Thools rioolstelsel vergt miljoenen Gedenkplaat Vomi trekt aandacht van bezoekers bij dodenherdenking Geen kaartlezers voor deuren gemeentehuis 'Voor Ome Piet die uit Amerika terug komt, kunnen we geen ruimte reserveren' Meerderheid raad pleit voor nuchtere cijfers die prikkelen Belastingdruk is minder hoog Nieuwe mast hulpdiensten Donderdag 8 mei 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT In 2007 moet 15 procent van de landbouwbedrijven op Tholen zijn producten op ecologische wijze telen. In een eerdere versie van het milieubeleidsplan 2003-2008 werd er nog ingezet op een kwart van het totale aantal agrariërs. Na uitvoerige discussie in de gemeenteraad werden don derdag, op aanraden van met name VVD en ABT, de am bities bijgesteld. J.J.P.A. Boulogne noemde de doelstel ling om te streven naar 25 procent ecologische landbouw ongeloofwaardig. „De lat wordt te hoog gelegd." De gemeente heeft een nieuw rioleringsplan, waarin voor de periode 2003-2008 alle kosten op een rij zijn ge zet van beheer, onderhoud, aanleg en verbetering van riolering. Dat vergt ruim 8,6 miljoen euro en die kosten moeten volledig door de inwoners en bedrijven worden betaald via het rioolrecht. De heffing wordt gebaseerd op het waterverbruik. Het plan is donderdag door de ge meenteraad vastgesteld. Maatregelen Gerechtigheid Dorpshuizen Vloekverbod terug in verordening Raadsleden lopen volgens b. en w. bij Bestemming Tholen voor de muziek uit Op slot Streven naar 15 procent biologische landbouw Tholen Op dit moment produceert bijna 5 procent van de Thoolse boeren op ecologische wijze. Boulogne had grote twijfels over de toekomst van biologische teelten. „De prijzen die de boer krijgt voor ecologische pro ducten is gezakt. Er stoppen juist mensen met deze wijze van produ ceren. Het wordt eerder minder dan vijf procent. De consumenten kie zen er niet voor, zeker niet nu we economisch gezien tegenwind heb ben. Juist nu inzetten op 25 procent doet afbreuk aan het hele plan. Bo vendien vraag ik me af of er een zak geld aan vast zit voor de landbou wers, of dat het enkel blijft bij mooie woorden." Boulogne en zijn WD-collega R.Ravensteijn kwamen daarom met een amendement dat uitging van in hun ogen meer realistische cijfers. Tholen zou volgens beide partijen moeten mikken op het daadwerke lijk halen van 5 procent biologische landbouw in 2007. Die inzet kreeg geen bijval van de overige partijen. Ook wethouder W.C. van Kempen ontraadde het amendement. „Na tuurlijk is ecologische landbouw een economisch gebeuren, waar over divers gedacht wordt. Een am bitie om 25 procent te halen, is geen evangelie dat het ook daadwerkelijk moet. Het een item waar je je als overheid niet voor hoeft te schamen als je die kant op wilt. Het is een breed gedragen plan, waarbij ook de landbouworganisatie ZLTO aan ta fel heeft gezeten tijdens de voorbe reidingen." J. Oudesluijs (PvdA) vond ook dat het ambitieniveau niet bescheiden moest zijn. „Als je de lat niet hoog legt, leer je nooit hoog te springen." Oudesluijs plaatste ook vraagtekens bij de geloofwaardigheid van de VVD, die zich eerder achter het ori ginele plan (met de 25 procent bio logische landbouw) had geschaard. P.W.J. Hoek (SGP) zocht het com promis en zei ook met een inzet van 10 procent ecologische teelten te kunnen leven. „De invloed van de gemeente is bovendien beperkt. Het hangt vooral af van de markt. Ons past nuchterheid." A.L. Piet (Chris tenunie) vond dat biologische land bouw, ook op Tholen, een flinke im puls verdiende. „We kunnen niet meer van crisis naar crisis rollen. Dat leert ons nu ook weer de vogel pest. De Europese regelgeving gaat ook steeds meer richting biologi sche wijzen van produceren. De