeente Tholen. De kerkenraad was in januari ook eensgezind in het be roep, nadat een afvaardiging de predikant in Oude Peke- la had beluisterd en de overigen een bandje van de preek hadden gehoord. Ouderling J.P.C. van Zielst hoopte, dat de Hervormde Gemeente Tholen ook eensgezind achter die keuze zou staan. „Blijf getrouw", zo riep hij tweede pinksterdag de kerkgangers op. Spreek- en hoorwonder Overvloed van hoop Via contact Vergeet noorden niet „Dit geeft veel meer voldoening dan twee weken aan het strand liggen", zegt Mirjam Kats (21) uit Sint-Annaland. Zij en Jolanda Bout (20) uit Tholen gaan in juli met een groep jongeren zes huizen opknappen in Trei Sate, een dorp bij de Roemeense stad Tirgu Mures. De werkva kantie is een project van het diaconaal centrum De Bak kerij in Leiden. Jolanda studeert daar antropologie aan de universiteit. Voor haar wordt het een weerzien met de stad waar ze drie jaar geleden met Zeeuwse jongeren aan een project werkte. „Het is er geweldig armoedig, triest gewoon", weet ze. Jolanda Bout en Mirjam Kats gaan huizen opknappen voor daklozen Leidse Straat Giften Mensen zijn doof voor het evangelie Een heerlijke belofte. Dat was het thema van de intrede preek van ds. R Vernooij aan de hand van Handelingen 2:21 waarin de toespraak van Petrus wordt beschreven: ,En het zal zijn, dat een ieder die de naam van de Heere zal aanroepen, zalig zal worden.' De predikant behandel de drie punten: de vervulling van de belofte, de ruimte in de belofte en de kracht van deze belofte. Buitenkantgeloof Goddelozen rechtvaardigen De Hervormde Gemeente Immanuël in Tholen heeft een beroep uitgebracht op ds. M. van der Poll uit Domburg. Wanneer zij ja zegt, wordt dat de eerste kerkelijke ge meente op Tholen met een eigen vrouwelijke predikant. 's Middags waren er tijdens de in trededienst nog volop stoelen over, maar de banken waren goed bezet. Behalve eigen gemeenteleden wa ren er afgevaardigden van de zus terkerken onder wie alle predikan ten, op ds. Kommers uit Stavenisse na, familieleden en vrienden van ds. Vernooij onder wie zijn ouders en schoonouders, alsmede een af vaardiging uit zijn vorige gemeen ten Oude Pekela en Assen. Burge meester W. Nuis en zijn vrouw hadden 's morgens de bevesti- gingsdienst meegemaakt. Bij de in trededienst waren drie oud-predi kanten in Tholen, N. den Ouden, J. van Dijk en L. Wüllschlegen, als mede ds. Budding, bij wie Vernooij kerkenraadslid is geweest. Ook ds. Joppe uit Sirjansland was er. De uit het onderwijs afkomstige Vernooij (44) komt oorspronkelijk uit Aalst in de Bommelerwaard en werkte negen jaar op een basis school in Putten. Op scholenge meenschap de Driestar in Gouda gaf hij godsdienstles. In zijn eerste gemeenten Oude Pekela en Assen Er zijn grote zorgen op het erf van de Nederlandse Hervorm de Kerk, zo werd tijdens de intrededienst verwezen naar het geplande samengaan van hervormden, gereformeerden en lutheranen. „Het Samen Op Weg-proces baart ons grote zorgen. Dat God de kerk be waart voor breuken en scheu ren", zei ouderling Van Zielst. De nieuwe predikant ds. Ver nooij sprak over ,een hele spannende periode' in de kerk. Hij pleitte voor een terugkeer naar de kerk van de Reforma tie. „God ontferme zich over ons. Dat we een zoutend zout en een lichtend licht in deze ontkerstende tijd mogen zijn. Laten we daarvoor de handen ineenslaan", zei ds. Vernooij. Ook de