Gemeente moet banen schrappen Extra voordeel ki° 2.99 9 5.91 5 Nu zijn we gereed om het water in te gaan als we zijn aangekomen Terrein voor broedvogels, ganzen, runderen, maar ook voor excursies Foto van de mooiste en de lelijkste plek op Tholen 'Het worden zware tijden ///fa HEIJNEN Magere varkenslapper 1 Snijbonen Nasi- of bamivlees Alle verse kruiden Gekookte mosselen halfvolle vanille-yoghurt Frans stokbrood Moederdag boeket GUNTER - SINT-ANNALAND 4«l»» STROOT - THOLEN Donderdag 8 mei 2003 59e jaargang no. 25 VEEL BETER BEELD DAN VIA DE KABEL Gaat de bouw van de nieuwe brandweerkazerne en de uitbreiding van de Wellevaete in Sint-Annaland niet meer door? Wordt de nieuwbouw van Haestinge in Sint- Maartensdijk geschrapt en gaat het zwembad daar dicht? Gaat de nieuwbouw van het Scheldecollege in Tholen door? Wordt de brandweer van Stavenisse opgeheven? Gaat de haven van Sint-Philipsland nu toch dicht? De zes raadsfracties buigen zich over forse ombuigingen om de begroting 2004 rond te krijgen. PvdA-fractievoorzit- ter M.A.J. van der Linde voorspelt, dat er zelfs banen bij de gemeente geschrapt zullen worden, zoals ook de pro vincie Zeeland 60 arbeidsplaatsen ter discussie heeft ge steld. „Het worden zware tijden, daar ben ik van over tuigd", zegt D66-raadslid J. van den Donker. In het kader van een brede publieke discussie over beeld kwaliteit schrijft de provincie Zeeland een fotowedstrijd uit. Iedere inwoner kan de mooiste en de lelijkste plaats op Tholen en Sint-Philipsland fotograferen. Malse rechte Naturel of gekruid Campina verse Groot Groot Stagnatie grond fietspad Stavenisse Zorg bewoners om bedrijventerrein bij Schapenweg Van kale bus tot professioneel waterongevallenvoertuig. De duikploeg Tholen van de Thoolse brandweer nam zaterdag het nieuwe voertuig officieel in gebruik. De 4567, uitgerust met blauw zwaailicht en sirene, levert tijdwinst op. De duikers kun nen zich onderweg naar het ongeval klaarmaken om zo snel mo gelijk het water in te gaan. De bus werd voor een groot deel door de brandweerlieden zelf afgebouwd. Natuurgebied in Scherpenissepolder overgedragen aan Staatsbosbeheer Met een uitstapje voor genodigden, toespraken en een hapje en een drankje voor de streekbewoners in het Hol land Huis is dinsdagmiddag het natuurgebied in de Scherpenissepolder van de landinrichtingscommissie Poortvliet overgedragen aan Staatsbosbeheer. In het na tuurgebied bij Scherpenisse broeden de meeuwen en vis- diefjes en zoekt de lepelaar er naar zijn kostje. In de zo mer houdt Staatsbosbeheer enkele excursies. Ganzen Excursies Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland T"l"fnj?1 <?{f7r"17 fcj] 1 653474 Tels ,nl 'ert@eendra adrBEW?1?)$chtb(3Ö^nl] |pmeB^efJ4i^w!eendiaetTt6odeT\ $p4(reek Tholen en Sint PRntpjIupiJuurtffopgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 De gemeenteraad stelt 5 juni de ka dernota vast, die behalve het nieuwe begrotingsjaar 2004 ook de ramingen voor de jaren 2005, 2006 en 2007 om vat. De commissie middelen be spreekt die 28 mei. In het kader van het duale stelsel wil de raad de eigen rol vroegtijdig invullen en daarom buigen de zes fracties zich al sinds april over bezuinigingsmogelijkhe den. SGP-fractievoorzitter M.J. Klip- pel kijkt er nuchter tegenaan. „Het is gewoon een kwestie van andere prio riteiten stellen. Er zijn bepaalde ont wikkelingen die voorrang vragen." Volgens Van den Donker ligt de zaak toch ernstiger. „Het hele voorzienin- genpeil in de gemeente Tholen komt zwaar onder druk te staan. De B-lijst van Kleur Bekennen stond al op het tweede plan, maar de A-lijst was het absolute minimum. Ondanks giganti sche belastingverhogingen komen we nu zelfs niet aan de A-lijst toe", aldus het D66-raadslid. „Het wordt inderdaad een lastige opgave. Zo'n bezuinigingsoperatie is niet prettig voor de mensen", geeft VVD-fractievoorzitter