EHBO Sint-Annaland strikt pioniers nog voor een paar jaar Niet mosterd na de maaltijd, maar petitie is nog net op tijd 1 'Vroeger mocht je niet schudden aan het slachtoffer, nu weer wel' Hulde voor Tjid en Gommert Heijboer bij 35-jarig bestaan Waarom drie jaar te laat? Sportverdwazing Bewusteloos Veel schade Donderdag 5 juni 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Oefenpoppen Nederlands kampioen Nieuwe lesstof Schoolzwemmen en reiskosten vergen meer gemeentegeld Jubilerende EHBO-afdeling Sint-Maart ens dijk met bijna vijftig leden Rampsituaties Dorpentocht Niet verplicht Neergekeken De 35-jarige EHBO-afdeling Sint-Annaland heeft voorzitter Tjid Heij- boer en secretaris Gommert Heijboer maandagavond gehuldigd tijdens de diploma-uitreiking. Deze pioniers van de inmiddels meer dan 100 le den en 150 donateurs tellende afdeling vormen al 35 jaar een goed op elkaar ingespeeld duo. „Dat jullie nog lang voor de vereniging behou den mogen blijven", zei bestuurslid André de Bruin. Om een dasspeld met inscriptie te kunnen overhandigen, gaf hij hen eerst een stropdas, die ze in de Wellevaete strikten om vervolgens de waarderingsspeld aan te brengen. De voorzitter delegeerde het dank woord aan zijn rechterhand Gom mert. „We hebben hier niet op gere kend, maar het was heel leuk. Hartstikke bedankt voor deze waar dering en we hopen nog een poosje mee te kunnen." De vereniging werd 35 jaar geleden opgericht door drie Heijboers: Tjid, Gommert en Kees. De eerste twee zijn er nog altijd bij en Tjid is vanaf het begin voorzitter en Gommert 34 jaar secretaris. Die taak draagt hij nu over aan Sylvia Menheere, maar hij blijft bestuurslid. Gommert ver telde de historie van de EHBO-af deling in een speciaal bingospel, waarbij jaartallen en geboortedata 'van bestuursleden en instructeurs gelijk op de kaart ingevuld konden worden. Een ingenieuze vondst, waar heel veel voorbereiding aan voorafging. De vereniging begon in het Groene Kruisgebouw, waarbij huisarts A.C.J. Noteboom één van de motors was. De officiële oprichtingsdatum was 1 maart 1968 en vanaf septem ber 1969 gingen er 22 cursisten aan de slag met een gehuurde reanima- tiepop. In 1973 gaf middenstands vereniging Activa dankzij de op brengst van de winkelweek een pop aan de EHBO-afdeling en later volgden de Rabobank, de Wezen Armen en Budelpack dat voorbeeld. Behalve aan volwassenen wordt ook aan leerlingen van de basis school EHBO-les gegeven. Het af gelopen seizoen hadden Sylvia Menheere en Jeannet Smits 49 kin deren onder hun hoede en de Regio- bank voorzag hen weer van ver- bandtassen. De vereniging ondervindt dus veel steun, maar de zelfwerkzaamheid is ook groot. Er zijn eigen Lotusleden, want vanaf 1970 werden er cursus sen gevolgd om slachtoffers bij oe feningen te kunnen uitbeelden. Met Corrie van Leeuwen en Marjan Bruijnzeel zijn er ook eigen kader instructeurs. Wanneer er soms één verhinderd is, staan er invallers klaar, zoals het afgelopen seizoen Ine van Ommen voor Corrie van Leeuwen. Een hoogtepunt voor de EHBO-af deling Sint-Annaland was het lande lijk kampioenschap in Tilburg in 1972. Later ging men nog een keer naar Groningen, maar toen viel Sint- Annaland buiten de prijzen. „Jam mer dat er voor het Nederlands kam pioenschap nu geen belangstelling meer is", zei Gommert Heijboer. Om de getallen op de bingokaarten bij elkaar te krijgen, moest hij van al les opzoeken. Ook medische infor matie die de cursisten tijdens de op leiding krijgen, zoals de polsslag die tussen de 55 en 60 normaal is, 24 rib ben, 33 wervels en 26 tanden en kie zen. „We hopen niet dat jullie het ge leerde veel nodig hebben, maar als er wat is, aarzel dan niet om te doen wat noodzakelijk is", zo besloot Gommert Heijboer. En