predikant Van de Gere formeerde Gemeente verwees nog naar de perikelen bij de buren en noemde de besluit vorming van de synode op 12 december een bijzondere da tum. Hij haalde de woorden van Paulus nog aan, die opriep tot eensgezindheid en een drachtigheid. waren er maar 200 en 60 leden, zo dat er sprake is van een grote over gang naar de 1700 leden tellende Hervormde Gemeente Tholen. De nieuwe predikant hanteerde een opvallende volgorde tijdens de in trededienst door de toespraken voor de eigenlijke dienst te hou den, wat zelden voorkomt. „Bij toespraken bestaat altijd het gevaar dat die op mensen gericht zijn en het gaat om het Woord. Dat moet het laatste woord hebben!", zo mo tiveerde ds. Vernooij deze afwij king van de gebruikelijke volgor de. Consulent ds. J.C. Klein verwel komde de nieuwe predikant na mens de ring Tholen en de classis Zierikzee. Hij verwees naar wat er met Pinksteren in Jeruzalem ge beurd was: iedereen hoorde de gro te daden van God in zijn eigen taal. „Was het een spreek- of een hoor wonder? Ze hoorden het en daar gaat het om. Als ik een parallel mag trekken, dat ligt er voor u de grote opdracht om het Woord van God helder en klaar te brengen, op ieders eigen niveau. Aan de ge meente de taak om aandachtig te luisteren en waar met verlangen geluisterd wordt, daar zal het Woord vrucht dragen", aldus de consulent, die ds. Vernooij een hele goede Pinkstertijd voor de intrede dienst wenste. Ds. C. de Jongste sprak namens de Gereformeerde Gemeente en de Christelijk Gereformeerde Kerk in Tholen. (Namens de plaatselijke kerken was ook ds. Broere met ou derling Jansen van de Gerefor meerde Kerk aanwezig). De Jong ste verwees naar de tekst die hij 's morgens had gebruikt voor de be vestiging van nieuwe leden, Ro meinen 15:13 ,De God van de hoop vervulle u met alle blijdschap.' „Ds. Vernooij, u bent met hoop naar Tholen gekomen en dan is er verwachting in dit arbeidsveld bui ten het verloren paradijs. Maar met mensen kom je bedrogen uit. U kunt kritiek krijgen en in het pasto raat kan er wat tegenzitten. Wan neer je op mensen ziet, dan vergaat alle hoop. Dat u daarom de God van de hoop mag vasthouden. Hij is de uitdeler van de hoop. U bent een onderdeel van de strijdende kerk en de Pinkstergeest geeft moed. Daarin is volle kracht gele gen. Hij is ook getrouw. Bij Hem is overvloed van hoop. Doe uw werk Ds. Vernooij kijkt vanuit de royale pastorietuin uit op de Grote Kerk. hier met blijdschap en in vrede. Wij hopen als twee reformatorische kerken op een goede samenwer king, o.a. bij de organisatie van de jaarlijkse Hervormingsdag. Paulus roept ook op tot eensgezindheid en eendrachtigheid", aldus ds. De Jongste. „We zijn dankbaar en blij dat we uit Gods hand een nieuwe herder en leraar hebben ontvangen", zo bracht ouderling Van Zielst naar voren. „Hartelijk welkom in Tho len. Na het vertrek van ds. N. den Ouden zijn we negen maanden vacant geweest en dat is een be trekkelijk korte tijd. Via een con tact zijn we op het spoor gekomen naar Oude Pekela. Op 7 januari be sloot de kerkenraad om ds. Ver nooij te gaan horen, maar hij was pas 10 februari beroepbaar. Op 19 januari ging er een hoorcommissie op pad, die ook een bandje van de preek meebracht. Dat hebben we als kerkenraad gezamenlijk op 28 januari beluisterd en eensgezind namen we toen het besluit om een beroep uit te brengen. De koning van de kerk zendt