Raad stelt opknappen Haestinge uit en de Vossenkuil kan soberder Extra voordeel kii°2.99 Zachter vuurwerk bij braderie Tholen Helft bestuur weg van Philippuslandt UITVERKOOP Gimbrèfe Verhuizing van de Schutse AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Muggen niet door wadi's in Scherpenisse Wandeltocht over de slikken Sint-Annaland Stroganoff, Indisch en/ot Bretons gehakt Aardbeien Gehakt Cordon Bleu's Verse slagroom Vispotje roerbakschotel Vaderdag taartje BYQMBRÈRE Donderdag 12 juni 2003 59e jaargang no. 30 Amendement CU over onderhoud gemeenschapscentra unaniem ondersteund De gemeenteraad stelt het opknappen van Haestinge in Sint-Maartensdijk uit tot na 2007. En de uitbreiding van De Vossenkuil in Oud-Vossemeer kan met minder geld toe dan de twee miljoen euro die het college denkt nodig te hebben. Dat is in grote lijnen de strekking van de dis cussie over de kadernota 2004 waarin de beleidsplannen voor volgend jaar worden ontvouwd. Er lagen vier amen dementen en drie moties gereed, maar de meesten bleven liggen omdat er geen steun voor was of omdat het colle ge ze afraadde. ABT dreigde de kadernota niet te steu nen. Vers gedraaid Hollandse doos 1 A O Vlugklare 's Lands Beste Van Vishandel De Eendracht Van de C1000 bakker GUNTER - SINT-ANNALAND <1Q» STROOT - THOLEN Handvol Uitkering Langs het kanaal mag het niet meer Activiteiten heemkundekring gaan door Onbehagen Deze week Zaterdag op de fiets: 35,40,90 km EendrachtbodgJeJJaaalgeCourant Postbys»8f^£Ï3Z n?(fc Sv)tAp?Taiafid Tele Tell E-rrgilC^edactggi^ncg^htboö leendract Homepa Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De muggenoverlast in een aantal huizen aan het Willem Alexander- plein in Scherpenisse wordt niet veroorzaakt door de wadi's (grep pels) die er twee jaar geleden door de gemeente en Castria Wonen zijn aangelegd om de grondwaterover- last tegen te gaan. Dat zegt civiel technisch medewerker ing. P. van den Eijnden van de gemeente Tho len. Het echtpaar Kloet belde naar de gemeente om wat aan de muggen plaag te doen. „We zijn gaan kij ken en hebben door de wadi's ge lopen. Die staan droog. Er groeit wel gras in. Als er muggen zitten, vliegen die wel op. Dat is niet ge beurd. Ik hoorde de mensen ook vertellen dat het probleem al be stond voordat de wadi's zijn aan gelegd. Dus wij zien geen relatie tussen de muggen en de wadi's." Muggen leggen hun eitjes in stil staand water. „Zoals bij de Oester- dam en de Bergse Plaat, maar hier is het juist heel droog." Het regen water wordt nu via roosters afge voerd langs de huizen en komt di rect in de greppels, zegt Van den Eijnden. „Er blijft geen water staan. De klachten beperken zich tot dat blok. Verder krijgen we geen klachten." Zie ook pagina 9. Zaterdag om negen uur is de eerste natte laarzentocht van het seizoen. Deze zomer is het weer mogelijk aan wandeltochten mee te doen over de slikken en schorren bij Sint-Annaland. De tochten duren ruim twee uur en worden georganiseerd door Staats bosbeheer in samenwerking met de VVV. Onder begeleiding van een gids krijgen deelnemers een indruk van hoe ons land eruit zag voor de inpoldering. De tocht voert door diepe kreken en ook door water, zodat laarzen gewenst zijn. Vanaf de dijk kan men de na tuurontwikkeling in de Van Haaf- tenpolder en het Stinkgat bewon deren. Met behulp van runderen wordt dit gebied geschikt gemaakt voor de winteropvang van eenden en gan zen. De natte laarzentocht begint aan het einde van de Sluispolder- weg, vlakbij de Hollaereweg tus sen Oud-Vossemeer en Sint-Anna land. Na 14 juni zijn er nog tochten op 5 en 19 juli; 2, 4, 12, 16 en 30 au gustus; 13 en 27 september. Voor deelname dient men eerst de VVV in Sint-Maartensdijk te bellen: tel. 663771. In het zwembad bij Haestinge in Sint-Maartensdijk is het goed toeven. Het complex zelf moet nog