R. Raven- ste- ijn toe. Zijn CDA-collega J.R Bout heeft al duidelijke grenzen gesteld. „Aan het hele welzijn moeten we niet komen. Zaken waar burgers direct mee te ma ken hebben, dienen we te ontzien. Ik ben ook niet voor de kaasschaafme thode, want dat levert niets op", aldus Bout. „Een onsje minder, dat kan wel", zegt Van der Linde, maar hij voorspelt tegelijk dat het 'erg moei lijk' wordt. „Er is in Kleur Bekennen gewoon te weinig ruimte voor tegen vallers gereserveerd. Als je nu ziet, wat alleen het treffen van voorzienin gen in gemeentelijke gebouwen voor de veiligheid al vergt, dan is dat heel veel. Er is al met de kaasschaaf ge werkt en nog wordt het een hele wor steling om de begroting financieel rond te krijgen. We moeten gas terug nemen. Net als elk ander bedrijf zul len we onder deze omstandigheden wat aan het personeelsbestand moeten doen. Er is behoorlijk verloop, dus tot gedwongen ontslagen hoeft dat niet te leiden. Wel dienen de juiste mensen op de juiste plaatsen te komen", meent het PvdA-raadslid. ZIE VERDER PAGINA II Hoe houd je Zeeland mooi? De aan trekkelijkheid van de Zeeuwse om geving en de beleving hiervan staat centraal. Het provinciaal bestuur wil daarover van gedachten wisse len met inwoners, andere overheden en organisaties. De dagelijkse leef omgeving en de bewustwording hiervan lopen als een rode draad door de fotowedstrijd. De informa tie die de provincie via de foto's krijgt, vormt een belangrijke bron voor het opstellen van de uiteinde lijke beleidsnota beeldkwaliteit. Op 21 mei gaat de fotowedstrijd van start. Inwoners en fotografen wordt gevraagd om twee foto's te maken: één van de plek die men persoonlijk erg mooi vindt en een tweede foto van een plaats die men erg lelijk vindt. Er dient ook een motivatie bij te zijn. Tholen is één van de zes re gio's waarvoor een aparte beoorde ling wordt gemaakt door een des kundige jury. Per regio worden maximaal veertig foto's geselec teerd. Die worden eind september tentoongesteld op Tholen. De foto's van Zeeuwse fotografen worden al lemaal tentoongesteld. De bezoe kers van de expositie selecteren de twee meest aansprekende foto's van de inwoners (fotografen zijn hier van uitgesloten) Met zes regio's zijn er dan twaalf winnaars, die be loond worden met een rondvlucht boven Zeeland. De uiterste inlever datum voor de foto's is 30 juni. Aansluitend houdt de provincie in oktober/november discussiebijeen komsten voor gemeenten en maat schappelijke organisaties. De pro vincie geeft 22 mei meer informatie over de fotowedstrijd in de voor lichtingsrubriek Abdijnieuws in de ze krant. 4 500 gram QiQ! 500 gram ,99 per stuk 0,79 3voor .98 500 gram Q Q literpak Q.79 per stuk ()i69 aanbiedingen geldig van woensdag 7 t/m zaterdag 10 mei a.s. De aanleg van het fietspad tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse is doorgeschoven naar 2004 in ver band met stagnatie in de procedure voor de grondverwerving. Dat staat in de eerste bestuursrapportage 2003 van gedeputeerde staten. De reden is opmerkelijk, want vorig jaar was het argument dat de aanleg van de toevoerwegen naar de nieu we Westerscheldetunnel alle aan dacht vroeg van de provincie, zodat er geen tijd was voor het fietspad naar Stavenisse. Inwoners van dat dorp voerden ter gelegenheid van de statenverkiezingen volop actie om de aandacht op de al jaren bestaande wens te vestigen. Groen Links-sta tenlid Wiersma plaatste zelfs nog een bord langs de Provincialeweg om aan te geven dat zijn fractie pri oriteit geeft aan dit werk. CDA-ge- deputeerde Poppelaars is als opvol ger van VVD-gedeputeerde Henne- keij nu verantwoordelijk voor de aanleg van het fietspad naar Stave nisse. Bewoners van de Schapenweg in Poortvliet hebben bij de provincie hun bezorgdheid kenbaar gemaakt over de uitbreiding van het bedrij venterrein aan de oostkant van de