'Walhout snippergeval in het buitengebied' 'Dit had niet mogen gebeuren' Oranjefeest met veel activiteiten 'De Kunstroute mag geen braderie worden' Achterwacht ambulance is probleem Chagrijnig gezicht in St.-Philipsland Kunst van eigen bodem op 30 april en 3 mei te zien in Tholen EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 24 april 2003 Geen toestemming voor bedrijfswoning Suggestief Afsluiters functioneerden niet na kapot springen kogelkraan Extra ruimten Zandzakken Veiligheid voorop In alle plaatsen op Tholen en Sint-Philipsland zijn er woensdag activiteiten ter gelegenheid van de viering van Koninginnedag. Hier onder volgt een beknopte opsomming. Ihoten Oud-Vossemeer Twee vechtersbazen verstoren concert in Haestinge Bestuur Haestinge wil regels stellen Wachttijd maatschappelijk werk toch lang Stavenisse Sint-Maartensdijk J Scherpenisse J ToortvCiet y f Sint-Tfiikpstand v Sinna JacoSapofder J Met meer beeldende kunstenaars, nieuwe expositieruim tes en nieuwe namen blijft de stichting Kunstkring Tho len aan de weg timmeren. Het werk van Thoolse kunste naars is te zien en te horen op 30 april (Koninginnedag) en zaterdag 3 mei van elf tot zes uur. Op vrijdagmiddag 25 april wordt al de aftrap gegeven voor de Kunstroute 2003. Burgemeester W. Nuis opent dan de tentoonstel ling van de Zeeuwse Kunstkring, waar twintig professio nele kunstenaars uit de provincie aan deelnemen. Bij die gelegenheid wordt ook 'Tholen in beeldspraak' gepre senteerd, een boekwerk waarin alle kunstwerken in de openbare ruimte in de gemeente zijn opgenomen. Poëzie monumenten Koffers L. Walhout mag geen bedrijfswoning bouwen aan de Oudelandsedijk in Stavenisse. Gedeputeerde staten van Zeeland weigeren hem een ver klaring van geen bezwaar te geven. De nieuwbouw op het terrein is vol gens g.s. in strijd met het provinciaal en het rijksbeleid, dat zich richt tegen 'verstening en versnippering van het buitengebied.' VVD en ABT probeerden in de commissie gemeentelijke ontwikkeling een opening te zoeken in de ingewikkelde juridische procedure. Op grond van artikel 19 (wet ruimte- overtuigend dat de huidige woning lijke ordening) kan vrijstelling wor den verleend van het geldende be stemmingsplan als het plan ruimtelijk goed is onderbouwd en er vooraf geen bezwaar is tegen het verlenen van die vrijstelling door g.s. Omdat de provincie die verklaring (van geen bezwaar) niet heeft verleend, kan er volgens b. en w. ook geen vrijstelling van het geldende bestemmingsplan verstrekt worden. De bevoegdheid om vrijstelling te weigeren ligt bij de gemeenteraad. Dan pas kan de bouwvergunning worden geweigerd. Volgens J.J. van 't Hof (ABT) was er geen reden de bouw te weigeren om dat er een andere woning voor wordt ingeleverd. Het gaat volgens hem om een woning op één bouwblok. Volgens G.J. Hoek (VVD) kan Wal hout weer van voren af aan beginnen als de raad ermee instemt. „Het loopt vast op de oude woning. Die krijgt een andere bestemming. Alleen is het moeilijk in te zien of die als woning of bedrijfspand wordt gebruikt. Het enige is dat hij afstand tekent voor het oude huis. Dat is zijn laatste kans." Maar volgens wethouder K.A. Heij- boer liggen de zaken ingewikkelder. „De provincie heeft het nauwgezet bekeken. Er schijnt en kantoorlocatie aanwezig te zijn, maar het is niet als kantoor gebruikt kan worden. De aanvraag is voor 900 kubieke meter, terwijl de woning 750 m3 bedraagt. We kunnen geen kant op." Volgens Hoek kan de aanvraag voor de inhoud