Gemeentehuis zaak van prestige en status Volksdansen is bewegen, sociaal contact en af en toe lekker lachen 'Zes maanden eigenlijk net te lang' Kiespijn Scholieren duiken in afval De Zeeuwse Reie in Sint-Maartensdijk viert zilveren jubileum Sfor-soldaat Gabriël Gunter terug van vredesmissie in Bosnië Donderdag 8 mei 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Dat we er goed werk doen, geloof ik best. Maar zelf zie je daar weinig van." Beroepsmilitair Gabriël Gunter uit Sint-Annaland is terug van zijn eerste uitzending naar het buitenland. Zes maanden werkte hij in Bosnië-Her- zegowina, waar Sfor de vrede en veiligheid bewaakt. Het gebied dat de Nederlandse vredesmacht controleert, is vrij rustig. Het patrouilleren en bewaken dreigde daar door een sleur te worden, valt uit Gunters woorden op te maken. „Zo'n periode van zes maanden is eigenlijk net iets te lang. Drie maanden, zoals nu in Afghanistan, zou mooier zijn." Eentonig Tribunaal Wijkzuster De Betho Scholen trekken aan de rem bij federatievorming Nathalie van As Djaco colo. Valeta. Rosenstock. Zigeunerpolka. Voor de leden van De Zeeuwse Reie in Sint-Maartensdijk ver trouwde namen. Het zijn volksdansen en donderdagmid dag staan ze op het programma bij de viering van het zil veren jubileum van de vereniging. In Haestinge zijn oud-leden en leden van zusterverenigingen uitgenodigd voor een feestelijke dansmiddag. Een kleine zestig da mes (en twee heren) vermaken zich prima. Kwart eeuw lid Zeven jaar nadat het Dayton-ak- koord een einde maakte aan de strijd in Bosnië is er in dat land nog heel veel kapot, vertelt Gabriël Gunter. Kogelgaten in de zijgevels van naast elkaar staande huizen illu streren hoe buren elkaar beschoten hebben. De Nederlanders zijn actief in het zuidwesten van het land, waar de prohiemen zich vooral hebben voorgedaan tussen de Kroatische minderheid en de Moslims. „Vooral in de dorpen is nog weinig merk baar van herstel." De indruk is dat de bevolking zelf weinig initiatie ven neemt. Als in huizen bijvoor beeld ramen nodig zijn, regelt Sfor dat. „Op de akkers worden hele maal geen producten verbouwd, ter wijl dat in Kroatië wél het geval is. Het enige waarmee men bezig is, is om iedere dag voor eten te kunnen zorgen." Veel mensen hebben hele maal geen werk, en in scholen is vaak zelfs niet eens zoiets als een simpele op hout gestookte kachel aanwezig. Voor het milieu is er al helemaal geen aandacht. En er is veel criminaliteit, waar de politie heel weinig aan doet, aldus Gunter. De Sint-Annalander werkte na zijn vertrek op 30 oktober vorig jaar eerst in Suica, een gebied dat Ne derland vorig jaar overnam van Ca nada en waar Serven de minderheid vormen. Met slechts 65 mensen was dat een gezellig kamp, vindt Gabriël Gunter. In het noordelijker gelegen Bugojno - waar hij naderhand zat - telde de Sfor-basis zo'n 700 tot 800 mannen en vrouwen. Deze stad ligt ongeveer 150 kilometer ten westen van de hoofdstad Sarajewo. De be volking trad de Navo-troepen over het algemeen positief tegemoet, zegt Gunter. „Alleen in de rijkere dorpen kon je iets merken van: wat komen jullie hier zoeken; er is geen oorlog meer en het is zo wel goed voor ons." Het werk van de Neder landers bestond uit patrouilleren en met de bevolking praten over hun problemen en over de toekomst, over hoe ze hun leven weer kunnen oppakken. „Je merkte dat ze van al le slechte dingen de regering de schuld geven. En belasting betalen bijvoorbeeld, daar hadden de mees ten nooit van gehoord. Dat willen ze ook niet." De teneur was ook wel dat het mis zal lopen zodra de Na- vo-strijdmacht uit Bosnië verdwijnt. „Als je mensen met elkaar hoort ru ziën over dingen die tien jaar gele den gebeurd