doelstellingen zijn geformuleerd voor de lange termijn, vanwege de hoge investeringen die er voor de ondernemers mee gemoeid zijn. Als gemeente is het goed om in dat pro ces mee te denken." Na een korte schorsing dienden ABT en VVD hun amendement in met 15 procent als na te streven per centage biologische landbouw. CDA en SGP aanvaardden het voor stel. PvdA en D66 hielden vast aan de originele 25 procent. De CU ont hield zich van stemming. P.W.J. Hoek was blij dat een meerderheid het gewijzigde amendement had aangenomen. „Het zijn nu nuchtere cijfers, maar wel met voldoende prikkels." In het milieubeleidsplan zet de ge meente Tholen de lijnen uit naar een meer duurzame toekomst. Het mi lieuprogramma kent ook een be langrijke rol toe aan agrariërs bij toekomstige natuurontwikkeling. Als beheerder van natuur kunnen Thoolse boeren zich in de toekomst volgens wethouder Van Kempen een aanvullend inkomen verschaf fen. Het reeds in gang gezette pro ject met het akkerrandenbeheer is daar een voorbeeld van. Alle partij en toonden zich bijzonder tevreden met de verdere uitgangspunten van het plan. In Tholen ligt momenteel 120 km riolering, 51 km drukriolering en 6 km rioolpersleiding. De levens duur daarvan is 60 jaar en over die periode berekent de gemeente dan ook wat het allemaal kost (dus in clusief vervanging). Daar rolt een kostendekkend belastingtarief uit voor een aantal jaren. De op brengst van de heffing wordt in een fonds gestopt en daaruit wor den jaarlijks de kosten - die erg kunnen verschillen - betaald. „Als je geen rekening houdt met ver vanging op de lange termijn, houd je het tarief in feite kunstmatig laag. Er zijn gemeenten die dat doen, maar dat zal daar tot een nóg hoger rioolrecht voor de toe komst leiden", legt P.P.W. van den Eijnden van de afdeling openbare werken uit. Van alle uitgaven voor het riool is 24% nodig voor onderhoud en 46% voor vervanging. Het groot ste deel van de riolering is een ge mengd stelsel waarin zowel afval- als hemelwater wordt opgevan gen. Om de waterzuivering te ont lasten (en dus de kosten daarvan te beperken) gaat regenwater via een afzonderlijke leiding afge voerd worden. Deze zogenaaamde ontkoppeling wil het rijk voor 20% van het verharde oppervlak en Tholen wil dat vanaf 2008 ge faseerd met jaarlijks 1% doorvoe ren. In nieuwbouwwijken (Stads- zicht. Welhoek, Graefnisse) wordt overigens al 100% ontkoppeld. „Met die ontkoppeling kunnen we meteen de grondwateroverlast (water in kruipruimten e.d.), die in alle woonkernen voorkomt, oplos sen", legt afdelingshoofd W.J. de Voogd van der Straaten uit. In het buitengebied moeten nog 17 per celen op de drukriolering worden aangesloten, mogelijk nog 23 ex tra (allemaal met een eigen bijdra ge van 2050 euro) en voor de res terende 425 wordt ontheffing verleend. De eigenaren van deze percelen moeten een septic tank of een mini-zuivering aanleggen. Het gemiddeld rioolrecht is op dit moment 187 euro per jaar. Dat stijgt de komende jaren naar 260 euro vanaf 2009 (waarbij geen re kening is gehouden met inflatie) om alle plannen te kunnen realise ren. De meeste Thoolse huishou dens zullen minder betalen, omdat hun waterverbruik lager ligt. Het is zo dat 35% van hen minder dan 75 kuub water gebruikt en nog eens 42% tussen de 75 en 150 kuub. Zij betalen daarvoor dit jaar respectievelijk 46,75 euro en 93,50 euro. Dan resteert 16% die 140,25 euro betaalt en 5% die op 187 euro zit. Voor eigenaren van panden komt er bij elk van de ge noemde bedragen 93,50 euro bo venop. In het nieuwe rioleringsplan zijn voor de verschillende woonkernen (behalve Sint-Annaland) de vol gende maatregelen voorzien. Tholen: verhogen pompcapaciteit rioolgemaal Slabbecoornpolder 