inmiddels hadden toen al drie leden een prijs in ontvangst genomen voor een gedeel telijke volle of een helemaal volle bingokaart. Het spel werd na het his torisch overzicht nog op normale wijze diverse rondjes voortgezet. Tevoren was aan 20 cursisten het EHBO-diploma uitgereikt. Septem ber vorig jaar waren ze aan de op leiding begonnen en Gommert Heijboer had het nog niet eerder meegemaakt, dat er niemand was afgevallen. Gemotiveerde cursisten dus vanaf 18 jaar tot boven de 75 jaar, maar dat getal stond niet meer op de bingokaart. In maart werd examen gedaan en reanimatie behoort tegenwoordig standaard bij het EHBO-diploma. Voorzitter Heijboer bedankte de cursusleiding met een attentie. Hij wees ook op het verschijnen van de 24ste druk van het Oranje Kruisboekje en de nieuwe methode voor reanimatie. Landelijk volgen steeds minder mensen een cursus Eerste Hulp Bij Ongelukken. Sinds 1997 daalde het Gommert (links) en Tjid Heijboer bekijken hun dasspeld met inscriptie. aantal nieuwe diploma's van bijna 47.000 naar ruim 33.000 in 2002. Daarnaast verlopen per jaar zo'n tienduizend diploma's omdat men sen niet langer de verplichte herha lingscursussen volgen. In augustus komt het opgefriste cursusboekje uit, waarbij lessen over het menselijk lichaam zijn te ruggebracht van zeven hoofdstuk ken tot één. Het Oranje Kruis hoopt, dat hierdoor meer mensen aan een cursus beginnen. In de nieuwe opzet komen aanvullende pakketten als sport-EHBO en EH BO voor moeders, zodat de oplei ding beter bij het dagelijks leven past. De verjaring van het diploma na twee jaar blijft gehandhaafd, maar gediplomeerden hoeven niet langer veertien cursusavonden te volgen of een toets af te leggen. Momenteel zijn er zo'n 340.000 ge diplomeerde EHBO'ers bij 900 ver enigingen. De EHBO-afdeling Sint-Annaland organiseert in september in elk ge val weer een cursus. Daarvoor heb ben zich al gegadigden aangemeld. De 20 geslaagden die maandag avond hun diploma ontvingen zijn: Tholen: Sylvia Bout-van Ast, El len Brasz-van Dijke, Lies Mons- ma-Heuseveldt, Monica van Oost- Nijs en Mathilde van Vossen- Weststrate. Oud-Vossemeer: Johan van Dijke. Sint-Annaland: Laurian van den Dikkenberg-Goedegebuure, Chantal le Doux-Claassens, Jolitha Fase- Schot, José van Leeuwen-Nuyten, Lydia Reiners, Annemarie Ridder hof-van Dijk, Mariëlle Rijnberg- Hoek, Miranda Scherpenisse-Schot, Mas Westdorp en Jolanda Westdorp- Deurloo. Sint-Maartensdijk: Duric Franko. Scherpenisse: Liesbeth Versluys- Pons. Halsteren: Marina Huijgens-van Rijen. Bergen op Zoom: Roert Thellier. Stemmen van lezers Burgemeester Nuis heeft respect voor de acüe tegen de nieuwbouw van het gemeentehuis, maar noemt deze drie jaar te laat, dus mosterd na de maal tijd. Men kan ook zeggen: de petitie is nog net op tijd. Ik lees steeds reacties van b. en w. en de raadsfracties na de start van de petitie met opmerkingen dat men de bevolking beter zou moe ten voorlichten of uitleggen waarom nieuwbouw toch zo hard nodig is. Dat had nu juist drie jaar geleden moeten gebeuren! Dit is een ernstige tekort koming van de gemeente. Men heeft drie jaar geleden gedacht: het besluit tot nieuwbouw nemen we maar snel in kleine, besloten kring, maar de be volking is er niet of onvoldoende in gekend. Achteraf wil men nog even laten zien, hoe democratisch wij wel zijn. Men heeft gewoon gedacht: die onmondige bevolking slikt dit wel voor zoete koek. Het heeft nu nog weinig zin de bevolking te overtuigen van de noodzaak tot nieuwbouw. Dat is nu echt mosterd na de maaltijd. Een groot deel van de bevolking hecht daar weinig geloof aan. B. en w. en de raadsfracties hebben immers over zichzelf afgeroepen dat de Thoolse politiek er niet geloofwaardiger op geworden is. Vormen