enkele jaren wachten voordat het opgeknapt wordt. Alleen het amendement van de Chris tenunie werd uiteindelijk raadsbreed gedragen. Daarin wordt gesteld dat: bij uitstel van nieuwbouw en of reno vatie van gemeenschapscentra de vei ligheid van gebouwen en installaties gewaarborgd dient te zijn en het on derhoud op goede wijze te worden voortgezet. Wethouder W.C. van Kempen raadde het amendement af. „Het college is niet van plan om het onderhoudsni- veau te verlagen. Integendeel. Het is trouwens meer een motie omdat het een richting aangeeft." Maar indiener P. van Belzen zei toch 500 gram 500 gram 2,49 beker Q Q 0,5 liter 500 gram 4h99 weekendformaat per stuk 4 a99 aanbiedingen geldig van woensdag 11 t/m zaterdag 14 juni a.s. Advertentie I.M. 'de motie' te willen handhaven. Hij noemde als voorbeeld Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder waar al jaren over opknappen wordt gesproken, maar waar alleen het hoognodige aan is gedaan. „We kunnen niet alles tege lijk, maar wel zorgen dat het onder houd op peil blijft." Ook burgemeester W. Nuis probeerde de fracties op andere gedachten te brengen. „Als het college u toezegt dat te doen, wilt u dan de motie nog steeds handhaven?" Zijn poging slaagde niet en de motie werd aange nomen. Dat was het enige wapenfeit na een lange behandeling en een reeks van kanttekeningen door alle fracties. Dé SGP stelde zich mild op. Bezuini gen op openbare werken is nodig, zei M.J. Klippel. Niet op het onderhouds- niveau, maar door versobering. Waar ook flink op bespaard kan worden, zijn volgens de SGP de sportaccom modaties. Maar de fractie kreeg daar geen enkele steun voor. Ook zou er meer gesnoeid moeten worden in sub sidies. Klippel zei begrip te hebben voor het uitstellen van de renovatie van Haes tinge. „We kunnen niet alles tege lijk." ABT vond echter dat opknappen niet langer kon wachten. J.J.P.A. Boulog ne dreigde er zelfs mee dat zijn fractie de hele kadernota niet zou ondersteu nen. „In kleur bekennen zou Haestin ge in 2004 aan worden gepakt, nu wordt het pas 2008. Dat is niet te recht." De dreiging van ABT riep afkeuring op. Nuis hield de fractie voor dat ze dan ook tegen de vergoeding voor raadsleden zou stemmen. Opmerkelijk was de reactie van het CDA over de uitbreiding van De Vos senkuil. J.P. Bout zei dat de verenigin gen en gebruikers 'maar een handvol mensen' betreft dat het dorpshuis ge bruikt. Hij vroeg zich af of het ge bouw niet voor minder geld kan wor den aangepast. Volgens Bout was een operatie van twee miljoen euro helemaal niet no dig, zo had hij van inwoners uit het dorp gehoord. Ook J. van den Donker (D66) zei sig nalen te hebben gekregen dat de in woners niet zo blij zijn met de plan nen die het college nu heeft liggen voor het dorpshuis. „Er zijn andere wensen." Ook R. Ravensteijn (VVD) had een tegengeluid gehoord. „Daar ben ik blij mee. Ik ben het eens met Bout en Van den Donker. Met een goede dia loog kunnen we zaken doen met Oud- Vossemeer." Ook Boulogne schaarde zich achter dit standpunt. Zij kwamen daarmee lijnrecht tegen over de PvdA te staan. Fractievoorzit ter M.A.J. van der Linde had deze ge luiden niet opgevangen, zo zei hij. Hij zei wethouder M.A.E. Velthuis te steunen met het verwezenlijken van een 'dorpshuis-op-maat'. „Maar dan kun je niet voor een dubbeltje op de eerste rij zitten." Velthuis reageerde geprikkeld: „Met wie heeft u dan gepraat? In hoeverre zijn zij ingevoerd in de plannenmake rij? Wij spreken met verenigingen, gebruikers en potentiële gebruikers. Daardoor is het plan al bijgesteld. Als degenen met wie u heeft gesproken nu zeggen dat het minder kan, dan slaan ze de plank mis. De plannen zien er echt anders uit. We zoeken bij voorbeeld naar onderdak voor de jeugd. Die zit nu tijdelijk in een nood voorziening, maar die mag er maar vijf jaar