verlaagd worden en de be staande woning gesloopt. „In tijd en geld is dat de makkelijkste weg." Van 't Hof noemde de beantwoording van de wethouder suggestief. „Dat hij de woning anders zou gaan gebrui ken, is niet gezegd. Je moet uitgaan van het goede en daarna gaan contro leren. De oude woning kan omge bouwd worden tot kantoor. Walhout heeft ook personeel en dat moet over goede accommodatie beschikken." Maar volgens ambtenaar G.H. Logt is er niets aan te doen. „Alles is hier be kend. Het bouwplan is officieel inge diend, is in procedure gebracht en naar de provincie gestuurd. Die zegt dat het niet kan. Er is een loods waar ook een kantoorruimte in is. Wij heb ben geen grond om de vrijstelling niet te weigeren. Het past niet in het oude en het nieuwe bestemingsplan." Van 't Hof betreurde de gang van za ken en vroeg om meer aandacht voor nieuwbouw in het buitengebied. „Dit is een snippergeval," zei Heijboer. Het lege vat met chloorbleekloog dat in een apart gebouwtje achter zwembad Haestinge staat. Rechtsonder de vernieuwde leiding. De opvangbak rond het vat functioneerde niet omdat er een deksel openstond. De SGP-fractie maakt zich zorgen om de achterwacht voor de Thoolse ambulance. Volgens M.J. Klippel zijn er nu al problemen om een ver vangende ziekenwagen in te zetten als de Thoolse ambulance uit is ge rukt. Dat zei hij in de commissie welzijn en onderwijs naar aanleiding van het standpunt van gedeputeerde staten die ernaar streven om de am bulancezorg op peil te houden. Dat wil zeggen dat 97 procent van de Zeeuwen binnen 13 minuten rijtijd wordt bereikt. Dat zou ook beteke nen dat de standplaats in Sint-Maar tensdijk behouden blijft. Automobilisten die in de Stations straat in Sint-Philipsland harder dan 30 kilometer rijden, worden steevast Voorzitter Piet Swarthoff van de stichting Kunstkring Tholen stelt vast dat het initiatief om (ama- teur)kunstenaars van eigen bodem zich te laten presenteren nog steeds springlevend is. „We worden als maar groter. Ook steeds meer men sen van buiten de gemeente Tholen willen er aan meedoen. Hoewel dat niet de eigenlijke doelstelling is, willen we daar toch incidenteel aan meewerken. Ik vind wel dat we na deze kunstroute met z'n allen een keer om de tafel moeten gaan zit ten. Net als in het bedrijfsleven moet je altijd vraagtekens plaatsen bij expansie. Wil je alsmaar groter worden, of ga je je meer richten op kwaliteit. Op die tweesprong staan we nu. In geen geval mag het een braderie worden waar iedereen moe is van de overdaad. Het is zaak om de vinger aan de pols te houden en de kwaliteit te blijven bewaken." De Kunstkring streeft ernaar om de wandeling langs alle locaties niet langer te maken dan 1500 stappen. Dat betekent dat ook bij de zeven de aflevering zich alles weer af speelt op loopafstand van de on langs heringerichte Markt. Beken de monumenten als de Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk, de R.K. kerk Onze Lieve Vrouwe Hemel vaart, de Gasthuiskapel, het stad huis en korenmolen De Hoop zijn weer de markante punten in de rou te. Ook meer en meer particuliere huizen maken deel uit van het eve nement. De voormalige molen zon der wieken van de familie Van Gorsel, op de Vlasmarkt, blijft een ankerplaats. Door het park kan er afgeslagen worden naar de Oude- landsestraat en Oudelandsepoort, waar volgens Swarthoff enkele verrassende plekjes zijn bijgeko men. Onder andere de families De Kok (naast het oefenlokaal van Concordia) en Kleppe bieden