35.000 euro; verlagen drempel in terne overstort Ten Ankerweg 5000 euro; verhogen pompcapaci teit rioolgemaal Hoogaarsstraat 60.000 euro; verhogen pompcapa citeit rioolgemaal Vlasmarkt 90.000 euro; ombouw tot verbe terd gescheiden rioolstelsel Slab becoornpolder 25.000 euro; afkop pelen 7 hectare verhard oppervlak 1.800.000 euro; vervangen riole ring S. Lindhoutstraat 100.000 eu ro; verlagen drempel interne over stort Zuid Oudaan 5000 euro; vervangen riolering Paulinastraat 40.000 euro; aanbrengen 57 meter leiding Markt 25.000 euro; ver vangen riolering Oudelandsestraat 110.000 euro; vervangen riolering Oesterstraat 90.000 euro. Poortvliet: verplaatsen overstort industrieterrein Paasdijkweg en bouw randvoorziening 300.000 eu ro; verhogen overstortdrempel Deestraat 5000 euro; leiding dicht- zetten Bernhardstraat 5000 euro; afkoppelen 0,85 hectare verhard oppervlak omgeving Ph. de Goe- destraat 225.000 euro; afkoppelen 0,48 hectare verhard oppervlak omgeving Deestraat 125.000 euro; afkoppelen 0,42 hectare verhard oppervlak autobedrijf De Jonge en aardappel handel Bijl 50.000 euro. Scherpenisse: aanleg randvoor ziening achter begraafplaats Mo lenstraat 250.000 euro. Sint-Maartensdijk: aanleg rand voorziening Provincialeweg 235.000 euro; afkoppelen scholen Bloemenlaan 150.000 euro; aanleg randvoorziening nabij Maartens- hof 615.000 euro. Stavenisse: realiseren 100 kubieke meter extra berging 200.000 euro; vergroten 55 meter leiding, leggen 20 meter leiding en opheffen over stort Bos en Van der Lek de Clercqplein 45.000 euro. Oud-Vossemeer: verbreden over stort Weelhoekstraat 10.000 euro; aankoop grond en aanleg groene berging Dorpsweg 250.000 euro; diametervergroting leiding Weel- hoek- en Pr. Mauritsstraat 535.000 euro; verhogen overstort Coentjes- weg 10.000 euro. Sint-Philipsland: afkoppelen en opheffen grondwateroverlast plan Noord. omiw bciiwie^yiiie-tswvj -S'tEHtWfp Grote Kerkstraat 5-13 Steenbergen Na afloop van de plechtigheid bekijken veel mensen de bloemen bij het oorlogsmonument en de gedenkplaat van de Vomi. De dodenherdenking aan de Vossemeersepoort in Tholen trok zondag avond veel bezoekers. Het was voor het eerst dat naast het algemene monument dat 'allen die voor onze vrijheid vielen' gedenkt ook de ge denkplaat met de negen namen van de gesneuvelde Thoolse militairen in het voormalig Nederlands-Indië een rol speelde bij de jaarlijkse so bere plechtigheid. Naast het algemene monument vallen nu de twee geknikte dubbelsteens muurtjes op met op een daarvan de koperen plaat van de vereniging oud militairen Indiëgangers van de afde ling Zeeland (Vomi). Maar ook de plek voor het monument is sterk ver anderd door de nieuwe bestrating en de nieuwe beplanting. De avondzon scheen door de bomen en streek over de gele steentjes voor het monument en in de gezichten van de wachtenden op het pad langs 'het Bosje'. De tem peratuur was aangenaam. De zeven leden van de nationale re serve Zeeland stonden als vanouds op hun post. Met groepscommandant Koen Zuidhof uit Tholen vooraan. Voor hem was het de eerste keer dat hij het commando voerde. De veran deringen rond het monument veran derde nagenoeg niets aan de plaats waarde militairen staan opgesteld. De bezoekers kwamen vanaf de Ten An kerweg, via de Vossemeersepoort en het Schuttershof naar de plechtigheid. Ook aan de overkant van de Vest ver zamelden zich mensen. Zij keken en luisterden van een afstand toe. Voor het eerst stonden nu ook drie oud-Indiëgangers in ceremonieel te nue opgesteld. Niet pal voor het mo nument maar gewoon op het pad tus sen de burgers. Dat maakte de dodenherdenking anders dan voor gaande jaren. L. Giljam uit Sint- Maartensdijk, J.J. Havermans uit