Inwoners betrekken bij dorpsplannen Musea in molen en ambachtsherenhuis 'Koppel dorpshuis los van woonzorgcomplex' 'Meer aandacht nodig voor de economie' Kleine kernen komen er in toekomstvisie maar bekaaid af Verburgh Donderdag 24 april 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Vossenkuil met zaal voor 400 mensen Ouderenwoningen De stuurgroep Tholen 2005 vindt het wenselijk dat de gemeente meer investeert in de afzonderlijke woonker nen. Dat ze meer aandacht geeft aan de knelpunten en kansen, de aard van de plaatselijke bevolking respecteert en de voorzieningen daarop afstemt. Kritisch is de stuur groep over het feit dat bij de uitgangspunten van de toe komstvisie de economische aspecten amper aan bod ko men. Naast rust en ruimte zou de ligging van Tholen als een derde kernkwaliteit beschouwd kunnen worden. De stuurgroep adviseert om de uitwerking van de structuur visie havengebied Sint-Annaland en van de economische impuls Sint-Maartensdijk als dragende projecten aan te wijzen. Geen hotemetoten Kiezen Groeikans recreatie Mager Stuurgroep heeft motto voor kernen Roosevelt Dorpsraad S cl Hl. 1 m met de nieuwe showroom |mo nu 1499,00 De plannen voor een multifunctioneel dorpshuis en een woonzorgcom plex in Oud-Vossemeer moeten losgekoppeld worden omdat het twee totaal verschillende fenomenen zijn. B. Quist zei dat bij het spreekrecht in de commissie algemeen bestuur. De functies die de gemeente in een 'dorpshuis nieuwe stijl' wil onderbrengen - apotheek, bank, biblio theek, huisarts e.d. - passen volgens hem beter in het woonzorgcomplex voor ouderen. Om verenigingen voldoende ruimte te bieden, zou het dorpshuis vergroot moeten worden naar een zaal met 400 plaatsen. Quist ging vooral in op het specifie- maakt omdat in de visie was gelezen dat er in woonkernen dorpshuizen moeten zijn die maximaal 100 men sen kunnen herbergen. Toen enkele commissieleden daarop ingingen en stelden dat de capaciteit op de be hoefte afgestemd moet worden, wees de burgemeester hen erop dat het anders in de visie staat. Daar wordt die grens van 100 namelijk al leen gesteld bij het gebruik door par ticulieren en niet bij verenigingsge- bruik. Om het ruimtegebrek te illustreren - daar vroeg commissielid J.J.P.A. Boulogne (ABT) naar - zei Quist dat er nu bij uitvoeringen noodscenario's uit de kast worden gehaald, waarbij mensen in de foyer moeten blijven of simpelweg niet meer worden toegelaten. Tenslotte wees Quist er de commis sie op dat er in Oud-Vossemeer gro te behoefte bestaat aan woonruimte voor ouderen, zodat die in het eigen dorp kunnen blijven wonen. Van de bijna 200 huizen die sinds 1995 in het plan Dorpsweg zijn gerealiseerd zijn er volgens hem maar zes als se niorenwoning gebouwd. Zowel Quist als Tholenaar voerden het woord namens Oud-Vossemeer's Muziekvereniging, toneelvereniging Sint Joseph, Sint-Nicolaascomité, wandelsportclub Vosmeer en carna valsvereniging De Vlooientrappers. „En vele andere verenigingen die minimaal één leer per jaar voor een mudvolle Vossenkuil komen te staan: judovereniging OVJV, Alge mene Vrouwenbond, Anbo, inline- dansvereniging, dweilbands De Lamsöören, Neutekraekers, Neutge- val, Meeriejers en Oemommenoe, senioren biljartvereniging, de Vogel vrienden, Oranjecomité en peuter speelzaal De Pluus." ke karakter van Oud-Vossemeer, een dorp dat door Brabantse invloeden 'een veel bourgondischer en culture- Ier karakter draagt dan de overige dorpen'. In de visie wordt gesproken over stimuleren van het verenigings leven, maar dat is volgens Quist in Vossemeer niet nodig omdat daar een bloeiend verenigingsleven be staat. Wél is er behoefte aan een goede voorziening om de activitei ten te kunnen vervolgen. Want uit wijken naar voorzieningen