daar nu ook expositieruimte aan. Ook op andere plekken in het circuit zijn er de nodige aanvullingen. Een financieel advieskantoor op de Bo- Klippel wees erop dat de raadsleden 'op alle knoppen moeten drukken om verschraling van de dienstverle ning tegen te gaan'. De fractie scha kelde landelijke politici in om voor de Thoolse zaak te pleiten. Hij riep de anderen leden op dit ook te doen. „Anders gaat dit echt niet goed ko men." Wethouder M.A.E. Velthuis zei niet op de hoogte te zijn van de mogelijke problemen bij de inzet van een tweede ambulance. Ver schillende commissieleden bena drukten dat het van groot belang is dat de ambulance op tijd is. Of de ziekenwagen dan in de smalstad, Scherpenisse of Oud-Vossemeer staat, maakt niet uit, zei M. van Gor- sel-de Oude (VVD). J. Verstrate-Stols (D66) stelde voor om via de vereniging Zeeuwse ge meenten een vuist te maken in Den Haag. De wethouder zegde dat toe. getrakteerd op een treurend hoofdje op het matrixbord langs de weg. J. van den Donker (D66) vroeg er aan dacht voor tijdens de rondvraag van de commissie gemeentelijek ontwik keling. „Het controleert de snelheid maar je mag daar 50 kilometer per uur rijden. Dus krijg je altijd een chagrijnig hoofdje. Kan dat in de toekomst voorkomen worden?" termarkt zet zijn deuren open voor artistiek talent en ook het pand van mevrouw Boelhouwers op de hoek van de Hoogstraat wordt omgeto verd tot expositieruimte. Aan het eind van de Hoogstraat exposeert Diny Simons in wat heel vroeger een kruidenierszaak was. De orga nisatie is doelbewust op zoek ge gaan naar meer locaties, aldus Swarthoff. „Met steeds meer deel nemers word je genoodzaakt om extra ruimten te vinden. Ik denk dat we in die zoektocht meer dan geslaagd zijn. Ook in de Stoof- straat hebben we in de verloskundi genpraktijk een prima alternatief gevonden om het gat in het circuit daar op te vullen. Voorheen zat in die straat de galerie van de naar Dordrecht verhuisde en inmiddels overleden Joop Mosmans, een van de initiatiefnemers van onze kunst route. We zijn blij dat we het daar gevallen gat hebben kunnen opvul len. Wel missen we Joop. Hij was als webmaster tot het laatst bij het project betrokken." Het aanbod van beeldende kunst is zeer gevarieerd. Het publiek kan kennis nemen van door mede-Tho- lenaren vervaardigde schilderijen, sculpturen, keramiek, pentekenin gen, quilts, sieraden en ikonen. Ook aan fotografie wordt aandacht besteed. Louis Sauter, voorheen vaak in het parochiecentrum te vin den, heeft een nieuw onderkomen gevonden in de Oudelandsestraat. Zijn werk is steeds in ontwikke ling. Naast de landschapsfoto's zijn er nu ook schitterende panorama's te bekijken. De rijmprent over Tho len is in een in herziene uitgave te bekijken op de Markt in het geres taureerde pand van Els Deurloo. Pentekeningen van Adrie Box hoorn zijn voor de gelegenheid voorzien van gedichten door Jopie Meerman. Ook de koorkerk van de Grote Kerk is na de restauratie in gebruik als expositieruimte. Kera miek van Hans Westerweel en aquarellen op xuanpapier van Adriënne Kusters moeten een prachtige combinatie vormen met de doorleefde stenen van het eeu wenoude gebouw. De politie onderzoekt het weglek ken van 3000 liter chloorbleek loog uit zwembad Haestinge naar de riolering in Sint-Maartensdijk. De monteur die bezig was met de vervanging van een leiding bij de pompinstallatie is verhoord, even als de badmeester die ter plaatse was. Er worden nog mensen van de gemeente en het waterschap