Provincie Zeeland Collegeprogramma "Alle zeilen bij" 2003-2007 Sint-Annaland leidt na tweede zege 'Controleer of je de juiste hulpen geeft' Nieuwsbrief N57 Smash gedegradeerd met minimaal verschil Tweede plaats kusthengelaars Koersballen Donderdag 1 mei 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 18/2003 Afdeling Communnicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl De Maand van de Vrijheid Sluiting kantoren Op 23 april heeft Provinciale Staten het collegeprogramma van Gedeputeerde Staten voor de zittingsperiode 2003-2007 vastgesteld. Het programma heef de naam "Alle zeilen bij" gekregen, omdat deze regeringsperiode wordt gekenmerkt door minder rooskleurige vooruitzichten dan in de vorige periode (1999-2003) het geval was. Nieuw college Gedeputeerde Staten (2003-2007) Nieuwsbrief Duurzaam Veilig Verkeer Derde team ziet promotie in rook opgaan Joost de Wilde in finale n.k., Bart komt 0,45 p tekort Dames Jongeren organiseren Dance-Inn Topruiter geeft Eendrachtruiters les Kleur Abdij Vanaf april kan iedereen die geïnteresseerd is op de hoogte blijven van de ontwikkelingen rondom de herinrichting van de N57. De eerste nieuwsbrief is namelijk verschenen. Er zal drie a vier keer per jaar een nieuws brief verschijnen, waarop een abonnement kan worden geno men. De aanpassing van de N57 is een samenwerking tussen Rijkswaterstaat, Provincie Zee land, Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeenten Veere en Middelburg. Rijkswaterstaat is initiatiefnemer van het project. Procedure bestemmingsplannen In de eerste nieuwsbrief wordt onder andere vermeld dat de gemeenten vertraagd zijn in hun procedure bestemmingsplannen. Hierdoor schuift de periode van de tervisielegging ook op. Het verdere verloop van de procedu re bestemmingsplannen is nog onbekend en wordt nader bekendgemaakt. Verder wordt er onder andere aandacht besteed aan de gevol gen van de herinrichting voor de betrokkenen, zoals een verande ring in het verkeerstraject, een verandering in uitzicht door de komst van een geluidsscherm en andere rijroutes naar campings en aangepaste fietsroutes. De verschillende meningen van men sen uit betrokken dorpen zoals Nieuw en Sint Joosland, Vrouwenpolder en Serooskerke komen ook aan bod. Archeologie Wanneer er bouwplannen zijn, zoals bij de N57, wordt er gelijk tijdig een archeologisch onder zoek verricht. Er moet immers toch worden gegraven. Er zijn goede aanwijzingen dat er op Walcheren archeologische vind plaatsen zijn. Zo zijn er bij test boringen in Serooskerke onder andere houtskoolresten en scherven van aardewerk gevon den. Hier wordt in N57 Nieuws ook aandacht aan besteed. Informatie De nieuwsbrief N57 kan worden opgevraagd bij het projectbu reau N57, tel nr. 0118-672345 of e-mail: info@rijksweg57.nl. Het aanvragen van een gratis abonnement is hier ook moge lijk. Het projectbureau is even eens de plek om vragen te stel len naar aanleiding van de nieuwsbrief. De Tilburgse percussieband Medicamento opende op donder dag 24 april De Maand van de Vrijheid. De Markt in Middelburg werd omgetoverd tot een plek waar een uur lang ritmische drums, zang en dans de hoofd rol speelde. Met het optreden van Medicamento werd ook het Festival Cultureel Gekleurd geo pend. Dit jaar vindt De Maand van De Vrijheid plaats van 24 april tot en met 23 mei; alle activiteiten staan in het teken van de vier vrijheden (Four Freedoms): Vrijheid van menings uiting, Vrijheid van godsdienst, Vrijwaring van gebrek en Vrij waring van Vrees. Niet minder dan veertig activitei ten staan deze periode door heel Zeeland geprogrammeerd: van de Ethiopische ritmes van Minyeshu Chewata, het bevrij dingsfestival tot aan een theater voorstelling van Rembert en Ayse en de Marokkaanse week op de Hogeschool. Muziek, dans, poëzie, theater en