ze nog wel een goede afspiegeling van de bevolking? Bedenk wel: men heeft niet eeuwig zitting in het college of de raad. Er komt nog wel eens een raadsverkie zing. De inwoners van het eiland zien het aantal broodnodige voorzieningen af nemen, maar de lasten toenemen. Het is voor velen niet meer op te brengen. Ook de gemeente Tholen zal dat gaan merken aan de verzoeken om een uit kering, kwijtschelding van lasten, e.d. De gemeente verpaupert en de bevol king wordt financieel uitgekleed, me de door de plannen van de nieuwe re gering. De bevolking van Tholen valt in de categorie met de laagste inko mens en misschien is de gemeente over enkele jaren wel duurder dan Wassenaar. Laat de gemeente het geld dan besteden aan voorzieningen die echt nodig zijn en niet aan de nieuw bouw van een raadhuis. Voor het be staande gemeentehuis zijn er uitbrei dingsmogelijkheden genoeg aange dragen. Er zijn nu bijna 4000 handtekeningen voor de petitie ingeleverd, maar als deelname verplicht zou zijn geweest, was een grote meerderheid tegen de geplande nieuwbouw geweest. Her overweging van het eerdere besluit is nodig omdat nieuwbouw ten koste zou gaan van andere voorzieningen. Die heroverweging zou b. en w. en de raad sieren in een tijd van neergaande economie. Kleur bekennen betekent ook wel eens in eigen zwaard vallen. Dat is soms nodig om tot inkeer te ko men. Houd Tholen leefbaar en betaal baar! C. Kwaak, Noordsingel 146, Bergen op Zoom. Een aantal basisscholen heeft met betrekking tot de verantwoordelijk heid en veiligheid op het gebied van schoolzwemmen als harde eis ge steld, dat de zwemlessen worden be geleid door 3 badmeesters in plaats van door 2 en een juf of meester van de desbetreffende school. Overigens gaat die leerkracht - en vaak ook nog ouders - in de meeste gevallen met de bus mee naar het zwembad in Tholen of Sint-Maartensdijk. B. en w. hebben de eis echter ingewilligd en de verantwoordelijkheden vast gelegd in een protocol. Een en ander betekent wel dat er blijvend 8000 euro meerkosten per jaar zijn voor het schoolzwemmen. Een andere beleidswijziging in het onderwijs kost 10.000 euro meer. De verlaging van een minimum ki lometerafstand naar speciaal basis onderwijs van 6 naar 4 km heeft dit en volgende jaren financiële gevol gen. Stemmen van lezers De burgemeester wees er ons bij het aanbieden van de petitie op, dat we drie jaar te laat waren. Een pracht argument om de burgers te 'overtuigen.' Echter, de reden die achter de drie jaar zit, wordt liever niet vermeld. Hoe kwam het dat er geen eerdere reactie kon worden gegeven op de nieuwbouwplannen? Er werd een zogenaamde stuur groep ingesteld (fractievoorzitters en de burgemeester!) die zoveel mogelijk de voorbereidingen op startte en zich weinig gelegen liet liggen aan de burgers. Ook werd zo weinig mogelijk publiciteit gege ven aan deze voorbereidingen, zo dat de aandacht werd afgeleid van dit megaproject. Slechts één keer is er over het nieu we gemeentehuis gesproken in de zogenaamde inspreekavond in Tho len. Terzijde tenminste, want er werd niet meer naar de mening van de burgers gevraagd om te bouwen, maar er werd een plaats aangege ven waar dat nieuwe gemeentehuis moest worden gebouwd (zonder vermelding van de extreme verho gingen van de belastingen)! Is het dan terecht dat de indieners van de petitie er op gewezen wor den, dat ze drie jaar te laat waren? Lijkt dat niet meer op demagogie, dan op reële politiek? Of is dat een bewust gekozen woord om de bur gers het bos in te sturen? De achterkamertjes politiek werd van de hand gewezen, doch alles overziend, is dan deze 'opmerking' terecht? Is het dan de burgers, (die nu al meer dan twee jaar reacties geven op het gemeentebeleid) te verwijten