Kijkdag nieuwe Rehobothkerk trekt veel Tholenaren naar Stadszicht Rond de kop van Tholen voert langs sporen van het water in het landschap basisschool de Eevliet in Poortvliet Spectaculaire opening rommelmarkt Wandelroute Sint-Philipsland Donderdag 15 mei 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De moederdag-verkoping van de Gereformeerde Ge meente Tholen had vrijdag en zaterdag een extra trek pleister. Men kon tegelijk een kijkje nemen in de nieuwe Rehobothkerk. Die mogelijkheid werd door velen benut, zodat het in de wijk Stadszicht een hele drukte werd. De verkoping bracht netto 3000 euro op. Dat geld is be stemd voor de nieuwbouw. Unieke hal Gebrandschilderde ramen en twee stenen tafelen voor Gereformeerde Gemeente Twee stenen tafels Drie verenigingszalen De nieuwe directeur van de Eevliet wist niet wat hij zater dagmiddag overkwam bij zijn eerste rommelmarkt/fancy fair van de Poortvlietse openbare basisschool. Op De Ca- sembrootschool in Sint-Annaland was Fons Neelen rusti ge verkopingen gewend, maar in de Julianastraat in Poort vliet stonden de eerste kopers om half één al voor het hek, terwijl anderhalf uur later pas de officiële start was. „Het was inderdaad een spectaculaire opening", blikt directeur Neelen terug. „Ze vlogen over de hekken heen. Onvoor stelbaar!" Natuurgidsen Els Frig ge en George Koenders maken nieuwe fietsroute Orgel later Rietveld Van de buitenkant heeft iedere Tholenaar de kerk op de hoek van de Postweg/Ten Ankerweg al ge zien. Met name sinds de groene torenspits is geplaatst, valt de Re hobothkerk al van ver op. En wie de toekomstige woonwijk Stads zicht nadert, ziet het kloeke ge bouw, waarnaast momenteel een groot parkeerterrein wordt aange legd. Zo donker het pand van bui ten oogt, zo licht en ruim is het van binnen en dat wilden vele in woners wel eens met eigen ogen zien. Hoewel de bestrating nog niet klaar was, liep men over een provisorisch toegangspad het ge bouw in. Vrijdagmiddag om half vier stroomden er gelijk al mensen binnen en 's avonds was er tot ne gen uur sprake van topdrukte. Za terdagmorgen liep het van negen tot één uur rustiger, maar rond de koffietijd kwamen er weer velen kijken en iedereen vond het reuze gezellig. Het bewonderen van de nieuwe kerk bleek voor velen toch het hoofddoel. En passant werden de standjes met bloemen en plan- Stadszicht. De opzet is zodanig, dat de kerkzaal sneller leeg zal zijn dan de kerk in de Hoogaars straat gezien de vele in- en uitgan gen. En we hebben een unieke hal, waarin men zowel voor als na de dienst nog een praatje kan ma ken." Er is ook nog een zijhal waarin de garderobe komt, van waar men op twee punten direct de kerk in kan. Deze zijhal is ook voorzien van twee nooduitgangen. Aan de kant van de Ten Ankerweg ligt de ruime consistorie met daar vlakbij een klein keukenblok waar koffie gezet kan worden. De con sistorie heeft ook een aparte in gang voor kerkenraadsvergaderin gen, maar op zondag blijft die dicht. ,,Dan komen de predikant en de kerkenraad in de hal ook nog eens in contact met de kerk gangers", zegt Van Voorst. De hoofdtoegang telt vier deuren met daarboven een warmtegordijn voor de winter. Gaat men links naar de zijhal met de garderobe, rechts is de toegang naar de kin deropvang, wat voor de Rehoboth- Secretaris Van Voorst van de bouwcommissie in de immense kerkzaal met op de achtergrond de verenigingszalen. ten, kaas, boeken, c.d.'s, kleding, enz. bezocht en