film zijn oververtegenwoordigd in het totale programma van De Maand. Het programma is te vin den op de website van De Maand van de Vrijheid: www.maandvandevrijheid.nl. De Maand van de Vrijheid is een samenwerkingsverband tussen de provincie Zeeland, het Festi val Cultureel Gekleurd (COS Zeeland), het Bevrijdingsfestival Zeeland, Het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland (RPCZ), Scoop en de Four Free doms Awards. De kantoren van de provincie zijn gesloten op maandag 5 mei (bevrijdingsdag). Nieuws Het collegeprogramma heeft door de dualisering een ander karakter gekregen dan voor heen. Zowel provinciale staten (PS) als gedeputeerde staten (GS) hebben een eigen agenda opgesteld, die het uitgangspunt vormt van hun werkzaamheden. Het college van GS hebben voor zichzelf een aantal accenten gelegd binnen het programma van PS, maar er wordt gewaakt voor al teveel overlap. Dat zou namelijk de duale verhoudingen en het voeren van discussies tussen beide partijen weinig recht doen. Milieu en economie GS houden vast aan het ingezet te beleid van de vorige jaren. Dit houdt onder andere in dat er zowel aandacht is voor de ont wikkeling van de grote haventer reinen, als ook voor de kleinere, schonere en rustigere bedrijvig heid in de groen-blauwe oase ofwel op het platteland. Duurzaamheid blijft uitgangspunt van het milieubeleid. Windenergie (duurzame energie) kan volgens GS worden gereali seerd op de al aangewezen loca ties, zoals Neeltje Jans, Vlissin- gen-Oost en de Kanaalzone. Op het gebied van recreatie en toe risme wil het college van GS stappen zetten om het imago van de Zeeuwse watersport te verbeteren. Verder wil zij onder andere kijken of de aantrekkelijk heid van de provincie verder kan worden vergroot door aanleg, herstel en weer ingebruikname van fiets- en wandelpaden. Stad en platteland Rondom de ruimtelijk ontwikke ling verdienen Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen bijzondere aandacht in verband met de ont wikkeling van de werkgelegen heid en de vergrijzing van de bevolking. Op het gebied van vervoer staat onder andere in het programma, dat GS de aan besteding van het openbaar ver voer willen evalueren, waarbij zij ook aandacht willen besteden aan de wensen van de klant. Op het gebied van verkeersveilig heid krijgen de gevolgen van de infrastructuur ten behoeve van de WCT en wat dit voor de ver keersveiligheid voor gevolgen kan hebben, de aandacht. Vrijwilligerswerk wordt door het college als maatschappelijk belangrijke activiteit gezien. Zij zullen verdere ondersteuning bie den. Rondom cultuur zullen zij onder meer de amateurkunst en de cultuurparticipatie bevorde ren. Met betrekking tot zorg wil len GS inzetten op een integraal ouderenbeleid en zij pleiten voor het behoud van ziekenhuisvoor zieningen. Zoet en zout water De verdere verdieping van de Westerschelde is geen onder werp van gesprek zolang er geen volledige duidelijkheid bestaat over de gevolgen van de tweede verdieping. Voor wat betreft de natuurcompensatie voor de meest recente verdie ping heeft het college van GS als uitgangspunt dat deze zo dicht mogelijk bij de Wester schelde moeten worden gereali seerd. Wat landbouw en visserij betreft, blijven GS de biologi sche landbouw steunen en ach ten zij het van belang onderzoek naar de verdere mogelijkheden van viskweek en de toeleveren de en verwerkende industrie te onderzoeken. GS hechten groot belang aan de beeldkwaliteit van de omgeving en het behoud van de typisch Zeeuwse landschap pen. Informatie Het bovenstaande overzicht is verre van volledig. Het is een kort overzicht uit het totale pro gramma van het college van gedeputeerde staten. Het totale programma kan worden geraad pleegd op de website van de provincie: www.zeeland.nl óf worden opgevraagd bij het Informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001 4330 LA Middelburg, tel 0118- 631400, e-mail: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Op woensdag 23 april is het nieuwe college van gedeputeer de staten benoemd. In het colle ge zitten vier nieuwe gedepu teerden: de heren Van Waveren (CDA), Kramer (PVDA), Suur- mond (WD) en Van Heukelom (SGP). De twee oudgedienden Poppelaars (CDA) en De Kok (PVDA) hebben andere portefeuil les gekregen en in die zin begin nen zij ook aan iets nieuws. Portefeuilleverdeling Drs. W.T. van Gelder is voor zitter en Commissaris van de Koningin (l8 waarnemer is A.J.G. Poppelaars). Hij heeft als taken de openbare orde en veiligheid en rampenbestrijding. Mr.drs. A.J.G. Poppelaars, CDA (vervanger: G.L.C.M. de Kok): natte en droge infrastruc tuur; Commissariaat Delta N.V.; Consortium Vitaal Platteland; Landbouw en visserij; IPO bestuur; l8 waarnemer Commissaris van de Koningin; Project Integraal Omgevingsplan en de Tour de France. Drs. H. van Waveren, CDA (vervanger: G.R.J. van Heukelom): ruimtelijke orde ning; volkshuisvesting en stedelij ke vernieuwing; sport; cultuur (incl. monumentenzorg en archiefinspectie); personeelsza ken en coördinatie emancipatie. Drs. G.L.C.M. de Kok, PVDA (vervanger: A.J.G. Poppe laars): economische zaken (incl. Zeeland Seaports); recreatie en toerisme; openbaar vervoer en medische zorg. Dhr. M. Kramer, PVDA (ver vanger: J. Suurmond): water huishouding; waterkeringen; coördinatie Deltawateren; natuur en landschap en landinrichting. J. Suurmond, WD (vervan ger: M. Kramer): financieel beleid, energiebeleid, milieube leid, toezicht lagere overheden, organisatie waterschappen; juri dische zaken (incl. taskforce ver mindering regelgeving); interne zaken; informatievoorziening/huisves ting en grensoverschrijdende samenwerking (incl. Europese zaken). Dhr. G.R.J. van Heukelom, SGP (vervanger: H. van Waveren): jeugdzorg; sociale vraagstukken; ontwikkelingssa menwerking; volksgezondheid; ouderenbeleid; onderwijs; Zeeuwse Bibliotheek/bibliotheek werk; communicatie en de be stuurlijke organisatie. In de eerste nieuwsbrief van Duurzaam Veilig Verkeer van 2003 worden verschillende initia tieven en ideeën getoond die betrekking hebben op de veilig heid van de wegen en het ver keer in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Eén van de initiatie ven is het opzetten van een bus dienst naar discotheek Joy. Iedere zaterdag haalt de disco bus in heel West Zeeuwsch- Vlaanderen jongeren op om ze veilig bij Disco Joy in Cadzand- Bad af te zetten. Verder wordt er onder andere informatie gegeven over de inrichting van wegen en straten, zoals de N58, de N675 Roofack-Groede en de N674 Cadzand-Zuidzande- Oostburg. De nieuwsbrief is op te vragen bij het projectbureau Duurzaam Veilig Verkeer, telefoon 0118- 631069 of 0118-631522. Het verblij in de hoofdklasse blijft voor Smash '76 beperkt tot één com petitie. De Sint-Annalandse tafeltennissers verloren vrijdag in Steenber gen het beslissingsduel tegen ODT uit Roosendaal met 3-5. „De domper is groot, maar we hebben er alles aan gedaan", zegt Christian van 't Hof. Smash 3 kon nog promoveren naar de derde klasse, maar ook dit team liet het afweten. In Middelburg versloeg Hotak 5 de Tholenaren met 6-0. Smash en ODT eindigden beide voor laatst en moesten in een onderling du el uitmaken wie zich zou handhaven. Smash trad aan met een brok erva ring. De jongste basisspeler Anné van Dijke kon niet meedoen en daarom stonden Ad Verhage, Christian van 't Hof en Johan Snoep achter de tafel. Van 't Hof kampte al enkele dagen met griep, maar hij speelde tóch en opende met een spannend duel. In de beslissende vijfde game keek Van 't Hof tegen een 10-6 achterstand aan en de partij leek verloren. Maar zijn tegenstander bleef de