Scheldecollege uit smalstad naar Tholen Haestinge uitgesteld, meer voor Wellevaete 4.49 0.99 1.99 Leerlingen hollen voor eeuwfeest Politie hoopt nog dit jaar op vaste openingsuren bij de wijkbureaus A Extra voordeel kii° 5.99 80 ^SSS«lnn! ///fa HEIJNEN Rosbieflapjes a la minute Gerookte zalmfilet pak 1 2*5 Sugarsnaps chrysanten Kalkoenfilet Ijsbergsla EB op vrijdag Donderdag 22 mei 2003 59e jaargang no. 27 MEER DAN ZENDERS Principebesluit college, Van Doorn tegen Vossenkuil kost het dubbele, maar geen geld Deze week ~w 500 gram 100 gram ram I iLv Verse schaal 150 gram Mooie bossen per stuk Wie spaart krijgt korting op een tuinset U krijgt bij elke 10,- vanaf vandaag t/m zaterdag 24 mei niet één maar twee tuinset-zegels! GUNTER - SINT-ANNALAND STROOT - THOLEN De 44 leerlingen van Het Kompas in Anna Jacobapolder hebben vrijdagmiddag hun beste beentje voorgezet om geld in te zame len voor de viering van het 100-jarig bestaan van de school. Op het trapveld renden ze zoveel mogelijk rondjes, waarvoor ze zich vooraf lieten sponsoren door ouders, familie, bekenden en oud-leerlingen. Dat bracht zo'n 800 euro in het laadje. Burgemeester Nuis: Belangrijk herkenningspunt voor de inwoners De politie streeft naar een vast openingsuur voor de wijk- steunpunten in Sint-Philipsland, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Via het wijksecretariaat hoopt hij dat in de tweede helft van dit jaar te realiseren, zei de Thoolse politiechef H. Radojewski zaterdag in S:.r/-Annaland. Daar kreeg de ingebruikname van het laatste steunpunt een feestelijk tintje. Het kantoortje is ondergebracht in de woning bij het voormalige gemeentehuis aan de Bierens- straat. Burgemeester W. Nuis maakte er het blauwe naambord zichtbaar aan de gevel. stijgen buitensporig In verband met he melvaartsdag, donderdag 29 mei, verschijnt de Eendrachtbode volgende week op vrijdag 30 mei op het gebruikelijke tijd- stip in de ochtend. IJzeren Willem Open dag Verse Kraakverse Hollandse per krop Q.59 'Nieuwbouw wordt altijd duurder' Lokale lasten Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-rp»trTe3aSSèèrnAwqhtbode.nl flepajgg^w^^dracTltjajjdAnl HetjpfilQ^-QiÊUiïSblatK^qr de^lreek Tholen genomen de Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOG I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Het Schelde college in Sint-Maartensdijk kan worden verplaatst naar Tholen. Dat vindt het college van burgemeester en wethouders. Dins dagochtend besloten b. en w. daar in meerderheid toe. Wethouder L.J. van Doorn is tegen. In Tholen denkt het college meer leerlingen aan te kunnen trekken voor de vmbo-school waar dan een gemengde leerweg aan wordt toegevoegd. De school kan daarmee groeien naar 390 leerlin gen. De raad commissie er dinsdagavond over. De gemeente is verantwoordelijk voor de huisvesting van de school. De kosten van de bouw worden voorlopig geraamd op 6,5 miljoen euro. In de kadernota is de verhui zing van de school verschoven van 2005 naar 2006. Volgens wethouder W.C. van Kem pen van onderwijs is uit het onder zoek naar de toekomst van de school gebleken dat de vestiging in Sint-Maartensdijk (nu 225 leerlin gen) op den duur de deuren zou moeten sluiten omdat het leerlin genaantal blijft dalen. „Open hou den in Sint-Maartensdijk bleek geen goede weg. Toen hebben we geke ken naar verplaatsing naar Tholen. Een vestiging daar kan de terugloop tegenhouden. En door een vernieu wende onderwijskundige slag te maken kan de school daar groeien." In Tholen zal de gemengde leerweg worden toegevoegd aan de bestaan de basisberoepsgerichte en kaderge- richte leerweg. Volgens Van Kem pen gaat het dan om zes theoretische vakken, aangevuld met een praktijk vak. Dit komt volgens hem overeen met de theoretische leerweg (de ou de mavo), waar de raad sterk op aandrong. Verder zouden de leerlin gen er extra lessen krijgen om het zelfstandig leren te bevorderen. Volgens Van Kempen is de gemeng de leerweg een logische