'Op Tholen gaan we met de honden al jaren voor het beste fokresultaat' 'Niks beter dan rust en dat is nu even ver te zoeken' Raad steunt verplaatsen van school naar Tholen Zeventig bewoners de Schutse verhuizen Donderdag 12 juni 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Nederland scoortvooral dankzij Tholen, hoog bij internationale wedstrijden Teveel fanatisme Traditie Klikken Patrijzentelling ABT tegen principebesluit Schelde college Met alleen het ABT tegen is de gemeenteraad donder dagavond akkoord gegaan met het principebesluit om het Schelde college uit Sint-Maartensdijk te verplaatsen naar Tholen. De meerderheid van de raad heeft voldoen de vertrouwen in het nader onderzoek dat het college in zal stellen waarna aan het eind van dit jaar een definitief besluit zal worden genomen. „Ik zal blij zijn als we er zitten", zegt mevr. Giljam, ter wijl ze op de tweede verdieping met de dames De Bruin- Goedegebuure en De Graaf-v.d. Klooster de verhuis- drukte in zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland gadeslaat. „Maar de tijdelijke huisvesting is wel een mooi gebouw, want ik ben meegeweest bij het maken van de keuze en toen was ik er al direct weg van", zegt mevr. Giljam, die in de cliëntenraad zit. Eerste groep Kippen Zusters fietsen Gescheiden keukens Winkeltje Hospice Hondenfokkers van het eiland Tholen zijn de beste in Europa. Dat blijkt uit de kwaliteit van de honden die ze fokken. De kwaliteit van de honden wordt afgemeten aan het aantal prijzen dat ze op internationa le tentoonstellingen in de wacht slepen. En aan de periode dat dezelfde hond of diens nazaten prijzen winnen. Dat degenen die dat bepalen te vens voor een belangrijk deel van het eiland komen, doet daaraan vol gens Wim van Doorn uit Poortvliet, fokker en keurmeester, niets aan af. Juist keurmeesters zijn, als het gaat om het beoordelen van Thoolse dieren, extra alert. Ze willen kritiek, het hebben van voorkeur, kost wat kost voorkomen. dat de concentratie op Tholen van goede hondennesten op toeval be rust. „Er zit op Tholen een populatie goede jagers. Die wil werken met goede honden. Dat betekent dat op Tholen wordt gegaan voor het beste fokresultaat. Dat is al jaren zo en daar plukken we nu de vruchten Wim van Doorn. Vast staat dat de vraag naar honden die op Tholen zijn gefokt, groot is. Daar staat een gering aanbod tegen over. Uit gesprekken met diverse Thoolse fokkers blijkt dat echte lief hebbers slechts af en toe een nestje fokken. Dat betekent dat er op Tho len puur op kwaliteit en uit liefheb berij wordt gefokt en dat er volgens Van Doorn geen sprake van is dat de winnaars van bekers, linten en ande re prijzen honden fokken 'om den brode'. Het gevaar bij 'broodfokkers' is, dat een hond wordt aangeboden van een kwaliteit die de koper niet had ver wacht. Gezondheidsproblemen bij de pup stapelen zich doorgaans op. Zieke heupen, zwakke longen en af wijkende ingewanden zijn daarvan voorbeelden die talloze malen in de praktijk worden aangetroffen. Ondanks de hoge uitgaven door de bestrijding van ziekten, kan de hond vaak niet worden gebruikt voor het doel waarvoor hij is aangeschaft. Op Tholen is dat doorgaans de jacht. Maar ook als huishond, waakhond of troeteldier voor de kinderen zijn op Tholen gefokte honden populair. Thoolse - vooral staande - honden zijn van goede kwaliteit. Lichame lijk uitstekend ontwikkeld en geeste lijk dermate bij de tijd dat ze snel le ren en zelden wat vergeten. Dat zegt niet alleen Van Doorn, maar ook in ternationale keurmeester Peter Bahl- ke, jachthondenspecialist Ton Buijs en herdershonddeskundige Henk Mutsers. Oorzaak? Van Doorn zegt Van Doorn krijgt tientallen aanvra gen per jaar voor een pup. „Niet al leen ik, maar ook de andere honden liefhebbers op Tholen kunnen aan