zenuwen niet de baas, de Sint-Annalander wachtte rus tig op diens fouten, kwam tot 10-10 terug en pakte uiteindelijk met 14-12 de winst. Een benauwde zege, maar een goede start. Hierna verloor Verha ge van een sterk verdedigende tegen stander, terwijl Snoep eveneens een pak slaag kreeg. Vervolgens verloor deze samen met Van 't Hof ook het dubbelspel. Smash keek tegen een 3-1 achterstand aan, maar gelukkig hield Verhage zijn team in de wedstrijd door zijn volgende partij te winnen. Van 't Hof lukte dat niet, maar Snoep in een lange schuifwedstrijd weer wél en zo stond het 3-4. Verhage kreeg gaandeweg zijn derde partij ook griepverschijnselen, kon niet fit meer acteren en verloor. De 3-5 voorsprong was voldoende voor de Roosendalers: de laatste twee partijen hoefden niet meer gespeeld te worden en voor Smash viel het doek in de hoofdklas se. „We hebben geknokt voor wat we waard waren. We zijn met minimaal verschil gedegradeerd en zeker niet kansloos geweest", meent Van 't Hof. Smash won in de voorbije competitie twee wedstrijden (tegen degradant Hotak 2) en verloor acht keer. Snoep, die negen partijen speelde, scoorde met 67% het hoogste percentage. Van 't Hof won 17 van de dertig partijen, een score van 57%. Met vij gewon nen duels (van 24) kwam Van Dijke op 21% uit, terwijl Verhage op 10% bleef steken en invaller Merijn v.d. Klooster niet tot scoren kwam in de ene wedstrijd die hij aantrad. Over de samenstelling van het team voor de volgende competitie moet nog ge sproken worden. In ieder geval ziet men Gabriël Gunter - die voor zijn werk in het buitenland verbleef - weer terugkeren. Het derde team van Smash - dat twee de was geworden in de vierde klasse - trad vrijdag in Middelburg aan met Marnix en Mathijs v.d. Graaf en Kees van Poortvliet. Deze Tuinstraat-be woners moesten het karwei klaren, maar deden dat niet. Hotak 5 - de nummer vijf uit de derde klasse - was heer en meester en won met 6-0. Al leen in het dubbelspel kwam Smash in de buurt van een score, maar ook dat lukte niet. De Sint-Annalanders blijven zodoende in dezelfde klasse acteren. De 18-jarige Sander van de Ree uit Sint-Maartensdijk is in Engeland met het 5-koppige juniorenteam tweede geworden bij het wereld kampioenschap kustvissen. Er de den in Bridlington aan de Engelse oostkust boven Huil 8 landenteams mee. Tot de laatste dag lag het team gelijk met het Engelse, maar de thuisclub haalde net wat meer vis binnen dan het Nederlandse WK- team, zegt Van de Ree. „Die Engelsen kennen hun plekken al goed. Ze weten hoe ze er moeten vissen, wij moeten dat zelf zien uit te zoeken. Zij waren in het voordeel, maar wij hebben het toch heel goed gedaan want vorig jaar in Joegosla vië waren we laatste." Zilver dus voor de junioren onder de 21 jaar. De andere landen waren Ierland, Wales, Frankrijk, Portugal, Spanje, Italië en Kroatië. De omstandigheden tijdens het kam pioenschap van zaterdag 19 tot en met zaterdag 26 april, waren gunstig Joost de Wilde uit Sint-Maartensdijk heeft zich geplaatst voor de finale van het Nederlands kampioenschap turnen niveau B op 18 mei in Borne. Tijdens de derde en laatste plaatsingswedstrijd in Zwijndrecht werd hij vierde. Zijn totaalscore was 45,30 p, wat 0,30 p te weinig was voor een podiumplaats, maar 0,60 p meer dan bij de tweede plaatsingswedstrijd. Het resultaat op de verschillende toestellen was: vloer 7,70, voltige 7,40, ringen 8,10, sprong 7,60, brug 8,30 en rek 6,20 p. Zijn broer Bart de Wilde kwam 0,45 punt tekort voor de finale. Tijdens de play off voor het nk-turnen lukte het hem niet om bij de eerste vier te ko- Uitslagen van de gespeelde wedstrijden van Sint-Maartensdijk: 1W. Lutt 46 p; 2. A. Goode 42 p; 3. C. van Mierlo 23 p; 4. L. Verschoor 22 p; 5. L. v.d. Klooster 17 p; 6. A. Poot 13 p; 7. W. Bijl 14 p; 8. G. Verwijs 