dat ze drie jaar te laat zijn? Als dat eerlijke politiek kan worden genoemd, dan breekt mijn klomp! Welke kiezer heeft dit be doeld toen hij zijn stem uitbracht? Kiest u een volgende keer weer voor zulke bestuurders? C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Beroepshalve zit ik nogal eens in vakliteratuur te neuzen om achter de juiste schrijfwijze of de exacte betekenis van een bepaald woord te komen. Woor denboeken of de woordenlijst der Nederlandse taal (het groene boekje) bie den in dergelijke gevallen meestal soelaas. Toch is het niet in alle gevallen noodzakelijk om terug te vallen op deze naslagwerken. Voor de meest sim pele verklaring van grammaticale termen kun je soms net zo goed naar mensen om je heen kijken en/of luisteren, heb ik gemerkt. Zaterdagochtend was ik als toeschouwer bij een voetbalwedstrijdje van mijn zoontje aanwezig. Ik werd langs de lijn vergezeld door andere ouders waaronder zich (zo bleek al snel) diverse grote sporthelden van weleer be vonden. Ongevraagd kreeg ik al voor de aftrap een lezing over de geweldi ge voetbalcarrière van een rondbuikige veertiger. Als zijn zoontje nog maar een tiende deel van 'papa 's talentbezat, was Nederland weldra te klein voor het joch, zo werd me duidelijk. Een andere vader (met onvervalst Randstadaccent) kwam hijgend over mijn schouder hangen met de trotse mededeling dat ook hij 'erg hoog'gevoetbald had. „Ik heb nog seizoenen- lang bij Ajax gezeten probeerde ik de gesprekspartners te imponeren. Het trucje werkte en beide opscheppers keken me bewonderend aan. Ik had ie der jaar een seizoenkaart!Mijn grapje werd met een opgeluchte en ietwat minderwaardige glimlach ontvangen. Aangezien ons pupillenteam inmid dels aan de aftrap stond, wendden de insiders zich snel van me af. Met een voldaan gevoel ging ik op veilige afstand van de blaaskaken staan om de wedstrijd te volgen. Mijn relativerende woorden hadden hun doel toch enigszins gemist. Terwijl de jonge voetballertjes van beide teams zich ongecompliceerd en dolenthou siast metz'n allen op de bal stortten, vlogen de krachttermen van de fanatie ke coryfeeën over het veld. „Laat je niet afbluffen mietje. Sukkel, je moet de andere kant op met die bal. Daar moet je voor fluiten scheids! Kom nou eens op Brian, dat ventje is bijna 'n kop kleiner dan jou. Hoe kun je zo 'n bal nou missen Jurgen Ik zonder me steeds iets verder af van 'onze 'fanatieke sup- portersschare. Terwijl ik het vertederende beeld van dolenthousiaste kinde ren, met veel te grote voetbaltenues, aanschouw, klinkt het ongenuanceerde geschreeuw onafgebroken over het sportpark. „Maak dan een sliding man. Doorschuiven Maurice. Vooruit verdedigen Jan. Loop dat gat dicht Wesley. Houd het veld nu eens korter. Laat je horen keeper. Hoe kun je zo'n bal er nou naast krijgen man. De volgende keer pak je hem maar gewoon terug hoor, dat joch is al een hele wedstrijd aan het schoppen De genante vocale begeleiding vanaf de zijlijn lijkt de ongeremde kinder pret in het veld gelukkig niet te drukken. Ik erger me echter groen en geel aan zoveel onzinnig geschreeuw. Als ik mijn blozende en hevig transpireren de zoontje na de wedstrijd heb omgekleed en (ondanks de ietwat geflatteer de 15-0 nederlaag) heb getrakteerd op een zakje chips en flesje prik (de vas te wedstrijdpremieblijven mijn collega-vaders hun kinderen beschimpen met allerlei stompzinnige kretologie. Het was een leuke wedstrijd hè pap", zo probeert mijn pupil het zwijgen bij mij in de auto te doorbreken. „Natuurlijk kereltje", zo lieg ik hardop. Maar ik denk: wat kunnen grote mensen toch een akelige invloed hebben op hun (en andermans) kinderen. Enfin, een ochtendje jeugdvoetbal heeft me weer een aantal nieuwe termen opgeleverd