de vraag niet voldoen. Dat komt om dat de meesten om de drie jaar, hooguit om de twee jaar, een nestje fokken." Daar is Henk Mutsers (68) vanwege zijn leeftijd mee gestopt. Hij woont tien jaar in Sint-Maar tensdijk, voordien in Stavenisse. In 1977 begon hij met het africhten van Duitse herdershonden. En met suc ces, vindt hij zelf. Bekers en getuig schriften vormen het bewijs. Ooit was er op Tholen een bloeiende ver eniging van liefhebbers van Duitse herders. „Die club bestaat niet meer. Die is na onenigheid binnen het be stuur ontbonden." Wat Mutsers be treft zijn er op Tholen, in tegenstel ling tot wat landelijk gebeurt, geen fokkers te vinden die uitsluitend uit winstbejag werken. Zijn landelijke ervaringen van de laatste jaren zijn wat dat betreft niet best. „Er bleek op den duur geen vervelender mens dan een hondenmens. Ik bedoel dat de mentaliteit van een hoop honden liefhebbers is veranderd door teveel fanatisme. Er is niet veel meer aan." Zelf huldigt hij het standpunt dat het gaat om het houden van een lieve huishond. „Een hond waarvan nie mand bang hoeft te zijn." Die kwalificatie geldt volgens Ton Buijs (32) uit Sint-Annaland zeker voor de labradors die uit zijn stal komen. Buijs heeft labrador retrie vers. Een hond die er om bekend staat dat hij zijn baas een plezier wil doen. Een eigenschap die bij de jacht haast onontbeerlijk is. De hond staat bekend als een doorzetter en is geschikt voor het zware waterwerk. Buijs heeft zelf geen nestjes, maar importeert de hond uit Engeland. Wel helpt hij liefhebbers bij het af richten van de dieren. „Buiten het seizoen trainen we ook. Dan wordt er gewerkt met dummies. Dus een kunstfazant of iets dergelijks." Buijs heeft een reputatie opgebouwd die tot ver over de landsgrenzen bekend is. „Ik word soms uitgenodigd om mee te doen met wedstrijden in En geland en in Frankrijk." Dat leverde hem bij de Fransen een eerste prijs op in de afdeling uitmuntend. „Dat was met de hond Knight. Die is ruim vier jaar en doet nog steeds mee." Voor Peter Bahlke (59) uit Sint- Maartensdijk, internationaal keur meester van jachthonden, is het nog maar de vraag hoe lang er met de honden nog fatsoenlijk kan worden getraind. Hij wijst op de nieuwe Flo ra- en Faunawet. Bahlke, dit jaar in middels als keurmeester opgetreden in Frankrijk en Italië, signaleert dat de jacht onder druk staat. „Tot nu toe geldt Tholen als een wildrijk gebied. Dat betekent dat jachthondeneigena ren ruim voldoende mogelijkheden hebben om goed te trainen. De jacht staat door de beperkingen in de Flo ra- en Faunawet onder druk. Daar naast is de publieke opinie over de jacht zodanig dat jagers banger wor den om met de honden te gaan ja gen." Niettemin kent Tholen volgens Bahlke een grote traditie als het gaat om het trainen van jachthonden. Zelf werkt hij met de Epagneul Breton. Een kleine Franse hond die bekend staat om zijn snelheid. Hij signaleert als een van de besten waar het wild zit en gaat er dan zodanig bijstaan dat de jager het eveneens in de gaten krijgt. Als apporteur gooit de hond volgens de kenners wat minder hoge ogen. Bahlke heeft het zich met deze hond niet gemakkelijk gemaakt. Moeilijk af te richten, zeggen de mannen die het weten kunnen. Daarom wordt het eigenzinnige dier landelijk niet veel als jachthond ingezet. Bahlke, af komstig uit Amsterdam, is met een 'eilandse' getrouwd. „Je zag hier al lemaal langharige honden. Ik ben ge charmeerd geraakt van de Epagneul Breton. Nee, ik ben geen fokker. Ik heb wel af en toe een nestje." Hij houdt zich meer bezig met het beoor delen van de prestaties van anderen. „Ik jureer veel internationale wed strijden. Nederland scoort internatio naal gezien erg hoog. Dat is vooral te danken aan de deelname uit Tholen." Van Doorn kan de zienswijze slechts