9 p. Meulvliet: I. B. Melching en L. Ver schoor, én J. Vroegop en J. Bos 29 p; 3. G. Melching en T. Goode 25 p; 4. D. Lindenberg en R. Bolier 24 p; 5. B. Schot en W. Schot 18 p; 6. R. Vroegop al waren er een paar dagen met veel wind. „Alle deelnemers kregen het zelfde aas; een bakje kweekzagers, wormen en een makreel. We hebben allen vanaf het strand gevist. Er werd wijting, bot, meun, schol en schar gevangen. De vangsten waren redelijk." Er was ook een prijs voor de indivi duele visser. Van de Ree was hoop vol toen hij na de eerste trainingsdag op de tweede plaats stond. „Maar de dag erna ging het weer heel slecht. Ik ving nog wel een pieterman maar die was onder de maat. Alle vis moest 18 centimeter lang zijn." Uit eindelijk eindigde hij als 33ste. Van de Ree is lid van de Ooster- scheldevissers in Sint-Maartensdijk en heeft nu zijn tweede internationa le wedstrijd gevist. „Het is altijd leuk om mee te doen. Alles was goed geregeld. We sliepen in cara vans. Alle deelnemers stonden op een camping." Volgend jaar vindt het WK plaats in Spanje. men. Bart, die voor het eerst op jeugd- niveau C turnt bij SDS in Rotterdam, had overigens een fantastische wed strijd. Hij werd zesde in een deelne mersveld van 12. Zijn totaal van 44,20 p was ook het hoogste aantal tot nu toe. Met name op de vloer deed hij het erg goed met 8,30 p. Op zijn lievelingstoestel voltige scoor de hij 7,50 p, waarmee Bart de op 1 na beste was. In de ringen ging het wat minder, maar dit nieuwe onderdeel was ook pas de laatste week voor de wedstrijd toegevoegd. Niet vreemd dus, dat het nog niet helemaal goed uit de verf kwam: 6,75 p. Sprong 7,45 p, brug 7,20 p en rek 7,00 p maakten de score compleet. Trainer Johan Muis was zeer tevreden. Zaterdag a.s. doet Bart de Wilde mee aan de open jon gensdag van de regio Zuid-Holland- Zuid in Rotterdam. en L. van Bale 15 p; 7. G. Bolier en W. Bijl 9 p. Tholen stad: 1. mevr. R. Burrows 27 p; 2. L. Soomers 25 p; 3. N. Moerkerken 20 p; 4. D. Schellinger 18 p; 5. R. v.d. Houten 14 p; 6. mevr. E Schellinger 11 p; 7. mevr. Y. Verkamman 5 p; 8. mevr. C. Praat 4 p. Oud-Vossemeer: 1. mevr. D. van Dijke 27 p; 2. mevr. L. van Poortvliet 23 p; 3. mevr. C. van Mierlo 20 p; 4. W. Lind- hout 17 p; 5. mevr. C. Lindhout 16 p; 6. mevr. N. Minheere en mevr. T. Raven- steijn 15 p; 8. mevr. M. v.d. Zande 12 p; 9. mevr. A. Bosters 8 p. Na tweemaal winst heeft het he renteam van Sint-Annaland de lei ding gepakt in de tenniscompetitie. Het eerste damesteam verloor voor de tweede keer op rij, nu met 1-3. Het eerste damesteam van De Ruucstoppelen liet het derde ge lijkspel noteren en daardoor blijft het spannend in de poule. De heren van Sint-Annaland klopten zondag in Bergen op Zoom Smash 3 met 5-1, nadat ze op tweede paasdag Kapelle 4 met 6-0 hadden verslagen. Atjan Mos selman en Curtis Goedegebuure beten de spits af. Mosselman begon voortva rend en kwam al snel met 1-4 en 2-5 voor. Maar de tegenstander kwam terug en ging zelfs over hem heen (6-5). Mos selman herstelde zich en won de set als nog met 6-7. Hij pakte ook de tweede, die minder spannend was, met 2-6. Goe degebuure zórgde voor 0-2 door zijn te genstander met 3-6 en 2-6 opzij te zet ten. Nu was het de beurt aan Robert van 't Hof, die Luud van Dijke verving. De eerste set ging gelijk op en moest met een tie-break beslist worden. Van 't Hof kwam al snel met 5-0 voor, maar de op ponent kwam terug tot 5-5. Het bleef spannend, tot de Sint-Annalander bij 9- 10 zijn setpoint verzilverde en de tie break won met 9-11. Ook de tweede set was spannend, maar opnieuw trok Van 't Hof aan het langste eind (5-7). Ook René Moerland was inmiddels aan zijn partij begonnen. Door goed spel won hij snel in twee sets (3-6, 3-6) en bracht zo de stand op 0-4. Na de lunch stonden de dubbelspelen