zijn en die ze elkaar nu nog niet kunnen vergeven, dan vraag je je ook af wat je daarmee moet." Wat Gabriël Gunter betreft verlie pen de afgelopen zes maanden rede lijk eentonig. „Een patrouille werd gedaan door drie mensen en een tolk. Maar ons peloton van 35 men sen beschikte over slechts twee au to's. Dus als je aan drie patrouilles in een week meedeed, had je een drukke week." Wachtlopen bij de basis zelf hoorde er natuurlijk ook bij. En verder was er de 'quick reac tion force', een hulpdienst die moest uitrukken als er een Sfor-mi- litair iets overkwam (bijvoorbeeld een ongeluk). Maar dat gebeurde heel sporadisch. De troepen zetten ook wel wegen af om auto's te con troleren en hielden acties voor het inleveren van wapens. En twee keer deden ze een oefening. Dat het alle maal zo rustig ging, is volgens Gun ter verklaarbaar als je je realiseert dat zijn contingent al de 13e Sfor- uitzending was. „Dan moet de zaak zo onderhand wel onder controle zijn." Voor het vertrek eind oktober kreeg de Sint-Annalander drie maanden training - onder meer over de achtergronden van het conflict in het voormalige Joegoslavië. „Aller hande situaties werden geoefend, maar niet één daarvan heeft zich ook werkelijk voorgedaan." De sol daten gingen nooit het kamp uit zonder hun wapen bij zich. „Dat moest je half laden zodra je de poort uitging en weer ontladen bij terug keer. Verder mocht je nooit de we gen verlaten omdat er gevaar be stond van mijnen." Die mijnen en het verkeer waren volgens Gabriël Gunter de grootste gevaren. „Ver keersregels lijken ze er helemaal niet te kennen, het is een chaos." Het opruimen van de mijnen wordt in veel gevallen door de bevolking ter hand genomen. De afgelopen tijd zouden 4000 vluchtelingen zijn teruggekeerd naar het gebied in Bosnië waar de Nederlandse vre desmacht is gelegerd. „Daar heb ik niets van gemerkt." De Sint-Annalander is blij dat er volop mogelijkheden waren voor contact met het thuisfront, via tele foon en internet. Dat doorbrak de dagelijkse sleur. De vrije tijd werd gevuld met sporten of spelletjes als schaken en darten. Ook werden uit stapjes gemaakt. „We zijn een dag gaan klimmen op een skischans, ook gaan skieën, duiken en paardrij den. Trips naar Sarajewo werden ook georganiseerd. Maar ik kon niet mee", vertelt Gunter. Twee keer kwam hij met verlof naar huis, één keer zes en een keer negen dagen. „Zo'n periode van zes maanden is eigenlijk net iets te lang, drie maan den zou mooier zijn. Dat hebben we onze commandant ook verschillen de keren gezegd." Pas twee weken voor de terugkeer naar Nederland was er een daadwer- Ik loop al een aantal dagen met onuitstaanbare kiespijn rond. De door mijn vrienden aanbevolen cognacjes helpen steeds korter en mijn vrouw moppert dat ik gewoon naar de tandarts moet gaan. „Cognac zit helaas niet in het ziekenfondspakket schat en zo 'n kiesje is tenslotte zo getrokken zo merkt ze fijntjes op. Uiteraard heeft ze gelijk maar dat kan ik toch onmogelijk zomaar toegeven. Met een gezicht als een oorwurm meld ik me bij de kittige tandartsassisten te. „Kan ik u soms helpen?" Ik heb haar knappe, jonge gestalte enige tijd aandachtig bestudeerd en mijn hormonen gillen haast; Jaaaa! De pijn scheut die door mijn onderkaak raast tempert echter mijn mannelijk tempe rament. „Ik heb tandpijn juffrouw", murmel ik met gebogen hoofd. „Oh u heeft zojuist gebeld voor een spoedbehandeling, neemt u maar even plaats in de wachtkamer.Bij het betreden van de kille wachtruimte vraag ik me af waarom wachtkamers van medici bijna altijd uitblinken in triestheid? Deer nis wekkende meubelen, grauw behang en keihard TL licht waardoor je als patiënt geen schijn van kans hebt om je