Raboklanten moeten meer doen voor openhouden van kantoren Problemen zitten in de mayonaise Nieuwbouw van gemeentehuis ligt ook bij de liberalen onder vuur Kosten doen winst met twee ton dalen 'Minimaal derde zetel in raad terughalen' Otto: gemiddelde afname diensten niet altijd even groot Van Eenennaam en Van Gorsel reserve-statenlid Personeelslasten stijgen 7 ton Donderdag 22 mei 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Bijzonder beheer Afscheid Humor moet altijd in de buurt zijn Henny Polderman voorzitter economie Gré Boelhouwers-Stigter volgt Hans van Gorsel op als voorzitter WD Risico Markt Tholen Verzekeringen Weer boven miljoen Nieuwe voorzitter Boelhouwers WD: Meer actie De klanten van de Rabobank moeten meer diensten gaan afnemen, wil len alle zeven vestigingen open kunnen blijven. Dat maakte directeur C.H. Otto duidelijk tijdens de honderdste algemene vergadering van Ra bobank Tholen. Voorzitter A.P.M.M. van Gurp kondigde een aanpassing van de openingstijden aan, zoals dat eerder in Stavenisse, Oud-Vosse- meer en Sint-Philipsland is gebeurd. „Maar we hebben nog steeds de meeste vestigingen van alle banken, want we zijn en blijven een coöpera tie, maar de inspanningen die we doen om ,Dichtbijbank' te zijn, moeten we kunnen terugvinden in het aantal diensten dat de klanten afnemen." Met 68 leden en 35 personeelsleden de leefbaarheid", zei de voorzitter. sprak de voorzitter over een .bij zonder plezierige opkomst' voor de eerste ledenvergadering van de ge fuseerde bank, donderdagavond in de sportzaal van de Wellevaete in Sint-Annaland. De kansen om in vloed uit te oefenen op het beleid, lieten de leden liggen, want de eni ge die nog het woord voerde, was dhr. Geuze uit Stavenisse die inging op de marktaandelen van Rabobank Tholen: 78% van de particulieren is er klant en 62% van de bedrijven. „Dat zijn fantastische marktaande len", onderstreepte directeur Otto. „Alleen is de gemiddelde afname van de diensten niet altijd even groot. Betaalrekeningen zijn ver liesgevend voor de bank en we zou den in alle woonkernen willen blij ven, maar dat kan alleen wanneer de klanten alle producten in onze winkel kopen, dus ook verzekerin gen, beleggingen, hypotheken. Er is dus wederzijdse klantwaarde no dig." Geuze vroeg zich af, hoe de markt aandelen gehandhaafd kunnen wor den. „Door persoonlijke contacten, via ons ledenblad Accenten, via pu blicaties zoals vandaag in de Een- drachtbode en via bijeenkomsten in de dorpen zelf. We blijven commu niceren met de leden en het grote aantal aanwezigen vanavond stemt ons tot vreugde", aldus voorzitter. De leden reageerden echter verder niet in de zaal waar zich vooraf gaand aan de fusie menige scher mutseling afspeelde, zo bracht Van Gurp in herinnering. Hij schetste, dat het niet meevalt om als ,Dicht- bijbank' te fungeren. „De gemeente Tholen is namelijk geografisch best een complex gebied met een be scheiden inwonertotaal. Het invul len van ons uitgangspunt van ,Dichtbijbank' vergt een zorgvuldi ge afweging tussen dienstbaarheid aan de klanten en rentabiliteit van het totaal bedrijf. Met open oog voor veranderende behoeften, de toename van internetbankieren en nieuwe mogelijkheden als service punten bij winkeliers en zorgcentra, blijven we wezenlijk bijdragen aan Zoals de coöperatieve bank het langst alle kantoren openhoudt, zo kunnen volgens Van Gurp de klan ten ook in mindere tijden op de Ra bobank rekenen. „Samen werken we aan overlevingsplannen en ook onze bank heeft te maken met een toename van het zogenaamde .bij zonder beheer.' Daarbij vertrouwen we in de eerste plaats op onze rela tiebeheerders, maar het komt regel matig voor, dat die een beroep doen op specialisten van Rabobank Ne derland. Soms is het fijn, dat je