in de ont wikkelingskernen, zoals in de visie staat, is volgens de inspreker geen optie. „Met alle respect, maar juist hier - bij ons - leeft het verenigings leven en niet in die ontwikkelings kernen." Het huidige dorpshuis (225 plaatsen) is zeer regelmatig te klein en daarom pleitte Quist voor een theaterzaal met minimaal 400 plaat sen en een foyer in 'bruin-café-stijl'. De voorzieningen zijn nodig in het eigen dorp, aldus Quist. „Want an ders is het voor ons de dood in de pot: de verenigingen lopen leeg, evenementen kunnen niet meer wor den bezocht en de sterfhuisconstruc tie is compleet." Maar een nieuw dorpshuis in het dorp moet minimaal net zo groot zijn als het bestaande, om Vosse meer in staat te stellen het eigen ka rakter, de leefbaarheid en maat schappelijke kwaliteit te behouden. „Niks ten nadele van de andere woonkernen, maar om de leefkwali teit in Oud-Vossemeer te behouden, moet er toch écht met een andere bril worden gekeken dan elders ge beurt." Deze opmerking werd ge- De stuurgroep juicht het opstellen van een toekomstvisie toe, omdat daarmee voor ondernemers en in vesteerders duidelijk wordt welke koers de gemeente de komende ja ren wil varen. Het ontbreken van concrete doelen maakt de voortgang echter moeilijk meetbaar. Ook mist de stuurgroep cijfermatige gegevens over bevolkingsomvang, werkgele genheid, scholingsniveau en pendel, alsmede gegevens over het econo misch en werkgelegenheidsbelang van diverse sectoren. Bestemming Tholen gaat vooral over de sociale kant van de samenleving, de econo mische component is onderverte genwoordigd, aldus de stuurgroep. Voorzitter dr. A. van der Zwan zei donderdag bij het spreekrecht in de commissie algemeen bestuur dat men zich in een periode van hoog conjunctuur minder zorgen maakt over economie en werkgelegenheid, maar inmiddels is de situatie anders. Hij adviseerde dan ook om in de uit werking van de visie deze aspecten wél mee te nemen, en ook om in verband met het aantrekken van werkgelegenheid de plannen voor Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk met spoed op te pakken. De ligging van Tholen aan het water, centraal in de Delta én tussen Rotterdam en Antwerpen is dermate strategisch dat die kansen biedt voor verster king van de economie en de werkge legenheid, aldus de stuurgoep. Van der Zwan vroeg aandacht voor het aantrekken van investeerders. „Daarbij behoort een besluitvor ming en op dat terrein geen beste staat van dienst." Volgens hem is de besluitvorming in Tholen traag, ter wijl voor een investeerder niets zo erg is dan lang op een antwoord te moeten wachten. „Dan gaat men er gens anders kijken." De stuurgroep vindt dat ook bij de woonkernen zich enige bedrijvig heid moet kunnen ontwikkelen; be staande bedrijven moeten de ruimte krijgen om uit te breiden en nieuwe lokaal gebonden bedrijven moeten in of bij de eigen kern terecht kun nen. Dat het bedrijventerrein bij Sint-Maartensdijk/Scherpenisse niet zou mogen uitbreiden, acht de stuur groep ongewenst. Ze wijst erop dat bedrijfsverplaatsingen kostbaar zijn en vaak leiden tot kapitaalverlies. Wat de detailhandel betreft, moet het rapport van MKB-Reva de leidraad zijn. Dat wil zeggen prioriteit bij ontwikkelingen in Tholen, Sint-An naland en Sint-Maartensdijk. Van der Zwan noemde het spijtig dat de gemeente het advies van de stuur groep op de lange baan schuift om dat er geen geld is. Het beleid moet wat hem betreft niet op de midden stand gericht zijn, maar een voorziè- Voorzieningen voor de jeugd zijn belangrijk voor de leefbaarheid van een dorp. Aan de Patrijzenweg in Oud-Vossemeer is sinds vorige week een skatebaan gerealiseerd. De jongeren maken er al druk gebruik van. De baan, met een kwartramp, bank, spine en