tussendoor genoot men van koffie met cake. Secretaris J.C. van Voorst van de bouwcommissie is blij met de gro te belangstelling. „Op een prach tig punt van Tholen is er een ro buust, beeldbepalend gebouw gekomen, dat past bij de wijk kerk een nieuwe voorziening wordt. In de Hoogaarsstraat is daar nu geen ruimte voor. Door de week wordt de ruimte, die aan de woonwijk grenst, als bibliotheek gebruikt. Op zondag kunnen de kleine kinderen er terecht. Er is een aparte, comfortabele ruimte om baby's te verschonen. De kerkzaal is het hart van de Re hobothkerk. Zonder banken is is het een enorme lege ruimte. Op de Gezellig koffiedrinken tijdens de kijkdag in de nieuwe Rehobothkerk van de Gereformeerde Gemeente Tholen. Midden op de achtergrond de nog lege orgelzolder met daaronder de plaats voor de preekstoel met aan weerskanten de twee stenen met daarop de Tien Geboden. grond plavuizen, zoals ook in de entreehal en zijhal. In de consisto rie en de verenigingszalen komt nog vloerbedekking. Voor de preekstoel met daarboven het or gel is ruimte gereserveerd aan de kant van de Postweg. Links en rechts naast de preekstoel zouden de psalmborden komen, maar een anonieme gever heeft die situatie veranderd. Er kwam een schenking van een gemeentelid voor twee grote stuk ken natuursteen uit Italië, die de stenen tafels van Mozes symboli seren met daarop de Tien Gebo den. Op elke tafel staan vijf gebo den uit Exodus 20: 1-17 en de rechter tafel wordt besloten met de tekst: ,Och of wij Uw geboon vol brachtenDe tekst is met me talen letters op de twee stenen ge plakt. De psalmborden komen nu aan de zijkanten van de orgelzol der. Opvallend in de kerkzaal zijn ook de gebrandschilderde ramen. Arie van der Spek, die in de Eben Haë- zerschool de regenboog in het dak maakte, heeft aan de linker kant op drie ramen de wonderbare vis vangst uitgebeeld, terwijl aan de rechter kant hét bijbelverhaal is uitgebeeld waar de kerk naar ge noemd is: Rehoboth. Als de kerk bij bijzondere dien sten te klein zou zijn, kan altijd nog een vouwwand worden geo pend naar één of meer van de drie verenigingszalen. Vrijdag en za terdag is dat één grote ruimte voor de verkoping, maar er zijn drie aparte zalen van te maken met ge- luidswerende vouwwanden. In de ene ruimte kan er catechisatie ge geven worden en in de andere zaal kan de vrouwenvereniging bijeen komen of een zangkoor repeteren. Het gebrek aan ruimte voor de ve le verenigingen van de Gerefor meerde Gemeente Tholen was met name ook een reden voor de bouw van de nieuwe kerk. De vouw wand naar de kerkzaal toe is van perehout, de twee andere wanden zijn wit. Achter de derde vereni gingszaal is nog een aparte berg ruimte voor materiaal van de jeugdclubs. Voor de verenigingen is er ook een aparte ingang. De drie verenigingszalen komen uit op een gang die als extra gardero be voor de kerkdiensten gebruikt kan worden. In die gang is ook een invalidentoilet te vinden, vlakbij de enorme keuken met twee uitgiftebalies. De keuken is voorzien van alle snufjes met een magnetron, keramische kookpla ten en een centraal keukenblok. Dit biedt ruime mogelijkheden voor het houden van verjaardagen, bruiloften en vieringen van jubi lea, maar volgens secretaris Van Het werd een chaotisch begin van de rommelmarkt toen de bezoe kers geen geduld meer konden op brengen. Directeur Neelen zou het hek open doen, maar de sleutel paste niet. „Voorzitter A.R v.d. Belt van de medezeggenschaps- Er komt een