gehoord, waarna aan de officier van justitie wordt voorgelegd of er sprake is van een milieudelict. Een kapotte kogelkraan zou de calamiteit veroorzaakt hebben, maar een openstaand afvoerputje in de opvangbak rond het vat met 3000 liter chloorbleekloog en niet functionerende afsluiters deden ook dat vangnet mislukken. En naast het gebouwtje met natrium hypochriet staat een hokje met zwavelzuur. Die twee stoffen mo gen elkaar niet bereiken. Het was dinsdagmorgen dan ook behoor lijk schrikken in zwembad Haes tinge. „Dit had niet mogen gebeuren", zegt burgemeester W. Nuis, die spreekt over "een bedrijfsonge val.' „Het is nog een geluk bij een ongeluk dat het aan de rand van het dorp is gebeurd, maar het blijft buitengewoon vervelend. Door zeer adequaat reageren van ge meente en waterschap is voorko men dat het chloorbleekloog in de zuiveringsinstallatie kwam." Vol gens J. den Engelsman van water schap Zeeuwse Eilanden zouden de bacteriën die voor de biologi sche zuivering zorgen, dan dood kunnen zijn gegaan. „Het zuive ringsproces raakt dan verstoord, waardoor ongezuiverd water wordt geloosd en de hele polder verontreinigd kan worden." Het chloorbleekloog had door de riolering in de Sportlaan en de Nijverheidsweg al de Provinciale- weg bereikt ter hoogte van de Veerhoekseweg/Bleekveldweg. Door de droogte ging het maar om 75 m3 rioolwater dat verontreinigd was. Ter hoogte van de Dr. Taze- laarstraat en de Paralelweg werd de riolering afgesloten. „Omdat er geen afsluiters voorhanden waren, is als noodoplossing met zandzak ken gewerkt", vertelde W.J. de Voogd van der Straaten van ge meentewerken. 's Avonds werden die zandzakken door medewerkers van Van der Valk en de Groot weer uit de rioolputten gehaald om het water op te kunnen zuigen in spe ciale containers, 's Middags werd nog overwogen om het verontrei nigde water in het nieuwe bergbe- zinkbassin op de hoek van de Pro- vincialeweg/Veerhoekseweg op te slaan, maar daar werd toch van af gezien. Opzuigen in twee contai ners en stallen op de gemeente werkplaats aan de Nijverheidsweg bleek een betere oplossing. Daar wordt bekeken of het chloorbleek loog geneutraliseerd kan worden met behulp van natriumbisulfiet of dat de vloeistof afgevoerd wordt. Bedrijven op het industrieterrein van Sint-Maartensdijk zoals uien- bedrijf Denja ondervonden geen hinder van de afsluiting van de rio lering. Het bedrijf beschikt over een eigen zuivering die is aange sloten op de persleiding van Scher penisse. Het chloorbleekloog raak te 's morgens om tien uur in de riolering, waarna de brandweer tot 's middags drie uur metingen ver richtte. „Het chloor was bij de ri oolputten goed te ruiken, maar de windrichting was gunstig: van het dorp af", vertelde brandweercom mandant J. de Feijter. „Er was geen gevaar voor tranende ogen of prik kelingen, want de gemeten waar den zaten nog wel factor 10 bene den die grens." Burgemeester Nuis complimen teerde alle diensten voor het ade quate optreden. „Het is een buiten gewoon vervelend iets, dat ons aller aandacht heeft gehad. Hoe het met de kosten zit, heeft niet onze eerste prioriteit. Op dit soort tegen vallers zit natuurlijk niemand te wachten, maar je moet dan wel op treden, want de veiligheid staat voorop." Het zwemseizoen begint donder dag 1 mei in de twee Thoolse open luchtzwembaden. In Haestinge moet echter eerst een nieuwe voor raad van 3000 liter chloorbleek loog gebracht worden. Er staat al water in het bad, waarin de ont smettingsvloeistof voor dinsdag al was gedaan, maar bij veel zon is sneller aanvulling nodig. Gemid deld moet er elke maand 3000 liter chloorbleekloog aangevoerd wor den voor de ontsmetting van het water van de Spetter. N 8 u. Reveille v.a. kerktoren. 