Toename pendel Tholen verwacht Hommel ontslaat tien grondwerkers GGN Faillissement KSZ kost 21 mensen werk Archief blijft in gemeentehuis WVG-verzoeken 50-80% gestegen Havens blijven in discussie Nieuwe bedrijven De zakenbank van Tholen Buys Partners Toch 1 miljoen voor plan Noord Donderdag 22 mei 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Sint-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Sint-Philipsland Bijna vier van tien banen agrarisch Het aantal werkende Zeeuwen dat pendelt, zal de ko mende jaren groeien, verwacht het regionaal platform ar beidsmarktbeleid (rpa). Met name vanuit de gemeenten Tholen en Schouwen-Duiveland werken veel mensen buiten de provincie, waarbij respectievelijk West-Bra bant en Rijnmond de concentratiegebieden zijn. Beide gemeenten kennen ook een relatief grote groep werkne mers die er vanuit de aangrenzende regio's komt werken. Minder vacatures Bouwnijverheid Publieksbalie bespaart 75 mille Voor 150.000 euro stemmachines Geen onderzoek naar zwembaden Ondernemers ondanks tegenwind toch winstgevend Installatiebedrijf uit Tholen na doorstart weer gestrand Pand Voltstraat 80% weerwerk Het is echt droevig in de aannemerij Ouderenregeling Meer starters en meer opheffingen Het aantal aanvragen voor woon- en vervoersvoorzieningen volgens de wet voorzieningen gehandicapten (WVG) is met respectievelijk ruim 80 en 50% toegenomen. Het effect wordt versterkt omdat er een aantal relatief dure woningaanpassingen zijn gerealiseerd. Zijn de kosten meer dan 20.420 euro per huis, dan kan bij het rijk om een vergoeding van de meerkosten worden ge vraagd, maar dat geld komt pas een jaar later binnen bij de gemeente. Over 2001 werd 69.400 euro van het rijk ontvangen, over 2002 komt maar liefst 300.000 euro binnen en over 2003 denkt de gemeente Tho- len 150.000 euro te ontvangen. Elektrische rolstoelen en scootmo- bielen eisen ook steeds meer uit de gemeentekas. Er zal dit jaar 50.000 en vanaf 2004 een bedrag van 70.000 euro bijgeraamd moeten worden om alles te kunnen dekken. Over 2001 moet Tholen een nabe taling doen van bijna 86.000 euro. Het toenemend aantal aanvragen le vert ook meer werk op voor de indi catiecommissie Rio Tholen. Aan de eerder geraamde 60.900 euro heeft men niet genoeg. Er moet 10 mille per jaar bij, o.a. voor een groeiend aantal invalidenparkeer- kaarten. Voor 2004 wil het Rio Tho len 389.507 euro, 80 mille meer dan dit jaar. B. en w. vinden dat teveel van het goede en vragen het Rio om 20.000 euro te bezuinigen. Voor een meeijarenonderhoudspro- gramma voor de vier havens in de gemeente Tholen wordt éénmalig 20.000 euro uitgetrokken. Het gaat hier dus alleen om een onderzoek, de werkelijke onderhoudskosten zijn nog niet bekend, al rekenen b. en w. op 'hoge bedragen.' Zo moet alleen in Sint-Philipsland de damwand al voor 400.000 euro vervangen wor den. „Mogelijk dat het onderzoek naar de functie van de handelshavens suggesties doet voor het onderbren gen van onderhoudskosten bij der den", schrijft het college hoopvol in de kadernota 2004. Ter voorkoming van afkalving van het talud aan de Sint-Philipslandse haven is het mo gelijk om een bestorting aan te bren gen. Als dat werk gecombineerd kan worden met het aanbrengen van stortsteen in Sint-Annaland kan met 15.000 in plaats van 25.000 euro worden volstaan. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsland in de maand april 2003. P. de Rond Glas, Bebouwdendam 19, eenmanszaak van P.H.J. de Rond, glas in lood zetterij. Deurloo Consultancy, Kettingdijk 3, eenmanszaak van J.P.M. Deurloo, het impleteren en begeleiden van projecten en trajecten ter zake van kennisoverdracht en teeltbegelei ding op agrarisch gebied in binnen- en buitenland; adviseren bij zakelij ke transacties; investeren in en be heren van registergoederen. O.N.S. computers, Dalemsestraat 4, handel in nieuwe en tweedehands computers en onderdelen, eenmans zaak van mevr. T.G.M.L. Baten uit Steenbergen. A3D Flash applicaties, Hoogaars straat 46, eenmanszaak van mevr. C.A. de Nijs, ontwerpen, ontwikke len en bouwen van multimedia ap plicaties. Beter Gezond, Watermolen 19, een manszaak van mevr. J. Vega San- chez-de Keijzer, adviesbureau van en kleinhandel in voedingssupple menten. Jens consultancy en beheer b.v., Windmolen 4, directeur-grootaan deelhouder R.J.G. de Keijzer, con sultancy op het gebied van commer cieel en algemeen (interim) mana gement, geen personeelsleden. Zekyr, Kuipersdreef 60, eenmans zaak van J.I. de Keijzer, grafische vormgeving en webdesign. Deij Packers, Boshoeveweg 1, ven nootschap onder firma van J. Deij en A. Deij-Kersbergen, verpakking en montage van elektriciteitsonder delen, 2 personeelsleden. Pedicure Els van der Plicht, Coen- tjesweg 53, eenmanszaak van mevr. C.E. van der Plicht- Vuik. Arhom Kozijnen, Botlandstraat 9, eenmanszaak van A.C.P. Hommel, levering en montage van (kunstof) kozijnen, serres, gevelbekleding, dakkapellen en aanverwant timmer werk. Jamo, Kalisbuurt 44, eenmanszaak van I.R. Mosch, interieur-, decor- en standbouw. Peet klussenbedrijf, Oud-Vosse- meersedijk 9, eenmanszaak van P.K. Siemaszko, klussenbedrijf. Auto Service Peene (A.S.P.), Mo lenweg 27, eenmanszaak van A.W. Peene, reparatie auto's, apk-keurin- gen, alsmede handel in nieuwe en gebruikte personenauto's. Mevr. H. Willemstein, Bierensstraat 21, eenmanszaak, het treffen van voorbereidingen tot de uitoefening van een cafetaria. Finn Power n.v., Huygensstraat 10, groothandel in en onderhoud van metaalbewerkingsmachines en het geven van trainingen ten aanzien van het gebruik van deze machines, 6 personeelsleden, buitenlandse EG-vennootschap met hoofdneder zetting in Nederland, voorzitter raad van bestuur Finn Power Oy te Kau- hava, Finland en lid raad van be stuur Lillbacka Jetair Oy, Kauhava, Finland en gedelegeerd bestuurder BvbA Heyerink Management, Na zareth, België. Autobedrijf Maat c.v., Veilingweg 15, beherend vennoot J.P. Koese uit Ouddorp, 1 commanditaire vennoot, 8 personeelsleden. Autorijschool Harold, Bosstraat 19, eenmanszaak van H.H. Vermeulen. Pedicuresalon Farla, Radda Barnen- straat 1, eenmanszaak van I. Farla- Roelse. De Bolle Bo, Markt 24, eenmans zaak van C. Bogers, gevolmachtig de mevr. J.P. Bogers-Roelands, klein- en ambulante handel in da- mes-, heren- en kinderbovenkle- ding. Dirk Bevelander betonwerken, Gla- diolenstraat 24, eenmanszaak van D.C. Bevelander, het zich verhuren als betonpompmachinist. Hannie's bloemdecoratie, Provin- cialeweg 4, eenmanszaak van mevr. J.C. Guequièrre-van der Werf, het geven van workshops bloemsier- kunst en bloemenschikbedrijf. Café-restaurant de Zeester, Goris- hoeksedijk 35, eenmanszaak, ne venvestiging van hoofdvestiging klussenbedrijf Van Voorst in Boe kei. Grama timmerwerken, Pyruslaan 6, eenmanszaak van G. van der Graaf. Dienstverlening Schipper, Molen weg 33, eenmanszaak van D. Schip per, het zichzelf verhuren in de agrarische-, visserij- en admini stratieve sector. 