waarvan ik het bestaan niet wist. Het meeste gezwam zal ik zeker snel vergeten, maar de betekenis van het woord 'sportverdwazing' staat voor altijd in mijn geheugen gegrift. Tijdens de wielerronde van Sint-Maartensdijk waren er vaak valpartijen in de Molenstraat. Hier wordt een renner geholpen door Ada van Zijst (gehurkt) en Stien Anthonisse. Deze foto dateert uit tachtiger jaren. Leden van de EHBO-verenigingen weten het maar al te goed. Bijna elk jaar verandert er wel iets aan de hulp bij eerste ongelukken. Bijscholen is dan ook van groot belang en dat houdt de verenigingen ook levend. Dit jaar bestaat de afdeling Sint-Maartensdijk veertig jaar, maar de le den krijgen minder te doen bij evenementen. De wielerronde in de smalstad is ter ziele, maar ook de bloeddonoravond in Haestinge be hoort tot het verleden. Toch blijft de EHBO nodig omdat velen een di ploma nodig hebben voor hun werk, of om hulp te bieden bij huis-, tuin- en keukenongevallen. De afdeling telt momenteel 46 leden en vier donateurs. Het ledental blijft stabiel, vertelt voorzitter Alexander Wieringa. „Per jaar zijn er acht avonden om het diploma te verlen gen. Er zijn mensen die lid van de vereniging blijven, maar we raken er ook kwijt. Die doen de vervolgcur sus in de tijd van de baas." Want het belang van eerste hulp bij ongeval len is de laatste jaren enorm toege nomen. Vele bedrijven zijn verplicht een bedrijfshulpverleningsploeg op de been te brengen. „Er zijn bedrij- Alie Weggcmans: „Met een vingerverbandje begon je vroeger aan de vinger, nu be gin je aan de pols. En vroeger mocht je niet schudden aan een slachtoffer om te kijken of hij bewusteloos is. Alleen roe pen. Dan waren ze bang dat je meer schade aan zou richten omdat het soms te wild ge beurde. Maar nu mag het weer wel." ven die hun werknemers naar een cursus van één dag sturen. Daarin moet dan alles behandeld worden, wij besteden aan een nieuwe cursus 18 lessen van 2,5 uur per avond. We maken dus meer uren voor theorie én praktijk." Het eerste diploma is het eenheids diploma, dat nu is uitgebreid met een certificaat voor reanimatie. Die cursus van drie avonden werd door de Nederlandse Hartstichting ver zorgd, maar die is daarmee gestopt. Nu wordt de reanimatie door het Ro de Kruis verzorgd. Wie er zoal lid zijn? Huisvrouwen met kleine kinderen die willen we ten wat ze moeten doen als een kind zich verslikt of valt zodat ze niet zo snel naar een dokter hoeven maar het ook goed kunnen beoordelen. Maar ook een onderwijzer, een pedi cure en een fysiotherapeut zijn lid van de EHBO, naast personeel van bedrijven. Vijftien jaar geleden vierde de ver eniging op 10 juni het 25-jarig be staan in café-restaurant De Zeester in Scherpenisse. Daarbij was Betsy van Akkeren-van Ast aanwezig die vanaf de oprichting in 1963 dertien jaar voorzitter is geweest. Zij was voor haar verdiensten onderscheiden met de dokter Tilanuspenning. Huis arts Van der Bel met zijn echtgenote en burgemeester H.A. van der Mun- nik woonde het jubileum bij. Voor zitter J. van Houdt vertelde toen dat de afdeling met 32 leden is begon nen. De afdeling werd op 10 juni 1963 bij het hoofdbestuur aangesloten maar 'was al vanaf november 1961 actief. Van der Bel vertelde dat hij in 1959 al met de gedachte speelde om een EHBO-vereniging op te laten rich ten. Zelf voelde hij daar niet zoveel voor, zo zei hij. Hij vond echter in mevrouw Van Akkeren een mede oprichter, maar werd op zijn vingers getikt door dokter Kugel uit Poort vliet, zo vertelde hij. „Als EHBO zouden we concurreren met het Ro de Kruis en dat mocht niet." Van der Bel zocht het een en ander uit en kwam tot de conclusie dat er niets aan de hand was zolang de EH BO maar geen vervoer van slacht offers