9 u. Aubade op de Markt m.m.v. Concordia en schooljeugd. 9.30-13.30 u. Rommelmarkt scou ting en chr. jeugdwerk op de Markt. 9.30-11.45 u. Kinderspelen op het sportpark (bij slecht weer in Meul- vliet). 11-18 u. Kunstroute. 12 u. Ballonnenwedstrijd op sport park. 13.30-15 u. Skatewedstrijd bij de molen. 14-16 u. Vossenjacht voor het hele gezin. 14-15 u. Optreden dansgroep Jane van Nes op de Markt. 15-16 u. Optreden Smalltown countrylinedancers op de Markt. 16-17 u. Wedstrijd versierde fiet sen voor kinderen basisscholen. 16.30-17 u. Optreden jeugdorkest Concordia op de Markt. 17.15 u. Prijsuitreiking wedstrijden versierde straten en versierde fiet sen én vossenjacht, op de Markt. 18-20 u. Viswedstrijd jeugd tot 16 jaar in de Vest; inschrijven 12-13 u. kantine Tholense Boys. 9 u. Ophalen door OVM van kin deren op parkeerterrein bij Pluus; aansluitend aubade vóór de Vos- senkuil, gevolgd door oplaten bal lonnen. 10 u. Activiteiten op sportpark. Voor peuters en groep 1 t/m 4 spe len in roulatiesysteem; voor groep 5 t/m 8 een zeskamp. 13.30 u. Fancyfair en rommelmarkt peuterspeelzaal de Pluus op gazon N.H. kerk en in Vossenkuil (18.45 u. prijsuitreiking darten). 18 u. Optocht met versierde fiet sen, kinderwagens en buggy's v.a. de Vossenkuil. 1 mei 14 u. Oranjebingo voor 50- plussers en gasten Zonnebloem in de Vossenkuil. Sint-Slnnaiand 7.30 u. Koraalmuziek v.a. kerkto ren. 9 u. Aubade aan de Ring. 9.30-11.30 u. Koffiedrinken in Trefpunt t.b.v. project aanschaf Russische kinderbijbels. 10-12 u. Kinderspelen aan de Ring. 10-13 u. Rommelmarkt Acceleran do in de veiling. 11-17 u. Open dag atelier Jos Boogaard, A. van Bourgondiëstr. 58. 14-17 u. Zeskamp WHS op het sportpark. 19.30 u. Rondgang Accelerando vanaf de Ring. Een 18-jarige en een 22-jarige man, beiden uit Sint-Annaland, zijn in de nacht van vrijdag op za terdag door de politie aangehouden na een vechtpartij bij een concert in Haestinge te Sint-Maartensdijk. De bewakers hadden de jongste van de twee buiten gezet omdat hij volgens de organisatoren vervelend was. Daarop ontstond een vecht partij tussen meerdere mensen. Twee politiemannen hielden de 18- jarige aan omdat hij de veroorzaker was van de vechtpartij. De 22-jari- ge werd aangehouden omdat hij bleef doorgaan met vechten of op nieuw begon toen de vechtpartij door de politie was gesust. Bij zijn aanhouding beledigde de oudste dader de agenten. Bij de vechtpartij Het bestuur van de stichting Ge meenschap Sint-Maartensdijk - ei genaar van Haestinge - betreurt de problemen die zich in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben voorge daan. 'Hoewel wij geen invloed hebben op het gebruik door de huurder van het gebouw alsook op Het duurt lang voordat hulpvragers bij het maatschappelijk werk worden geholpen. Dat blijkt uit een vergelij king van de cijfers tussen Tholen en de gemeente Schouwen-Duiveland. De SGP-fractie verbaasde zich in de commissie welzijn en onderwijs over de aanzienlijke verschillen tussen beide gemeenten. M.J. Klippel zei zich zorgen te ma ken over de gemiddelde wachttijd van 73 dagen op Tholen, terwijl in Schouwen-Duiveland iemand na 33 dagen al wordt uitgenodigd voor een 9.30-12.30 u. Fancyfair en spelen- kermis De Schalm. 