Wim kwam voor Gerard en Gaakeer voor Van Doorn Extra voordeel ki° 3.49 0.79 2.49 0.99 u.yy Petitie tegen bouw nieuw gemeentehuis Van Weggemans tot Bouman-Potter Arie de Viet wint de fotoprijs nieuwsbladen Koninklijke waardering voor acht Tholenaren AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Moordzaak moet sluitend worden GVT Siloah Tholen kan in juni beginnen Shoarma reepjes Filet Americain Mars en/of Snickers Icecream Mango's Tomaten Donderdag 1 mei 2003 59e jaargang no. 24 Acht Tholenaren onder wie drie vrouwen zijn dinsdag in Meulvliet koninklijk onderscheiden. Met allerlei smoes jes waren de gelukkigen naar de plaats van de uitreiking gelokt. Zo hadden W.D. van Doorn en G.L.D. Gaakeer een vergadering over de almaar groter worden'populatie reewild op Tholen. Wim kwam voor Gerard, want die zou een lintje krijgen, maar Gaakeer kwam voor Van Doorn die een medaille op zijn revers zou ontvangen. Ze vielen allebei in de prijzen: ridder in de orde van Oranje Nassau. De andere zes gedecoreerden werden benoemd tot lid in de orde van Oranje Nassau. Vertrouwde kwaliteit Uit eigen slagerij Zoete aromatische Hollandse Voor de tuin Bodembedekkers en kuipplanten Wie spaart krijgt korting op een tuinset U krijgt bij elke 10,- vanaf vandaag t/m zaterdag 3 mei niet één maar twee tuinset-zegels! GUNTER - SINT-ANNALAND STROOT - THOLEN Huis-aan-huis actie in alle woonkernen Deze week Taxatie in streekmuseum prachtig door tijdloosheid Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In het eerste verhoor heeft de 18-jarige J. van K. uit Sint-Philipsland een be kennende verklaring afgelegd dat hij de 80-jarige weduwe Semé om het le ven heeft gebracht. „Maar de verhoren gaan door, want deze zaak moet ver der sluitend worden gemaakt", zegt een woordvoerder van justitie. Het motief waarom de jongen tot zijn daad is gekomen, is nog niet duidelijk. De verdachte wordt in het huis van bewa ring Torentijd in Middelburg vastge houden. De politie heeft in het kader van het onderzoek een aantal mensen in Sint-Philipsland als getuige ge hoord, maar behalve Van K. is er ver der niemand aangehouden. De rust keert inmiddels terug in Sint-Philips land, nadat het dna-onderzoek onder 80 mannen de jongen als verdachte had aangewezen. De woning van me vr. Semé is verkocht aan de familie M. Kramer, waarmee de draad van het le ven aan de Oostdijk weer wordt opge pakt. Het gezinsvervangend tehuis van Silo ah aan het Burg. Wagthoplein in Tho len zal voor de zomer beperkt kunnen beginnen. De woning staat inmiddels leeg, maar er moeten intern nog aan passingen gedaan worden: het inrich ten van kamers en het geschikt maken van de toegangen voor rolstoelen. De externe verbouwing heeft meer voeten in de aarde. Daarvoor moet een proce dure bij de gemeente worden gevoerd. De eigenaar van de grote woning waarin voorheen twee gezinnen heb ben gewoond (woningstichting Cast- ria), regelt de verbouwing. Siloah uit Goes, de stichting voor gehandicap tenzorg uitgaande van de Gerefor meerde Gemeenten, heeft de toekom stige acht bewoners en hun ouders al over de plannen geïnformeerd. Ook de omwonenden zijn ingelicht, waarbij ambtenaar volkshuisvesting Roeland een toelichting gaf bij de gemeentelij ke procedure. Volgens dhr. Kleppe van Siloah is het plan door de bewoners over het algemeen positief ontvangen. In juni kunnen de eerste 4 a 5 bewo ners in het gezinsvervangend tehuis en na de externe verbouwing in het na jaar komen de andere 3 tot 4 mensen. Voor de begeleiding is geld beschik baar voor vier volledige banen, die echter in deeltijd door meerdere men sen zullen worden ingevuld. Er is 24- uurs-zorg beschikbaar voor de gehan dicapten, die overdag naar het dag activiteitencentrum van de Schutse in Oud-Vossemeer zullen gaan. De ridders Wim van Doorn (links) en Gerard Gaakeer met hun vrouwen. „Het is leuk dat een aantal mensen waarmee ik lang heb samenge werkt, vindt dat ik mijn best gedaan heb, maar ik heb het ook altijd graag gedaan", zegt Gaakeer, die zich verdienstelijk maakte voor de 100 gram pak 6 stuks HALEN 1 BETALEN 3 voor kilo Bacopa Helichrysum AA Lithodora enz. enz. XA aanbiedingen geldig t/m