rail, wordt op koninginnedag nog officieel geopend. Voor de aanleg is een flink stuk van het trapveld gebruikt, dat ook nog is verkleind doordat de aangrenzende sloot aanmerkelijk breder is gemaakt voor waterberging. Het veld is een kwartslag gedraaid en meteen opnieuw ingezaaid. VERVOLG VAN VOORPAGINA Verder wees de partij uitbreiding van de recreatie af, met name op zondag. En ze vroeg om het aan trekken van hoogwaardige werkge legenheid voor de bedrijventerrei nen, in plaats van grote hallen waar bijna niemand werkt. „De overlast van intensieve veehouderij moet met alle middelen bestreden wor den", zei Klippel. Hij noemde de financiering van het 'thoversys teem' (vervoerssysteem van men sen en goederen) onduidelijk en kwalificeerde het systeem zelf als 'een beetje utopisch'. Op een weg verbinding tussen de Oester- en de Philipsdam zit de SGP niet te wach ten. Wethouder L.J. van Doorn zei dat de provincie zo'n verbinding evenmin wil. Maar de mogelijkheid dat ze er ooit wél komt, wordt in de toekomstvisie opengelaten. De CU vond dat Tholen de rust en ruimte moet koesteren, dat er bij de recre atie voor kwaliteit in plaats van kwantiteit gekozen moet worden en dat de gemeente niets moet beloven wat niet waargemaakt kan worden. Daarom ook stelde P. van Belzen voor om in verband met de finan ciële marges prioriteiten aan te ge ven. D66 wilde als enige de visie nog niet vaststellen. Volgens J. van den Donker is ze nog niet af. „Van avond hebben we goede aanvullin gen gehoord. Verder vind ik dat we kernbezoeken zouden moeten hou den en daar de visie moeten voor leggen aan de inwoners." Maar hij kreeg geen enkele bijval. „De hoofdlijnen moeten nü vastgesteld worden. Maar D66 wil die hoofdlij nen verwisselen voor de details", zei Van Belzen. „De verdere invul ling komt nog, zei ook het CDA, terwijl de PvdA sprak over een kompaskoers die nu vastgesteld moet worden. De bedoeling is dat er voor de ver schillende woonkernen zogenaam de dorpsplannen opgesteld gaan worden, waarbij de inwoners wor den betrokken. „Daarbij moet er aandacht geschonken worden aan de vanavond gemaakte opmerkin gen", vond Van der Linde. De VVD stelde voor om in iedere woonkern een platform te vormen van inwoners om zo de plaatselijke kennis te benutten. Maar PvdA, SGP, CU en ABT wilden een veel ruimere opzet. „Ga dichter naar de mensen toe met ronde-tafelgesprek ken waaraan iedereen meedoet die dat wil. En niet alleen de hotemeto ten", zei Van der Linde. „Laat de mensen maar komen", vond ook Klippel. In ieder geval moet duide lijk aangegeven worden wat er mi nimaal besproken gaat worden, zei Van Belzen. „De invulling is een zaak van de gemeenteraad zelf", aldus de burgemeester. Mevrouw E. de Jonge-Everaert uit Tholen zei tijdens het spreekrecht, de cultuur te missen in de visie. Ze had vorig jaar op een bijeenkomst in Sint-Philipsland gevraagd om een 'vestzaktheater'. Maar ook over de ontwikkelingen in het ba sis- en middelbaar onderwijs ten aanzien van culturele uitingen vond ze niets terug. „U wijst op het ge bruik van historische gebouwen. Maar hebt u al eens geprobeerd om een historisch gebouw in Tholen te huren? Dan moet je bezoekersaan tallen voorspellen en tekeningen in leveren van de opstelling van de zitplaatsen!" Ook PvdA-statenlid R.P. van der Wal vond het ontbre ken van een cultuurparagraaf een omissie. „Ik denk dat er een ver- volgnota moet komen", zei Van der Linde en ook D66 wilde een aan vulling op dit punt. CU en VVD verwezen voor het vestzaktheater naar het beleidsprogramma Kleur Bekennen. C. van Erp uit Poortvliet vond dat de politiek niet durft te kiezen. „We drei gen het eerste punt uit de visie - rust en ruimte - uit het oog te verliezen nu het economisch minder