slimme vrienden hebt. Specialisten, die oorzaken analyseren en herstel bewegingen voorspellen, want ban ken stellen hogere eisen aan het fi nancieren van investeringen." Van Gurp wees er ook op, dat de banenmotor geen toeren meer draait. De werkloosheid stijgt en met name voor jeugd en schoolver laters noemde hij de situatie .desas treus.' Refererend aan ontslagen bij o.a. General Electric en Fokker zei de voorzitter, dat wanneer het in West-Brabant regent, dat ook op Tholen het geval is. Van Gurp ging ook nog in op een discussie binnen Rabobank Neder land over de omvang van banken en hun geografische grenzen. Dit jaar verschijnt het rapport Rabobank 2005+ en pas als de nodigde duide lijkheid is verkregen, komt Rabo bank Tholen toe aan de definitieve invulling van hoofd- en nevenfunc ties. De Zeeuwse geografie brengt wel een speciale rol met zich mee, wilde de voorzitter alvast kwijt. Ra bobank Tholen voldoet nu aan de normen van kernbank, dus geen groeibank en geen specialisatie- bank. „Maar samen met betrokken leden willen we onze bank optuigen tot een dienstverlenend bedrijf dat tot ver in de toekomst voor zijn taak toegerust is. Dat vereist vol doende kwaliteit en inzet, alsmede doorlopende training op technische vakgebieden als op terreinen als klantvriendelij kheid. De huishoudelijke agendapunten werden vlot behandeld. Drs. Th.G.A. Westerveld uit Sint-Phi- De na de fusie niet teruggekeerde leden van de raad van toezicht en bestuurders werden met een bloemetje bedankt, v.l.n.r. W.A. Boogaard, P.A.M. Groffen (in december al voorzien van de gouden Rabo-speld), mevr. J. Hoogendoorn en C. van den Berge gouden speld). Ook de niet-aanwezige M.D. Moelker kreeg eerder van voorzitter Van Gurp de gouden speld. lipsland en S. de Jong uit Scherpe- nisse werden herkozen als leden van de raad van toezicht. Ook be stuurslid mevr. M.H. Poot-Moer land tekende nog een jaar bij, on danks haar verhuizing naar Rotter dam. „Dan hebben we meer tijd om een opvolgster te zoeken uit het oostelijk deel van de gemeente en uit de mkb-sector, want in een modern bestuur mag de stem van een vrouw niet ontbreken", zei Van Gurp. Hij wees er bovendien op, dat Margot Poot deel uitmaakte van de fusiecommissie en het le- denbeleid onder haar hoede heeft. dat nu juist verder gestalte krijgt met een nieuw reglement voor het fonds lokale betrokkenheid en klankbordgroepen voor particulie ren en bedrijven. De bijdrage van het afgelopen jaar werd volledig besteed aan de herdenking van de watersnoodramp. J.P.M. van der Male uit Tholen en P. Dekker uit Sint-Annaland wer den aangewezen om de notulen voorlopig vast te stellen. Met een boeket bloemen nam de voorzitter afscheid van bestuursleden en le den van de raad van toezicht die bij de fusie per 1 december 2002 niet verder gingen. Onder hen met name oud-gedienden van de voor malige Rabobank Tholen: Secretaris C. van den Berge uit Tholen diende het bestuur sinds 1978, P.A.M. Groffen uit Sint- Maartensdijk kwam in 1983 in de raad van toezicht en werd in 1995 voorzitter en M.D. Moelker uit De Heen maakte vanaf 1989 deel uit van de raad van toezicht. Van veel recentere datum (1999) was het lidmaatschap van mevr. J. Hoo gendoorn uit Tholen. van de raad van toezicht. Van de andere fusie partner zwaaiden er twee leden van de raad van toezicht af, die in oktober 2001 waren aangetreden en 1 december vorig jaar hun taak neerlegden: ir. D. van Doorn en W.A. Boogaard. Voorzitter Van Gurp bedankte hen met bloemen voor hun balanceerkunst tijdens het fusieproces. De gebruikelijke Rabo-attributen waren al uitge reikt, behalve aan Boogaard. Ad junct-regiodirecteur drs. T. Groe- neveld overhandigde hem een replica voor inzet in een moeilijke recente periode en medewerking aan