beamen. De Poortvlietse architect zit zowat zijn hele leven tussen de hon den. Hij geniet bekendheid als keur meester van staande honden, als keurmeester van apporterende hon den en hij beoordeelt proeven met jachthonden. Daarnaast is hij lid van diverse organisaties op het gebied van hondensport en het fokken van honden. Kortom, het lijkt een raadsel dat de man nog tijd heeft om aan het tekenen van mooie panden te den ken. Roep bij Van Doom het woord jachthond en binnen een mum van tijd ben je verloren in een college vooijagen, apporteren en tentoon stellingen. Van Doom is niet voor niets al meer dan 25 jaar indringend bezig met een groot aantal zaken die honden en jachthonden betreffen. Van belang is onder meer Van Doorns inbreng in de Zeeuwse jachthondencommissie. Hij is voorzitter, Ton Buijs vice-voorzit- ter. Daarnaast is C. De Graaf uit Scherpenisse lid van de commissie. Een heel karwei, in het besef dat deelname van tachtig honden aan bepaalde bekwaamheidsproeven eerder regel dan uitzondering is. De gemiddelde proef bestaat uit de hond laten volgen, hem wegsturen, terug laten komen. Op de plaats la ten zitten uit het zicht van de baas en nog een paar van die zaken waarbij bij een 'normale' hond de vraagtekens op het hoofd verschij nen. Want leer een hond maar eens een eend apporteren die midden in een vijver ligt. En niet zigzaggend door het water, nee, in een rechte lijn. Wat Van Doom betreft moet eerst de baas van de hond in opleiding. „Het moet klikken tussen de baas en de hond. De hond wil van nature leiden. Als de baas gaat leiden, moet de hond op diens kwaliteiten kunnen vertrouwen. Straf je de hond verkeerd, of doe je iets dat het dier niet begrijpt, dan kan dat het vertrouwen aanzienlijk scha den." Goed opgeleide bazen en honden hebben wat Van Doom be treft effect op de kwaliteit van de op Tholen gefokte honden. „We fokken op Tholen alleen honden die we denken zelf nodig te heb ben." En jaar of dertig geleden werden er aan de jachthond niet zoveel eisen gesteld als tegenwoordig. Twee tot drie proeven per jaar, twee of drie wedstrijden en dan had de liefheb ber het wel gehad. Nu is dat an ders. Van Doorn spreekt van tach tig proeven per jaar en van 140 veldwedstrijden. En allemaal met deelnemers die het beste uit hun hond willen halen en de beste hond willen aanschaffen of fokken. De geringe fok van Thoolse jachthon den heeft volgens Van Doom am per invloed gehad op de prijs. „De Thoolse fokker rekent fancy-prij- zen. De prijs die er gemiddeld voor een hond staat. Vorig jaar werden uitstekende pups verkocht voor rond de 400 euro." Dat betekent dat mensen die ondanks het gerin ge aanbod toch een hond willen ko pen, zich 'ontzettend goed' moeten informeren. Van Doorn: „Dat kan het beste bij een rasvereniging ge beuren. Die clubs zijn niet gebaat bij broodhandel of zieke dieren. Die willen ook het ras zuiver hou den." Daarnaast moet het hele ge zin het eens zijn met de aanschaf van de hond. Laatst had Van Doom ingestemd met de verkoop van een van zijn honden aan een familie el ders in Nederland. „Daar bleek bij nader inzien de vrouw des huizes toch niet zo jachthondminded als ik eerst dacht. Ze wilde geen jonge hond begeleiden, was veel weg en zou de verzorging vooral aan een inwonende zoon overlaten. Ik heb toen gezegd: wacht met de aan schaf van dit type hond tot je meer tijd hebt. Natuurlijk was de zoon teleurgesteld. Maar dat is beter dan een verkeerd opgevoede hond." Zelf heeft Van Doom om de drie jaar een nestje. Duitse staande langhaar. De tientallen aanvragen daarvoor uit binnen- en buitenland laten hem niet onberoerd. Hij vindt het een hele eer dat de honden zo gewild zijn. Maar om die reden extra nestjes fokken? Nee. Dat ge beurt niet. Dat hij koos voor de langhaar, ligt aan het