staan. Een opknapbeurt vol staat niet." Volgens de wethouder is er 2 miljoen euro nodig om alles uit te kunnen voeren. Ze zegde toe dat de inwoners betrokken zullen worden bij de plan nen voor het dorpshuis. En ze betreur de het dat Haestinge in de wacht is ge zet. Maar dat komt omdat het geld er niet is en omdat de plannen voor an dere dorsphuizen, in Anna Jacobapol der, Sint-Annaland en Oud-Vosse meer al verder waren dan die voor Sint-Maartensdijk. Boulogne bestreed dat. „Haestinge stond voor 2000 al op de rol." Van der Linde brak een lans voor het versterken van de afdeling sociale za ken. ZIE VERDER PAGINA 5 Voor het eerst sinds jaren zal er bij de afsluiting van de braderie in Tho len geen zwaar vuurwerk meer zijn. Het provinciaal bestuur geeft er geen toestemming meer voor omdat niet voldaan wordt aan de ver scherpte regelgeving. De ondernemersvereniging wil proberen om een andere plaats te kiezen dan de landtong bij de vluchthaven, want de trekpleister wil men niet verloren laten gaan. Daarvoor zou men des noods met minder zwaar vuurwerk genoegen willen nemen. „We willen kijken of dat aanslaat", zegt bestuurslid L. Tichem, die zich over de nieuwe afsteekplaats nog niet wil uitlaten. Het ministerie heeft de afstanden tot het publiek bekort. „Alles is stren ger geworden en er wordt ook nauwkeuriger naar handhaving van de regels gekeken", zegt een pro vinciewoordvoerder. In Goes is vo rig jaar al geen vuurwerk meer afge stoken en Middelburg ziet er nu ook van af. De provincie heeft een aan vraag uit Terneuzen niet in behande ling genomen omdat die niet aan de regels voldeed en de aanvraag voor Tholen zou door gedeputeerde sta ten geweigerd worden, als die niet wordt gewijzigd. Met minder zwaar en minder hoog vuurwerk op een betere plaats, is er nog kans voor Tholen. Het vuurwerk op de laatste braderie dag in Tholen is al vele jaren een traditie. Oorspronkelijk betaalden de plaatselijke banken gezamenlijk het evenement, later deed de onder nemersvereniging dat zelf. Het vuurwerk werd vele jaren achter ge maal de Eendracht afgestoken en zo'n zeven jaar op de landtong bij de vluchthaven. De scheepvaart in het Schelde-Rijnkanaal met gevaar lijke stoffen - op 155 meter van de plaats waar het vuurwerk afgesto ken zou worden - is één van de be zwaren om het evenement door te laten gaan. De commandant van de regionale brandweer Zeeland wil dat alle scheepvaartverkeer 1 uur voor en 1 uur na ontbranding van het vuurwerk, stil wordt gelegd. De staatssecretaris van verkeer en wa terstaat kan dat echter niet garande ren. Zij wijst bovendien op de wet telijke verplichting om in de vluchthaven schepen met of zonder gevaarlijke stoffen de mogelijkheid te bieden om daar ligplaats te kiezen voor overnachting. De belangrijkste reden om het vuurwerk niet door te laten gaan op de landtong is volgens de provincie de afstand tot het pu bliek. Die bedraagt 220 meter, ter wijl vuurwerkleverancier Wagen voort uit Wapenveld in de aanvraag 325 meter had genoemd. Die af stand adviseert het ministerie van Vrom om aan te houden, maar Wa genvoort zit er volgens de provincie 105 meter naast. De provincie heeft een gedigitaliseerd computerpro gramma gebruikt om alles zorgvul dig te meten. ZIE VERDER PAGINA II Het complete dagelijks bestuur van heemkundekring Philippuslandt is opgestapt Voorzitter F.J. Goossen, penningmeester A. Wesdorp en se cretaris C. Overwater hebben drie weken geleden hun functies ter be schikking gesteld. Onderlinge wrijvingen in het bestuur liggen daaraan ten grondslag. „Ontzettend vervelend allemaal dat het zo gelopen is", zegt Goossen. Vice-voorzitter J. Kempeneers heeft er een paar nachten niet van geslapen, maar heeft inmiddels goede hoop dat de vacatures opgevuld worden. De geplande activiteiten van de 250 leden tellende vereniging gaan