de Rabobank Sint-Annaland in het verleden. Nederlanders luisteren drie keer beter naar een Belg dan naar een Hol lander, zei Guido Thys donderdagavond in de Wellevaete en daarom was hij door Rabobank Tholen gevraagd om te spreken over de klant gerichtheid van de coöperatie. Hoewel er volgens de spreker niets nieuws werd verteld, was het met de woorden van Thys toch leuk om na de pauze van de ledenvergadering lachend wakker te blijven met een Belgische góeroe. Als wetenschappelijk analyticus met een lange ervaring in klanttevreden- heidsonderzoeken bracht Thys in rap tempo met 167 plaatjes en nog veel meer praatjes in een notendop de beginselen van klantwaarde bij: vakkennis, betrouwbaarheid en ple- sant contact. Bij het ruilproces van producten of diensten gaat het niet alleen om het doosje, maar ook om het doosje plus en vooral het doosje plus plus. „Een positieve houding is de sleutel tot alles. Dan heb je min der last van recessie, al ben je daar niet immuun voor. Voor het midden- en kleinbedrijf is een recessie overi gens een prachtige tijd, want er blij ven veel meer kruimels over." Thys erkende, dat je van de huidige economische situatie op zich niet vrolijk wordt, maar men moet elkaar ook geen angstrecessie aanpraten. „Problemen zitten vooral in de mayonaise, zoals wij dat in België zeggen, dus tussen de oren, in het hoofd. Er zijn ook mensen die de problemen niet zien of er met een zeemeeuwmanagement tegen aan gaan: ze schijten de zaak onder en zijn weer vertrokken", zo hield Thys o.a. ,het nest met blauwe rei gers' voor, waarmee hij de in be drijfskleding gestoken groep perso neelsleden van Rabobank Tholen aanduidde. „Het sleutelbegrip klantwaarde kan alleen waargemaakt worden door het leveren van een goede kwaliteit, passie voor de klanten, teamwork, creativiteit en humor. Wat straal je als persoon uit, daar gaat het om, want: wat een vent, wat een tent en wat een wijf, wat een bedrijf! Bij dat alles speelt ook de gunbaarheidsfac- tor, die is ook heel belangrijk." Thys ervaart in de praktijk meerma len dat bedrijven als een soort klantenwegjaagclub functioneren in plaats van aan klantenbinding te doen. „Een goede relatie met de klanten is meer een zaak van trouw dan van techniek. Iedereen is dan ook jaloers op de coöperatie, al zijn er ook grenzen aan de kantoorope ningen van de Rabobank. Maar de coöperatieve Rabobank doet het goed, evenals de Postbank." De praktijk is soms weerbarstig en niet alles lukt, erkende Thys. „Daar om heb je ook creativiteit nodig. Humor moet altijd in de buurt zijn. Durf ook dingen op zijn kop te zet ten. Wees wendbaar", zei de voor zitter van de stichting humor, zoals Thys zichzelf ook presenteerde. Voorzitter Van Gurp bedankte hem met bloemen voor zijn groot aantal wijsheden met een doosje humor. Mevr. H.A. Polderman-Martin (VVD) uit Tholen is voorzitter ge worden van de statencommissie eco nomie. Aangezien het presidium van de provinciale staten van Zeeland heeft besloten op korte termijn te gaan werken met een andere commis siestructuur, is ervoor gekozen om het langstzittende statenlid als tijdelijk voorzitter aan te wijzen. Mevr. Pol derman is het enige Thoolse statenlid dat een voorzitterschap heeft gekre gen. In de commissie economie zit verder niemand uit Tholen. J. v.d. Merbel (CDA) en G.D. Roeland (SGP) zijn alleen plaatsvervanger. In de statencommissie ruimte, milieu en water zitten twee Tholenaren: R.P. van der Wal (PvdA) uit Sint-Maar tensdijk en G.D. Roeland (SGP) uit Sint-Annaland. J. v.d. Merbel (CDA) uit Tholen zit als enige in de statencommissie wel zijn. Roeland is bij de SGP plaatsver vanger. In de commissies algemeen bestuur en verkeer en vervoer is geen enkele vertegenwoordiger van Tholen te vinden. Alleen