onzichtbaar in een hoekje weg te stoppen. Op de achtergrond hoor ik de driftige toon van de tandartsboor en ongeïnteresseerd pak ik een tijdschrift uit de gedateerde leesmap. Aan de andere kant van de kamer zit een oude heer me zwijgend aan te staren. Over de rand van mijn boekje zie ik hoe bij iedere zware ademhaling een impo sante snotbei boven 's mans weelderige snor verschijnt. Ik fantaseer over het onsmakelijke tafereel dat zich straks onherroepelijk met deze bejaarde man in de tandartsstoel zal gaan afspelen. De boor is inmiddels stil gezet en het enige geluid in de spelonken van de oude tandartspraktijk wordt veroor zaakt door de grote wandklok. Gehypnotiseerd door de koperen slinger ver geet ik even de pijn en zelfs de oude man met chronische snotneus kan me niet uit de lichte trans halen. Triiiiiiiiiiiiiing!I Een belletje die het midden houdt tussen de eierwekker bij ons thuis en de Big Ben in Londen, kondigt het moment aan waarop ik heb gewacht. „Komt u maar verder hoor, u kunt in de stoel plaatsnemen.De vriendelijke stem van de tandarts staat in schril contrast met de angstaanja gende werktuigen die boven mijn weerloze, horizontale lichaam worden uit gestald. Mag ik even kijken?" AuauauauwU! 'Kijken' betekent dus in dit geval 'direct aanvallen'. Als een geroutineerde mijnwerker zet de tandarts zijn (kleine) pikhouweel in de rotte overblijfselen van wat eens een gezonde kies is geweest. „Deze is het dus.Door een grote hoeveelheid watten ben ik inmiddels monddood gemaakt maar innerlijk voel ik allerlei verwensin gen opwellen. Terwijl de verdovende injectie in gereedheid wordt gebracht, gaat de beval lige assistente me onderwerpen aan een diepte-interview. Heeft u uw zie kenfondspapieren bij? Weet u of u een aanvullende tandartsverzekering heeft? Wie is uw eigen tandarts of was u nog niet gesaneerd?" Waarom stellen ze dergelijke vragen niet als je nog gewoon je mond kunt bewegen? Nu lig ik roerloos (en vooral weerloos) op de workmate van de tandarts en ik zie uit mijn ooghoek dat de teller van de mondtechnicus flink oploopt. Driftig declarerend worden vaktermen uitgewisseld en ik kan er niets te genin brengen. Mijn gezicht ligt door de stevige verdoving inmiddels in een onvermurwbare plooi en ja hoor, daar valt de donkere schaduw van de ge maskerde beul over me heen. Met een krachtige armbeweging trekt hij de rotte kies uit mijn mond en triomfantelijk als een ginecoloog toont hij me het resultaat van de korte bevalling. Eindelijk mogen de watten uit mijn mond en hoewel de verdoving spreken vrijwel onmogelijk maakt, probeer ik in mijn onbeholpenheid toch direct de grapjas uit te hangen. „Die komt ze ker niet meer voor transplantatie in aanmerking?" Met een zakelijke hand druk en vergezeld door minachtende blikken word ik de deur gewezen. Triii- iiiiing. Volgende patiënt. In de smalle gang kom ik de 'bellenblazer' uit de wachtkamer tegen. Mijn medeleven gaai uit naar de behandelend genees heer en zijn knappe assistente. Zij zullen weldra kennis maken met de on smakelijke ballonnenwedstrijd van de bejaarde patiënt. Tandarts, het zou mijn vak niet zijn. Stemmen van lezers Allereerst wil ik dhr. C. Rijnberg en mevr. L. van Gorsel veel succes toewensen met de petitie tegen de bouw van een nieuw gemeentehuis. Een loffelijk initiatief dat veel steun verdient. Burgers van Tholen en Sint-Philipsland, laat hierop een positieve reactie horen. Laat b. en w. van de gemeente Tholen zien hoe de bevolking hierover denkt. Dat ook de leden van de gemeente raad eens zien wal er onder de be volking leeft: niemand zit te wach ten op dit prestige- en geld verslindende project van b. en w. van Tholen. Het college ziet het nieuwe gemeentehuis