weidegebied in Zeeland. Van Doorn: „Je hebt in Zeeland verschillende jachtvelden. Van open landschappen tot ondoor dringbare struikgewassen. De lang haar is voor verschillende typen jacht geschikt. De hond is niet ner veus en relatief gemakkelijk af te richten." Naast twee langharen lopen er twee labradors en een Jack Russell rond zijn woning. Dat de 'langharen' goed zijn afgericht, komt tot uiting tijdens de veldwedstrijden. Die worden met regelmaat op Tholen gehouden. Onlangs nog de voor- jaarsveldwedstrijden. Dan zoekt de hond patrijzen in de wintertarwe. Van Doom: „Patrijzen geven de minste geur af. Dus voor de hond het moeilijkst om op te sporen. Een fazant opzoeken is gemakkelijker. Niet alleen geeft die meer geur af, ze loopt ook meteen weg. Een pa trijs bijft zitten." De voorjaarswedstrijden op Tholen hebben wat Van Doorn betreft ook tot doel te kijken hoe de wildstand zich gedraagt in de akkerranden en op de bloemdijken. Tholen is daar bij een proefprojet. „We verrichten tellingen. Met de honden kom je de patrijzen tegen. De locaties zetten we op papier. Dat gaan we zes jaar bijhouden. Dan kunnen we verge lijkingen maken. Met die vergelij kingen zie je hoe het gesteld is met de wildstand. Of die afneemt of verbetert. Op Tholen doen we dat met patrijzen. Elders in de provin cie gaat het om bijen en andere in secten." Deelnemende boeren krij gen daarvoor geld, zegt Van Doom. „In 2008 maken we een analyse. Dan kijken we ook of er uitbrei ding moet komen van de akkerran den. Nu hebben we op Tholen 43 hectare. Zo'n 70 kilometer. Dat is eigenlijk te weinig voor een goed onderzoek. Dan moet je 200 tot 300 hectare hebben. De subsidie- pot was goed voor 2200 tot 2300 euro per hectare. Ik denk dat de sub- sidiepot leeg is. Misschien dat een nieuw kabinet de pot weer vult." Zonder uitzondering waren de frac ties het er over eens dat het open baar voortgezet onderwijs op Tho len behouden moet blijven. De vraag is alleen hoe en tot welke prijs het voortgezet middelbaar be roepsonderwijs (vmbo) in stand ge houden kan worden. Daar waren de nodige twijfels over. De SGP maakte kanttekeningen bij de voorspelde groei van het inwo nertal. Volgens H.W. van Eenen- naam is dat geen garantie voor de groei van de school (tot 300 leerlin gen). De prognoses zijn te weining onderbouwd, vond hij. Ook wilde hij meer weten over de financiële gevolgen van de nieuwbouw. P. van Belzen (CU) vroeg zich sa men met J. van den Donker (D66) af of de investering van 6,5 miljoen euro wel verantwoord is. „Maar als u aantoont dat de investering benut zal worden, stemmen we waar schijnlijk voor," zo verwoordde Van den Donker zijn twijfel over het project. F.J. Goossen (VVD) was wat posi tiever gestemd. Hij vond dat het ROC West-Brabant harde garanties moet geven om de school in Tho len in stand te houden. Net als Van Eenennaam merkte hij een aarze ling in het streefminimum. J.J.P.A. Boulogne (ABT) stelde dat het vmbo onder druk staat. Dat er nogal wat leerlingen vroegtijdig af haken. Hij vroeg zich af waarom het ROC er niet meteen een mbo- zorgafdeling aan toevoegt. „Dat maakt de levensvatbaarheid gro ter." Ook twijfelde hij aan het ver breden van het lessenaanbod (tech niek-breed). „Het is een verarming VERVOLG VAN V()RPA(i 1NA Een derde barrière voor het vuur werk is oliehandel Verbo op de punt van de landtong. Die ligt op 240 meter van de plaats waar het vuurwerk zou worden afgestoken en dat moet minimaal 325 meter zijn. Bij de Verbo zijn gasflessen opgeslagen en andere brandbare materialen als koelvloeistof, anti vries, thinner, terpentine en smeerolie. Er is ook een onder grondse opslag voor benzine (4500 liter), petroleum (5000 li ter) en gasolie rood (12.000 liter). Voorts zijn er nog twee afleverzui- len voor motorbrandstoffen. Op 