plaatsvervangers: Van de Merbel en mevr. Polderman voor algemeen bestuur en Van der Wal voor verkeer en vervoer. In de commissie van onderzoek zit geen enkele Tholenaar. Behalve in de laat ste commissie heeft het CDA in de overige vijf commissies als grootste partij 3 vertegenwoordigers, de PvdA en de VVD elk 2 en de overige zeven fracties elk 1 lid. De statenverkiezingen van 11 maart brachten 10 partijen in de provinciale staten van Zeeland. Het CDA met 13 zetels, de PvdA met 10, VVD 7, SGP 6, CU 3, PvZ, SP en GL elk 2, D66 en LPF ieder 1 zetel. De verkiezing van het nieuwe colle ge van gedeputeerde staten onder het duale stelsel heeft CDA en PvdA elk 2 nieuwe statenleden opgeleverd en VVD en SGP elk 1Er zijn geen- Tholenaren bij en de beste kansen om nog in de staten te komen, ht^efl H.W. van Eenennaam uit Sint-Anna land, die bij de SGP tweede reserve is. J.L. van Gorsel uit Oud-Vosse- meer is derde reserve bij de VVD. Voor het CDA kwamen F. Banijn uit Zierikzee en A.E.M.M. Lijmbach uit Lewedorp in de Zeeuwse staten. Voor de PvdA E.P.H. Kerckhaert uit Terneuzen en mevr. J.M.W.V. Luijt- Verheij uit Goes. De VVD leverde F.R. Streng uit Middelburg en de SGP C.P. Polderman uit Middel burg. Gré Boelhouwers-Stigter uit Tholen neemt het voorzitterschap van de WD-afdeling Tholen over van Hans van Gorsel uit Oud-Vossemeer. De VVD-fractie in de gemeenteraad is bereid de nieuwbouw van het ge meentehuis in Tholen te heroverwegen. Maar alleen als blijkt dat het niet binnen de afgesproken begroting blijft. Ook de Thoolse liberalen horen de burgers mopperen over de hoge kosten voor het nieuwe raad huis. De VVD zou beter moeten uitleggen waarom een nieuw onderko men voor de ambtenaren nodig is, maar op die boodschap zit de burger niet te wachten. De nieuwbouw was voer voor discussie op de algemene ledenvergadering woensdag in café Havenzicht in Sint-Annaland waar Gré Boelhouwers-Stigter uit Tholen het voorzitterschap overnam van Hans van Gorsel uit Oud-Vossemeer. Er waren zestien belangstellenden. De nieuwe fractievoorzitter Eric Goossen reageerde op de petitie van C. Rijnberg en L. van Gorsel om de raad te bewegen de nieuwbouw te an nuleren. „Jammer dat er op de petitie geen naam staat. Er zijn geen gezich ten bij. Of het er nu veel of weinig zijn die het niet eens zijn met de nieuwbouw, de vraag waarom een nieuw gemeentehuis nodig is, is niet of onvoldoende beantwoord. Wij heb ben als fractie eerst nee gezegd, later ja toen er een begroting en exploitatie bij was geleverd. Als het gebouw zon der tegenvallers gebouwd wordt, dan kan het volgens ons wel. Heroverwe gen kan ook omdat duidelijk is wat het financiële kader is." Statenlid Henny Polderman-Martin wilde echter weten op welk moment de fractie dan terugkomt op het be sluit. „Er wordt nu een selectje ge maakt van vijf architecten. De onkos ten worden hoger. De lastenver zwaring voor de burgers is groot. Er komt tien procent minder uit het ge meentefonds. Moet je dat ook nic^ te gen het licht houden?" Goossen erkende dat en zei dat de fractie de vinger aan de pols moet houden. „Alles is begroot. Maar als er een gat valt, dan is dat het moment voor heroverweging." Het statenlid vroeg zich echter af 'hoe recht de mg van de fractie is'. Volgens Goossen ligt het bedrag voor de nieuwbouw vast. „Meer geld is er niet. Ook de ex- ploitatieceijfers liggen vast." Volgens Guus de Kaper uit Sint- Maartensdijk is de nieuwbouw van gemeentehuis bij veel burgers een heet hangijzer. „De fractie zou alleen akkoord gaan als er een efficiëncycij- fers zouden komen gemaakt. Dat zou onderzocht worden, maar die slag hebben we verloren. Er is een ander soort onderzoek gekomen. Hebben we niet teveel concessies gedaan? Het is zeker nu met de 10 procent lasten