wandelroute voor Sint- Philipsland. De kaart past in het nieuwe beleid voor het voormalige eiland om de (grond)wateroverlast tegen te gaan. Het waterschap Zeeuwse Eilanden, de provincie, de gemeente maar ook de ZLTO slaan hun handen ineen om maatregelen te nemen tegen déze overlast. raad bleek mij de verkeerde sleu tel gegeven te hebben. Voordat ik de goede had, waren de eerste ko pers al over het hek gesprongen." De directeur had voor zaterdag al signalen gekregen dat de rommel markt ook in West-Brabant be- Over een week of drie krijgen de bewoners van Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder een uitnodi ging in de bus om een voorlich tingsbijeenkomst bij te wonen in De Wimpel over de zogeheten ge biedsgerichte aanpak van de ver kend is. „Ik kreeg telefoontjes uit Bergen op Zoom en Roosendaal. Jammer genoeg viel onze markt dit keer samen met een voetbale venement bij SPS. De opbrengst lag met bruto 1300 euro (netto 1200 euro) dan ook iets lager dan vorig jaar. We zouden ook nog meer rommel moeten hebben, want je zag al gauw lege plekken ontstaan. Er waren minder t.v.'s, radio's en computers dan gebrui kelijk." Een echtpaar uit Roosendaal ging tevreden met vier rotan stoelen naar huis. „Slechts voor 5 euro, dus daar kun je wel een zomer mee doen. We komen hier elk jaar. De datum horen we altijd van Thoolse kennissen." Er kwamen ook veel Marokkanen af op de rommelmarkt, die met schillende instanties. Dat zegt A. van de Wel van het waterschap. „We willen ook een wandelroute gaan uitgeven, zoals we ook al fietsroutes uitbrengen. We zijn be zig met nummer 8 voor Tholen, een fietsroute, maar dit wordt name gebruiksartikelen als meu belen en bedden wilden hebben. Voor de grote stukken parkeerden ze hun auto voor de ingang van de school in de Julianastraat, waar door het doorgaand verkeer ge stremd raakte. De jeugd vermaakte zich met po nyrijden of balgooien. De spijker- balk en het enveloppen trekken was ook in trek. „We hebben ont zettend veel steun van heel wat ouders gehad. Mede daardoor hebben we weer een extraatje voor leermiddelen die niet uit het gewone budget betaald kunnen worden. Ook aan het schoolkamp en het schoolreisje kunnen we wat bijdragen. Als kleine school is het altijd moeilijk om dat allemaal fi nancieel rond te krijgen", aldus directeur Neelen van de Eevliet. waarschijnlijk een wandelroute omdat er dan ook buitendijks ge lopen kan worden." Nieuw is dat er voor het gebied een plan is om landbouwgrond aan te wijzen voor waterberging. Ook daar zal - als het plan doorgaat - op de wandelkaart op gewezen worden. Voor de verkoping waren de vouwwanden van de drie verenigingszalen geopend, zodat er één grote ruimte beschikbaar was. Voorst heeft de kerkenraad daar over nog geen beslissing geno men. In de huidige accommoda tie aan de Hoogaarsstraat wordt slechts een enkele keer een ver jaardag gevierd. Een nieuwe voorziening is ook de aparte opbaarkamer, achterin het complex, grenzend aan de par keerplaats. Voor het houden van begrafenissen vanuit de kerk is die opbaarruimte dan functioneel. De hele kerkbouw heeft 4,5 mil joen euro gekost. De opbrengst van deze vierde moederdag-verko ping was bestemd voor de aflos sing van de renteloze en laagren- tende leningen. Secretaris Van Voorst van de bouwcommissie is vast van plan om zowel met de moederdag-verkoping als de grote verkopingen die voorheen bij Van der Harst op bedrijventerrein Wel gelegen werden