keuze. „Daarmee kunnen leerlingen straks gemakkelijk doorstromen naar het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) en komt er een eenvoudige door gaande lijn in het leren voor de scholieren." Die mbo zou dan ver zorgd worden door het Markiezaat college in Bergen op Zoom van het ROC West-Brabant waarmee het Schelde college op 1 augustus fu seert. „En mochten de prognoses van de groei niet uitkomen, dan garandeert het ROC dat er een mbo-afdeling komt voor de zorgsector waarbij uit wordt gegaan van 200 leerlingen." Volgens het onderzoek van advies bureau Beekveld en Tepstra zou het aantal leerlingen in Tholen kunnen groeien naar 390. Nu kiezen leerlin gen uit Tholen en Oud-Vossemeer voor vmbo-scholen in West-Bra bant. Volgens wethouder Van Doorn is die schatting echter te hoog. Hij kan zich dan ook niet vinden in de con clusies uit het onderzoek waarin volgens hem wordt uitgegaan van te hoge verwachtingen van de groei van de bevolking van Tholen en dus ook van leerlingen. „Sint-Maartens dijk is niet te handhaven, maar Tholen biedt ook te weinig perspec tief. Ik zie meer mogelijkheden in nieuwbouw in Halsteren. Dat is dicht bij Tholen en daar ben je ook verzekerd van toevoer van leerlin gen uit West-Brabant." ZIE VERDER PAGINA 7 Met een bezuiniging op de personeelskosten van 200.000 euro en het uit stellen van de vernieuwing van Haestinge in Sint-Maartensdijk tot na 2007 hebben b. en w. voor de jaren 2004 tot en met 2007 een sluitende begroting gekregen. Dat zijn volgens het college de meest in het oog springende bezuinigingen, maar er wordt nog veel meer geknipt en ge plakt in de kadernota 2004. Zo wordt volgend jaar 30.000 euro voor de breedtesport geschrapt, wat in latere jaren zelfs een bezuiniging van 60.000 euro oplevert. Hoe gezond sport ook is, in de huidige economi sche situatie heeft het geen prioriteit, vindt het gemeentebestuur. Voor verschillende andere zaken is er wel meer geld. De subsidies aan de verenigingen gaan volgend jaar met 2,5% omhoog en naast de al toegezegde 720.000 euro voor uit breiding van de Wellevaete in Sint- Annaland komt er een extra budget van 375.000 euro. Die extra kapi- taallast van 30 mille raamt het colle ge ook van 2004 tot en met 2007. Voor een ander dorpshuis, de Vos senkuil in Oud-Vossemeer, blijkt er ook aanzienlijk meer geld nodig. De architect denkt zeer globaal 2 mil joen euro nodig te hebben en dat nog exclusief bijkomende kosten. Voor het project was 965.000 euro begroot, maar gezien de wensen voor een grotere keuken en een apart repetitielokaal voor muziek vereniging OVM blijkt dat veel te weinig te zijn. De zes fractievoorzit ters zijn het met b. en w. eens, dat er vooralsnog geen extra krediet voor de Vossenkuil beschikbaar wordt gesteld. De gevolgen daarvan zullen nader inzichtelijk worden gemaakt. Wanneer dat toch leidt tot een extra krediet, zal daarvoor ook dekking moeten worden gevonden. Dus een ander project schrappen of uitstel len, zoals nu met Haestinge al ge beurt. „Het is niet realistisch (zowel qua geld als menskracht) te veron derstellen, dat naast de Wellevaete en de Vossenkuil ook Haestinge nog in de huidige raadsperiode 2002- 2006 opgeknapt of nieuw gebouwd kan worden. Door dit uit te stellen en de opgebouwde reserve in te zet ten voor overige doeleinden, kan 187.500 euro ruimte geschapen worden", schrijven b. en w. in de kadernota. ZIE VERDER PAGINA 17 Gré Boelhouwers volgt Hans van Gorsel op als voorzitter VVD Tholen Tilanuspenning voor scheidende bestuurder EHBO Henria Verwijs EN VERDER... Inkrimpen Hommel en faillissement KSZ kost dertig Thoolse banen Mexicaanse smid maakt haarspeld voor klant van Wereldwinkel Tholen Middenstand Scherpenisse en Sint-Maartendijk praat over samenwerken Klanten Rabobank moeten meer doen voor openhouden van de kantoren Verkeerssituatie aangepast bij basisscholen Vossemeer Nardi Bos uit smalstad loopt in Roparun voor goede doel van Rotterdam naar Parijs Negen