't Stammineke, Gorishoeksedijk 33a, eenmanszaak van mevr. C.K. van Woerkom-Dullaart, exploitatie kantine. T.T.V. Poortvliet, Langestraat 16, tafeltennisvereniging met beperkte rechtsbevoegdheid, E.M.A. Gijzen voorzitter, M. Danaila Maas pen ningmeester, J.J. Deurloo secretaris. Zuudwester, Achterstraat 9, ven nootschap onder firma van B.F.D. Quist en J.P. Quist, het verzorgen van vistochten. Easyacc, Industrieweg 3, eenmans zaak van mevr. S.J.C.I. Kaan uit België, administratiekantoor. Van Gaans stukadoorsbedrijf, Bea- trixstraat 17, eenmanszaak van L. van Gaans. Delta Supply, vennootschap onder firma van Johannes Reijngoudt uit Arnhem en Jan Reijngoudt uit Sint- Philipsland, groothandel in arti kelen bestemd voor dierenartsen, fotospeciaalzaken en jachtspeciaal- zaken. p ABN-AMR0 ZJebank Kaaij 2, Tholen Telefoon: 0166-601122 Advertentie I.M. Gerechtsdeurwaarders E-mail: info@buyspartners.ggn.nl; www.buyspartners.ggn.nl GGN heeft vestigingen in heel Nederland. Voor een snelle en effectieve behandeling van al uw incasso's huurzaken (woon- en bedrijfsruimte) leasezaken •pachtzaken arbeidszaken Tevens deskundige dienstverlening op het gebied van •juridische zaken taxaties veilingen Tholen Postbus 88,4690 AB Ondernemersweg 5,4691 SL Tel. 0166-601020 Fax 0166-601030 Zierikzee Postbus 44,4300 AA Nieuwe Haven 147,4301 DL Tel. 0111-420488 Fax 0111-420213 Schoondijke Postbus 2,4325 ZG Dorpsplein 29,4507 BH Tel. 0117-401820 Fax 0117-402307 Advertentie I.M. In de bouwnijverheidwaaronder ook de stratenmakers worden gerekend, is het in toenemende mate lastig om vacatures op te vullen. Dat er veel Tholenaren pendelen, is geen nieuws. Het beleid van de ge meente was er jarenlang op gericht om bedrijven aan te trekken zodat de inwoners dichter bij huis aan de slag konden. In de jaren negentig is zelfs onderzoek gedaan naar de om vang van de pendel. In de onlangs door de gemeenteraad vastgestelde toekomstvisie Tholen 2025 wordt erkend, dat geen gegevens bekend zijn over hoeveel Tholenaren bij die nieuw aangetrokken bedrijven werk hebben gevonden. Tegelijk wordt daarin geconstateerd dat bedrijven en werknemers steeds minder honk vast worden, dat mensen in toene mende mate bereid zijn om te reizen voor een passende baan. Werken in de plaats waar men woont is steeds vaker uitzondering. Maar wat versta je onder pendel. Als daarmee werken in de eigen ge meente wordt bedoeld, is enige nu ancering op zijn plaats. Want dan is een Stavenissenaar die in de Slabbe- coornpolder werkt géén pendelaar, terwijl hij vier keer zo ver moet rei zen als iemand uit Tholen-stad die in Bergen op Zoom werkt en wél als pendelaar wordt beschouwd. Het rpa heeft in de jaarrapportage 'Zó werkt Zeeland' - waarin de Zeeuwse arbeidsmarkt wordt beschreven - het al dan niet in Zeeland werken als uitgangspunt genomen voor het begrip pendel. Uit cijfers blijkt dat in 2001 het saldo van de inkomende en uitgaande pendel in onze provin cie 19.500 mensen bedroeg, terwijl dat een jaar eerder nog 18.700 was. In een regionale arbeidsmarktprog nose van de toenmalige