gaat. Het is in verschillende verkiezingsprogram ma's opgenomen, maar nu gaat u bouwen", reageerde hij op de discus sie. Volgens Ravensteijn liggen er wel degelijk keuzes, maar zijn ze divers. „Iedereen heeft zijn zegje kunnen doen", reageerde Klippel op een op merking van mevrouw J. Polderman uit Tholen die zei te willen opkomen voor de allochtonen die in Tholen wo nen. „Als u alle begrenzingen weg haalt, ben ik misschien vóór de vi sie", merkte Van den Donker op richting b. en w. „Dan haalt u het hart emit", reageerde Nuis. Hij vertelde ook dat er aan de ambities een fors prijskaartje hangt. „De gemeente wil een partner zijn. Maar ze is geen sui keroom, dus niet alles zal kunnen", waarschuwde Van der Linde alvast. Ook KHppel was duidelijk over de toekomstvisie: „Het paradijs ligt niet op Tholen en zal er ook beslist niet komen te liggen." Dr. A. v. d. Zwan. ningenbeleid gericht op de leefbaar heid. De gemeente zou wat kunnen doen in de vorm van steun bij her huisvesting of van een investerings stimulans, zei hij. Het is goed dat de agrarische sector zo weinig mogelijk beperkingen op gelegd worden, maar daarbij moet gewaakt worden voor een slechte landschappelijke inpassing van be drijfsgebouwen. De sector kan be schouwd worden als de beheerder van de groene ruimte. Behoud van het landelijke karakter is belangrijk en heeft ook een recreatieve aantrek kingskracht. De stuurgroep oppert de mogelijkheid van een land schapsstimuleringsregeling en het oprichten van een grondbank. Ver der vindt ze dat de mogelijkheden voor het benutten van vrijkomende boerderijen verruimd moeten wor den. Met het omzetten van land bouwgrond naar andere gebruiks functies moet men voorzichtig zijn. In de toekomst zouden we de grond weieens nodig kunnen hebben om gewassen te telen voor eigen ge bruik. Want momenteel komt een discussie op gang over het bestrijden van de honger in Afrika door de voedselproductie op dat continent eerst voor de bevolking dóór te ge bruiken en pas als er overschotten zijn, die uit te voeren. Recreatie en toerisme is volgens de stuurgroep een van de weinige be drijfstakken waar nog groeikansen liggen. „Deze kan bovendien het draagvlak van de voorzieningen ver breden en dus moeten b. en w. zich niet alleen laten leiden door de wens van de bevolking", ging Van der Zwan in op de beide Vossemeerse insprekers in de commissie. Hij leg de een direct verband tussen de wa tersport bij Sint-Annaland en de flo rerende middenstand in dat dorp. Volgens M.J. Klippel (SGP) gaat dat niet altijd op, gezien het beperkte winkelbestand in Scherpenisse en de recreatie bij Gorishoek. „O ja, dat strandje daar", liet Van der Zwan merken dat van een heel andere orde te vinden. Verbaasd is de stuurgroep over de opmerking in de visie dat ten zuiden van Sint-Maartensdijk de verblijfsrecreatie beperkt kan toene men onder stringente voorwaarden. Gezien de economische impuls die de smalstad nodig heeft, zou toe staan van verblijfsrecreatie juist een uitgangspunt moeten zijn. Verder bepleit de stuurgroep versterking van de jachthavens in Tholen en Sta- venisse. Wat natuur en landschap betreft, is de mening dat er niet méér natuurge bied aangelegd moet worden dan er onderhouden kan worden. Nu het economisch minder gaat, zal de overheid minder geld uittrekken voor natuur, is de verwachting. Daarom zouden elementen meege nomen kunnen worden in andere projecten zoals een grote golfbaan, dorpsbossen, bedrijventerreinen en recreatieve ontwikkelingen. Natuur als decor en ter versterking van het landschap is beter dan helemaal niets, is de stelling. Omdat het voorzieningenniveau in kernen parallel loopt met het aantal inwoners, wil de stuurgroep voldoen de mogelijkheden voor groei en ves