311 meter van de vuurwerkplaats ligt een ponton voor opslag van 663.000 liter gasolie, die volgens telefonische informatie van de ge- voor de doorstroming naar het be drijfsleven. Dat zal veel minder aanspreken dan de bestaande rich tingen, metaal, bouw en motor voertuigentechniek." E.M. van der Wal-Vermeulen (Pv dA) benadrukte nogmaals dat ze liever het Schelde college in Sint- Maartensdijk wilde houden, maar dan met een theoretische leerweg. Maar dat bleek wettelijk niet moge lijk. Ze liet nu een 'volmondig ja' horen op het voorstel. Reden was de reisafstand voor de leerlingen. Leerlingenuitval kan worden tegen gegaan omdat 'de lijntjes kort zijn'. J.P. Bout (CDA) noemde het een ramp als de school zou verdwijnen. Hij had weinig moeite met het voorstel. Een belangstellingsonder- zoek onder de ouders is volgens de christen democraten niet nodig. „Dat is een momentopname." Wethouder W.C. van Kempen on derschreef in grote lijnen de vragen en kanttekeningen van de fracties. „We gaan nu de intentie om het Schelde college te verplaatsen uit werken. Nog niet alles is geregeld. We willen eerst een heleboel zaken onderzoeken zodat we op 1 noveber met een onderbouwing kunnen ko men. Het hard maken van de prog noses en de financiële gevolgen." Voor de meerderheid was de uitleg van Van Kempen voldoende om het voorstel te steunen. De SGP had een amendement klaarliggen, maar diende het niet in. Het ABT keerde zich tegen het principebe sluit. Boulogne ziet overlevings kansen als het mbo er aan wordt toegevoegd: „Dat is nieuw voor Tholen." meente daar permanent bij de vluchthaven ligt. Volgens het werkplan van Wagen voort zouden de hulpdiensten voor de afzetting moeten zorgen, maar de regionale brandweer wijst dat af. De commandant van de ge meentelijke brandweer acht het wenselijk dat een blusploeg met tankautospuit ter plaatse paraat is, als het vuurwerk op een andere plaats zou doorgaan. Wagenvoort zou volgens het oorspronkelijke verzoek vuurwerk van 8 inch als zwaarste kaliber willen afsteken. De provincie laat de veiligheid van het publiek en de Verbo zwaarder wegen dan de belangen van de aanvrager, maar die heeft nog de mogelijkheid om met een alternatief te komen. In drie dagen verhuizen er 70 bewo- straks wel missen, evenals de mo- hers van de Schutse een paar hon derd meter verder de F.M. Boog- aardweg in naar de tijdelijke huisvesting op een perceel van jachtopziener Han van Vossen. Er zijn parkeerplaatsen aangelegd en met planten en bloemen lijkt het of de Schutse II er al een jaar staat. Op de twee binnenplaatsen ligt zelfs al een heus grasveld. „Het is welis waar een tijdelijke huisvesting, maar het is toch een volwaardig zorgcentrum", stelt directeur PW. Kok tevreden vast. Hij constateert dat alles op rolletjes loopt. De voor bereidingen zijn omvangrijk ge weest en het draaiboek wordt nu uit gevoerd. „Maar voor de bewoners is het best spannend", zegt Kok. De eerste groep van 26 bewoners die gisterenmiddag om vijf uur ver huisde, zit in de recreatiezaal van de Schutse I met familieleden en vrij willigers. 's Morgens om acht uur begonnen de verhuizers van de fa. Van Eegeraat uit Bergen op Zoom, nadat familieleden en vrijwilligers tevoren de persoonlijke bezittingen hadden ingepakt. Drie verhuiswa gens rijden af en aan. Met een lift worden de spullen vanaf de tweede verdieping in een vrachtauto gela den, die aan de kant van de Tienho ven staat. Voor de 26 bewoners wordt het een dagje wachten in de recreatiezaal. Hun oude kamer wordt leeggemaakt, hun nieuwe zal in de loop van de dag worden inge richt. Alleen het bed en het meubi lair zetten de verhuizers op. De do- ten met kleding en andere eigendommen worden door familie leden of vrijwilligers uitgepakt. En öm vijf uur breekt het grote moment van de verhuizing