Politiek wil meer ruimte voor woningen en uitbreiding lokale bedrijventerreinen Extra voordeel 2.49 0.59 0.59 0.99 0.99 0.69 1.99 Fluplandse jongen (18) aangehouden voor moord Belgische duiker omgekomen bij stijgproef Stavenisse Chloor zwembad bedreigde even de zuiveringsinstallatie UU HEIJNEN Duitse biefstuk Bretons, Indisch of Stroganoff gehakt Witte bolletjes Bruine bokking Ijsbergsla Radijsjes Goulash kroketten Freesia's Erewacht Indiëgangers GUNTER - SINT-ANNALAND STROOT - THOLEN Opluchting en verbijstering in Sint-Philipsland 3lb( rr ~D Donderdag 24 april 2003 59e jaargang no. 23 GEEN MAANDELIJKSE KOSTEN AAN DE KABEL! Fietspaden bij Eeweg en Stoofweg Hoofdlijnen van Bestemming Tholen worden door gemeenteraad onderschreven De mogelijkheden voor uitbreiding van lokale bedrijven terreinen verruimen. En bij de kleinere kernen méér wo ningbouw toestaan dan alleen voor de natuurlijke groei. Op die punten lijkt de politiek de toekomstvisie Bestem ming Tholen te willen aanpassen. In de commissie alge meen bestuur kondigde het CDA donderdag een amende ment aan met betrekking tot de woningbouw. De stuurgroep 2005 adviseerde om in de uitwerking meer aandacht te geven aan economie en werkgelegenheid. Andere insprekers vroegen om een cultuurparagraaf. En inwoners van Oud-Vossemeer wilden en groter dorps huis. De toekomstvisie wordt vanavond door de gemeen teraad vastgesteld. Ovenverse C1000 Vers gesneden Kraakverse Beckers Thoversysteem utopie Sint-Philipsland is gisterenmorgen opgeschrikt en tegelijk ook opgelucht door de aan houding van de 18-jarige J. van K. als verdachte van de moord op de 80-jarige mevr. J.J. Serné-Dooms. De weduwe werd zaterdag 7 december in haar huis aan de Oostdijk om het leven gebracht. Het dna-onderzoek dat vanaf 27 maart onder 80 mannelijke in woners vanaf 14 jaar werd uitgevoerd, leverde gisteren een verdachte op. De jongen werd tussen zes uur en half zeven in de ouderlijke woning aan de Zijpestraat opgehaald door de politie. De tante van de vermoedelijke dader was de werkster van mevr. Serné. De jongen woont om de hoek, schuin achter de vermoorde weduwe. Opsporing verzocht Pas rijbewijs Deze week n~ê Bndrachteade. de Thaerfgé-Cour^it d Telef 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Zaterdag vormen oud-Indiëgangers een erewacht tijdens de officiële ont hulling van de gedenkplaat in Tholen door burgemeester W. Nuis en voor zitter F.J.F. Smoorenburg van de afde ling Zeeland van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (Vomi). Voor de erewacht zijn 8 oud-strijders gevraagd: A. Lindhout en J. Verkerke (onder voorbehoud) uit Scherpenisse, L. Giljam uit Sint-Maartensdijk, J. Havermans uit Oud- Vossemeer, M. de Bruine uit Sint-Philipsland, J. Kloet uit Heinkenszand, G. Meeuwse uit Goes en P. Steendijk uit Kapelle. Alle Vomi-leden van Tholen en Sint- Philipsland zijn uitgenodigd. Dat zijn er zo'n 35. Ook zijn de nabestaanden gevraagd om naar de onthulling te ko men in 't bosje' aan de Vossemeerse- poort. Er worden ongeveer 150 be langstellenden verwacht. Zie ook pagina 9. De Eeweg bij Tholen en de Stoofweg bij Sint-Annaland staan op het ver langlijstje van waterschap Zeeuwse Eilanden voor de verbetering van de veiligheid voor fietsers. Wie daar reikhalzend naar uitziet, moet echter nog een aantal jaren geduld hebben. De Eeweg komt tussen