tiging. Frustreren overheidsplannen op voorhand verdere groei van een kem, dan zal dat direct invloed heb ben op eventuele plannen van inves teerders en middenstanders. Van der Zwan over de woningbouw: „Enige groei moet je toelaten om draagvlak te hebben voor voorzieningen. Dat sluit enigszins aan bij wat Tholenaar daarover heeft gezegd. Je kunt dat niet beperken tot specifieke kernen." Bij bouwplannen zal in toenemende mate rekening moeten worden ge houden met een groei van het aantal alleenstaanden. Anders dan bijvoor beeld de Zak van Zuid-Beveland zijn er volgens de econoom uit Scherpe nisse op Tholen juist overal verras sende voorzieningen aanwezig. Maar een goed voorzieningenniveau is vol gens hem een absolute must voor de leefbaarheid van de dorpen. Van der Zwan noemde de uitwerking van de visie voor de kleine kernen 'aan de magere kant' en gaf Tholenaar gelijk met zijn kwalificatie van B-kemen. Dat deze inspreker woonkernen riva liserend tegenover elkaar zette, vond hij niet de juiste sfeer (Tholenaar gaf aan te hebben willen prikkelen - red.). „Beter is het om te zeggen dat elke kem recht heeft op behoud van het eigen karakter en de middelen daarvoor." De stuurgroep Tholen 2005 heeft objectieve informanten gezocht om het eigen karakter van elke Thoolse woonkern weer te geven. Dat leidt tot een aantal gedachtebepalende actiepunten. Bovendien is aan een aantal kernen een motto gehangen: cultuur en watersport (Tholen), watersport (Sint-Annaland), recreatie en toerisme, Huis van Oranje en Jacoba van Beieren (Sint-Maartensdijk), Roosevelt (Oud-Vossemeer), shoppen in, om en nabij een meubelboulevard (Poortvliet) en strijd te gen het water (Stavenisse). Wat Tholen-stad betreft vindt de stuurgroep dat er in de toekomstvisie weinig gezegd wordt over de jacht haven. De functie daarvan verster ken, onder meer met een aanleg plaats voor de chartervaart en verbeterd fietsveer naar Bergen op Zoom, kan de binnenstad een impuls geven. Middenstand en horeca zou den ook meer op de jachthaven moe ten inspelen en de wisselwerking tussen havenactiviteiten en winkel centrum moet vergroot worden (door aanpassing van de havendijk). Het gebruik van oude gebouwen als hotel wordt aangedragen, evenals het ma ken van een loskade voor goederen overslag om vrachtverkeer uit het stadje te weren. Genoemd worden verder een uitnodigende trap bij het- parkeerterrein naar het stadscentrum en uitbreiding van het winkelgebied. Maar een meubelboulevard bij Tho len doet de stuurgroep af als 'me too'-beleid. Een dergelijke voorzie ning is er in Poortvliet. Bij laatstge noemd dorp wordt de aanbeveling gegeven om het natuurterrein (karre- velden) bij de Veerweg voor het pu bliek toegankelijk te houden. Dit gebied ligt in de Thoolse Schaker- loopolder, evenals trouwens de boer derij Huis Vermuiden. Voor de Oesterdam en de Speel mansplaten zijn er afzonderlijke aan bevelingen. Zoals overnachtingsmo gelijkheden aan de 'zoute' kant, een uitkijktoren, voorlichtingscentrum, het toeristisch uitbuiten van de weer- visserij en lesgeven in watersporten als alternatief voor massatoerisme. Aan de 'zoete' kant zou een jachtha- ventje gerealiseerd kunnen worden, zodat er overnacht kan worden als de sluis dicht is. Uitsluitend als dagre creatieterrein is de Speelmansplaten niet te exploiteren doordat de blauw- alg voor slecht water zorgt. Een landschapscamping of vakantiewo ningen zouden hier mogelijk zijn, een overnachtingsmogelijkheid voor groepen en buitenactiviteiten zoals een baan voor kleiduivenschieten. In Sint-Annaland moet de Nieuw- landpolder volledig voor de recreatie beschikbaar komen door bedrijven naar elders te verplaatsen. Daar kan dan ook een nieuw sportpark aange legd worden en een ijsbaan