14 u. Zeskamp op het sportveld. 9.30 u. Aubade op de Markt. 10 u. Kinderspelen op pleinen ba sisscholen. 10-14 u. Oranjemarkt de Rieburch. 14.30-15 u. Vertrek fietspuzzeltocht vanaf Zeeuwse Babbelaar op de Ha ven. Vrachtautotrekken op de Haven. 19 u. Kinderdisco in kleine zaal Haestinge. 20 u. Oranjeconcert Euterpe in Haestinge. 21 u. Oranjebal met Big Deal in Haestinge. 13.30 u. Opening door wethouder Van Doorn. 13.40 u. Spelletjes jeugd t/m 12 jaar op Pluimpotterrein. 15 u. Spelen voor iedereen v.a. 12 jaar op Pluimpotterrein (prijsuitrei king 21 u. in Zeelands Welvaren). 16 u. Voetbalwedstrijden moeder dochter en vader-zoon op Pluimpot terrein. 's Avonds Oranjebal in Zeelands Welvaren. 19.30 u. Oranjeavond in N.H. kerk, met ds. Lohuis, ds. Blom en ds. Zoet. 10 u. Aubade bij 't Ouwe Raed'uus. 11 u. Fietspuzzeltocht. 20.30 u. Oranjebal m.m.v. Metro drive-in in 't Ouwe Raed'uus. 8.45 u. Vlaghijsen en aubade met schoolkinderen en Concordia bij de Wimpel. 9.15 u. Rondgang peuters Turn Turn met versierde fietsen. 9.30 u. Kinderspelen op de pleinen van beide scholen. 14-14.30 u.Vertrek fietstocht scho len en De Kelder. Start bij jeugd soos en bij Ons Dorpshuis. 16.30 u. Demonstratie brandweer bij de haven. 18 u. Kinderbraderie bij de Wimpel. 2 mei Oranjebal in de Wimpel, met drive-inshow én coverband. f N 29 apr. 21.30 u. Koninginnebal in Ons Dorpshuis, vrij entree. 10 u. Aubade bij Ons Dorpshuis. 10.30 u. Kinderspelen op het trap veld. 12.30 u. Volksspelen op trapveld. 14-14.30 u. Vertrek fietspuzzel tocht, Ons Dorpshuis werd de voordeurruit vernield. „Het was een hele gezellige avond met dik 400 mensen die een perfec te show zagen, maar twee raddraai ers hebben de boel het laatste half uur verziekt", zegt beheerder Hans Visser van Haestinge. Voor een meisje dat tijdens het concert on wel werd, kwam de ambulance nog, maar na behandeling kon ze terug naar huis. Van de aan de Sportlaan geparkeerde ambulance werden de beide buitenspiegels vernield. Visser organiseerde het concert van zangeres Do, die in het buitenland bekender is dan in Nederland, sa men met J&E's partytime. De 21- jarige Dominique van Hulst uit Valkenswaard maakte samen met dj Sammy naam met het nummer Heaven van Bryan Adams. Ook ra diopresentator Eric Dikeb trad nog op en J&E omlijstte die optredens met muziek. de bezoekers van een bepaalde gele genheid', meldt het bestuur in een verklaring die is ondertekend door voorzitter J. de Feijter en secretaris C. van der Wielen. De stichting gaat zich beraden of er nadere regels aan de verhuur gesteld kunnen worden waardoor overlast voor de inwoners - en voor de omwonenden van Haestinge in het bijzonder - in de toekomst beperkt of weggenomen kan worden gesprek. „Een wachttijd van 2,5 maand, dat vind ik nogal wat. Dat is buiten proporties," zei hij over de cijfers van het vierde kwartaal 2002. Wethouder M.A.E. Velthuis was ook verbaasd over de cijfers en zei er geen verklaring voor te kunnen ge ven. „De wachtlijst is verkort, maar waarom de wachttijd hier zo afwijkt, weet ik niet." Voorzitter M.A.J. van der Linde (PvdA) vroeg zich af of de tellingen wel kloppen. Daar zal naar gekeken worden. Commissarissen Delta. Gedepu teerde staten stemmen in met de her benoeming van de heren Van der Pe- ijl, Van der Werf en De Zeeuw als lid van de raad van commissarissen van Delta n.v., het Zeeuwse nutsbedrijf. Vorig jaar stonden opvallende beelden in de tuin van de Gasthuiskapel, dit keer draait het om kojfers tijdens de