'Molens zijn monumenten waar je voorzichtig mee om moet gaan' Extra voordeel 6.49 5.00 zak 0 99 ki° 1.49 1.99 Pony rij den Stavenisse op de straatspeeldag Ten Anker halve dag zonder stromend water ///fa HEIJNEN Been hammetjes Verse hamburgers Hollandse nieuwe haring Boeren soepgroente Clementine mandarijnen Boerenland vanillevla Fresia's Bezwaar tegen vrijstellling voor Aldi aan de Sportlaan Boot in brand bij Gorishoek Diploma's voor natuurgidsen GUNTER - SINT-ANNALAND STROOT - THOLEIM Donderdag 5 juni 2003 59e jaargang no. 29 GEEN MAANDELIJKSE KOSTEN AAN DE KABEL! Jos Guequièrre uit Sint-Maartensdijk slaagt voor het gildediploma De Thoolse molens zijn monumenten waar je voorzichtig mee om moet gaan. Een diploma vrijwillige molenaar is van belang voor het behoud van dit erfgoed. Dat zegt Jos Guequièrre (31) uit Sint-Maartensdijk die is geslaagd voor dit molenaarsdiploma. Hij mag nu zelf als leermees ter optreden en als gastmolenaar de wieken van andere molens laten draaien. Van onze vakman slager Alle smaken kilo Uit eigen keuken 500 gram 1.99 5 voor Volgende week zaterdag 14 juni kunt u de TUINSETS OPHALEN tussen 9.00 en 15.00 uur. Locatie: zie berichtgeving in de winkel. C1000 Vers Vers qesneden^ 300 gram W w w Zoete sappige nieuwe oogst Campina verse literpak Q.89 Mooie per bosje Koster Leidinghreuk onder verzorgingshuis Bewoners en personeel van het woonzorgcentrum Ten Anker in Tholen zaten zaterdag van half twaalf 's och tends tot half acht 's avonds zonder stromend water. Oor zaak was een breuk in een las van de toevoerleiding on der het verzorgingshuis. Er is een bovengrondse noodleiding aangelegd om de toevoer te herstellen. Schade Middenstand, Weggemans, Kamer van Koophandel De middenstandvereniging Smalstad, firma Van Houte Interieurs, autobedrijf Van Steenis, Lidl Nederland, Spar Holding, de firma Weggemans metaalbewerking en profielbeplating uit Sint-Maartensdijk en Kamer van Koophandel Zeeland maken allen bezwaar tegen de mo gelijke vestiging van een discountsuper aan de Sport laan in Sint-Maartensdijk waar de raad om heeft ge vraagd. Ze willen niet dat de gemeente vrijstelling verleent om detailhandel toe te staan buiten het kern winkelgebied. Deze week NHL ff Of Het ponyrijden was gisteren tijdens de nationale straatspeeldag in de Voorstraat in Stavenisse zeer in trek. Ongeveer de helft van de bijna honderd kinderen ging in de rij staan om een rondje mee te mogen op de pony. Omdat de rij zo lang was, mochten de kleintjes met zijn tweeën op de rug mee en dat maakte het ple zier nog groter. Werd in Stavenisse een deel van het centrum voor het verkeer afgesloten, in Poortvliet werd de Deestraat het domein van spelende kinderen. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E T EC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendij Courant Homepage: Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zondag is rond het middaguur bij Gorishoek in Scherpenisse een mo torboot in brand gevlogen. De boot was net via de trailerhelling in het water gelaten toen het gebeurde. De eigenaar bracht de boot in gereed heid om te gaan varen, startte de motor, het ging mis en er kwam rook uit de motorkap. De eigenaar sloeg alarm. De blusgroep van Sint-Maartensdijk rukte uit en werd door de politie, die juist bij Gorishoek surveilleerde, via de Hartogsweg en Havenweg naar de trailerhelling bij café-restaurant De Zeester geleid en niet via de Go- rishoeksedijk waarvan het laatste stuk aan beide zijden vol stond met geparkeerde auto's. Toen de brandweer arriveerde kwa men de vlammen al boven de boot uit. Met een hogedrukspuit werd de brand geblust. De brand trok veel publiek. Het was door het warme zomerweer erg druk aan zeekant met campinggasten en dagjesmen sen. De brand is veroorzaakt door kortsluiting. Vijf Tholenaren hebben dinsdag in de Hollandse Hoeve in Goes het diploma natuurgidsen ontvangen van IVN, de vereniging voor natuur- en milieu educatie. Els