op het programma. Van 't Hof en Goedegebuure hadden daarin geen enkele moeite met de tegenstander (1-6,0-6). Mosselman en Moerland had den het een stuk lastiger. Ze verloren de eerste set met 6-4, maar kwamen in de tweede sterk terug en wonnen die met 4- 6. Ook in de laatste set bleef het span nend, maar die moesten de Sint-Anna- landers uiteindelijk aan de tegenstander laten (6-3). Het eerste damesteam van De Ruucstop pelen kreeg Noord-Beveland op bezoek en speelde 2-2. Betsie Huijsmans en Elly van Dijke hadden in hun eerste set niets in te brengen. De tweede was gelijk waardiger, maar met bekeken spel won nen de bezoekers (1-6, 4-6). Leni Ver wijs en Anja Jansen zetten vervolgens hun opponenten onder druk door goed samenspel, ze wonnen met 6-2 en 6-3. Vervolgens was het de beurt aan Huijs mans en Verwijs. Ze speelden een per fecte eerste set (6-1) en namen in de tweede een riante 4-1 voorsprong. Con centratieverlies bij de Sint-Philipslan- ders had tot gevolg dat de tegenstanders steeds beter in hun spel kwamen en deze set wonnen (4-6), waardoor een derde noodzakelijk werd. Ruucstoppelen kwam terug van een achterstand, maar had bij 4-5 geen weerwoord meer en verloor (4-6). In de laatste partij moesten Van Dijke en Jansen een achterstand wegwerken in de eerste set. Bij 5-5 kon den ze de leiding nemen en de set naar zich toe trekken (7-5). Ook de tweede set ging moeizaam, hoewel de thuisclub op 5-2 kwam. Van Dijke had veel moeite om de service te behouden, maar na vier keer op nadeel te hebben gestaan, won ze de game en daarmee de partij (6-2). Het Halve Maantje uit Goes kwam op bezoek bij Sint-Annaland 1. De laatste had na het 4-0 verlies van een week eer der de punten nodig, maar moest ook nu het onderspit delven (1-3). Hanna Moer land en Marrie Quist begonnen sterk en wonnen de eerste set (6-4), maar verlo ren de tweede (3-6) en pakten de draad weer op door de derde in hun voordeel te beslissen (6-2). Corrie Bazen en Willy de Rijke verloren in twee sets (4-6, 3-6). Datzelfde deden Quist en Bazen. Daarna hadden Moerland en De Rijke er 2-2 van kunnen maken, wat terecht zou zijn ge weest, maar ze verloren in een spannen de driesetter. Sint-Annaland 2 pakte bij Dos 2 in Vlis- singen de volle winst (0-4). na een trage start in de eerste set (6-2) kregen Trijnie Goedegebuure en Yvonne Tebbens de smaak te pakken. Ze werkten de tweede set netjes en handig af (3-6) en konden dat voortzetten in de derde set die daar door noodzakelijk werd (2-6). Gerda van Vossen en Carina Droogendijk had den ondanks de sterke wind geen moeite met de tegenstander (5-7,- 3-6). Daarna kregen Goedegebuure en Droogendijk een zware en spannende partij voor de kiezen, maar ze wisten in drie sets te winnen (7-5, 4-6, 4-6). Tebbens en Van Vossen dachten wel erg gemakkelijk over de laatste partij, nadat ze door de eerste set heen vlogen (1-6). Bij een 2-0 voorsprong in de tweede set ging de te genstander gebruik maken van de fou ten die de Sint-Annalanders maakten. Een derde set werd nodig om moeizaam ook deze partij binnen te halen. Ook Ruucstoppelen 3 kwam met een 0- 4 winst terug uit 's-Heer Abtskerke, hoewel men met twee invallers aantrad. Lia van Dijke en Joke Bomas ondervon den weinig problemen (6-2, 6-0) en daarna was het de beurt aan de invallers Anja Everaers en Marjolein Verkerke. Ze begonnen overtuigend en wonnen de eerste set met 1-6. Toen verslapte de aandacht, ze kwamen 1-4 achter, maar trokken de set alsnog naar zich toe (5- 7). Everaers en Van Dijke rondden de volgende partij zonder al te grote pro blemen af (3-6, 2-6). Verkerke en Bo mas begonnen niet zo gemakkelijk. Na een achterstand kwamen ze terug tot een tie-break, die ze met 5-7 verloren. Daar na was bij de thuisclub de koek op en de Sint-Philipslanders maakten het af (0-6, 