leden vieren het robijnen jubileum samen met voetbalclub SPS SCHUIF NIET DAT, WAARAAN U ZELF SCHULD HEBT, OP DE OMSTANDIGHEDEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's aanbiedingen geldig van woensdag 21 t/m zaterdag 24 mei a.s. Advertentie I.M. Terwijl het zonnetje scheen liepen de kinderen hun rondjes, iedere groep mocht om de beurt twee minuten lopen en had dan even de tijd om uit te rusten op de de kens die midden op het veld waren uitgespreid. Alle kinderen hadden een kaart om de hals, daarop werd iedere keer als ze de start passeerden een stempel gezet. Op een ander punt stond juf Adriënne van Poortvliet met water gereed om tussen- dooor de dorst te lessen. Natuurlijk werd er ook even gepauzeerd om een zakje chips te nuttigen en fris te drinken. Het was een plezierige middag voor de kinde ren, die begon met één ronde rennen door de leerkrachten van de school. Van 7 tot en met 11 juli staat een feestweek gepland op Het Kompas. Dan zullen er allerlei activiteiten zijn. „Gewoon leuke dingen voor de kinderen. We pakken niet uit met heel bijzondere zaken, want daar is geen geld voor", zegt locatiecoör dinator Cokky Schults. Zij bereidt samen met Sjaan Kaashoek, Netty van Westen en Wendy Geluk de jubileumviering voor. In de genoemde week is er tussen vier en zeven uur 's middags een fototentoonstelling te zien in de school. Daaraan werkt Jan Kempeneers momenteel. Ook is het de bedoeling om een jubileumboek uit te geven waarin allerlei mensen verhalen hebben geschreven. Op zaterdag 5 juli wordt honderd jaar christelijk on derwijs in Anna Jacobapolder herdacht met een jubileumviering in de Gerefor meerde kerk, waarna (oud-)leerlingen, (oud-)bestuursleden en (oud-)personeels- leden welkom zijn in de school voor een reünie. Ook dan zal de foto-expositie al te zien zijn. Enthousiast rennen de kinderen van Het Kompas hun rondjes over het trapveld. De politiemensen Weijler, Fase, Waasdorp en Van 't Slot (v.l.n.r.) beginnen hun werkdag voortaan vanuit het wijksteunpunt. Zoals de Nederlandse bankpresident Wellink de regering wel eens op de vingers tikt, zo bekritiseerde voorzitter A.P.M.M. van Gurp van Rabobank Tholen het gemeentebestuur wegens de sterk stijgende lasten. „De lasten die burgers moeten ophoesten om lo kale en regionale voorzieningen over eind te houden, nemen buitensporig toe." De bankvoorzitter zei dat don derdagavond tijdens de algemene ver gadering bij zijn terugblik naar 2002, wat een zwaar fusiejaar voor de bank was, met fikse kosten en een magere winst. Van Gurp betrok er ook de eco nomische situatie bij en de krappere portemonnee van bedrijven en bur gers. Na twee kwartalen met een krimp is de economie officieel in re cessie. „Een tot vorig jaar op volle toeren draaiende economie ging vrij plots ernstig haperen. Bedrijfsleven en particulieren liepen tegen tegenvallers aan en als gevolg daarvan nam voor het eerst in jaren het aantal werklozen weer toe. Tegelijkertijd nemen de las ten die burgers moeten ophoesten om lokale en regionale voorzieningen overeind te houden, buitensporig toe. Kortom: we leven in een geheel ande re tijd dan het sprookje van een paar jaar geleden. Een nieuw millennium is nu pas echt begonnen", aldus Van Gurp. Zie ook pagina 9. De wijksteunpunten zijn op dit mo ment de bureautjes waar de be treffende politiemensen dagelijks hun dienst beginnen, behalve wan neer zo voor het district worden in gezet. Verder kan er in alle rust met mensen gesproken worden, al dan niet op afspraak. „Je zit er afge schermd, het is kleinschalig. Dat is een voordeel", aldus Radojewski. De steunpunten zijn in feite com plete werkplekken die vanuit het bureau in Tholen gedecentraliseerd zijn. „Er kan daar precies hetzelfde gedaan worden. Maar het is niet de bedoeling dat ze permanent bezet zijn, dat is een misverstand", zegt de politiechef. De steunpunten zijn aangesloten op het gesloten com putercircuit van de politie en dat maakt het inrichten