Frigge uit Oud-Vosse- meer, George Koenders en Rob van der Laan uit Tholen, Peter en Vera Blokpoel uit Poortvliet volgden een curus van ongeveer anderhalfjaar. Het eindwerkstuk van Frigge en Koenders wordt als fietsroute uitgege ven door het waterschap Zeeuwse Ei landen. De andere drie bogen zich over het natuurgebied De Pluimpot van Staatsbosbeheer. Hun eindwerk stuk dient als leidraad voor de rond leidingen die daar worden gegeven. Het echtpaar Blokpoel is ook als gids betrokken bij het waterschap. Zij ge ven tekst en uitleg over de waterzui vering en verzorgen daar lessen over op de basisscholen op Tholen en Sint- Philipsland. Verkiezing seniorenhond. Op de open dag van het Centrum voor atti tude en begeleiding en de Elkiestich- ting, 21 juni aan de Roolandsedijk tussen Poortvliet en Oud-Vossemeer, wordt een verkiezing gehouden van de Nederlandse seniorenhond. Hon den van 9 jaar of ouder kunnen wor den ingeschreven. Zij worden beoor deeld op conditie en uiterlijk. De stichting 'met dieren meer mens' heeft voor de winnaar een prijs. Jos Guequièrre bedient het vangtouw van molen De Nijverheid in Sint-Maartensdijk. Hij heeft het speldje van het gilde van vrijwillige molenaars en een her inneringsfoto van de molens waar hij (proefjexamens deed al in huis. Het diploma kan hij pas eind dit jaar op halen in Amsterdam bij de vereni ging de Hollandse molen. Het diplo ma is ook belangrijk om de molens in stand te kunnen houden, bena drukt hij. „Het zijn toch monumen ten van meer dan een miljoen gul den. Daar moet je voorzichtig mee aanbiedingen geldig van woensdag 4 t/m zaterdag 7 juni a.s. Advertentie I.M. omgaan. Er zijn al molenstichtingen waar je geen molen mag draaien als je geen diploma hebt. Je zit met de arbowetgeving. En straks zijn er mis schien ook verzekeringsmaatschap pijen die zo'n molen niet meer wil len verzekeren als er geen gedi plomeerde molenaar op staat. Of an ders worden de verzekeringen te duur voor een gemeente." Guequièrre mag nu ook leerlingen op gaan leiden en elders de wieken laten draaien als gastmolenaar. Dat zou onder meer kunnen in molen De Jager in Oud-Vossemeer die eigen dom is van de Hollandse Molen. In de standerdmolen De Hoed in Waarde liet hij de examencommissie zien dat hij voldoende vaardigheden heeft om een molen te laten draaien en op tijd stop te zetten. En wist hij ook aan te tonen dat hij over vol doende theoretische kennis beschikt. Hij is heel blij dat hij is geslaagd, want makkelijk was het niet. „Je mag het examen twee keer doen. Als je beide keren zakt, is het afgelopen. Het is niet zoals met autorijden, dat je alsmaar door kan gaan en steeds examen kan doen." Guequièrre verscheen voor een com missie van vijf personen. Drie van hen stellen de vragen, een van de an deren notuleert, de vijfde ziet toe op het geheel. Het examen duurt ander half uur. „Er zaten veel strikvragen in. Er wordt behoorlijk doorgezaagd. Ik werd er soms zenuwachtig van." Eerder deed Guequièrre al een proef- examen in molen De Hoop in Se- rooskerke op Walcheren. „Daar werd gekeken of ik al geschikt was om examen te kunnen doen. Bleek er dat ik iets meer over het weer moest we ten. Ik wist meer over de praktijk van het weer dan over de theorie van." Vooral het feit dat er in een houten standerdmolen (zoals die in Sint-An- naland waarvan de kast met de maal inrichting rond de standerd kan draaien om de meeste wind te van gen) examen werd afgenomen, maakte het niet eenvoudig, vertelt de vrijwillige molenaar. „Daar zitten zoveel balken in met zoveel verschil lende namen. Drie van de examina toren hadden ervaring met standerd molens. Maar ze vragen ook over zaagmolens en watermolens. Veel technische vragen: als dit of dat ha pert, waar zou dat aan kunnen lig gen? De lesstof was net zo dik als een postcodeboek. Ik heb veel baat gehad bij de praktijk." Een van zijn leermeesters is tenslotte M. Kodde van de standermolen in Sint-Annaland die Guequièrre