alleen maar tot meerdere eer en glorie van zich zelf. Wat een beleid en wat een geldverspilling. Men moet de bur gers zien als klanten, zegt de burge meester. Maar dan wel klanten die met een lege portemonnee blijven zitten. Die iets krijgen wat men niet wenst en dat wat men wenst, niet krijgt. Een ronduit te verwerpen be leid van democratisch gekozen be stuurders. Zogenaamd dan. Zeker in een tijd van economische terug gang zal geen enkel zich enigszins sociaal opstellend gemeentebestuur een dergelijke geldverspilling wil len of durven doen. Behalve dan b. en w. van de gemeente Tholen, he laas. Zelfs enigszins sociaal is op hen niet van toepassing. Daar is dan een ander minder sociaal woord voor, wat ieder dan zelf kan invul len. Veel mensen hebben het moei lijk door de economische teruggang en toenemende werkloosheid. En dan de bouw van een nieuw ge meentehuis? Met alle lastenverzwaring, die mo gelijk zelfs niet meer redelijk te noemen is. En dat terwijl er zoveel andere, goede mogelijkheden zijn. Maak daar toch gebruik van. B. en w. zien klaarblijkelijk alleen nieuw bouw als alleen zaligmakend. Alles moet daaraan ondergeschikt ge maakt worden en dat is nu net wat de burger niet begrijpt en ook zeker niet kan waarderen. Een gemeente bestuur dat steeds verder van de burgers komt af te staan en alleen maar onnodige kosten veroorzaakt. En nogmaals; het is de burger die met de lege portemonnee blijft zit ten. Het is voor het college gemak kelijk om op deze manier over de portemonnee van anderen te beslis sen. En dat terwijl men zelf een royaal traktement heeft (zo slecht kan het niet gaan) dat altijd voor vermeerdering en nooit voor ver mindering in aanmerking komt. Als over enkele jaren het nieuwe ge meentehuis er staat, is alles voor zeer veel geld superbeveiligd. Niet alleen voor het gemeentepersoneel, maar ook voor b. en w. Dan denk ik dat je als gewone burger die burge meester al helemaal niet en de wet houders bij hoge uitzondering nog kunt spreken. Die zitten dan zwaar beveiligd in hun invoren torens. Nieuw-Zeeland, Oostenrijk, Zwit serland en Nederland. Vaak wordt er eerst 'droog' geoefend, zonder mu ziek. Naast dansen in een kring, wordt ook in paren gedanst. Dan zijn er vrouwen die even een man nenrol moeten vertolken. De Zeeuwse Reie laat dat in de kleding tot uitdrukking komen. Want op de donkere broek of rok en witte blou se dragen de dames een sjaal en de 'heren' een vestje. In de grote zaal van Haestinge is de versterker ei genlijk te klein, normaal oefent de vereniging in de veel kleinere oude kleuterschool. Als mevr. Van Gorsel - al 17 jaar bij de club betrokken - de Zigeunerpolka aankondigt, ont lokt dat enkele dames een reactie. „Dat is de dans die met koninginne dag in Wijhe is gedaan en waar de koningin en prinsessen aan meede den. Het was op televisie te zien." Het draaien, klappen en wisselen van partner gaat de meeste dansers goed af. Zelfs degenen die al een tijdje niet meer gedanst hebben, hebben de bekende nummers zo weer onder de knie. Een verrassing is dat een groepje leden alle aanwe zigen trakteert op Zeeuwse babbe laars. En voor de leden van De Zeeuwse Reie is er een ingelijste oorkonde als herinnering aan dit ju bileum. Alle leden sluiten de dag af met een etentje op camping Stave- nisse. De volksdansclub in Sint-Maar tensdijk begon in 1978 met zestien leden, op initiatief van de toenma lige wijkzuster De Smit. Het jaar daarop werd een voorlopig bestuur aangesteld, in 1981 kwam er een definitief bestuur met mevr. P. Noordijke als voorzitter. Op dit moment is Alie Kuipers voorzitter, Josien Snoep secretaris en José Nijstad penningmeester, terwijl Els Veniet en Nel v.d. Berg als be stuurslid