Paasdijkweg. In een door J.M. Poot geschreven brief vragen zij om an dere mogelijkheden te bekijken. Daarbij noemen de bewoners het ge bied ten westen van Budelpack en Bouman-Potter. Op die manier zou een aaneengesloten bedrijventerrein ontstaan, dat door het voetbalveld en het dorpsbos van het dorp wordt af gescheiden. Ook wordt de verkeers veiligheid daarmee gediend, want verkeer van en naar het terrein hoeft geen fietspad te kruisen (bij het plan Paasdijkweg is dat wél het geval). Het alternatief geeft bovendien geen overlast voor omwonenden. Op de suggestie van de bewoners om met hen over deze mogelijkheid van gedachten te wisselen, gaan ge deputeerde staten niet in. Ze stellen dat de gemeente nog geen definitief besluit heeft genomen en dat er te voren een inspraakprocedure wordt gevolgd. De briefschrijvers wordt in overweging gegeven hun mening over de uitbreiding en hun alterna tief ter kennis van het gemeentebe stuur te brengen. G.s. hebben een af schrift van de brief van de bewoners en van hun reactie daarop toege stuurd aan burgemeester en wethou ders van Tholen. Advertentie I.M. Voor de kazerne aan de Ten Ankerweg konden genodigen en andere belangstellenden de nieuwe aanwinst van de duikploeg bekijken. In de bus is plaats voor zeven perso nen. Drie leden (inclusief de bestuurder) van de duikploeg kunnen op de voorbank plaatsnemen. Achter hen is ruimte voor vier man. Voor twee van hen zijn vaste stoelen gemaakt met de ademluchtflessen zodanig bevestigd dat ze gemakkelijk op de rug te binden zijn. Tegenover deze speciale stoelen zijn uitklapbare zittingen voor de twee be geleiders. Zij kunnen de duikers helpen bij het aandoen van hun uitrusting. „Dat levert enorm veel tijdwinst op," vertelt bevelvoerder Arvid Gaakeer van de duik ploeg. „Het enige wat we in de kazerne aandoen is ons pak. De rest van onze uitrusting doen we in de nieuwe bus aan. In de brandweerwagen hadden we daar geen ruimte voor en konden we pas aan de waterkant onze uitrusting aandoen. Nu zijn we gereed om het water in te gaan als we zijn aangekomen." De duikploeg beschikt over vier duikers. Naast Gaakeer zijn dat Johan van Stee (afwe zig), Mark Loos en Tino Brasz. Zo'n fles met ademtucht weegt twintig kilo. Met ge middeld ook nog eens tien kilo lood om het lijf heeft een duiker zo'n dertig kilo aan be pakking mee te torsen. Maar dat weegt alleen zwaar op het land. In dezelfde ruimte bevinden zich ook de containers met touwen. De zogenaamde seinlijnen, die nodig zijn om een duiker vanaf de kant naar de plaats van het slachtoffer te dirigeren. Dat gebeurt door de zogenaamde seinmeester. „We gaan ook altijd aangelijnd in het water. Negen van de tien keer duik je in water waar je geen zicht hebt." Zie verder pagina 7. De duikploeg met v.l.n.r. Adrie Geuze, postcommandant Johan Nieuwenhuyzen, Tino Brasz, Arjan Eskes, Mark Loos en Arvid Gaakeer. Het gezelschap bestaande uit leden van onder meer de landinrichtingscommissies Poortvliet en Oud-Vossemeer, Staatsbosbeheer, het water schap Zeeuwse Eilanden, de provincie, de dienst landelijk gebied en ZLTO gaan bij oud-kantonnier A. Bolier de dijk over. Voorzitter M.D. Geuze van de land inrichtingscommissie Poortvliet sprak van een feestelijke opening. „We wilden hier aandacht aan be steden omdat er veel overheidsgeld in is gestoken. Het is goed voor de burgers om te weten wat daarmee is gedaan." Drs. L. Sauter die lid is van de com missie namens de natuurvereniging lichtte aan de hand van beelden toe wat er in het gebied zoal is veran derd en nog veranderen gaat. Het gebied beslaat 172 ha en past in het natuurbeleidsplan van de provincie en het plan Tureluur van Zeeuwse natuurorganisaties die eind jaren tachtig werden opgesteld. „Ze trok ken beiden samen op." De kersverse gedeputeerde Thijs Kramer (PvdA) was aanwezig en stond zelf aan de wieg van het plan