Oud-Vossemeer en M.W. de Bruine uit Sint-Philipsland vertegenwoordig den de Vömi-Zeeland op de Thoolse dodenherdenking. Blauwe blazer, grijze broek, zwarte baret en witte handschoenen. Op hun revers erete kens. Aan het protocol van de algemene do denherdenking is met het nieuwe ge denkteken echter niets veranderd. Ook nu speelde de koninklijke mu ziekvereniging Concordia drie kora len: Symphonia en Bist Du bei mir van J.S. Bach en Into Thy hands (het Angelus). De fanfare werd dit keer gedirigeerd door een vrouw. Docente klarinet Andrea Slabbekoorn verving Marcel Hartendorp die op vakantie was. Er waaide een warm windje door de bomen en de klanken, veel bezoekers waren zomers gekleed. Na de koraalmuziek gaf Zuidhof het commando: geef acht. Trompettist Arnold van Bavel trad naar voren om The last post te spelen. Daarna waren alleen nog de kerkklokken te horen. En toen die klanken verstorven wa ren, was het alleen het gekwaak van de eenden die langs de oever van de Vest scharrelden en was er een kind te horen dat huilde. Twee minuten was het stil. Daarna brachten de (oud) militairen de groet en werd de vlag gehesen en speelde Concordia het Wilhelmus dat spontaan werd meegezongen door het koor en de omstanders. Het gemengd christelijk zangkoor Canticum was deze keer versterkt met het Piuskoor en het Ojé-koor (het ou dere jongerenkoor) van de rooms-ka- tholieke kerk. Ook het uitgebreide koor maakte het anders dan vooraf gaande jaren. Meer massa, meer volu me. Maar de liederen klonken ver trouwd en ingetogen: Wilt heden nu treden, Blijf bij mij Heer en Hymne. Burgemeester W. Nuis en zijn vrouw legden namens de bevolking een krans voor het monument. .Gevolgd door leden van het 4- mei comité met bloemen en echtpaar Hage uit Sint- Maartensdijk. De drie Vomi-leden kwamen naar voren om een boeket voor de gedenkplaat te leggen. Ze sa lueerden voor hun omgekomen ka meraden. De Anbo-Tholen volgde, de bond van plattelandsvrouwen, en kin deren van de basisscholen in Tholen. Na afloop gingen veel bezoekers kij ken naar de plaquette in het muurtje. Om de namen te lezen. De Bruine en Havermans zijn tevreden over het verloop van de plechtigheid. „Einde lijk gerechtigheid," zegt Havermans. De Bruine: „We zijn blij dat we hier aanwezig kunnen zijn. Dat we het overleefd hebben. En uit piëteit voor onze kameraden." Ook J. Renes van het 4 mei-comité is tevreden. „Het is opvallend dat er na afloop nog veel mensen naar het mo nument en de gedenkplaat gingen kij ken." De dodenherdenking in Tholen begon in de jaren 1977/1978 op de Markt. Met houten aardappelkistjes en pallets waarover een zwart laken werd gelegd, geleend van de plaatse lijk begrafenisondernemer. Sinds 1982 neemt de Natres actief deel aan de plechtigheid. In 1988 werd het al gemene monument geplaatst en sinds dit jaar is de gedenkplaat van de Vomi er bij gekomen. Op de plaquette voor de gesneuvelden staat overigens een fout. Het geboortejaar van Ko Slager uit Sint-Annaland klopt niet. Er staat 1929 maar het moet 1926 zijn. ningszetten in de discussie. Klippel vreesde dat Bestemming Tholen er toe leidt dat alle lokale bedrijventer reinen op slot gaan. Ook pleitte hij voor het scheppen van mogelijkhe den om in kleine kernen te bouwen voor meer dan natuurlijke groei al leen. In de visie van de SGP moeten ook woningzoekenden met een so ciale of maatschappelijke binding een plek kunnen vinden in de kern van hun keuze. Klippel wees verder op de beperkte mogelijkheden voor de glastuinbouw in de gemeente en eiste dat de schaarse ruimte aller eerst ten goede komt van eigen on dernemers. De SGP onthield zijn goedkeuring aan de recreatie-para graaf in Bestemming Tholen, om wille van de zondagsrust die erdoor