oktober 2006 en november 2007 aan de beurt en de Stoofweg pas tussen oktober 2009 en oktober 2010. Van de veertien fiets padenplannen die Zeeuwse Eilanden op het programma heeft staan, heeft de Eeweg prioriteit 7 gekregen en de Stoofweg nummer 13, dus voorlaatst. De investering voor de fietsweg op de Eeweg is op één na het laagste be drag: 75.000 euro. Er is geen grond voor nodig en dat beperkt de kosten. Het waterschap wil het plan in de cember 2005 klaar hebben. De Ee weg is een druk bereden route door fietsers die vanuit de richting Poort vliet naar het Calvijncollege aan de Zoekweg gaan. Voor de aanleg van een vrijliggend (brom)fietspad langs de Stoofweg in Sint-Annaland is wel grond nodig en dat maakt het plan mede een stuk duurder: 650.000 euro. De grondver werving moet in april 2009 rond zijn, het plan in februari 2008. Bij de vaststelling van prioriteiten is het waterschap uitgegaan van bepaal de criteria. De Eeweg krijgt daarbij een score van 1,3 en de Stoofweg van 0,7. Wanneer een gemeente of andere instelling meebetaalt, beïnvloedt dat de score positief. Bij 7 van de 14 pro jecten is dat het geval, maar niet op Tholen. Annewil Priem, Eline den Braber, Nelleke, Andrea en Wilna Dorst genieten in Stavenisse van een speurtocht ter gelegenheid van een verjaardagsfeestje. De politiek onderschrijft de hoofd lijnen van Bestemming Tholen, bleek in de commissie. De voorge stelde tweedeling in ontwikkelings kernen en woonkernen werd door gekruide tartaar met gekibbelde uitjes 500 gram Vers gedraaid M A kilo £.451 zak 6 stuks per stuk zak 300 gram 2 bossen voor pak stuks per bosje aanbiedingen geldig van woensdag 23 t/m zaterdag 26 april a.s. Advertentie I.M. -"t- niemand bekritiseerd. Wél vonden VVD en CDA dat er in de woonker nen méér huizen gebouwd moeten kunnen worden dan uitsluitend voor de opvang van de natuurlijke groei. „De vitaliteit van een kern is immers van belang", zei R. Ravensteijn. En J.P. Bout wees op het draagvlak voor de middenstand, terwijl hij Tholena- ren die ooit zijn vertrokken, de kans wil geven op hun oude dag naar hun geboortedorp terug te keren. „Het klinkt mooi, en ik geloof ook niet dat het verkeerd is, maar je kunt niet doen wat je wilt. Je hebt te maken met de provincie", reageerde M.A.J. van der Linde. De PvdA'er noemde het veel belangrijker om te zorgen voor bouwmogelijkheden voor de eigen inwoners. De SGP wil de Thoolse bevolking zelfs een voor keurspositie geven, zei M.J. Klippel. Volgens J. v.d. Donker (D66) kun nen mensen van buiten de gemeente niet tegengehouden worden als ze in Tholen willen komen wonen. Klip- pel vroeg, evenals de VVD, om voorrang te geven aan ouderenhuis vesting in alle dorpen. Bij het spreekrecht merkte dr. A. v.d. Zwan op, namens de stuurgroep 2005, dat enige groei bij alle kernen toegela ten zal moeten worden om voorzie ningen in stand te kunnen houden. Bout kondigde aan dat hij in de raadsvergadering mogelijk met een amendement komt. Maar burge meester en wethouders hechten aan het gemaakte onderscheid. Op grond daarvan is er in Stavenisse, Poort vliet, Oud-Vossemeer en Anna Jaco- bapolder alleen ruimte voor opvang van de natuurlijke groei, krijgen Sint-Annaland, Sint-Philipsland en Sint-Maartensdijk/Scherpenisse iets meer mogelijkheden en zal in Tho len ook voor mensen van elders ge bouwd worden. Waar de visie