Kunstroute. Evenals vorig jaar is het weer mo gelijk tegen een gering bedrag kunst te bemachtigen. In het gebouw van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap N.P.B. staan kunstwerken uitgestald die door de kunstkring zijn gekocht. Belangstellenden kunnen een for mulier kopen en invullen wat hun favoriete kunstwerk is. Op zaterdag 3 mei om zes uur worden de formu lieren getrokken en de gelukkigen wordt dan een vraag gesteld, waar van het antwoord veelal in het pro grammaboekje is te vinden. Wie het goede antwoord geeft, komt in het bezit van het beoogde kunstwerk. De verkoop van de kunstwerken en programmaboekjes moet geld in het laadje brengen, zegt Swarthoff. „Want het zal duidelijk zijn dat ook de begroting van de kunstroute weer gegroeid is." Vorig jaar was poëzie voor het eerst aanwezig tijdens de kunstrou te. 147 kinderen maakten toen ge dichten, van vrolijk en speels tot zeer ontroerend. De jeugd van de basisscholen wordt weer uitge daagd haar talent te tonen. Ook een tiental (volwassen) dichters levert deze keer bijdragen. Op verzoek van de organisatie hebben de deel nemers zich laten inspireren door de Thoolse monumenten. Hun ge dichten zijn te lezen tijdens de ex- positiedagen, maar ook te horen tij dens een inloopconcert op 2 mei 's avonds vanaf zeven uur in de R.K. kerk. Het thema is bewust gekozen, aldus Swarthoff. „We wilden graag een beetje richting aanreiken en wat is er dan toepasselijker dan monumenten. Veel van de exposi tieruimten tijdens de kunstroute zijn monumentaal, hetzij gemeen telijk dan wel particulier bezit. Wat is er dan mooier om die monumen ten te laten bezingen door onze ei gen dichters." Muziek vormt als vanouds een gro te publiekstrekker tijdens de Thool se kunstroute. In de Grote Kerk wordt weer een orgelestafette ge houden. Extra belangstelling ver dient het optreden van Eric Quist op Koninginnedag om half drie. Hij slaagde cum laude voor zijn eind examen conservatorium. Nieuw zijn Mariena van Zetten (blokfluit,) en Chris Donken (orgel). Annette de Ruijter zingt weer in de Grote Kerk, begeleid door Mariëlle Wes- sels op orgel. De Ruijter is ook te beluisteren op 3 mei in de hal van het stadhuis met de Wit-Russische pianiste Irina Zhynkina. In de stad huishal speelt op Koninginnedag Ester van der Linde met het trio 'Esters favourite dress'. Ze brengen eigen composities op piano, gitaar, basgitaar, mandoline, tinwhistle en percussie. Op 3 mei valt er veel te beleven in de R.K. kerk. Diverse koren en solisten zorgen voor een doorlopend programma. De beide dagen worden op de Markt afgeslo ten door de koninklijke muziekver eniging Concordia; op 30 april door het jeugdorkest en op 3 mei door de harmonie. Nog voor de Thoolse kunstenaars voor het voetlicht treden, is het de beurt aan de leden van de Zeeuwse Kunstkring. In hun groepsexpositie in de Gasthuiskapel draait het om koffers. De Zeeuwse Kunstkring be staat 45 jaar en viert dit lustrum met een rondje Zeeland. De groep expo seert in principe in alle stadhuizen in Zeeland. Tholen heeft de pri meur. In plaats van het stadhuis is gekozen voor de meer geschikte Gasthuiskapel als expositieruimte. De opening van het kofferproject vindt op vrijdag 25 april om vier uur plaats in de koorkerk van de Grote Kerk. De genodigden wandelen vervolgens naar de expositie in de Gasthuiskapel. De Kunstroute 2003 zelf, met ook alle Thoolse kunste naars, begint woensdag 30 april om elf uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3