gewoon door, verzekert hij. Naast Kempeneers resteren van het middellijke ingang neer te leggen. bestuur nog mevrouw E. v.d. Vlies van Dijke en de onlangs gekozen A. Neele. De laatste is momenteel met vakantie, zodat er nog geen bespre king heeft kunnen plaatsvinden over hoe het verder moet. „Eerst moeten we een secretaris zien te vinden. En er is al een lid dat wil nadenken over het penningmeesterschap. Zodra we kandidaten hebben, kan een leden vergadering uitgeschreven worden", aldus Kempeneers. Goossen voelt zich niet vrij om op zaken of personen in te gaan, zegt hij. „Je neemt als bestuur beslissin gen, maar vervolgens gaan mensen hun eigen gang. Dan kun je niet functioneren", wil hij kwijt. Een briefje van Kempeneers met de vraag om een bestuursbesluit - over een de claratie voor foto's - op de volgende bestuursvergadering nog eens te be spreken, blijkt door Goossen dermate hoog te zijn opgenomen dat hij de bestuursleden liet weten het voorzit terschap van Philippuslandt met on- „Na rijp beraad heb ik die beslissing helaas moeten nemen." Verschil van mening is er in het bestuur ook ge weest rondom een brief aan de ge meente over de gedenksteen van de voormalige Prinses Marijke kleuter school en over het verloop van de al gemene ledenvergadering van april. Penningmeester Wesdorp schaarde zich achter zijn voorzitter, stelde zijn functie eveneens ter beschikking en zegde bovendien zijn lidmaatschap op per einde van dit jaar. Kempe neers geeft toe dat er al langer wat fricties waren in het bestuur. Hij heeft Wesdorp in een brief gevraagd zijn besluit nog eens te heroverwe gen, maar een reactie is uitgebleven. De wrijvingen zijn voor secretaris Overwater de aanleiding geweest om er eveneens mee te stoppen. ZIE VERDER PAGINA 5 Werkvakantie geeft Mirjam Kats meer voldoening dan aan het strand liggen Zet de walkman van de wereld af en luister naar God, zegt nieuwe Thoolse hervormde predikant Vernooij in u-idT* arvt Jolanda Bout gaat huizen opknappen voor daklozen in Roemenië EN VERDER... Op Tholen gaan we met de honden al jaren voor het beste fokresultaat Patrick van Dijke gaat naar NK rolstoelhockey VINDT MEN DE RUST NIET IN ZICHZELVE DAN IS ELDERS ZOEKEN NODELOOS Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De VVV organiseert zaterdag de Thoolse fietsdag met drie routes van 35, 40 of 90 km. In alle plaatsen op het eiland kunt u tussen negen en één uur starten. Voor vijf uur dient u weer binnen te zijn. In Tholen kan men op de Markt inschrijven bij the Pub, in Oud-Vossemeer bij zeilmakerij Aarn- oudse in de Veerstraat, in Sint-Anna land bij camping de Krabbenkreek, in Stavenisse bij camping Stavenisse, in Sint-Maartensdijk bij Scaldis Natura- lis, in Scherpenisse bij camping de Pluimpot en in Poortvliet bij land schapscamping Kruytenburg. In Sint- Philipsland was vorige jaren zo wei nig animo dat er daar geen startplaats meer is. Maar de inwoners mogen best meefietsen en kunnen in Sint- Annaland of Oud-Vossemeer starten. OPRUIMING KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. KORIEMEESJRAAT 25 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. Leona v.d. Graaf uit Stavenisse, Lisanne Priem uit Tholen en Ingrid Roeland uit Sint-Annaland maken de stage van hun leven mee. De bejaardenverzorgsters in opleiding vallen midden in de verhuizing van zorgcentrum de Schutse, zodat hun stage zeker niet saai ver loopt. Integendeel, met 15 verhuizers om zich heen, onder wie Daan van Eegeraat en Dominic Mattijs. De tijdelijke huisvesting van de Schutse wordt vrijdagmiddag 4 juli officieel geopend door burgemeester W. Nuis, waarna er zaterdag 5 juli een open dag is met een fan- cyfair voor iedere belangstellende. Gisteren zijn 26 bewoners verhuisd, vandaag volgen er 20 en morgen 24.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1