aan, waarna er in de Schutse II gezamenlijk wordt ge geten met de familieleden erbij. „Er wordt menig traantje gelaten, want ieder had het hier naar zijn zin", zegt mevr. Giljam. Voor haar en voor veel anderen is het zeker hiet de eerste verhuizing die ze meemaken. „Maar als je oud ge worden bent, valt dat toch niet meer zo mee. Zelf ben ik met z'n tweeën in de Schutse gekomen en nu ga ik alleen naar de tijdelijke huisvesting. En of ik het beleven mag dat we over een paar jaar naar de nieuwe Schutse verhuizen, moeten we nog maar afwachten", aldus mevr. Gil jam. Samen met mevr. De Bruin en mevr. De Graaf kunnen ze vanaf de twee de verdieping tot aan de Stoofweg de polder inkijken. „We hebben hier èen prachtig uitzicht. Dat zullen we len", zegt mevr. De Bruin. „Maar in de tijdelijke huisvesting hebben we weer wat anders", vertelt mevr. De Graaf. „Ik heb de hazen daar al zien spelen en je ziet er ook fazanten. En er komen ook kippen op de binnen plaats. Dan kan ik de eieren gaan ra pen." In de Schutse II is alles op de bega ne grond. Het pand is 104 meter lang en 51 meter breed. Alle gangen bij elkaar vormen een afstand van 350 meter. „Daarom hebben we voor de zusters in de nachtdienst ook twee fietsen aangeschaft", ver telt directeur Kok. Geen traplopen meer straks, maar wel lange gangen. Op de fietsen zit een mandje om medicijnen of andere spullen ge makkelijk mee te kunnen nemen. Niet alles is tijdelijk in de Schutse II. Zo is er een nieuwe telefoonin stallatie aangeschaft - die was er de oorzaak van dat de verhuizing twee weken moest worden uitgesteld - die over een paar jaar in de Schutse III zal blijven functioneren. Een moderne zorgtelefoon met grote toetsen en cijfers voor de ouderen. Er is zelfs nog een aansluiting voor om de pols en een trekbel in de toi letruimte, zodat er drie mogelijkhe den zijn om hulp te vragen. De in stallatie staat in contact met de zusterpost, waar mobiele telefoons hangen die de medewerksters overal mee naar toe kunnen nemen. Met deze nieuwe telefooninstallatie kun nen de bewoners elkaar ook intern bellen. Het enige nadeel is, dat ie dereen een nieuw telefoonnummer heeft gekregen, zodat het nummer in het telefoonboek niet meer klopt. Wat ruimte betreft, gaan de bewo ners er flink op vooruit: van 19 m2 in de oude Schutse naar 27 m2 in de tijdelijke huisvesting. Iedere bewo ner heeft een grotere kamer, een royalere keuken en een eigen dou che. Daarom is er maar 1 hooglaag- bad meegenomen naar de Schutse II. De twee andere zijn nu niet meer nodig. Het is de derde keer dat de houten gebouwen van de fa. Wagenvoort worden gebruikt voor de tijdelijke huisvesting van een zorgcentrum, maar dat is het pand nog niet aan te zien. Alles ziet er netjes uit, er ligt vloerbedekking en hoewel de recre atiezaal kleiner is, oogt die zeker niet minder gezellig. Van weerskan ten is er namelijk licht. De bewo ners kijken uit op twee binnenplaat sen, waar het gras al groen is. In de recreatiezaal staat het aquarium al, evenals de biljart en een groot De dames De Graaf, Giljam en De Bruin behoren morgen tot de laatste lichting die gaat verhuizen. schip. Medewerkers van bouw- en instal latiebedrijven zijn ondertussen be zig met de inrichting van de keuken. De keuken voldoet aan de nieuwe regelgeving, zodat er aparte ruimten zijn voor het brood, warm eten en ook voor de afwas. De warme maal tijdvoorziening voor mensen buiten de Schutse kan gewoon blijven doorgaan. In de oude Schutse komen de bewo ners nog inkopen doen in het win keltje. De kassa hapert en hoofd van de huishouding Henk Aarnoudse wordt erbij geroepen. Met een sleu teltje heeft hij het euvel snel opge lost en de verkopen kunnen weer doorgaan. Ook in de tijdelijke huis vesting is er ruimte voor een win keltje. Alle voorzieningen