Arbeids voorziening werd voor de periode 1997-2004 een toename van de uit gaande pendel (Zeeuwen die buiten de provincie werken) voorzien van 18.100 naar 19.400 personen, en van de inkomende pendel (niet- Zeeuwen die in Zeeland werken, exclusief Belgen) van 1700 naar 1800 personen. TNO-Inro heeft be rekend dat Zeeland in ons land de laagste inkomende pendel heeft en dat 11% van de Zeeuwse beroeps bevolking buiten de provincie werkt. Cijfers uit 1997 geven aan, dat van de mensen die in Tholen werken 86,7% daar ook woont, dat 3,6% ergens anders in Zeeland woont en 9,6% elders in het land (dat zal met name West-Brabant zijn - red.). De helft van de Zeeuwse pendelaars is mbo'er, terwijl een kwart hbo'er is of universitair opge leid. Dat ongeveer de helft van de Zeeuwse beroepsbevolking mbo'er is en dat de pendelaars voorname lijk werken in sectoren die in onze provincie ondervertegenwoordigd zijn, wordt als verklaring gegeven voor de relatief grote pendelstroom. De groei van pendel hangt samen met de ontwikkeling van de werk loosheid. En de arbeidsmarkt staat onder druk nu de economie terug loopt. Het rpa verwacht dat het Zeeuwse werkloosheidspercentage dit jaar oploopt tot 5,4 (vorig jaar 4,5%). Waren er in onze provincie in 2000 nog 20.000 vacatures, dit jaar zal dat zijn teruggelopen tot zo'n 14.000. Met name in de land bouw en visserij, de industrie en de dienstverlening worden minder vacatures verwacht. Deze twee za ken gecombineerd, zien we op de arbeidsmarkt een verschuiving van een vraagoverschot naar een aan bodoverschot. Vergeleken met de landelijke situ atie is in Zeeland het aandeel van de agrarische sector, de industrie, de detailhandel, het vervoer en de recreatie in de werkgelegenheid groter. Daarentegen is het aandeel van de financiële en zakelijke dien sten, overheid en onderwijs en ove rige diensten juist kleiner. Binnen Zeeland gekeken is in de gemeen ten Tholen en Schouwen-Duive land samen het aandeel van de landbouw en visserij (net als trou wens op de Bevelanden) in de werkgelegenheid het grootst met 37%. Geen enkele andere sector scoort in Noord-Zeeland boven de 16%. Qua het bieden van werkgele genheid stelt Tholen met 5% in het Zeeuwse niet echt veel voor. Zuid- Beveland staat met 27% aan de top. Van de omzet van het Zeeuwse be drijfsleven neemt de industrie - in clusief haven- en transportactivi teiten - de helft voor zijn rekening (dat is bijna het dubbele van het landelijke beeld). De regio's met veel industrie dragen daar dan ook flink aan bij. Tholen is daar niet bij, de bedrijven in onze regio zor gen voor slechts 3% van de omzet van het Zeeuwse bedrijfsleven. Met een aandeel van 14% in de omzet en bijna 20% in de regionale werkgelegenheid is de detailhandel in onze provincie relatief sterk aan wezig. De Zeeuwse beroepsbevolking zal in 2005 met 10,1% gegroeid zijn ten opzichte van 1999, waarbij de toename van het aantal vrouwen ruim het dubbele zal zijn van het aantal mannen. De participatie graad zal over diezelfde periode stijgen van 65 naar 70%. De poten tiële beroepsbevolking kent een ondervertegenwoordiging in de groep 25 tot 45 jaar en een over vertegenwoordiging bij de 45- tot 65-jarigen. Dat illustreert de ver grijzing en die zet zich voort. Het aandeel werkenden met een hbo- of hogere opleiding ligt in Zeeland la ger dan landelijk. Vooral