ISILl I 1 Doucheplezier 'Duurzame Innovatie', een nieuwe studie mogelijkheid aan de Hogeschool Zeeland Zeeuws Groen is goed voor iedereen. En dat voor de prijs van gewone stroom. MAP Nieuwsflits Startsein voor 'The Bet'tussen de Zeeuwse jongeren en hun gemeenten DELTA biedt steeds DELTA steunt het Ronald McDonald Kinderfonds tijdens de Cityrun in Utrecht DELTA DELTA: Verrassend veelzijdig The Bet hs&ya De prijs blijft geiijk. I Water van DELTA: het wonder uit de kraan. Een bij stil mogen staan. Wist u bijvoorbeeld dat in persoon zo'n 137 liter per dag is? Al dat water wordt voor verschillende doel einden gebruikt. Voor de consumptie, zoals een fris glas water uit de kraan, om een lekker potje koffie te zetten of om mee te koken. Ook de genezende kracht van water is alge meen bekend. Het natte washandje op een beginnende bult, de verkoelende waterstraal bij een brandplek, de zak met ijsklontjes die verlichting geeft bij kiespijn. Het grootste deel van die 137 liter water ge bruiken we echter voor persoonlijke hygiëne: de wasmachine, de afwas, het badderen en douchen. Daarnaast wordt water ook steeds vaker ingezet om te ontstressen, dus puur om te genieten. Hiervoor zijn aquatowers, bubbelbaden jacuzzi's en douchezuilen met meerdere douchekoppen in allerlei uitvoe ringen te koop. Waarvoor we het ook gebruiken, dat we zui nig moeten zijn op ons kostbare drinkwater, hoeven we u niet te vertellen. eerste levensbehoefte waar we best eens Nederland het gemiddelde waterverbruik per Gelukkig zijn er tegenwoordig producten op de markt die én wassen én genieten én waterbesparing optimaal combineren met een prima prijs-kwaliteitverhouding. Zoals bijvoorbeeld de waterbesparende douche koppen*. Er zijn douchekoppen die een constante straal produceren, maar er zijn er ook die eenvoudig af te regelen zijn van een zachte, via een normale tot een harde straal. Dat soepel afregelen werd vroeger nogal eens verstoord door de kalk die zich op de douchekop afzette. Ook hier is een oplossing voor gevonden. De huidige generatie douche koppen heeft grijze, conische straalvormers van een materiaal waar kalk zich niet aan kan vasthechten. Dus weg met de huishoud- azijn, want één veeg met de hand of een stevige spons is genoeg om de douchekop kalkvrij te houden. Eenvoudiger en sneller kan het niet. U ziet: talloze nieuwe technieken die het gebruik van water besparen en die ons tege lijkertijd volop laten genieten. *Let op: als u een geiser heeft, dan kunt u geen waterbesparende douchekop gebruiken. Dit heeft te maken met de tapdrempel van uw apparaat. Bij een geiser moet de kraan volledig opengedraaid worden om warm water te krijgen. Door toepassing van een waterbesparende douchekop krijgt u minder water, waardoor de geiser geen warm water meer kan leveren. Een flink aantal hbo-studenten kan vanaf vol gend jaar op de Hogeschool Zeeland kiezen voor een aanvullende specialisatie Duurzame Innovatie. Dit houdt in dat deze studenten zich vanaf het eerste schooljaar, naast de ge kozen basisopleiding, ook kunnen verdiepen in het ontwerpen, realiseren en managen van duurzaamheidsprojecten. Daarbij gaat het om innovatieprocessen, waar bij bewust met grondstoffen, energie, milieu en mens wordt omgegaan. Studenten die afstu deren met de specialisatie Duurzame Innovatie zijn breed inzetbaar. Wanneer bijvoorbeeld een student hbo-Bouwkunde zijn diploma op zak heeft, met daarbij deze specialisatie, kan hij bij het ontwerpen van een huis - op de 'normale' wooneisen na - zich ook richten op het optimale gebruik van duurzame bouwmaterialen en schone energie. Hierbij kan men denken aan zonnepanelen en eigen energievoorzieningen. Ook voor een student Economie of Communi catie biedt de specialisatie Duurzame Innovatie goede toekomstmogelijkheden. Met dit project wil de Hogeschool Zeeland het beste voor de mens, het bedrijf en de maat schappij voorop stellen. Uit het haalbaarheids onderzoek is gebleken dat er voor deze studie grote belangstelling bestaat, zowel bij de studenten als bij de toekomstige werkgevers, het bedrijfsleven en de overheid. Ruim één op de drie huishoudens in Zeeland gebruikt al onze eigen groene stroom, Zeeuws Groen. Dat is heel verstandig en bovendien goed voor onze provincie. Als ook u Zeeuws Groen gaat afnemen, dan hoeven wij minder gewone stroom te produceren. En dat is weer beter voor een schoner milieu. Zeeuws Groen wordt voornamelijk opge wekt met onze eigen productiemiddelen binnen Zeeland. Alleen als we door een grote toename van Zeeuws Groen klanten een tekort krijgen aan Zeeuws Groen uit eigen productie kopen we het vanuit het buitenland in. Op deze manier garanderen wij u altijd groene stroom. Zeeuws Groen bieden wij u aan voor precies dezelfde prijs als de gewone stroom die u nu thuis verbruikt. Zou de prijs van Zeeuws Groen in de toekomst stijgen door bijvoor beeld wijzigende overheidsmaatregelen, dan geven we u de keuze om terug te schakelen naar gewone stroom van DELTA of om Zeeuws Groen af te blijven nemen. Zo betaalt u dus nooit (ongewild) meer dan voor gewone stroom. Heeft u interesse in Zeeuws Groen van DELTA, speciaal voor Zeeuwse huishoudens? Doe dan mee aan de actie en houd uw brieven bus in de gaten! Voor vragen over Zeeuws Groen kunt u uiteraard onze website raad plegen, www.delta.nl of bellen naar onze klantenservice, 0800 - 5150. In eerdere uitgaven van 'Nieuws van DELTA' hebben wij u al medegedeeld dat met de MAP- gelden diverse projecten gesubsidieerd worden. Deze MAP-gelden zijn opgebracht door een extra bijdrage die u in het verleden op uw reguliere energierekening betaald heeft. Deze extra bijdrage werd opgelegd door de overheid van 1991 tot 2000. In deze 'Nieuws van DELTA' komen de projecten'Duurzame Innovatie'en'The Bet'aan bod. 