zaterdag 3 mei a.s. Advertentie I.M. landbouw, het waterschap, en de to neelvereniging. „De burgemeester vertelt in vijf minuten waar ik 26 jaar over heb gedaan. Ik ken het klappen van de zweep van voor drachten voor koninklijke onder scheidingen, maar toen ik binnen kwam in Meulvliet ging me pas een licht op. Ik ben er heel groots mee", aldus ridder Gaakeer. Van Doorn dacht dat zijn taak erop zat toen hij Gaakeer Meulvliet had binnengeloodst, maar hij moest zelf ook op de voorste rij komen, waar zijn vrouw al zat. De man die eerder anderen voordroeg voor een lintje, kreeg er nu zelf één voor zijn ver diensten op het gebied van de hon densport, jacht en natuurbeheer. „Je hebt het verdiend en wees er nu maar trots op", zo gaf baron van Tuyll van Serooskerken, voorzitter van de jachthondenorganisatie Or- weja, Van Doom in Meulvliet een ferme schouderklop. Een koninklijke schouderklop zelfs, zo bracht burgemeester W. Nuis naar voren in een heel vol Meul vliet. „Deze uitreiking is één van de meest markante gebeurtenissen in je leven. Over dit jaarlijks terugkerend ritueel wordt verschillend gedacht, maar bij wie het aangaat, doet het het hart toch sneller kloppen. Er is aandacht vöor elkaar op zo'n dag. De decorandus vindt zijn werk zelf niet zo bijzonder, maar anderen hebben die verborgen talenten bo ven water gehaald en zorgen voor een publiekelijke waardering en er kenning. Een koninklijke onder scheiding is geen automatisme, maar maatwerk. Het gaat om per soonlijke, bijzondere verdiensten voor de samenleving, die geheel be langeloos zijn uitgeoefend. Rang en status spelen geen rol, het gaat om de maatschappelijke betrokkenheid. Tholen staat bekend om zijn vele voordrachten voor een koninklijke onderscheiding, maar het is geen lintjesrace, al zitten we met 8 boven het landelijk gemiddelde. Er is een strenge selectie voor de toeken ning." Van Doom (59) heeft sinds 1973 lo kaal, regionaal en landelijk activi teiten ontplooid op het gebied van de jachtopleiding en jachthonden- sport. Hij was zowel eilandelijk als provinciaal voorzitter van de jagers- bond KNJV, organisator van de ap- porteertrofee en veldwedstrijd, het Nederlands kampioenschap voor jachthonden en ook drie keer het wereldkampioenschap. Van Doom is ook keurmeester voor staande honden en retrievers. Als voorzitter van wildbeheereenheid de Liniedijk en als vice-voorzitter van wbe Tho len is hij ook nauw bij de jacht be trokken. Hij leidde het herstelpan leefgebieden patrijs. Als voorzitter van de stichting agrarisch natuurbe heer stond Van Doorn aan de basis van de akkerranden. Gaakeer (6l)was deels ook actief binnen de KNJV en de wbe, maar deed ook veel voor de landbouwor ganisatie ZLM (afdelingsvoorzitter en lid kringbestuur) en was lid van de pachtkamer. Hij maakte deel uit van het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen en na de fusie van waterschap Zeeuwse Eilanden. Gaakeer leidde de landinrichtings commissie Sint-Annaland en viel ook nog in bij Stavenisse. Hij is nog steeds adviseur faunazaken bij de ZLTO en secretaris van de akker randenstichting. Ook cultureel is Gaakeer actief als voorzitter van de stichting de Thoolse Dagen en (tot 1992) van toneelvereniging Rederij kerskamer Eendracht. Burgemeester Nuis zei zeer ver heugd te zijn dat er nu drie dames bij de gedecoreerden waren. De af gelopen twee jaar had hij die gemist en riep hij iedereen op daar eens aan te denken bij voordrachten voor een koninklijke onderscheiding, zoals elke burger die kan doen. En dat had succes: mevr. A. Boxhoorn-Ur- banus en mevr. H.M.A. Goorden- Hermus uit Tholen, alsmede mevr. S.J. van Poortvliet-Vroegop uit Sint-Annaland kregen een lintje. Ook drie mannen werden lid in de orde van Oranje Nassau: O. ter Beek en A.G.M. Sauter uit Tholen, alsmede L.W. Koppenol uit Sint- Annaland. Zie verder pagina 3. C. Rijnberg en mevr. L. van Gorsel uit Sint-Maartensdijk hebben met een aantal sympathisanten het initiatief genomen voor een petitie tegen de bouw van een nieuw gemeentehuis in Tholen. „Geldverspilling", vin den ze. Ook PvdA-statenlid R.P. van der Wal signaleert 'onbegrip' bij de inwoners over dit grote