de kneepjes van het vak in de oudste molen van Tholen bijbracht. Bovendien heeft de molenaar een technische inslag. Hij is timmerman bij bouwbedrijf Van Prooyen uit Sta- venisse dat voor Castria Wonen on derhoud verricht aan de huurwonin gen van de woningcorporatie. Daarnaast is hij koster van de Neder lands Hervormde kerk, waarvoor hij ook regelmatig timmerwerk ver richt. Guequièrre laat vanaf april 1997 mo len De Nijverheid in Sint-Maartens dijk draaien. De opleiding duurt on geveer twee jaar en wordt verzorgd door het gilde van vrijwillige mole naars. Kandidaten moeten minstens 150 uur praktijkervaring hebben ge had op verschillende molens en in al le seizoenen van het jaar. „We waren met 14 cursisten uit heel Zeeland, vier hebben er examen gedaan, twee zijn er geslaagd." Een van zijn proefexamens zal hij niet gauw vergeten. „Dat viel precies op de dag dat de ramp werd herdacht toen het zo sneeuwde. Ik heb er twee uur over gedaan om in Serooskerke te komen. Ik was eerder weggegaan en was net op tijd." Aan praktijkervaring ontbreekt het hem niet. Van jongsafaan is Guequièrre al geïnteresseerd in mo lens. „Op de lagere school al gaf ik een spreekbeurt over molens. De meeste kinderen deden dat over hun huisdier. Die arme klasgenoten be grepen er niks van." Hij bezocht in 1983 voor het eerste de Korenbloem in Scherpenisse en was verkocht. Molenaar J.A. Rijs- tenbil nam hem onder zijn hoede maar overleed in 1984, waarna Guequièrre bij L.M. Heijboer van De Jager in de leer ging totdat ook die overleed, in 1987. Vanaf die tijd bracht hij vele uren door op de stan derdmolen van de inmiddels 78-jari- ge Kodde. ZIE VERDER PAGINA 5 Voor bewoners en personeel was het ter en er is met jerrycans water ge- behelpen. Vooral omdat het die dag erg warm weer was, met temperatu ren rond de 25 graden. Geen leiding water voor de thee, geen water om je handen te wassen of te douchen, geen water om de afwas te doen, geen stromend water om mensen uit het verpleeghuis te verschonen. Rond half twaalf kwam er geen wa ter meer uit de kranen. Het voor raadvat van 2000 liter dat altijd au tomatisch volgepompt wordt, was leeg. Maar ook in het hele leiding systeem zat geen druppel water meer, vertelt hoofd technische dienst L. van der Boog: „De sto ringsdienst is gewaarschuwd en die heeft in overleg met het hoofd van de verpleging besloten om een noodleiding aan te leggen. Boven gronds om de bewoners zo snel mo gelijk weer van water te voorzien. Het lek zat onder de vloer en was niet zomaar te vinden. Een geluk was dat het middageten al klaar was, maar in de keuken kon de afwas niet gedaan worden omdat er geen water was voor de vaatwasmachines. Dat is pas de volgende dag gebeurd. Zo'n breuk heeft nogal wat voeten in de aarde. Bewoners zijn zoveel mogelijk voorzien van mineraalwa- haald bij het politiebureau.' Even leek ook de viering van de ne gentigste verjaardag van Lien van Gorsel-Koopman in duigen te val len. Zij ontving vanaf zeven uur fa milie en kennissen op de koffie in de recreatiezaal. Een van de help sters liet echter een jerrycan met 50 liter water, plus een koffiezetappa raat halen om de visite toch van kof fie te kunnen voorzien. Rond half acht was de watertoevoer naar de voorraadput hersteld, zij het via een noodleiding vanaf de meter- put van Delta Nutsbedrijven. Deze buis is 200 meter lang. „De breuk was niet direct op te sporen. Dit is ook niet te voorkomen. Er is geen sprake van nalatigheid. Het is geen verouderde installatie of zo. Het is gewoon pech hebben. Door het slaan van de leiding, de trilling die ontstaat bij het dichtdraaien van een kraan, kan zo'n breuk ontstaan. Dat kan in elk huis gebeuren." Van der Boog schat dat er door de breuk wel een duizend kubieke me ter water verloren is gegaan. Over de schade was nog niets te zeggen. Eerder hadden negentien onderne mers de gemeente al laten weten dat ze juridische stappen zouden onderne men tegen de komst van de