fungeren. Leidster mevr. De Baat uit Steenbergen droeg in 1986 het stokje over aan Nellie van Gorsel. Beiden volgden speciale cursussen voor docente Meer be wegen voor ouderen. Naderhand was er ook bijscholing, maar dat stagneert sinds het niet meer onder het kruiswerk valt, vertelt mevr. Van Gorsel. Elke donderdagmid dag van twee uur tot half vier (be halve in de maanden juli en augus tus) wordt er gedanst in de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat. Ook zijn er uitwisselingen en optredens, zoals op 22 mei a.s. in woonzorgcentrum Maartenshof. Kom je dan als burger op het ge meentehuis, dan word je van het kastje naar de muur gestuurd. Dus je reinste bureaucratie. Maar een klein positief iets is er; dan is er koffie en dat zal er altijd wel in grote hoeveelheden zijn. Ik neem tenminste aan, dat er voor een gewoon iemand nog wel een kopje koffie afkan. Gemeentebestuur van Tholen: ve len van uw burgers staan gelukkig met beide benen op de grond. Doet u dat ook eens. Het zal duidelijk zijn dat de burgers op andere din gen zitten te wachten dan de geld verslindende nieuwbouw van het gemeentehuis. Bijvoorbeeld het voortbestaan van de Betho in Tho len, handhaving van de ambulance, uitbreiding van Maartenshof, ver betering van bestaande en komst van nieuwe winkelvoorzieningen en een krachtige impuls van het centrum van Sint-Maartensdijk. Ga daar de verpaupering tegen en maak het aantrekkelijker. Dat kan, zeker als het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk blijft. Gemeentebestuur, maak u daar eens sterk voor. Daar hebben de mensen wat aan. Men weet dan waarom men gemeentelijke belas ting betaalt en dat het goed besteed wordt. Op een statussymbool of een zogenaamde toren van Babel zit niemand te wachten. Deze toren werd gebouwd door grootheids waanzin. Indien dat plan in Tholen toch moet doorgaan, zou je net als vroeger hopen op een Babyloni sche spraakverwarring. Dan valt er niet veel goeds van te verwachten. Wel heeft men dan alvast een naam voor het nieuwe gemeentehuis: Ba byion. Laten we hopen, dat het er nooit komt. Kijkend naar de toekomst en de 23.000 inwoners van Tholen, dan' is er geen kleinere gemeente meer die bij Tholen kan worden ge voegd. Wel is het mogelijk dat Tholen in de toekomst bijvoor beeld bij Zuid-Beveland komt. Wie zal het zeggen, dus zeker geen on nodige geldverspilling. Gemeente bestuur, blijf zitten waar je zit, dan zitje goed. C. Kwaak, Noordsingel 146, Bergen op Zoom. De Eben Haëzerschool in Tholen en de School met de Bijbel uit Sint- Annaland hebben op de rem getrapt ten aanzien van de vorming van een federatie met totaal twaalf scholen van Tholen, Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland. De twee vin den het allemaal wat te snel gaan. Samenwerking is geen probleem, maar voor nauwe samenwerking vinden ze het nog te vroeg. De federatie was na de oriëntatiefa se en de onderzoeksfase aan de be sluitvorming toe. Daarbij is nu pas op de plaats gemaakt. Binnen de fe deratie waren vier werkgroepen ge vormd: 1stuurgroep 2. bestuurlijke organisatie en identiteit 3. personeel en organisatie 4. financiën en mate rieel. Doel van de protestants-chris telijke basisscholen was om te ko men tot bestuurlijke schaal vergroting. Gekozen is nu voor een gematigd federatief groeimodel. Dit houdt in, dat er in de toekomst een aantal beleidsonderdelen zullen worden overgelaten aan het federa tief bestuur. Deze zogenaamde mandatering zorgt ervoor dat de vrijblijvendheid van de lokale schoolbesturen wordt ingeperkt. Het federatief bestuur krijgt meer te vertellen. Elk jaar zullen dan door middel van het federatieve jaarplan een of meerdere onderdelen toege voegd kunnen worden. Dit