in de bouwnijverheid zijn vacatures moeilijk op te vullen, maar ook de zakelijke dienstverle ning, vervoer en communicatie on dervinden problemen. Dat doet zich met name voor bij vacatures op het niveau van basisonderwijs, mavo en vbo. Het aantal bij de CWI's ingeschreven werkzoeken den steeg in een jaar tijd van 8292 (4003 mannen en 4289 vrouwen) naar 9893 (4966 mannen en 4927 vrouwen). Dat betekent 24% bij de mannen en 15% bij de vrouwen. Van deze werkzoekenden is een kwart direct aan een andere baan te helpen. Het moeilijkst zullen werk lozen met een mbo-, havo- of vwo- opleiding aan werk kunnen komen. In Tholen daalde het aantal werklo zen in de periode 1997-2002 van 670 naar 516, waarbij opgemerkt moet worden dat 2002 juist weer een stijging te zien gaf na vier jaar van afname. In het jaar 2000 kreeg ruim 12% van de potentiële beroepsbevolking in Zeeland een bijstands-, ww- of wao- uitkering en de afgelopen drie jaar steeg dat met 0,8%. Van de uitke ringsgerechtigden was vorig jaar tweederde vrouw. Met 7,5% telt Zeeland op Zuid-Holland na het kleinste percentage arbeidsonge schikten van alle provincies. Eind 2001 had 7,7% van de Thoolse be roepsbevolking een wao-uitkering en 1,3% een ww-uitkering. In totaal ging het om 1364 mensen. Landelijk waren deze percentages 9 en 1,5. In het rpa werken een groot aantal overheden, organisaties en instel lingen op het gebied van werk, in komen en scholing samen. Provin cie, gemeenten, beroepsonderwijs, werkgevers, vakbonden, cwi en uitkeringsinstanties. De Thoolse wethouder mevr. M.A.E. Velthuis vertegenwoordigt de Oosterschel- deregio in het platform. Er gaat een streep door de centrale publieksbalie in het huidige gemeen tehuis, wat in 2004 een besparing van 45.000 euro oplevert en in 2005 een bedrag van 30.000 euro uitspaart. Het hele plan blijkt in het bestaande pand niet mogelijk en noodzakelijk, aldus b. en w. in de kadernota. Voor de ko mende twee jaar koopt de gemeente verder voor 10.000 euro minder nieuw meubilair gezien de geplande nieuwbouw van het gemeentehuis met het daarbij behorende kantoor concept. Alleen de stoelen waarbij qua hoogte e.d. geen keuzemogelijk heid bestaat, worden vervangen. Voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2006 wil de gemeente Tholen voor 150.000 euro nieuwe stemma chines kopen. De huidige machines zijn afgeschreven en in 2005 wordt voor het laatst onderhoud uitge voerd. Verder zal in 2004 of 2005 Tholen uitgebreid moeten worden met een stemdistrict, zodat er 1 extra machine moet worden aangeschaft. De gemeente ziet af van een onder zoek naar de toekomst van de zwembaden en bespaart daarmee 40.000 euro. In Kleur Bekennen was voor 2004 dat bedrag opgeno men om de twee openluchtzwemba den in Sint-Maartensdijk en Tholen door te lichten en de (onmogelijk heid van een overdekt bad in kaart te brengen. Alles blijft bij het oude en daarmee gaan ook de kosten van twee zwembaden gewoon door, al wordt er eenmalig dan 40 mille in de portemonnee gehouden. Prof.dr. J.J. Sijben, hoogleraar mo netaire economie aan de universiteit Tilburg, komt de Thoolse onderne mers moed inpraten. Niet bij de pakken neerzitten, maar slagvaardig maatregelen nemen om ondanks de tegenwind toch resultaten te boe ken. Volgens Sijben kan dat met juiste argumenten, motivatie, disci pline, vaardigheden en