die mul tifunctioneel is (skeelerbaan). Ver volgens zouden op de plek van het huidige sportpark aan de Dorpsweg nieuwe basisscholen gebouwd kun nen worden, terwijl in plaats van de scholen woningen voor ouderen kun nen komen. Voor een snelle ontwik keling van het havengebied moet de gemeente een coördinator aanstellen. Ook denkt de stuurgroep aan com merciële activiteiten bij de jachtha- De molen van Stavenisse kan een museum worden. ven. Uitbreiding van het bedrijven terrein moet mogelijk blijven, terwijl de glastuinbouw beperkt mag groei en. In het hele dorp moet meer groen komen, maar ook meer trapvelden en speelterreinen. Dit alles kan op de huidige ijsbaan. Er dient voor vol doende parkeergelegenheid bij de winkels gezorgd te worden, de be jaardenwoningen aan de Van den Bosstraat moeten aanleunwoningen bij de Schutse worden en de biblio theek moet blijven (eventueel bij het dorpshuis nieuwe stijl of bij het streekmuseum). De stuurgroep vraagt zich af of de natuur- en cultuurtoerist echt in Sint- Maartensdijk geïnteresseerd is. Be ter is het om in te spelen op de histo rische band met het koningshuis en met Jacoba van Beieren. Het oude gemeentehuis zou luxe hotelkamers, grote vergaderruimtes, het gemeen tearchief en kunst kunnen herbergen. Recreatie kan ontwikkeld worden in de Muyepolder, uitbreiding van ver blijfsrecreatie moet landschappelijk verantwoord ingepast worden en in de Geertruidapolder kan een nieuw Haestinge verrijzen in combinatie met een overdekt zwembad. Door een combinatie met het wandelge bied de Pluimpot kan het centrum aantrekkelijker gemaakt worden, ter wijl de Markt verfraaid zou kunnen worden met terrassen en een uitge breide weekmarkt. Een antwoord op het aanstaande vertrek van zowel de gemeente, het Schelde college als de Rabobank uit het dorp moet prioriteit krijgen. Verder is een betere verhou ding gewenst tussen huur- en koop woningen. Toename van laatstge noemde categorie kan de koopkracht verhogen. Ook in de smalstad moet uitbreiding van bedrijven niet wor den belemmerd. Ook voor Scherpenisse ziet de stuurgroep recreatieve kansen. Bij voorbeeld het - aan de buitenkant - beklimmen van de watertoren, een postkoetsroute van Gorishoek naar de Gouden Leeuw, fiets- en wandel pad in de Scherpenissepolder. Een bungalowpark met overdekt zwem bad zou een flinke stimulans zijn, maar wordt door regelgeving vrijwel onmogelijk gemaakt, aldus de stuur groep. Het Cloveniersgilde zou meer naar buiten moeten treden, de schut tersvereniging toegankelijk worden voor buitenstaanders, archeologisch onderzoek doen naar kasteelrestan ten en aandacht geven aan de ge schiedenis van Westkerke en de pol ders. Een jaarlijkse boerenmarkt op het Pluimpotterrein kan een trek pleister zijn. De omgeving van Go rishoek blijft een concentratie van re creatie. Een mime parkeerplaats langs de dijk is daar wenselijk, maar ook volkstuinen voor kampeerders. Verder zou hier een duikerscentrum kunnen komen, zouden onder water Ondernemers zullen zich wel tweemaal bedenken om een bedrijf te be ginnen in één van de woonkernen. Als de toekomstvisie Bestemming Tholen in beleid wordt omgezet, zullen deze dorpen in snel tempo doodgebloed zijn. De jeugd zal er vanzelf wegtrekken. Dat sombere beeld schetste M. Tholenaar uit Oud-Vossemeer voor de commissie al gemeen bestuur. SGP'er M.J. Klippel noemde het doemdenken en wees de kwalificatie B-kernen af: „Voor mij zijn alle dorpen gelijkwaardig". Maar econoom A. van der Zwan uit Scherpenisse gaf Tholenaar gelijk. „De uitwerking is zeker voor de kleinere kernen aan de magere kant", zei hij. In november - tijdens het slotdebat - maakten de inwoners van Oud-Vos semeer al duidelijk dat ze de toe komst die het gemeentebestuur