uitbreiding van bedrij venterreinen buiten Sint-Annaland en Tholen wil uitsluiten, denken de meeste fracties daar anders over. Op die terreinen gevestigde bedrijven moeten kunnen uitbreiden én er moet ruimte zijn voor nieuwvesti- ging uit de eigen kern, lieten ABT, VVD, CDA, SGP en PvdA weten. Laatstgenoemde partij nam de term 'maatwerk' over uit de reactie van de stuurgroep en ook D66 verwees daarnaar. J.J.P.A. Boulogne wees op de teruglopende economie met een stijgende werkeloosheid als gevolg. Hij zei dat het selectief werven van bedrijven nodig blijft. De CU stelde dat ook in mindere tijden niet zo maar ieder bedrijf binnengehaald moet worden. Deze partij wil eerst de verouderde terreinen opknappen en landschappelijk inpassen, alvo rens uit te breiden. „De CU stelt het mooi voor, maar de problematiek is vele malen groter", reageerde CDA'er Bout. Wethouder K.A. He ijboer vond ook dat het opknappen van de oude terreinen nodig is. „Maar als er geen potentiële klanten zijn, is dat een moeilijke zaak." Ver der noemde hij het belangrijk om de terreinen bij de dorpskernen land schappelijk goed in te passen. Elke fractie bracht een aantal accen ten aan. Zo stelde Van der Linde dat de kern van de visie zit in het samen leven. Verder zal er een samenhang gecreëerd moeten worden tussen de woonkernen, want onderlinge rivali teit is niet goed. De PvdA'er proefde die - evenals Van der Zwan - met na me bij de insprekers uit Oud-Vosse meer. Verder miste de PvdA een cul tuurparagraaf. „Ik denk dat de gemeente daar nu geen visie op heeft en dat is een groot probleem." ABT vond dat de recreatie econo misch perspectief geboden moet worden en ook VVD'er Ravensteijn legde de nadruk op deze sector. Hij zei het watertoerisme te missen bij de visie voor Tholen-stad. Het CDA vond dat de identiteit van de kernen behouden moet blijven, wat overi gens precies zo in de visie vermeld staat. Verder vond deze partij, even als de PvdA, dat voorzieningen - zo als een dorpshuis - aangepast dienen te worden aan de behoefte in een woonkern. De SGP stelde dat Tho len-stad erg veel aandacht krijgt in de visie en bepleitte een evenwichti ger verdeling van de middelen over de kernen. ZIE VERDER PAGINA 5 „Het is ongelofelijk", zegt buurtbe woonster mevr. Boudeling. „Ik heb altijd gedacht dat het iemand van buiten Sint-Philipsland zou zijn, maar als het zo dichtbij komt.... Je kunt het bijna niet geloven! Maar aan de andere kant wilden de mees te inwoners dat deze zaak een keer opgelost zou worden en daarom zijn we ook blij dat het nu de goede kant opgaat." Sint-Philipsland was gisteren in rep en roer. Gevoelens van opluchting, boosheid en verdriet verdrongen el kaar. „Een keurig net, hardwerkend gezin wordt vreselijk getroffen", zegt Piet den Ouden die in de nacht van zaterdag 7 op zondag 8 decem ber buurvrouw mevr. Serné dood aantrof. „We hadden niet verwacht dat het een eigen inwoner zou zijn. Dat is de triestheid van deze ont knoping." Gisteren zouden in Sint-Philipsland de opnamen beginnen voor het tv- programma Opsporing verzocht, waarvoor Den Ouden een dag vrij had gekregen van zijn werk. „Woensdagmorgen kreeg ik echter een telefoontje van rechercheur Wesdorp dat de opnamen niet door gingen, terwijl we het programma vorige week nog met de politie had den voorbereid. Overigens vond ik het op zich ontmoedigend