in het gedrang zou komen. Ook wil de Klippel dat de stankoverlast van intensieve veehouderijen met alle mogelijke middelen moet worden tegengegaan. Tenslotte vroeg de SGP'er aandacht voor de kleine ker nen. „Tholen krijgt in de nota veel, misschien wel teveel aandacht. Wij vragen een redelijke verspreiding van aandacht en geld over alle ker nen." P. van Belzen (CU) vond de door Klippel aangesneden sociale bin ding bij bouwprogramma's voor kleine kernen een rekbaar begrip. Ook Van der Linde had veel moeite met de door de SGP naar voren ge brachte criteria. „Bouwen voor meer dan de natuurlijke groei is ie mand foppen. Voor Ome Piet die te rugkeert uit Amerika kunnen we geen ruimte reserveren." Wethouder Van Kempen vond de voorstellen van de SGP eveneens overbodig. „Iedereen die hier wil kopen of hu ren, is welkom." Door de raadsleden werd ook uitge breid stilgestaan bij de toekomst van de dorpshuizen. Wethouder M.A.E. Velthuis waarschuwde de raad nog maar eens om geen over spannen verwachtingen te hebben. „Ik wil u graag uit de droom helpen. De financiële realiteit is dat we geen geld hebben om overal grootschali ge gebouwen weg te zetten." C. van der Horst (ABT) stelde zich veel voor van zogeheten PPS-construc- ties, waarbij zowel de publieke als de private sector de (ver)bouw van dorpshuizen nieuwe stijl financiert. Met name voor De Vossenkuil in Oud-Vossemeer zou dat volgens haar een oplossing zijn. Velthuis verwierp die suggestie. „Ik wil hier niet op ingaan, want het is een heil loze weg. Er zijn geen partners voor te vinden. Dat heeft oriënterend on derzoek duidelijk gemaakt. Na de bouw blijf je immers zitten met to renhoge exploitatielasten. Hooguit in de grootste kern zou het een mo gelijkheid kunnen zijn." Gevonden voorwerpen. Bij het po litiebureau in Tholen is informatie te verkrijgen over de volgende ge vonden voorwerpen: een tractor sleutel, een fiets en twee sleutels (sleutelbossen). De verschillen tussen gemeenten on derling zijn té groot om zomaar alle plaatselijke belastingen met elkaar te vergelijken en op basis daarvan te be palen waar de belastingdruk het hoogst of het laagst is. De provincie zet jaarlijks de gemeentelijke tarieven op een rij. Daarbij kwam Tholen voor 2003 als grootste stijger uit de bus (15%) en bovendien als de op een na duurste Zeeuwse gemeente. Met na me het rioolrecht zou daar debet aan zijn. Als uitgangspunt voor deze heffing nam de provincie een water verbruik van 200 kubieke meter. „Maar in Tholen verbruikt 77% van de huishoudens minder en betaalt daarom een lager bedrag", laat een woordvoerder van de gemeente we ten. Vier van de tien gemeenten bo ven de Westerschelde kennen boven dien een afzonderlijk tarief voor eigenaren (Tholen is er daar één van). Voor de berekening van de lastendruk worden de onroerende-zaakbelasting, het rioolrecht en de afvalstoffen heffing bekeken. Door het waterver bruik voor alle gemeenten 50 kuub la ger te stellen, valt de rekensom voor Tholen en Veere voordeliger uit (res pectievelijk 47 en 13 euro). In plaats van de op een na duurste, zou Tholen dan de op drie na duurste gemeente zijn met een lastendruk van 608 in plaats van 655 euro per jaar, zo heeft de gemeente uitgerekend. Nadat in een eerdere vergadering de stemmen staakten, ging de gemeen teraad in zijn jongste bijeenkomst akkoord met het opnemen van een vloekverbod in de algemene plaat selijke verordening (apv). SGP, CDA en CU - met tien zetels een raadsmeerderheid - hadden het voorstel zelf ingediend en die partij en steunden het ook. PvdA, VVD, ABT en D66 waren tegen. Gedis cussieerd werd er niet meer over het voorstel, de meningen waren duide lijk. Volgens de tegenstemmers strookt het verbod