1 -6). Eegedima in Tholen organiseert op 4 mei alsnog een openingstoernooi. De wedstrijden beginnen om half twaalf en behalve de senioren kunnen ook de juni oren (klasse 6,5,4 en 3) meedoen. paalde oefeningen makkelijker of juist moeilijker gaan. Als ik weet wel ke afstamming een paard heeft, heb ik een idee welke bouw het heeft. De kleur is hierbij van belang voor mij omdat ik dan weet welke genen een paard heeft. Een bruin paard met bij voorbeeld een zwarte moeder en een bruine vader, lijkt meestal meer op de vader." Na de twee lessen geeft Leu- nus van Lieren samen met zijn zoon Laurens een show. Met hun toppaar den Hexagon's Rubiquil en Hexag on's Ollright laten de miters zien hoe het uiteindelijk moet worden. Zonder enige zichtbare moeite laat de dek hengst Rubiquil de hoogste dressuur- oefeningen als passage (heel verhe ven draf) en piaffe (draf op de plaats) zien. Ook een pirouette, waarbij het paard in galop op de plaats een rondje draait, gaat zonder moeite. De toe schouwers kijken met grote ogen toe hoe goed en gemakkelijk de paarden deze oefeningen laten zien. De bood schap is duidelijk: er moet nog hard geoefend worden. In Meulvliet te Tholen wordt zater dag een Dance-Inn gehouden voor al le jongeren tussen de 10 en 18 jaar. 's Morgens worden om tien uur de jon geren tot 13 jaar verwacht. Na de in schrijving wordt er een spectaculaire dans aangeleerd, waarna om 12.00 uur een demonstratie wordt gegeven. De jeugd vanaf 14 jaar wqrdt 's mid dags om 14.00 uur verwacht bij het dansevenement. Zij kunnen kiezen tussen streetdance en breakdance en zullen de middag afsluiten met een demonstratie. Het dansevenement is de eerste bijeenkomst die het WhoZnext/JOTH-team organiseert voor de jongeren in Tholen. WhoZn- ext is een landelijke campagne van het Nederlands instituut voor sport en bewegen die zich richt op de bevor dering van jeugdsport. „Je moet bij jezelf iedere keer controleren of je de juiste hulpen aan je paard geeft. Op deze ma nier heb je iedere dag les. Van je zelf." Dit is één van de tips die Grand Prix-dressuurruiter Leu- nus van Lieren geeft aan leden van de Eendrachtruiters. De ver eniging organiseert vrijdag in de binnenmanege van Henk van der Zande in Tholen een clinic, waar bij zes leden les krijgen van de dressuurcoryfee. De zes amazones zijn verdeeld over twee groepen. In de eerste groep rijden Vera Blom, Willemien Baauw en Meghan van de Wijlick. Van Lieren schenkt bij zijn les veel aandacht aan de aanwijzingen, ook wel hulpen genoemd, die de ruiters aan hun paard geven. „Het is be langrijk dat je duidelijke hulpen geeft, zodat je paard kan begrijpen wat je van hem wilt." Als hij ver volgens aan de drie amazones vraagt welke hulpen zij geven om in galop te gaan, blijkt dat alle da mes dit anders doen. „Slimme paarden, als ze toch allemaal in ga lop gaan", benadrukt Van Lieren het belang van de goede aanwijzin gen. In de tweede groep rijden amazo nes die op wedstrijden in de hogere klassen uitkomen. Carmen van den Hoek, Jolanda Breure en Softe van de Wel krijgen vooral aanwijzingen over de zijgangen en het tempo waarin ze hun paarden moeten rij den. „Het tempo hangt af van je paard. Sommige paarden lopen ge woon beter in een lager tempo, waarom maak je het dan moeilijker door in een hoger tempo te gaan rijden?" De les is niet alleen interessant voor de deelnemers, maar ook het publiek kan veel leren. Van Lieren heeft alle tijd om vragen te beantwoorden. De aanwezige paardenliefhebbers wor den bij één van de vragen wel verrast door het antwoord. „Welke afstam ming en welke kleur heeft je paard?" De dressuurruiter legt uit dat hij het belangrijk vindt om te weten welke bouw een paard heeft. „Ieder paard heeft een andere bouw, waardoor be-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 17