project. „Volgens velen zijn er voldoende al ternatieven mogelijk. Het nieuwe gemeentehuis is de burgers een doorn in het oog. Besteed dat geld maar aan de Betho." In de petitie wordt de raad gevraagd het eerdere besluit tot nieuwbouw in Tholen terug te draaien. „De exploitatiekosten leggen een onverantwoord beslag op de inkomens van de burgers", aldus de initiatiefnemers, die voor drasti sche lastenverhogingen' vrezen als de bouw van het nieuwe gemeente huis in Tholen doorgaat. Rijnberg en Van Gorsel verspreiden huis-aan-huis een folder, waarin wordt opgeroepen om een petitie te tekenen waarin de raad wordt opge roepen om de bouw van een nieuw gemeentehuis in Tholen te annule ren. Zij noemen daarvoor drie mo gelijke redenen: l. excentrische lig ging van Tholen 2. onnodige investering 3. te zware lasten in de komende jaren. Volgens de initia tiefnemers kan het schitterende ge meentehuis in Sint-Maartensdijk be ter uitgebreid worden (Van der Wal zegt dat schilder Hage zijn pand nu wel aan de gemeente wil verkopen). De besparingen ten opzichte van de nieuwbouw in Tholen kunnen dan aangewend worden om de kernen leefbaar te houden. De twee hebben via de rubriek 'Stemmen van lezers' al verschillende keren kritisch over het gemeentebeleid geschreven. „Gezien de vele positieve reacties van de bur gers op die commentaren zou het mis schien zinnig zijn alle inwoners een kans te bieden om deze sympathie kenbaar te maken aan de gemeente raad. Immers, de raad beschouwt al onze stukken als door een paar bur gers geschreven. Daarom wordt het wellicht niet serieus genomen. Om de gemeenteraad ervan te overtuigen dat vele (misschien wel alle) gezinnen achter onze visie staan en zich tegen het geldverspillen voor de nieuwbouw van het gemeentehuis keren - inclu sief de daarmee gepaard gaande dras tische belastingverhogingen - hebben wij supporters nodig. Daarom roepen wij alle burgers op om van hun onge noegen blijk te geven door middel van een petitie. Wie zwijgt, stemt toe", al dus Rijnberg en Van Gorsel. Voor 14 mei kunnen de folders in alle negen woonkernen worden ingele verd. In Tholen: Eendrachtsweg 5, Botermarkt 12, Oudelandsestraat 9 en Kotterstraat 61 (AH). In Poortvliet: Langestraat 1 en Zuidstraat 2/4. Scherpenisse: Hoge Markt 4 en Kerkstraat 4. Sint-Maartensdijk: Korte Vest 16, Haven 16, Rozenstraat 7, Markt 10 en Hogeweg 1. Stavenis se: Voorstraat 25. Sint-Annaland: Spuistraat 3(C1000), Voorstraat 48, Voorstraat 26. Oud-Vossemeer: Mo lenstraat 1 en Raadhuisstraat 28. Sint- Philipsland: Achterstraat 52. Anna Jacobapolder: Langeweg 15. Statenlid Van der Wal heeft tijdens zijn verkiezingscampagne 354 bood- schappenbriefjes ontvangen, waarvan een groot deel betrekking had op ge meentelijke zaken. Voor de PvdA'er springen drie punten in het oog. Ten eerste de brede steun voor het behoud van de sociale werkplaats de Betho in Tholen en het accepteren van de inzet van geld wat tot behoud van deze voorziening kan leiden. In de tweede plaats viel Van der Wal het onbegrip voor het bouwen van een nieuw ge meentehuis op. „Ik zeg onbegrip om dat mij bleek, dat de meeste mensen niet begrepen, waarom dit nu nodig is. Er zijn volgens velen voldoende alter natieven mogelijk: de bibliotheek op de Markt, het Scheldecollege Onder de Linden, schilder Hage en zelfs een dependance op afstand zoals het oude stadhuis in de Hoogstraat in Tholen zag men als prima oplossingen voor het ruimteprobleem van het huidige gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Er was zeer weinig begrip voor de enorme investering en verhuizing", concludeert het PvdA-statenlid. ZIE VERDER PAGINA 7 Het gehele bedrijventerrein van Sint-Maartensdijk wordt opgenomen in een nieuw op te stellen bestemmingsplan. Na het bestemmingsplan kom Tholen komt de kom van de smalstad aan de beurt. Het bedrijventerrein is opnieuw begrensd, vanaf constructiebedrijf Weggemans tot en met het nieuwe logistiek centrum van Bouman-Pot- ter. De tekening daarvan ligt in het gemeentehuis ter inzage als onder deel van het voorbereidingsbesluit voor het bestemmingsplan. Vorig jaar werd voor een deel van het plan een voorbereidingsbesluit geno men met