verzwaring een hot item. Het leeft on der de bevolking." Volgens mevrouw Polderman wordt ze er elke dag op aangesproken. De Kaper wilde weten of de nieuwbouw voor de fractie nu een gepasseerd sta tion is. Volgens oud-wethouder R. Ravensteijn was de raad unaniem voor nieuwbouw. En bestaat herover wegen volgens hem uit het versobe ren van het plan. „Dat hoop ik niet," reageerde De Kaper. Ravensteijn zei dat er al het nodige kapitaal in het project is gestoken. „Natuurlijk moet het wel binnen de financiële kaders bijven." Maar volgens Gré Boelhouwers-Stig ter lukt dat niet. „Ik heb nog nooit in den lande meegemaakt dat nieuw bouw gerealiseerd wordt binnen de begroting. Het is er nooit onder, maar altijd erboven." Zij twijfelde ook aan de exploitatie van het gebouw dat in de smalstad leeg komt. Overigens had daar ook Goossen zijn bedenkingen bij. „Er zijn tenslotte geen twintig fy siotherapeuten of tandartsen die daar staan te dringen voor huisvesting." Volgens De Kaper moet de fractie 'de moed hebben om terug te gaan omdat de tijden zijn veranderd.' Maar oud raadslid P.K.M. Stouten wees erop dat uitbreiding van het bestaande gebouw veel te duur zou worden. Ook de ex ploitatie zou hoger uitvallen. „Gezien de eisen van buitenaf met meer taken voor de gemeente en meer arbeids plaatsen, is het gerechtvaardigd." Pol derman-Martin was het daar niet mee eens. „Als onze burgemeester de ge meente leidt als een ondernemer dan neemt hij het risico van nieuwbouw niet." Volgens Stouten moet er echter gekeken worden naar de exploitatie kosten over 25 jaar. Maar daar is vol gens De Kaper geen fundamenteel onderzoek naar gedaan. Volgens Goossen is de boodschap niet helder als er veel respons op de petitie komt. Maar volgens De Kaper zit de burger niet op de boodschap te wach ten. „We vinden toch dat we meer naar de burger toe moeten?" Ravensteijn ging in op een aantal fi nanciële zaken. Hij wees erop dat er bezuinigd moet worden en dat Kleur bekennen, het beleidsprogramma van deze gemeenteraad, is opgesteld in 'goede tijden.' „In één jaar is de toe stand behoorlijk verslechterd. Er zal meer beleid uitgevoerd moeten wor den met minder ambtenaren en min der adviesbureaus. Voorgesteld is om de sportsubsidies met 10 procent te verminderen, maar daar is onze frac tie tegen." Volgens mevr. Polderman kan er echter beter bezuinigd worden op het onderhoud en herinrichten van straten en wegen. Ze hekelde de her inrichting van de Markt in Tholen waar 'de stenen van de ene plaats naar de andere werden verlegd.' Maar vol gens Ravensteijn heeft de gemeente juist een achterstand als het om on derhoud gaat. Bijvoorbeeld van de riolering. „Die fondsen moeten we op peil houden." Volgens het statenlid is er geen achterstand als de gemeente 'twintig zaken op de lijst schrapt.' Door een explosieve groei van de kosten heeft de Rabobank Tholen vo rig jaar de winst met twee ton zien dalen naar 716.000 euro. In de baten zat nog wel een rentewinst van dik twee ton,- maar de kosten rezen de pan uit met zeven ton meer: een stijging van negen procent. Voorzitter A.P.M.M. van Gurp schreef de dalende winst toe aan het fu sieproces en aan de snel veranderende economische sterrenhemel. Het resultaat was de optelsom van joen gulden. Daarmee is de rente een vaste basis voor de bank, al stagneerde de stijging door een te genvallende groei van de leningen aan bedrijven. In het eerste kwartaal was de rentewinst 2,3 miljoen en heel 2003 denkt de bank op 9,3 mil joen euro uit te komen. De provisie gaf een minder roos kleurig beeld te zien. Ondanks de crisis op de aandelenbeurzen was er nog een toename van de effecten provisie van 443 naar 458 mille, maar de assurantieprovisie deed het beter met een stijging van 574 naar 598 