onderherders en u nam het beroep aan. Dat u de vol le raad van God mag verkondigen. Hij zoekt en rechtvaardigt goddelo- zen om niet." Ouderling Van Zielst bedankte consulent ds. Klein voor zijn waar neming en liet de gemeente de nieuwe predikant staande Psalm 134:3 toezingen. Ds. Vernooij zei op velerlei wijze verrast te zijn bij zijn komst naar Tholen. Hij bedankte de kerkvoog dij voor het werk in de pastorie en de andere overweldigende blijken van meeleven bij de verhuizing. De nieuwe predikant bedankte ds. Oorschot en pastoraal werker PM. van 't Hof voor de extra inzet tij dens de vacaturetijd. Hij hoopte op een vruchtbare samenwerking en riep de gemeente op om getrouw de kerkdiensten te bezoeken. „Ik hoop dat u getrouw bent, des te eerder zijn we aan elkaar ge wend." Met gemengde gevoelens richtte ds. Vernooij zich tot zijn vroegere gemeenteleden in Oude Pekela en Assen. „Laten we de kleine ge meenten in het noorden niet verge ten in onze gebeden. God is de God van wonderen en Hij kan ook u weer een predikant geven." Zijn vriend en collega Goedvree uit Haaften werd bedankt voor de bevestiging in de morgendienst. „Nu we dichter bij elkaar zijn, kunnen we de vriendschapsbanden verstevigen." Ds. Vernooij ging ook niet voorbij aan de gevolgen van een verhuizing voor zijn vrouw en vijf kinderen. „Van Gro ningen naar Zeeland is niet niks. Heel wat veranderingen kleuren ons leven. Laten we verwonderd zijn over de grote daden van de Heere", zei de nieuwe predikant van de Hervormde Gemeente Tho len. Na de intrededienst begroette hij zijn nieuwe gemeenteleden harte lijk door hen samen met zijn vrouw en vijf kinderen (een meisje van 6 en 19 en daar tussenin drie jongens) de hand te drukken. Tijdens de intrededienst van ds. Vernooij, tweede pinkster dag in de Grote Kerk van Tholen, was de samenzang volgens de berijming 1773 uit de Psalmen 25:2 en 6; 45:1 en 2; 111:2; 116:1, 2, 3 en 4; 86:3; 148:5 en 134:3. Orga- niste was mevr. M. Hage-v.d. Velde. De tekst voor de intre depreek kwam uit Handelin gen 2:14-41. Maandagmorgen was ds. Ver nooij bevestigd door ds. A. Goedvree uit Haaften aan de hand van Psalm 51: 13-15. Tirgu Mures ligt in centraal-Roe- menië (Transsylvanië) aan de voet van de Karpaten, in de streek waar Hongaars de voertaal is. De geza menlijke diaconieën van de Her vormde Gemeente en de Gerefor meerde Kerk - verenigd in De Bakkerij - hebben er al vijftien jaar contact met de diaconie van de Pa- rochia Reformata. Via allerhande projecten wordt de armen en daklo zen in deze stad hulp geboden. Eén van de projecten is een werkvakan tie voor jongeren. Via vrienden in de studentenvereniging hoorde Jo landa Bout hiervan en ze was me teen geïnteresseerd. Ook al omdat het de stad betreft waar ze drie jaar geleden een werkvakantie door bracht, toen als project vanuit een kerk in Kapelle. „Je kunt iets doen voor anderen, je bent daar dus niet voor jezelf", legt ze uit. Het is ook geen vakantie om uit te rusten. Dat ze de cultuur en mensen leert ken nen, spreekt haar eveneens aan. „Bovendien is het een mooie streek." Omdat Jolanda in Leiden studeert, is de link met het project snel ge legd. Maar hoe komt Mirjam Kats erbij? Zij studeert namelijk accoun tancy in Breda. Het tweetal blijkt el kaar ook nog maar een jaar te ken nen. Ze ontmoetten elkaar tijdens de vakantie. Op Corsica! Jolanda vroeg haar of ze ervoor voelde