'The Bet' is een initiatief van de Zeeuwse Milieufederatie in samenwerking met Jongeren Milieu Aktief en heeft alles te maken met het bekende Kyoto-verdrag. In 1997 spraken diverse Europese landen in Japan af hun C02-uitstoot met 8% te verminderen voor het jaar 2012. Zeeuwse leerlingen van Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren (CSW), Nehalennia en SG Scheldemond nemen nu op eigen ini tiatief hierin het voortouw. Zij zijn onlangs een weddenschap aangegaan met de milieu wethouders van hun gemeenten, de heer Van 't Westeinde van gemeente Middelburg en mevrouw Poppe-de Looff van gemeente Vlissingen. Binnen twee maanden zal het C02-verbruik in hun omgeving met maar liefst 8% zijn verminderd. Melissa Ernst, coördinator in Zeeland, vertelt: "Het is ontzettend leuk om het enthousias me van de jongeren mee te maken. Ze doen alles op eigen initiatief. Laatst hoorde ik via een docent van een meisje van Nehalennia dat nu op de fiets van Westkapelle naar Middelburg gaat. Wat ook een leuk voorbeeld is, is een jongen van CSW die zijn schoolleiding gaat verzoeken om een zonnepaneel te schenken. Volwassenen mogen immers ook Twee trotse scholieren met 'The Bet'in handen De afgelopen periode is DELTA druk bezig geweest met het uitbreiden van de website. We bieden nu nog meer gemak voor onze klanten. Zo kunt u gemakkelijk uw meterstan den doorgeven, alle antwoorden op uw vragen vinden en actuele berichten van DELTA volgen. Daarnaast is de vormgeving aangepast en de navigatie duidelijker gemaakt. Al uw vragen over de producten en diensten van DELTA, specifieke aanbiedingen en infor matie over het vrijkomen van de energiemarkt zijn nu overzichtelijk en eenvoudig voor u toegankelijk! hun steentje bijdragen aan een beter milieu." Geen weddenschap zonder inzet, natuurlijk! In iedere 'Bet' bepalen de jongeren en de bestuurders dit zelf. Net zoals in de volwassen wereld, is er druk onderhandeld over de haal baarheid van de inzet. Zo willen leerlingen uit Middelburg graag zonnepanelen winnen voor hun school. Voor beide scholen in Middelburg is er budget voor twee. Met financiële hulp van de vereniging Zeeuwind is het nu verdubbeld naar vier zonnepanelen. Ook palmen voor in de hal en een dagje uit zijn een deel van de inzet. Er valt dus heel veel te winnen. Maar er staat natuurlijk ook wat op het spel! Verliezen de leerlingen onverhoopt dan wordt het boompjes planten, een loterij organiseren voor een goed doel of een middagje sociale dienstverlening. Het zou goed zijn als alle scholen zouden winnen. Dat zou betekenen dat de jonge generatie maar al te goed weet hoe wij het C02-verbruik terug kunnen brengen. Daarom is dit project, behalve een heel leuk project, ook een heel belangrijk project. We kunnen ervan leren. Binnen drie provincies, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland doen verschillende scholen mee aan 'The Bet'. Wedden dat u benieuwd bent naar de uitslag? Wij houden u op de hoogte! m, Mt n «wtkew hil mTA A* «1 V tac,yv&ia nwi M**M Op 18 mei aanstaande wordt de Cityrun, hét hardloopevenement van Utrecht, alweer voor de 26e keer gehouden. DELTA sponsort dit evenement voor de eerste keer. Als sponsor van dit sportieve evenement zal DELTA die dag ook ruim vertegenwoordigd zijn. Niet alleen zullen medewerkers van DELTA hun conditie op de proef stellen, ook een groot aantal zakelijke klanten is hiervoor uitgenodigd. Daarnaast zullen ook vrienden, familieleden en kennissen aanwezig zijn. De Cityrun van Utrecht trekt altijd veel sport liefhebbers. Voor de echte hardloopfans is er de halve marathon. Voor degenen die het wat rustiger aan willen doen, zijn er de vijf- en tienkilometerloop. DELTA loopt niet voor niets mee! Naast het hebben van een gezellige dag met veel sport- plezier steunen we ook het Ronald McDonald Kinderfonds tijdens dit evenement. Ook in de komende periode gaan we onze website nog meer uitbreiden. Zo zijn we onder andere bezig met de ontwikkeling van een persoonlijke informatiepagina voor onze con sumentenklanten. Een pagina waarop u uw persoonlijke gegevens, zoals uw verbruik, kunt raadplegen. Voor onze zakelijke klanten komen er in de toekomst mogelijkheden om online offertes te kunnen verstrekken. Zoals u ziet, blijven we continu onze (online) dienstverlening voor u verbeteren. Neemt u ook een kijkje op www.delta.nl? ///A DELTA N.V., POSTBUS 5048, 4330 KA MIDDELBURG WWW.DELTA.NL, TELEFOON 0800-5150

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 18