blijven gehandhaafd. De vijftien verhuizers lopen op en neer met meubilair en dozen. Ver- huiscoördinator Ada Hage kijkt of alles goed loopt en ook hoofd ver zorging Ine van Ommen loopt op en neer van het oude naar het nieuwe pand. De verhuizing stopt steeds om vijf uur om de overlast voor de be woners te beperken. „Niks beter dan rust en dat is nu even ver te zoe ken", zegt medewerkster Marian Verkerke van de dagopvang. De afdeling Oudeland, genoemd naar de weg/polder waar de bewo ners op uitkijken, is gisteren als eer ste bewoond. Sommige bewoners gingen lopend aan de arm van ver zorgers, anderen per rolstoelbus en mevr. Van der Werf werd op haar bed verhuisd. De verpleegafdeling telt acht appartementen en ook de gesloten afdeling valt onder Oude land. Vandaag gaan er 20 bewoners over naar Landzicht, die kijken op de landerijen uit richting Zoetwater- weg. En morgen gaan de laatste 24 mensen naar het Nieuwlandje, de afdeling aan de voorkant bij de hoofdingang. Daar komen de dames Giljam, De Bruin en De Graaf met dhr. Moerland, die samen op de tweede verdieping de verhuisdrukte nog steeds gadeslaan. „We hebben veel te kijken en te zien." Directeur Kok zegt nauwelijks klachten gekregen te hebben over de woningtoewijzing in de tijdelijke Schutse. „We hebben zorgvuldig de mogelijkheden van de bewoners be keken. Wie bijvoorbeeld slecht kan zien, heeft er niets aan om ver de polder te kunnen inkijken. Dan kun je beter aan één van de twee binnen plaatsen zitten." Het haar van de be woners kan straks ook verzorgd worden, want de kapsalon is al klaar. De fysiotherapeut en de pedi cure beschikken eveneens over een aparte ruimte. De administratie werd dinsdag al verhuisd. Er is ver der een grote personeelsruimte. Al leen de directeur is er een beetje be kaaid afgekomen met zijn kantoor, in tegenstelling tot de hoofden Van Ommen en Aarnoudse. Maar in de nieuwbouw komen er over een paar jaar weer nieuwe kansen. Het hospice is een nieuwe voorzie ning bij de Schutse. Het meubilair is al aanwezig, maar de ruimte voor terminale patiënten van buiten het zorgcentrum moet nog verder inge richt worden. Deze week is er 'nog een bewoonster overleden die de verhuizing dus niet kon meemaken. Ook de twee bewoners die deel uit maakten van de bouwcommissie, de heren Vermaas en Moerland, zijn on langs overleden. „Dat is best wel triest, want ze hebben alle voorberei dingen voor de tijdelijke huisvesting meegemaakt, maar de werkelijke verhuizing kunnen ze nu niet meer meemaken", zegt directeur Kok. De oude Schutse blijft na zaterdag niet leeg. Het pand is inmiddels of ficieel eigendom geworden van Ha- bion, de vroegere stichting LHBB, die landelijk gebouwen voor o.a. ouderenhuisvesting beheert. Om te voorkomen dat het oude zorgcen trum een prooi wordt voor spelende jongeren of amateur-slopers, wordt de oude Schutse verhuurd aan Ad Hoe. Dit is een beheersmaatschap- pij die tijdelijk leegstaande panden verhuurd aan studenten en kunste naars. „Dicht timmeren is ook niet zo fraai", zegt voorzitter W.A. Blaas van de Schutse. Op de begane grond zullen vijf tot zes wooneen heden worden gemaakt, zodat het pand in gebruik blijft. Hoeveel maanden dat zal zijn, is nog niet be kend, maar directeur Kok denkt dat het gebouw eind dit jaar toch onder de slopershamer valt. Wie een kijkje wil nemen in de tij delijke huisvesting van de Schutse, is zaterdag 5 juli welkom tijdens de open dag. Dan organiseert de perso neelsvereniging ook een fancy fair. Bewoners die bij de verhuizing spullen kwijt willen, hoeven die niet meer in te pakken, maar kunnen ze gereed zetten voor de rommelmarkt op 5 juli. lat Henk Mutsers uit Sint-Maartensdijk heeft jarenlang met succes Duitse herdershonden afgericht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 11