niet met het grondwettelijke recht op een vrije meningsuiting en kan het daarom ook niet gehandhaafd worden. De confessionele partijen hechten er aan om een signaal af te geven, maar realiseren zich dat handha vend optreden niet kan. De invoering van het vloekverbod in Tholen haalde zelfs het televisie journaal van de Nos. Toch is Tholen allerminst uniek, want vorig jaar ging in het Zeeuwse Reimerswaal al voor en ook elders in het land zijn er gemeenten die een vloekverbod in de apv hebben opgenomen. Van 1973 tot 2000 kende de Thoolse apv ook al een dergelijk verbod. Bij een aanpassing van de verordening in dat jaar verdween het betreffende artikel zonder dat de voorstanders in de gemeenteraad daar erg in had den. De deuren van het huidige gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk worden niet voorzien van pasjessloten. De ze zogenaamde kaartlezers hebben volgens een meerderheid van de ge meenteraad geen direct effect op de veiligheid van het ambtelijk perso neel en dienen enkel het gemak. De raad wilde daarom donderdag de benodigde 9.500 euro voor de slo ten niet beschikbaar stellen. SGP-er H. Geluk sprak van een moeilijk be sluit. „De veiligheid voor ambtena ren staat bovenaan. Maar we heb ben ook de verantwoordelijkheid voor het beheer over middelen die schaars zijn. En deze kaartenlezers hebben geen toegevoegde waarde voor de veiligheid, alleen gebrui kersgemak." In het verleden zijn er een aantal in cidenten geweest waardoor het ge meentelijk personeel zich bedreigd voelde. Daarom is een plan opge steld om de veiligheid te vergroten. Bijkomend punt is een noodzakelij ke aanpassing van de hal, om de burgers beter van dienst te kunnen zijn. De gemeente gaat over tot een scheiding in een balie en een kan toordeel. Het voordeel hiervan is dat het publiek voor al haar vragen in de hal van het gemeentehuis terecht kan. Door afsluiting van de tussen deuren ontstaat een beveiliging voor de medewerkers in de kantoren. De bouwkundige aanpassingen kosten bij elkaar 56.500 euro. Het college had de raad om een aan vullend krediet van 14.000 euro ge vraagd om met name de beveiliging beter te kunnen regelen. Behalve ABT hadden alle partijen hun be denkingen. D66, VVD en CU wil den in de commissie middelen al niet verder gaan dan 4.500 euro. Na overleg met hun achterban vonden ook SGP en CDA dat bedrag de ab solute bovengrens. De PvdA hield bij monde van M.A.J. van der Linde zijn hand zelfs helemaal op de knip. „We staan er niet riant voor. Daar om vinden wij een dergelijke uitga ve op dit moment niet verant woord." Volgens burgemeester W. Nuis le vert het niet aanbrengen van de pas jessloten wel degelijk een veilig heidsrisico op. Dankzij de kaartlezers zou iedereen met de hui dige toegangspasjes ook alle (bin nendeuren kunnen openen. Nu de voorziening niet wordt aangebracht, zullen er volgens Nuis meer codes onder het personeel circuleren. Toch moet er ook zonder de pasjessloten een aanvaardbaar veiligheidssys teem kunnen worden gerealiseerd. „Het wordt lastig, maar het is wel uitvoerbaar." Aan de Geulweg in Sint-Maartensdijk zal een 53 meter hoge mast verrijzen als onderdeel van een landelijk radio netwerk voor politie, brandweer, am bulance en marechaussee om ervoor te zorgen dat de 80.000 hulpverleners altijd en overal in Nederland met el kaar in contact kunnen treden. Voor de bouw is geen bouwvergun ning nodig omdat het voor hulpdien sten is bestemd. Voor de hulpdiensten wordt een modem digitaal communi catienetwerk gebouwd dat de naam C2000 heeft gekregen. Het wordt aangelegd in opdracht van het minis terie van binnenlandse zaken. In to taal worden er ruim 350 antennemas ten geplaatst. De antenne wordt een driehoekig