gehouden, door te gaan. „Als het niet meer voor de kerkbouw nodig is, dan zijn er nog vele andere doelen, zoals bijvoor beeld evangelisatiewerk. Voor de vierde keer hebben we nu een moederdag-verkoping gehouden en gezien de ruimte konden we het nu grootser aanpakken dan in de Hoogaarsstraat. Uit de bestellijs- ten voor planten die we tevoren hadden bezorgd, bleek al dat het goed zou lopen. Hiermee willen we verder gaan en ook de grote verkoopdag zoals die twee keer bij Van der Harst is gehouden, krijgt een vervolg. Maar dan wel bij de nieuwe kerk, waar een prachtig parkeerterrein ligt en volop ruimte aanwezig is", aldus de secretaris van de bouwcommissie. De officiële ingebruikneming van de Rehobothkerk is woensdag 23 september gepland. Daarop aan sluitend volgt een open dag, die ingevuld wordt door de jeugdver enigingen. „Dat lijkt nog ver weg, maar we hebben alle tijd nodig om alles rond te krijgen", zegt Van Voorst. Zaterdagmorgen waren tij dens de verkoop- en kijkdag nog bouwvakkers bezig met de afwer king van het plafond in de hal. Voor de ingebruikneming van het orgel volgt in de loop van novem ber een aparte bijeenkomst. Het monumentale Van Oeckelen orgel uit 1841 kan namelijk niet in sep tember al klaar zijn, vertelt voor zitter Henri Aarnoudse van de or gelcommissie. Samen met o.a. de organisten Paul Heijboer, Erik Quist, Bram Bout en Jaco Akers- hoek gaat hij eind mei naar Rode- school om de vorderingen van de orgelrestauratie te bekijken. Het orgel werd in 1841 gebouwd voor de rooms-katholieke Academie of Broerenkerk in Groningen. Later werd het geplaatst in de gerefor meerde Der Aa kerk in Groningen totdat het instrument in 1985 werd opgeslagen. De Gereformeerde Gemeente Tholen keek gezien de prijs uit naar een tweede handsor gel en was heel blij een Van Oec kelen op de kop te kunnen tikken. „In heel Zuid-West Nederland staan er geen orgels van deze bou wer en dit is het eerste orgel dat de oude Van Oeckelen heeft ge bouwd", vertelt Aarnoudse. Uit gangspunt bij de orgelkeuze was de begeleiding van de gemeente zang. „Dat is het belangrijkste doel en daar is een Van Oeckelen orgel zeer geschikt voor. Ook be geleiding van koorzang is voor ons van belang en dit orgel heeft een breed scala van achtvoeten met variatiemogelijkheden", al dus de voorzitter van de orgel commissie. men te doen. Koenders: „Ik houd van fietsen en was meteen enthousiast. We spelen in op de toekomstvisie, bestemming Tholen 2025, om rond Sint-Maartensdijk natuur- en cultuur toerisme te bevorderen. Daarom heb ben we Sint-Maartensdijk als begin punt genomen, maar de fietser kan overal op de route beginnen natuur lijk." Het tweetal natuurgidsen in spe zocht contact met het waterschap om de route uit te kunnen laten geven. Van der Wel: „Het past mooi in onze reeks om via fietsroutes voorlichting te geven over het werk van het water schap. Daar zijn we met een route rond het Veerse Meer mee begonnen. Tholen was nog niet geregeld. Voor ons was het nu een stuk makkelijker omdat het voorwerk al was gedaan. Er gaat namelijk heel veel tijd in zit ten. Wij hebben nog wat zaken aan gedragen voor de tekst en verzorgen de foto's en de verdere productie. Het gaat deel uitmaken van een groter ge heel. Als alle tien routes klaar zijn, gaan we ze in een cassette ook als re latiegeschenk gebruiken." De route leidt de fietser langs mar kante punten. Zoals de Grote Nol bij Sint-Annaland en de keersluis van Stavenisse. Maar ook