I 1 mrm n il Bij zwaardere lasten voor burger past geen nieuw gemeentehuis Bereik onderzocht van omroep Tholen Njr voordeel ki° 4.99 2 as 2.49 i s 0.99 1.99 Poortvliet loopt warm voor de eerste avondwandeldriedaagse Legionella in de zwembaden Hollandse Rundertartaar asperges Rosbief aan 't stuk Pers sinaasappelen Gerookte palingfilet Huzaren salade Caramelvla Trosanjers Onderzoek toegankelijkheid voorzieningen minder validen Gemeente leent 12 miljoen euro voor raadhuis Donderdag 15 mei 2003 59e jaargang no. 26 SCHILDER Scherpenisse BEHANG - GLAS SCHILDERWERK Deze week Kees Rijnberg en Lia van Gorsel uit Sint-Maartensdijk strijdvaardig Als er 6000 handtekeningen tegen de bouw van het ge meentehuis zijn en het gemeenbestuur legt de petitie naast zich neer, dan zullen Kees Rijnberg en Lia van Gorsel de Thoolse burgers oproepen om te komen protesteren op de Markt in Sint-Maartensdijk. Ook de provinciale staten zul len op de hoogte worden gesteld van de gevoelens die le ven onder de Thoolse bevolking. Ze zijn strijdvaardig en winden er geen doekjes om. Het nieuwe gemeentehuis moet van de baan. Het wordt voor de bevolking te duur om de lasten te dragen in een tijd van economische teruggang. Zonder extra subsidie dreigt opheffing i, Gouden hoorns Faillissement Extra Vers gedraaid Vol zoet sap! Valencia-late Karaat Campina verse Mooie bos GUNTER - vj v,fi\ SINT-ANNALAND STROOT - THOLEN „Dit valt alles mee. Heel mooi!", zegt Henk Vane van het orga niserende comité van de eerste avondwandeldriedaagse in Poort vliet. Dinsdagavond gingen er tot verrassing van de organisato ren maar liefst 300 lopers van start. Het grootste deel - 205 - op de 5 km en de andere 95 deelnemers op de 10 km. „Daar zijn we best blij mee, want ik had wel 200 wandelaars verwacht, maar geen 300", zegt Vane. Tel. 0166-663804 Fax 0166-662007 www.schildernoom.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant ZG SintAnnaland 007 b.g.g. 653474 [ndrachtbode.nl rachtbode.nl rachtbode.nl eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. J.C. Goedegebuure erelid na 56 Accelerandojaren J.W. Elenbaas speelt 50 jaar op de trombone C.J. Vroegop viert gouden jubileum bij Sint-Annalandse fanfare EN VERDER... Ravensteijn maakt plaats voor Goossen als VVD-fractievoorzitter Natuurgidsen Frigge en Koenders maken nieuwe fietsroute ONWETENDHEID IS DE PLEEGMOEDER VAN HET VOOROORDEEL Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Kees Rijnberg en Lia van Gorsel tellen aan de keukentafel een deel van de petities die in Sint-Maartensdijk zijn ingeleverd. „Onze vraag aan de gemeenteraad is: geeft u ons er alstublieft een eu- rootje per huishouden bij!" De toekomst van omroep Tholen ligt wat secretaris J. Schaart betreft in handen van de politiek. Komt die niet met geld over de brug, dan rest niets anders dan de stekker eruit te trekken. Slechts 52% van de uitgaven van de lokale omroep zijn mo menteel gedekt. Deze week vindt in opdracht van de gemeente een luis teronderzoek plaats. Voor de bouw van het nieuwe ge meentehuis blijkt de gemeente vorig jaar al twee leningen gesloten te hebben bij de Bank Nederlandsche Gemeenten. De financieringsbe hoefte is vooruit gedekt om renteri sico's voor de komende jaren uit te sluiten. Per 30 december a.s. komt 6 miljoen euro beschikbaar waarvoor 5,75% rente betaald moet worden. Per 30 december 2004 kan opnieuw over 6 miljoen euro beschikt wor den, maar dan is de rente 5,85%. Beide leningen hebben een looptijd van 25 jaar. Voor zover de bouw al voor 30 december a.s. middelen vergt, zal met kasgeld gefinancierd worden. De gemeente was bang dat de rente als gevolg van een aantrek kende economie zou gaan stijgen, maar het tegendeel bleek waar. De gemeente heeft gedeelten van het jaar geldoverschotten die bij de Rabobank Tholen belegd worden. Begin vorig jaar werden deposito's afgesloten van 1.815.000 euro waar over gedurende twee maanden 3,46% rente werd ontvangen, ver volgens 3,4% voor weer twee maan den. Dat leverde 