mille. De overige provisies zo als voor financieringen daalden van 961 naar 932 mille. Rabobank Tho len verwacht in 2003 een verdere daling tot 836 voor de overige pro visies en 380 voor effecten. Alleen de assurantieprovisie zal naar ver wachting stijgen tot 635 mille. „De verzekeringen moeten forser aange pakt worden, al geeft dat nu een po sitiever beeld, maar de groei is nog te bescheiden", zei directeur Otto. De bank kon in 2002 de kosten niet in de hand houden. Ten aanzien van de huisvestingskosten wel, maar niet wat de personeelsuitgaven be treft; die stegen van 4,3 naar 5 mil joen euro. Het gemiddeld aantal personeelsleden bedroeg vorig jaar 86 (92 in 2001), omgerekend in vol le banen. Tijdelijke krachten en een extra bijdrage voor pensioenen van 231.000 euro veroorzaakten de ex plosieve groei. In 2003 zullen de personeelslasten dalen tot 4,6 mil joen, maar de huisvestingskosten stijgen door o.a. de verbouwingen aan kantoor Sint-Maartensdijk tot bijna 4 miljoen euro. de twee voormalige Rabobanken Tholen en Sint-Annaland-Poort- vliet, die 1 december 2002 juridisch samengingen en per 1 mei onlangs ook administratief. „Het was een behoorlijk enerverend jaar", zei di recteur C.H. Otto. „Fusiewerk zaamheden, een groter personeels verloop dan normaal omdat me dewerkers voor de bank niet altijd even plezierige keuzes maakten, een dalende beurs en een afname van het consumentenvertrouwen hebben hun sporen nagelaten. En in Sint-Annaland moest het huis op or de komen. Alles bij elkaar hebben we toch redelijke resultaten be haald, zodat 2002 een acceptabel jaar was." De spaargelden e.d. gaven een klei ne stijging te zien van 147 naar 150 mille dankzij de ledencertificaten, die mede onder druk van de beurs een veilige belegging bleken. „De ledencertificaten waren zeer in trek en bleken een uitstekende opsteker uit het ledenprogramma", zei voor zitter Van Gurp. Uit de cijfers van het eerste kwartaal 2003 blijkt dat de particuliere spaargelden op peil blijven, maar dat het bedrijfsleven inteert en 10 miljoen spaargeld heeft opgenomen. Dat de bedrijven minder investeren, bleek ook uit de uitzettingen vorig jaar. Particulieren leenden volgens plan met een toena me van de woninghypotheken van 119 naar 125 mille, maar de onder nemingen bleven wat achter met een stijging van 101 naar 108 mille. De 6% stijging was volgens Otto een paar procent lager dan het lan delijk gemiddelde. Het eerste kwar taal 2003 geeft in beide sectoren een lichte groei aan en voor heel 2003 raamt de bank een duidelijke plus. De balans groeide met 3% beschei den van 318 naar 328 miljoen euro; het eerste kwartaal gaf een verdere stijging tot 344 aan en met de jaar wisseling denkt de Rabobank 360 miljoen te halen. Het solvabiliteits- cijfer van 1.52 geeft volgens Otto aan, dat Rabobank Tholen een ge zonde bank is gezien de eis van 1.50. Het eerste kwartaal daalde het cijfer tot 1.51 maar eind dit jaar moet het weer op 1.52 staan. Een ander vergelijkingscijfer, bancaire productiviteit, blijft met 1,10 vorig jaar achter bij het streefgetal van 1,30. De directeur noemde het be moedigend, dat door kostenbespa ringen in het eerste kwartaal een stijging tot 1,18 werd bereikt, maar voor heel 2003 denkt Rabobank Tholen niet verder dan 1,17 te ko men. Ondanks de aanhoudende verkrap- ping van de rentemarge, levert het de bank nog altijd zoveel op, dat de salarissen en huisvestingskosten er van betaald kunnen worden. De ren tebaten stegen van 8,6 naar 8,8 mil- Het bruto resultaat was bijna een half miljoen euro lager dan in 2001, maar een lagere toevoeging aan de stroppenpot bracht dat bedrag weer wat terug. Van dik 1 miljoen in 2001 werd er vorig jaar toch nog 932.000 euro toegevoegd wegens risicopos- ten. De winst voor