slimme ideeën. „Dan bent u de concurrentie steeds een stap voor en schept u voor uw klanten, ook in de stagne rende economie, winstgevende op lossingen", aldus de hoogleraar, die 3 juni in Meulvliet spreekt. Burgemeester W. Nuis heet ieder een welkom, mr. R. Boas reikt de kwaliteitsprijs van het Ondernemers Overleg Tholen uit en Rabobank- directeur C.H. Otto sluit de onder nemersavond af. Het huurpand van KSZ aan de Voltstraat is eigendom van buurman Labo/Bal. Door faillissement van drie besloten vennootschappen van KSZ Tholen hebben 21 mensen hun baan verloren. En een doorstart zoals in juli 2000, toen Klimaatservice Zuid met 22 medewerkers strandde, zit er dit keer niet in volgens curator mr. J.C.M. Nuijten. Te weinig rende ment op de opdrachten en de slechte marktomstandigheden deden KSZ de das om. De Rabobank zag er ook geen gat meer in en draaide de kre dietkraan dicht. De curator heeft het personeel vrij dag formeel ontslag aangezegd, na dat directeur E. Streng vorige week woensdag zijn mensen inlichtte over het die morgen door de Mid delburgse rechtbank uitgesproken faillissement. Het ging om drie b.v.'s K.S.Z. Klimaatarchitecten b.v. voor verwarming, koeling, air conditioning, ontstoffing, luchtbe handeling en totale klimaatbeheer sing, K.S.Z. Special Products b.v. voor klimaatarchitectuur met 1 me dewerker en K.S.Z. Laboratoria Techniek b.v. voor klimaatarchitec tuur cn installatietechniek. De eer ste b.v. was de belangrijkste werk maatschappij, waar het overgrote deel van de personeelsleden in dienst was. Mr. Nuijten geeft aan dat het bedrijf met te lage marges heeft gewerkt. „Er is een wanverhouding ontstaan tussen de debiteuren en de crediteu ren. De belastingen en de premies voor de bedrijfsvereniging zijn keu rig betaald, maar het openstaande crediteurenbedrag is aan de hoge kant." Onlangs ging er een ander installa tiebedrijf, het uit Tholen afkomstige Maasair dat later naar Halsteren verhuisde, failliet. Hier was overi gens nog wel sprake van een door start. „Ik vrees dat het er bij KSZ nu niet in zit", zegt de curator. „Het bedrijf zit in een hoog segment en heeft eerder last van een slechte marktsituatie dan gewone installa tiebedrijven." In juli 2000 ging de voorloper van KSZ, Klimaatservice Zuid, failliet na een schuldenlast van 1,5 miljoen gulden. Te rooskleurige calculaties - bij drie grote werken deden de on derneming de das om. Er was onvol doende rekening gehouden met te genvallers en toen die er kwamen, moesten er mensen worden inge huurd om de karweien klaar te krij gen. Met steun van de bank en de leasemaatschappij die de bedrijfs auto's verhuurde, was er toen nog sprake van een doorstart met 15 van de 22 medewerkers. KSZ bleef in het huurpand aan de Voltstraat waar ook Klimaatservice zat. De drie fail liet verklaarde b.v.'s waren eigen dom van K.S.Z. holding b.v., waar van Emiel Streng (54) directeur grootaandeelhouder was en Jacob Looij uit Klundert procuratiehouder. Voor de medewerkers van KSZ kwam het faillissement niet onver wacht. „We hadden het zien aanko men, maar je hoopt altijd nog dat het overgaat, want zoiets is natuur lijk niet leuk", zegt de 49-jarige L. van As, die twintig jaar bij het Thoolse installatiebedrijf werkt. Het overgrote deel van de perso neelsleden kwam van het eiland, 6 uit West-Brabant. Volgens Van As was er heel