om mee te gaan naar Roemenië. „Ze was erg enthousiast, liet foto's en videobeelden zien van de vorige keer dat ze daar was", vertelt Mir jam. Hoewel ze dus al het een en ander weet, vindt ze het best span nend. „Hier woon je heel luxe, dus het zal in Tirgu Mures best wennen zijn", realiseert de Sint-Annalandse zich. Jolanda geeft aan dat het ver blijf in zo'n armoedige omgeving ook emotioneel best zwaar is. „Je moet je alles niet teveel aantrekken en er met elkaar over praten." Ze roemt de gastvrijheid van de Roe menen. Vorig jaar werkten de jongeren uit Leiden aan het in Tirgu Mures gere aliseerde bejaardentehuis Casa Dia- conala, waar 25 mensen wonen en vanwaaruit activiteiten ontplooid worden om de armen te helpen. „Er is een zaal bij waar onze groep - 25 jongeren en 4 begeleiders - kan sla pen. En vorig jaar kookten de men sen in het tehuis ook voor de Neder landers", weet Jolanda. De jonge ren is aangeraden om zelf zoete din gen mee te nemen en veel te drinken (flessen water, want het leidingwa ter is er slecht) omdat het in de zo mer flink warm is in dat gebied. De groep vliegt op 14 juli van Schiphol naar de Hongaarse hoofdstad Boed apest en gaat met de nachttrein ver der naar Sighisoara. Van die stad naar Tirgu Mures worden ze in bus- Een tekening van de huizen die ze gaan opknappen en een kranteartikel dat de armoedige situatie in Roemenië illustreert, maken deel uit van de documentatie waarmee Jolanda Bout (links) en Mirjam Kats zich voorbereiden op hun werkvakantie. jes vervoerd. Op dezelfde manier zal op 30 juli de terugreis verlopen. De Roemeense diaconie biedt hulp aan wees- en straatkinderen, bejaar den, arme gezinnen en daklozen. Vorig jaar is door de Leidse groep naar een oplossing gezocht voor de dakloze gezinnen die ze toen trof fen. Deze mensen zijn het slacht offer van de enorme geldontwaar ding (15 jaar geleden was een gulden vier lei waard, nu is één euro gelijk aan 37.500 lei) en de hoge werkeloosheid in Roemenië. De diaconale stichting Fundatia Laza- renum is in het leven geroepen om deze mensen te helpen. Ze kocht zes huizen in het dorp Trei Sate en zal de toekomstige bewoners begelei den bij het maken van een nieuwe start. Dit Leidse initiatief kreeg de naam Leidse Straat. „Een bord met die naam in drie talen - Roemeens, Hongaars en Nederlands - zal ont huld worden als wij daar zijn", al dus Jolanda. Het project wordt te vens gesteund door de landelijke hulpactie Wilde Ganzen. De bedoe ling is dat de jongeren helpen bij het bouwen en slopen aan de huizen, alsmede bij het plaatsen van een hek om de tuin. Jolanda: „Het zijn grote huizen die al jaren leeg staan, af komstig van de rijken uit de tijd van het communisme. In elk daarvan zullen meerdere gezinnen onderge bracht worden." Nu wonen deze mensen, die nauwelijks een officiële status hebben omdat ze niet werken, in bouwsels die vaak niet groter zijn dan zes vierkante meter. Bij de hui zen zal de vruchtbare grond bewerkt worden om er groente te kunnen te len (de zaden worden uit Nederland meegenomen). Die kunnen de be woners vervolgens op de markt ver kopen om op die manier een inko men te verwerven. „We doen het werk samen met de mensen daar, we helpen hen op weg", geeft Jo landa aan. De Nederlandse jongeren werken niet alleen aan de huizen, maar helpen ook bij andere projecten in Tirgu Mures. Zoals in het bejaardentehuis, de win kel voor