voor hun dorp voor ogen heeft, niet zien zitten. Ook donderdag kwam een fikse delegatie luisteren wat de poli tiek erover te zeggen had: ruim de helft van de ongeveer zeventig aan wezigen was Vossemeerder. M. Tholenaar en B. Quist brachten de bezwaren tijdens het spreekrecht nog maar eens naar voren. Beiden deden dat namens een aantal vereni gingen uit het dorp. Het perspectief dat in Bestemming Tholen wordt geschetst voor de woonkernen (Stavenisse, Poortvliet, Oud-Vossemeer en Anna Jacobapol- der) ontneemt volgens Tholenaar zelfs de grootste optimist de lust om er een winkel, bedrijf of horeca- voorziening te beginnen. „We zul len met lede ogen moeten aanzien hoe de jeugd de wijk neemt naar de andere kant van de brug, want ik - en velen met mij - zal mijn kinderen niet kunnen voorliegen dat er voor hen volop toekomstperspectieven zijn in het dorp." De Vossemeerder vreest dat de kwalificatie 'woon kern' een negatief effect zal hebben op de huizenprijzen. „Maar de ge meente zal in de hoogte van belas tingen en heffingen waarschijnlijk ■geen onderscheid maken tussen groeikernen en dorpen met de B- status." De Vossemeerder noemde een aan tal zaken op die in de visie worden toebedeeld aan dorpen die er vol gens hem niet op zitten te wachten, terwijl Oud-Vossemeer er als het ware om zit te springen. De culture le opwaardering van Sint-Maartens dijk noemde hij 'een onhandige ma nier om de verhuizing van het gemeentehuis op een creatieve wij ze te compenseren'. En hij wees er op dat bij de gemeentelijke herinde lingen in 1971 en 1995 ook dorpen hun gemeentehuis kwijtraakten zon der daarvoor gecompenseerd te zijn. Volgens Tholenaar wordt er al vele jaren niets gedaan met een stuk cul tureel erfgoed in Oud-Vossemeer, namelijk de band met de Ameri kaanse presidentsfamilie Roosevelt (die zou uit het dorp afkomstig zijn - red.). Hij gaf aan dat Huize Roos evelt aan de Raadhuisstraat in ere hersteld zou kunnen worden, en dat de tweejaarlijkse uitreiking van de Four Freedoms Awards eigenlijk in Oud-Vossemeer thuishoort in plaats van in Middelburg. „Maar ook als dit niet haalbaar blijkt, blijven er voldoende alternatieven om toeris tische en culturele evenementen rond dit thema te organiseren." Vol gens de inspreker liggen er al enke le jaren plannen rond dit thema bij de gemeente. „Waarom wordt er niets gedaan met deze unieke kans voor culturele opwaardering?" Het feit dat plannen voor toerisme worden gemaakt voor dorpen waar van de inwoners hebben aangege ven dat ze er niet op zitten te wach ten, was een ander voorbeeld. „Het overgrote deel van de Oud-Vosse meerse bevolking zou het juist enorm toejuichen als er toeristische en culturele voorzieningen aan het dorp worden toegevoegd." Thole naar somde een aantal grote jaarlijk se evenementen in het dorp op: ze- vendorpentocht, wielerronde, ker mis, carnaval, toneelavonden, tap toe en open Zeeuws kampioenschap voor dweilorkesten. Daarvoor zijn horecavoorzieningen van belang en de gemeente zou de vestiging ervan kunnen stimuleren. „Natuurlijk ver wacht niemand dat er een grote zak geld komt om voordelig een eigen zaakje mee te beginnen. Maar ik denk wel dat er iets soepeler met al lerlei gemeentelijke regeltjes en voorwaarden kan worden omgegaan om mensen over de streep te trek ken om een eettent, snackbar of café te beginnen." Nu worden starters gefrustreerd door torenhoge lasten en zware eisen en mogelijk zou de gemeente daarin een fasering kun nen toepassen. Verder pleitte de Vossemeerder voor een permanente jeugdsoos in het dorp, die zou kun nen komen bij het dorpsbos aan de Gankelweg. Voor de financiering er van kan volgens hem een beroep worden gedaan op de nalatenschap van mevrouw Van 't Hof-Quist. „Het is uiteraard