veel werk in de luchtbe handeling en koeling, maar moes ten er mensen ingeleend worden om alle opdrachten op tijd klaar te hebben. En dat bracht extra kosten met zich mee. Bovendien waren er klanten die niet vlot betaalden. Van As heeft goede hoop dat hij na de vakantie weer aan de slag kan. „Als ik de geluiden bij de collega's hoor, zal 80% binnen niet al te lange tijd weer aan het werk zijn." „Wij hebben het nog lang volge houden, maar nu was er toch ook voor ons de noodzaak om voor 10 grondwerkers van de totaal 100 medewerkers ontslag aan te vra gen bij het CWI. De situatie in de branche is gewoon droevig. Ik zit nu 16 jaar bij dit bedrijf, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt." Directeur Thijs Mol van aanne mingsbedrijf Hommel uit Oud- Vossemeer spreekt over 'hele moeilijke tijden.' „Het is echt overleven. Er worden - zwaar onder de kostprijs - werken aangenomen om mensen aan het werk te houden. Vijf bedrijven zijn overgenomen of failliet, zoals hier in de buurt Rijnberg Wegenbouw in Goes en Hegroka in Halsteren die gestopt is." Volgens Mol hebben de legploegen veel minder te doen omdat KPN, UPC, e.d. aanzienlijk minder op drachten hebben. „Dat is een neer gaand iets. Daar komt bij dat er een stukje continuïteit bij Delta is weg gevallen. Bij de aanbesteding van werk tot 12.000 euro heeft een ander bedrijf een langdurig contract gekre gen. Overigens voor een prijs waar wij het niet voor kunnen doen. Er waren al zeven mensen op ons ter rein aan het opruimen en op een he leboel plaatsen hadden we mensen teveel. Op een gegeven moment ben je gewoon gedwongen om mensen te ontslaan. Aan fitters en monteurs is er gebrek, maar het werk van grondwerkers is door minikranen overgenomen. Volgens het principe wie het laatst gekomen is, kan het eerst weg, is er ontslag gevraagd voor 10 grondwerkers: 7 van Tholen en 3 uit West-Brabant. Dat is zeker erg omdat we gedwon gen collectieve ontslagen nog nooit hebben meegemaakt, maar we lopen parallel met de economische malai se." De directeur van Hommel maakt duidelijk dat er over de hele breedte ingekrompen wordt. „Dit jaar ver trekken er nog een aantal mensen via de vut-regeling, onder wie een magazijnmedewerker van 60 jaar. En het contract met een tekenaar die we inhuren, wordt ook niet ver lengd. Binnen ons moederbedrijf Dura Vermeer zijn er ook geen plaatsingsmogelijkheden, want het hele concern krimpt in", aldus Thijs Mol. Voorzitter Rien Goedegebuure van de ondernemingsraad van Hommel onderschrijft dat de situatie in de aannemerswereld slecht is. „Overal in het land vallen er in de leiding- bouw ontslagen. Bij Heijmans met honderd man tegelijk en ook bij de BAM zijn er mensen hun baan kwijt. De energiebedrijven geven veel minder opdrachten. Alleen het hoognodige laten ze nog uitvoeren. En het weinige werk dat er nog komt, daar springt dan iedereen bo venop voor bedragen die onder de kostprijs blijven. De ontslagen bij Hommel kwamen dan ook niet als een verrassing. Er is gewoon veel minder werk, al hoop je altijd nog dat het weer aantrekt, Maar het ont slag was nu niet meer te voorko men." Goedegebuure begrijpt op zich dat de keuze op tien grondwerkers is ge vallen omdat fitters en elektromon- teurs veelzijdiger inzetbaar zijn, al blijft zo'n beslissing altijd lastig. „Er is toch iemand bij die al zestien jaar in dienst is. De meeste mede werkers van Hommel hebben een lang dienstverband. Twintigers en dertigers zijn er onder de ontslage nen, maar ook mensen van 55 jaar en voor hen zit er nog wel een oude renregeling in", aldus o.r.