tweedehands kleding, het weeshuis Lydiahome ('de kinderen kunnen er goed Engels, dat is heel bij zonder'), het 'piccy house' waar straatkinderen worden opgevangen, het ziekenhuis en de hartkliniek Pro cardia. Verder bij de zomerkampen voor kinderen uit grote gezinnen die van het platteland enkele weken naar de stad komen. Jolanda illustreert hoe de hulp soms met gemengde gevoe- lerts door de mensen wordt ontvan gen. „Er is een schooltje gebouwd voor de straatkinderen. Aan de ene kant zijn de ouders blij dat hun kinde ren, doordat ze onderwijs krijgen, be tere toekomstmogelijkheden krijgen. Maar anderzijds kunnen ze de uren dat ze op school zitten niet gaan bede len en dat scheelt inkomsten." Mirjam en Jolanda betalen de reis- en verblijfkosten volledig uit eigen zak. Daarnaast zoeken ze sponsors voor het project Leidse Straat (voor opknappen en inrichten hui zen). In Leiden zijn al een oliebol lenverkoop en een rommelmarkt gehouden, en er is een strandloop van Katwijk naar Scheveningen opgezet. Het bedrijf van Jolanda's vader sponsort materiaal, terwijl er bij uitzendbureau FlexExpress - waar Mirjam werkt naast haar stu die - een pot is neergezet om giften in te doen. „De mensen in Roe menië kunnen heel veel gebruiken van wat wij hier in overvloed heb ben en waaraan bij hen een chro nisch tekort bestaat." Wie dit pro ject wil steunen, kan ook storten op de girorekeningen van Wilde Ganzen (rekening 40000, JKVK Leidse Straat) of van de Hervorm de Diaconie in Leiden (rekening 97065, Roemenië sponsoractie 2003). Het Thoolse tweetal vindt dat ze nu de gelegenheid hebben om iets te doen voor mensen die het een stuk minder goed hebben dan zij zelf. „Dat maakt het ook voor je zelf leuk om te doen. Het geeft veel meer voldoening dan een va kantie waarin je twee weken aan het strand ligt", zegt Mirjam. De hoofdmoot van hun verblijf in Transsylvanië zal bestaan uit wer ken, maar enkele excursies zijn ook gepland. Bijvoorbeeld naar de stad Sighisoara, waar het kasteel staat van Dracula (graaf Vlad uit de 15e eeuw). Verder zal de groep enkele dagen in een berghut in de Karpaten vertoeven. „Het moet een indrukwekkend mo ment zijn geweest, toen Petrus het woord nam", zo begon ds. P. Ver nooij met stemverheffing zijn intre depreek. „Zij ontzetten zich allen, staat er na de intredepreek van Pe trus. Hij weerlegt wat spotters zeg gen, want Petrus was geïnspireerd door de Geest. Hij had Gods ge rechtigheid verkondigd en ook ver diend. Maar het is eerst de Christus en dan de Geest. Mensen, let op de tekenen, want de eindtijd is aangebroken. Je ziet het aan de natuurrampen, de oorlogen, aanslagen, de spanning in de kerk die naar een hoogtepunt toegaat en de economische teruggang. Er is haast bij, want Hij die triomfeert, komt terug en niemand kan het oor deel ontlopen. Heere, zendt uw Pinkstergeest, want zonder de Geest zijn we dood. Rust niet, voordat de Geest ons hart vervult, want zonder God kunt u het koninkrijk der he melen, dus het eeuwig leven, niet beërven. Let op wat Petrus zegt, God doet een laatste appèl. Dat het onderwijs van de Zaligmaker toege past wordt aan zondaarsharten." Ds. Vernooij riep op om snel een plaats te zoeken om te schuilen, zo als een fietser bij een onweersbui een veilige plek zoekt. „Die be scherming en beschutting is maar op één plaats te zoeken: bij de Hee re zelf. Dus niet in onze vesting van