dat er mensen uit bijvoorbeeld Maastricht en Den Helder via dat tv-program- ma zouden moeten gaan helpen met de oplossing van de moord in Sint- Philipsland. Men was dus duidelijk bezig met voorbereidingen dat er niets uit het dna-onderzoek onder de 80 inwoners zou komen. Dat vond ik wel verwarrend, want van het dna-onderzoek had ik voor half mei geen uitslag verwacht. En nu blijkt gisteren dat er een glashard dna- spoor richting een inwoner wijst. Ik had absoluut geen vermoedens, maar dit is het laatste waarop ik ge rekend had. Wat een verschrikkelij ke fout heeft die jongen gemaakt. Dit is een storing en het is te hopen dat de dader de ernst van zijn daad inziet, maar het gezin heeft dit niet verdiend. Daarover zijn we heel verdrietig. We moeten de rest van het gezin als gemeenschap dan ook op de been zien te houden." De mededeling over de aanhouding kwam voor Den Ouden ook als een bevrijding. „Er kan nu iets afgeslo ten worden. De politie heeft gewel dig gewerkt. Dat waardeer ik bij zonder." De verdachte woont thuis met zijn ouders, twee broers en drie zusjes. Hij werkt samen met zijn vader bij een carrosseriebedrijf. De jongen is evenals zijn vader en twee broers lid van de zeehengelclub de Makreel. „Het is ongelofelijk", zegt sportvis ser J.P. Kaashoek. „Al zijn vrienden vinden het ook onbegrijpelijk dat de jongen aangehouden is. Heel het dorp is er ondersteboven van, velen reageren verslagen." ZIE VERDER PAGINA De 41-jarige Belgische duiker Luc Herbrandt uit Deurne is zaterdag middag in het Keeten bij Stavenisse om het leven gekomen na een stijg proef. Hulp van medewerkers van de brandweer, ambulance en trau mahelikopter mochten niet meer baten. De duiker is vermoedelijk overleden aan longoverdruk omdat hij te weinig heeft uitgeademd. De verslagenheid binnen de 260 le den tellende duikvereniging Am phora is groot. „Iedereen is er kapot van", zegt secretaris Marijke van Cauwenberge. „Het is heel moeilijk om zoiets te verwerken. De anderen van de groep van 28 duikers die in Stavenisse waren, zijn getraumati seerd." Luc Herbrandt (getrouwd, dochtertje van 7 jaar) wordt zater dag vanuit de Sint Bernadettekerk in Deurne begraven. Hij was twee jaar lid van Amphora en legde in Stave nisse een zogenaamde stijgproef af om zijn brevet 3 ster duiker te halen. Dat is het op 1 na hoogste brevet voor een gewone duiker, geen in structeur zijnde. Voor de proef dook Luc Herbrandt samen met zijn in structeur in het Keeten naar een diepte van 30 meter. Dit gebeurt met 1 mondstuk waarbij de kandidaat af wisselend met de instructeur ademt. Bij het opstijgen wordt de proef op 15 meter gestopt, waarna beiden weer teruggaan naar 30 meter. „De proef op zich was uitstekend verlo pen", vertelt Marijke van Cauwen berge. „Terug op 30 m gaf Luc bij de instructeur aan, dat hij geen lucht meer had. Met een tweede mond stuk op de fles perslucht van de in structeur is de kandidaat toen naar de oppervlakte gegaan. Daar bleek hij al buiten bewustzijn. Lucht zet uit als je stijgt en als je te weinig uit ademt, scheuren je longblaasjes, wat in de meeste gevallen fataal is. De instructeur had niks en heeft bij de proef precies hetzelfde gedaan", zegt de secretaris van Amphora. Op de strekdam in het Keeten werd de duiker door collega's direct gere animeerd. „Alle instructeurs en ook de duikers kunnen