21.300 euro op. In de zomer en de herfst was er geen geld over, maar in december kon de gemeente weer voor twee maanden 2,5 miljoen euro aan de Rabobank uitlenen voor 2,84%. Alle 113 zwembaden in Zeeland waaronder ook de 2 gemeentelijke openluchtzwembaden op Tholen hebben voorzorgsmaatregelen ge troffen om besmetting via de legio- nellabacterie te voorkomen. Alle ri sicopunten zijn geïnventariseerd, zoals het gehalte voor het chloreren van het water en de controle op het achterblijven van vuil in de installa tie. Aan de hand van de informatie zijn in enkele baden niet doorstromende onderdelen van leidingen verwij derd. Voor 16 baden die zwemwater vernevelen is een beheersplan opge steld. Bij whirlpools en bubbelban- ken moeten de luchtleidingen dage lijks worden gespoeld en maan delijks worden gereinigd. Alle han delingen worden in een logboek ge noteerd. Per half jaar wordt een controle op legionella uitgevoerd. Bovendien neemt de afdeling mi lieuhandhaving van de provincie de baden in de reguliere controles mee. De 72-jarige Kees Rijnberg schrijft al enige jaren ingezonden brieven in deze krant. Daarin reageert hij op de gemeentepolitiek, op de uitspraken en beslissingen van de bestuurders. Hij is de tel kwijt, maar hij schat dat hij inmiddels 40 of 50 brieven heeft geschreven. Daarvan gaan er zeker Advertentie I.M. A 25 over het nieuwe gemeentehuis dat aan de rand van Tholen moet verrijzen, zegt hij. Een besluit waar hij het niet mee eens is en waar ook vele andere Tholenaren zich kritisch over uitla ten, ook al heeft de raad er het groe ne licht voor gegeven. Hij krijgt vaak positieve reacties op zijn inge zonden stukken. „Je hebt de waar heid gezegd, hoor, zegt iemand dan. Ik wil het wel scherp zeggen ja, maar met fatsoenlijke woorden." In het begin schreef Rijnberg over het algemene beleid van het ge meentebestuur. „Over de noncha lance waarmee de bestuurders din gen goed- of afkeurden. Over het belachelijke beleid over de Sport- laan in Sint-Maartensdijk waar de Aldi niet mag komen en een paar weken later wel." Rijnberg ergerde zich ook aan het afsluitende debat over de toekomstvisie voor Tholen, in de Wellevaete in Sint-Annaland. „In het begin werd er gezegd dat de burgers mee mogen praten, maar toen er vanuit de zaal wat werd ge zegd, paste dat niet in wat het be stuur naar voren had gebracht. In spraak wordt bijpraten. Het wordt afgevlakt." Waarom Rijnberg dan zelf niet inspreekt op zo'n avond? „Als ik schrijf, heb ik een groter be reik." De 55-jarige Lia van Gorsel-Bos schreef zelf ook een stukje in deze krant. Ze is geen 'schrijver zoals Kees' zegt ze, maar toen kon ze het niet langer laten. Ze las dat de riool rechten omhoog gaan waardoor de lasten voor de burgers weer toene men. Bij haar was de maat vol. „En toen ben ik naar Kees gegaan. Er zijn zoveel frustraties onder de bur gers. Als ik mensen hoor praten in de winkels of op verjaardagen. Er is zoveel onvrede. Het leeft onder de mensen. De lasten die steeds maar omhoog gaan. Iedereen houdt zijn mond, maar wij zijn er op verder gegaan. Kees was de motor en ik heb het sleuteltje omgedraaid." Ze vonden elkaar uit onvrede. En besloten actie te ondernemen. Door in heel de gemeente petities rond te brengen zodat de burgers zich kun nen uitspreken over de bouw van het nieuwe gemeentehuis waar 13,8 miljoen euro mee is gemoeid. Meer dan 9000 formulieren lieten ze drukken en verspreiden over alle huishoudens op Tholen en Sint-Phi- lipsland. In de woonkernen, maar ook in het buitengebied. Rijnberg: „Ik zag er geen gat in om dit alleen te doen. We hebben het samen aangepakt. Ik ben sponsors gaan zoeken om de kosten van drukken en bezorgen te kunnen be talen." Rijnberg benaderde zeven ondernemers. „Ze waren regelrecht bereid mee te doen. Geen een die weigerde. Ze waren ook van dezelf de gedachte. Sommigen zeiden zelfs dat ze spijt hadden dat ze er niet zelf aan begonnen waren." Wie die zeven zijn en waar ze vandaan komen, laat Rijnberg niet