verzorgde. Het oprichten van de EHBO was volgens de huisarts mede gevoed door de ervaringen, in de Tweede Wereldoorlog. „In rampsituaties lig gen organisaties in de samenleving vaak aan diggelen en dan moet de bevolking kunnen rekenen op de plaatselijke mensen die hulp kunnen bieden. Als het Rode Kruis bijvoor beeld was vernietigd, dan kwam de hulp neer op de EHBO." De huisarts stipte toen ook een ander punt aan, namelijk dat de leden van de EHBO zich zo weinig bekend maken. „Of er zijn te weinig leden of het is de bescheidenheid die de maatschappij oplegt om dat te doen." De eerste voorzitter was mevrouw Van Akkeren, secretaris was L.B. Janssen. Maar de notulen van de vereniging dateren pas uit oktober 1976. Janssen herinnert zich Van der Bel als motor achter de EHBO. „Er werden toen wel cursussen gehou den waar iedereen individueel op les ging, maar zou het niet veel beter zijn als er een vaste club medische hulpverleners in spé zou komen?, zo was zijn redenering. Hij vond het geweldig dat er mensen in het dorp waren die dat konden: in de kerk, op het sportveld en op straat. Het is van groot belang dat er direct iets ge beurt." Behoudens de oprichtingsvergade ring in café Smerdiek werd er vol gens Janssen (66) toen niet verga derd. „Er was elk jaar een cursus. We moesten zorgen dat er zoveel nieuwelingen kwamen en zorgen dat er avonden waren om het diploma te kunnen verlengen. Daar bleef het bij. Veel vragen werden na de les op gelost. Als de cursussen maar lie pen." Een van de oudste leden is Stien An- thonisse-den Engelsman. De 74-jari- ge werd in 1965 lid, maar was niet bij de oprichting betrokken, zegt ze. „Ik moest het diploma halen omdat ik bij de ambulance was van het Ro de Kruis. Johannes de Viet was chauffeur. Ik was zestig toen ik er mee stopte. Er moest een verpleeg kundige op. Daarna heb ik tot 1995 de garage en het kantoor aan de Noordpoort nog schoongehouden." Bij wielerrondes was ze als EH- BÖ'er present. Ze herinnert zich dat in de Molenstraat vaak renners vie len en dat die zich nauwelijks lieten behandelen. „Die willen meteen weer verder. Als ze verbonden wor den, verliezen ze veel tijd en komen ze achterop." Ze voelt zich te oud om de avonden van de EHBO nog bij te wonen. „Ik voel me zitten tussen de jongere mensen. De meesten ken ik niet De huidige voorzitter Wieringa (33) is zelf onderwijzer op de Juliana van Stolbergschool in de smalstad. „Met een aantal leden van het schoolteam hadden we de cursus gevolgd. Het was toen nog niet verplicht, maar met zijn allen was het wel zo gezel lig. Als er op schoolplein iets ge beurt met een kind, dan weet je wat je moet doen of moet laten. Geluk kig beperkt zich dat tot nu toe tot een verbandje leggen." De cursus wordt nu al weer vier jaar lang gegeven door Kees van Leijsen uit Bergen op Zoom, daarvoor ver zorgde Ine van Ommen uit Sint-An naland de lessen, voor haar Ada van Zijst uit Sint-Maartensdijk. Wieringa werd in 1993 lid en me teen secretaris toen onderwijzer en secretaris van de afdeling Jos Uijt- dewillegen van De Rieburch het dis trict ging vertegenwoordigen. Het was de toenmalige voorzitter J. van Houdt die Wieringa kwam vragen secretaris te worden. „Zo'n school meester zou dat wel kunnen, vond hij. Zo ben ik secretaris geworden." Na het overlijden van Van Houdt in oktober 2000 werd hij voorzitter. Alie Weggemans-Dorst uit Scherpe nisse is al langer lid. Zij kwam in 1973 bij de vereniging. „Ik wilde er gewoon meer van afweten. Via een advertentie ben ik de cursus gaan doen. Op de eerste verjaardag van mijn zoon moest ik examen doen, weet ik nog. Ik kreeg les van dokter Van der Bel die zich altijd sterk voor de EHBO heeft gemaakt." Ze werd (na een bestuurscrisis) in 1986 be stuurslid