Aldi/Boe- renbond aan de Sportlaan op het ter rein van fouragehandel Schot- Oude- sluijs. Nu de officiële procedure be gonnen is om het juridisch en planolo gisch mogelijk te maken, hebben ver schillende betrokkenen hun 'zienswij zen' door raadslieden bij de gemeente in laten dienen. De middenstandsvereniging, Van Houte, Van Steenis, Lidl en Spar hebben hun bezwaren laten bunde len door een advocatenbureau. De bezwaren van de middenstand zijn bekend. Zij vinden dat hun belangen worden geschaad als er buiten het bestaande winkelconcentratiegebied detailhandel wordt toegestaan, in dit geval een discounter als Aldi. Van Houte en Van Steenis hebben als individuele ondernemers afspraken lopen met Lidl en Spar. Beide supers willen zich in de panden van de wo ninginrichter en het garagebedrijf aan de Markt vestigen. Juist om het win kelgebied te versterken. Daarbij is Giesbers vastgoed uit Nijmegen als projectontwikkelaar voor Lidl ook be trokken. In hun reactie wordt bestre den dat Aldi al over bouwvergunnin gen beschikt. Die zouden onder valse voorwendselen verstrekt zijn, of op zijn minst op basis van onjuiste inlich tingen zijn verleend omdat ze in strijd zijn met het bestemmingsplan. Ook wordt er op gewezen dat vesti ging van een Aldi indruist tegen het mkb/revarapport en het beleid van de gemeente om juist de bestaande win kelgebieden te versterken. Dat er problemen zouden ontstaan met parkeren als de Lidl en de Spar zich op de Markt vestigen (Spar zou dan van de Korte Vest verhuizen naar de Markt) bestrijden de raadslieden van de middenstand, Van Houte en Van Steenis, Lidl en Spar. ZIE VERDER PAGINA 5. Rien Voshol wegens vele verdiensten erelid van jubilerend SPS Emotionele huldiging Noad-jeugdsecretaris Jan Zuidweg t r\,,. w Christelijk onderwijs is verworvenheid om zuinig op te zijn, zegt erevoorzitter De Jager van Het Kompas EN VERDER... OOT-kwaliteitsprijs voor restaurant de Gouden Leeuw in Scherpenisse Recordaanvoer drukt prijs Doré op veiling Sint-Annaland Nationale titel voor turner Joost de Wilde EEN VOERMAN KLAKT NOG MET DE TONG IN ZIJN SLAAP Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Al een half uur voor de opening van de speelmiddag verzamelen de kinderen zich in de Voorstraat. Er worden bakken met water gevuld, het springkussen wordt lucht ingeblazen. De fietsen, ringen, springtouwen, springballen en stoepkrijtjes worden al uitgeprobeerd. Vooral het vullen van ballonnen met water is in trek. Ze ker om ze daarna bij iemand anders in de nek uit te gieten. Water is welkom want het is warm. De nationale straatspeeldag is een initiatief van 3VO (voorheen veilig verkeer Ne derland) en is bedoeld om de kinderen voor een dag de straat 'terug te geven', zo dat ze er veilig kunnen spelen zonder op auto's te hoeven letten. Ze krijgen alle maal een gele zonneklep, maar de zon laat zich niet zien. Het jeugd- en jongerenwerk van de gemeente zorgen ervoor dat er in verschillende dorpen activiteiten op poten wordt gezet en dat de groepen vrijwilligers subsidie en vergunningen krijgen om zo'n middagje te organiseren. De werkgroep in Stavenis se heeft van het geld onder meer een springkussen aangeschaft. Er zijn zeven vrij willigers op de been die de spelletjes begeleiden, waarvan drie van de ouderraad van de peuterspeelzaal 't Stavertje. De jeugd is via raambiljetten op de hoogte ge bracht van de speeldag. Het zijn vooral kinderen van de Rehobothschool die mee doen, de Schalm heeft vakantie. Veel kinderen zijn weg. Dit jaar zijn in drie woonkernen activiteiten gehouden. Vorige week vond de straat speeldag al in Sint-Philipsland plaats omdat er toen voldoende vrijwilligers waren. Jeugd- en jongerenwerker Idriss Bourhardaine hoopt volgend jaar ook in Oud-Vos semeer en Tholen vrijwilligers te kunnen vinden om mee te doen. De allerkleinsten mogen met zijn tweeën op de pony voor een kort ritje door de Voorstraat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1