reanimeren. En we hebben ook zuurstof bij ons, maar het mocht niet meer baten. De hulpdiensten die binnen 10 minuten ter plaatse waren, hebben eigenlijk niks meer kunnen doen", aldus Ma rijke van Cauwenberge. Het was 15 jaar geleden dat er een lid van duik club Amphora (één van de grootste Belgische duikclubs) om het leven kwam. Vanaf maart tot en met okto ber zijn de leden wekelijks actief op Tholen of bij Wemeldinge om in de Oosterschelde te duiken. Voor de één komt gedenkteken Indiëgangers te Iaat, voor de ander nog op tijd Oranjefeest met veel activiteiten Kleine kernen komen er in de toekomstvisie maar bekaaid af De Kunstroute mag geen braderie worden volop sportieve strijd bij judotoernooi in Oud-Vossemeer Samenwerking voetbaljeugd Tholense Boys en Lepelstraat levert titel op MAAK EEN GOUDEN BRUG VOOR EEN VLUCHTENDE VIJAND Dit nummer bestaat uit 16 pagina's 3000 liter in de riolering terecht gekomen chloorbleekloog van zwembad Haes- tinge is dinsdagavond in twee containers gepompt en afgevoerd naar de gemeen tewerkplaats in Sint-Maartensdijk, 's Morgens was er even paniek toen gevreesd werd dat de vloeistof de rioolwaterzuiveringsinstallatie zou bereiken, waardoor het biologisch proces verstoord zou worden. In de hele polder naar gemaal de Noord zou het water dan verontreinigd worden. Zover kwam het echter niet door tijdig ingrijpen van gemeente en waterschap. Op verschillende plaatsen aan de Provincialeweg werd de riolering met zandzakken afgesloten, waardoor het chloorbleekloog werd gelokaliseerd. Een monteur was dinsdagmorgen bezig om de leidingen van de pomp van de chloor- installatie bij zwembad Haestinge te vernieuwen. Het vat met 3000 liter chloorbleek loog zat vol. Deze oplossing bevat 15% actief chloor en wordt gebruikt voor de ont smetting van zwembadwater. Na het afzagen van de oude leidingen sprong er een kogel uit de afsluiter, waardoor de vloeistof in de bak rond het vat stroomde. Daarin zit een putje met een deksel dat niet afgesloten was. Achter het gebouwtje met chloor bleekloog ligt een kolk die aansluit op de riolering langs de tennisbaan achter Haestin ge. Tussen de kolk en het gebouwtje liggen twee afsluiters, maar beide bleken niet af gesloten te zijn en ze konden ook niet dichtgedraaid worden. Daardoor liep het chloorbleekloog in de riolering. Er is direct een grote hoeveelheid schoon water achter de ontsnapte vloeistof aan gespoten om het te verdunnen. Metingen van de brandweer wezen uit dat er geen explosiegevaar was. „Men zat ruim beneden de ondergrens, dus er was geen direct gevaar. Ook niet voor de volksgezond heid", aldus burgemeester W. Nuis, die de GGD, arbeidsinspectie en provincie op de hoogte stelde. De calamiteiteninfolijn 0800-0202010 werd geactiveerd om eventuele verontruste inwoners van Sint-Maartensdijk te informeren. De gemeente kreeg geen enkel telefoontje binnen, hoewel er bij de desbetreffende rioolputten aan de Provincia leweg wel een chloorlucht te ruiken was. Wethouder Van Doorn stelde de directe om wonenden persoonlijk op te hoogte. Zie verder pagina 3. Medewerkers van aannemer Van der Valk en de Groot bij een rioolput aan de Provincialeweg. Links zuiveringschef Jan den Engelsman van waterschap Zeeuwse Eilanden. Op de achtergrond wethouder Van Doorn met oud-raadslid Van Damme.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1