model houdt de weg naar een toekomstige fusie often en bevordert in ieder ge val op korte termijn de samenwer king. Leerlingen uit het voortgezet onder wijs fietsen de komende weken langs Thoolse bedrijven en instel lingen om voorlichting te krijgen over afval. Zo'n 120 leerlingen van het Calvijncollege en ruim 55 van het Schelde college stappen de don derdagen 8 en 15 mei op de fiets en gaan in groepjes langs 31 verschil lende bedrijven en instellingen in Tholen, Sint-Maartensdijk en Poort vliet. Daar horen ze over soorten en hoeveelheden afval die vrijkomen en hoe daarmee wordt omgegaan. Aan de hand van opdrachtenboekjes kunnen de leerlingen gerichte vra gen stellen en op school worden de ervaringen verwerkt in bijvoorbeeld een posterpresentatie en een afval- krant. Doel van de afvalfietstocht is de leerlingen een indruk te geven van de verschillende afvalstromen in onze maatschappij. Daarnaast ver werven ze kenmnis en inzicht in de problemen die de plaatselijke afval berg met zich meebrengt voor het milieu en de samenleving. Op beide ochtenden zal wethouder Van Kem pen het startsein geven. De afval- tocht wordt samen met de scholen georganiseerd door het IVN Consu lentschap, terwijl afvalverwerker Olaz dit financieel ondersteunt. Gabriël Gunter vond de mijnen en het verkeer het gevaarlijkst in Bosnië. kelijke actie. „De Engelsen hadden een Bosniër gesignaleerd die door het Joegoslavië-tribunaal werd ge zocht. Wij moesten toen alle wegen afzetten. Maar de man is ontko men." Volgens de Sint-Annalander lukt het bijna nooit om dit soort lie den te vinden, omdat ze in hun ei gen streek in aanzien staan en door iedereen worden geholpen. „Sfor is er best fel op, daar ligt het niet aan." Nadat het contingent in Bosnië de Nato-medaille had gekregen, reisde het naar Split in Kroatië om de vliegreis naar Nederland te maken. Daags voor koninginnedag arriveer de Gabriël Gunter op het vliegveld Eindhoven, waar hij een Nederland se herinneringsmedaille in ont vangst nam. Na vier weken vakantie zal hij zijn werk op de kazerne in Oirschot weer oppakken. De Sint- Annalander is mitrailleurschutter bij het garderegiment fuseliers Prinses Irene. Hij wordt in juni bevorderd tot korporaal. „Dat is leuk, want dan kun je ook wat lessen geven." De Sint-Annalander heeft de zekerheid dat hij het eerste jaar in ieder geval niet voor een vredesmissie zal wor den uitgezonden. Dat vindt hij ook niet erg, hoewel hij het verblijf in Bosnië als leerzaam heeft ervaren. Ook korporaal Nathalie van As uit Scherpenisse vond de zes maanden in Bosnië erg lang duren. Ze kwam één dag voor Gunter terug, die net als zij bij het 17e pantserinfanterie- bataljon werkt. „De eerste drie maanden in Suica voelde je je écht nuttig. Maar in Bugojno hadden de Moslims het beter voor elkaar. Als je in die stad een uurtje patrouille reed, had je alles wel gehad." Wat haar hetreft duren de vredesmissies in de toekomst nog maar drie maan den, en daar wordt op hoger niveau ook al over gedacht, weet ze. De uitzending naar Bosnië was een hele ervaring. „Je leeft daar in verhou ding primitief. De eerste drie maan den, in de winter, sliepen we in ten ten. Ondanks dat we kachels hadden, was het koud. En op de ba sis in Suica waren maar vier dou ches. Als je zulke dingen ziet, besef je pas hoe goed je het thuis hebt." Terug in ons land viel haar op de snelweg meteen op hoeveel drukker het verkeer hier is. Het leven van de Serven in Suica is armoedig, ze zijn een minderheid en worden achtergesteld. Hebben bijvoorbeeld geen elektriciteit. „Je kon die mensen helpen of een praatje met ze maken. Ze waren erg dankbaar." Van As en haar groep hadden als neventaak het uitdelen van hulpgoederen