Tureluur toen hij nog voorzitter van de Zeeuwse milieufederatie was. Het gebied bestond voornamelijk uit grasland en akkerland. Via de zeedijk kwam er zout water in het gebied (zoute kwel) waardoor op het zuidelijke en laaggelegen deel nauwelijks of geen akkerbouw mo gelijk was. De Scherpenissepolder zou samen met de Klaas van Stee landpolder in Poortvliet en de Scha- kerloopolder in Tholen een aaneen gesloten gebied moeten worden aan de zuidkant van het eiland. Maar omdat er te weinig grond was om te ruilen, viel de Klaas van Steeland buiten de boot. Door geldgebrek laat de natuurontwikkeling van de Schakerloopolder nog een jaartje op zich wachten (34 ha landbouw grond, plus karrevelden, totaal 41 ha, terwijl er ook nog grond moet worden aangekocht om aan de 62 ha te komen). In de Scherpenissepolder is een deel ontgraven om er meer water toe te laten, zijn er sloten gedempt en is er een wal rond het hele gebied ge legd. Ook de afwatering moest wor den aangepast. Het water in het ge bied wordt rechtstreeks afgevoerd naar een duiker bij de Schelphoek om te voorkomen dat er zout water naar de landbouwpercelen lekt. Aan de zuidkant ligt het terrein 2 meter beneden NAP, in het noorden op nul meter NAP. Het grondwater peil is verhoogd naar anderhalve meter boven NAP. Hierdoor zullen volgens Sauter verschillende plan tensoorten tot ontwikkeling komen. Op de hoge gronden, op de afgegra ven veengronden en daartussen de zware poelkleigronden en zanderige kreekruggen. Via het Botgat en Boezemgat wordt zout water in het gebied gepompt waardoor een brak milieu ontstaat. De zeekraal heeft zich al vermeer derd. Ook groeit er zeebies, rus en kweldergras dat van belang is als voedsel voor ganzen. „Zo'n zout milieu is hier algemeen, maar in Eu ropees verband heel bijzonder. Het komt bijna nergens voor." Het gebied is volgens hem een eldo rado voor vogels: ganzen, eenden, lepelaars, grutto, kluut en steenlo per. Tellingen wezen uit dat er ge middeld 2600 ganzen voedsel ko men halen. Die hebben ongeveer 160 ha grasareaal nodig om aan hun kostje te komen. Samen met de 110 ha. in de Scherpenissepolder, de 40 ha in de Schakerloopolder en de 10 ha in de Noord bij Sint-Maartens dijk (Heideweg) geeft dat volgens Sauter soelaas voor de ganzen die vooral de boeren tot last zijn. In de zomer wordt er vee in het ge bied toegelaten. Er worden 90 run deren ingeschaard en daarmee wordt volgens hem de doelstelling om op 110 ha 110 runderen toe te laten, praktisch gehaald. Via de Platteweg wordt het gebied doorsneden. Fietsers kunnen er naar het buitendijks fietspad en omge keerd. „Het gebied ziet er grandioos uit. Er komen al veel vogelaars om naar vogels te kijken. De vogels en de planten worden al twee jaar ge teld. Er groeien hele leuke dingen, We moeten het gebied 10 tot 15 jaar de kans geven." Na zijn inleiding stapte het gezel schap in de bus voor een korte ex cursie onder leiding van Staatsbos beheer. Via het Bot- en Boezemgat liep het gezelschap naar de zeedijk richting de Schelphoek. Onderweg werd vanaf de kruin met telescoop kijkers naar bijzonder vogels geke ken. „Ik zie een lepelaar en hoor de sterns," zei een enthousiaste Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer. Hij liet weten dat er in juli, augustus en sep tember excursies zullen worden ge houden. Maar dat de rust in het ge bied van groot belang is voor de vogels om hun jongen groot te kun nen brengen. Zie ook pagina 11. Gabriël Gunter uit Sint- Annaland terug van vredesmissie in Bosnië Veel belangstelling voor dance-in onder Thoolse jongeren in Meulvliet René Koetsier uit Oud-Vossemeer speelt biljart puur op gevoel EN VERDER... De Zeeuwse Reie uit de Smalstad viert zilveren jubileum Van Houte bouwt een showroom op Welgelegen II AL TE HOFFELIJKE MENSEN ZIJN MEESTAL VALS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1