als doel om 'ongewenste ontwikkelingen die strijdig zijn met de vastgestelde visie Sportlaan, te voorkomen'. Het besluit duurt een jaar, zolang worden bouwaanvragen aangehouden, behalve als de plannen in het gebied passen. Dan kan de aan houdingsplicht worden doorbroken. Binnen dat jaar moet echter wel een ontwerp-bestemmingsplan gemaakt worden. Daarvoor wordt opdracht ge geven aan een stedenbouwkundig ad viesbureau. Dat kijkt onder meer naar de geluidszonering, verplaatsen van bedrijven en de aanbevelingen uit het mkb-revarapport. Vanaf 26 april ligt het plan ter inzage. Dat was overigens zaterdag toen het gemeentehuis gesloten was. Binnen zes weken kunnen er bezwaren tegen worden ingediend. Met de procedure om voor de vesti ging van een Aldi/Boerenbond aan de Sportlaan vrijstelling te verlenen (zo als de raad dat wilde) wordt binnen kort begonnen. Mevr. S.J. van Poortvliet uit Sint-Annaland is de spil van de speeltuin Mevr. A. Boxhoorn uit Tholen heeft bijzondere talenten Mevr. H.M.A. Goorden uit Tholen is van alle markten thuis EN VERDER... Indrukwekkende onthulling van gedenkteken voor Indiëgangers SCHILDERKUNST IS STOMME POEZIE. POEZIE IS BLINDE SCHILDERKUNST Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Arie de Viet uit Sint-Maartensdijk heeft met een foto over een taxatiedag van oude boe ken in streekmuseum de Meestoof de prijs voor de nieuwsbladfotografie gewonnen. In het Vechthuis te Utrecht overhandigde directeur Angelie Sens van het Persmuseum de win naar een glazen kunstwerk van Jipp uit Heerenveen. „Na drie eervolle vermeldingen voor redactionele bijdragen, was het nu ineens bingo. Ik zie deze persprijzen als een stimulans voor het leveren van kwaliteit", zegt Arie de Viet. De kleurenfoto met daarop taxateur W. van Gent die boeken bekijkt van J. van Houdt uit Scherpenisse, stond 4 juli vo rig jaar op de voorpagina van de Eendrachtbode. De jury was enthousiast over de sfeervolle foto die in het oude schoollokaal van het streekmuseum in Sint-Annaland was genomen. „Een foto met wellicht weinig nieuwswaarde, maar juist prachtig door zijn tijdloosheid: de omgeving, de mensen, een telraam. Ook heeft de fotograaf goed gebruik gemaakt van de scherpte en daardoor van de on scherpte. De blik van de bezitters van het te taxeren boek spreekt boekdelen. Wat zou ie waard zijn? Deze foto is in ieder geval de prijs voor de nieuwsbladfotografie 2002 waard", aldus de jury. Behalve Angelie Sens zaten daarin fotograaf Evert van de Worp en Joost Berends, docent aan de Nederlandse Fotovakschool. Zij letten bij de beoordeling van de foto's met name op de illustratie ve waarde, meer dan op de nieuwswaarde. „Nieuwswaarde kan een foto krijgen door plaatsing in een nieuwsblad en in samenhang met een geschreven artikel." Angelie Sens vertelde nog, dat de jury snel op één lijn zat. „Het kostte weinig moeite om de foto van de taxatie als winnaar aan te wijzen. Het enige puntje van kritiek was de publicatie. Een fotograaf verdient het niet alleen, maar heeft ook recht op naamsvermelding bij een foto", aldus de directeur van het Persmuseum. Met deze bekroning is het de vijfde keer dat een artikel of een foto in de Eendrachtbode landelijke waardering krijgt. Na het winnen van de nieuwsbladpersprijs in 1991 waren er drie eervolle ver meldingen in 1997, 1999 en vorig jaar voor het artikel van Arie de Viet over de blokkade bij de be weegbare drempels op de Paasdijkweg in Poortvliet. De prijs voor de nieuwsbladjournalistiek ging nu naar de Leusder Krant met een verhaal over het overlijden van een doodziek kind in een asiel zoekerscentrum. De Katwijksche Post won evenals vorig jaar de A.M. Banda-prijs voor een inven tieve en inspirerende commerciële benadering van de algemene beschouwingen bij de begrotings behandeling in de gemeenteraad. De bekroonde foto en vele andere foto's van Arie de Viet zijn nog tot en met zaterdag 3 mei van 13.00 tot 17.00 uur te zien in galerie 't Rosarium 13 van Hans Westerweel in Tholen. Zijn prijs is een stimulans voor het leveren van kwaliteit, zegt Arie de Viet die hier aan de oever van de Vecht zit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1