ervan een kost bare aangelegenheid. „Het is de consequentie van kiezen voor de centralisatie. Drie jaar geleden is dat beleid door de korpschef inge zet. Er zijn toen toezeggingen ge daan en die behoor je na te ko men." Radojewski verheelt niet dat de bezuinigingsdrift bij de rijks overheid op de dag van vandaag waarschijnlijk tot heel andere keu zes geleid zou hebben. Dan zouden de wijksteunpunten er niet komen. Hij geeft Reimerswaal als voor beeld, waar de politie - net als de bibliotheek - een bus inzet voor de wijkzorg. In de toekomst komt er, wat hem betreft, in elk van de wijk steunpunten een vast openingstijd stip (bijvoorbeeld op een avond) waar mensen dan aangifte kunnen doen van zaken als vermissing van een paspoort. Het heeft even geduurd eer het bu reautje in Sint-Annaland er was, mede doordat lange tijd onduide lijk was wat er met de woning bij het streekmuseum ging gebeuren. Maar ook doordat de politie intern een besluit moest nemen over het uitrusten van de steunpunten met een computer die is aangesloten op het interne netwerk. De eigendom van het pand - evenals van het mu seum - wordt door de gemeente overgedragen aan de woningcorpo ratie. Daarvan huurt de politie de ruimte. De burgemeester spreekt zijn waardering uit over die oplos sing. Hij heeft zich binnen het re gionaal college (het bestuur van de Zeeuwse politie) sterk gemaakt voor het realiseren van de toege zegde wijksteunpunten, zo blijkt uit de woorden van Radojewski. De Thoolse burgemeester stelt zich bestuurlijk ten aanzien van de poli tiezorg in gemeenten zodanig vast houdend op, dat hij zich de bij naam 'IJzeren Willem' heeft ver worven, zegt de politiechef. Volgens Nuis is een wijksteunpunt zoals dat er nu in elk van de vier Thoolse ontwikkelingskernen is, een belangrijk herkenningspunt voor de inwoners. „Nu de automa tisering is gerealiseerd, is het voor de politie ook een werkplek waar ze iets mee kan. Dat doet me deugd. U kunt hiervandaan de wijk in, of mensen kunnen er op gezette tijden komen om dingen te regelen. Daarvandaan je dienst beginnen is een belangrijk signaal afgeven. Ik hoop dat het een functie mag krij gen." Radojewski onderschrijft het belang van herkenning, van politie die zichtbaar is. „Met name in Sint-Maartensdijk zie ik dat heel sterk. Als je daar 's morgens over de Haven komt en je ziet een poli tieauto staan, dan weet je dat ze er zijn." Het Sint-Annalandse wijkbureau zit aan de straatkant in de voorma lige woning. De witte muren zor gen voor een lichte ruimte, waarin een bureau staat met een aantal stoelen, een kopieerapparaat en een kast. De computer moet nog ko men. Namens het gemeentebestuur wordt een plant bezorgd. Het kan toortje wordt de uitvalsbasis voor het wijkteam, dat bestaat uit A. Weijler, G. van 't Slot, E. waas dorp en D. Fase-Hoornsman. Voor Weijler is dit bekende grond: hij is in het huis opgegroeid. Regelmatig komt er zaterdag eens iemand bin nenlopen om een kijkje te nemen en contact te leggen. De jeugd krijgt een sticker, balpen en pakje drinken mee. De ingebruikname in Sint-Anna land valt samen met de open dag van de politie. Op het bureau in Tholen komen een kleine 500 be langstellenden een kijkje nemen. /IE VERDER PAGINA 2 „Ik heb nog nooit meegemaakt dat bij de bouw van nieuwe gebouwen zoals een gemeentehuis binnen de begroting gebleven wordt. Het is er nooit onder, altijd erboven." Dat zei de kersverse voorzitter Gré Boelhouwers-Stigter van de VVD-afdeling Tholen op de al gemene ledenvergadering in Sint-An naland. Ook twijfelde zij aan het feit of het raadhuis dat leeg komt te staan, wel te exploiteren is. Volgens statenlid Henny Polderman-Martin zou burge meester W. Nuis die de gemeente 'als onderneming' zou moeten leiden, het risico van nieuwbouw niet moeten ne men. Maar oud-raadslid P.K.M. Stou ten vindt dat er gekeken moet worden naar de exploitatiekosten over 25 jaar. Zie ook pagina 9.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1