los. „Ze willen daar geen ruchtbaarheid aan geven." Mevrouw Van Gorsel kreeg voor Sint-Maartensdijk al snel hulp van acht vrijwilligers. In Stavenisse kreeg ze hulp via familie en in Sint Annaland, waar haar man dirigent is van het mannenkoor, boden zich twee leden aan die in één dag heel het dorp van petities voorzagen, zo vertelt ze. In Tholen, Scherpenisse, Oud-Vossemeer, Poortvliet, Sint- Philipsland en Anna Jacobapolder lieten ze de formulieren bezorgen. In de smalstad waren vijf inlever- adressen, in Tholen vier. Lia van Gorsel kreeg (tot en met maandag) thuis aan de drukke Hogeweg 160 petities thuisbezorgd, Rijnberg aan het stille pleintje aan de Rozenstraat 60. „Dat vind ik al heel veel, want daar komen maar weinig mensen langs." Ze verwachten een grote respons, gezien alle reacties tot nu toe. Ze noemen een percentage van 65 tot 70 procent, maar hopen op meer. Lia: „Ik krijg veel telefoontjes. Uit Scherpenisse, uit Tholen, uit Stave nisse. Die zijn niet lovend over het gemeentebestuur. Ze begrijpen niet waarom ze dit doen." Ook uit Tho len kreeg ze positieve reacties on danks het feit dat het gemeentehuis in Tholen moet worden gebouwd. ZIE VERDER PAGINA 7 Het bureau Intomart Media Onder zoek belt met 450 inwoners om te kij ken hoeveel mensen de radio-uitzen dingen van de oudste lokale omroep in Zeeland beluisteren. Het luisteron derzoek kan de vraag beantwoorden welke rol omroep Tholen speelt in de Thoolse gemeenschap, en daarmee in hoeverre verdere gemeentelijke subsi diëring gerechtvaardigd is. Voor het onderzoek is 5000 euro uitgetrokken. De gemeente besloot ertoe, nadat de omroep in een brandbrief een beroep deed op verdere subsidieverstrekking omdat ze financieel zware tijden doormaakt. Momenteel krijgt omroep Tholen één euro per huishouden van de gemeen te. „Die houdt zich precies aan de re geltjes van het ministerie." Met een medewerkersbijdrage en donaties le vert dat 11.000 euro aan inkomsten op. Maar de begroting vermeldt 21.000 euro aan uitgaven, legt Schaart uit. Een actie bij het bedrijfs leven had geen resultaat. Mocht de gemeente met extra geld over de brug komen, dan denkt Schaart dat de markt wél bereid zal zijn om de lokale omroep te steunen. Maar als er geen extra geld komt, dan ziet hij de toe komst somber in. Dan zal de stekker er waarschijnlijk uit moeten. Dit jaar loopt ook de zendvergunning op grond van de mediawet af, die elke vijfjaar verlengd moet worden. Een andere Zeeuwse lokale omroep, Goes FM, verdween zondag uit de lucht (na ruim tien jaar) nadat de rechtbank in de week ervoor het fail lissement uitsprak. Zonder meer ga ranties over de toekomst was de ge meente Goes niet bereid de omroep een vaste subsidie te verstrekken. Goes FM heeft een schuld van 50.000 euro. Schaart is ervan geschrokken: „Zo diep zitten wij niet in de narig heid." Mocht het doek voor omroep Tholen vallen, dan kunnen de schul den volgens hem betaald worden uit de verkoop van de apparatuur. Maar de secretaris vertrouwt erop dat het zover niet komt. De stichting lokale omroep Tholen (Sloth) begon in november 1985 met uitzenden. Ze kwam in feite voort uit de piratenzender Pinocchio van Tho- lenaar Kees Burgers. Aanvankelijk was de zender alleen te beluisteren via de kabel, waarop echter slechts eenderde van de inwoners was aange sloten (mede daarom weigerden 19 andere Thoolse en Sint-Philipslandse radiopiraten hun medewerking). Dat eerste jaar gaf de gemeente 2300 gul den subsidie en het ministerie van WVC 4000 gulden. De gemeentelijke bijdrage was twee jaar later opgelo pen tot 12.475 gulden. In de jaren ne gentig werd het 10.000 gulden en op een gegeven moment viel het besluit om dat in vijf jaar af te bouwen naar nul, waarvoor in de plaats de inwo ners via een lokale heffing op de om roepbijdrage gingen betalen. Die heffing is inmiddels alweer verleden tijd, gevolg van het afschaffen van de omroepbijdrage. In januari 1988 kreeg Sloth een ether vergunning en dat betekende dat het bereik uitgebreid