de welen onder Stavenisse en de natuurvriendelijke oevers langs de Winkelzeese water gang komen aan bod en de oude Pluimpot. Koenders: „Vanaf de Mal- landsedijk is dat nog mooi te zien. Het land ligt er hoger dan in de om liggende polders die verder ingeklon ken zijn." Maar ook het rietveld bij de zuive ring in Sint-Maartensdijk en het Polderhuis worden aangestipt, plus de slotgracht van het voormalige kasteel van Frank van Borselen in de smalstad. De route is onderweg niet voorzien van bordjes zoals de waterlandrou te, maar de kaart is zo duidelijk dat van verdwalen geen sprake kan zijn. Behalve een gezamenlijke opdracht moesten de cursisten ook een ter- reinje in hun buurt onderzoeken. Koenders koos voor de karrenvel- den in de Schakerloopolder bij Tho len en Frigge voor de Krabbenkreek bij Sint-Annaland. Zij blijft groepen rondleiden tijdens de natte laarzen- tochten (14 juni om 9.00 uur de eer ste). Koenders wordt een van de gidsen in De Pluimpot bij Sint- Maartensdijk. Eind juni, begin juli is hij klaar. Dan ligt de nieuwe fietsroute over Tho len bij de streek-VVV. Els Frigge uit Oud-Vossemeer en George Koen ders uit Tholen stelden hem samen als eindopdracht voor de cursus na- tuurgids. En ze vonden het waterschap Zeeuwse Eilanden bereid de nieuwe route uit te geven. voor het publiek bestemd zijn, op Tholen betrekking hebben en een aanvulling zijn op het bestaande ma teriaal. Ook moest het nuttig zijn, ge schikt voor scholen bijvoorbeeld. Frigge die al jarenlang optreedt als gids op en rond de Oosterschelde, kreeg het idee tijdens een van de ex cursies, zo vertelt ze. „Ik stond op Schouwen met een groep, op de oude stortplaats over de Oosterschelde te kijken. Ik zag al dat water en moest ook aan de ramp denken. Er is al een waterlandroute over de zuidkant van het eiland Tholen waar ik ook aan heb meegewerkt. Toen dacht ik dan kan er nu een route over de noord kant bijkomen die niet alleen over water moet gaan. maar ook een rela tie met de natuur heeft. De sporen van het water die nog in het land schap zijn terug te vinden, zoals we len en de oude loop van de Pluimpot. Maar ook de keersluis bij Stavenisse en de wateroverlast in Sint-Annaland komen aan de orde." Frigge en Koenders besloten het sa- Nadat de openingsstorm was geluwd kon men rustig kleding uitzoeken. De Thoolse route is nummer acht in een reeks van tien fietsroutes die het waterschap uitgeeft. Rond de kop van Tholen voert de fietser vanuit het be ginpunt Sint-Maartensdijk door de polders naar de noordwestelijke kant van het eiland. 'Over kronkelige dij ken (oudland), over kaarsrechte ver kavelingswegen (nieuwland), langs de oorspronkelijke loop van de oude Pluimpot en geeft een beeld van de eeuwenlange strijd van de mens te gen het geweld van het water.' Na tuur, water, landschap en cultuurhis torie vormen de hoofdbestanddelen in de tocht. Frigge en Koenders stelden de route zelf samen en schreven de meeste tekst op de uitvouwbare kaart, maar ook Arend van der Wel van het wa terschap leverde zijn bijdrage. Els Frigge en George Koenders zijn beiden lid van de natuurvereniging Tholen. Ze volgen de IVN natuurgid- sencursus regio Oosterschelde in Goes en moesten twee opdrachten maken. Een van de opdrachten moest V.l.n.r. Voorlichter A. van der Wel van het waterschap en de natuurgidsen E. Frigge-Hoogesteger en G. Koenders met de nieuwe fietskaart Rond de kop van Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5