belastingen daal de van 1,4 naar 1 miljoen euro. De belastingdienst nam genoegen met 373.000 euro tegenover 529 mille in 2001 waardoor de nettowinst op 716 (917) mille uitkwam. Voor 2003 is de bank optimistisch, want de bruto winst zal op 2,6 miljoen uitkomen en de nettowinst zal het miljoen overschrijden met 1.071.000 euro. „Een flink deel van de jaarwinst wordt voor het fonds lokale betrok kenheid besteed en met behulp van de twee klankbordgroepen hopen we tot een zo fair mogelijke beste ding van die gelden te komen", al dus voorzitter Van Gurp. Het aantal leden steeg door wer vingsacties en de aantrekkelijke le dencertificaten van 1900 in 2001 tot 2300 vorig jaar. Dit jaar denkt men er weer 90 bij te krijgen, maar direc teur Otto streeft naar een groei van 700 leden om het streefgetal van 20% van het aantal klanten te halen. De 58-jarige Gré Boelhouwers-Stigter is de nieuwe voorzitter van de af deling Tholen die 68 leden telt. Mevr. Boelhouwers was een jaar vice- voorzitter en heeft veel bestuurlijke ervaring. Ze hoopt onder haar voorzitterschap de verloren zetel - van drie naar twee - in de gemeente raad, terug te halen. Ze is voorzitter van de stichting ge meenschappelijke openbare bibio- theek Tholen (en zit voor de Ooster- scheldregio in de provinciale stuur groep om te komen tot een nieuwe basisbibliotheek). Daarnaast is ze voorzitter van de stichting Itawa- Tholen en sinds februari van de af deling Tholen van de bond van plat telandsvrouwen. „De politiek bemoeit zich met ons allemaal. Het is belangrijk dat ieder een zich met de politiek gaat be moeien. We moeten meer naar de burger toe gaan. Praten, horen waar de knelpunten liggen. Voor mij staat liberaal voor open, eerlijk, betrok ken en betrouwbaar. Het is goed om minimaal de derde zetel terug te ha len." Ze noemt de nieuwe functie een uit daging. „In het nieuwe duale sys teem kun je wat, alleen dringt dat nog niet goed door. De fractie hoort in overleg te gaan met de burger. Als je goed luistert naar de mensen, helpt dat wel. Alleen moet je niet iets beloven als je het niet waar kan maken. De kunst is om de interesse te stimuleren en te behouden." Van Gorsel was sinds 1996 voorzit ter. Hij volgde indertijd Pieter Ver sluis uit Sint-Philipsland op die in 1995 de functie neerlegde omdat hij naar Goes verhuisde. Guus de Kaper werd voor een jaar interim voorzit ter. Het aftreden van Van Gorsel was voorzien nadat zijn vrouw Marian van Gorsel- de Oude twee jaar gele den op de lijst stond van de gemeen teraadsverkiezingen. „De voorzitter geeft leiding aan de vereniging, maar voert ook overleg met de frac tie. Ik heb geen behoefte om mijn vrouw te gaan beoordelen, of ze het goed of niet goed doet. Er mag geen belangenverstrengeling optreden." Karei Saris uit Poortvliet is nu de vi- ce-voorzitter, en Van Gorsel wordt penningmeester. Op de volgende le denvergadering wordt afscheid ge nomen van Van Gorsel als voorzitter van de vereniging. Bij de rondvraag stelde Frank Hom mel uit Oud-Vossemeer dat de frac tie meer actie moet ondernemen om met de burgers in contact te komen. „We roepen wel dat we naar de bur ger toe willen, maar wat doen eraan? We zullen met denktanks, thema avonden en op de braderieën de bur ger moeten betrekken bij de poli tiek." De hartekreet van Hommel werd po sitief ontvangen. Bij De Kaper riep dat herinneringen op aan het 'poli tiek café' dat de WD-afdeling jaren geleden hield. „Dat waren leuke bij eenkomsten. Maar ze zijn een zachte dood gestorven." Bij het thema keuken blijft geen vraag onbesproken. Wij nemen graag de tijd voor u. O Koperslagerij 9 -Y^TT/ 4651 SK Steenbergen JVfr Tel. 0167-564884 T} Fax 0167-563680 'erken» Advertentie I.M. ,1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 11