van de UNHCR (hoge commissariaat voor de vluch telingen) - bedden, plastic, kook- toestellen - aan deze groep. „Ook vanuit Nederland was er een hulp project, voornamelijk het verdelen van dekens en kaarsen. Dat mocht ik volledig regelen. Erg dankbaar werk is dat. Overal vragen de men sen je binnen en hoewel ze nauwe lijks iets hebben, bieden ze je koffie een een borrel aan", vertelt de Het volksdansen is begonnen als ac- sociale contact is daarnaast ook van tiviteit van Meer bewegen voor ou deren. Inmiddels is dat een rekbaar begrip, want de leden van De Zeeuwse Reie variëren in leeftijd van 53 tot 83 jaar. Het oudste lid, mevr. J. van Bodegom uit Sint-An naland, gaat het dansen op de weke lijkse bijeenkomsten nog prima af. Beweging is zeker een belangrijk element om aan deze activiteit mee te doen, zeggen enkele dames. Het belang. „En we kunnen eens la chen." Het volksdansen is natuur lijk een plezierige ontspanning, maar de dames zijn er toch ook seri eus mee bezig. Dansen vergt con centratie en samenwerking, waarbij het niet erg is om een foutje te ma ken. De leden leren regelmatig nieuwe dansen. Als er iemand jarig is, mag die een verzoekje doen voor een dans. Op die manier komen ook de oude dansen geregeld weer aan bod. De sociale betrokkenheid on der de leden is groot. Als iemand op een middag ontbreekt, wordt die al tijd wel door een ander gebeld om even te informeren. Dien de Viet-de Graaf is als enige een kwart eeuw lid van De Zeeuwse Reie. Ze krijgt daarvoor een presen tje van voorzitter Ali Kuipers en ook krijgt ze een corsage opgespeld. De 78-jarige mevr. De Viet vindt bewegen belangrijk, want ze zit ook al 29 jaar op gym, vertelt ze. De we kelijkse dansmiddag is een welko me afwisseling omdat ze sinds het overlijden van haar man vaak alleen is. De manier waarop oud-leden be kenden begroeten, illustreert hoe waardevol voor hen de contacten zijn. Mevr. Kuipers verwelkomt ie dereen met een korte toespraak op rijm. Ook mevr. M. Buijs uit Stave- nisse, die na enkele jaren weer op nieuw lid is geworden en de leden sjaal uitgereikt krijgt. Zij is het 24e lid van de vereniging. In de zaal zijn leden van de zusterverenigingen uit Tholen en Lepelstraat aanwezig, da mes van de vorig jaar opgeheven Oud-Vossemeerse club en vertegen woordigers van de eilandelijke volksdansvereniging Dodi Dodi. Na de koffie met cake is het tijd om te dansen. De aanwezigen vormen een grote kring en leidster Nellie van Gorsel kondigt de Djaco colo aan. Ze doet - samen met leidster Riet Goossen van de zustervereni gingen - de passen voor. En dan wordt de muziek gestart. Dansen uit allerlei landen passeren de revue: onder meer Engeland, Schotland, De Zeeuwse Reie viert natuurlijk met volksdansen het zilveren jubileum in Haestinge. Scherpenissese. Die armoe was er in Bugojno dus niet, maar toch werd ook daar de aanwezigheid van Sfor op prijs gesteld. „Veel mensen zeiden dat het weer weieens fout zou kunnen gaan als Sfor er weg zou gaan." Het mortierpeloton waarvan Van As deel uitmaakt, deed ook nog twee oefeningen. „Dat was pittig, want er waren sneeuwstormen en het was bitter koud. Dat je tot je heupen in de sneeuw staat, ben je in Nederland niet gewend." Net voor ze in oktober naar Bosnië vertrok, tekende Nathalie van As bij. Achteraf is ze daar blij mee. „Want ons peloton wordt volgend jaar opgeheven en dus moet ieder een iets anders gaan zoeken. Maar dat valt met alle bezuinigingen bij defensie niet mee." De Thoolse wil graag naar de KMA voor de serge antsopleiding. „Het zal door die si tuatie ook moeilijker zijn om toege laten te worden." Nathalie van As wil de sergeantsopleiding.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3