niet de bedoeling dat de erfenis op een of andere wij ze aan het nieuwe dorpshuis wordt gespendeerd." Tholenaar zei dat er bij het opstel len van de toekomstvisie veel te weinig is gekeken naar de individu ele woonkernen en de aard van de plaatselijke bevolking. Volgens hem willen de inwoners constructief bij dragen aan toekomstig overleg. Dat zou het beste kunnen door in iedere woonkern een dorpsraad te vormen. „Dat lijkt mij een zeer welkome versterking van de band tussen be leidsmakers en burgers. Want lange- termijnpolitiek is gedoemd te mis lukken als er geen goed over legorgaan is als schakel tussen dorpsbewoners en gemeente." Mis schien zijn de inwoners wel te lang passief gebleven, gaf de inspreker aan op een vraag van commissielid R. Ravensteijn. objecten voor duikers gelegd kunnen worden, een jacht/vluchthaven ge- realiseer alsmede een 'botenparking' met reparatiefaciliteiten. Uitbreiding van het restaurant, de bouw van 250 vakantiebungalows en de aanleg van een golfbaan tussen Tuttelhoek en Gorishoek noemt de stuurgroep eveneens. In Sint-Philipsland en Anna Jaco- bapolder zou er de mogelijkheid zijn voor een reformatorische cam ping, samen met een landschapscam ping of kamperen bij de boer. Veer- pontjes en kanovaren zijn andere recreatieve ideeën. De haven bij het dorp moet blijven en geschikt zijn voor alle Thoolse binnenschippers. En de eendenkooi kan opgenomen worden in een fietsroute. De meubelboulevard moet dé trekker worden in Poortvliet, door deze uit te breiden met kleine winkeltjes (ho reca en boetieks). Verder moet het luxe wonen in dit dorp gestimuleerd worden. Op recreatief gebied is er de landschapscamping en kunnen fiets routes door de polders ontwikkeld worden. Het haventje van Strijen- ham en de campings daar zouden op geknapt moeten worden, terwijl eni ge uitbreiding van die campings mogelijk moet zijn. Ook in Stavenisse kan enige uitbrei ding en kwaliteitsverbetering van de recreatiebedrijven een stimulans zijn. Verder kan overwogen worden om de jachthaven uit te breiden ten koste van de handelshaven, er zou een fietsveer naar Kats kunnen ko men en het strandje moet verbeterd worden. Molen, kerk en hertenkamp je opknappen en toegankelijk maken voor publiek is een aanbeveling. Van de molen zou zelfs een museum ge maakt kunnen worden. In het dorp zou meer informatie voorhanden moeten zijn over de strijd tegen het water en de watersnoodramp. De stuurgroep pleit voor een goede be reikbaarheid van het dorp, via een 80-km-weg, goed openbaar vervoer, stimuleren van de middenstand, een multi-functioneel dorpshuis, een klein bedrijventerrein en een par keerterrein voor vrachtwagens. Oud-Vossemeer moet inzetten op de naamsbekendheid van Roosevelt. Die zou gekoppeld kunnen worden aan een groot sportevenement, de uitreiking van de Four Freedoms Awards zou in het dorp moeten plaatsvinden. In het dorpsbos kan een rozentuin komen. Herbouw van Huize Roosevelt ligt financieel moeilijk. Er is een Roosevelt-stich- ting en die zou het motto kunnen uit dragen. Andere zaken zijn de terug keer van de muziektent en beplanting op het dorpsplein, van de veerpont en het haventje. Het am bachtsherenhuis zou als museum opengesteld kunnen worden. Een multifunctionele skeeler/ijsbaan met diverse voorzieningen voor de jeugd zou gerealiseerd kunnen worden met een deel van de nalatenschap van mevrouw Van 't Hof. Een eetgele genheid, modernisering van de be staande horeca én een discotheek of jeugdsoos zijn zaken waarom Oud- Vossemeer het meest verlegen zit. tevü n V VI k/UI Vj II SR 4300 - van 1926,00 wtM DV 4200 A n t we r p s e s t r a a t 12-16 4611 AG Bergen op Zoom Tel. 0164 237940 www.verburqh.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5