geval met een mastvoet van 2,30 meter. Het komt op de hoek van het bestrate deel op het nog onbebouw de zuidelijke stuk van het terrein, niet ver van de Westkerksedijk. Er moet een tegelpad voor worden aan gelegd. Voor de mast en het appara- tuurhuisje is een stuk grond nodig van 6 bij 7 meter. Advertentie I.M. Binnen de planperiode van Bestemming Tholen moeten alle woonker nen zijn gevrijwaard van stankoverlast van intensieve veehouderijen. Ook moet er in elke kern ruimte beschikbaar zijn voor uitbreiding en verplaatsing van lokale bedrijven. Bovendien dient er in iedere kern woningbouw geboden te worden voor tenminste het opvangen van na tuurlijke groei en wellicht nog wat meer. Daarnaast moet er snel een prioriteitenlijst komen, waarin een tijdpad en financiële onderbouwing van de in Bestemming Tholen opgesomde zaken wordt opgenomen. Met moties en amendementen van deze strekking scherpte de gemeen teraad onlangs, zeer tegen de zin van burgemeester en wethouders in, de toekomstvisie van de gemeente tot het jaar 2025 aan. Burgemeester W. Nuis vond de eisen van de raad niet op zijn plaats. „Het abstractie niveau in de toekomstvisie is hoog. Pas in een latere fase willen en kun nen we inzoomen op details." Ook de wethouders ontraadden in wisse lende bewoordingen het indienen van de amendementen. Niet elk voorstel van de politieke partijen haalde het overigens. Zo leed een door ABT ingediend voorstel schip breuk dat uitbreiding van de recre atie-activiteiten op landbouwbedrij ven in alle zones in de gemeente mogelijk moest maken, ook op plekken die niet als zodanig zijn aangewezen. Andere amendemen ten werden al tijdens een schorsing ingetrokken en niet in stemming ge bracht. Ook sommige raadsleden ventileerden hardop hun twijfels over de zin van de ingediende wijzi gingsvoorstellen. M.A.J. van der Linde (PvdA) was één van de leden met vraagtekens. „Het zijn vooral publieksvriendelijke amendemen ten, die soms strijdig zijn met de re gels van het rijk en de provincie en die soms indruisen tegen de hoofd lijnen van de nota zelf. Sommige van mijn collega's kunnen geen keuzes maken." Ook P. van Belzen (CU) uitte zijn ongenoegen. „Het geheel is er door deze amendemen ten niet beter op geworden." Het belette Van der Linde en Van Belzen overigens niet om soms mee te stemmen met de voorstellen. Dat deed ook J. van den Donker (D66), hoewel deze als enige raadsverte- genwoordiger tegen de toekomstvi sie en de uitwerking ervan stemde. Van den Donker vond het stuk niet rijp voor behandeling iq de raad. „De nota is nog niet af. Er ontbreekt een economische visie en een para graaf over cultuur. Ook de toekom stige rol van de watersport is onder belicht. Bovendien is er toch geen geld voor het uitvoeren van de meeste plannen. Ga met dit stuk te rug naar de burger voor verdere dis cussie. Hoe kunnen we straks over details gaan praten als de hoofdlij nen nog niet af zijn. De nota is in de huidige vorm niet meer dan een goede basis voor verdere discussie. Ik wil nu niet meewerken aan het vaststellen ervan." De bespreking in de gemeenteraad van Bestemming Tholen leverde ge noeg voer op voor een bijna twee uur durende discussie, waarin alle partijen tot in tweede termijn hun zegje wilden doen. De vergadering moest door burgemeester Nuis en kele malen worden geschorst, om dat aanvankelijk niet alle raadsleden beschikten over de precieze tekst van de amendementen en later om dat er onderling overleg in de wan delgangen nodig was. Namens de SGP deed M.J. Klippel de ope- Op de bedrijventerreinen bij de dorpen, zoals hier in Oud-Vossemeer, moet er ruimte blijven voor uitbreiding, vindt de politiek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5