en is nu penningmeester. De 55-jarige vrijwilligster denkt er aan om te stoppen, maar is door de andere bestuursleden gevraagd te blijven omdat ze veel ervaring heeft in de vereniging. De bestuurscrisis in 1986 en het overlijden van Van Houdt - die vanaf 1986 tot 2000 voorzitter was - beschouwt zij als de dieptepunten in het bestaan van de vereniging. Verder zag zij veel mensen komen en gaan. En zag ze de cursussen ver anderen. Zoals de verbandleer. „Vroeger moesten we brandwonden helemaal verbinden, dichtmaken met verband, nu kun je volstaan met een mitella. Als het slachtoffer naar een arts moet, dan knipt die het ver band er namelijk onmiddellijk af. Dan doe je het voor niks." Ook een platte knoop die de cursisten moeten leren, wordt in het ziekenhuis vol gens Alie pardoes doorgeknikt. „Ze zeggen heus niet: wat ligt er een mooie platte knoop op. We moeten vaak omschakelen, de leden maar ook het bestuur." Secretaris Thea Demming (52) werd vier jaar geleden lid van de afdeling nadat ze geslaagd was voor haar di ploma. Ze stond jarenlang in het zo merseizoen met haar man op cam ping De Muie. „Ik had iemand voor mijn neus zien inzakken met een hartstilstand. Samen met mijn doch ter hebben we toen een cursus ge volgd." Op de camping stond haar verbandkoffer altijd klaar. Sinds drie jaar doet ze het secretariaat. „Het is een leuke ploeg en heel gezellig." Toch neemt het aantal evenementen waar de hulp van de EHBO wordt gevraagd af. De wielerrondes van Poortvliet en Sint-Maartensdijk zijn ter ziele. Ook het beëindigen van de bloeddonoravond betekent een flin ke aderlating voor de inzet van de EHBO-vrijwilligers. Veel verenigin gen hebben zelf een EHBO-er in hun midden die nu optreedt in geval er eerste hulp geboden moet wor den. Voor de wandeltochten die deze week in Sint-Maartensdijk worden gehouden verzorgt Alie de EHBO- post. Zij is ook lid van het evene mentencomité Smalstad die het eve nement verzorgt. Bij het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi bij sv Smer diek bemant onderwijzer Uijtdewil- legen de EHBO-post. Wel worden de vrijwilligers nog ge vraagd voor de Zeven Dorpentocht in Oud-Vossemeer en het jaarlijkse judotoernooi in Haestinge. De EHBO kent ook de hulpposten in het dorp. Herkenbaar aan het gele plaatje aan de gevel. Die verdwijnen echter. „Daar woont een lid van de EHBO die ook een koffer met spul len heeft, maar daar kwam nooit ie mand op af", vertelt de penning meester. Naast het drietal completeren Anne Lupker en Leandra de Graaf het be stuur van de afdeling. Onlangs hield het Rode Kruis afde ling Tholen en Sint-Philipsland een gezamenlijke oefenavond in de Ju liana van Stolbergschool. De wil om samen te werken is er, maar EHBO- ers hebben vaak het gevoel dat er door 'het Rode Kruis' op hen wordt neergekeken, zegt de penningmees ter. „Er is gewoon een verschil. Wij doen alleen eerste hulp bij ongeluk ken, het Rode Kruis gaat verder." Wieringa: „Het Rode Kruis helpt meer bij rampen, nu meer opvang en verzorging, en ze hebben daar ook meer materiaal voor beschikbaar." Volgens Wieringa ziet de toekomst er voor de afdeling goed uit. „Met zo'n vijftig leden doen we het niet slecht. Ook financieel niet. We be ginnen weer een cursus in het nieu we seizoen. We willen als zelfstan dige vereniging verder." Zaterdag is er een receptie in het Holland Huis in Scherpenisse van 18.00 uur tot 19.30 uur. Daarna kun nen de leden genieten van een lo pend buffet. Leen Janssen herinnert zich een van de dingen waar Van der Bel op hamerde. „Hij pro beerde ons eerst te leren wat je niet mocht doen. Want snel maar verkeerd ingrijpen kon veel schade aanrichten. Het was een praktische man."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3