rechtzinnigheid, maar buiten ons zelf. Alleen bij Hem is er redding en behoud, want God maakt zalig. Zelf kunnen wij niets doen aan onze za ligheid. Hoe krijgt u daar deel aan? Door het aanroepen van de naam des Heeren. Een ieder die de naam van de Heere aanroept, zal zalig worden. Dat is evangelie, maar zelf zoeken wij God niet. We zijn afge weken. Met hart en ziel moeten we eerst erkennen: er deugt niets aan mij. Dan ben u niet meer tevreden met een buitenkantgeloof. Hoe je er toe komt om God aan te roepen? Waar de Geest werkt, daar wordt het anders, want de Geest is overtuigend en ontdekkend bezig. Als je iemands naam niet kent, dan kun je hem ook niet roepen. God maakt zich bekend door Zijn Woord en het komt aan op gehoorzaamheid aan dat Woord. Hij roept, anders zou nooit iemand God kunnen aan roepen. Het echte kennen zijn we immers kwijtgeraakt." „De Heere heeft mij met geen ander doel naar Tholen geroepen dan om te zeggen: wendt u tot Mij en wordt behouden. Hij heeft Zijn enige Zoon gegeven voor eeuwig leven, want buiten Christus om is er geen leven. Telkens opnieuw moeten we leren om het van Hem te verwachten. Gods barmhartigheid is grondeloos. Gaat dat niet te gemakkelijk, zegt u misschien, want er staat in de tekst: een ieder die de naam van de Heere aanroept, zal zalig worden. Het evangelie is krachtig en werkt als een tweesnijdend scherp zwaard. Roep Hem aan en leg de schuld niet bij de Heere neer. Het hangt niet van Petrus af. Echt, u moet het ook niet van de nieuwe dominee hebben, maar alleen van de levende God die behoud van zondaren op het oog heeft. Zelf zijn we rampzalig verlo ren. Er zijn mensen die toetsen hier de preek aan, terwijl anderen er al lergisch voor zijn. God wil goddelo zen rechtvaardigen. Dat ik die bood schap brengen mag tot behoud van zondaren, in alle scherpte en met al le ruimte. Het is dan niet meer ik, want dan heb je nog niet ontdekt dat je alleen in Hem zalig wordt. We lijken wel mensen met een walkman op. We zijn doof voor alles wat er om ons heen gebeurt. Zet daarom die walk man van de wereld af, anders weet u niet wat er gezegd wordt. Luister niet naar de dingen van deze tijd, maar vraag om vervulling van de genade. Waar de Geest werkt, daar vlucht u bij de zonde vandaan en dan bent u veilig. De Heere is een God van volkomen zaligheid. Roep Hem aan en bedel om genade, want er is maar één naam tot zaligheid: Christus Jezus. Die zaligheid is bij onze God die op de troon zit en het Lam", zo besloot ds. Vernooij maandagmiddag zijn intredepreek in de Hervormde Gemeente Tholen. Kerkgangers verlaten de monumentale Grote Kerk na de intre dedienst. Marike van der Poll (42) studeerde aan de rijksuniversiteit in Gronin gen theologie en werd predikant in Nunspeet. Inmiddels werkt ze weer al elf jaar in Domburg op Walche ren. Ds. Van der Poll, die onge huwd is, heeft kenbaar gemaakt haar volle baan te willen omzetten in een deeltijdbaan. En dat komt goed uit voor de 450 leden tellende Hervormde Gemeente Immanuël in Tholen, die financieel geen predi kant met een volledige baan kan beroepen. Op een gemeente-avond werd door de leden ja gezegd tegen het beroep en het is nu wachten op de beslissing van mevr. Van der Poll. Immanuël is vacant nadat ds. Balk met emeritaat ging. Ds. J. de Goei uit Sint-Maartens dijk treedt sindsdien als consulent op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3