kon worden. Vijftig vrijwilligers waren er op een gegeven moment bij de omroep betrokken, momenteel zijn er dat een dertigtal. De studio in de Regentessestraat in Tholen werd verruild voor een onder komen aan de Botermarkt en alweer enkele jaren nu zit omroep Tholen aan de Voltstraat. Een luisteronder zoek in 1997 wees uit dat toen zo'n elf procent van de inwoners met enige regelmaat op de lokale omroep af stemde. Klasse B1, wijsvingerdikte 500 gram Q.99 500gram 3,99 100gram 2.49 literpak 0.85 aanbiedingen geldig van woensdag 14 t/m zaterdag 17 mei a.s. De werkgroep gehandicaptenbeleid voert in opdracht van het gemeen tebestuur van Tholen in de eerste week van juni een onderzoek uit naar de toegankelijkheid van openbare gebouwen, winkels, sportaccommo daties, e.d. voor minder validen. De gemeente heeft daarvoor aan de werkgroep 20.000 euro ter beschikking gesteld. Het 'toegankelijkheidsonderzoek van mevr. De Klerck. „Ambtenaren moe de Thoolse samenleving' wordt breed opgezet. Niet alleen gehandi capten worden benaderd, iedere in woner kan de enquête via de website van de gemeente Tholen of de voor lichtingsrubriek Tholenderwijs in vullen. „We hopen op veel reacties", zegt mevr. P. de Klerck van de werk groep gehandicaptenbeleid. De bij haar stichting en de vergunningen voor invalidenparkeerplaatsen van de gemeente, de vervoersreductiebewij- zen en subsidie voor woningaanpass ingen volgens de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) bekende mensen worden niet doelgericht aan geschreven. „Het gaat ons om be wustwording van iedereen voor men sen met een functiebeperking", zegt ten bijvoorbeeld bij het maken van plannen steeds de toegankelijkheid voor gehandicapten in ogenschouw nemen. En ook verzorgers en huisge noten van gehandicapten kunnen soms met nieuwe knelpunten komen. Wij schrijven ook (zangverenigin gen en (sport)clubs aan. Bij de huis artsen, tandartsen en fysiotherapeu ten komen posters te hangen." Naast de enquête gaat de werkgroep samen met een bouwkundige van het Klaverblad uit Goes alle Thoolse woonkernen langs om knelpunten te bekijken en de urgentie daarvan te bepalen. Eind dit jaar moet het rap port klaar zijn dat het gemeentebe stuur gaat gebruiken voor het oude ren- en gehandicaptenbeleid. 'Poortvliet op z'n best' staat er op de twee routes die de deelnemers dinsdagavond bij de inschrijving in de kantine van voetbalvereniging SPS meekrijgen. Het is een hele drukte bij het sportveld. Jongeren, ouderen, veel moeders met wandelwagens en deelnemers die hun hond meegenomen hebben, maken er op het sportveld tussen half zeven en zeven uur een gezellige boel van. De inwoners van Poortvliet lopen duide lijk warm voor het initiatief van SPS, gymnastiekvereniging Excelsior, de Platte landsvrouwen, het Oranjecomité en de kindersoos om met een driedaagse wandel tocht te beginnen. Zelfs een aantal ondernemers laat hun avondwerk even rusten en doet mee. „Bij de inschrijving was het even hectisch", zegt Henk Vane, maar tegen zevenen is de rust weergekeerd in de kantine. Alle 300 deelnemers zijn dan op pad. De driejarige Lianne Dudok van Heel uit Scherpenisse is de jongste loper, de 76-jarige heer De Kok uit Tholen de oudste deelnemer. Hoewel donkere wolken zich samenpakken, blijft het droog en na drie kwartier arriveren de eerste lopers al weer bij het sportveld. Michel Lisseveld met zijn vrouw en kind kijken terug op een mooi rondje, maar er was wel veel wind. Volgend jaar doen ze in elk geval weer mee. De boerderij van de familie Burgers aan de Schoondorpseweg fungeerde als stempelpost, waar men ook drinken kreeg en een versnapering. Gisteravond werd de tweede route afgelegd en vanavond is de finale. Muziekvereniging Accelerando haalt dan de lopers binnen. Maandagavond a.s. kunnen de wandelliefhebbers terecht in zowel Oud-Vossemeer als Sint-Annaland. Enthousiast beginnen deze wandelaars in de Tolweg aan hun eerste kilometer. W

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1