-voorzitter Goedegebuure van het Oud-Vosse- meerse aannemingsbedrijf. Het gemeentearchief blijft op Tholen. Aan de discussie over het elders (Middelburg of Zierikzee) plaatsen van het archief lijkt daarmee een eind gekomen. De stuurgroep voor het nieuwe gemeentehuis (waarin de fractievoorzitters zitting hebben) heeft de voorkeur uitgesproken het archief binnen het (nieuwe) gemeen tehuis te houden. Dat zou moeten kunnen voor 450.000 euro per jaar. Voor exploitatie van het archief zat er 220.000 euro in de begroting, maar bij het vaststellen van Kleur Beken nen kwam er 170 mille bij voor het uitplaatsen en het verbeteren van de kwaliteit van het oud archief, alsme de de vormgeving van een historisch steunpunt. Bij de 220 en 170 mille komt er vanaf 2006 nog 60 mille, zo dat het archief dan over een budget van 450.000 euro kan beschikken. Inmiddels hebben de architecten die aan het nieuwe gemeentehuis bezig zijn, al de opdracht gekregen om re kening te houden met het archief. Zo in het bestaande pand in Sint-Maar tensdijk blijven, zit er niet in. Of de raad moet besluiten dat naast het re presentatieve deel ook het archief in de smalstad blijft, al zullen dan de nodige aanpassingen moeten plaats vinden. In de jaren 2004 en 2005 wordt de 170 mille voor het archief wegens bezuinigingen geschrapt. Het college schrijft erbij, dat dan de kwa liteitsverbetering wordt doorgescho ven en niet voldaan wordt aan wette lijke verplichtingen. Voor b. en w. moest de ontwikke ling van plan Noord in Tholen ge heel budgettair neutraal verlopen, dus het mocht de gemeente geen cent kosten. „Gezien de situatie wordt er in het kader van de voortgang van de gemeente één malig 1 miljoen euro in 2006 ge reserveerd ten laste van de alge mene reserve", schrijft het college in de kadernota 2004. De portemonnee die eerst gesloten bleef, blijkt nu plotseling wel open te gaan om sterk verouderde gebouwen te slopen. In plan Noord (inclusief het Slachtveld) komen supermarkten, kantoren en huizen in het zuidelijk deel en een bedrijfsverzamelgebouw met au tobedrijven, boten en caravans in het noordelijk deel. De gemeente onderzoekt of het karwei samen met een projectontwikkelaar en een externe projectleider kan wor den geklaard. Van de oorspronkelijk vijf bedrij ven die uitgenodigd waren, heb ben er drie een tweede presentatie kunnen geven: Kondor Wessels, BAM en Dura Vermeer. De eerste is al heel lang bij de plannen voor het Slachtveld betrokken met twee supermarkten en woning bouw. In het eerste kwartaal van 2003 zijn er in de gemeente Tholen 20 bedrijven begonnen tegenover 17 in het eerste kwartaal van vorig jaar. Dat is evenals op de Bevelanden tegen de Zeeuwse trend in, want in de hele provincie daalde het aantal starters van 347 naar 308. Bij het aantal opheffingen liep Tholen wel mee in de Zeeuwse pas. Er werden 23 ondernemingen door faillissementen of andere redenen op geheven in het eerste kwartaal, tegen over 18 vorig jaar. In de hele provin cie werden er in het eerste kwartaal 311 bedrijven opgeheven tegenover 308 vorig jaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 13